Americké akcie zakončily jinak úspěšný týden mírným pátečním poklesem. Prodeje spustilo zhoršení ratingu Řecka
|

Americké akcie zakončily jinak úspěšný týden mírným pátečním poklesem. Prodeje spustilo zhoršení ratingu Řecka

Americké akcie v první polovině pátečního obchodování mírně zpevňovaly. Investory na Wall Street povzbudily k nákupům příznivé údaje z amerického trhu práce. Burzy ale růst neudržely, vedle nervozity okolo Řecka na investory působila obnovená možnost, že by Fed mohl zahájit cyklus zvyšování sazeb relativně brzy.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow v pátek ztratil 0,34 % na 17 824,29 bodu, S&P 500 odepsal 2 055,47 bodu a Nasdaq spadl o 0,43 % na 4 744,40 bodu. V mínusu zakončily všechny základní sektory, jen nepatrně ztratily finanční tituly (těm by růst sazeb a očekávaný nárůst výnosů dluhopisů pomohl), naopak výrazně odepsaly sektory základních materiálů nebo síťových společností. Index volatility VIX nakonec přidal jen 2,73 % na 17,31 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA 14 bazických bodů na 1,96 %.

Mezi hvězdy páteční seance se zařadily Twitter (+16,36 %) a LinkedIn (+10,69 %) díky silným hospodářským výsledkům oznámeným ve čtvrtek. Akcie Yelp naopak ztratily přes 21 % kvůli slabému výhledu.

Americké akcie (2.-6. února 2015)

Počet pracovních míst v USA vzrostl v lednu solidním tempem a v předešlých dvou měsících navíc vzniklo mnohem více pozic, než statistici předtím uváděli. Trh zpočátku na údaje reagoval váhavě, protože silné oživování trhu práce přibližuje dobu, kdy americká centrální banka začne zvyšovat úrokové sazby. Analytici podle agentury Reuters předpokládají, že k tomu přistoupí možná už v polovině roku. Tento faktor nakonec v závěru seance převážil, když investoři navíc zřejmě realizovali část silných týdenních zisků.

Dow za týden přidal 3,83 %, S&P 500 posílil o 3,04 % a Nasdaq zpevnil o 2,29 %. Pro index S&P 500 to byl nejlepší týden od 19. prosince 2014.

Výprodeje v závěru pátečního obchodování spustilo snížení ratingu Řecka. Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zhoršila úvěrové hodnocení Řecka o stupeň na známku B-. Sražení ratingu hlouběji do spekulativní kategorie odůvodnila zvýšenými obavami o finanční stabilitu státu a řeckých bank v době, kdy nová vláda nemá dostatek času k vyjednání nové dohody s věřiteli. Příliš dlouhá jednání by přitom podle agentury mohla vést až k odchodu země z eurozóny.

Americký dolar na devizovém trhu posiloval. Podpořila ho zpráva o solidním růstu počtu nových pracovních míst v USA a zvýšení mezd. Údaje posílily naději, že by americká centrální banka mohla do poloviny letošního roku zvýšit úrokové sazby.

Světové ceny ropy na konci týdne opět rostly a severomořská ropa Brent zaznamenala nejvýraznější týdenní vzestup za čtyři roky. Za poslední dva týdny její cena stoupla dokonce nejvíce za 17 let. V pátek ropný trh povzbudily příznivé údaje z americké ekonomiky, zprávy o klesajícím počtu aktivních těžebních soustav a informace o bojích v ropné Libyi.

Cena Brentu se v závěru ustálila na 57,80 dolaru za barel s přírůstkem 1,23 dolaru. Za týden získala zhruba 9 %, nejvíce od roku 2011. Za uplynulé dva týdny činil její nárůst dokonce 19 % a byl nejvyšší od roku 1998.

Americká lehká ropa WTI v pátek zdražila o dolar a zhruba 20 centů na 51,69 dolaru.

Ceny i přes masivní nárůst v posledních dnech zůstávají na zhruba polovině svého posledního maxima z loňského června. Zotavení navíc doprovázela výrazná kolísavost trhu.

Analytici zatím trvalejší oživení cen nečekají, protože na trhu přetrvává přetlak nabídky a zvyšují se zásoby. Trhu ale k prudkému vzestupu z šestiletých minim dopomohly zprávy o poklesu počtu aktivních ropných vrtů v USA a o omezení investičních výdajů u velkých ropných společností. Společnost Baker Hughes uvedla, že aktivních těžebních zařízení ubylo za poslední týden dalších 83 na 1 140. Je jich nejméně od prosince 2011, loni v říjnu jich přitom bylo 1 609.

V pátek trh podpořily také pokračující obavy o těžbu v Libyi a příznivé údaje z amerického trhu práce.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Americká ekonomika v lednu mimo zemědělství vytvořila 257 tisíc pracovních míst. Analytici předvídali, že se postará o vznik 234 tisíc míst. Míra nezaměstnanosti vzrostla na 5,7 % z 5,6 % v prosinci. Pozitivně překvapil vývoj průměrné hodinové mzdy, která meziměsíčně stoupla o 0,5 % při očekávání 0,3% nárůstu.
 • Američtí spotřebitelé měli v prosinci půjčeno o 14,76 miliardy USD více než v listopadu, čekal se růst objemu úvěrů o 15 iliard USD.
 • Dodavatel zbrojní techniky Harris koupí za 4,4 miliardy USD konkurenční firmu Exelis. Díky spojení se firma Harris stane jedním z deseti největších dodavatelů Pentagonu a dohoda by mohla vyvolat vlnu slučování mezi středně velkými americkými společnostmi ze zbrojního průmyslu.
 • Akcie Twitteru obdržely zvýšení cílové ceny od společnosti Cantor Fitzgerald z 58 na 62 USD. Analytici z Wedbush zvýšili cílovou cenu ze 40 na 50 USD.
 • Akcie profesní sociální sítě LinkedIn obdržely zvýšení cílové ceny od společnosti Cantor Fitzgerald z 255 na 280 USD, JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu z 253 USD na 300 USD a Stifel Nicolaus z 260 USD na 300 USD.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Madison Square Garden v 2QFY2015: Zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,74 USD), tržby 542,5 milionu USD (odhad: 521 milionů USD).
 • Výsledky Moody's v 4Q2014: Zisk na akcii 1,12 USD (odhad: 0,95 USD), tržby 877,5 milionu USD (odhad: 849 milionů USD).

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

 • Expanze amerického zpracovatelského sektoru v lednu zpomalila nejvíce za poslední rok. Index nákupních manažerů podle institutu ISM spadl na 53,5 bodu, což je nejméně od ledna 2014. Zaměstnanost klesla na sedmiměsíční minimum, nové zakázky se propadly, zatímco zásoby firem narostly.
 • Tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru bylo na začátku nového roku stejné jako v prosinci. Lednový index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od společnosti Markit zůstal na prosincových 53,9 bodu. Předběžná data počítala s mírným poklesem na 53,7 bodu. Růst produkce se oproti prosinci zvýšil, avšak nové zakázky rostly pomalejším tempem a poprvé za dva a půl roku také klesly ceny vstupů.
 • Osobní příjmy Američanů se v prosinci zvýšily o 0,3 %, čekal se 0,2% růst po 0,3% růstu v listopadu (revidováno z +0,4 %). Výdaje se naopak snížily, a to o 0,3 % (nejvíce od roku 2009) při očekávání 0,2% poklesu po 0,5% růstu v listopadu (revidováno z +0,6 %). Jádrové výdaje na osobní spotřebu v prosinci stagnovaly v souladu s odhady po listopadovém poklesu o 0,2 %. Meziročně se zvýšily o 1,3 %, jak se očekávalo po 1,4 % v listopadu.
 • Výdaje na stavební projekty v prosinci vzrostly o 0,4 % meziměsíčně (odhad: +0,7 %, listopad: -0,3 %).
 • Americký čipový gigant Intel koupí německého výrobce komunikačních čipů Lantiq. Akvizicí rozšíří nabídku čipů používaných pro přístroje, které se mohou připojit na internet. Cenu firmy nezveřejnily. Lantiq býval divizí firmy Infineon. V roce 2009 ho za 250 milionů eur koupila soukromá investiční společnost Golden Gate Capital.
 • Verizon možná brzy oznámí prodej aktiv za zhruba 10 miliard USD. Mělo by jít o sloupy, na nichž jsou vysílače, a část bezdrátového byznysu. Firma se snaží snížit zadlužení a pokrýt náklady na licence na bezdrátová spektra, za která minulý týden firma nabídla 10,4 miliardy USD.
 • Některé velké americké ropné firmy v uplynulých týdnech reportovaly hospodářské výsledky za poslední čtvrtletí loňského roku a výhledy na rok 2015. Jednu věc měly reporty společnou - omezení kapitálových výdajů. Kvůli klesajícím cenám ropy a slábnoucí poptávce firmy necítí takovou potřebu těžit tak agresivně, jako tomu bylo během ekonomického oživení. Energetický sektor je malé, ale podstatné odvětví v ekonomice. Představuje největší část kapitálových výdajů v indexu S&P 500. "Snižujeme odhad vývoje kapitálových výdajů v indexu S&P 500 v roce 2015 na -3 % z +6 %. Předchozí odhad jsme vydali v listopadu, od té doby cena ropy Brent klesla až o 40 %. Zároveň sice pouze 14 z 43 energetických firem v indexu S&P 500 reportovalo výsledky, ale firmy už nyní snižují rozpočty na investice," uvedl v pondělní poznámce David Kostin z Goldman Sachs.
 • ISM index aktivity pro oblast New Yorku v lednu vzrostl na 44,5 bodu (prosinec: 70,8 bodu).
 • Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zaplatí v rámci mimosoudní dohody s americkou federální vládou a dvacítkou amerických států 1,38 miliardy dolarů za to, jak hodnotila před finanční krizí z let 2008-2009 balíky hypotečních cenných papírů. Oznámila to v úterý společnost McGraw Hill Financial, která ratingovou agenturu vlastní.
 • Prodeje aut společnosti Nissan v lednu ve Spojených státech vzrostly o 15,1 %, trh očekával 11,4% růst. Prodeje ohlásila i automobilka Ford, která reportovala 15,6% růst oproti odhadům 12,8% růstu. Očekávání předčila i automobilka Fiat Chrysler, jejíž prodeje vzrostly o 14 %, trh čekal +13,8 %. Predikce naopak nenaplnila Honda, jejíž prodeje vzrostly o 11,5 %, ačkoli se čekal růst o 12,6 %. Očekávání neuspokojila ani General Motors, jejíž prodeje vzrostly o 18,3 % oproti konsenzu 18,8 %.
 • Dodávky tabletů na konci loňského roku poprvé od jejich uvedení na trh klesly. Celosvětové dodávky tabletů se ve čtvrtém kvartálu snížily na 76,1 milionu zařízení, což znamená meziroční pokles o 3,2 %. Vyplývá to z průzkumu společnosti IDC. Jedná se o první meziroční pokles od uvedení produktu na trh v roce 2010.
 • Společnost Apple v pondělí prodala dluhopisy za 6,5 miliardy dolarů, přestože minulý týden reportovala rekordní 18miliardový zisk ve čtvrtém kvartálu a sedí na hotovosti v objemu 178 miliard dolarů. Proč přistoupila k dluhopisům? Odpověď je jednoduchá - kvůli daním.
 • Společnost Samsung 1. března v Barceloně nejspíše odhalí nový model mobilního telefonu řady Galaxy. Novináři již na událost obdrželi pozvánky. Očekává se, že by nový Galaxy S6 mohl být na rozdíl od předchozích umělohmotných modelů kovový. Prodávat by se měl i ve verzi se zahnutou obrazovkou, podobně jako Galaxy Note Edge. Už samotná pozvánka naznačuje, že by to firma mohla mít v úmyslu.
 • Americká internetová společnost Google připravuje vlastní alternativní taxislužbu, pravděpodobně ve spojení se svým chystaným projektem samořiditelných aut. Agentuře Bloomberg to sdělil nejmenovaný zdroj blízký správní radě společnosti Uber, která již takovou službu prostřednictvím mobilní aplikace provozuje. Uber v současnosti zakládá středisko pro výzkum plně automatizovaných aut.
 • Podnikové objednávky v prosinci klesly o 3,4 % meziměsíčně (odhad: -2,4 %, listopad: -0,7 %).
 • Výsledky UPS ve 4Q: Očištěny zisk na akcii 1,25 USD (v souladu s odhady), tržby 15,9 miliardy USD (odhad: 15,8 miliardy USD). Akcie +0,44 %.
 • Macy's zlepšila výhled loňského zisku a kupuje prodejce zkrášlovacích přípravků Bluemercury (60 provozoven v 18 státech) za 210 milionů USD v hotovosti. Firma očekává za loňský rok zisk na akcii 4,35-4,37 USD, dosud to bylo 4,25-4,35 USD. Akcie +2,94 %.
 • Podle New York Times jednají Rusko se Saúdskou Arábií o omezení produkce ropy ze strany arabské velmoci. Cena za to má být prý jednoznačná - Rusko musí přestat podporovat syrského prezidenta Bašára el-Asada.
 • Největší americký prodejce kancelářských potřeb a vybavení Staples se dohodl na převzetí svého hlavního konkurenta Office Depot. Staples sdělila, že za dvojku na americkém trhu dá v hotovosti a akciích celkem 6,3 miliardy dolarů. Spojení by mělo posílit pozici Staples v souboji s novými konkurenty. Úhrnné tržby spojené firmy by měly dosahovat 39 miliard dolarů. Staples dá za akcii Office Depot ekvivalent 11 dolarů. To podle agentury Reuters představuje prémii 44 % nad tržní cenou z pondělí, tedy předtím, než se v médiích objevily zprávy o možné dohodě.
 • ISM index nákupních manažerů ve službách v lednu roste na 56,7 bodu z prosincových 56,5 bodu (revidováno z 56,2 bodu, odhad: 56,4 bodu).
 • Podle finálních dat agentury Markit sektor služeb ve Spojených státech v lednu expandoval rychlejším tempem a oživil z prosincového desetiměsíčního minima. Index nákupních manažerů vyskočil na 54,2 bodu z 53,3 bodu v prosinci, čekal se mírný růst na 54 bodů. Tempo růstu produkce je však stále slabé oproti vrcholům zaznamenaným v polovině roku 2014 a příchod nové pracovní síly do odvětví byl nejslabší od října 2009, kdy se data začala sledovat. Kompozitní index vzrostl na 54,4 bodu z 53,5 bodu v prosinci, předběžná data počítala s růstem na 54,2 bodu.
 • Kingdom Holding Company, investiční společnost vlastněná princem Al-Valídem bin Találem, prodala po osmnácti letech většinu svého podílu v americké mediální firmě News Corp Ruperta Murdocha. Důvod prodeje neuvedla, zdůraznila však, že stále "pevně věří v kompetentní vedení News Corp". Prodej 5,6% podílu jí vynesl 705 milionů rijálů (188 milionů dolarů) a zanechala jí 1% podíl.
 • Podle zprávy agentury ADP soukromý sektor ve Spojených státech v lednu vytvořil 213 tisíc nových pracovních míst, čekalo se 220 tisíc. Zároveň došlo k revizi prosincových dat směrem nahoru na 253 tisíc z původně hlášených 241 tisíc.
 • Schodek zahraničního obchodu Spojených států se v prosinci proti očekávání analytiků výrazně prohloubil a byl nejvyšší od roku 2012. Dovoz navzdory nižším cenám energií vzrostl a vývoz se snížil. Deficit se proti předchozímu měsíci zvýšil o 17,1 % na 46,6 miliardy dolarů, což je nejvyšší údaj od listopadu 2012. Zpráva, kterou ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu, vyvolává obavy, že bude údaj o růstu HDP za čtvrté čtvrtletí revidován níže.
 • Produktivita práce mimo zemědělství ve čtvrtém čtvrtletí klesla o 1,8 % (odhad: +0,2 %).
 • Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 31. ledna vzrostl o 11 tisíc na 278 tisíc. Očekával se růst na 290 tisíc z 267 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 265 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 24. ledna přibylo na 2,4 milionu z 2,385 milionu, jak se očekávalo.
 • Americká farmaceutická společnost Pfizer koupí za 15,2 miliardy USD konkurenční firmu Hospira. Jejím převzetím získá Pfizer napojení na rostoucí trh s léky zvanými biosimilar, což jsou levnější verze biologických léků, kterým vypršela patentová ochrana. Dohodu již jednomyslně schválily správní rady obou firem, musejí ji ale ještě schválit akcionáři Hospiry.
 • Americký prodejce elektroniky RadioShack požádal ve Spojených státech o bankrotovou ochranu před věřiteli. Oznámil rovněž, že se dohodl na prodeji velké části svých amerických obchodů. Firma, která po celém světě zaměstnává zhruba 27 500 lidí, je již téměř tři roky nepřetržitě ztrátová.

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

DIgitální měny v polovině týdne oslabují, bitcoin klesl pod 10 200 USD
před 18 minutami

DIgitální měny v polovině týdne oslabují, bitcoin klesl pod 10 200 USD

Trh s kryptoměnami se ve středu pohybuje v negativním pásmu, přičemž výrazně zlevňuje i nejpopulárnější kryptoměna...
Kryptoměny Bitcoin
Náklady na povolenky rostou, dle analytiků systém konečně funguje
před 37 minutami

Náklady na povolenky rostou, dle analytiků systém konečně funguje

Vyšší cena emisních povolenek zvyšuje náklady tuzemských energetických a průmyslových firem, které platí za jejich...
Emisní povolenky Ekologie a životní prostředí
Čínské automobilce Geely klesl pololetní zisk o 40 procent
před hodinou

Čínské automobilce Geely klesl pololetní zisk o 40 procent

Čínské automobilové společnosti Geely Automobile Holdings klesl v první polovině letošního roku čistý zisk o 40...
Čína Auta Výsledková sezóna
Asijské akcie v polovině týdne uzavřely převážně v červených číslech
Asijské akcie v polovině týdne uzavřely převážně v červených číslech
před hodinou

Asijské akcie v polovině týdne uzavřely převážně v červených číslech

Asijské akciové trhy uzavřely středeční obchodování převážně v minusu, když se na ně přelil negativní sentiment z...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Českou kancelář KPMG povede po Tůmovi viceguvernér ČNB Hampl
10:14

Českou kancelář KPMG povede po Tůmovi viceguvernér ČNB Hampl

Českou kancelář poradenské firmy KPMG posílí od září ekonom Mojmír Hampl, který byl v letech 2008 až 2018...
Management ČNB
Rosněfť zvýšila čtvrtletní zisk, pocítila ale potíže kolem Družby
Rosněfť zvýšila čtvrtletní zisk, pocítila ale potíže kolem Družby
09:58

Rosněfť zvýšila čtvrtletní zisk, pocítila ale potíže kolem Družby

Největší ruská ropná společnost Rosněfť ve druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk ve srovnání s předchozími třemi měsíci...
Rusko Výsledková sezóna
Shell a British Airways plánují výrobu leteckého paliva z odpadu
09:40

Shell a British Airways plánují výrobu leteckého paliva z odpadu

Ropná společnost Shell, letecký přepravce British Airways a firma Velocys plánují postavit první evropskou továrnu...
Doprava Evropské akcie
Reuters: Alibaba odkládá vstup na burzu v Hongkongu
Reuters: Alibaba odkládá vstup na burzu v Hongkongu
09:00

Reuters: Alibaba odkládá vstup na burzu v Hongkongu

Největší čínský internetový obchod Alibaba Group Holding se rozhodl odložit vstup na akciovou burzu v Hongkongu....
Alibaba
Co musíte ráno vědět (21. srpna)
Co musíte ráno vědět (21. srpna)
00:00

Co musíte ráno vědět (21. srpna)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak vidí šéf společnosti Huawei vyhlídky své firmy vzhledem k...
Musíte vědět
Trump odmítá, že by USA byly blízko recese, a opět apeluje na Fed
Trump odmítá, že by USA byly blízko recese, a opět apeluje na Fed
včera v 22:08

Trump odmítá, že by USA byly blízko recese, a opět apeluje na Fed

Spojené státy jsou podle Donalda Trumpa od případné recese na hony vzdálené. Americká ekonomika je ve světě číslo...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Americké akciové indexy v úterý klesly, nedařilo se finančním titulům
Americké akciové indexy v úterý klesly, nedařilo se finančním titulům
včera v 22:00

Americké akciové indexy v úterý klesly, nedařilo se finančním titulům

Akcie ve Spojených státech po třídenním růstu oslabily. Dolů trh stáhly především finanční tituly, které oslabily...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Facebook nabídne možnost zablokování sběru dat
včera v 20:48

Facebook nabídne možnost zablokování sběru dat

Uživatelé Facebooku budou mít nově možnost sledovat a případně zablokovat na této sociální síti sběr dat o své osobě,...
Facebook Americké akcie Sociální sítě
Evropské akcie v úterý po rezignaci italského premiéra zlevnily
Evropské akcie v úterý po rezignaci italského premiéra zlevnily
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý po rezignaci italského premiéra zlevnily

Evropské akciové trhy v úterý uzavřely v červených číslech, když byly pod tlakem politické krize v Itálii. Rezignaci...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Provozovateli mýtných systémů Kapsch klesl zisk, ale stouply tržby
včera v 17:21

Provozovateli mýtných systémů Kapsch klesl zisk, ale stouply tržby

Provozovateli mýtných systémů Kapsch klesl v prvním finančním čtvrtletí čistý zisk meziročně na 2,2 milionu eur z 2,5...
Rakousko Výsledková sezóna
Zaměstnavatelé: Firmy začínají pociťovat zpomalování ekonomiky
včera v 17:05

Zaměstnavatelé: Firmy začínají pociťovat zpomalování ekonomiky

České podniky jsou zatím v dobré kondici, ale zpomalování světové ekonomiky už začínají také pociťovat. Počínající...
Česká republika Byznys a podnikání Pracovní trh
Pražská burza v úterý mírně oslabila, klesla většina finančních titulů
Pražská burza v úterý mírně oslabila, klesla většina finančních titulů
včera v 16:45

Pražská burza v úterý mírně oslabila, klesla většina finančních titulů

Pražská burza zakončila úterní obchodování v minusu, index PX přišel o 0,15 % na 1 033,74 bodu. Dolů burzu stáhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Nezaměstnanost na Slovensku v červenci zůstala na 4,97 procenta
Nezaměstnanost na Slovensku v červenci zůstala na 4,97 procenta
včera v 16:02

Nezaměstnanost na Slovensku v červenci zůstala na 4,97 procenta

Míra nezaměstnanosti na Slovensku se v červenci nezměnila, zůstala na červnové úrovni 4,97 procenta. Drží se tak...
Slovensko Nezaměstnanost