Americké akcie v úterý po dlouhé době masivně krvácely, index Dow klesl nejvíce za pět měsíců
|

Americké akcie v úterý po dlouhé době masivně krvácely, index Dow klesl nejvíce za pět měsíců

Americké akcie zahájily úterní obchodování téměř procentním poklesem a během celého dne ztráty prohlubovaly. Trh se začal obávat vlivu posilování dolaru na firemní výsledky a náladu investorů podkopala i nejistota kolem Řecka. Od konce minulého týdne navíc působí na trh obavy z blížícího se zvyšování úrokových sazeb v USA.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 1,85 % na 17 662,94 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,70 % na 2 044,16 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,67 % na 4 859,79 bodu. Indexy Dow a S&P 500 se od začátku roku vrátily na nulu a index S&P 500 sestoupil pod svůj 50denní klouzavý průměr, což je podle analytiků známka slabého trhu. Index volatility VIX vyskočil téměř o jedenáct procent na 16,69 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o sedm bazických bodů na 2,12 %.

V červených číslech skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce, přes dvě procenta, klesly odvětví základních materiálů, telekomunikační sektor a technologické odvětví. Relativně nejméně naopak zlevnily síťové služby.

Americké akcie (10. března 2015)

"Index S&P 500 se nachází poblíž důležité psychologické úrovně. Pokud uzavře pod 2 050 bodů, je ve hře plnohodnotná korekce," řekl podle finanční televize CNBC během obchodování Peter Cardillo, hlavní tržní ekonom Rockwell Global Capital. "Úterní výprodeje byly prodloužením pátečního vývoje," dodal Robert Pavlik, hlavní tržní stratég Boston Private Wealth, podle něhož by se index S&P 500 mohl během pár týdnů propadnout až k 1 900 bodům.

Ve středu začnou mezi Řeckem a zástupci věřitelů technická jednání, která by měla vyústit v rozhodnutí, zda eurozóna uvolní zemi další úvěry. USA sice nejsou případným řeckým bankrotem přímo nijak významněji ohroženy, Wall Street se ale obává, že by se nejistota kolem Řecka mohla rozšířit na celou eurozónu.

Hlavní úterní události na amerických trzích

 • Výsledky zátěžových testů amerických bankovních domů, které minulý týden ve čtvrtek zveřejnila americká centrální banka, potvrzují, že je finanční sektor USA v dobré kondici a banky mají pro případ nečekaných potíží dostatek kapitálu na to, aby ve zdraví přežily. Data, která Fed ve čtvrtek zveřejnil, jsou ale jen jednou částí výsledků zátěžových testů. Investoři jsou nyní zvědaví zejména na to, co ve středu ukáže druhá sada údajů.
 • Venezuelský prezident Nicolás Maduro vyzval členy Kongresu, aby mu udělili větší pravomoci v boji s americkým imperialismem. Učinil tak poté, co Spojené státy uvalily na sedm bezpečnostních představitelů Venezuely sankce, jež Maduro označil za "porušování lidských práv". Maduro pronesl v televizním vysílání procítěnou řeč, v níž opět obvinil Spojené státy ze snahy svrhnout jeho socialistickou vládu a vyzval Kongres, aby mu udělil větší moc pro "boj s imperialismem".
 • Velkoobchodní zásoby v lednu vzrostly o 0,3 % (odhad: -0,1 %, prosinec: +0,1 %), tržby klesly o 3,1 % (odhad: -0,5 %, prosinec: -0,9 %, revidováno z -0,4 %).
 • JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v lednu 4,998 milionu (odhad: 5,050 milionu, prosinec: 4,877 milionu, revidováno z 5,028 milionu).
 • Výzkumníci americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) pracovali skoro deset let na prolomení zabezpečení chytrých telefonů a počítačových tabletů od Applu. Napsal to americký server The Intercept, který se odvolává na dokumenty od bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena.
 • Přepravní společnost FedEx bude možná čelit obvinění z údajného doručení pašovaných cigaret do státu New York i do New York City, kvůli němuž stát New York přišel o miliony dolarů z daní.
 • UBS zvýšila doporučení na akcie Hewlett-Packard na "kupovat" z "neutral" kvůli nedávnému poklesu ceny akcií společnosti a pozitivním změnám ve vedení.
 • Čína vyměřila americkému výrobci spotřebního zboží Procter & Gamble pokutu téměř milion dolarů za klamavou reklamu na zubní pastu Crest. Oznámil to v úterý šanghajský úřad pro regulaci průmyslu a obchodu. Podle čínských médií jde zatím o nejvyšší pokutu tohoto druhu.
 • PNC Bank musí zaplatit 391 milionů dolarů za škody způsobené pojišťovacími podvody, které zahrnovaly například předplacené pohřební smlouvy.
 • Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) v úterý zvýšil svůj odhad letošní těžby ropy a zemního plynu ve Spojených státech. Těžba ropy podle nové prognózy stoupne na 9,35 milionu barelů denně (b/d). Únorový odhad počítal s objemem těžby na úrovni 9,3 milionu b/d. Odhad pro příští rok ale úřad v pravidelné měsíční zprávě naopak snížil na 9,49 milionu b/d z 9,53 milionu.
 • Finanční ředitel internetové a technologické společnosti Google Patrick Pichette odejde do důchodu. Firma zatím neurčila konkrétní datum jeho odchodu. Oznámila ale, že se Pichette bude podílet na výběru svého nástupce.
 • Dolar posílil vůči euru na nejvyšší úroveň za 12 let. Probíhající kvantitativní uvolňování v eurozóně nejen oslabuje euro, 10leté výnosy dluhopisů řady zemí klesly na nová historická minima.

Z indexu Dow v úterý zlevnily všechny tituly s výjimkou akcií chemického gigantu DuPont (+0,25 %). Nejvíce klesla cena akcií technologické společnosti United Technologies (-3,57 %), výrobce počítačových čipů Intel (-3,06 %) a bank Goldman Sachs (-2,78 %) a JPMorgan Chase (-2,50 %).

Akcie prodejce oblečení Urban Outfitters (+11,52 %) zdražily o více než jedenáct procent v reakci na zveřejněné čtvrtletní hospodářské výsledky oznámené v pondělí po konci obchodování.

Nedařilo se naopak cenným papírům producenta zlata Newmont Mining (-2,79 %), přestože na ně analytici z Jefferies zvýšili investiční doporučení na "hold" z "underweight" a 12měsíční cílovou cenu posunuli na 23 USD z 15 USD. Změny investičního doporučení se dočkaly i akcie výrobce počítačových her a videoher Electronic Arts (-2,85 %), tentokrát od analytiků z Needham, kteří však jejich hodnocení posunuli směrem dolů z "buy" na "hold".

Poklesu ceny se nevyhnuly ani akcie technologické společnosti Apple (-2,03 %), která v pondělí představila tenčí a lehčí verzi svých laptopů MacBook a chytré hodinky Apple Watch. Hodinky se začnou prodávat 24. dubna, budou nabízet množství funkcí a jejich baterie vydrží v průměru 18 hodin. Chytré hodinky jsou prvním novým produktem firmy za pět let a prvním, na jehož vývoji se nepodílel Steve Jobs. Cena menšího modelu hodinek bude začínat na 349 USD. "U standardní verze bude cena 549 USD a luxusní verze Edition bude stát od 10 000 USD," uvedl šéf firmy Tim Cook. Různé verze budou z různých materiálů a verze Edition bude z 18karátového zlata. V pondělí akcie Apple v reakci na prezentaci firmy po divokém vývoji o půl procenta zdražily.

Dolar k euru posílil na 12leté maximum

Dolar v úterý k euru posílil poprvé za téměř dvanáct let pod 1,07 EUR/USD. Za poklesem kurzu jednotné evropské měny stojí uvolňování měnové politiky v eurozóně, obavy ohledně Řecka a blížící se zvyšování úrokových sazeb v USA. Některé banky předpokládají, že kurz eura k dolaru by už v příštím roce mohl dospět k paritě.

Evropská centrální banka v pondělí zahájila program nákupu státních dluhopisů a dalších cenných papírů, jehož cílem je podpořit růst ekonomiky a odvrátit deflaci. V rámci kvantitativního uvolňování měnové politiky bude ECB do ekonomiky eurozóny měsíčně pumpovat asi 60 miliard eur.

Euro v úterý prolomilo hranice 1,08 i 1,07 EUR/USD a krátce po desáté hodině k dolaru ztrácelo 1,41 % na 1,0698 EUR/USD.

"Sestupný trend u eura pokračuje a vypadá to, že bude velmi těžké ho zastavit," řekl agentuře Reuters analytik Ian Stannard z Morgan Stanley. "ECB zahájila kvantitativní uvolňování, což snižuje výnosy u dluhopisů," dodal. Na rekordní minima v úterý s pomocí nákupů ECB sestoupily výnosy státních dluhopisů většiny zemí eurozóny.

Na trh se začínají vracet obavy ohledně silně zadluženého Řecka. To se v únoru dohodlo na prodloužení mezinárodního záchranného programu, poskytnutí zbývajících peněz z programu ale věřitelé podmiňují reformami, o jejichž konkrétní podobě začnou s Aténami jednat ve středu.

K japonskému jenu dolar v úterý oslabil ze 121,34 USD/JPY na 121,07 USD/JPY, když se ale během dne vyšplhal až na 122 USD/JPY.

Světové ceny ropy v úterý kvůli silnějšímu dolaru zamířily dolů. Posilující americká měna totiž zvyšuje cenu ropy z pohledu držitelů ostatních měn, což snižuje poptávku po této strategické surovině.

Severomořská ropa Brent zlevnila o více než dva dolary na 57,01 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevnila o 1,45 USD na 48,65 dolaru za barel.

Podle obchodníků a analytiků stále hrozí další pokles cen. V celkovém obrázku prý chybí jakýkoli náznak toho, že by produkce ropy mohla zvolnit, a přimět tak ceny k růstu. "K vyrovnání trhu potřebujeme, aby se snížil převis nabídky nad poptávkou, a to zvýšením poptávky nebo nižší nabídkou," uvedl podle agentury Reuters analytik Ole Hansen ze Saxo Bank. "Nic takového ovšem v blízké době nelze očekávat," dodal.

Navečer navíc na trhy přišla zpráva, podle které americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) v pravidelné měsíční zprávě zvýšil svůj odhad letošní těžby ropy a zemního plynu ve Spojených státech. Těžba ropy podle nové prognózy stoupne na 9,35 milionu barelů denně (b/d). Únorový odhad počítal s objemem těžby na úrovni 9,3 milionu b/d. Odhad pro příští rok úřad naopak snížil na 9,49 milionu b/d z 9,53 milionu.

Zlato v úterý zlevnilo o šest dolarů na 1 161 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o necelých sedm centů na 15,688 USD za trojskou unci.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

ECB: Italská Banca Carige musí do konce roku navýšit kapitál
před 9 minutami

ECB: Italská Banca Carige musí do konce roku navýšit kapitál

Evropská centrální banka zamítla janovské Banca Carige její nejnovější kapitálový plán. Požádala ji, aby přijala...
ECB Centrální banky Banky
Pražská burza v pondělí uzavřela v plusu, akcie Erste Group Bank…
Pražská burza v pondělí uzavřela v plusu, akcie Erste Group Bank…
před 27 minutami

Pražská burza v pondělí uzavřela v plusu, akcie Erste Group Bank zpevnily o více než 1,5 %

Pražská burza v pondělí navázala na závěr minulého týdne, když index PX vzrostl o 0,25 % na 1 087,73 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Prodeje starších domů v červnu klesly o 0,6 %
před hodinou

USA: Prodeje starších domů v červnu klesly o 0,6 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v červnu meziměsíčně klesly o 0,6 % na celoročně přepočítané tempo 5,38...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Počet pracovníků ve stavebnictví v 1. čtvrtletí vzrostl o 0,9 %
Počet pracovníků ve stavebnictví v 1. čtvrtletí vzrostl o 0,9 %
15:20

Počet pracovníků ve stavebnictví v 1. čtvrtletí vzrostl o 0,9 %

Ve stavebních firmách v Česku pracovalo letos na konci prvního čtvrtletí 360 679 zaměstnanců a živnostníků, meziročně...
Stavebnictví Česká republika
Ze světa investičních doporučení (23. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (23. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Amazon: Bez dohody o brexitu hrozí občanské nepokoje
14:16

Amazon: Bez dohody o brexitu hrozí občanské nepokoje

Pokud Británie opustí Evropskou unii bez dohody o brexitu, hrozí do dvou týdnů občanské nepokoje. Myslí si to ředitel...
Amazon Evropská unie Spojené království
Coinbase nedostala povolení od FINRA a SEC
14:00

Coinbase nedostala povolení od FINRA a SEC

Kryptoměnová burza Coinbase minulý týden oznámila, že získala povolení od americké komise pro cenné papíry (SEC) a...
Kryptoměny Bitcoin Regulace
Bilance běžného účtu Řecka v květnu poprvé od října loňského roku…
13:41

Bilance běžného účtu Řecka v květnu poprvé od října loňského roku skončila v přebytku

Přebytek bilance běžného účtu Řecka v květnu činil 0,191 miliardy eur, jde o první přebytek od října 2017. V...
Řecko Mezinárodní obchod
PayU kupuje izraelskou technologickou firmu Zooz
13:17

PayU kupuje izraelskou technologickou firmu Zooz

Internetový platební portál PayU, který je součástí skupiny Naspers, se dohodl na převzetí izraelského poskytovatele...
Internet Fúze a akvizice Izrael
Zisk výrobce hraček Hasbro klesl, překonal však očekávání
Zisk výrobce hraček Hasbro klesl, překonal však očekávání
12:46

Zisk výrobce hraček Hasbro klesl, překonal však očekávání

Americkému výrobci hraček Hasbro klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 11 procent na 60,3 milionu USD. Nižší byly i...
Americké akcie Výsledková sezóna
Banka Barclays vytvoří ve Skotsku 2 500 nových míst
Banka Barclays vytvoří ve Skotsku 2 500 nových míst
12:03

Banka Barclays vytvoří ve Skotsku 2 500 nových míst

Britský bankovní ústav Barclays plánuje vytvořit 2 500 pracovních míst ve svém novém centru ve skotském Glasgowě....
Barclays Banky Spojené království
Hodnota bankovek a mincí v oběhu poprvé překonala 600 miliard Kč
11:41

Hodnota bankovek a mincí v oběhu poprvé překonala 600 miliard Kč

Celková hodnota bankovek a mincí v oběhu překonala ke konci minulého týdne poprvé 600 miliard korun. Informovala o...
Česká republika
Bitcoin v úvodu týdne roste, ethereum naopak mírně klesá
11:23

Bitcoin v úvodu týdne roste, ethereum naopak mírně klesá

Trh s kryptoměnami se v pondělí až na výjimky pohybuje v pozitivním pásmu. Nejpopulárnější digitální měna bitcoin...
Kryptoměny Bitcoin
Po odchodu nemocného šéfa Fiatu klesají akcie celého koncernu
11:05

Po odchodu nemocného šéfa Fiatu klesají akcie celého koncernu

Akcie společností Fiat Chrysler a Ferrari zahájily pondělní obchodování propadem o více než pět procent. Reagují tak...
Itálie Auta Evropské akcie
Francouzská Worldline bude zpracovávat platby pro Commerzbank
10:47

Francouzská Worldline bude zpracovávat platby pro Commerzbank

Pobočka francouzské platební společnosti Worldline, společnost equensWorldline, uzavřela strategické partnerství pro...
Francie Commerzbank Německo
Asijské trhy se v pondělí na směru neshodly, výrazně klesly japonské…
Asijské trhy se v pondělí na směru neshodly, výrazně klesly japonské…
10:30

Asijské trhy se v pondělí na směru neshodly, výrazně klesly japonské akcie

Asijské akciové trhy zakončily pondělní obchodování smíšeně, přičemž výrazně oslabily japonské akcie, které byly pod...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii