SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na svém prosincovém zasedání snížila depozitní sazbu na -0,3 %, dluhopisy bude nakupovat minimálně do března 2017
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na svém prosincovém zasedání snížila depozitní sazbu na -0,3 %, dluhopisy bude nakupovat minimálně do března 2017

ECB na prosincovém zasedání ponechala dle očekávání základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu však snížila na -0,3 % z -0,2 % a zápůjční sazbu ponechala na 0,3 %. Mario Draghi na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, navíc oznámil, že banka prodlouží program nakupování dluhopisů minimálně do konce března 2017. Rozšíří se také struktura nakupovaných aktiv, nově přibudou například dluhopisy regionálních a lokálních vlád.

ECB Centrální banky Kvantitativní uvolňování

Záporná depozitní sazba znamená, že finanční ústavy musejí za své peníze uložené u centrální banky platit. ECB tak tlačí komerční banky k většímu poskytování půjček.

Tisková konference Maria Draghiho

14.30 Konference začíná.

14.31 Draghi: Dnešního jednání se účastnil i pan (Valdis) Dombrovskis (místopředseda Evropské komise - pozn. red.)

14.32 Draghi: Důkladně jsme zhodnotili současnou situaci a rozhodli jsme se zaprvé snížit depozitní sazbu o 10 bazických bodů na -0,3 %. Zbývající sazby zůstávají beze změny. Zadruhé, co se týče nestandardních opatření, rozhodli jsme se rozšířit program nákupu dluhopisů. ECB bude nakupovat dluhopisy v objemu 60 miliard eur měsíčně až do března 2017, nebo déle, bude-li to potřeba.

14.34 Draghi: Zatřetí jsme se rozhodli rozšířit program nákupu dluhopisů. Bude zahrnovat i dluhopisy regionálních a lokálních autorit a další aktiva. Navíc také budeme reinvestovat maturující aktiva, která nakoupíme v rámci QE, a dále budeme trh zásobovat likviditou skrze MRO a LTRO, jak dlouho bude potřeba.

14.37 Draghi: V nákupech dluhopisů budeme pokračovat, dokud se inflace nevrátí do blízkosti 2% cíle.

14.38 Draghi: Měnový výbor bude dále sledovat situaci v ekonomice a nadále je připraven zasáhnout a použít všechny nástroje ve svém mandátu, bude-li to potřeba.

14.39 Draghi: HDP eurozóny ve třetím čtvrtletí vzrostl o 0,3 % po 0,4% růstu v předchozím kvartálu. Očekáváme, že oživení ekonomiky bude pokračovat. Domácí poptávku by měla podporovat naše opatření, stejně jako fiskální opatření a strukturální reformy.

14.39 Draghi: Výdaje vlád se kvůli výdajům na uprchlíky zvýší, strukturální reformy jsou však prozatím zaváděny pomalu.

14.40 Draghi: Zaznamenáváme rozsáhlejší geopolitická rizika, která představují hrozbu pro ekonomiku regionu.

14.41 Draghi: Inflace v listopadu stagnovala na říjnovém tempu, očekáváme však, že na konci roku dojde ke zvratu s tím, jak pomine efekt nízkých cen ropy.

14.42 Draghi: Mírně snižujeme odhad růstu inflace. Letos ceny porostou tempem 0,1 %, příští rok tempem 1 % (předchozí odhad: 1,1 %) a v roce 2017 1,6% tempem (předchozí odhad: 1,7 %).

14.45 Draghi: Aby byla monetární politika efektivní, musejí ji doprovázet i další opatření. Míra nezaměstnanosti je stále vysoká, růst produkce nízký, je potřeba, aby vlády v jednotlivých státech zaváděly reformy, a pomohly tak eurozóně stát se odolnější vůči externím šokům.

14.46 Draghi: Reálný HDP podle naší projekce letos vzroste o 1,5 %, v příštím roce o 1,7 % a v roce 2017 o 1,9 %.

14.47 Draghi: Na minulém zasedání jsme hodnotili, jestli dosavadní zlepšení, které jsme pozorovali na trzích, bylo adekvátní naší politice, nebo zda je potřeba ji upravit. Oživení táhne spotřeba, která těží z nízkých cen ropy, které zvyšují reálný příjem domácností. Propojení cen ropy a inflačního očekávání se však zmenšilo, respektive zcela zmizelo, takže naše politika je efektivní. Otázka byla, zda je dostatečně efektivní na to, abychom si byli jistí, že dosáhneme inflačního cíle v horizontu, který jsme si naplánovali. Odpověď byla, že ne dostatečně. Abych to řekl jasně, rozšiřujeme uvolněnou politiku proto, že funguje, ne proto, že by selhala.

14.52 Draghi: Období nadměrné likvidity bude trvat velmi, velmi dlouho.

14.53 Draghi: Věříme, že naše dnešní rozhodnutí jsou adekvátní směrem k dosažení našeho inflačního cíle.

14.54 Draghi: Rozhodnutí nebylo jednomyslné, ale souhlasila převážná většina výboru. Nemyslím si, že bychom naše kroky nějak špatně komunikovali, jen si myslím, že tato opatření potřebují čas.

14.55 Draghi: Kvantitativní uvolňování bylo dosud poměrně úspěšné, stačí se podívat na čísla. Nejdůležitější je ale to, že výrazně zlevnily úvěry - pořídit si úvěr je mnohem levnější, objemy úvěrů se navyšují jak u domácností, tak u firem. Bez našeho zásahu by tempo inflace bylo minimálně o půl procentního bodu nižší v příštím roce a o třetinu procentního bodu nižší v roce 2017. Dopad by byl zřejmý i na HDP eurozóny.

15.01 Draghi: Na jaře provedeme revizi technických parametrů své politiky. Nevylučujeme použití žádných nástrojů, pokud se rozhodneme, že je jich zapotřebí.

15.03 Draghi: Oživení je rozsáhlé a konečně je taženo spotřebou, ne pouze exportem.

Výnos desetiletých německých dluhopisů roste o 8,9 bazického bodu na třítýdenní maximum 0,564 %, výnos francouzských desetiletých dluhopisů roste o 12,8 bazického bodu na 0,915 %.

15.05 Draghi: Dnešní rozhodnutí je odrazem diskuzí a doporučení komisí.

15.06 Draghi: Na skladbu portfolií a ANFA se musíte ptát jednotlivých centrálních bank členských států, o tom si rozhodují samy. Avšak zcela vylučuji možnost monetárního financování. Depozitní sazbu jsme snížili, protože se ukazuje, že to ohromně vylepšuje přenos naší monetární politiky do reálné ekonomiky.

15.10 Draghi: Jsme vázáni svým mandátem, stejně jako mají mandát i jednotlivé centrální banky.

15.11 Draghi: Rozvaha centrální banky je nástrojem, a jako taková má být použita ke splnění naše mandátu, což je cenová stabilita. Otázkou tedy není její velikost, otázka je, jestli pomáhá naplnit náš mandát.

15.14 Draghi: Členové výboru se dohodli, že během sedmi dní předcházejících zasedání výboru nebudou ve svých projevech zmiňovat nic, co by mohlo jakkoli ovlivňovat očekávání ohledně nadcházejícího zasedání, a zároveň nebudou v kontaktu s novináři ani účastníky trhu.

15.22 Draghi: Tentokrát jsme o žádných rizicích rozšíření programu nediskutovali, ale to je téma, které probíráme tak nějak konstantně. Co se týče vedlejších účinků QE, tak nic takového jsme nezaznamenali. Vidíme určitá lokální rizika, ale tato rizika nemůže napravit změna monetární politiky.

15.25 Draghi: Geopolitická rizika vidíme a vnímáme. Věříme své politice, ale nejsme samolibí.

15.28 Draghi: Měnový kurz není naším cílem, přesto uznáváme, že je důležitý pro růst i cenovou stabilitu. Jistě, všechno, co uděláme, má dopad na měnový kurz, stejně tak ale cokoli udělá kdokoli jiný na světě, bude mít dopad na měnový kurz. Při tvorbě měnové politiky tak máme na zřeteli svůj mandát, což je cenová stabilita, nikoli měnový kurz.

15.30 Tisková konference končí.

"Trh očekával od ECB více. Ano, od té ECB, která střídá naprosto pravidelně fáze očekávání a zklamání," okomentoval krok centrální banky David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

"Snížení sazeb bylo v souladu s oficiálním očekáváním. Oficiálním proto, že spekulace, že by ECB zavedla ještě jednu, ještě zápornější sazbu, poslaly výnosovou křivku příliš dolů. ECB se očividně snaží přes zápornou sazbu ovlivňovat především úrokový diferenciál, a tak oslabovat kurz," poukázal Navrátil.

"ECB zklamala v navýšení měsíčních nákupů aktiv. Trh čekal zvýšení z 60 na 75 miliard eur měsíčně. ECB k tomu nepřistoupila, ale protože nechtěla, aby toto očekávání skončilo úplným fiaskem, tak zkusila něco podobného, ale složitějšího a méně efektivního - reinvestice stávajícího portfolia. Což ale při průměrné maturitě 8 let povede (velmi pomalu) k navýšení z 60 na 68 miliard eur," dodal Navrátil.

Pár minut před oficiálním zveřejněním zprávy ECB list Financial Times na svém twitterovém účtu pustil ven zprávu, že ECB ponechá sazby beze změny, což způsobilo prudký výkyv kurzu EUR/USD. Vzápětí byl příspěvek smazán a následoval omluvný tweet.

Trhy spekulovaly o několika možných variantách rozšíření stimulativní politiky banky. Ve hře bylo snižování sazeb, navýšení objemu nakupovaných dluhopisů nebo prodloužení celého programu kvantitativního uvolňování, který podle dosavadního stanoviska banky měl trvat do září 2016, případně i déle, bude-li to potřeba.

Ve svém projevu z 20. listopadu Mario Draghi prohlásil, že banka je připravená zasáhnout, když bude třeba. Naznačil přitom, že centrální banka zřejmě učiní změny v nákupech dluhopisů a sníží depozitní sazbu. "Pokud (na zasedání 3. prosince) dojdeme k závěru, že současná trajektorie měnové politiky není pro dosažení našeho cíle dostatečná, uděláme, co budeme muset, aby se inflace co nejrychleji zvýšila," řekl Draghi.

Po Draghiho vystoupení následoval projev německé členky výkonného výboru Evropské centrální banky Sabine Lautenschlägerové, která se naopak proti dalšímu uvolňování ostře postavila. "Nevidím žádný důvod pro další kroky v měnové politice, zvláště ne pro rozšíření programu nákupů (dluhopisů)," uvedla Lautenschlägerová podle agentury Reuters.

Růst cenové hladiny, jejíž stabilita je hlavním mandátem ECB, je stále velmi utlumený. Inflace v eurozóně podle předběžných dat Eurostatu v listopadu stagnovala na říjnovém tempu 0,1 % meziročně, očekávalo se zrychlení na 0,2 %. Jádrové ceny meziročně naopak výrazně zpomalily růst na 0,9 % z říjnových 1,1 %, očekávalo se zachování tempa na 1,1 %.

Stav trhu práce se však stále zlepšuje. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v říjnu klesla na 10,7 % z předchozích 10,8 % a z 11,5 % v říjnu 2014, a nachází se tak na nejnižší hladině od ledna 2012. V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti v říjnu stagnovala na 9,3 %, v říjnu 2014 byla na hladině 10,1 %, nachází se tedy nejníže od září 2009.

Solidní výsledek také zaznamenal růst úvěrů, který podle dat ECB v říjnu rostl nejrychlejším tempem za téměř čtyři roky. Objem úvěrů poskytnutých nefinančním podnikům v říjnu podle ECB stoupl o 0,6 % po zářijovém nárůstu o 0,1 %. U půjček pro domácnosti růst zrychlil na 1,2 % ze zářijových 1,1 %.

