Americké akcie ve středu kolísaly, v závěru je zasáhla zpráva z ECB. Cena ropy obnovila pokles, v lednu se jí v USA vytěžilo nejvíce v historii
|

Americké akcie ve středu kolísaly, v závěru je zasáhla zpráva z ECB. Cena ropy obnovila pokles, v lednu se jí v USA vytěžilo nejvíce v historii

Americké akcie ve středu kolísaly, pokles energetického sektoru vyvažoval růst v sektoru spotřebního zboží. Cena americké lehké ropy WTI obnovila pokles po zveřejnění růstu amerických zásob a euro oslabilo poprvé za tři dny kvůli pokračujícím jednáním o restrukturalizaci řeckého dluhu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow zpevnil o 0,04 %, S&P 500 ztratil 0,42 % a technologický Nasdaq odepsal 0,23 %. V poslední hodině obchodování akcie prudce posílily, vzápětí však zisky odevzdaly a vydaly se opačným směrem. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie Walt Disney, které zpevňovaly o více než 7 % po úterním zveřejnění hospodářských výsledků. V průběhu dne se cena akcií vyšplhala až na rekordní hodnotu.

Níže naopak index Dow vedly cenné papíry Merck, Caterpillar a Cisco Systems.

Americké akcie (4. února 2015)

"Většina hospodářských výsledků firem byla dobrá a po solidní rally nyní schází dost nových zpráv. Je těžké odhadnout, kterým směrem se vydat," říká Thomas Garcia z Thornburg Investment Management.

Index S&P 500 v předchozích dvou dnech zpevnil o 2,8 % a zakončil jen 1,9 % pod historickým maximem díky rally energetických akcií. V lednu index zažil nejhorší měsíc za rok, když převládl strach, že zpomalující globální ekonomika bude mít negativní vliv na americkou ekonomiku a klesající ceny ropy a posilující dolar ohrozí výsledky firem.

"Vypadá to, jako by se obchodní svět zaměřil na ceny ropy, jako by to byl nejlepší barometr toho, co se děje z hlediska ekonomické aktivity," uvedl ve středu podle agentury Reuters šéf investic společnosti North Star Investment Management Eric Kuby.

V závěru obchodování trh negativně ovlivnila zpráva, že ECB přestane přijímat řecké státní dluhopisy jako kolaterál. Rada guvernérů ECB večer nečekaně rozhodla, že banka již nebude akceptovat dluhopisy řecké vlády jako zástavu za úvěry komerčním bankám. Ruší tak opatření, které to dosud umožňovalo. Řecké banky tento krok připraví o jeden ze zdrojů financování. Euro na rozhodnutí ECB reagovalo poklesem vůči dolaru o více než procento na zhruba 1,13 USD.

Index Dow se pohyboval v obou směrech minimálně o procento v každé z šesti uplynulých obchodních seancí, což je nejdelší taková řada od října 2011. Jeho denní pohyby byly během těchto dní vždy vyšší než 190 bodů, což je vůbec poprvé, co k tomu v jeho historii došlo.

Akcie společnosti Gilead Sciences oslabily o více než 8 % poté, co tato největší biotechnologická společnost na světě oznámila, že slevy na lék na hepatitidu typu C budou mít dopad na výnosy firmy. Merck ztratila přes 3 % poté, co uvedla, že její zisk na akcii v roce 2015 bude nižší, než očekávali analytici.

Zhruba 78 % z firem indexu S&P 500, které už reportovaly výsledky, překonaly odhady trhu v oblasti zisku a 54 % jich oznámilo lepší tržby.

Akcie společnosti Staples ve středu odepsaly téměř 12 % poté, co firma oznámila, že koupí svého konkurenta Office Depot za zhruba 6,3 miliardy dolarů. Office Depot naopak o více než 2 % posílila.

Cenné papíry společnosti Apple zpevnily o 0,77 % a uzavřely na historickém zavíracím maximu 119,56 dolaru.

Po ukončení obchodování zveřejnila hospodářské výsledky společnost 21st Century Fox. Firma v uplynulém kvartálu vykázala zisk na akcii 0,53 USD, trh očekával 0,42 USD. Očekávání předčila i v oblasti tržeb se 7,42 miliardy dolarů oproti očekávání 7,08 miliardy dolarů.

Predikce naopak nenaplnila Yum! Brands, majitelka KFC dalších řetězců, jejíž zisk na akcii v minulém kvartálu dosáhl pouze 0,61 USD oproti očekávání 0,66 USD. Naopak tržby byly lepší, než se čekalo (4 miliardy USD oproti konsenzu 3,9 miliardy USD).

