Americké akcie ve čtvrtek uzavřely nejednotně. Srážely je slabé výsledky Wal-Martu a pokles cen ropy
|

Americké akcie ve čtvrtek uzavřely nejednotně. Srážely je slabé výsledky Wal-Martu a pokles cen ropy

Americké akcie čtvrteční obchodování zahájily mírně slabší. Technologický index Nasdaq se ze ztrát rychle dostal, zbylé dva benchmarky ale zůstaly pod nulou. Trh srážely propad ropného sektoru kvůli výraznému poklesu cen černého zlata, propad ceny akcií maloobchodního gigantu Wal-Mart a nejistota ohledně dohody eurozóny s Řeckem.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,24 % na 17 985,77 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,11 % na 2 097,45 bodu. Ze tří nejsledovanějších indexů tak nad nulou skončil pouze technologický Nasdaq, který zpevnil o 0,37 % na 4 924,70 bodu. Index volatility VIX klesl zhruba o procento na 15,29 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o tři bazické body na 2,11 %.

Sedm z deseti sektorů oslabilo. Nedařilo se zejména energetickým titulům, akciím z odvětví síťových služeb a cenným papírům ze sektoru základních materiálů. V plusu se udržely technologické tituly, sektor zdravotní péče a průmyslové odvětví.

Americké akcie (19. února 2015)

"Navzdory tomu, jak obchodování dopadlo, se nebojím ho označit za úspěšné," řekl podle finanční televize CNBC Paul Nolte, portfoliomanažer z Kingsview Asset Management. "Na trh přišlo opravdu hodně špatných zpráv, investoři se s nimi ale dokázali vypořádat."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Priceline ve 4Q: Zisk na akcii 10,85 USD (odhad: 10,05 USD), tržby 1,84 miliardy USD (odhad: 1,80 miliardy USD).
  • Maloobchodní řetězec Wal-Mart ve čtvrtek reportoval hospodářské výsledky za minulé čtvrtletí. Dosáhl zisku na akcii 1,61 USD, očekávalo se 1,53 USD (ve 4Q2013 1,60 USD). Tržby však očekávání nenaplnily, meziročně sice vzrostly na 131,57 miliardy USD ze 129,71 miliardy USD v předešlém roce, trh ale predikoval 132,36 miliardy USD.
  • Výsledky Nordstrom ve 4Q: Zisk na akcii 1,32 USD (odhad: 1,35 USD), tržby 3,94 miliardy dolarů (loni: 3,61 miliardy USD).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie výrobce letadel Boeing (+1,71 %), počítačového obra IBM (+1,05 %) a výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+0,91 %). Nedařilo se naopak cenným papírům maloobchodního řetězce Wal-Mart (-3,21 %), energetické společnosti Chevron (-1,89 %) či výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-1,77 %).

Akcie společnosti Wal-Mart (-3,21 %) ztratily přes tři procenta poté, co společnost zveřejnila o něco slabší kvartální hospodářské výsledky, než jaké čekal trh, a snížila výhled tržeb pro letošní rok. Firma oznámila, že v posledním loňském čtvrtletí dosáhla zisku na akcii 1,61 USD. Očekávalo se 1,53 USD. Tržby firmy však očekávání nenaplnily, meziročně sice vzrostly na 131,57 miliardy USD ze 129,71 miliardy USD v předešlém roce, trh ale predikoval 132,36 miliardy USD.

Zlevnily i akcie největšího amerického dodavatele střešních solárních panelů pro domácnosti SolarCity (-5,76 %), který již ve středu po konci obchodování na amerických burzách oznámil, že v posledních třech měsících loňského roku hospodařil se ztrátou 141,4 milionu dolarů neboli 0,04 USD na akcii. Bez započtení jednorázových položek firma skončila ve ztrátě 1,33 USD na akcii. Trh čekal nižší upravenou ztrátu 1,27 USD na akcii. Tržby podniku meziročně vzrostly v souladu s očekáváním analytiků ze 43,7 milionu dolarů na 71,8 milionu dolarů.

Dařilo se naopak cenným papírům on-line systému na rezervace letenek a hotelů Priceline Group (+8,46 %). Firma před začátkem obchodování na amerických trzích zveřejnila kvartální výsledky, které s přehledem překonaly odhady trhu. Společnost v posledních třech měsících loňského roku dosáhla čistého zisku 452 milionů dolarů neboli 8,56 USD na akcii oproti 378 milionům dolarů neboli 7,14 USD na akcii ve stejném období v předchozím roce. Upravený zisk na akcii dosáhl 10,85 USD, trh čekal jen 10,10 USD. Taktéž tržby podniku ve výši 1,84 miliardy dolarů překonaly průměrný odhad analytiků, který byl nastaven na 1,8 miliardy dolarů.

Přes procento přidaly akcie leteckého dopravce Delta Air Lines (+1,44 %) a mírně zdražily i cenné papíry letecké společnosti Southwest Airlines (+0,48 %). Akcie aerolinek ve čtvrtek těžily z výrazného poklesu cen ropy.

Po konci obchodování na amerických burzách zveřejnila čtvrtletní hospodářské výsledky maloobchodní společnost Nordstrom (v řádném obchodování -1,17 %). Firma oznámila, že ve 4Q2014 hospodařila se ziskem 225 milionů dolarů neboli 1,32 USD na akcii. Trh čekal 1,35 USD na akcii. O rok dříve firma ve stejném období dosáhla zisku 268 milionů dolarů. Tržby společnosti vzrostly na 3,94 miliardy dolarů z 3,61 miliardy dolarů ve stejném období v roce 2013 a překonaly odhad trhu. V poobchodní fázi na výsledky akcie Nordstrom reagovaly zhruba 3% zlevňováním.

Dolar posílil k euru i jenu

Dolar ve čtvrtek na devizových trzích posiloval vůči předním světovým měnám. Investoři stále očekávají zvýšení úrokových sazeb v USA kolem poloviny letošního roku, přestože zápis z posledního zasedání měnového výboru tamní centrální banky ukázal, že bankéři zůstávají ohledně tohoto kroku spíše opatrní. Ztráty eura částečně zmírnil optimismus, že se podaří dojednat dohodu o řeckém dluhu.

Krátce po desáté hodině dolar k euru posiloval o 0,36 % na 1,136 EUR/USD a k jenu rostl o 0,2 % na 118,96 USD/JPY.

Zápis z posledního zasedání FOMC ukázal, že se bankéři obávají předčasného zvýšení úrokových sazeb. Takový krok by podle nich mohl poškodit zotavování americké ekonomiky. Obchodníci však stále věří, že by úroky mohly vzrůst v polovině roku. Analytici upozorňují, že Fed jednal ještě před zveřejněním posledních údajů o vývoji nezaměstnanosti, které byly lepší, než se čekalo.

Světové ceny ropy ve čtvrtek pokračovaly v poklesu, později ale většinu počátečních ztrát smazaly a severomořská ropa Brent se přehoupla do zelených čísel. Trh dolů během dne tlačily zprávy o rostoucích zásobách suroviny ve Spojených státech a možném zvyšování těžby v Saúdské Arábii.

Cena severomořské ropy Brent odpoledne sestoupila až na 57,80 USD za barel, později se ale vrátila nad 60 dolarů za barel a krátce po desáté hodině se obchodovala za 60,17 USD za barel. Severoamerická lehká ropa WTI po konci obchodování na amerických burzách zlevňovala o 50 centů na 51,88 USD za barel.

Počáteční propad cen ropy vyvolala středeční zpráva institutu API, který odhadl, že zásoby suroviny v USA minulý týden stouply o 14,3 milionu barelů, tedy mnohem více, než se čekalo. Čtvrteční údaje vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) ale ukázaly nárůst jen o 7,7 milionu barelů, i když celkově se zásoby dostaly již šestý týden za sebou na novou rekordní úroveň.

"Je to stále číslo, které svědčí poklesu cen. Proti datům API to ale byla úleva," řekl k údajům agentury EIA Tariq Zahir z newyorské společnosti Tyche Capital Advisors. Podle něj zůstanou ceny ropy pod zvýšeným tlakem, jelikož příští týden zásoby kvůli údržbě rafinerií porostou ještě rychlejším tempem.

Poradenská společnost PIRA navíc ve středu uvedla, že by Saúdská Arábie mohla zvýšit těžbu ropy k deseti milionům barelů denně. Saúdská Arábie je největším exportérem ropy na světě a klíčovým členem kartelu OPEC.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo přes pět dolarů na 1 207,60 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 11 centů na 16,40 USD za trojskou unci.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu
SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu
včera v 22:07

SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu

Ve francouzském přímořském letovisku Biarritz v sobotu za rozsáhlých bezpečnostních opatření začal večeří summit...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
U Biarritzu protestují proti G7 tisíce lidí, první potyčky
včera v 20:07

U Biarritzu protestují proti G7 tisíce lidí, první potyčky

Tisíce lidí se v sobotu sešly k protestům proti summitu skupiny vyspělých světových ekonomik G7, který začal v...
Světová ekonomika Politika Francie
Johnson v Biarritzu zopakoval, že nechce brexit bez dohody
včera v 15:36

Johnson v Biarritzu zopakoval, že nechce brexit bez dohody

Britský premiér Boris Johnson po příjezdu na summit skupiny zemí G7 zopakoval, že si nepřeje odchod Británie z...
Spojené království Evropská unie Politika
Před summitem G7 Macron varoval před pnutím v obchodních vztazích
včera v 14:09

Před summitem G7 Macron varoval před pnutím v obchodních vztazích

Francouzský prezident Emmanuel Macron hodlá na summitu skupiny vyspělých ekonomik G7, který v sobotu večer začne v...
Světová ekonomika Politika Francie
Tusk: Summit G7 budou těžkou zkouškou jednoty a solidarity
včera v 13:09

Tusk: Summit G7 budou těžkou zkouškou jednoty a solidarity

Summit skupiny vyspělých světových ekonomik G7 bude složitou zkouškou jednoty a solidarity. Po příjezdu do...
Světová ekonomika Politika Francie
Trump opět pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň
Trump opět pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň
včera v 07:52

Trump opět pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň

Před odletem do Francie na summit skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 v sobotu americký prezident Donald Trump opět...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Daně
V Biarritzu začne neformální večeří summit zemí skupiny G7
včera v 01:00

V Biarritzu začne neformální večeří summit zemí skupiny G7

Za rozsáhlých bezpečnostních opatření v sobotu začne ve francouzském přímořském letovisku Biarritz třídenní summit...
Světová ekonomika Politika Francie
USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
23. 8. 2019 23:30

USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem USA Jerome Powell, nebo Si Ťin-pching?

Obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou v pátek opět nabral na intenzitě. Peking oznámil záměr uvalit nová cla...
Donald Trump Ekonomické a politické hrozby Spojené státy americké (USA)
Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
23. 8. 2019 22:30

Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války

Americké akcie v pátek zaznamenaly výrazný výprodej a prudce oslabily. Reagovaly tak na zostření americko-čínské...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů
23. 8. 2019 21:31

WSJ: Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů

Internetový obchod Amazon měl na svém webu tisíce výrobků, které nesplňují požadavky amerických regulátorů nebo které...
Amazon Maloobchod
Piloti British Airways budou v září tři dny stávkovat
23. 8. 2019 19:03

Piloti British Airways budou v září tři dny stávkovat

Piloti britských aerolinek British Airways (BA) budou ve dnech 9., 10. a 27. září stávkovat kvůli sporu o vyšší platy...
Doprava Spojené království
Der Spiegel: Německá vláda počítá s ekonomickou recesí
23. 8. 2019 18:49

Der Spiegel: Německá vláda počítá s ekonomickou recesí

Německá ekonomika ve třetím kvartálu klesne a propadne se do recese. Podle webových stránek týdeníku Der Spiegel to...
Německo Evropská ekonomika HDP
Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za…
Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za…
23. 8. 2019 18:00

Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za celý týden ale o půl procenta zpevnily

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v červených číslech poté, co Čína oznámila dodatečná cla ve výši pět až deset...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně
Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně
23. 8. 2019 17:50

Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek vyzval americké firmy k hledání alternativ k podnikání v Číně, včetně...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Čína
VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet
VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet
23. 8. 2019 17:22

VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet

Německý výrobce aut Volkswagen svolá ve Spojených státech 679 000 vozů prodaných od roku 2011. Kvůli problémům s...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa
Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa
23. 8. 2019 17:04

Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa

Americká centrální banka uskuteční patřičné kroky k udržení hospodářského růstu ve Spojených státech. Uvedl to v...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
23. 8. 2019 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX si připsal 0,31 % na 1 045,55 bodu. Dařilo se zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Zemřel americký miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa
23. 8. 2019 16:31

Zemřel americký miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa

Ve věku 79 let v pátek zemřel americký miliardář a filantrop David Koch, který patřil spolu s bratrem Charlesem k...
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Prodeje nových domů v USA v červenci výrazně klesly
23. 8. 2019 16:00

Prodeje nových domů v USA v červenci výrazně klesly

Prodeje nových domů v USA se v červenci meziměsíčně snížily o 12,8 % na celoročně přepočítané tempo 635 tisíc...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti