Americké akcie v úterý po dlouhé době masivně krvácely, index Dow klesl nejvíce za pět měsíců
|

Americké akcie v úterý po dlouhé době masivně krvácely, index Dow klesl nejvíce za pět měsíců

Americké akcie zahájily úterní obchodování téměř procentním poklesem a během celého dne ztráty prohlubovaly. Trh se začal obávat vlivu posilování dolaru na firemní výsledky a náladu investorů podkopala i nejistota kolem Řecka. Od konce minulého týdne navíc působí na trh obavy z blížícího se zvyšování úrokových sazeb v USA.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 1,85 % na 17 662,94 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,70 % na 2 044,16 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,67 % na 4 859,79 bodu. Indexy Dow a S&P 500 se od začátku roku vrátily na nulu a index S&P 500 sestoupil pod svůj 50denní klouzavý průměr, což je podle analytiků známka slabého trhu. Index volatility VIX vyskočil téměř o jedenáct procent na 16,69 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o sedm bazických bodů na 2,12 %.

V červených číslech skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce, přes dvě procenta, klesly odvětví základních materiálů, telekomunikační sektor a technologické odvětví. Relativně nejméně naopak zlevnily síťové služby.

Americké akcie (10. března 2015)

"Index S&P 500 se nachází poblíž důležité psychologické úrovně. Pokud uzavře pod 2 050 bodů, je ve hře plnohodnotná korekce," řekl podle finanční televize CNBC během obchodování Peter Cardillo, hlavní tržní ekonom Rockwell Global Capital. "Úterní výprodeje byly prodloužením pátečního vývoje," dodal Robert Pavlik, hlavní tržní stratég Boston Private Wealth, podle něhož by se index S&P 500 mohl během pár týdnů propadnout až k 1 900 bodům.

Ve středu začnou mezi Řeckem a zástupci věřitelů technická jednání, která by měla vyústit v rozhodnutí, zda eurozóna uvolní zemi další úvěry. USA sice nejsou případným řeckým bankrotem přímo nijak významněji ohroženy, Wall Street se ale obává, že by se nejistota kolem Řecka mohla rozšířit na celou eurozónu.

Hlavní úterní události na amerických trzích

 • Výsledky zátěžových testů amerických bankovních domů, které minulý týden ve čtvrtek zveřejnila americká centrální banka, potvrzují, že je finanční sektor USA v dobré kondici a banky mají pro případ nečekaných potíží dostatek kapitálu na to, aby ve zdraví přežily. Data, která Fed ve čtvrtek zveřejnil, jsou ale jen jednou částí výsledků zátěžových testů. Investoři jsou nyní zvědaví zejména na to, co ve středu ukáže druhá sada údajů.
 • Venezuelský prezident Nicolás Maduro vyzval členy Kongresu, aby mu udělili větší pravomoci v boji s americkým imperialismem. Učinil tak poté, co Spojené státy uvalily na sedm bezpečnostních představitelů Venezuely sankce, jež Maduro označil za "porušování lidských práv". Maduro pronesl v televizním vysílání procítěnou řeč, v níž opět obvinil Spojené státy ze snahy svrhnout jeho socialistickou vládu a vyzval Kongres, aby mu udělil větší moc pro "boj s imperialismem".
 • Velkoobchodní zásoby v lednu vzrostly o 0,3 % (odhad: -0,1 %, prosinec: +0,1 %), tržby klesly o 3,1 % (odhad: -0,5 %, prosinec: -0,9 %, revidováno z -0,4 %).
 • JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v lednu 4,998 milionu (odhad: 5,050 milionu, prosinec: 4,877 milionu, revidováno z 5,028 milionu).
 • Výzkumníci americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) pracovali skoro deset let na prolomení zabezpečení chytrých telefonů a počítačových tabletů od Applu. Napsal to americký server The Intercept, který se odvolává na dokumenty od bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena.
 • Přepravní společnost FedEx bude možná čelit obvinění z údajného doručení pašovaných cigaret do státu New York i do New York City, kvůli němuž stát New York přišel o miliony dolarů z daní.
 • UBS zvýšila doporučení na akcie Hewlett-Packard na "kupovat" z "neutral" kvůli nedávnému poklesu ceny akcií společnosti a pozitivním změnám ve vedení.
 • Čína vyměřila americkému výrobci spotřebního zboží Procter & Gamble pokutu téměř milion dolarů za klamavou reklamu na zubní pastu Crest. Oznámil to v úterý šanghajský úřad pro regulaci průmyslu a obchodu. Podle čínských médií jde zatím o nejvyšší pokutu tohoto druhu.
 • PNC Bank musí zaplatit 391 milionů dolarů za škody způsobené pojišťovacími podvody, které zahrnovaly například předplacené pohřební smlouvy.
 • Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) v úterý zvýšil svůj odhad letošní těžby ropy a zemního plynu ve Spojených státech. Těžba ropy podle nové prognózy stoupne na 9,35 milionu barelů denně (b/d). Únorový odhad počítal s objemem těžby na úrovni 9,3 milionu b/d. Odhad pro příští rok ale úřad v pravidelné měsíční zprávě naopak snížil na 9,49 milionu b/d z 9,53 milionu.
 • Finanční ředitel internetové a technologické společnosti Google Patrick Pichette odejde do důchodu. Firma zatím neurčila konkrétní datum jeho odchodu. Oznámila ale, že se Pichette bude podílet na výběru svého nástupce.
 • Dolar posílil vůči euru na nejvyšší úroveň za 12 let. Probíhající kvantitativní uvolňování v eurozóně nejen oslabuje euro, 10leté výnosy dluhopisů řady zemí klesly na nová historická minima.

Z indexu Dow v úterý zlevnily všechny tituly s výjimkou akcií chemického gigantu DuPont (+0,25 %). Nejvíce klesla cena akcií technologické společnosti United Technologies (-3,57 %), výrobce počítačových čipů Intel (-3,06 %) a bank Goldman Sachs (-2,78 %) a JPMorgan Chase (-2,50 %).

Akcie prodejce oblečení Urban Outfitters (+11,52 %) zdražily o více než jedenáct procent v reakci na zveřejněné čtvrtletní hospodářské výsledky oznámené v pondělí po konci obchodování.

Nedařilo se naopak cenným papírům producenta zlata Newmont Mining (-2,79 %), přestože na ně analytici z Jefferies zvýšili investiční doporučení na "hold" z "underweight" a 12měsíční cílovou cenu posunuli na 23 USD z 15 USD. Změny investičního doporučení se dočkaly i akcie výrobce počítačových her a videoher Electronic Arts (-2,85 %), tentokrát od analytiků z Needham, kteří však jejich hodnocení posunuli směrem dolů z "buy" na "hold".

Poklesu ceny se nevyhnuly ani akcie technologické společnosti Apple (-2,03 %), která v pondělí představila tenčí a lehčí verzi svých laptopů MacBook a chytré hodinky Apple Watch. Hodinky se začnou prodávat 24. dubna, budou nabízet množství funkcí a jejich baterie vydrží v průměru 18 hodin. Chytré hodinky jsou prvním novým produktem firmy za pět let a prvním, na jehož vývoji se nepodílel Steve Jobs. Cena menšího modelu hodinek bude začínat na 349 USD. "U standardní verze bude cena 549 USD a luxusní verze Edition bude stát od 10 000 USD," uvedl šéf firmy Tim Cook. Různé verze budou z různých materiálů a verze Edition bude z 18karátového zlata. V pondělí akcie Apple v reakci na prezentaci firmy po divokém vývoji o půl procenta zdražily.

Dolar k euru posílil na 12leté maximum

Dolar v úterý k euru posílil poprvé za téměř dvanáct let pod 1,07 EUR/USD. Za poklesem kurzu jednotné evropské měny stojí uvolňování měnové politiky v eurozóně, obavy ohledně Řecka a blížící se zvyšování úrokových sazeb v USA. Některé banky předpokládají, že kurz eura k dolaru by už v příštím roce mohl dospět k paritě.

Evropská centrální banka v pondělí zahájila program nákupu státních dluhopisů a dalších cenných papírů, jehož cílem je podpořit růst ekonomiky a odvrátit deflaci. V rámci kvantitativního uvolňování měnové politiky bude ECB do ekonomiky eurozóny měsíčně pumpovat asi 60 miliard eur.

Euro v úterý prolomilo hranice 1,08 i 1,07 EUR/USD a krátce po desáté hodině k dolaru ztrácelo 1,41 % na 1,0698 EUR/USD.

"Sestupný trend u eura pokračuje a vypadá to, že bude velmi těžké ho zastavit," řekl agentuře Reuters analytik Ian Stannard z Morgan Stanley. "ECB zahájila kvantitativní uvolňování, což snižuje výnosy u dluhopisů," dodal. Na rekordní minima v úterý s pomocí nákupů ECB sestoupily výnosy státních dluhopisů většiny zemí eurozóny.

Na trh se začínají vracet obavy ohledně silně zadluženého Řecka. To se v únoru dohodlo na prodloužení mezinárodního záchranného programu, poskytnutí zbývajících peněz z programu ale věřitelé podmiňují reformami, o jejichž konkrétní podobě začnou s Aténami jednat ve středu.

K japonskému jenu dolar v úterý oslabil ze 121,34 USD/JPY na 121,07 USD/JPY, když se ale během dne vyšplhal až na 122 USD/JPY.

Světové ceny ropy v úterý kvůli silnějšímu dolaru zamířily dolů. Posilující americká měna totiž zvyšuje cenu ropy z pohledu držitelů ostatních měn, což snižuje poptávku po této strategické surovině.

Severomořská ropa Brent zlevnila o více než dva dolary na 57,01 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevnila o 1,45 USD na 48,65 dolaru za barel.

Podle obchodníků a analytiků stále hrozí další pokles cen. V celkovém obrázku prý chybí jakýkoli náznak toho, že by produkce ropy mohla zvolnit, a přimět tak ceny k růstu. "K vyrovnání trhu potřebujeme, aby se snížil převis nabídky nad poptávkou, a to zvýšením poptávky nebo nižší nabídkou," uvedl podle agentury Reuters analytik Ole Hansen ze Saxo Bank. "Nic takového ovšem v blízké době nelze očekávat," dodal.

Navečer navíc na trhy přišla zpráva, podle které americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) v pravidelné měsíční zprávě zvýšil svůj odhad letošní těžby ropy a zemního plynu ve Spojených státech. Těžba ropy podle nové prognózy stoupne na 9,35 milionu barelů denně (b/d). Únorový odhad počítal s objemem těžby na úrovni 9,3 milionu b/d. Odhad pro příští rok úřad naopak snížil na 9,49 milionu b/d z 9,53 milionu.

Zlato v úterý zlevnilo o šest dolarů na 1 161 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o necelých sedm centů na 15,688 USD za trojskou unci.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

USA: Index výrobních cen v listopadu meziročně vzrostl o 2,5 %
před 35 minutami

USA: Index výrobních cen v listopadu meziročně vzrostl o 2,5 %

Index výrobních cen ve Spojených státech v listopadu meziročně stoupl o 2,5 % (odhad: 2,5 %, říjen: 2,9 %)....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Inflace
EP souhlasil s využíváním systému reverse charge u DPH
před hodinou

EP souhlasil s využíváním systému reverse charge u DPH

Evropský parlament v úterý souhlasil se zavedením pravidel, která umožňují používat v boji proti daňovým únikům...
Evropská unie Daně
MF a ČNB zřejmě opět nedoporučí vládě nyní přijímat euro
MF a ČNB zřejmě opět nedoporučí vládě nyní přijímat euro
před hodinou

MF a ČNB zřejmě opět nedoporučí vládě nyní přijímat euro

Ministerstvo financí a Česká národní banka zřejmě opět doporučí vládě zatím nestanovovat cílové datum vstupu do...
Česká republika Euro Měny
Trh s kryptoměnami se v úterý znovu pohybuje v červených číslech
13:35

Trh s kryptoměnami se v úterý znovu pohybuje v červených číslech

Nejpopulárnější digitální měny v úterý pokračují v poklesu z poslední doby. Bitcoin podle serveru coinmarketcap.com...
Kryptoměny Bitcoin
Ve Francii i přes kroky ohlášené Macronem pokračují blokády
12:57

Ve Francii i přes kroky ohlášené Macronem pokračují blokády

Na mnoha místech Francie v úterý pokračují blokády silnic na protest proti vládě prezidenta Emmanuela Macrona....
Francie Politika
Státy EU potvrdily dohodu s europarlamentem o rozpočtu EU na 2019
Státy EU potvrdily dohodu s europarlamentem o rozpočtu EU na 2019
12:02

Státy EU potvrdily dohodu s europarlamentem o rozpočtu EU na 2019

Členské země EU v úterý podpořily nedávnou dohodu s Evropským parlamentem o novém návrhu rozpočtu unie na rok 2019....
Evropská unie Rozpočet
ČEZ chystá modernizaci slapské vodní elektrárny
11:48

ČEZ chystá modernizaci slapské vodní elektrárny

Energetická skupina ČEZ chystá modernizaci slapské vodní elektrárny za 150 milionů Kč, díky níž chce zvýšit objem...
ČEZ Energetika Akcie ČR
Nákup dluhopisů ECB je podle soudu v souladu se zákony EU
Nákup dluhopisů ECB je podle soudu v souladu se zákony EU
11:41

Nákup dluhopisů ECB je podle soudu v souladu se zákony EU

Program nákupů dluhopisů Evropské centrální banky je v souladu se právem EU, a nepřekračuje tak mandát ECB. Rozhodl o...
ECB Centrální banky Kvantitativní uvolňování
Reklamní společnost WPP plánuje snížit náklady a propouštět
11:20

Reklamní společnost WPP plánuje snížit náklady a propouštět

Britská společnost WPP, která je největší reklamní firmou na světě, hodlá v příštích třech letech snížit náklady o...
Reklama a marketing Spojené království
ZEW: Ekonomický sentiment v Německu i v celé eurozóně se v prosinci…
11:02

ZEW: Ekonomický sentiment v Německu i v celé eurozóně se v prosinci zlepšil

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku i ekonomiku eurozóny se v prosinci zvýšila. Vyplývá to z výsledků...
ZEW Eurozóna Německo
Tříměsíční míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v říjnu…
10:45

Tříměsíční míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v říjnu stagnovala na 4,1 %

Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v průběhu tří měsíců od srpna do října zůstala na 4,1 %, analytici se...
Spojené království Nezaměstnanost Pracovní trh
Asijské trhy se v úterý na směru neshodly
Asijské trhy se v úterý na směru neshodly
10:30

Asijské trhy se v úterý na směru neshodly

Asijské akcie zakončily úterní obchodování smíšeně, když investoři vyhodnocovali předcházející seanci na Wall Street,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Tisk: Macron svým projevem nikoho nepřesvědčil
Tisk: Macron svým projevem nikoho nepřesvědčil
10:14

Tisk: Macron svým projevem nikoho nepřesvědčil

Francouzský prezident Emmanuel Macron svým pondělním projevem k národu, v němž v reakci na několikatýdenní protesty...
Francie Politika
Zalando zvažuje, že kromě oblečení nabídne i povlečení a deky
09:57

Zalando zvažuje, že kromě oblečení nabídne i povlečení a deky

Německý internetový obchod s módou Zalando zvažuje, že svůj sortiment rozšíří o domácí textilie typu povlečení a dek...
Německo Móda a design
Průmyslová výroba na Slovensku v říjnu meziročně stoupla o 1,2 %
09:38

Průmyslová výroba na Slovensku v říjnu meziročně stoupla o 1,2 %

Produkce slovenského průmyslu se v říjnu meziročně zvýšila o 1,2 % po růstu o 0,4 % v předchozím měsíci. Analytici...
Slovensko Průmysl Stavebnictví
CPI prodala na japonském trhu dluhopisy za víc než 2 miliardy Kč
09:00

CPI prodala na japonském trhu dluhopisy za víc než 2 miliardy Kč

Realitní skupina CPI Property Group (CPI) miliardáře Radovana Vítka prodala na japonském kapitálovém trhu ve dvou...
Japonsko Dluhopisový trh Firemní dluhopisy
Americké akcie v pondělí smazaly úvodní ztráty a posílily, dařilo se…
Americké akcie v pondělí smazaly úvodní ztráty a posílily, dařilo se…
včera v 22:30

Americké akcie v pondělí smazaly úvodní ztráty a posílily, dařilo se technologiím

Akcie ve Spojených státech v pondělí dokázaly zvrátit ranní propad a zejména díky technologiím uzavřely obchodování...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA