Americké akcie ve čtvrtek uzavřely nejednotně. Srážely je slabé výsledky Wal-Martu a pokles cen ropy
|

Americké akcie ve čtvrtek uzavřely nejednotně. Srážely je slabé výsledky Wal-Martu a pokles cen ropy

Americké akcie čtvrteční obchodování zahájily mírně slabší. Technologický index Nasdaq se ze ztrát rychle dostal, zbylé dva benchmarky ale zůstaly pod nulou. Trh srážely propad ropného sektoru kvůli výraznému poklesu cen černého zlata, propad ceny akcií maloobchodního gigantu Wal-Mart a nejistota ohledně dohody eurozóny s Řeckem.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,24 % na 17 985,77 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,11 % na 2 097,45 bodu. Ze tří nejsledovanějších indexů tak nad nulou skončil pouze technologický Nasdaq, který zpevnil o 0,37 % na 4 924,70 bodu. Index volatility VIX klesl zhruba o procento na 15,29 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o tři bazické body na 2,11 %.

Sedm z deseti sektorů oslabilo. Nedařilo se zejména energetickým titulům, akciím z odvětví síťových služeb a cenným papírům ze sektoru základních materiálů. V plusu se udržely technologické tituly, sektor zdravotní péče a průmyslové odvětví.

Americké akcie (19. února 2015)

"Navzdory tomu, jak obchodování dopadlo, se nebojím ho označit za úspěšné," řekl podle finanční televize CNBC Paul Nolte, portfoliomanažer z Kingsview Asset Management. "Na trh přišlo opravdu hodně špatných zpráv, investoři se s nimi ale dokázali vypořádat."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Priceline ve 4Q: Zisk na akcii 10,85 USD (odhad: 10,05 USD), tržby 1,84 miliardy USD (odhad: 1,80 miliardy USD).
  • Maloobchodní řetězec Wal-Mart ve čtvrtek reportoval hospodářské výsledky za minulé čtvrtletí. Dosáhl zisku na akcii 1,61 USD, očekávalo se 1,53 USD (ve 4Q2013 1,60 USD). Tržby však očekávání nenaplnily, meziročně sice vzrostly na 131,57 miliardy USD ze 129,71 miliardy USD v předešlém roce, trh ale predikoval 132,36 miliardy USD.
  • Výsledky Nordstrom ve 4Q: Zisk na akcii 1,32 USD (odhad: 1,35 USD), tržby 3,94 miliardy dolarů (loni: 3,61 miliardy USD).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie výrobce letadel Boeing (+1,71 %), počítačového obra IBM (+1,05 %) a výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+0,91 %). Nedařilo se naopak cenným papírům maloobchodního řetězce Wal-Mart (-3,21 %), energetické společnosti Chevron (-1,89 %) či výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-1,77 %).

Akcie společnosti Wal-Mart (-3,21 %) ztratily přes tři procenta poté, co společnost zveřejnila o něco slabší kvartální hospodářské výsledky, než jaké čekal trh, a snížila výhled tržeb pro letošní rok. Firma oznámila, že v posledním loňském čtvrtletí dosáhla zisku na akcii 1,61 USD. Očekávalo se 1,53 USD. Tržby firmy však očekávání nenaplnily, meziročně sice vzrostly na 131,57 miliardy USD ze 129,71 miliardy USD v předešlém roce, trh ale predikoval 132,36 miliardy USD.

Zlevnily i akcie největšího amerického dodavatele střešních solárních panelů pro domácnosti SolarCity (-5,76 %), který již ve středu po konci obchodování na amerických burzách oznámil, že v posledních třech měsících loňského roku hospodařil se ztrátou 141,4 milionu dolarů neboli 0,04 USD na akcii. Bez započtení jednorázových položek firma skončila ve ztrátě 1,33 USD na akcii. Trh čekal nižší upravenou ztrátu 1,27 USD na akcii. Tržby podniku meziročně vzrostly v souladu s očekáváním analytiků ze 43,7 milionu dolarů na 71,8 milionu dolarů.

Dařilo se naopak cenným papírům on-line systému na rezervace letenek a hotelů Priceline Group (+8,46 %). Firma před začátkem obchodování na amerických trzích zveřejnila kvartální výsledky, které s přehledem překonaly odhady trhu. Společnost v posledních třech měsících loňského roku dosáhla čistého zisku 452 milionů dolarů neboli 8,56 USD na akcii oproti 378 milionům dolarů neboli 7,14 USD na akcii ve stejném období v předchozím roce. Upravený zisk na akcii dosáhl 10,85 USD, trh čekal jen 10,10 USD. Taktéž tržby podniku ve výši 1,84 miliardy dolarů překonaly průměrný odhad analytiků, který byl nastaven na 1,8 miliardy dolarů.

