Americké akcie ve čtvrtek po solidních makrodatech a oznámení velké akvizice v sektoru zdravotnictví zdražily o procento
|

Americké akcie ve čtvrtek po solidních makrodatech a oznámení velké akvizice v sektoru zdravotnictví zdražily o procento

Americké akcie se v úvodu čtvrteční obchodní seance rychle vzpamatovaly ze středečního závěrečného sestupu a během celého dne zisky postupně navyšovaly. Trh podpořily příznivé údaje z domácího trhu práce a zprávy z firemního sektoru.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 1,20 % na 17 884,88 bodu, širší S&P 500 přidal 1,03 % na 2 062,52 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,03 % na 4 765,10 bodu. Index volatility VIX klesl zhruba o osm procent na 16,85 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšily o 5 bazických bodů na 1,81 %. Stouplo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce rostly akcie ze sektoru základních materiálů, energetické tituly a cenné papíry z finančního odvětví.

Americké akcie (5. února 2015)

"Investory aktuálně zajímají jen tři druhy informací, a to vývoj kolem dluhu Řecka, hospodářské výsledky firem a novinky v oblasti fúzí a akvizic," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Krishna Memani ze společnosti Oppenheimer Funds. "Výsledková sezóna je navíc hodně o výhledech firem."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Schodek zahraničního obchodu Spojených států se v prosinci proti očekávání analytiků výrazně prohloubil a byl nejvyšší od roku 2012. Dovoz navzdory nižším cenám energií vzrostl a vývoz se snížil. Deficit se proti předchozímu měsíci zvýšil o 17,1 % na 46,6 miliardy dolarů, což je nejvyšší údaj od listopadu 2012. Zpráva, kterou ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu, vyvolává obavy, že bude údaj o růstu HDP za čtvrté čtvrtletí revidován níže.
  • Produktivita práce mimo zemědělství ve čtvrtém čtvrtletí klesla o 1,8 % (odhad: +0,2 %).
  • Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 31. ledna vzrostl o 11 tisíc na 278 tisíc. Očekával se růst na 290 tisíc z 267 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 265 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 24. ledna přibylo na 2,4 milionu z 2,385 milionu, jak se očekávalo.
  • Americká farmaceutická společnost Pfizer koupí za 15,2 miliardy USD konkurenční firmu Hospira. Jejím převzetím získá Pfizer napojení na rostoucí trh s léky zvanými biosimilar, což jsou levnější verze biologických léků, kterým vypršela patentová ochrana. Dohodu již jednomyslně schválily správní rady obou firem, musejí ji ale ještě schválit akcionáři Hospiry.

Výsledková sezóna

  • Výsledky Teva Pharmaceutical ve 4Q2014: Zisk na akcii 1,31 USD v souladu s odhady, tržby: 5,17 miliardy USD (odhad: 5,15 miliardy USD).
  • Výsledky Twitter ve 4Q2014: Upravený zisk na akcii 0,12 USD (odhad: 0,06 USD), tržby 479,1 milionu USD (odhad: 453,8 milionu USD).
  • Výsledky LinkedIn ve 4Q2014: Upravený zisk na akcii 0,61 USD (odhad: 0,53 USD), tržby 643 milionů USD (odhad: 617,4 milionů USD).
  • Výsledky GoPro ve 4Q2014: Zisk na akcii 0,83 USD (odhad: 0,70 USD), tržby 633,9 milionu USD (odhad: 580 milionů USD).
  • Výsledky Pandora ve 4Q2014: Zisk na akcii 18 centů (v souladu s odhady), tržby 268 milionů USD (odhad: 277 milionů USD).

Z indexu Dow ve čtvrtek všech třicet emisí skončilo v plusu. Nejvíce zdražily akcie chemického gigantu DuPont (+3,06 %), farmaceutické společnosti Pfizer (+2,87 %) a provozovatele platebních karet Visa (+2,61 %). Nejméně naopak posílily cenné papíry mobilního operátora Verizon Communications (+0,13 %), farmaceutické firmy Merck (+0,20 %) a výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+0,26 %).

Akcie farmaceutické společnosti Hospira (+35,25 %) posílily o více než třicet pět procent poté, co firma Pfizer (+2,87 %) oznámila, že ji koupí za 15,2 miliardy dolarů v hotovosti. Převzetím Hospiry získá Pfizer napojení na rostoucí trh s léky zvanými biosimilar, což jsou levnější verze biologických léků, kterým vypršela patentová ochrana. Dohodu již jednomyslně schválily správní rady obou firem, musejí ji ale ještě posvětit akcionáři Hospiry.

Dařilo se také akciím telekomunikační firmy Frontier Communications (+5,77 %), která je podle listu The Wall Street Journal blízko dohody s mobilním operátorem Verizon Communications o převzetí některých jeho aktiv v celkové hodnotě zhruba 10 miliard dolarů. Podle zdrojů obeznámených se situací by dohoda firem měla být oficiálně oznámena ještě tento týden. Podle S&P Capital IQ se bude jednat o největší akvizici, jakou dosud společnost Frontier Communications provedla.

Zlevnily naopak cenné papíry producenta kávy a výrobce kávovarů a přístrojů na výrobu sycených nealkoholických nápojů Keurig Green Mountain (-4,87 %). Firma ve středu večer oznámila, že ve svém prvním fiskálním čtvrtletí vydělala 0,88 USD na akcii při tržbách 1,39 miliardy dolarů. Trh čekal, že firma vykáže zisk 0,89 USD na akcii a tržby 1,5 miliardy USD. Společnost zároveň představila svůj výhled pro druhý fiskální kvartál, ve kterém čeká upravený zisk 1 až 1,05 dolaru na akcii (odhad trhu: 1,18 USD na akcii).

Po konci čtvrtečního obchodování zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření například společnosti Twitter, LinkedIn a GoPro.

Mikroblogovací sociální síť Twitter (v řádném obchodování +1,33 %) dosáhla v posledních třech měsících loňského roku upraveného zisku na akcii 0,12 USD při tržbách 479,1 milionu dolarů. Bez očištění výsledků nicméně firma skončila ve ztrátě 0,20 USD na akcii. O rok dříve ztráta činila 1,41 USD na akcii a tržby dosáhly 242,7 milionu dolarů. V poobchodní fázi akcie Twitteru rostly o osm procent.

Profesní sociální síť LinkedIn (v řádném obchodování +2,56 %) v posledním loňském čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem 0,61 USD na akcii při tržbách 643 milionů dolarů. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali, že společnost dosáhne upraveného zisku 0,53 USD na akcii při tržbách 617,4 milionu dolarů. V after-marketu akcie LinkedIn v reakci na výsledky zdražovaly až o šest procent.

Výrobce sportovních minikamer GoPro (v řádném obchodování +4,82 %) vykázal za 4Q2014 zisk 122,3 milionu dolarů neboli 0,83 USD na akcii. V předchozím roce firma za stejné období vykázala zisk 43,7 milionu dolarů neboli 0,33 USD na akcii. Tržby společnosti meziročně vyskočily o 75 % na 633,9 milionu dolarů. Analytici odhadovali, že GoPro dosáhne čtvrtletního zisku 0,70 USD na akcii při tržbách 580 milionů dolarů. V poobchodní fázi akcie GoPro zdražovaly o necelé procento.

Dolar oslabil k euru, ale posílil k jenu

Dolar ve čtvrtek během dne zpevňoval k japonskému jenu, ale oslaboval k euru. Jednotnou evropskou měnu podporoval optimismus ohledně vývoje jednání o řeckém dluhu, když obchodníci dospěli k názoru, že středeční sdělení Evropské centrální banky ohledně financování Řecka nebude mít dramatické následky.

K euru dolar ve čtvrtek oslabil z 1,134 EUR/USD na 1,148 EUR/USD, zatímco k jenu posílil ze 117,23 USD/JPY na 117,53 USD/JPY.

ECB ve středu večer náhle zpřísnila svůj postoj k Řecku. Banka oznámila, že již nebude akceptovat dluhopisy řecké vlády jako zástavu za úvěry komerčním bankám. Řecké banky tento krok připraví o jeden ze zdrojů financování.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek zotavovaly ze středečního prudkého poklesu. Trh povzbudily propad těžby v Libyi a útok na tanker u Nigérie. Trvalejší růst cen je ale zatím dle analytiků agentury Reuters spíše nepravděpodobný.

Severomořská ropa Brent ve čtvrtek zdražila zhruba o dva dolary na 57,83 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI stoupla o necelé dva dolary na 50,85 USD za barel.

Sérii růstu, v níž ceny ropy posílily za čtyři dny téměř o 20 %, přerušil středeční propad pod vlivem dalšího výrazného růstu zásob suroviny na americkém trhu a posílení kurzu dolaru. Předchozí prudký vzestup cen ropy z šestiletých minim povzbudily zprávy o poklesu počtu ropných vrtů v USA a omezení investičních výdajů u velkých ropných společností.

"Pro udržitelné oživení cen zatím není žádný základ," domnívá se Carsten Fritsch z Commerzbank. "Myslím si, že ceny budou konsolidovat kolem nynějších úrovní a pak ještě půjdou dolů. Bude trvat déle, než se pokles počtu vrtů v USA projeví v nižší těžbě," doplnil analytik Christopher Bellew ze společnosti Jefferies Bache.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo o necelý dolar na 1 268 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o osm centů na 17,283 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů
před 30 minutami

Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů

Největší japonská automobilka Toyota svolává do servisu ve Spojených státech dalších 1,5 milionu vozů kvůli závadě...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
před hodinou

Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a Německo řeší zavření ekonomiky

Burzy v západní Evropě ve středu navázaly na negativní náladu na asijských a amerických trzích a výrazně oslabily. V...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání
15:30

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání

Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu do 23. října stouply o 4,32 milionu barelů, čekal se růst jen o 1,23 milionu.
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ropa
Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi,…
15:14

Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi, schodek rozpočtu za celý rok zřejmě nebude pod 100 miliard eur

Balík deseti miliard eur pro německé podniky postižené novou vlnou karanténních opatření chystá ministr financí Olaf...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ze světa investičních doporučení (28. října)
14:00

Ze světa investičních doporučení (28. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
13:48

Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a vývojová organizace

Společnost Primoco UAV SE, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, byla 26. října 2020 ze strany...
Primoco UAV Akcie ČR
Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku…
13:41

Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku díky rekordu v USA

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Automobilový...
Americké akcie Auta Výsledková sezóna
Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2…
12:38

Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2,35 USD), tržby 14,14 miliardy USD (odhad: 14,2 miliardy USD, loni: 19,98 miliardy USD)

Americký výrobce letadel Boeing vykázal již čtvrté čtvrtletí za sebou ztrátu. Může za to propad prodeje způsobený...
Boeing Výsledková sezóna Americké akcie
Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí…
12:13

Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí stoupl o 17 %

Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 17 % na 190 milionů...
Evropské akcie Výsledková sezóna