Americké akcie ve středu výrazně zpevnily, investoři si utažení měnové politiky vyložili jako důvěru Fedu v sílu ekonomiky
|

Americké akcie ve středu výrazně zpevnily, investoři si utažení měnové politiky vyložili jako důvěru Fedu v sílu ekonomiky

Americké akcie ve středu zareagovaly na zvýšení základní úrokové sazby Fedu výrazným vzestupem a jejich hlavní indexy získaly více než jedno procento. Centrální banka USA označila svůj krok za výraz přesvědčení v další růst americké ekonomiky a dala najevo, že další utahování měnové politiky bude velmi mírné a postupné.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Fed ve středu zvýšil základní úrokovou sazbu na 0,25-0,5 % z dosavadního rekordního minima 0-0,25 %, na kterém ji udržoval sedm let. Trhy zhodnotily prohlášení centrální banky jako velmi umírněné, stejného hodnocení se dostalo i následující tiskové konferenci šéfky Fedu Janet Yellenové. Podle analytiků tak bude politika Fedu nadále podporovat investice do rizikovějších typů aktiv, mimo jiné akcií.

FED PO DEVÍTI LETECH ZMĚNIL KURZ! Základní úroková sazba stoupne na 0,25-0,5 %
Americká centrální banka rozhodla, že se základní úroková sazba v USA po sedmi letech odlepí od technické nuly. Měnový výbor Fedu, který rozhoduje o nastavení měnové politiky v USA, oznámil, že se sazba zvýší o 25 bazických bodů na 0,25-0,5 %. Pro zvýšení úrokové sazby hlasovali všichni členové FOMC. Výhled sazby pro příští rok Fed ponechal na 1,375 %. Naposledy banka základní úrokovou sazbu zvýšila v roce 2006.

Akciové indexy po oznámení zvýšení sazby nejdříve oslabily, brzy však zahájily vzestup. Dow nakonec zpevnil o 1,28 % na 17 749,09 bodu, širší S&P 500 připsal 1,45 % na 2 073,07 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 1,52 % na 5 071,13 bodu.

Index volatility VIX spadl o 14,75 % na 17,86 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 2,29 %. Po oznámení zvýšení úrokové sazby Fedu se výnos 10letých dluhopisů nejprve propadl z 2,31 % až na 2,257 %, poté se ale odrazil a vzrostl zpět k 2,3 %.

V plusu ve středu skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo sektoru veřejných služeb, telekomunikačnímu odvětví a sektoru základních materiálů. Naopak nejméně zpevnil energetický sektor.

"Fed zahájil nejmírnější přitvrzování politiky ve své historii. Udělá všechno pro to, aby ujistil trhy, že najíždí na postupnou dráhu a že nepůjde o tradiční cyklus zvyšování úroků," řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters hlavní ekonom německé pojišťovny Allianz Mohamed El-Erian.

Americké akcie (16. prosince 2015)

Akcie zábavní společnosti Walt Disney (+1,45 %) zpevnily zhruba o procento a půl v reakci na pozitivní recenze na nový díl ságy Star Wars. Premiérová projekce v pořadí sedmého dílu Hvězdných válek v Hollywoodu začala v noci na středu SEČ a podle kritiků jde o důstojné pokračování série.

Dařilo se i akciím farmaceutické firmy Valeant Pharmaceuticals (+8,1 %), a to i přesto, že firma zhoršila hospodářský výhled pro čtvrté čtvrtletí. Společnost nyní čeká, že za poslední tři měsíce letošního roku vykáže upravený zisk 2,55-2,65 USD na akcii, dosud čekala, že to bude 4-4,20 USD na akcii. Tržby firma očekává mezi 2,7 a 2,8 miliardy dolarů (předchozí odhad: 3,25-3,45 miliardy dolarů). V příštím roce by firma podle nové predikce měla vydělat 13,25-13,75 USD na akcii při tržbách 12,5-12,7 miliardy dolarů.

Cenné papíry Amgen (+1,21 %) zpevnily poté, co v úterý večer firma oznámila zvýšení dividendy o 27 % na 1 USD. Dividenda bude vyplacena akcionářům, kteří budou akcie firmy držet k 16. únoru 2016. Výplata proběhne 8. března 2016.

V indexu Dow v plusu skončilo 28 z 30 titulů. Nejvíce se dařilo akciím investičních bank Goldman Sachs (+2,31 %) a JPMorgan Chase (+2,16 %), konglomerátu General Electric (+2,18 %) a farmaceutického obra Merck (+2,12 %). Pod nulou seanci zakončily akcie chemické firmy DuPont (-0,41 %) a ropné společnosti ExxonMobil (-0,35 %).

Dolar na růst po mírném zaváhání zareagoval růstem

Dolar začal po rozhodnutí Fedu zvýšit základní úrokovou sazbu v USA na 0,25-0,5 % výrazně oslabovat, protože prohlášení banky ukázalo, že další přitvrzováním měnové politiky bude jen velmi pozvolné. Později ale většinu ztrát v rozkolísaném obchodování smazal a mírně zpevnil.

Dolarový index, který měří hodnotu dolaru proti šesti hlavním světovým měnám, rostl v závěru dne o 0,2 % na 98,426 bodu, třebaže předtím ztrácel 0,4 %. Euro k dolaru klesalo o 0,2 % na 1,091 USD a dolar vůči jenu posiloval o 0,4 % na 122,20 JPY.

Světové ceny ropy ve středu klesly kvůli zprávě o překvapivém růstu zásob suroviny ve Spojených státech. Investoři se navíc připravují na posilování dolaru v důsledku zvýšení úrokových sazeb. Silnější dolar zvyšuje ceny ropy a dalších komodit z pohledu držitelů ostatních měn, což podkopává poptávku.

Cena severomořské ropy Brent vykazovala kolem 16.45 SEČ pokles o tři procenta na zhruba 37,30 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI ve stejnou dobu ztrácela 3,4 % a nacházela se těsně nad 36 dolary za barel. Večer se barel Brentu prodával za 37,46 USD a barel ropy WTI za 36,90 USD.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden stouply o 4,8 milionu barelů. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters počítali s poklesem o 1,4 milionu barelů. Údaje o růstu zásob v USA potvrzují, že na trhu s ropou přetrvává převis nabídky nad poptávkou.

Zlato ve středu zdražilo zhruba o tři a půl dolaru na 1 061,65 USD za trojskou unci a cena stříbra vzrostla o 0,79 % na 14,58 USD za trojskou unci.

Hlavní středeční události na amerických trzích

 • Americká centrální banka rozhodla, že se základní úroková sazba v USA po sedmi letech odlepí od technické nuly. Měnový výbor Fedu, který rozhoduje o nastavení měnové politiky v USA, oznámil, že se sazba zvýší o 25 bazických bodů na 0,25-0,5 %. Pro zvýšení úrokové sazby hlasovali všichni členové FOMC. Výhled sazby pro příští rok Fed ponechal na 1,375 %. Naposledy banka základní úrokovou sazbu zvýšila v roce 2006.
 • Americký zpracovatelský sektor v prosinci podle předběžných dat expandoval pomaleji než v listopadu. Index nákupních manažerů klesl na 51,3 bodu z předchozích 52,8 bodu, očekával se přitom jen marginální pokles na 52,6 bodu.
 • Zahájená výstavba ve Spojených státech v listopadu vzrostla o 10,5 % na celoročně přepočítané tempo 1,173 milionu jednotek ze sedmiměsíčního minima 1,062 milionu jednotek v říjnu (revidováno z 1,06 milionu). Počet vydaných stavebních povolení vzrostl o 11 % na celoroční tempo 1,289 milionu z 1,61 milionu (revidováno z 1,15 milionu).
 • Průmyslová výroba v USA v listopadu meziměsíčně klesla o 0,6 %, očekával se pokles o 0,1 % po říjnovém snížení o 0,4 % (revidováno z -0,2 %). Meziročně se snížila o 1,2 %. Výroba ve zpracovatelském sektoru v listopadu stagnovala po říjnovém růstu o 0,3 (revidováno z +0,4 %). Využití kapacit kleslo na 77 %, očekával se pokles na 77,4 % ze 77,5 % v říjnu.
 • V rámci vyjednávané dohody o financování americké vlády, na které pracují kongresmani, se objevil návrh na zrušení vývozu ropy z USA. Toto opatření by mohlo mít dlouhodobý vliv na trh s ropou v USA a částečně i v globálním měřítku
 • Amgen zvyšuje kvartální dividendu o 27 % na 1 USD na akcii.
 • Halliburton a Baker Hughes potvrdily, že regulační úřady odložily rozhodnutí o schválení jejich plánované fúze.
 • Global Payments kupuje konkurenční firmu Heartland Payment Systems za 4,3 miliardy dolarů v hotovosti a akciích, což stanovuje hodnotu akcií na zhruba 100 dolarů za kus. Heartland v úterý uzavřela na ceně 85,10 dolaru.
 • RBC zvyšuje doporučení na akcie Newell Rubbermaid na "top pick" z "outperform" v reakci na zveřejnění podrobností o fúzi s firmou Jarden.
 • CVS Health oznámila na rok 2016 zvýšení dividendy o 21 %, zároveň zlepšila výhled pro rok 2016.
 • Sam Zell (Equity Group Investments): Existuje riziko recese v USA v dalších 12 měsících.
 • Moody's zvyšuje kvartální dividendu o 9 % na 37 centů na akcii z 34 centů. Také zveřejnila program zpětného odkupu akcií v objemu jedné miliardy dolarů.
 • Starboard Value snižuje svůj podíl ve společnosti Office Depot na 5,5 % z 8,9 %.
 • AIG schválila navýšení objemu programu zpětného odkupu akcií o tři miliardy dolarů.

Výsledková sezóna

 • Výsledky FedEx ve 2QFY2016: Zisk na akcii 2,44 USD (loni: 2,31 USD), tržby 12,5 miliardy USD (loni: 11,9 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +5 %.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Co musíte ráno vědět (23. ledna)
Co musíte ráno vědět (23. ledna)
za 15 minut

Co musíte ráno vědět (23. ledna)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, fungování které organizace chce změnit Donald Trump a jaká...
Musíte vědět
Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a…
Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a…
22:00

Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a uzavřely okolo nuly

Americké akcie uzavřely obchodování bez výraznějších změn, ačkoli indexy S&P 500 a Nasdaq Composite během dne...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Volkswagenu hrozí v Kanadě pokuta v přepočtu kolem 3,4 miliardy Kč
21:50

Volkswagenu hrozí v Kanadě pokuta v přepočtu kolem 3,4 miliardy Kč

Kanadská prokuratura navrhla vyměřit německému automobilovému koncernu Volkswagen pokutu 196,5 milionu kanadských...
Kanada Volkswagen Evropské akcie
Boeing: Výrobu letadel MAX obnovíme před jejich návratem do služby
21:20

Boeing: Výrobu letadel MAX obnovíme před jejich návratem do služby

Americká strojírenská společnost Boeing hodlá obnovit výrobu letadel 737 MAX několik měsíců před jejich návratem do...
Boeing Americké akcie
ČNB odmítá, že se obává dopadu investičních pojistek na stabilitu
20:20

ČNB odmítá, že se obává dopadu investičních pojistek na stabilitu

Česká národní banka odmítá tvrzení spolku Podvedení klienti, že se obává dopadů kauzy kolem smluv investičního...
ČNB Centrální banky Česká republika
Studie: Čína zvýšila akvizice ve střední a východní Evropě
19:53

Studie: Čína zvýšila akvizice ve střední a východní Evropě

Počet fúzí a akvizic v rozvíjejících se zemích střední a východní Evropy v loňském roce klesl o 6,5 % na 1 958...
Čína Investice Střední a východní Evropa
Debatu o změně pravidel pro hypotéky Poslanecká sněmovna nedokončila
19:32

Debatu o změně pravidel pro hypotéky Poslanecká sněmovna nedokončila

Sněmovna ani po dvouhodinové debatě nerozhodla v prvním čtení o vládní novele, která má České národní bance přinést...
Hypotéky Česká ekonomika Česká republika
Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD
Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD
18:35

Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD

Až 25 miliard dolarů by mohly amerického výrobce letadel Boeing stát problémy se stroji 737 MAX. Odhad analytiků ve...
Boeing Americké akcie
Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně
Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně
18:13

Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně

Francie a Spojené státy se dohodly na příměří ve sporu kolem takzvané digitální daně. Francouzský ministr Bruno Le...
Francie Spojené státy americké (USA) Daně
Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly…
Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly…
18:00

Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly obavy z koronaviru

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v minusu, když investoři vyhodnocovali zprávy týkající se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Jaguar Land Rover propustí na severu Anglie asi 500 zaměstnanců
17:40

Jaguar Land Rover propustí na severu Anglie asi 500 zaměstnanců

Britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) propustí deset procent zaměstnanců ve svém závodě Halewood na severu...
Auta Spojené království
Sněmovna podpořila digitální daň, má vynést ročně asi pět miliard
17:21

Sněmovna podpořila digitální daň, má vynést ročně asi pět miliard

Na velké internetové firmy by mohla v Česku v budoucnu dopadnout sedmiprocentní digitální daň. Vládní návrh, který ji...
Daně Česká republika
Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen
Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen
16:59

Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen

Tržní hodnota amerického výrobce elektromobilů Tesla ve středu poprvé překročila 100 miliard dolarů. Tesla tak v...
Tesla Americké akcie Volkswagen
Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu…
Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu…
16:45

Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu zdražily o více než 3 %

Pražská burza zakončila středeční obchodování v zelených číslech, index PX stoupl o 0,92 % na 1 140,48 bodu, a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků
Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků
16:24

Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků

Prezident Donald Trump ve středu znovu kritizoval americkou centrální banku za její zvyšování úrokových sazeb. V...
Fed Donald Trump Centrální banky
USA: Prodeje starších domů v prosinci stouply o 3,6 %
16:10

USA: Prodeje starších domů v prosinci stouply o 3,6 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně stouply o 3,6 % na celoročně přepočítané tempo 5,54...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Americké akcie v úvodu: DJIA +0,32 %, S&P 500 +0,37 %, Nadsaq +0,52 %
15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA +0,32 %, S&P 500 +0,37 %, Nadsaq +0,52 %

Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite v úvodu seance vystoupaly na nová intradenní maxima.
Americké akcie
Kaufland nečekaně zrušil plánovanou expanzi v Austrálii
15:19

Kaufland nečekaně zrušil plánovanou expanzi v Austrálii

Německý řetězec supermarketů Kaufland překvapivě zrušil plány na expanzi do Austrálie. Místo toho se soustředí na...
Německo Maloobchod Austrálie