SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB pokračuje v režimu intervencí, sazby nechala beze změny. Kurzový závazek možná opustí dříve, než ECB ukončí kvantitativní uvolňování
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB pokračuje v režimu intervencí, sazby nechala beze změny. Kurzový závazek možná opustí dříve, než ECB ukončí kvantitativní uvolňování

Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK. Zároveň ve středu rada ponechala úrokové sazby na historických minimech. Informoval o tom mluvčí centrální banky Tomáš Zimmermann. Tiskovou konferenci jsme od 14.15 sledovali živě.

ČNB Česká ekonomika Centrální banky

Základní úroková sazba je 0,05 %. Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013. Již před časem ČNB oznámila, že konec režimu devizových intervencí může přijít na přelomu let 2016 a 2017. Zároveň ale banka upozornila, že konec intervenčního režimu může zkomplikovat politika Evropské centrální banky. Ta nedávno dále snížila svou depozitní sazbu a prodloužila program nákupů dluhopisů.

Bankovní rada ve středu zopakovala, že závazek ohledně kurzu koruny považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB nepřipustí posílení kurzu na úrovně, které by už nebylo možné interpretovat jako "poblíž hladiny 27 EUR/CZK". Takovému posílení ČNB brání automatickými a potenciálně neomezenými intervencemi, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ČNB nechá kurz pohybovat podle nabídky a poptávky na devizovém trhu.

Devizové intervence spustila ČNB kvůli obavě z deflace. Na trhu zpočátku centrální banka působila jen několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh.

Další intervence přišla letos v červenci, kdy ČNB nakoupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun. Poté v srpnu nakoupila za zhruba 100 miliard korun a v září za 63 miliard korun. V říjnu banka intervence na trhu neprováděla. Podle dostupných statistik tak celkem za dva roky centrální banka intervenovala za zhruba 390 miliard korun.

Zasedání se zúčastnilo všech sedm členů rady.

Tisková konference

14.18 Singer: Bankovní rada vyhodnotila nové informace od minulé prognózy, rozhodli jsme se nechat úrokové sazby na technické nule a dále intervenovat na trhu.

Tisková konference ČNB (prosinec 2015)

14.19 Singer: Asymetrický charakter našeho závazku, tedy zasahovat jen v případě přílišného posílení koruny, se nemění.

Tisková konference ČNB (prosinec 2015)

14.20 Singer: V roce 2017 se inflace bude pohybovat mírně nad cílem. Rizika prognózy jsme vyhodnotili jako vyrovnaná.

14.20 Singer: Pravděpodobný konec závazku je na konci roku 2016.

Tisková konference ČNB (prosinec 2015)

14.21 Singer: Listopadová inflace byla jen 0,1 %, tedy půl procentního bodu pod prognózou ČNB. Mohly za to především ceny potravin, které stagnovaly, ČNB čekala jejich růst. Jádrová inflace byla naopak mírně nad prognózou.

Tisková konference ČNB (prosinec 2015)

14.22 Singer: Česká ekonomika kvůli nižší spotřebě domácností ve třetím čtvrtletí rostla pomaleji, než ČNB čekala.

14.23 Singer: Obnovení růstu výrobních cen dále očekáváme až v průběhu příštího roku, jak bude pomíjet vliv klesajících cen ropy.

14.24 Singer: Pozorujeme další zlepšování na trhu práce.

14.25 Singer: Do konce roku očekáváme pokračování růstu. Pokles cen ve zpracovatelském průmyslu se v dosavadním průběhu čtvrtého čtvrtletí zmírnil, ceny zemědělských výrobců rostou.

Tisková konference ČNB (prosinec 2015)

14.29 Singer: Ukončení kurzového závazku neznamená, že nastoupíme na režim, ve kterém by se koruna pohybovala samospádem. Nadále zůstane princip zmírňování prudkých pohybů. Nicméně pokud ECB ještě více uvolní politiku, nemusí to exit nijak ovlivnit. Opačná situace by mohla být jiná.

