Americké akcie ve čtvrtek po solidních makrodatech a oznámení velké akvizice v sektoru zdravotnictví zdražily o procento
|

Americké akcie ve čtvrtek po solidních makrodatech a oznámení velké akvizice v sektoru zdravotnictví zdražily o procento

Americké akcie se v úvodu čtvrteční obchodní seance rychle vzpamatovaly ze středečního závěrečného sestupu a během celého dne zisky postupně navyšovaly. Trh podpořily příznivé údaje z domácího trhu práce a zprávy z firemního sektoru.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 1,20 % na 17 884,88 bodu, širší S&P 500 přidal 1,03 % na 2 062,52 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,03 % na 4 765,10 bodu. Index volatility VIX klesl zhruba o osm procent na 16,85 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšily o 5 bazických bodů na 1,81 %. Stouplo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce rostly akcie ze sektoru základních materiálů, energetické tituly a cenné papíry z finančního odvětví.

Americké akcie (5. února 2015)

"Investory aktuálně zajímají jen tři druhy informací, a to vývoj kolem dluhu Řecka, hospodářské výsledky firem a novinky v oblasti fúzí a akvizic," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Krishna Memani ze společnosti Oppenheimer Funds. "Výsledková sezóna je navíc hodně o výhledech firem."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Schodek zahraničního obchodu Spojených států se v prosinci proti očekávání analytiků výrazně prohloubil a byl nejvyšší od roku 2012. Dovoz navzdory nižším cenám energií vzrostl a vývoz se snížil. Deficit se proti předchozímu měsíci zvýšil o 17,1 % na 46,6 miliardy dolarů, což je nejvyšší údaj od listopadu 2012. Zpráva, kterou ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu, vyvolává obavy, že bude údaj o růstu HDP za čtvrté čtvrtletí revidován níže.
  • Produktivita práce mimo zemědělství ve čtvrtém čtvrtletí klesla o 1,8 % (odhad: +0,2 %).
  • Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 31. ledna vzrostl o 11 tisíc na 278 tisíc. Očekával se růst na 290 tisíc z 267 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 265 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 24. ledna přibylo na 2,4 milionu z 2,385 milionu, jak se očekávalo.
  • Americká farmaceutická společnost Pfizer koupí za 15,2 miliardy USD konkurenční firmu Hospira. Jejím převzetím získá Pfizer napojení na rostoucí trh s léky zvanými biosimilar, což jsou levnější verze biologických léků, kterým vypršela patentová ochrana. Dohodu již jednomyslně schválily správní rady obou firem, musejí ji ale ještě schválit akcionáři Hospiry.

Výsledková sezóna

  • Výsledky Teva Pharmaceutical ve 4Q2014: Zisk na akcii 1,31 USD v souladu s odhady, tržby: 5,17 miliardy USD (odhad: 5,15 miliardy USD).
  • Výsledky Twitter ve 4Q2014: Upravený zisk na akcii 0,12 USD (odhad: 0,06 USD), tržby 479,1 milionu USD (odhad: 453,8 milionu USD).
  • Výsledky LinkedIn ve 4Q2014: Upravený zisk na akcii 0,61 USD (odhad: 0,53 USD), tržby 643 milionů USD (odhad: 617,4 milionů USD).
  • Výsledky GoPro ve 4Q2014: Zisk na akcii 0,83 USD (odhad: 0,70 USD), tržby 633,9 milionu USD (odhad: 580 milionů USD).
  • Výsledky Pandora ve 4Q2014: Zisk na akcii 18 centů (v souladu s odhady), tržby 268 milionů USD (odhad: 277 milionů USD).

Z indexu Dow ve čtvrtek všech třicet emisí skončilo v plusu. Nejvíce zdražily akcie chemického gigantu DuPont (+3,06 %), farmaceutické společnosti Pfizer (+2,87 %) a provozovatele platebních karet Visa (+2,61 %). Nejméně naopak posílily cenné papíry mobilního operátora Verizon Communications (+0,13 %), farmaceutické firmy Merck (+0,20 %) a výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+0,26 %).

Akcie farmaceutické společnosti Hospira (+35,25 %) posílily o více než třicet pět procent poté, co firma Pfizer (+2,87 %) oznámila, že ji koupí za 15,2 miliardy dolarů v hotovosti. Převzetím Hospiry získá Pfizer napojení na rostoucí trh s léky zvanými biosimilar, což jsou levnější verze biologických léků, kterým vypršela patentová ochrana. Dohodu již jednomyslně schválily správní rady obou firem, musejí ji ale ještě posvětit akcionáři Hospiry.

Dařilo se také akciím telekomunikační firmy Frontier Communications (+5,77 %), která je podle listu The Wall Street Journal blízko dohody s mobilním operátorem Verizon Communications o převzetí některých jeho aktiv v celkové hodnotě zhruba 10 miliard dolarů. Podle zdrojů obeznámených se situací by dohoda firem měla být oficiálně oznámena ještě tento týden. Podle S&P Capital IQ se bude jednat o největší akvizici, jakou dosud společnost Frontier Communications provedla.

Zlevnily naopak cenné papíry producenta kávy a výrobce kávovarů a přístrojů na výrobu sycených nealkoholických nápojů Keurig Green Mountain (-4,87 %). Firma ve středu večer oznámila, že ve svém prvním fiskálním čtvrtletí vydělala 0,88 USD na akcii při tržbách 1,39 miliardy dolarů. Trh čekal, že firma vykáže zisk 0,89 USD na akcii a tržby 1,5 miliardy USD. Společnost zároveň představila svůj výhled pro druhý fiskální kvartál, ve kterém čeká upravený zisk 1 až 1,05 dolaru na akcii (odhad trhu: 1,18 USD na akcii).

Po konci čtvrtečního obchodování zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření například společnosti Twitter, LinkedIn a GoPro.

Mikroblogovací sociální síť Twitter (v řádném obchodování +1,33 %) dosáhla v posledních třech měsících loňského roku upraveného zisku na akcii 0,12 USD při tržbách 479,1 milionu dolarů. Bez očištění výsledků nicméně firma skončila ve ztrátě 0,20 USD na akcii. O rok dříve ztráta činila 1,41 USD na akcii a tržby dosáhly 242,7 milionu dolarů. V poobchodní fázi akcie Twitteru rostly o osm procent.

Profesní sociální síť LinkedIn (v řádném obchodování +2,56 %) v posledním loňském čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem 0,61 USD na akcii při tržbách 643 milionů dolarů. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali, že společnost dosáhne upraveného zisku 0,53 USD na akcii při tržbách 617,4 milionu dolarů. V after-marketu akcie LinkedIn v reakci na výsledky zdražovaly až o šest procent.

Výrobce sportovních minikamer GoPro (v řádném obchodování +4,82 %) vykázal za 4Q2014 zisk 122,3 milionu dolarů neboli 0,83 USD na akcii. V předchozím roce firma za stejné období vykázala zisk 43,7 milionu dolarů neboli 0,33 USD na akcii. Tržby společnosti meziročně vyskočily o 75 % na 633,9 milionu dolarů. Analytici odhadovali, že GoPro dosáhne čtvrtletního zisku 0,70 USD na akcii při tržbách 580 milionů dolarů. V poobchodní fázi akcie GoPro zdražovaly o necelé procento.

Dolar oslabil k euru, ale posílil k jenu

Dolar ve čtvrtek během dne zpevňoval k japonskému jenu, ale oslaboval k euru. Jednotnou evropskou měnu podporoval optimismus ohledně vývoje jednání o řeckém dluhu, když obchodníci dospěli k názoru, že středeční sdělení Evropské centrální banky ohledně financování Řecka nebude mít dramatické následky.

K euru dolar ve čtvrtek oslabil z 1,134 EUR/USD na 1,148 EUR/USD, zatímco k jenu posílil ze 117,23 USD/JPY na 117,53 USD/JPY.

ECB ve středu večer náhle zpřísnila svůj postoj k Řecku. Banka oznámila, že již nebude akceptovat dluhopisy řecké vlády jako zástavu za úvěry komerčním bankám. Řecké banky tento krok připraví o jeden ze zdrojů financování.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek zotavovaly ze středečního prudkého poklesu. Trh povzbudily propad těžby v Libyi a útok na tanker u Nigérie. Trvalejší růst cen je ale zatím dle analytiků agentury Reuters spíše nepravděpodobný.

Severomořská ropa Brent ve čtvrtek zdražila zhruba o dva dolary na 57,83 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI stoupla o necelé dva dolary na 50,85 USD za barel.

Sérii růstu, v níž ceny ropy posílily za čtyři dny téměř o 20 %, přerušil středeční propad pod vlivem dalšího výrazného růstu zásob suroviny na americkém trhu a posílení kurzu dolaru. Předchozí prudký vzestup cen ropy z šestiletých minim povzbudily zprávy o poklesu počtu ropných vrtů v USA a omezení investičních výdajů u velkých ropných společností.

"Pro udržitelné oživení cen zatím není žádný základ," domnívá se Carsten Fritsch z Commerzbank. "Myslím si, že ceny budou konsolidovat kolem nynějších úrovní a pak ještě půjdou dolů. Bude trvat déle, než se pokles počtu vrtů v USA projeví v nižší těžbě," doplnil analytik Christopher Bellew ze společnosti Jefferies Bache.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo o necelý dolar na 1 268 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o osm centů na 17,283 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně…
Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně posílily, pomohl jim optimismus ohledně obchodních vztahů USA a Číny

Americké akcie ve čtvrtek posílila naděje na uvolnění obchodního napětí mezi USA a Čínou, hlavní akciové indexy...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie
Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie
včera v 18:39

Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie

Ratingová agentura S&P Global pohrozila opětovným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie. Podle svého sdělení by k...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Aerolinky China Southern opustí leteckou alianci SkyTeam
včera v 18:13

Aerolinky China Southern opustí leteckou alianci SkyTeam

Největší čínská letecká společnost China Southern Airlines se rozhodla opustit leteckou alianci SkyTeam, do které...
Doprava Asijské akcie
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra…
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra se propadla

Ceny akcií na velkých evropských burzách směřovaly během čtvrtečního obchodování převážně dolů, když čtyři členové...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čeští podnikatelé vítají návrh nové dohody o brexitu
včera v 17:37

Čeští podnikatelé vítají návrh nové dohody o brexitu

Podnikatelské svazy vítají návrh nové dohody o brexitu, její případné uzavření by snížilo rizika ekonomického...
Spojené království Evropská unie Česká republika
USA: Zásob ropy a plynu přibylo, benzinu ubylo
včera v 17:08

USA: Zásob ropy a plynu přibylo, benzinu ubylo

Objem zásob ropy na území Spojených států vzrostl v týdnu do 9. listopadu o 10,27 milionu barelů, čímž předčil...
Americká ekonomika Ropa Zemní plyn
Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.
Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.
včera v 16:30

Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.

Index pražské burzy PX odepsal během čtvrtečního obchodování 0,31 procenta a zakončil seanci na hodnotě 1081,03 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čtvrtletní zisk Walmartu překonal očekávání
včera v 16:11

Čtvrtletní zisk Walmartu překonal očekávání

Americká společnost Walmart ve třetím čtvrtletí meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o 2,2 procenta na 1,71...
Wal-Mart Americké akcie Výsledková sezóna
USA: Týdenní počet žádostí o podporu mírně stoupl na 216 tisíc
včera v 15:46

USA: Týdenní počet žádostí o podporu mírně stoupl na 216 tisíc

Americké úřady práce evidovaly v týdnu do 10. listopadu 216 tisíc čertevě podaných žádostí o podporu v...
Americká ekonomika
Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,3 bilionu Kč
včera v 15:03

Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,3 bilionu Kč

Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by měl letos vzrůst o dvě procenta na nový rekord 4,3 bilionu korun po...
Česká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Maloobchodní tržby zrychlily díky automobilům
včera v 14:30

USA: Maloobchodní tržby zrychlily díky automobilům

Američtí maloobchodníci utržili v říjnu o 0,8 procenta více než v září (kdy byly jejich tržby o 0,1 procenta vyšší...
Americká ekonomika Maloobchod
ČSOB klesl v prvních třech čtvrtletích letošního roku čistý zisk o 15…
včera v 14:13

ČSOB klesl v prvních třech čtvrtletích letošního roku čistý zisk o 15 % na 11,5 miliardy Kč

Čistý zisk skupiny ČSOB za tři čtvrtletí klesl meziročně o 15 procent na 11,5 miliardy korun. Důvodem byly mimořádné...
Evropské banky ČSOB Výsledková sezóna
Instituty: Letošní růst HDP Německa bude nižší, než čeká vláda
včera v 14:06

Instituty: Letošní růst HDP Německa bude nižší, než čeká vláda

Růst německé ekonomiky v letošním roce bude slabší, než očekává vláda. Po poklesu ve třetím čtvrtletí není již odhad,...
Německo HDP
Saúdské aerolinky kupují deset letounů Airbusu
včera v 13:39

Saúdské aerolinky kupují deset letounů Airbusu

Saúdská letecká společnost SaudiGulf bude mít deset nových letadel A320neo evropského konsorcia Airbus. Dohodu s ním...
Airbus (EADS) Doprava Saúdská Arábie