Americké akcie během krvavého pátku spadly o dvě procenta a mají za sebou nejhorší týden od poloviny srpna
|

Americké akcie během krvavého pátku spadly o dvě procenta a mají za sebou nejhorší týden od poloviny srpna

Hlavní americké akciové indexy zahájily páteční obchodní seanci přibližně procentním poklesem a během dne ztráty zdvojnásobily. Mají tak za sebou nejhorší den za poslední měsíc. Trh srážely akcie energetických podniků, na které doléhal další propad světových cen ropy. Za celý týden indexy klesly dokonce nejvíce od poloviny srpna.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow v pátek odepsal 1,76 % na 17 265,21 bodu, širší S&P 500 se propadl o 1,94 % na 2 012,37 bodu a Nasdaq Composite klesl o 2,21 % na 4 933,46 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 26,11 % na 24,39 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelých 10 bazických bodů na 2,134 %. Nasdaq Composite uzavřel pod 5 000 bodů poprvé od 17. listopadu.

V mínusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce klesly energetické odvětví (-3,5 %), sektor základních materiálů (-2,5 %) a finanční odvětví (-2,2 %). Relativně nejlépe se dařilo síťovému odvětví (-1,1 %).

Americké akcie (11. prosince 2015)

Světové ceny ropy v pátek klesly na nová sedmiletá minima poté, co Mezinárodní agentura pro energii (IEA) uvedla, že převis nabídky nad poptávkou očekává nejméně do konce příštího roku. Pokles cen ropy dále zvýšil nejistotu před blížícím se zasedáním americké centrální banky (Fed), která by příští týden mohla poprvé za skoro deset let zvýšit úrokové sazby.

Dolů zamířily akcie velkých ropných a plynárenských podniků. Například akcie těžařského podniku Chevron (-3,2 %) odepsaly přes tři procenta.

Náladě na trhu nepřidal ani propad čínské měny, která kvůli obavám ze zpomalování růstu čínské ekonomiky a předpokládaného zvýšení amerických úrokových sazeb klesla na minimum za čtyři a půl roku.

Výrazně zlevnily také akcie chemických podniků Dow Chemical (-2,8 %) a DuPont (-5,51 %) poté, co firmy oznámily, že se dohodly na spojení. Nově vzniklá společnost se bude jmenovat DowDuPont. Firmy se zároveň dohodly, že se 18 až 24 měsíců po završení fúze spojený podnik rozdělí do tří veřejně obchodovaných samostatných firem. Podle agentury DPA jde o největší fúzi v historii chemického průmyslu. Firmy fúzi označují za "sloučení rovných". Akcionáři DuPontu podle dohody obdrží za každou svou akcii 1,282 akcie nově vzniklého koncernu DowDuPont. Akcionářům společnosti Dow Chemical mají být akcie vyměněny v poměru jedna ku jedné. Ve výsledku by tak měli akcionáři DuPontu stejně jako akcionáři Dow Chemical vlastnit zhruba polovinu koncernu, napsala agentura Reuters.

V indexu Dow kleslo všech třicet titulů. Nejvíce zlevnily vedle akcií DuPontu a Chevronu cenné papíry investiční banky Goldman Sachs (-3,05 %), vydavatele platebních karet Visa (-2,57 %) a technologické firmy Apple (-2,57 %). Pouze minimálně klesla cena akcií výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (-0,01 %), v řádu desetin procent zlevnily například akcie zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-0,2 %) či maloobchodního řetězce Wal-Mart (-0,34 %) a technologické firmy United Technologies (-0,61 %).

Za celý týden index Dow klesl o 3,26 %, S&P 500 odepsal 3,9 % a Nasdaq Composite přišel o 4,06 %.

Americké akcie (7.-11. prosince 2015)

Dolar klesl k euru i jenu, ceny ropy spadly na 7leté minimum

Americký dolar v pátek klesl k euru i dalším předním zahraničním měnám. Výprodej vyvolaly obavy z nadměrné kolísavosti na trzích a klesající ceny komodit.

Dolar mírně podpořila data o tržbách maloobchodníků v USA, která naznačila slušný růst spotřebitelských výdajů v největší světové ekonomice, krátce po jejich zveřejnění se ale americká měna vydala dolů. Trhy totiž usoudily, že statistika není dostatečně solidní na to, aby podpořila další zpřísnění měnové politiky v USA nad rámec očekávaného zvýšení úrokových sazeb, ke kterému tamní centrální banka (Fed) zřejmě přistoupí příští týden.

Podle analytika Omera Esinera ze společnosti Commonwealth Foreign Exchange trh již předpokládané zvýšení sazeb ve velké míře zohlednil a nyní začíná upínat svou pozornost dál směrem k vývoji v nadcházejícím roce. K obavám ze zpomalování růstu zahraničních ekonomik se tak prý v pátek mohla přidat nestálost na světových trzích, klesající ceny komodit a pokračující oslabování čínské měny.

Tento vývoj přiměl k růstu japonský jen a švýcarský frank, které jsou považovány za bezpečnější investice v době zvýšené nejistoty na trzích. Dolar k jenu kolem 16.00 SEČ vykazoval pokles o 0,5 % na 121,01 JPY a ke švýcarskému franku pokles o 0,7 % na 0,9805 CHF. Euro ve stejnou chvíli k dolaru zpevňovalo o 0,7 % na 1,1016 USD.

Kolem 22.30 SEČ euro k dolaru rostlo na 1,0995 USD a dolar k jenu oslaboval na 120,97 JPY.

Světové ceny ropy v pátek klesly na nová sedmiletá minima a cena severomořské ropy Brent sestoupila poprvé od prosince 2008 pod 38 dolarů za barel. Trh podkopala předpověď Mezinárodní agentury pro energii (IEA), která čeká převis nabídky nad poptávkou nejméně do konce příštího roku.

Cena Brentu kolem 18.50 SEČ klesala o dva dolary na nové minimum 37,70 USD za barel. Od začátku prosince ztrácí Brent už zhruba 15 %. Severoamerická lehká ropa WTI ve stejnou chvíli zlevňovala o 1,20 dolaru na 35,58 USD za barel, což byla její nejnižší hodnota od února 2009. Kolem 22.30 SEČ se Brent obchodoval za 38,275 USD za barel a ropa WTI se prodávala za 37,14 USD za barel.

Analytici čekají, že než ceny ropy naleznou podporu, budou muset sestoupit k minimům z podzimu 2008, kdy ropný trh zažil těžký propad pod vlivem finanční krize. Brent tehdy sestoupil až na 36,20 USD za barel a ropa WTI se propadla na 32,40 USD za barel.

Ceny ropy výrazně klesají od minulého pátku, kdy ministři zemí OPEC neudělali nic pro stabilizaci cen suroviny. OPEC ve čtvrtek uvedla, že v listopadu dodávala na trhy 31,7 milionu barelů ropy denně, nejvíce od dubna 2012.

Cena zlata v pátek vzrostla o šest a půl dolaru na 1 078,25 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra naopak klesla o 19 centů na 13,93 USD za trojskou unci.

Hlavní páteční události na amerických trzích

  • Index spotřebitelské důvěry podle předběžných dat Michiganské univerzity v prosinci vzrostl na 91,8 bodu (odhad: 92 bodů, listopad: 91,3 bodu).
  • Index cen průmyslových výrobců ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně vzrostl o 0,3 %, očekávala se stagnace po 0,4% poklesu v říjnu. Meziročně jeho propad zpomalil na -1,1 % z předchozích -1,6 %, očekávalo se -1,4 %. Po očištění o ceny potravin a energií se index zvýšil o 0,3 % po 0,3% poklesu v říjnu, čekal se mírnější růst o 0,1 %. Meziročně se index zvýšil o 0,3 % po 0,4% růstu v říjnu, očekávalo se udržení tempa 0,4 %.
  • Maloobchodní tržby ve Spojených státech v listopadu vzrostly o 0,2 %, jak se očekávalo, po 0,1% růstu v říjnu. Bez zahrnutí automobilů vzrostly tržby maloobchodních prodejců o 0,4 %, čekal se 0,3% růst po +0,1 % v říjnu.
  • Dow Chemical a DuPont v pátek oficiálně potvrdily, že se sloučí. Vzniklá společnost se bude jmenovat DowDuPont. Firmy se zároveň dohodly, že se 18 až 24 měsíců po završení fúze spojený podnik rozdělí do tří veřejně obchodovaných samostatných firem. Podle agentury DPA jde o největší fúzi v historii chemického průmyslu. Spojením podniků vznikne skupina v hodnotě kolem 130 miliard dolarů. Transakce podléhá souhlasu regulačních úřadů.
  • Americká automobilka Ford Motor hodlá v příštích pěti letech investovat 4,5 miliardy dolarů do rozšíření nabídky automobilů s elektrickým pohonem, tedy elektromobilů a hybridních vozů. Cílem společnosti je, aby se podíl těchto vozidel na jejím celkovém sortimentu do roku 2020 zvýšil na 40 % ze současných 13 %.
  • Převis nabídky ropy nad poptávkou bude pokračovat nejméně do konce příštího roku. Nadále tak bude tlačit dolů ceny této suroviny. Předpověděla to v pátek Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Upozornila, že růst poptávky po ropě zpomaluje, zatímco těžba Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zažívá rozmach.
  • Počet aktivních ropných vrtů v USA klesl čtvrtý týden v řadě, tentokrát o 21 na 524, uvedl americký těžař Baker Hughes. Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu se proti minulému týdnu snížil o 28 na 709. V předchozím týdnu se počet aktivních ropných vrtů snížil o 10 a počet vrtů pro těžbu ropy a plynu klesl o 13. Meziročně počet aktivních vrtů pro těžbu ropy spadl o 1 022 a celkový počet vrtů pro ropu a plyn o 1 184.
  • Největší čínský internetový prodejce Alibaba se dohodl na koupi předního hongkongského anglickojazyčného deníku South China Morning Post (SCMP) a dalších mediálních aktiv skupiny SCMP Group. Plyne to z pátečního sdělení obou společností. Transakce zřejmě vzbudí obavy o svobodu tisku v Hongkongu, uvedla agentura Reuters.

Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

  • Výsledky lululemon athletica ve 3Q: Zisk na akcii 0,35 USD (odhad: 0,37 USD), tržby: 479,7 milionu USD (odhad: 482,3 milionu USD). Akcie ve středu -13,12 %.
  • Výsledky H&R Block ve 2QFY2016: Ztráta na akcii 0,54 USD, upravená ztráta na akcii 0,51 USD (odhad: upravená ztráta 0,48 USD), tržby 128 milionů USD (meziročně -4,6 %). Akcie H&R Block v pondělním after-marketu -4,3 %.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

SunExpress navýšila objednávku letadel Boeing 737 MAX 8
před 43 minutami

SunExpress navýšila objednávku letadel Boeing 737 MAX 8

Turecké aerolinky SunExpress koupí o deset letadel Boeing 737 MAX 8 více, než bylo původně dojednáno. Hodnota...
Boeing Americké akcie
Německo se podle centrální banky nemusí obávat recese
Německo se podle centrální banky nemusí obávat recese
před hodinou

Německo se podle centrální banky nemusí obávat recese

Hospodářský růst v Německu v letošním čtvrtém čtvrtletí zůstane slabý, není však důvod obávat se recese. Ve své...
Německo Centrální banky Recese
Aerolinky Emirates koupí 50 airbusů za 16 miliard dolarů
12:09

Aerolinky Emirates koupí 50 airbusů za 16 miliard dolarů

Dubajská letecká společnost Emirates koupí 50 strojů Airbus typu A350. Hodnota transakce by podle katalogových cen...
Airbus Evropské akcie
Volkswagen snížil střednědobý výhled provozního zisku a tržeb
Volkswagen snížil střednědobý výhled provozního zisku a tržeb
11:48

Volkswagen snížil střednědobý výhled provozního zisku a tržeb

Německý automobilový koncern Volkswagen snížil střednědobý výhled provozního zisku a tržeb. Ukazuje to podniková...
Volkswagen Evropské akcie Auta
Firma SIX má zájem o španělskou burzu, podobně jako Euronext
11:30

Firma SIX má zájem o španělskou burzu, podobně jako Euronext

Společnost SIX Group, která spravuje burzovní infrastrukturu a finanční systémy ve Švýcarsku, podala nabídku na...
Španělsko Fúze a akvizice
O2 Czech Republic minulý týden pokračovala v odkupu vlastních akcií
11:17

O2 Czech Republic minulý týden pokračovala v odkupu vlastních akcií

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic minulý týden nakoupila 53 907 vlastních akcií za průměrnou cenu 223,50...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Zpětné odkupy akcií
Trh s kryptoměnami se v úvodu týdne pohybuje v plusu
10:58

Trh s kryptoměnami se v úvodu týdne pohybuje v plusu

Digitální měny v pondělní převážně rostou. Bitcoin kolem 11.00 SELČ podle serveru coinmarketcap.com rostl o 0,7 % na...
Kryptoměny Bitcoin
Asijské akcie zahájily nový týden převážně v zelených číslech
Asijské akcie zahájily nový týden převážně v zelených číslech
10:30

Asijské akcie zahájily nový týden převážně v zelených číslech

Asijské akciové trhy v pondělí převážně stouply, když investoři čekali na další vývoj obchodního vztahu mezi USA a...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
HP odmítl nabídku na převzetí Xeroxem, spojení však nevylučuje
09:59

HP odmítl nabídku na převzetí Xeroxem, spojení však nevylučuje

Americký výrobce počítačů HP odmítl nabídku na převzetí výrobcem tiskáren Xerox. Firma uvedla, že ji nabídka ve výši...
Fúze a akvizice HP (dříve Hewlett-Packard) Americké akcie
Růst cen průmyslových výrobců v Česku v říjnu zpomalil na 0,9 %
Růst cen průmyslových výrobců v Česku v říjnu zpomalil na 0,9 %
09:40

Růst cen průmyslových výrobců v Česku v říjnu zpomalil na 0,9 %

Meziroční růst cen průmyslových výrobců v Česku v říjnu zpomalil na 0,9 procenta ze zářijových 1,9 procenta....
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Co musíte ráno vědět (18. listopadu)
Co musíte ráno vědět (18. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (18. listopadu)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, jak moc ničí stále násilnější protesty v Hongkongu...
Musíte vědět
Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus
Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus
včera v 11:59

Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus

Saúdskoarabská ropná firma Saudi Aramco v neděli oznámila, že nabídne k prodeji 1,5% podíl, tedy kolem tří miliard...
Saudi Aramco Saúdská Arábie Světové akcie
Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí…
16. 11. 2019 14:53

Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí zdražení podpořil a odsoudil protesty

(AKTUALIZOVÁNO, 17. listopadu) V íránských městech v sobotu druhým dnem pokračovaly protesty proti zvýšení cen...
Írán Blízký a Střední východ Pohonné hmoty
Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei
16. 11. 2019 11:19

Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei

Americká vláda zřejmě v pondělí o dva týdny prodlouží licenci, která umožňuje americkým podnikům obchodovat s čínským...
Spojené státy americké (USA) Čína Telekomunikace
IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord
16. 11. 2019 10:17

IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord

Celosvětový dluh se v letošním prvním pololetí zvýšil o 7,5 bilionu dolarů na rekordních 250,9 bilionu dolarů, a to...
Zadlužení Světová ekonomika
Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene
16. 11. 2019 09:42

Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene

Americký výrobce léků Bristol-Myers Squibb získal od americké Federální obchodní komise (FTC) svolení k převzetí...
Americké akcie Farmacie Fúze a akvizice
Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku
16. 11. 2019 08:22

Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku

Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá o plánu na výstavbu nové továrny v Turecku rozhodnout do konce...
Volkswagen Turecko Auta
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
15. 11. 2019 22:30

Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru týdne poprvé překonal 28 000 bodů

Americké akcie uzavřely páteční obchodování na nových maximech, index Dow poprvé v historii překonal hranici 28 000...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA