Americké akcie ve čtvrtek uzavřely nejednotně. Srážely je slabé výsledky Wal-Martu a pokles cen ropy
|

Americké akcie ve čtvrtek uzavřely nejednotně. Srážely je slabé výsledky Wal-Martu a pokles cen ropy

Americké akcie čtvrteční obchodování zahájily mírně slabší. Technologický index Nasdaq se ze ztrát rychle dostal, zbylé dva benchmarky ale zůstaly pod nulou. Trh srážely propad ropného sektoru kvůli výraznému poklesu cen černého zlata, propad ceny akcií maloobchodního gigantu Wal-Mart a nejistota ohledně dohody eurozóny s Řeckem.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,24 % na 17 985,77 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,11 % na 2 097,45 bodu. Ze tří nejsledovanějších indexů tak nad nulou skončil pouze technologický Nasdaq, který zpevnil o 0,37 % na 4 924,70 bodu. Index volatility VIX klesl zhruba o procento na 15,29 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o tři bazické body na 2,11 %.

Sedm z deseti sektorů oslabilo. Nedařilo se zejména energetickým titulům, akciím z odvětví síťových služeb a cenným papírům ze sektoru základních materiálů. V plusu se udržely technologické tituly, sektor zdravotní péče a průmyslové odvětví.

Americké akcie (19. února 2015)

"Navzdory tomu, jak obchodování dopadlo, se nebojím ho označit za úspěšné," řekl podle finanční televize CNBC Paul Nolte, portfoliomanažer z Kingsview Asset Management. "Na trh přišlo opravdu hodně špatných zpráv, investoři se s nimi ale dokázali vypořádat."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Priceline ve 4Q: Zisk na akcii 10,85 USD (odhad: 10,05 USD), tržby 1,84 miliardy USD (odhad: 1,80 miliardy USD).
  • Maloobchodní řetězec Wal-Mart ve čtvrtek reportoval hospodářské výsledky za minulé čtvrtletí. Dosáhl zisku na akcii 1,61 USD, očekávalo se 1,53 USD (ve 4Q2013 1,60 USD). Tržby však očekávání nenaplnily, meziročně sice vzrostly na 131,57 miliardy USD ze 129,71 miliardy USD v předešlém roce, trh ale predikoval 132,36 miliardy USD.
  • Výsledky Nordstrom ve 4Q: Zisk na akcii 1,32 USD (odhad: 1,35 USD), tržby 3,94 miliardy dolarů (loni: 3,61 miliardy USD).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie výrobce letadel Boeing (+1,71 %), počítačového obra IBM (+1,05 %) a výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+0,91 %). Nedařilo se naopak cenným papírům maloobchodního řetězce Wal-Mart (-3,21 %), energetické společnosti Chevron (-1,89 %) či výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-1,77 %).

Akcie společnosti Wal-Mart (-3,21 %) ztratily přes tři procenta poté, co společnost zveřejnila o něco slabší kvartální hospodářské výsledky, než jaké čekal trh, a snížila výhled tržeb pro letošní rok. Firma oznámila, že v posledním loňském čtvrtletí dosáhla zisku na akcii 1,61 USD. Očekávalo se 1,53 USD. Tržby firmy však očekávání nenaplnily, meziročně sice vzrostly na 131,57 miliardy USD ze 129,71 miliardy USD v předešlém roce, trh ale predikoval 132,36 miliardy USD.

Zlevnily i akcie největšího amerického dodavatele střešních solárních panelů pro domácnosti SolarCity (-5,76 %), který již ve středu po konci obchodování na amerických burzách oznámil, že v posledních třech měsících loňského roku hospodařil se ztrátou 141,4 milionu dolarů neboli 0,04 USD na akcii. Bez započtení jednorázových položek firma skončila ve ztrátě 1,33 USD na akcii. Trh čekal nižší upravenou ztrátu 1,27 USD na akcii. Tržby podniku meziročně vzrostly v souladu s očekáváním analytiků ze 43,7 milionu dolarů na 71,8 milionu dolarů.

Dařilo se naopak cenným papírům on-line systému na rezervace letenek a hotelů Priceline Group (+8,46 %). Firma před začátkem obchodování na amerických trzích zveřejnila kvartální výsledky, které s přehledem překonaly odhady trhu. Společnost v posledních třech měsících loňského roku dosáhla čistého zisku 452 milionů dolarů neboli 8,56 USD na akcii oproti 378 milionům dolarů neboli 7,14 USD na akcii ve stejném období v předchozím roce. Upravený zisk na akcii dosáhl 10,85 USD, trh čekal jen 10,10 USD. Taktéž tržby podniku ve výši 1,84 miliardy dolarů překonaly průměrný odhad analytiků, který byl nastaven na 1,8 miliardy dolarů.

Přes procento přidaly akcie leteckého dopravce Delta Air Lines (+1,44 %) a mírně zdražily i cenné papíry letecké společnosti Southwest Airlines (+0,48 %). Akcie aerolinek ve čtvrtek těžily z výrazného poklesu cen ropy.

Po konci obchodování na amerických burzách zveřejnila čtvrtletní hospodářské výsledky maloobchodní společnost Nordstrom (v řádném obchodování -1,17 %). Firma oznámila, že ve 4Q2014 hospodařila se ziskem 225 milionů dolarů neboli 1,32 USD na akcii. Trh čekal 1,35 USD na akcii. O rok dříve firma ve stejném období dosáhla zisku 268 milionů dolarů. Tržby společnosti vzrostly na 3,94 miliardy dolarů z 3,61 miliardy dolarů ve stejném období v roce 2013 a překonaly odhad trhu. V poobchodní fázi na výsledky akcie Nordstrom reagovaly zhruba 3% zlevňováním.

Dolar posílil k euru i jenu

Dolar ve čtvrtek na devizových trzích posiloval vůči předním světovým měnám. Investoři stále očekávají zvýšení úrokových sazeb v USA kolem poloviny letošního roku, přestože zápis z posledního zasedání měnového výboru tamní centrální banky ukázal, že bankéři zůstávají ohledně tohoto kroku spíše opatrní. Ztráty eura částečně zmírnil optimismus, že se podaří dojednat dohodu o řeckém dluhu.

Krátce po desáté hodině dolar k euru posiloval o 0,36 % na 1,136 EUR/USD a k jenu rostl o 0,2 % na 118,96 USD/JPY.

Zápis z posledního zasedání FOMC ukázal, že se bankéři obávají předčasného zvýšení úrokových sazeb. Takový krok by podle nich mohl poškodit zotavování americké ekonomiky. Obchodníci však stále věří, že by úroky mohly vzrůst v polovině roku. Analytici upozorňují, že Fed jednal ještě před zveřejněním posledních údajů o vývoji nezaměstnanosti, které byly lepší, než se čekalo.

Světové ceny ropy ve čtvrtek pokračovaly v poklesu, později ale většinu počátečních ztrát smazaly a severomořská ropa Brent se přehoupla do zelených čísel. Trh dolů během dne tlačily zprávy o rostoucích zásobách suroviny ve Spojených státech a možném zvyšování těžby v Saúdské Arábii.

Cena severomořské ropy Brent odpoledne sestoupila až na 57,80 USD za barel, později se ale vrátila nad 60 dolarů za barel a krátce po desáté hodině se obchodovala za 60,17 USD za barel. Severoamerická lehká ropa WTI po konci obchodování na amerických burzách zlevňovala o 50 centů na 51,88 USD za barel.

Počáteční propad cen ropy vyvolala středeční zpráva institutu API, který odhadl, že zásoby suroviny v USA minulý týden stouply o 14,3 milionu barelů, tedy mnohem více, než se čekalo. Čtvrteční údaje vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) ale ukázaly nárůst jen o 7,7 milionu barelů, i když celkově se zásoby dostaly již šestý týden za sebou na novou rekordní úroveň.

"Je to stále číslo, které svědčí poklesu cen. Proti datům API to ale byla úleva," řekl k údajům agentury EIA Tariq Zahir z newyorské společnosti Tyche Capital Advisors. Podle něj zůstanou ceny ropy pod zvýšeným tlakem, jelikož příští týden zásoby kvůli údržbě rafinerií porostou ještě rychlejším tempem.

Poradenská společnost PIRA navíc ve středu uvedla, že by Saúdská Arábie mohla zvýšit těžbu ropy k deseti milionům barelů denně. Saúdská Arábie je největším exportérem ropy na světě a klíčovým členem kartelu OPEC.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo přes pět dolarů na 1 207,60 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 11 centů na 16,40 USD za trojskou unci.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Řím a Brusel jsou blízko dohodě o rozpočtu Itálie
Řím a Brusel jsou blízko dohodě o rozpočtu Itálie
19:58

Řím a Brusel jsou blízko dohodě o rozpočtu Itálie

Poté, co Řím souhlasil se snížením navrhovaného rozpočtového deficitu na 2,04 procenta z 2,4 procenta hrubého...
Evropská unie Itálie Rozpočet
Země EU chtějí dohodu o dlouhodobém rozpočtu EU na podzim 2019
19:15

Země EU chtějí dohodu o dlouhodobém rozpočtu EU na podzim 2019

Členské země EU by podobu příštího dlouhodobého rozpočtu bloku chtěly dojednat na podzim příštího roku. V Bruselu se...
Evropská unie Rozpočet
EU prodlužuje hospodářské sankce proti Rusku
EU prodlužuje hospodářské sankce proti Rusku
18:50

EU prodlužuje hospodářské sankce proti Rusku

Lídři zemí Evropské unie se ve čtvrtek na summitu v Bruselu jednomyslně shodli na dalším půlročním prodloužení...
Evropská unie Rusko Mezinárodní obchod
Nissan žaluje Ghosnovu sestru za neoprávněné obohacení
18:21

Nissan žaluje Ghosnovu sestru za neoprávněné obohacení

Japonská automobilka Nissan zažalovala u brazilského soudu sestru bývalého předsedy správní rady Carlose Ghosna kvůli...
Auta Asijské akcie Evropské akcie
Evropské akcie ve čtvrtek mírně ztrácely v reakci na ukončení QE
Evropské akcie ve čtvrtek mírně ztrácely v reakci na ukončení QE
18:01

Evropské akcie ve čtvrtek mírně ztrácely v reakci na ukončení QE

Velké akciové trhy západní Evropy uzavřely čtvrteční obchodování s mírnými ztrátami, když investoři reagovali...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Fond: Agrofert na nové projekty dotace nedostává, ostatní ano
17:48

Fond: Agrofert na nové projekty dotace nedostává, ostatní ano

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) potvrdil, že od 2. srpna neproplatil koncernu Agrofert žádný nový projekt z...
Česká republika Evropská unie
MF: Neproplácení dotací Agrofertu se týká všech jeho žádostí
17:26

MF: Neproplácení dotací Agrofertu se týká všech jeho žádostí

Rozhodnutí ministerstva financí nezasílat Evropské komisi k proplacení žádosti o platby spojené s Agrofertem se týká...
Česká republika Evropská unie
EY: Kybernetické hrozby jsou pro manažery řízení rizik prioritou
17:09

EY: Kybernetické hrozby jsou pro manažery řízení rizik prioritou

Kybernetické hrozby jsou prioritou jak pro manažery řízení rizik, tak pro vrcholový management bank. V celosvětovém...
Banky Rizika
USA: Ze zásob plynu ubylo 77 miliard krychlových stop
16:57

USA: Ze zásob plynu ubylo 77 miliard krychlových stop

Zásoby zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 7. prosince ztenčily o 77 miliard kubických stop. Po...
Americká ekonomika Zemní plyn
Ford se chystá zavřít továrnu ve Francii, v ohrožení je 850 míst
16:38

Ford se chystá zavřít továrnu ve Francii, v ohrožení je 850 míst

Automobilka Ford Motor se koncem srpna příštího roku chystá zavřít továrnu na výrobu převodovek ve francouzském městě...
Ford Americké akcie Francie
Pražská burza ve čtvrtek neudržela ranní zisky, odepsala 0,15 procenta
Pražská burza ve čtvrtek neudržela ranní zisky, odepsala 0,15 procenta
16:30

Pražská burza ve čtvrtek neudržela ranní zisky, odepsala 0,15 procenta

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování přišel o dopolední zisky a zakončil seanci s mírnou ztrátou 0,15...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Akcionáři Monety schválili rozšíření počtu členů dozorčí rady
15:24

Akcionáři Monety schválili rozšíření počtu členů dozorčí rady

Valná hromada MONETA Money Bank schválila s účinností ode dneška rozšíření počtu členů dozorčí rady ze sedmi na devět...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky
Kanada: Ceny nového bydlení v říjnu stagnovaly
14:59

Kanada: Ceny nového bydlení v říjnu stagnovaly

Kanadský index cen nového bydlení v říjnu podle očekávání stagnoval, stejně jako v září. V meziročním srovnání byly...
Kanada Bydlení
USA: Ceny exportu i importu překvapivě klesaly
14:41

USA: Ceny exportu i importu překvapivě klesaly

Ceny amerického exportu byly v listopadu o 0,9 procenta nižší než v říjnu, kdy naopak zaznamenaly meziměsíční nárůst...
Americká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Počet žádostí o podporu klesl na dohled 49 let starému minimu
14:30

USA: Počet žádostí o podporu klesl na dohled 49 let starému minimu

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 8. prosince 206 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v...
Americká ekonomika Nezaměstnanost
IEA: Na trhu hrozí nedostatek ropy kvůli dohodě OPEC+ a Kanadě
13:51

IEA: Na trhu hrozí nedostatek ropy kvůli dohodě OPEC+ a Kanadě

Globální trh s ropou by se mohl dostat do deficitu již příští rok, tedy dříve, než se očekává, kvůli dohodě o snížení...
Ropa OPEC
ECB potvrdila nastavení úrokových sazeb, kvantitativní uvolňování…
ECB potvrdila nastavení úrokových sazeb, kvantitativní uvolňování…
13:45

ECB potvrdila nastavení úrokových sazeb, kvantitativní uvolňování zastaví na konci měsíce

Evropská centrální banka na prosincovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0 %, zápůjční sazby...
ECB Centrální banky Úrokové sazby
Slovenský parlament potvrdil sektorovou daň pro velké retailové…
13:29

Slovenský parlament potvrdil sektorovou daň pro velké retailové řetězce

Slovenský parlament ve čtvrtek hlasováním prolomil veto prezidenta Andreje Kisky a potvrdil uvalení zvláštní daně na...
Slovensko Daně Maloobchod