SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB pokračuje v režimu intervencí, sazby nechala beze změny. Kurzový závazek možná opustí dříve, než ECB ukončí kvantitativní uvolňování
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB pokračuje v režimu intervencí, sazby nechala beze změny. Kurzový závazek možná opustí dříve, než ECB ukončí kvantitativní uvolňování

Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK. Zároveň ve středu rada ponechala úrokové sazby na historických minimech. Informoval o tom mluvčí centrální banky Tomáš Zimmermann. Tiskovou konferenci jsme od 14.15 sledovali živě.

ČNB Česká ekonomika Centrální banky

Základní úroková sazba je 0,05 %. Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013. Již před časem ČNB oznámila, že konec režimu devizových intervencí může přijít na přelomu let 2016 a 2017. Zároveň ale banka upozornila, že konec intervenčního režimu může zkomplikovat politika Evropské centrální banky. Ta nedávno dále snížila svou depozitní sazbu a prodloužila program nákupů dluhopisů.

Bankovní rada ve středu zopakovala, že závazek ohledně kurzu koruny považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB nepřipustí posílení kurzu na úrovně, které by už nebylo možné interpretovat jako "poblíž hladiny 27 EUR/CZK". Takovému posílení ČNB brání automatickými a potenciálně neomezenými intervencemi, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ČNB nechá kurz pohybovat podle nabídky a poptávky na devizovém trhu.

Devizové intervence spustila ČNB kvůli obavě z deflace. Na trhu zpočátku centrální banka působila jen několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh.

Další intervence přišla letos v červenci, kdy ČNB nakoupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun. Poté v srpnu nakoupila za zhruba 100 miliard korun a v září za 63 miliard korun. V říjnu banka intervence na trhu neprováděla. Podle dostupných statistik tak celkem za dva roky centrální banka intervenovala za zhruba 390 miliard korun.

Zasedání se zúčastnilo všech sedm členů rady.

Tisková konference

14.18 Singer: Bankovní rada vyhodnotila nové informace od minulé prognózy, rozhodli jsme se nechat úrokové sazby na technické nule a dále intervenovat na trhu.

Tisková konference ČNB (prosinec 2015)

14.19 Singer: Asymetrický charakter našeho závazku, tedy zasahovat jen v případě přílišného posílení koruny, se nemění.

Tisková konference ČNB (prosinec 2015)

14.20 Singer: V roce 2017 se inflace bude pohybovat mírně nad cílem. Rizika prognózy jsme vyhodnotili jako vyrovnaná.

14.20 Singer: Pravděpodobný konec závazku je na konci roku 2016.

Tisková konference ČNB (prosinec 2015)

14.21 Singer: Listopadová inflace byla jen 0,1 %, tedy půl procentního bodu pod prognózou ČNB. Mohly za to především ceny potravin, které stagnovaly, ČNB čekala jejich růst. Jádrová inflace byla naopak mírně nad prognózou.

Tisková konference ČNB (prosinec 2015)

14.22 Singer: Česká ekonomika kvůli nižší spotřebě domácností ve třetím čtvrtletí rostla pomaleji, než ČNB čekala.

14.23 Singer: Obnovení růstu výrobních cen dále očekáváme až v průběhu příštího roku, jak bude pomíjet vliv klesajících cen ropy.

14.24 Singer: Pozorujeme další zlepšování na trhu práce.

14.25 Singer: Do konce roku očekáváme pokračování růstu. Pokles cen ve zpracovatelském průmyslu se v dosavadním průběhu čtvrtého čtvrtletí zmírnil, ceny zemědělských výrobců rostou.

Tisková konference ČNB (prosinec 2015)

14.29 Singer: Ukončení kurzového závazku neznamená, že nastoupíme na režim, ve kterém by se koruna pohybovala samospádem. Nadále zůstane princip zmírňování prudkých pohybů. Nicméně pokud ECB ještě více uvolní politiku, nemusí to exit nijak ovlivnit. Opačná situace by mohla být jiná.

14.31 Singer: Ceny výrobců jsou v tuto chvíli stále ovlivněny poklesem cen ropy, dnešní data nejsou nijak dramatická.

Ceny v průmyslu v listopadu zpomalily pokles na 3,7 %
Ceny průmyslových výrobců v Česku v listopadu meziročně zpomalily pokles na 3,7 % ze říjnových 3,9 % a dostaly se na úroveň ledna 2011. Naopak ceny v zemědělství a stavebnictví se zvýšily. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad.

14.33 Singer: Náš měnový cyklus je jiný než kurz eura, s uvolňováním jsme začali dříve než ECB, a je tedy klidně možné, že s ním dříve i skončíme.

14.34 Singer: Jádrová inflace lépe odráží situaci v ekonomice. Mzdy byly vyšší než prognóza, takže česká ekonomika vytváří inflační tlaky, ale proti tomu stojí importované deflační tlaky.

Tisková konference končí.

"Na dnešním měnověpolitickém zasedání ponechala bankovní rada ČNB úrokové sazby beze změny a potvrdila svůj kurzový závazek. Také potvrdila svou předešlou komunikaci. Daleko zajímavější však byla následná tisková konference. Dle očekávání se většina otázek týkala ECB a toho, zdali posunutí kvantitativního uvolňování znamená posun časování exitu. Na to guvernér Singer odpověděl, že měnové politiky ECB a ČNB jsou nezávislé a že ČNB může udělat exit dřív s tím, že potom bude pracovat v režimu řízeného floatingu (jinými slovy brzdit tempo posilování kurzu koruny). Pro bankovní radu je daleko větším rizikem potenciálně nedostatečně uvolněná měnová politika v eurozóně, jejímž důsledkem by byl dovoz protiinflačních tlaků do české ekonomiky. To dle guvernéra Singera by více komplikovalo časování exitu," okomentoval zasedání a tiskovou konferenci ČNB Jiří Polanský, analytik z České spořitelny.

"My i nadále očekáváme, že exit bude posunut a že neskončí dřív, než ECB ukončí program kvantitativního uvolňování (QE). Z našeho pohledu (a i z minulých záznamů zasedání) by byl jakýkoliv exit v okamžiku, kdy ECB nadále uvolňuje svou měnovou politiku, komplikovaný. Byl by pravděpodobně následován výrazným přílivem spekulativního kapitálu a protiinflačními tlaky z posilující měny a obecně vývoje v eurozóně. Jinými slovy ECB provádí kvantitativní uvolňování jako reakci na protiinflační vývoj a nedostatečnou poptávku v eurozóně. Tyto vlivy si dovážíme do ČR a i proti nim ČNB zasahuje, aby se nepřelily do deflačního vývoje u nás (pomiňme ropu a potraviny). A pokud bude ECB pokračovat v kvantitativním uvolňování, znamená to, že i nadále vnímá cenový (a poptávkový) vývoj v eurozóně jako utlumený. To znamená, že bychom si ho i nadále dovážely do ČR a neměl by tak být výraznější (ekonomický) důvod k exitu," poukázal Polanský.

"Druhým důvodem pro to, že ČNB neposunula závazek do roku 2017 mohou být i změny v bankovní radě (dva členové v červnu 2016 a další dva v únoru 2017). Jinými slovy se současná bankovní rada nemusí nutně chtít zavazovat k něčemu, o čem budou rozhodovat již jiní, budoucí členové rady, o nichž zatím nic nevíme," doplnil Polanský.

"Naše aktuální prognóza, kterou vydáme v pátek, pracuje se dvěma scénáři, které se liší tím, zdali bude ECB úspěšná ve své měnové politice. Pokud ano a ukončí QE na konci prvního čtvrtletí 2017, očekáváme exit z kurzového závazku ČNB ve druhém čtvrtletí 2017. Pokud nebude úspěšná a dojde k prodloužení kvantitativního uvolňování, exit z kurzového závazku se může posunout až na přelom let 2017 a 2018. V tuto chvíli dáváme mírně vyšší pravděpodobnost druhé variantě," dodal Polanský.

Zdroj: ČTK, Bloomberg
Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus
Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus
11:59

Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus

Saúdskoarabská ropná firma Saudi Aramco v neděli oznámila, že nabídne k prodeji 1,5% podíl, tedy kolem tří miliard...
Saudi Aramco Saúdská Arábie Světové akcie
Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí…
včera v 14:53

Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí zdražení podpořil a odsoudil protesty

(AKTUALIZOVÁNO, 17. listopadu) V íránských městech v sobotu druhým dnem pokračovaly protesty proti zvýšení cen...
Írán Blízký a Střední východ Pohonné hmoty
Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei
včera v 11:19

Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei

Americká vláda zřejmě v pondělí o dva týdny prodlouží licenci, která umožňuje americkým podnikům obchodovat s čínským...
Spojené státy americké (USA) Čína Telekomunikace
IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord
včera v 10:17

IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord

Celosvětový dluh se v letošním prvním pololetí zvýšil o 7,5 bilionu dolarů na rekordních 250,9 bilionu dolarů, a to...
Zadlužení Světová ekonomika
Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene
včera v 09:42

Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene

Americký výrobce léků Bristol-Myers Squibb získal od americké Federální obchodní komise (FTC) svolení k převzetí...
Americké akcie Farmacie Fúze a akvizice
Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku
včera v 08:22

Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku

Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá o plánu na výstavbu nové továrny v Turecku rozhodnout do konce...
Volkswagen Turecko Auta
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
15. 11. 2019 22:30

Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru týdne poprvé překonal 28 000 bodů

Americké akcie uzavřely páteční obchodování na nových maximech, index Dow poprvé v historii překonal hranici 28 000...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou firmě Johnson & Johnson kvůli…
15. 11. 2019 21:57

Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou firmě Johnson & Johnson kvůli opioidům

Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou americké farmaceutické společnosti Johnson & Johnson za její podíl na...
Johnson & Johnson Farmacie
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle…
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle…
15. 11. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle Bílého domu přiblížila

Ceny akcií na hlavních burzách západní Evropy se v pátek pohybovaly vesměs vzhůru, když mezi investory převládl...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Audi od dubna povede Markus Duesmann, bude i v představenstvu…
15. 11. 2019 17:18

Audi od dubna povede Markus Duesmann, bude i v představenstvu Volkswagenu

Automobilku Audi od dubna příštího roku povede Markus Duesmann. Stane se zároveň členem představenstva Volkswagenu,...
Evropské akcie Volkswagen Auta
USA: Skladové zásoby se v září nezměnily
15. 11. 2019 17:04

USA: Skladové zásoby se v září nezměnily

Objem skladových zásob amerických firem zůstal v září stejný jako v srpnu. Po srpnovém poklesu o 0,1 procent ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018
15. 11. 2019 16:58

Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018

Průmyslová výroba ve Spojených státech se v říjnu snížila o 0,8 procenta po zářijovém poklesu o 0,3 procenta. Oznámil...
Americká ekonomika Průmysl Spojené státy americké (USA)
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden…
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden…
15. 11. 2019 16:45

Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden akcie přidaly půl procenta

Index pražské burzy PX během pátečního obchodování vystoupal o 0,34 % a uzavřel seanci na 1 083,11 bodu. Tahouny...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen vloží do elektromobilů a digitalizace další miliardy eur
15. 11. 2019 16:21

Volkswagen vloží do elektromobilů a digitalizace další miliardy eur

Německý koncern Volkswagen v letech 2020 až 2024 vloží do elektromobility a digitalizace 60 miliard eur. Automobilka...
Volkswagen Technologie Auta
Čínská CEFC Shanghai Securities přešla pod státní správu
15. 11. 2019 16:15

Čínská CEFC Shanghai Securities přešla pod státní správu

Společnost CEFC Shanghai Securities, součást konglomerátu CEFC China Energy, převzala kvůli nesrovnalostem na nejdéle...
Čína
Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu
15. 11. 2019 15:22

Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu

Současné nastavení úrokových sazeb České národní banky odpovídá situaci, ve které se v rámci hospodářského cyklu...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Řím u soudu napadl ArcelorMittal, který už nechce ocelárnu Ilva
15. 11. 2019 15:17

Řím u soudu napadl ArcelorMittal, který už nechce ocelárnu Ilva

Italská vláda napadla u milánského soudu evropskou společnost ArcellorMittal, která chce odstoupit od převzetí...
ArcelorMittal Itálie Fúze a akvizice
Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů
Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů
15. 11. 2019 15:02

Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů

Americký prezident Donald Trump se obrátil na nejvyšší soud USA, aby zabránil vydání svých daňových záznamů. Trumpův...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika