Americké akcie ve čtvrtek po solidních makrodatech a oznámení velké akvizice v sektoru zdravotnictví zdražily o procento
|

Americké akcie ve čtvrtek po solidních makrodatech a oznámení velké akvizice v sektoru zdravotnictví zdražily o procento

Americké akcie se v úvodu čtvrteční obchodní seance rychle vzpamatovaly ze středečního závěrečného sestupu a během celého dne zisky postupně navyšovaly. Trh podpořily příznivé údaje z domácího trhu práce a zprávy z firemního sektoru.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 1,20 % na 17 884,88 bodu, širší S&P 500 přidal 1,03 % na 2 062,52 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,03 % na 4 765,10 bodu. Index volatility VIX klesl zhruba o osm procent na 16,85 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšily o 5 bazických bodů na 1,81 %. Stouplo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce rostly akcie ze sektoru základních materiálů, energetické tituly a cenné papíry z finančního odvětví.

Americké akcie (5. února 2015)

"Investory aktuálně zajímají jen tři druhy informací, a to vývoj kolem dluhu Řecka, hospodářské výsledky firem a novinky v oblasti fúzí a akvizic," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Krishna Memani ze společnosti Oppenheimer Funds. "Výsledková sezóna je navíc hodně o výhledech firem."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Schodek zahraničního obchodu Spojených států se v prosinci proti očekávání analytiků výrazně prohloubil a byl nejvyšší od roku 2012. Dovoz navzdory nižším cenám energií vzrostl a vývoz se snížil. Deficit se proti předchozímu měsíci zvýšil o 17,1 % na 46,6 miliardy dolarů, což je nejvyšší údaj od listopadu 2012. Zpráva, kterou ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu, vyvolává obavy, že bude údaj o růstu HDP za čtvrté čtvrtletí revidován níže.
  • Produktivita práce mimo zemědělství ve čtvrtém čtvrtletí klesla o 1,8 % (odhad: +0,2 %).
  • Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 31. ledna vzrostl o 11 tisíc na 278 tisíc. Očekával se růst na 290 tisíc z 267 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 265 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 24. ledna přibylo na 2,4 milionu z 2,385 milionu, jak se očekávalo.
  • Americká farmaceutická společnost Pfizer koupí za 15,2 miliardy USD konkurenční firmu Hospira. Jejím převzetím získá Pfizer napojení na rostoucí trh s léky zvanými biosimilar, což jsou levnější verze biologických léků, kterým vypršela patentová ochrana. Dohodu již jednomyslně schválily správní rady obou firem, musejí ji ale ještě schválit akcionáři Hospiry.

Výsledková sezóna

  • Výsledky Teva Pharmaceutical ve 4Q2014: Zisk na akcii 1,31 USD v souladu s odhady, tržby: 5,17 miliardy USD (odhad: 5,15 miliardy USD).
  • Výsledky Twitter ve 4Q2014: Upravený zisk na akcii 0,12 USD (odhad: 0,06 USD), tržby 479,1 milionu USD (odhad: 453,8 milionu USD).
  • Výsledky LinkedIn ve 4Q2014: Upravený zisk na akcii 0,61 USD (odhad: 0,53 USD), tržby 643 milionů USD (odhad: 617,4 milionů USD).
  • Výsledky GoPro ve 4Q2014: Zisk na akcii 0,83 USD (odhad: 0,70 USD), tržby 633,9 milionu USD (odhad: 580 milionů USD).
  • Výsledky Pandora ve 4Q2014: Zisk na akcii 18 centů (v souladu s odhady), tržby 268 milionů USD (odhad: 277 milionů USD).

Z indexu Dow ve čtvrtek všech třicet emisí skončilo v plusu. Nejvíce zdražily akcie chemického gigantu DuPont (+3,06 %), farmaceutické společnosti Pfizer (+2,87 %) a provozovatele platebních karet Visa (+2,61 %). Nejméně naopak posílily cenné papíry mobilního operátora Verizon Communications (+0,13 %), farmaceutické firmy Merck (+0,20 %) a výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+0,26 %).

Akcie farmaceutické společnosti Hospira (+35,25 %) posílily o více než třicet pět procent poté, co firma Pfizer (+2,87 %) oznámila, že ji koupí za 15,2 miliardy dolarů v hotovosti. Převzetím Hospiry získá Pfizer napojení na rostoucí trh s léky zvanými biosimilar, což jsou levnější verze biologických léků, kterým vypršela patentová ochrana. Dohodu již jednomyslně schválily správní rady obou firem, musejí ji ale ještě posvětit akcionáři Hospiry.

Dařilo se také akciím telekomunikační firmy Frontier Communications (+5,77 %), která je podle listu The Wall Street Journal blízko dohody s mobilním operátorem Verizon Communications o převzetí některých jeho aktiv v celkové hodnotě zhruba 10 miliard dolarů. Podle zdrojů obeznámených se situací by dohoda firem měla být oficiálně oznámena ještě tento týden. Podle S&P Capital IQ se bude jednat o největší akvizici, jakou dosud společnost Frontier Communications provedla.

Zlevnily naopak cenné papíry producenta kávy a výrobce kávovarů a přístrojů na výrobu sycených nealkoholických nápojů Keurig Green Mountain (-4,87 %). Firma ve středu večer oznámila, že ve svém prvním fiskálním čtvrtletí vydělala 0,88 USD na akcii při tržbách 1,39 miliardy dolarů. Trh čekal, že firma vykáže zisk 0,89 USD na akcii a tržby 1,5 miliardy USD. Společnost zároveň představila svůj výhled pro druhý fiskální kvartál, ve kterém čeká upravený zisk 1 až 1,05 dolaru na akcii (odhad trhu: 1,18 USD na akcii).

Po konci čtvrtečního obchodování zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření například společnosti Twitter, LinkedIn a GoPro.

Mikroblogovací sociální síť Twitter (v řádném obchodování +1,33 %) dosáhla v posledních třech měsících loňského roku upraveného zisku na akcii 0,12 USD při tržbách 479,1 milionu dolarů. Bez očištění výsledků nicméně firma skončila ve ztrátě 0,20 USD na akcii. O rok dříve ztráta činila 1,41 USD na akcii a tržby dosáhly 242,7 milionu dolarů. V poobchodní fázi akcie Twitteru rostly o osm procent.

Profesní sociální síť LinkedIn (v řádném obchodování +2,56 %) v posledním loňském čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem 0,61 USD na akcii při tržbách 643 milionů dolarů. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali, že společnost dosáhne upraveného zisku 0,53 USD na akcii při tržbách 617,4 milionu dolarů. V after-marketu akcie LinkedIn v reakci na výsledky zdražovaly až o šest procent.

Výrobce sportovních minikamer GoPro (v řádném obchodování +4,82 %) vykázal za 4Q2014 zisk 122,3 milionu dolarů neboli 0,83 USD na akcii. V předchozím roce firma za stejné období vykázala zisk 43,7 milionu dolarů neboli 0,33 USD na akcii. Tržby společnosti meziročně vyskočily o 75 % na 633,9 milionu dolarů. Analytici odhadovali, že GoPro dosáhne čtvrtletního zisku 0,70 USD na akcii při tržbách 580 milionů dolarů. V poobchodní fázi akcie GoPro zdražovaly o necelé procento.

Dolar oslabil k euru, ale posílil k jenu

Dolar ve čtvrtek během dne zpevňoval k japonskému jenu, ale oslaboval k euru. Jednotnou evropskou měnu podporoval optimismus ohledně vývoje jednání o řeckém dluhu, když obchodníci dospěli k názoru, že středeční sdělení Evropské centrální banky ohledně financování Řecka nebude mít dramatické následky.

K euru dolar ve čtvrtek oslabil z 1,134 EUR/USD na 1,148 EUR/USD, zatímco k jenu posílil ze 117,23 USD/JPY na 117,53 USD/JPY.

ECB ve středu večer náhle zpřísnila svůj postoj k Řecku. Banka oznámila, že již nebude akceptovat dluhopisy řecké vlády jako zástavu za úvěry komerčním bankám. Řecké banky tento krok připraví o jeden ze zdrojů financování.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek zotavovaly ze středečního prudkého poklesu. Trh povzbudily propad těžby v Libyi a útok na tanker u Nigérie. Trvalejší růst cen je ale zatím dle analytiků agentury Reuters spíše nepravděpodobný.

Severomořská ropa Brent ve čtvrtek zdražila zhruba o dva dolary na 57,83 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI stoupla o necelé dva dolary na 50,85 USD za barel.

Sérii růstu, v níž ceny ropy posílily za čtyři dny téměř o 20 %, přerušil středeční propad pod vlivem dalšího výrazného růstu zásob suroviny na americkém trhu a posílení kurzu dolaru. Předchozí prudký vzestup cen ropy z šestiletých minim povzbudily zprávy o poklesu počtu ropných vrtů v USA a omezení investičních výdajů u velkých ropných společností.

"Pro udržitelné oživení cen zatím není žádný základ," domnívá se Carsten Fritsch z Commerzbank. "Myslím si, že ceny budou konsolidovat kolem nynějších úrovní a pak ještě půjdou dolů. Bude trvat déle, než se pokles počtu vrtů v USA projeví v nižší těžbě," doplnil analytik Christopher Bellew ze společnosti Jefferies Bache.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo o necelý dolar na 1 268 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o osm centů na 17,283 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Před ropným polem v iráckém Zubajru demonstruje 250 lidí
před 12 minutami

Před ropným polem v iráckém Zubajru demonstruje 250 lidí

Asi 250 demonstrantů se v úterý shromáždilo k dalšímu protivládnímu protestu u hlavního vchodu do ropného pole v...
Ropa Irák Komodity
Růst předplatitelů Netflixu zaostal za očekáváním, akcie oslabily
Růst předplatitelů Netflixu zaostal za očekáváním, akcie oslabily
před hodinou

Růst předplatitelů Netflixu zaostal za očekáváním, akcie oslabily

Počet nových předplatitelů a tržby internetové televize Netflix zaostaly ve druhém čtvrtletí za očekáváním....
Netflix Americké akcie Výsledková sezóna
Americké akcie zahájily týden smíšeně, Dow udržely v plusu výsledky…
Americké akcie zahájily týden smíšeně, Dow udržely v plusu výsledky…
včera v 22:00

Americké akcie zahájily týden smíšeně, Dow udržely v plusu výsledky Bank of America

Akcie ve Spojených státech uzavřely smíšeně. Bankovní společnosti posilovaly díky výsledkům hospodaření Bank of...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
E15: Čínská CEFC vycouvala z cestovní kanceláře Canaria Travel
včera v 21:26

E15: Čínská CEFC vycouvala z cestovní kanceláře Canaria Travel

Čínská skupina CEFC se zbavila svého 49,99% podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel, který loni v říjnu koupila od...
Turismus a cestovní ruch Česká republika Čína
Bloomberg: Jeff Bezos je nejbohatším člověkem v moderní historii
včera v 20:25

Bloomberg: Jeff Bezos je nejbohatším člověkem v moderní historii

Zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem v moderní historii. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni
Pracovníci Amazonu v Německu podpoří protest v Polsku a Španělsku
včera v 19:33

Pracovníci Amazonu v Německu podpoří protest v Polsku a Španělsku

Tisíce zaměstnanců německých skladů největšího internetového prodejce Amazon vstoupí v úterý do stávky za lepší...
Amazon Americké akcie Německo
Primární rozpočet řecké vlády skončil v pololetí v přebytku
Primární rozpočet řecké vlády skončil v pololetí v přebytku
včera v 18:34

Primární rozpočet řecké vlády skončil v pololetí v přebytku

Primární rozpočet centrální vlády Řecka vykázal za prvních šest měsíců roku přebytek 617 milionů eur. To je vysoko...
Řecko Rozpočet
Evropské burzy v pondělí převážně klesly, pozornost poutalo setkání…
Evropské burzy v pondělí převážně klesly, pozornost poutalo setkání…
včera v 18:00

Evropské burzy v pondělí převážně klesly, pozornost poutalo setkání prezidentů USA a Ruska

Evropské akciové trhy zakončily pondělní seanci převážně v negativním pásmu, když se investoři soustředili na...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
TV Nova loni zvýšila zisk o polovinu na 451 milionů Kč
TV Nova loni zvýšila zisk o polovinu na 451 milionů Kč
včera v 17:23

TV Nova loni zvýšila zisk o polovinu na 451 milionů Kč

Televize Nova loni zvýšila čistý zisk o polovinu na 451 milionů korun. Tržby stouply o čtyři procenta na 4,836...
CME (CETV) Média Výsledková sezóna
MMF zhoršil výhled hospodářského růstu v eurozóně
MMF zhoršil výhled hospodářského růstu v eurozóně
včera v 17:05

MMF zhoršil výhled hospodářského růstu v eurozóně

Mezinárodní měnový fond nadále předpokládá, že růst světové ekonomiky v letošním roce zrychlí na 3,9 procenta z...
Eurozóna Evropská ekonomika HDP
Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se akciím společnosti CME
Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se akciím společnosti CME
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se akciím společnosti CME

Pražská burza začala nový týden v zelených číslech, když index PX zpevnil o 0,32 % na 1 088,24 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Der Spiegel: Vyšší příjmy z cel by pomohly rozpočtu EU
Der Spiegel: Vyšší příjmy z cel by pomohly rozpočtu EU
včera v 16:21

Der Spiegel: Vyšší příjmy z cel by pomohly rozpočtu EU

Z případné další eskalace obchodního sporu se Spojenými státy a ze zavedení nových cel by měl prospěch rozpočet...
Evropská unie Rozpočet Mezinárodní obchod
Hlavním cílem čínských investorů v Evropě zůstává podle studie Německo
Hlavním cílem čínských investorů v Evropě zůstává podle studie Německo
včera v 15:21

Hlavním cílem čínských investorů v Evropě zůstává podle studie Německo

Hlavním cílem čínských investorů v Evropě zůstává Německo. Letos už na kontinentu nakoupili firmy či podíly v nich za...
Čína Evropa Investice
Ze světa investičních doporučení (16. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (16. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Maloobchodní tržby v USA v červnu meziměsíčné stouply o 0,5 %
včera v 14:32

Maloobchodní tržby v USA v červnu meziměsíčné stouply o 0,5 %

Maloobchodní tržby v USA v červnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 %, jak se očekávalo. Květen byl revidován z +0,8 % na +1...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Maloobchod