Americké akcie ve čtvrtek po solidních makrodatech a oznámení velké akvizice v sektoru zdravotnictví zdražily o procento
|

Americké akcie ve čtvrtek po solidních makrodatech a oznámení velké akvizice v sektoru zdravotnictví zdražily o procento

Americké akcie se v úvodu čtvrteční obchodní seance rychle vzpamatovaly ze středečního závěrečného sestupu a během celého dne zisky postupně navyšovaly. Trh podpořily příznivé údaje z domácího trhu práce a zprávy z firemního sektoru.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 1,20 % na 17 884,88 bodu, širší S&P 500 přidal 1,03 % na 2 062,52 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,03 % na 4 765,10 bodu. Index volatility VIX klesl zhruba o osm procent na 16,85 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšily o 5 bazických bodů na 1,81 %. Stouplo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce rostly akcie ze sektoru základních materiálů, energetické tituly a cenné papíry z finančního odvětví.

Americké akcie (5. února 2015)

"Investory aktuálně zajímají jen tři druhy informací, a to vývoj kolem dluhu Řecka, hospodářské výsledky firem a novinky v oblasti fúzí a akvizic," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Krishna Memani ze společnosti Oppenheimer Funds. "Výsledková sezóna je navíc hodně o výhledech firem."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Schodek zahraničního obchodu Spojených států se v prosinci proti očekávání analytiků výrazně prohloubil a byl nejvyšší od roku 2012. Dovoz navzdory nižším cenám energií vzrostl a vývoz se snížil. Deficit se proti předchozímu měsíci zvýšil o 17,1 % na 46,6 miliardy dolarů, což je nejvyšší údaj od listopadu 2012. Zpráva, kterou ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu, vyvolává obavy, že bude údaj o růstu HDP za čtvrté čtvrtletí revidován níže.
  • Produktivita práce mimo zemědělství ve čtvrtém čtvrtletí klesla o 1,8 % (odhad: +0,2 %).
  • Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 31. ledna vzrostl o 11 tisíc na 278 tisíc. Očekával se růst na 290 tisíc z 267 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 265 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 24. ledna přibylo na 2,4 milionu z 2,385 milionu, jak se očekávalo.
  • Americká farmaceutická společnost Pfizer koupí za 15,2 miliardy USD konkurenční firmu Hospira. Jejím převzetím získá Pfizer napojení na rostoucí trh s léky zvanými biosimilar, což jsou levnější verze biologických léků, kterým vypršela patentová ochrana. Dohodu již jednomyslně schválily správní rady obou firem, musejí ji ale ještě schválit akcionáři Hospiry.

Výsledková sezóna

  • Výsledky Teva Pharmaceutical ve 4Q2014: Zisk na akcii 1,31 USD v souladu s odhady, tržby: 5,17 miliardy USD (odhad: 5,15 miliardy USD).
  • Výsledky Twitter ve 4Q2014: Upravený zisk na akcii 0,12 USD (odhad: 0,06 USD), tržby 479,1 milionu USD (odhad: 453,8 milionu USD).
  • Výsledky LinkedIn ve 4Q2014: Upravený zisk na akcii 0,61 USD (odhad: 0,53 USD), tržby 643 milionů USD (odhad: 617,4 milionů USD).
  • Výsledky GoPro ve 4Q2014: Zisk na akcii 0,83 USD (odhad: 0,70 USD), tržby 633,9 milionu USD (odhad: 580 milionů USD).
  • Výsledky Pandora ve 4Q2014: Zisk na akcii 18 centů (v souladu s odhady), tržby 268 milionů USD (odhad: 277 milionů USD).

Z indexu Dow ve čtvrtek všech třicet emisí skončilo v plusu. Nejvíce zdražily akcie chemického gigantu DuPont (+3,06 %), farmaceutické společnosti Pfizer (+2,87 %) a provozovatele platebních karet Visa (+2,61 %). Nejméně naopak posílily cenné papíry mobilního operátora Verizon Communications (+0,13 %), farmaceutické firmy Merck (+0,20 %) a výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+0,26 %).

Akcie farmaceutické společnosti Hospira (+35,25 %) posílily o více než třicet pět procent poté, co firma Pfizer (+2,87 %) oznámila, že ji koupí za 15,2 miliardy dolarů v hotovosti. Převzetím Hospiry získá Pfizer napojení na rostoucí trh s léky zvanými biosimilar, což jsou levnější verze biologických léků, kterým vypršela patentová ochrana. Dohodu již jednomyslně schválily správní rady obou firem, musejí ji ale ještě posvětit akcionáři Hospiry.

Dařilo se také akciím telekomunikační firmy Frontier Communications (+5,77 %), která je podle listu The Wall Street Journal blízko dohody s mobilním operátorem Verizon Communications o převzetí některých jeho aktiv v celkové hodnotě zhruba 10 miliard dolarů. Podle zdrojů obeznámených se situací by dohoda firem měla být oficiálně oznámena ještě tento týden. Podle S&P Capital IQ se bude jednat o největší akvizici, jakou dosud společnost Frontier Communications provedla.

Zlevnily naopak cenné papíry producenta kávy a výrobce kávovarů a přístrojů na výrobu sycených nealkoholických nápojů Keurig Green Mountain (-4,87 %). Firma ve středu večer oznámila, že ve svém prvním fiskálním čtvrtletí vydělala 0,88 USD na akcii při tržbách 1,39 miliardy dolarů. Trh čekal, že firma vykáže zisk 0,89 USD na akcii a tržby 1,5 miliardy USD. Společnost zároveň představila svůj výhled pro druhý fiskální kvartál, ve kterém čeká upravený zisk 1 až 1,05 dolaru na akcii (odhad trhu: 1,18 USD na akcii).

Po konci čtvrtečního obchodování zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření například společnosti Twitter, LinkedIn a GoPro.

Mikroblogovací sociální síť Twitter (v řádném obchodování +1,33 %) dosáhla v posledních třech měsících loňského roku upraveného zisku na akcii 0,12 USD při tržbách 479,1 milionu dolarů. Bez očištění výsledků nicméně firma skončila ve ztrátě 0,20 USD na akcii. O rok dříve ztráta činila 1,41 USD na akcii a tržby dosáhly 242,7 milionu dolarů. V poobchodní fázi akcie Twitteru rostly o osm procent.

Profesní sociální síť LinkedIn (v řádném obchodování +2,56 %) v posledním loňském čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem 0,61 USD na akcii při tržbách 643 milionů dolarů. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali, že společnost dosáhne upraveného zisku 0,53 USD na akcii při tržbách 617,4 milionu dolarů. V after-marketu akcie LinkedIn v reakci na výsledky zdražovaly až o šest procent.

Výrobce sportovních minikamer GoPro (v řádném obchodování +4,82 %) vykázal za 4Q2014 zisk 122,3 milionu dolarů neboli 0,83 USD na akcii. V předchozím roce firma za stejné období vykázala zisk 43,7 milionu dolarů neboli 0,33 USD na akcii. Tržby společnosti meziročně vyskočily o 75 % na 633,9 milionu dolarů. Analytici odhadovali, že GoPro dosáhne čtvrtletního zisku 0,70 USD na akcii při tržbách 580 milionů dolarů. V poobchodní fázi akcie GoPro zdražovaly o necelé procento.

Dolar oslabil k euru, ale posílil k jenu

Dolar ve čtvrtek během dne zpevňoval k japonskému jenu, ale oslaboval k euru. Jednotnou evropskou měnu podporoval optimismus ohledně vývoje jednání o řeckém dluhu, když obchodníci dospěli k názoru, že středeční sdělení Evropské centrální banky ohledně financování Řecka nebude mít dramatické následky.

K euru dolar ve čtvrtek oslabil z 1,134 EUR/USD na 1,148 EUR/USD, zatímco k jenu posílil ze 117,23 USD/JPY na 117,53 USD/JPY.

ECB ve středu večer náhle zpřísnila svůj postoj k Řecku. Banka oznámila, že již nebude akceptovat dluhopisy řecké vlády jako zástavu za úvěry komerčním bankám. Řecké banky tento krok připraví o jeden ze zdrojů financování.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek zotavovaly ze středečního prudkého poklesu. Trh povzbudily propad těžby v Libyi a útok na tanker u Nigérie. Trvalejší růst cen je ale zatím dle analytiků agentury Reuters spíše nepravděpodobný.

Severomořská ropa Brent ve čtvrtek zdražila zhruba o dva dolary na 57,83 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI stoupla o necelé dva dolary na 50,85 USD za barel.

Sérii růstu, v níž ceny ropy posílily za čtyři dny téměř o 20 %, přerušil středeční propad pod vlivem dalšího výrazného růstu zásob suroviny na americkém trhu a posílení kurzu dolaru. Předchozí prudký vzestup cen ropy z šestiletých minim povzbudily zprávy o poklesu počtu ropných vrtů v USA a omezení investičních výdajů u velkých ropných společností.

"Pro udržitelné oživení cen zatím není žádný základ," domnívá se Carsten Fritsch z Commerzbank. "Myslím si, že ceny budou konsolidovat kolem nynějších úrovní a pak ještě půjdou dolů. Bude trvat déle, než se pokles počtu vrtů v USA projeví v nižší těžbě," doplnil analytik Christopher Bellew ze společnosti Jefferies Bache.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo o necelý dolar na 1 268 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o osm centů na 17,283 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
včera v 23:30

USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem USA Jerome Powell, nebo Si Ťin-pching?

Obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou v pátek opět nabral na intenzitě. Peking oznámil záměr uvalit nová cla...
Donald Trump Ekonomické a politické hrozby Spojené státy americké (USA)
Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
včera v 22:30

Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války

Americké akcie v pátek zaznamenaly výrazný výprodej a prudce oslabily. Reagovaly tak na zostření americko-čínské...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů
včera v 21:31

WSJ: Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů

Internetový obchod Amazon měl na svém webu tisíce výrobků, které nesplňují požadavky amerických regulátorů nebo které...
Amazon Maloobchod
Piloti British Airways budou v září tři dny stávkovat
včera v 19:03

Piloti British Airways budou v září tři dny stávkovat

Piloti britských aerolinek British Airways (BA) budou ve dnech 9., 10. a 27. září stávkovat kvůli sporu o vyšší platy...
Doprava Spojené království
Der Spiegel: Německá vláda počítá s ekonomickou recesí
včera v 18:49

Der Spiegel: Německá vláda počítá s ekonomickou recesí

Německá ekonomika ve třetím kvartálu klesne a propadne se do recese. Podle webových stránek týdeníku Der Spiegel to...
Německo Evropská ekonomika HDP
Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za…
Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za celý týden ale o půl procenta zpevnily

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v červených číslech poté, co Čína oznámila dodatečná cla ve výši pět až deset...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně
Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně
včera v 17:50

Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek vyzval americké firmy k hledání alternativ k podnikání v Číně, včetně...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Čína
VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet
VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet
včera v 17:22

VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet

Německý výrobce aut Volkswagen svolá ve Spojených státech 679 000 vozů prodaných od roku 2011. Kvůli problémům s...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa
Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa
včera v 17:04

Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa

Americká centrální banka uskuteční patřičné kroky k udržení hospodářského růstu ve Spojených státech. Uvedl to v...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX si připsal 0,31 % na 1 045,55 bodu. Dařilo se zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Zemřel americký miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa
včera v 16:31

Zemřel americký miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa

Ve věku 79 let v pátek zemřel americký miliardář a filantrop David Koch, který patřil spolu s bratrem Charlesem k...
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Prodeje nových domů v USA v červenci výrazně klesly
včera v 16:00

Prodeje nových domů v USA v červenci výrazně klesly

Prodeje nových domů v USA se v červenci meziměsíčně snížily o 12,8 % na celoročně přepočítané tempo 635 tisíc...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Ze světa investičních doporučení (23. srpna)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (23. srpna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v červnu stagnovaly
včera v 14:32

Kanada: Maloobchodní tržby v červnu stagnovaly

Kanadské maloobchodní tržby v červnu meziměsíčně stagnovaly po poklesu o 0,2 % v květnu. Analytici počítali s...
Kanada Maloobchod Tržby
Čína uvalí nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 75…
Čína uvalí nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 75…
včera v 14:10

Čína uvalí nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 75 miliard USD

Čína v pátek oznámila uvalení dalších cel na dovoz amerického zboží v ročním objemu 75 miliard USD. Tarify se mají...
Čína Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Fed by podle Bullarda měl kvůli inverzi výnosové křivky snižovat sazby
včera v 13:57

Fed by podle Bullarda měl kvůli inverzi výnosové křivky snižovat sazby

Americká centrální banka by měla pokračovat v uvolňování měnové politiky, protože inverze výnosové křivky 2letých a...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Automobilka GAZ se chystá zkrátit pracovní týden, i kvůli sankcím
včera v 13:32

Automobilka GAZ se chystá zkrátit pracovní týden, i kvůli sankcím

Ruská automobilka GAZ může od 21. října do 20. dubna přejít na čtyřdenní pracovní týden se snížením mezd zaměstnancům...
Rusko Auta
Politico: EU chce 100miliardový fond na podporu klíčových firem
včera v 12:58

Politico: EU chce 100miliardový fond na podporu klíčových firem

Evropská unie chce zřídit investiční fond ve výši 100 miliard eur, který by posílil "evropské šampiony" vůči...
Evropská unie Investice