Zdroj: Bloomberg
Facebook hlásí, že bude mazat nepravdy o vakcínách na covid-19
18:19

Facebook hlásí, že bude mazat nepravdy o vakcínách na covid-19

Společnost Facebook ve čtvrtek oznámila, že začne na svých platformách mazat dezinformace o vakcínách na covid-19....
Facebook Koronavirus
Evropské akcie si ve čtvrtek opět skončily smíšeně, hlavním důvodem…
Evropské akcie si ve čtvrtek opět skončily smíšeně, hlavním důvodem…
18:00

Evropské akcie si ve čtvrtek opět skončily smíšeně, hlavním důvodem nejistoty byl brexit

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek opět skončily se smíšenými výsledky. Hlavním faktorem, který přinesl...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza poprvé v tomto týdnu rostla
Pražská burza poprvé v tomto týdnu rostla
16:50

Pražská burza poprvé v tomto týdnu rostla

Pražská burza po třech dnech poklesu ve čtvrtek otočila směr. Index PX posílil o 0,45 procenta na 966,04 bodu. V...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ryanair si objednal dalších 75 letadel Boeing 737 MAX
16:44

Ryanair si objednal dalších 75 letadel Boeing 737 MAX

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair si objednala dalších 75 letadel Boeing 737 MAX v katalogové hodnotě...
Doprava Boeing
USA: Aktivita v nevýrobním sektoru v listopadu nenadchla
16:00

USA: Aktivita v nevýrobním sektoru v listopadu nenadchla

Index nákupních manažerů mimo výrobní sektor od Institute of Supply Management dosáhl v listopadu hodnoty 55,9 bodu....
Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
S&P Dow Jones Indices začne sestavovat indexy pro kryptoměny
15:19

S&P Dow Jones Indices začne sestavovat indexy pro kryptoměny

Společnost S&P Dow Jones Indices začne v příštím roce sestavovat indexy pro kryptoměny. Stala se tak dalším finančním...
Indexy S&P 500 Dow Jones
EU zvažuje krizový fond bez Maďarska a Polska
14:46

EU zvažuje krizový fond bez Maďarska a Polska

Evropská komise by v případě pokračování rozpočtové krize, kdy Budapešť a Varšava blokují dohodu o budoucí podobě...
Evropská unie Rozpočet Maďarsko
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA po dvou týdnech růstu…
14:30

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA po dvou týdnech růstu klesl

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 28. listopadu nově 712 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
Studie: Schválené změny daní zvýší růst ekonomiky o 0,9 procentního…
14:18

Studie: Schválené změny daní zvýší růst ekonomiky o 0,9 procentního bodu

Aktuálně Sněmovnou schválené změny daní v podobě zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Hospodářský růst Daně
Ze světa investičních doporučení (3. prosince)
13:30

Ze světa investičních doporučení (3. prosince)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu překonaly očekávání
11:02

Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu překonaly očekávání

Maloobchodní tržby v eurozóně se v říjnu zvýšily výrazněji, než se očekávalo. Přispěl k tomu zejména silný růst...
Eurozóna Evropská ekonomika Maloobchod
Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila
Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila
10:37

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila, reagovala na obnovené plošné uzávěry ekonomik kvůli...
Evropská ekonomika Eurozóna Indexy nákupních manažerů (PMI)
Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou…
Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou…
10:30

Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou zůstala jen Čína

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo většinou v plusu. Pod nulou uzavřel jen čínský...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Slovenský maloobchod si v říjnu polepšil, další sektory propadly
09:18

Slovenský maloobchod si v říjnu polepšil, další sektory propadly

Tržby slovenského maloobchodu v říjnu stouply meziročně o 2,8 %, tempo růstu ale kleslo ze zářijových 5,8 %, což byl...
Slovensko Maloobchod