Přes procento přidaly akcie leteckého dopravce Delta Air Lines (+1,44 %) a mírně zdražily i cenné papíry letecké společnosti Southwest Airlines (+0,48 %). Akcie aerolinek ve čtvrtek těžily z výrazného poklesu cen ropy.

Po konci obchodování na amerických burzách zveřejnila čtvrtletní hospodářské výsledky maloobchodní společnost Nordstrom (v řádném obchodování -1,17 %). Firma oznámila, že ve 4Q2014 hospodařila se ziskem 225 milionů dolarů neboli 1,32 USD na akcii. Trh čekal 1,35 USD na akcii. O rok dříve firma ve stejném období dosáhla zisku 268 milionů dolarů. Tržby společnosti vzrostly na 3,94 miliardy dolarů z 3,61 miliardy dolarů ve stejném období v roce 2013 a překonaly odhad trhu. V poobchodní fázi na výsledky akcie Nordstrom reagovaly zhruba 3% zlevňováním.

Dolar posílil k euru i jenu

Dolar ve čtvrtek na devizových trzích posiloval vůči předním světovým měnám. Investoři stále očekávají zvýšení úrokových sazeb v USA kolem poloviny letošního roku, přestože zápis z posledního zasedání měnového výboru tamní centrální banky ukázal, že bankéři zůstávají ohledně tohoto kroku spíše opatrní. Ztráty eura částečně zmírnil optimismus, že se podaří dojednat dohodu o řeckém dluhu.

Krátce po desáté hodině dolar k euru posiloval o 0,36 % na 1,136 EUR/USD a k jenu rostl o 0,2 % na 118,96 USD/JPY.

Zápis z posledního zasedání FOMC ukázal, že se bankéři obávají předčasného zvýšení úrokových sazeb. Takový krok by podle nich mohl poškodit zotavování americké ekonomiky. Obchodníci však stále věří, že by úroky mohly vzrůst v polovině roku. Analytici upozorňují, že Fed jednal ještě před zveřejněním posledních údajů o vývoji nezaměstnanosti, které byly lepší, než se čekalo.

Světové ceny ropy ve čtvrtek pokračovaly v poklesu, později ale většinu počátečních ztrát smazaly a severomořská ropa Brent se přehoupla do zelených čísel. Trh dolů během dne tlačily zprávy o rostoucích zásobách suroviny ve Spojených státech a možném zvyšování těžby v Saúdské Arábii.

Cena severomořské ropy Brent odpoledne sestoupila až na 57,80 USD za barel, později se ale vrátila nad 60 dolarů za barel a krátce po desáté hodině se obchodovala za 60,17 USD za barel. Severoamerická lehká ropa WTI po konci obchodování na amerických burzách zlevňovala o 50 centů na 51,88 USD za barel.

Počáteční propad cen ropy vyvolala středeční zpráva institutu API, který odhadl, že zásoby suroviny v USA minulý týden stouply o 14,3 milionu barelů, tedy mnohem více, než se čekalo. Čtvrteční údaje vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) ale ukázaly nárůst jen o 7,7 milionu barelů, i když celkově se zásoby dostaly již šestý týden za sebou na novou rekordní úroveň.

"Je to stále číslo, které svědčí poklesu cen. Proti datům API to ale byla úleva," řekl k údajům agentury EIA Tariq Zahir z newyorské společnosti Tyche Capital Advisors. Podle něj zůstanou ceny ropy pod zvýšeným tlakem, jelikož příští týden zásoby kvůli údržbě rafinerií porostou ještě rychlejším tempem.

Poradenská společnost PIRA navíc ve středu uvedla, že by Saúdská Arábie mohla zvýšit těžbu ropy k deseti milionům barelů denně. Saúdská Arábie je největším exportérem ropy na světě a klíčovým členem kartelu OPEC.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo přes pět dolarů na 1 207,60 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 11 centů na 16,40 USD za trojskou unci.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Podle francouzského ministra financí je obchodní válka realitou
včera v 22:50

Podle francouzského ministra financí je obchodní válka realitou

Spojené státy by měly dostat rozum a respektovat globální pravidla a své spojence. V Buenos Aires to na ministerské...
Mezinárodní obchod Ekonomické a politické hrozby Světová ekonomika
Nemocného šéfa Fiatu nahradil ředitel divize Jeep Manley
Nemocného šéfa Fiatu nahradil ředitel divize Jeep Manley
včera v 19:06

Nemocného šéfa Fiatu nahradil ředitel divize Jeep Manley

Generální ředitel automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Sergio Marchionne (66) ze zdravotních důvodů odstoupil...
Evropské akcie Americké akcie Auta
Návrh odborů na růst platů není adekvátní, shodl se Zeman a Babiš
včera v 15:57

Návrh odborů na růst platů není adekvátní, shodl se Zeman a Babiš

Prezident Zeman se shodl s premiérem Babišem a ministryní financí Schillerovou (oba ANO), že návrh odborů na růst...
Česká republika Česká ekonomika Politika
Írán kvůli sankcím pohrozil zablokováním ropného vývozu
včera v 15:11

Írán kvůli sankcím pohrozil zablokováním ropného vývozu

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu pohrozil zablokováním vývozu ropy z Perského zálivu, pokud...
Írán Ropa Komodity
Žádost o filmové pobídky v Česku letos podalo zhruba 30 produkcí
včera v 14:56

Žádost o filmové pobídky v Česku letos podalo zhruba 30 produkcí

Česká filmová komise zaregistrovala pro letošní rok tři desítky žádostí zahraničních produkcí na filmové pobídky při...
Filmy Česká republika
USA podle ministra financí monitorují nedávný pokles čínské měny
včera v 08:59

USA podle ministra financí monitorují nedávný pokles čínské měny

Spojené státy monitorují nedávné oslabení čínské měny jüan a budou přezkoumávat, zda s měnou nebylo manipulováno....
Forex (FX) Čínský jüan Spojené státy americké (USA)
S&P zlepšila výhled řeckého ratingu na pozitivní
včera v 04:55

S&P zlepšila výhled řeckého ratingu na pozitivní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka ze stabilního...
Řecko Rating PIIGS
Deutsche Bank zaplatí 75 milionů dolarů kvůli obvinění v USA
včera v 01:55

Deutsche Bank zaplatí 75 milionů dolarů kvůli obvinění v USA

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank zaplatí ve Spojených státech téměř 75 milionů dolarů, aby urovnala...
Deutsche Bank Evropské akcie
S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky
20. 7. 2018 23:00

S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's potvrdila své hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky....
Česká republika Česká ekonomika České státní dluhopisy
Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly…
Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly…
20. 7. 2018 22:00

Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly prakticky beze změny

Americké akciové indexy v pátek nepatrně klesly kvůli obavám z eskalace obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu…
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu…
20. 7. 2018 18:00

Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu vesměs klesaly

Velké burzy západní Evropy uzaviraly v pátek odpoledne níže než ve čtvrtek v souvislosti s čerstvými výroky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Schlumberger se díky Severní Americe vrátil k zisku
20. 7. 2018 17:31

Schlumberger se díky Severní Americe vrátil k zisku

Společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb pro ropné firmy, se ve druhém čtvrtletí...
Americké akcie Ropa Výsledková sezóna
Trump: Fed škodí Americe zvyšováním sazeb
20. 7. 2018 17:19

Trump: Fed škodí Americe zvyšováním sazeb

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek vyostřil svou předchozí kritiku americké centrální banky (Fed). Na...
Americká ekonomika Úrokové sazby Donald Trump
AFP: Stávky na francouzské železnici stály SNCF 790 milionů eur
20. 7. 2018 17:02

AFP: Stávky na francouzské železnici stály SNCF 790 milionů eur

Série stávek zaměstnanců francouzských státních drah SNCF stála společnost 790 milionů eur (20,4 miliardy korun)....
Francie Odbory Doprava
Leo Express začal jezdit do Polska, příští rok přidá další linky
20. 7. 2018 16:56

Leo Express začal jezdit do Polska, příští rok přidá další linky

Soukromý dopravce Leo Express plánuje v příštím roce přidat do svého jízdního řádu další linky do Polska. Rozsah...
Česká republika Polsko Doprava
Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě…
Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě…
20. 7. 2018 16:30

Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě setiny

Index pražské burzy PX si během pátečního obchodování připsal 0,10 procenta, když dva ze tří nejobchodovanějších...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Merkelová "bere Trumpa na vědomí", ale na dovolenou s ním jet nechce
20. 7. 2018 15:48

Merkelová "bere Trumpa na vědomí", ale na dovolenou s ním jet nechce

Široké škále otázek - od vztahů se Spojenými státy, přes spor v německé vládě až po osobní cestovní plány - čelila v...
Německo Politika
Státní dluh v pololetí stoupl o 89 miliard na 1,714 bilionu korun
20. 7. 2018 15:06

Státní dluh v pololetí stoupl o 89 miliard na 1,714 bilionu korun

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu. Za růstem dluhu je...
Česká ekonomika Zadlužení