FED PO DEVÍTI LETECH ZMĚNIL KURZ! Základní úroková sazba stoupne na 0,25-0,5 %
|

FED PO DEVÍTI LETECH ZMĚNIL KURZ! Základní úroková sazba stoupne na 0,25-0,5 %

Americká centrální banka rozhodla, že se základní úroková sazba v USA po sedmi letech odlepí od technické nuly. Měnový výbor Fedu, který rozhoduje o nastavení měnové politiky v USA, oznámil, že se sazba zvýší o 25 bazických bodů na 0,25-0,5 %. Pro zvýšení úrokové sazby hlasovali všichni členové FOMC. Výhled sazby pro příští rok Fed ponechal na 1,375 %. Naposledy banka základní úrokovou sazbu zvýšila v roce 2006.

Americká ekonomika Úrokové sazby Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)

V tiskové zprávě, kterou FOMC vydal, stojí, že by se americká ekonomika měla vyvíjet způsobem, který bude vyžadovat "pozvolný" růst sazeb. Dále měnový výbor uvedl, že krátkodobě nyní sazby zůstanou pod hodnotami, které jsou očekávány v delším horizontu, a že další vývoj sazeb se bude odvíjet od ekonomických dat, která bude Fed pozorně sledovat a analyzovat.

Agentura Bloomberg uvedla, že tak Fed podle všeho naznačuje, že nyní nějakou dobu bude čekat, aby se přesvědčil, zda mírně vyšší sazba negativně nezasáhne ekonomickou expanzi, a další zvýšení sazby přijde až v okamžiku, kdy banka nabude dojmu, že vyšší sazby nejsou pro americkou ekonomiku hrozbou.

Efektivní úroková sazba Fedu by se podle analytiků z Deutsche Bank měla zřejmě pohybovat kolem 0,32 %, nikoli kolem 0,375 %, střední hodnoty uvedeného rozpětí.

Americká ekonomika se podle FOMC nadále vyvíjí příznivě, situace na trhu práce se stále zlepšuje, a lze proto očekávat, že se inflace bude ve střednědobém horizontu přibližovat k cílové úrovni 2 %. Fed uvedl, že ke zvýšení základní úrokové sazby došlo na základě výhledu vývoje ekonomiky a zvážení časového horizontu, v jakém měnová politika ovlivňuje reálné hospodářství.

Podle zaktualizované ekonomické projekce centrální banka čeká, že letos ekonomika USA za celý rok vzroste o 2-2,2 %, v roce 2016 o 2-2,7 %, v roce 2017 o 1,8-2,5 % a v roce 2018 o 1,7-2,4 %.

Jádrové výdaje na osobní spotřebu by letos podle FOMC měly za celý rok vzrůst o 1,2-1,4 %, v příštím roce o 1,4-2,1 %, v roce 2017 o 1,6-2 % a v roce 2018 o 1,7-2,1 %.

Ekonomické projekce Fedu (prosinec 2015)

"Fed zahájil nejmírnější přitvrzování politiky ve své historii. Udělá všechno pro to, aby ujistil trhy, že najíždí na postupnou dráhu a že nepůjde o tradiční cyklus zvyšování úroků," řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters hlavní ekonom Allianz Mohamed El-Erian.

Fed držel základní úrokovou sazbu od konce roku 2008 na rekordně nízké úrovni 0-0,25 %, aby podpořil ekonomiku a inflaci. Trhy původně čekaly, že Fed sazbu zvýší již v září, po sérii slabých dat z čínské ekonomiky a následném výprodeji na světových trzích ale víra v růst sazeb na podzim klesla. Centrální banka USA poté skutečně rozhodla, že se sazbou hýbat nebude.

Před prosincovým zasedáním měnového výboru Fedu přisuzovala data burzovní skupiny CME Group růstu základní úrokové sazby o 25 bazických bodů 81,4% pravděpodobnost.

Americké akcie bezprostředně po oznámení rozhodnutí FOMC zvýšit sazbu o 25 bazických bodů klesly, poté se ale odrazily a zamířily výše. Investoři tak podle všeho rozhodnutí Fedu hodnotí pozitivně a vnímají ho jako důkaz pokračujícího ožívání americké ekonomiky.

Reakce amerických akcií na zvýšení základní úrokové sazby Fedu (16. prosince 2015)

Dolar k euru nejdříve posílil, když kurz klesl z 1,0957 EUR/USD na 1,0891 EUR/USD, poté se ale odrazil a vrátil se na 1,0951 EUR/USD.

 

Tisková konference Janet Yellenové

20.32 Měnový výbor Fedu rozhodl o zvýšení úrokové sazby o 25 bazických bodů z úrovně 0-0,25 %.

20.33 Ekonomické ožívání za sebou má dlouhou cestu, stále ale není u konce. Inflace se zřejmě bude nadále pohybovat pod cílem, ve střednědobém horizontu by se k němu ale měla přibližovat.

20.34 Další kroky Fedu se budou odvíjet od toho, jak se bude dařit ekonomice. Lze očekávat, že růst sazeb bude velmi pozvolný. Situace na trhu práce se nadále zlepšuje a přibližuje se stavu, který bude možné označit za plnou zaměstnanost.

20.35 Zlepšení vidíme i z pohledu vývoje počtu lidí, kteří pracují jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat více. HDP by měl v nadcházejících třech čtvrtletích růst tempem kolem 2,25 %.

20.37 Inflace se sice nadále nachází pod dlouhodobým cílem Fedu na úrovni 2 %, to je ale z velké části způsobeno propadem cen ropy. Tento efekt by měl postupně odeznívat a FOMC očekává, že ve střednědobém horizontu se inflace bude přibližovat ke 2 %.

20.38 Budoucí rozhodnutí na poli měnové politiky se budou odvíjet od stavu ekonomiky a měnový výbor bude zvažovat všechna dostupná data, aby se přesvědčil, že ekonomika nadále poroste.

20.39 Míra nezaměstnanosti by měla ještě mírně klesnout. Vyhlídky na vývoj inflace v dlouhodobém horizontu zůstávají stabilní.

20.40 FOMC se ke zvýšení úrokové sazby rozhodl navzdory skutečnosti, že se inflace pohybuje pod cílem Fedu. Měnový výbor si uvědomuje, že inflace je zasažená poklesem cen ropy a že jistou dobu trvá, než se změny v měnové politice začnou projevovat v ekonomice.

20.42 Měnová politika bude muset být nadále akomodativní, protože ožívání americké ekonomiky ještě neskončilo.

20.45 Proces normalizace měnové politiky bude plynulý.

20.48 Rozhodli jsme se sazbu zvýšit nyní, protože podmínky jsou podle nás pro tento krok dostačující. Zejména kvůli přesvědčení, že inflace se bude přibližovat k cíli a situace na trhu práce se nadále zlepšuje. Jistá rizika sice nadále přetrvávají, celkově ale pokračuje zotavování americké ekonomiky.

20.51 Uvědomujeme si, že měnová politika působí se zpožděním, proto jsme se rozhodli, že sazbu zvýšíme, abychom se přesvědčili, jaký tento krok bude mít efekt. Měnová politika zůstane nadále akomodativní a my budeme sledovat, jak se ekonomika vyvíjí. Naše očekávání jsou taková, že normalizace měnové politiky bude velmi pozvolná a bude se odvíjet od ekonomických dat.

20.53 Na extrémně nízkých úrovních jsme sazby drželi velmi dlouhou dobu. Zvažovali jsme, jaká rizika to přináší. A došli jsme k závěru, že pokud nezačneme měnovou politiku pomalu normalizovat, dojde v budoucnu k přestřelení ekonomických cílů.

20.56 Pokud bychom měnovou politiku nezačali normalizovat nyní, hrozilo by, že ji budeme muset v budoucnu utahovat velmi rychle.