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Největší americký prodejce kancelářských potřeb a vybavení Staples se dohodl na převzetí svého hlavního konkurenta Office Depot. Staples sdělila, že za dvojku na americkém trhu dá v hotovosti a akciích celkem 6,3 miliardy dolarů. Spojení by mělo posílit pozici Staples v souboji s novými konkurenty. Úhrnné tržby spojené firmy by měly dosahovat 39 miliard dolarů. Staples dá za akcii Office Depot ekvivalent 11 dolarů. To podle agentury Reuters představuje prémii 44 % nad tržní cenou z pondělí, tedy předtím, než se v médiích objevily zprávy o možné dohodě.
  • ISM index nákupních manažerů ve službách v lednu roste na 56,7 bodu z prosincových 56,5 bodu (revidováno z 56,2 bodu, odhad: 56,4 bodu).
  • Podle finálních dat agentury Markit sektor služeb ve Spojených státech v lednu expandoval rychlejším tempem a oživil z prosincového desetiměsíčního minima. Index nákupních manažerů vyskočil na 54,2 bodu z 53,3 bodu v prosinci, čekal se mírný růst na 54 bodů. Tempo růstu produkce je však stále slabé oproti vrcholům zaznamenaným v polovině roku 2014 a příchod nové pracovní síly do odvětví byl nejslabší od října 2009, kdy se data začala sledovat. Kompozitní index vzrostl na 54,4 bodu z 53,5 bodu v prosinci, předběžná data počítala s růstem na 54,2 bodu.
  • Kingdom Holding Company, investiční společnost vlastněná princem Al-Valídem bin Találem, prodala po osmnácti letech většinu svého podílu v americké mediální firmě News Corp Ruperta Murdocha. Důvod prodeje neuvedla, zdůraznila však, že stále "pevně věří v kompetentní vedení News Corp". Prodej 5,6% podílu jí vynesl 705 milionů rijálů (188 milionů dolarů) a zanechala jí 1% podíl.
  • Podle zprávy agentury ADP soukromý sektor ve Spojených státech v lednu vytvořil 213 tisíc nových pracovních míst, čekalo se 220 tisíc. Zároveň došlo k revizi prosincových dat směrem nahoru na 253 tisíc z původně hlášených 241 tisíc.

Výsledková sezóna

Ceny ropy po sérii prudkých vzestupů výrazně klesají

Světové ceny ropy ve středu klesaly, a ztrácely tak část z prudkého oživení minulých dní. Trh srazil pokračující růst zásob ropy na americkém trhu spolu s oživením dolaru z výrazného poklesu. Investoři také prodávají, aby vydělali na vzestupu, v němž ceny za minulé čtyři dny získaly téměř 20 %.

Severomořská ropa Brent před 21.40 SEČ ztrácela 3,21 dolaru a klesla zpět pod 55 dolarů za barel po úterním vzestupu na 59 dolarů. Stále je však více než 20 % nad úrovní šestiletého minima 45,19 USD z poloviny ledna. Americká lehká ropa WTI ztrácela 4,30 dolaru na 48,70 USD.

Prudký vzestup cen ropy z posledních dní posílil na trhu spekulace, že ceny, které od loňského června spadly o 60 %, už našly své dno. Tyto dohady povzbudily i zprávy o poklesu počtu ropných vrtů v USA a omezení investičních výdajů u velkých ropných společností.

Trh ale zchladily úterní údaje ropného institutu API, které ukázaly, že komerční zásoby ropy v USA minulý týden vzrostly o více než šest milionů barelů. To ve středu potvrdila zpráva vládního Úřadu pro energetické informace (EIA). Produkce ropy byla v lednu navzdory uzavírání velkého množství břidlicových vrtů nejvyšší od 70. let.

Produkce ropy v USA byla v lednu 2015 nejvyšší od 70. let

"Navzdory poslednímu silnému oživení si myslíme, že ceny ropy ještě dna nedosáhly a že trvalejší oživení cen ještě nezačalo," uvedli podle agentury Reuters analytici z investiční společnosti Macquarie Capital. Zdůvodnili to předpovědí pokračujícího přetlaku nabídky na trhu po celé první pololetí.

Kurz dolaru po úterním jednoprocentním poklesu dnes koši měn posílil o 0,4 %. Silnější dolar obvykle oslabuje ceny komodit, protože zdražuje jejich nákupy investorům v jiných měnách.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, MarketWatch

Ropné terminály v Rusku možná připadnou pod správu Transněfti
před 32 minutami

Ropné terminály v Rusku možná připadnou pod správu Transněfti

Rusko by mohlo převést správu terminálů pro příjem ropy na státní společnost Transněfť. S odvoláním na ruský vládní...
Rusko Ropa
Míra nezaměstnanosti v Rusku se v červenci podle očekávání zvýšila na…
15:15

Míra nezaměstnanosti v Rusku se v červenci podle očekávání zvýšila na 4,5 % z 4,4 % v červnu

Zveřejněny byly v pondělí také ruské maloobchodní tržby, které se v červenci meziročně zvýšily o procento po růstu o...
Rusko Nezaměstnanost Maloobchod
Čtyři postřehy k převrácené výnosové křivce aneb Jak blízko je recese?
Čtyři postřehy k převrácené výnosové křivce aneb Jak blízko je recese?
15:00

Čtyři postřehy k převrácené výnosové křivce aneb Jak blízko je recese?

Inverze výnosové křivky amerických 2letých a 10letých vládních dluhopisů v minulém týdnu vyvolala výprodej na...
Dluhopisový trh Americké státní dluhopisy Státní dluhopisy
Huawei bude moci nakupovat americké součástky o 90 dní déle
Huawei bude moci nakupovat americké součástky o 90 dní déle
14:46

Huawei bude moci nakupovat americké součástky o 90 dní déle

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies bude moci nakupovat součástky od amerických dodavatelů...
Čína Spojené státy americké (USA) Telekomunikace
Juncker podle mluvčí EK kvůli zdraví nepojede na summit G7
14:31

Juncker podle mluvčí EK kvůli zdraví nepojede na summit G7

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který se zotavuje po operaci žlučníku, nebude ze zdravotních důvodů...
Eurozóna Evropská unie
Ze světa investičních doporučení (19. srpna)
14:00

Ze světa investičních doporučení (19. srpna)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Rosatom má zájem o výstavbu jaderné elektrárny v Bulharsku
13:38

Rosatom má zájem o výstavbu jaderné elektrárny v Bulharsku

Ruská státní společnost pro jadernou energetiku Rosatom má zájem o účast na výstavbě jaderné elektrárny Belene v...
Rusko Bulharsko Jaderná energetika
Bundesbank: Německá ekonomika zřejmě dál slábne
Bundesbank: Německá ekonomika zřejmě dál slábne
13:19

Bundesbank: Německá ekonomika zřejmě dál slábne

Německá ekonomika přes léto pravděpodobně dál zeslábla, protože kvůli nedostatku zakázek vázne výroba. Ve svém...
Německo HDP Recese
Brexit bez dohody poškodí i strojírenství a elektronický průmysl
12:51

Brexit bez dohody poškodí i strojírenství a elektronický průmysl

Případný odchod Británie bez dohody (tzv. tvrdý brexit) by v České republice nejvíce postihl vedle automobilového...
Spojené království
Trh s kryptoměnami v úvodu týdne roste
12:03

Trh s kryptoměnami v úvodu týdne roste

Nejpopulárnější digitální měny se v úvodu týdne pohybují v zelených číslech. Bitcoin kolem 12.00 SELČ podle serveru...
Kryptoměny Bitcoin
Čína mění úvěrovou politiku, má pomoci podnikům snížit náklady na…
11:21

Čína mění úvěrovou politiku, má pomoci podnikům snížit náklady na výpůjčky

Čínská centrální banka o víkendu oznámila změny v určování základní úrokové sazby v Číně. Opatření mají podnikům...
Čína
Inflace v eurozóně v červenci klesla na 1 %
11:00

Inflace v eurozóně v červenci klesla na 1 %

Tempo meziročního růstu cen v eurozóně v červenci kleslo na 1 % z 1,3 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali...
Eurozóna Evropská ekonomika Inflace
Asijské burzy v úvodu týdne zpevnily, dařilo se čínským akciím
Asijské burzy v úvodu týdne zpevnily, dařilo se čínským akciím
10:30

Asijské burzy v úvodu týdne zpevnily, dařilo se čínským akciím

Asijské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v pozitivním pásmu, když investory potěšil růst výnosů amerických...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Bývalý šéf Avastu Steckler snížil svůj podíl ve firmě
10:11

Bývalý šéf Avastu Steckler snížil svůj podíl ve firmě

Bývalý šéf vývojáře antivirového softwaru Avast Vincent Steckler podle regulatorního hlášení snížil svůj akciový...
Avast Akcie ČR Software
NABE: Část ekonomů čeká do dvou let v USA recesi
NABE: Část ekonomů čeká do dvou let v USA recesi
09:41

NABE: Část ekonomů čeká do dvou let v USA recesi

Část amerických ekonomů je natolik znepokojena riziky hospodářské politiky prezidenta Donalda Trumpa, že do konce...
Recese Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)