14.31 Singer: Ceny výrobců jsou v tuto chvíli stále ovlivněny poklesem cen ropy, dnešní data nejsou nijak dramatická.

Ceny v průmyslu v listopadu zpomalily pokles na 3,7 %
Ceny průmyslových výrobců v Česku v listopadu meziročně zpomalily pokles na 3,7 % ze říjnových 3,9 % a dostaly se na úroveň ledna 2011. Naopak ceny v zemědělství a stavebnictví se zvýšily. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad.

14.33 Singer: Náš měnový cyklus je jiný než kurz eura, s uvolňováním jsme začali dříve než ECB, a je tedy klidně možné, že s ním dříve i skončíme.

14.34 Singer: Jádrová inflace lépe odráží situaci v ekonomice. Mzdy byly vyšší než prognóza, takže česká ekonomika vytváří inflační tlaky, ale proti tomu stojí importované deflační tlaky.

Tisková konference končí.

"Na dnešním měnověpolitickém zasedání ponechala bankovní rada ČNB úrokové sazby beze změny a potvrdila svůj kurzový závazek. Také potvrdila svou předešlou komunikaci. Daleko zajímavější však byla následná tisková konference. Dle očekávání se většina otázek týkala ECB a toho, zdali posunutí kvantitativního uvolňování znamená posun časování exitu. Na to guvernér Singer odpověděl, že měnové politiky ECB a ČNB jsou nezávislé a že ČNB může udělat exit dřív s tím, že potom bude pracovat v režimu řízeného floatingu (jinými slovy brzdit tempo posilování kurzu koruny). Pro bankovní radu je daleko větším rizikem potenciálně nedostatečně uvolněná měnová politika v eurozóně, jejímž důsledkem by byl dovoz protiinflačních tlaků do české ekonomiky. To dle guvernéra Singera by více komplikovalo časování exitu," okomentoval zasedání a tiskovou konferenci ČNB Jiří Polanský, analytik z České spořitelny.

"My i nadále očekáváme, že exit bude posunut a že neskončí dřív, než ECB ukončí program kvantitativního uvolňování (QE). Z našeho pohledu (a i z minulých záznamů zasedání) by byl jakýkoliv exit v okamžiku, kdy ECB nadále uvolňuje svou měnovou politiku, komplikovaný. Byl by pravděpodobně následován výrazným přílivem spekulativního kapitálu a protiinflačními tlaky z posilující měny a obecně vývoje v eurozóně. Jinými slovy ECB provádí kvantitativní uvolňování jako reakci na protiinflační vývoj a nedostatečnou poptávku v eurozóně. Tyto vlivy si dovážíme do ČR a i proti nim ČNB zasahuje, aby se nepřelily do deflačního vývoje u nás (pomiňme ropu a potraviny). A pokud bude ECB pokračovat v kvantitativním uvolňování, znamená to, že i nadále vnímá cenový (a poptávkový) vývoj v eurozóně jako utlumený. To znamená, že bychom si ho i nadále dovážely do ČR a neměl by tak být výraznější (ekonomický) důvod k exitu," poukázal Polanský.

"Druhým důvodem pro to, že ČNB neposunula závazek do roku 2017 mohou být i změny v bankovní radě (dva členové v červnu 2016 a další dva v únoru 2017). Jinými slovy se současná bankovní rada nemusí nutně chtít zavazovat k něčemu, o čem budou rozhodovat již jiní, budoucí členové rady, o nichž zatím nic nevíme," doplnil Polanský.

"Naše aktuální prognóza, kterou vydáme v pátek, pracuje se dvěma scénáři, které se liší tím, zdali bude ECB úspěšná ve své měnové politice. Pokud ano a ukončí QE na konci prvního čtvrtletí 2017, očekáváme exit z kurzového závazku ČNB ve druhém čtvrtletí 2017. Pokud nebude úspěšná a dojde k prodloužení kvantitativního uvolňování, exit z kurzového závazku se může posunout až na přelom let 2017 a 2018. V tuto chvíli dáváme mírně vyšší pravděpodobnost druhé variantě," dodal Polanský.

Zdroj: ČTK, Bloomberg
Co musíte ráno vědět (28. října)
Co musíte ráno vědět (28. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. října)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, proč si evropské země nechtějí brát úvěry od EU a kolikáté narozeniny...
Musíte vědět
Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání
Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání
včera v 23:01

Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání

Americká společnost Microsoft v prvním finančním čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk téměř o třetinu na 13,89...
Microsoft Americké akcie Výsledková sezóna
Francouzská firma Sodexo zruší přes 2 000 pracovních míst
včera v 21:43

Francouzská firma Sodexo zruší přes 2 000 pracovních míst

Francouzská cateringová společnost Sodexo hodlá v rámci restrukturalizace zrušit 2 083 pracovních míst ve Francii....
Evropské akcie
Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, technologické…
Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, technologické…
včera v 21:00

Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, technologické tituly napravily část pondělních ztrát

Americké akcie převážně oslabily. Jejich ceny tlačily dolů mimo jiné slabé naděje na brzké dosažení dohody o nových...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Analytik: Počet uživatelů telefonů iPhone překonal miliardu
Analytik: Počet uživatelů telefonů iPhone překonal miliardu
včera v 19:22

Analytik: Počet uživatelů telefonů iPhone překonal miliardu

Počet aktivních uživatelů telefonů iPhone od americké technologické společnosti Apple minulý měsíc poprvé překonal...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na…
Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na pětiměsíční minimum

Akcie na západoevropských trzích v úterý prohloubily ztráty a index STOXX Europe 600 uzavřel na nejnižší hodnotě od...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy
včera v 17:49

EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy

Maďarská státní energetická společnost MVM Group může koupit energetickou skupinu innogy Česká republika. Akvizici v...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, přidala 0,56 %
Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, přidala 0,56 %
včera v 16:50

Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, přidala 0,56 %

Pražská burza smazala pondělní pokles a začala opět růst. Index PX přidal 0,56 % na 865,12 bodu. Vzhůru šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně
včera v 16:24

Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně

Bývalí akcionáři někdejší ruské ropné společnosti Jukos zabavili obchodní známky k proslulé ruské vodce nezákonně....
Rusko Právo
COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda
včera v 15:52

COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci prodejci...
Podpora ekonomiky Česká republika Koronavirus
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
včera v 15:33

Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu

Zatímco plány na využití přímých dotací z krizového fondu Evropské unie v členských státech mnohdy vysoce přesahují...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl…
včera v 14:51

Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl dán rychlými a masivními stimuly

Růst cen aktiv navzdory pandemii covidu-19 mohl vyvolávat dojem, že se trhy odpoutaly od reality, rally ale byla dána...
Americké akcie Koronavirus Rally
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 14:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v srpnu dosáhl 5,2 %

Ceny domů ve Spojených státech v srpnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %
včera v 14:04

Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček předložil ve sněmovně návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy. Místo toho...
Česká republika Daně
Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta…
včera v 14:04

Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta nahoru ale bude hrbolatá

Pro Evropu a Spojené státy, hlavně pro jejich exportéry, je pozitivní ožívání Číny. Musíme však počítat s tím, že...
Mario Draghi Evropská ekonomika Americká ekonomika
OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent
včera v 13:47

OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent

Přímé zahraniční investice na celém světě v první polovině letošního roku klesly o 49 procent na 399 miliardy USD....
Investice Světová ekonomika
Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, …
včera v 13:32

Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, "ozeleňování" hospodářství se vyplatí

Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli. Jde o to, abychom si řekli, co díky vynaložení určitých prostředků...
Ekologie a životní prostředí Životní úroveň