20.59 Nemůžu přesně říct, co od inflace aktuálně čekáme. Jsme ale přesvědčení, že se bude postupně přibližovat k cíli. Dosažení úrovně 2 % v krátkém horizontu nicméně nečekáme.

21.05 Zvýšení úrokové sazby nebylo nečekané. Dlouhodobě jsme vysvětlovali, jaký je náš postoj a čeho se snažíme dosáhnout.

21.12 Jak budeme nakládat s nakoupenými aktivy, se bude odvíjet od aktuální ekonomické situace. Máme několik možností, jak postupovat.

21.14 Zvyšování úrokových sazeb přispěje k tomu, že opět získáme jistý polštář.

21.16 Swapy high yield dluhopisů se zvyšují od minulého roku. Problémy fondu Third Avenue Management podle nás nereprezentují celkovou situaci na trzích. Finanční systém je nyní daleko silnější a odolnější než v předkrizovém období.

21.18 Je pravda, že některé centrální banky začaly úrokové sazby zvyšovat a poté musely kurz otočit. Ne vždy to byl ale problém špatného měnově-politického rozhodnutí.

21.20 První věc, kterou by si Američané měli uvědomit, je to, že zvýšení úrokové sazby reflektuje naši víru v sílu a stabilitu ekonomiky.

21.22 V delším horizontu lze očekávat růst krátkodobých úroků například u kreditních karet. Myslete ale na to, že se nacházíme v prostředí nízkých úrokových sazeb a oznámené zvýšení sazby je jen velmi mírné.

21.23 Řekli jsme, že budeme sledovat nejen aktuální, ale i očekávaný ekonomický vývoj. Pokud nyní analyzujeme inflační data a vyloučíme z nich efekty levných energií a importu, je jasné, že jsme museli začít jednat.

21.25 Pozitivními faktory jsou aktuálně spotřebitelé a jejich výdaje nebo další ožívání realitního trhu. O globální ekonomice obvykle hovoříme jako o riziku, zejména v souvislosti s poklesem cen komodit, v poslední době jsme ale svědky obnoveného růstu některých rozvíjejících se ekonomik, takže světovou ekonomiku lze vidět i v jiném světle.

21.29 To, že sazby porostou pozvolna, znamená, že se nebudeme řídit konkrétními termíny a nebudeme sazby zvyšovat podle jasně daného plánu, ale podle aktuálních dat a očekávání.

21.32 Můj názor je, že jádrová inflace postupně poroste. Máme ale spoustu lidí, kteří se inflací zabývají podrobně. Zvažujeme všechny aspekty různých modelů a předpovědí a neustále se snažíme používané modely zlepšovat.

21.36 Očekávám, že s tím, jak se bude situace na trhu práce nadále zlepšovat, uvidíme i rychlejší růst mezd. Růst mezd není jediným faktorem, který by určoval naše rozhodnutí. Je to ale nepochybně ukazatel spojený s inflací, který také sledujeme.

Pro a proti zvyšování sazeb v USA

Zveřejnil(a) investicniweb.cz dne 15. prosinec 2015

Americká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí expandovala tempem 2,1 % po růstu o 3,9 % ve druhém čtvrtletí. Jádrové výdaje na osobní spotřebu po 1,9% růstu ve druhém kvartálu snížily tempo růstu na 1,3 % a růst osobní spotřeby zpomalil na 3 % z 3,6 %. V celém letošním roce by největší ekonomika světa měla vzrůst o nejméně dvě procenta. Loni americká ekonomika vzrostla o 2,4 %.

Růst ekonomiky stále brzdí těžařské firmy, které výrazně omezují své náklady na těžbu v reakci na klesající ceny ropy. Investice do průzkumu nových vrtů klesly meziročně o 47,1 %.

Meziroční tempo inflace v USA se v listopadu zvýšilo na 0,5 % z předchozích 0,2 %. Meziměsíčně ceny stagnovaly po říjnovém růstu o 0,2 %. Inflace očištěná o ceny potravin a energií zrychlila na 2 % meziročně z 1,9 %. Meziměsíčně se jádrové ceny zvýšily o 0,2 %, stejně jako v říjnu. Růst mezd ale zpomalil na 1,6 % meziročně z říjnový 2,4 %.

Zdroj: Bloomberg
Co musíte ráno vědět (30. října)
Co musíte ráno vědět (30. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo evropským a americkým akciím, o kolik procent vystřelila ekonomika Spojených států ve třetím...
Musíte vědět
Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo.…
Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo.…
včera v 22:56

Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo. Tržby ale stouply a byly nad odhady

Sociální síti Twitter přibylo ve třetím čtvrtletí méně uživatelů, než se čekalo, a jeho akcie proto po skončení...
Twitter Sociální sítě Internet
Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje…
Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje…
včera v 22:40

Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje iPhonů zaostaly za očekáváním

Čistý zisk americké technologické společnosti Apple ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl o více než sedm procent na...
Apple Mobilní telefony Tablety
Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady
Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady
včera v 22:20

Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 % na 96,15 miliardy dolarů a překonaly odhady....
Amazon Internet Technologie
Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem…
Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem…
včera v 21:53

Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem překonaly odhady

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí...
Alphabet (Google) Technologie Internet
Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání
Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání
včera v 21:48

Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání

Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl...
Facebook Sociální sítě Internet
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily

Americké akcie ve čtvrtek posílily v čele s technologickými podniky, a smazaly tak část středečního propadu. Příznivé...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv…
včera v 19:46

Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv skupiny ČEZ

Bulharský antimonopolní úřad povolil bulharské pojišťovací a finanční skupině Eurohold koupit bulharská aktiva firmy...
ČEZ Energetika Bulharsko
Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk
včera v 18:08

Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk

Největší ruská bankovní společnost Sberbank ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o 74 % na 271,4 miliardy...
Banky Rusko Výsledková sezóna
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
včera v 18:00

Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět skončily ve ztrátě

Akcie na západoevropských trzích po dobrém začátku ve čtvrtek opět skončily v červených číslech, zisk si připsal...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna
včera v 17:52

USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna

Ministerstvo zahraničí USA se rozhodlo vydat do Japonska dva Američany, kteří čelí obviněním z toho, že loni pomohli...
Spojené státy americké (USA) Japonsko Auta
ExxonMobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic
včera v 17:44

ExxonMobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic

ExxonMobil propustí ve Spojených státech na 1 900 zaměstnanců a celosvětově by mohl zrušit až 14 000 pracovních pozic...
Energetika ExxonMobil
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku

Index PX pražské burzy ve čtvrtek oslabil o 1,88 % na 848,85 bodu. Byl to nejvýraznější pokles od konce července....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur
včera v 15:36

Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur

Německá strojírenská společnost Siemens se dohodla na prodeji své divize mechanických pohonů Flender americké...
Siemens Evropské akcie
Výkon ekonomiky se podle odhadů v třetím čtvrtletí dočasně zlepšil
včera v 15:14

Výkon ekonomiky se podle odhadů v třetím čtvrtletí dočasně zlepšil

Ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s druhým čtvrtletím o zhruba pět procent, vyplývá z odhadů...
Česká ekonomika HDP Hospodářský růst
USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly
včera v 15:00

USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v září meziročně vzrostl o 20,5 % po růstu o 24,2 % v srpnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh
Výrobce čipů Marvell převezme za 10 miliard USD rivala Inphi
včera v 14:53

Výrobce čipů Marvell převezme za 10 miliard USD rivala Inphi

Americký výrobce počítačových čipů Marvell Technology Group koupí svého rivala Inphi. Hodnota transakce, která se...
Americké akcie Fúze a akvizice
Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur
včera v 14:49

Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur

Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou poskytnout až deset...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky