FED PO DEVÍTI LETECH ZMĚNIL KURZ! Základní úroková sazba stoupne na 0,25-0,5 %
|

FED PO DEVÍTI LETECH ZMĚNIL KURZ! Základní úroková sazba stoupne na 0,25-0,5 %

Americká centrální banka rozhodla, že se základní úroková sazba v USA po sedmi letech odlepí od technické nuly. Měnový výbor Fedu, který rozhoduje o nastavení měnové politiky v USA, oznámil, že se sazba zvýší o 25 bazických bodů na 0,25-0,5 %. Pro zvýšení úrokové sazby hlasovali všichni členové FOMC. Výhled sazby pro příští rok Fed ponechal na 1,375 %. Naposledy banka základní úrokovou sazbu zvýšila v roce 2006.

Americká ekonomika Úrokové sazby Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)

V tiskové zprávě, kterou FOMC vydal, stojí, že by se americká ekonomika měla vyvíjet způsobem, který bude vyžadovat "pozvolný" růst sazeb. Dále měnový výbor uvedl, že krátkodobě nyní sazby zůstanou pod hodnotami, které jsou očekávány v delším horizontu, a že další vývoj sazeb se bude odvíjet od ekonomických dat, která bude Fed pozorně sledovat a analyzovat.

Agentura Bloomberg uvedla, že tak Fed podle všeho naznačuje, že nyní nějakou dobu bude čekat, aby se přesvědčil, zda mírně vyšší sazba negativně nezasáhne ekonomickou expanzi, a další zvýšení sazby přijde až v okamžiku, kdy banka nabude dojmu, že vyšší sazby nejsou pro americkou ekonomiku hrozbou.

Efektivní úroková sazba Fedu by se podle analytiků z Deutsche Bank měla zřejmě pohybovat kolem 0,32 %, nikoli kolem 0,375 %, střední hodnoty uvedeného rozpětí.

Americká ekonomika se podle FOMC nadále vyvíjí příznivě, situace na trhu práce se stále zlepšuje, a lze proto očekávat, že se inflace bude ve střednědobém horizontu přibližovat k cílové úrovni 2 %. Fed uvedl, že ke zvýšení základní úrokové sazby došlo na základě výhledu vývoje ekonomiky a zvážení časového horizontu, v jakém měnová politika ovlivňuje reálné hospodářství.

Podle zaktualizované ekonomické projekce centrální banka čeká, že letos ekonomika USA za celý rok vzroste o 2-2,2 %, v roce 2016 o 2-2,7 %, v roce 2017 o 1,8-2,5 % a v roce 2018 o 1,7-2,4 %.

Jádrové výdaje na osobní spotřebu by letos podle FOMC měly za celý rok vzrůst o 1,2-1,4 %, v příštím roce o 1,4-2,1 %, v roce 2017 o 1,6-2 % a v roce 2018 o 1,7-2,1 %.

Ekonomické projekce Fedu (prosinec 2015)

"Fed zahájil nejmírnější přitvrzování politiky ve své historii. Udělá všechno pro to, aby ujistil trhy, že najíždí na postupnou dráhu a že nepůjde o tradiční cyklus zvyšování úroků," řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters hlavní ekonom Allianz Mohamed El-Erian.

Fed držel základní úrokovou sazbu od konce roku 2008 na rekordně nízké úrovni 0-0,25 %, aby podpořil ekonomiku a inflaci. Trhy původně čekaly, že Fed sazbu zvýší již v září, po sérii slabých dat z čínské ekonomiky a následném výprodeji na světových trzích ale víra v růst sazeb na podzim klesla. Centrální banka USA poté skutečně rozhodla, že se sazbou hýbat nebude.

Před prosincovým zasedáním měnového výboru Fedu přisuzovala data burzovní skupiny CME Group růstu základní úrokové sazby o 25 bazických bodů 81,4% pravděpodobnost.

Americké akcie bezprostředně po oznámení rozhodnutí FOMC zvýšit sazbu o 25 bazických bodů klesly, poté se ale odrazily a zamířily výše. Investoři tak podle všeho rozhodnutí Fedu hodnotí pozitivně a vnímají ho jako důkaz pokračujícího ožívání americké ekonomiky.

Reakce amerických akcií na zvýšení základní úrokové sazby Fedu (16. prosince 2015)

Dolar k euru nejdříve posílil, když kurz klesl z 1,0957 EUR/USD na 1,0891 EUR/USD, poté se ale odrazil a vrátil se na 1,0951 EUR/USD.

 

Tisková konference Janet Yellenové

20.32 Měnový výbor Fedu rozhodl o zvýšení úrokové sazby o 25 bazických bodů z úrovně 0-0,25 %.

20.33 Ekonomické ožívání za sebou má dlouhou cestu, stále ale není u konce. Inflace se zřejmě bude nadále pohybovat pod cílem, ve střednědobém horizontu by se k němu ale měla přibližovat.

20.34 Další kroky Fedu se budou odvíjet od toho, jak se bude dařit ekonomice. Lze očekávat, že růst sazeb bude velmi pozvolný. Situace na trhu práce se nadále zlepšuje a přibližuje se stavu, který bude možné označit za plnou zaměstnanost.

20.35 Zlepšení vidíme i z pohledu vývoje počtu lidí, kteří pracují jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat více. HDP by měl v nadcházejících třech čtvrtletích růst tempem kolem 2,25 %.

20.37 Inflace se sice nadále nachází pod dlouhodobým cílem Fedu na úrovni 2 %, to je ale z velké části způsobeno propadem cen ropy. Tento efekt by měl postupně odeznívat a FOMC očekává, že ve střednědobém horizontu se inflace bude přibližovat ke 2 %.

20.38 Budoucí rozhodnutí na poli měnové politiky se budou odvíjet od stavu ekonomiky a měnový výbor bude zvažovat všechna dostupná data, aby se přesvědčil, že ekonomika nadále poroste.

20.39 Míra nezaměstnanosti by měla ještě mírně klesnout. Vyhlídky na vývoj inflace v dlouhodobém horizontu zůstávají stabilní.

20.40 FOMC se ke zvýšení úrokové sazby rozhodl navzdory skutečnosti, že se inflace pohybuje pod cílem Fedu. Měnový výbor si uvědomuje, že inflace je zasažená poklesem cen ropy a že jistou dobu trvá, než se změny v měnové politice začnou projevovat v ekonomice.

20.42 Měnová politika bude muset být nadále akomodativní, protože ožívání americké ekonomiky ještě neskončilo.

20.45 Proces normalizace měnové politiky bude plynulý.

20.48 Rozhodli jsme se sazbu zvýšit nyní, protože podmínky jsou podle nás pro tento krok dostačující. Zejména kvůli přesvědčení, že inflace se bude přibližovat k cíli a situace na trhu práce se nadále zlepšuje. Jistá rizika sice nadále přetrvávají, celkově ale pokračuje zotavování americké ekonomiky.

20.51 Uvědomujeme si, že měnová politika působí se zpožděním, proto jsme se rozhodli, že sazbu zvýšíme, abychom se přesvědčili, jaký tento krok bude mít efekt. Měnová politika zůstane nadále akomodativní a my budeme sledovat, jak se ekonomika vyvíjí. Naše očekávání jsou taková, že normalizace měnové politiky bude velmi pozvolná a bude se odvíjet od ekonomických dat.

20.53 Na extrémně nízkých úrovních jsme sazby drželi velmi dlouhou dobu. Zvažovali jsme, jaká rizika to přináší. A došli jsme k závěru, že pokud nezačneme měnovou politiku pomalu normalizovat, dojde v budoucnu k přestřelení ekonomických cílů.

20.56 Pokud bychom měnovou politiku nezačali normalizovat nyní, hrozilo by, že ji budeme muset v budoucnu utahovat velmi rychle.

20.59 Nemůžu přesně říct, co od inflace aktuálně čekáme. Jsme ale přesvědčení, že se bude postupně přibližovat k cíli. Dosažení úrovně 2 % v krátkém horizontu nicméně nečekáme.

21.05 Zvýšení úrokové sazby nebylo nečekané. Dlouhodobě jsme vysvětlovali, jaký je náš postoj a čeho se snažíme dosáhnout.

21.12 Jak budeme nakládat s nakoupenými aktivy, se bude odvíjet od aktuální ekonomické situace. Máme několik možností, jak postupovat.

21.14 Zvyšování úrokových sazeb přispěje k tomu, že opět získáme jistý polštář.

21.16 Swapy high yield dluhopisů se zvyšují od minulého roku. Problémy fondu Third Avenue Management podle nás nereprezentují celkovou situaci na trzích. Finanční systém je nyní daleko silnější a odolnější než v předkrizovém období.

21.18 Je pravda, že některé centrální banky začaly úrokové sazby zvyšovat a poté musely kurz otočit. Ne vždy to byl ale problém špatného měnově-politického rozhodnutí.

21.20 První věc, kterou by si Američané měli uvědomit, je to, že zvýšení úrokové sazby reflektuje naši víru v sílu a stabilitu ekonomiky.

21.22 V delším horizontu lze očekávat růst krátkodobých úroků například u kreditních karet. Myslete ale na to, že se nacházíme v prostředí nízkých úrokových sazeb a oznámené zvýšení sazby je jen velmi mírné.

21.23 Řekli jsme, že budeme sledovat nejen aktuální, ale i očekávaný ekonomický vývoj. Pokud nyní analyzujeme inflační data a vyloučíme z nich efekty levných energií a importu, je jasné, že jsme museli začít jednat.

21.25 Pozitivními faktory jsou aktuálně spotřebitelé a jejich výdaje nebo další ožívání realitního trhu. O globální ekonomice obvykle hovoříme jako o riziku, zejména v souvislosti s poklesem cen komodit, v poslední době jsme ale svědky obnoveného růstu některých rozvíjejících se ekonomik, takže světovou ekonomiku lze vidět i v jiném světle.

21.29 To, že sazby porostou pozvolna, znamená, že se nebudeme řídit konkrétními termíny a nebudeme sazby zvyšovat podle jasně daného plánu, ale podle aktuálních dat a očekávání.

21.32 Můj názor je, že jádrová inflace postupně poroste. Máme ale spoustu lidí, kteří se inflací zabývají podrobně. Zvažujeme všechny aspekty různých modelů a předpovědí a neustále se snažíme používané modely zlepšovat.

21.36 Očekávám, že s tím, jak se bude situace na trhu práce nadále zlepšovat, uvidíme i rychlejší růst mezd. Růst mezd není jediným faktorem, který by určoval naše rozhodnutí. Je to ale nepochybně ukazatel spojený s inflací, který také sledujeme.

Pro a proti zvyšování sazeb v USA

Zveřejnil(a) investicniweb.cz dne 15. prosinec 2015

Americká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí expandovala tempem 2,1 % po růstu o 3,9 % ve druhém čtvrtletí. Jádrové výdaje na osobní spotřebu po 1,9% růstu ve druhém kvartálu snížily tempo růstu na 1,3 % a růst osobní spotřeby zpomalil na 3 % z 3,6 %. V celém letošním roce by největší ekonomika světa měla vzrůst o nejméně dvě procenta. Loni americká ekonomika vzrostla o 2,4 %.

Růst ekonomiky stále brzdí těžařské firmy, které výrazně omezují své náklady na těžbu v reakci na klesající ceny ropy. Investice do průzkumu nových vrtů klesly meziročně o 47,1 %.

Meziroční tempo inflace v USA se v listopadu zvýšilo na 0,5 % z předchozích 0,2 %. Meziměsíčně ceny stagnovaly po říjnovém růstu o 0,2 %. Inflace očištěná o ceny potravin a energií zrychlila na 2 % meziročně z 1,9 %. Meziměsíčně se jádrové ceny zvýšily o 0,2 %, stejně jako v říjnu. Růst mezd ale zpomalil na 1,6 % meziročně z říjnový 2,4 %.

Zdroj: Bloomberg
Co musíte ráno vědět (23. ledna)
Co musíte ráno vědět (23. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (23. ledna)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, fungování které organizace chce změnit Donald Trump a jaká...
Musíte vědět
Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a…
Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a uzavřely okolo nuly

Americké akcie uzavřely obchodování bez výraznějších změn, ačkoli indexy S&P 500 a Nasdaq Composite během dne...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Volkswagenu hrozí v Kanadě pokuta v přepočtu kolem 3,4 miliardy Kč
včera v 21:50

Volkswagenu hrozí v Kanadě pokuta v přepočtu kolem 3,4 miliardy Kč

Kanadská prokuratura navrhla vyměřit německému automobilovému koncernu Volkswagen pokutu 196,5 milionu kanadských...
Kanada Volkswagen Evropské akcie
Boeing: Výrobu letadel MAX obnovíme před jejich návratem do služby
včera v 21:20

Boeing: Výrobu letadel MAX obnovíme před jejich návratem do služby

Americká strojírenská společnost Boeing hodlá obnovit výrobu letadel 737 MAX několik měsíců před jejich návratem do...
Boeing Americké akcie
ČNB odmítá, že se obává dopadu investičních pojistek na stabilitu
včera v 20:20

ČNB odmítá, že se obává dopadu investičních pojistek na stabilitu

Česká národní banka odmítá tvrzení spolku Podvedení klienti, že se obává dopadů kauzy kolem smluv investičního...
ČNB Centrální banky Česká republika
Studie: Čína zvýšila akvizice ve střední a východní Evropě
včera v 19:53

Studie: Čína zvýšila akvizice ve střední a východní Evropě

Počet fúzí a akvizic v rozvíjejících se zemích střední a východní Evropy v loňském roce klesl o 6,5 % na 1 958...
Čína Investice Střední a východní Evropa
Debatu o změně pravidel pro hypotéky Poslanecká sněmovna nedokončila
včera v 19:32

Debatu o změně pravidel pro hypotéky Poslanecká sněmovna nedokončila

Sněmovna ani po dvouhodinové debatě nerozhodla v prvním čtení o vládní novele, která má České národní bance přinést...
Hypotéky Česká ekonomika Česká republika
Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD
Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD
včera v 18:35

Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD

Až 25 miliard dolarů by mohly amerického výrobce letadel Boeing stát problémy se stroji 737 MAX. Odhad analytiků ve...
Boeing Americké akcie
Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně
Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně
včera v 18:13

Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně

Francie a Spojené státy se dohodly na příměří ve sporu kolem takzvané digitální daně. Francouzský ministr Bruno Le...
Francie Spojené státy americké (USA) Daně
Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly…
Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly obavy z koronaviru

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v minusu, když investoři vyhodnocovali zprávy týkající se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Jaguar Land Rover propustí na severu Anglie asi 500 zaměstnanců
včera v 17:40

Jaguar Land Rover propustí na severu Anglie asi 500 zaměstnanců

Britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) propustí deset procent zaměstnanců ve svém závodě Halewood na severu...
Auta Spojené království
Sněmovna podpořila digitální daň, má vynést ročně asi pět miliard
včera v 17:21

Sněmovna podpořila digitální daň, má vynést ročně asi pět miliard

Na velké internetové firmy by mohla v Česku v budoucnu dopadnout sedmiprocentní digitální daň. Vládní návrh, který ji...
Daně Česká republika
Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen
Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen
včera v 16:59

Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen

Tržní hodnota amerického výrobce elektromobilů Tesla ve středu poprvé překročila 100 miliard dolarů. Tesla tak v...
Tesla Americké akcie Volkswagen
Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu…
Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu…
včera v 16:45

Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu zdražily o více než 3 %

Pražská burza zakončila středeční obchodování v zelených číslech, index PX stoupl o 0,92 % na 1 140,48 bodu, a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků
Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků
včera v 16:24

Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků

Prezident Donald Trump ve středu znovu kritizoval americkou centrální banku za její zvyšování úrokových sazeb. V...
Fed Donald Trump Centrální banky
USA: Prodeje starších domů v prosinci stouply o 3,6 %
včera v 16:10

USA: Prodeje starších domů v prosinci stouply o 3,6 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně stouply o 3,6 % na celoročně přepočítané tempo 5,54...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Americké akcie v úvodu: DJIA +0,32 %, S&P 500 +0,37 %, Nadsaq +0,52 %
včera v 15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA +0,32 %, S&P 500 +0,37 %, Nadsaq +0,52 %

Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite v úvodu seance vystoupaly na nová intradenní maxima.
Americké akcie
Kaufland nečekaně zrušil plánovanou expanzi v Austrálii
včera v 15:19

Kaufland nečekaně zrušil plánovanou expanzi v Austrálii

Německý řetězec supermarketů Kaufland překvapivě zrušil plány na expanzi do Austrálie. Místo toho se soustředí na...
Německo Maloobchod Austrálie