Americké akcie ve středu kolísaly, v závěru je zasáhla zpráva z ECB. Cena ropy obnovila pokles, v lednu se jí v USA vytěžilo nejvíce v historii
|

Americké akcie ve středu kolísaly, v závěru je zasáhla zpráva z ECB. Cena ropy obnovila pokles, v lednu se jí v USA vytěžilo nejvíce v historii

Americké akcie ve středu kolísaly, pokles energetického sektoru vyvažoval růst v sektoru spotřebního zboží. Cena americké lehké ropy WTI obnovila pokles po zveřejnění růstu amerických zásob a euro oslabilo poprvé za tři dny kvůli pokračujícím jednáním o restrukturalizaci řeckého dluhu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow zpevnil o 0,04 %, S&P 500 ztratil 0,42 % a technologický Nasdaq odepsal 0,23 %. V poslední hodině obchodování akcie prudce posílily, vzápětí však zisky odevzdaly a vydaly se opačným směrem. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie Walt Disney, které zpevňovaly o více než 7 % po úterním zveřejnění hospodářských výsledků. V průběhu dne se cena akcií vyšplhala až na rekordní hodnotu.

Níže naopak index Dow vedly cenné papíry Merck, Caterpillar a Cisco Systems.

Americké akcie (4. února 2015)

"Většina hospodářských výsledků firem byla dobrá a po solidní rally nyní schází dost nových zpráv. Je těžké odhadnout, kterým směrem se vydat," říká Thomas Garcia z Thornburg Investment Management.

Index S&P 500 v předchozích dvou dnech zpevnil o 2,8 % a zakončil jen 1,9 % pod historickým maximem díky rally energetických akcií. V lednu index zažil nejhorší měsíc za rok, když převládl strach, že zpomalující globální ekonomika bude mít negativní vliv na americkou ekonomiku a klesající ceny ropy a posilující dolar ohrozí výsledky firem.

"Vypadá to, jako by se obchodní svět zaměřil na ceny ropy, jako by to byl nejlepší barometr toho, co se děje z hlediska ekonomické aktivity," uvedl ve středu podle agentury Reuters šéf investic společnosti North Star Investment Management Eric Kuby.

V závěru obchodování trh negativně ovlivnila zpráva, že ECB přestane přijímat řecké státní dluhopisy jako kolaterál. Rada guvernérů ECB večer nečekaně rozhodla, že banka již nebude akceptovat dluhopisy řecké vlády jako zástavu za úvěry komerčním bankám. Ruší tak opatření, které to dosud umožňovalo. Řecké banky tento krok připraví o jeden ze zdrojů financování. Euro na rozhodnutí ECB reagovalo poklesem vůči dolaru o více než procento na zhruba 1,13 USD.

Index Dow se pohyboval v obou směrech minimálně o procento v každé z šesti uplynulých obchodních seancí, což je nejdelší taková řada od října 2011. Jeho denní pohyby byly během těchto dní vždy vyšší než 190 bodů, což je vůbec poprvé, co k tomu v jeho historii došlo.

Akcie společnosti Gilead Sciences oslabily o více než 8 % poté, co tato největší biotechnologická společnost na světě oznámila, že slevy na lék na hepatitidu typu C budou mít dopad na výnosy firmy. Merck ztratila přes 3 % poté, co uvedla, že její zisk na akcii v roce 2015 bude nižší, než očekávali analytici.

Zhruba 78 % z firem indexu S&P 500, které už reportovaly výsledky, překonaly odhady trhu v oblasti zisku a 54 % jich oznámilo lepší tržby.

Akcie společnosti Staples ve středu odepsaly téměř 12 % poté, co firma oznámila, že koupí svého konkurenta Office Depot za zhruba 6,3 miliardy dolarů. Office Depot naopak o více než 2 % posílila.

Cenné papíry společnosti Apple zpevnily o 0,77 % a uzavřely na historickém zavíracím maximu 119,56 dolaru.

Po ukončení obchodování zveřejnila hospodářské výsledky společnost 21st Century Fox. Firma v uplynulém kvartálu vykázala zisk na akcii 0,53 USD, trh očekával 0,42 USD. Očekávání předčila i v oblasti tržeb se 7,42 miliardy dolarů oproti očekávání 7,08 miliardy dolarů.

Predikce naopak nenaplnila Yum! Brands, majitelka KFC dalších řetězců, jejíž zisk na akcii v minulém kvartálu dosáhl pouze 0,61 USD oproti očekávání 0,66 USD. Naopak tržby byly lepší, než se čekalo (4 miliardy USD oproti konsenzu 3,9 miliardy USD).

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Největší americký prodejce kancelářských potřeb a vybavení Staples se dohodl na převzetí svého hlavního konkurenta Office Depot. Staples sdělila, že za dvojku na americkém trhu dá v hotovosti a akciích celkem 6,3 miliardy dolarů. Spojení by mělo posílit pozici Staples v souboji s novými konkurenty. Úhrnné tržby spojené firmy by měly dosahovat 39 miliard dolarů. Staples dá za akcii Office Depot ekvivalent 11 dolarů. To podle agentury Reuters představuje prémii 44 % nad tržní cenou z pondělí, tedy předtím, než se v médiích objevily zprávy o možné dohodě.
  • ISM index nákupních manažerů ve službách v lednu roste na 56,7 bodu z prosincových 56,5 bodu (revidováno z 56,2 bodu, odhad: 56,4 bodu).
  • Podle finálních dat agentury Markit sektor služeb ve Spojených státech v lednu expandoval rychlejším tempem a oživil z prosincového desetiměsíčního minima. Index nákupních manažerů vyskočil na 54,2 bodu z 53,3 bodu v prosinci, čekal se mírný růst na 54 bodů. Tempo růstu produkce je však stále slabé oproti vrcholům zaznamenaným v polovině roku 2014 a příchod nové pracovní síly do odvětví byl nejslabší od října 2009, kdy se data začala sledovat. Kompozitní index vzrostl na 54,4 bodu z 53,5 bodu v prosinci, předběžná data počítala s růstem na 54,2 bodu.
  • Kingdom Holding Company, investiční společnost vlastněná princem Al-Valídem bin Találem, prodala po osmnácti letech většinu svého podílu v americké mediální firmě News Corp Ruperta Murdocha. Důvod prodeje neuvedla, zdůraznila však, že stále "pevně věří v kompetentní vedení News Corp". Prodej 5,6% podílu jí vynesl 705 milionů rijálů (188 milionů dolarů) a zanechala jí 1% podíl.
  • Podle zprávy agentury ADP soukromý sektor ve Spojených státech v lednu vytvořil 213 tisíc nových pracovních míst, čekalo se 220 tisíc. Zároveň došlo k revizi prosincových dat směrem nahoru na 253 tisíc z původně hlášených 241 tisíc.

Výsledková sezóna

Ceny ropy po sérii prudkých vzestupů výrazně klesají

Světové ceny ropy ve středu klesaly, a ztrácely tak část z prudkého oživení minulých dní. Trh srazil pokračující růst zásob ropy na americkém trhu spolu s oživením dolaru z výrazného poklesu. Investoři také prodávají, aby vydělali na vzestupu, v němž ceny za minulé čtyři dny získaly téměř 20 %.

Severomořská ropa Brent před 21.40 SEČ ztrácela 3,21 dolaru a klesla zpět pod 55 dolarů za barel po úterním vzestupu na 59 dolarů. Stále je však více než 20 % nad úrovní šestiletého minima 45,19 USD z poloviny ledna. Americká lehká ropa WTI ztrácela 4,30 dolaru na 48,70 USD.

Prudký vzestup cen ropy z posledních dní posílil na trhu spekulace, že ceny, které od loňského června spadly o 60 %, už našly své dno. Tyto dohady povzbudily i zprávy o poklesu počtu ropných vrtů v USA a omezení investičních výdajů u velkých ropných společností.

Trh ale zchladily úterní údaje ropného institutu API, které ukázaly, že komerční zásoby ropy v USA minulý týden vzrostly o více než šest milionů barelů. To ve středu potvrdila zpráva vládního Úřadu pro energetické informace (EIA). Produkce ropy byla v lednu navzdory uzavírání velkého množství břidlicových vrtů nejvyšší od 70. let.

Produkce ropy v USA byla v lednu 2015 nejvyšší od 70. let

"Navzdory poslednímu silnému oživení si myslíme, že ceny ropy ještě dna nedosáhly a že trvalejší oživení cen ještě nezačalo," uvedli podle agentury Reuters analytici z investiční společnosti Macquarie Capital. Zdůvodnili to předpovědí pokračujícího přetlaku nabídky na trhu po celé první pololetí.

Kurz dolaru po úterním jednoprocentním poklesu dnes koši měn posílil o 0,4 %. Silnější dolar obvykle oslabuje ceny komodit, protože zdražuje jejich nákupy investorům v jiných měnách.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, MarketWatch

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
včera v 13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé