Americké akcie zahájily týden útokem na rekordy, Nasdaq se po 15 letech vrátil nad 5 tisíc bodů
|

Americké akcie zahájily týden útokem na rekordy, Nasdaq se po 15 letech vrátil nad 5 tisíc bodů

Americké akcie zahájily týden růstem, a navázaly tak na silné přírůstky z února. Hlavní index technologického trhu Nasdaq v první polovině obchodování poprvé po 15 letech nakrátko překonal psychologickou hranici 5 000 bodů a přiblížil se k překonání dosavadního rekordu z března 2000, kdy splaskla technologická bublina. Nakonec všechny tři indexy přidaly téměř procento a s výjimkou Nasdaqu překonaly historické rekordy. Investory navnadily víkendové snížení sazeb v Číně a slušná americká makrodata.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow nakonec posílil o 0,86 % na 18 288,11 bodu, S&P 500 přidal 0,61 % na 2 117,39 bodu a Nasdaq uzavřel silnější o 0,90 % na 5 008,10 bodu. V plusu skončilo šest z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo technologickým, průmyslovým a spotřebitelským titulům, naopak v mínusu zůstaly energetické firmy nebo odvětví síťových služeb. Index volatility VIX klesl pod 13 bodů a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o devět bazických bodů na 2,09 %.

Analytici se domnívají, že po překonání pětitisícové psychologické bariéry budou investoři tlačit Nasdaq ještě výše. "Ukazatel by tak měl růst více než ostatní indexy na Wall Street," řekl agentuře Reuters Peter Kenny z newyorské společnosti Clearpool Group. "Ekonomická data postrkávají trh dopředu. 5 tisíc bodů na Nasdaqu je mnohem lepší vidět v době zlepšování ekonomických dat než za podmínek, které panovaly v březnu 2000," uvedl Art Hogan, stratég z Wunderlich Securities.

Americké akcie (2. března 2000)
Nasdaq a 5 tisíc bodů: Proč se tentokrát neděsit výbuchu bubliny?
S tím, jak se index Nasdaq Composite přibližuje svým donedávna neochvějným historickým rekordům, vyvstává otázka, zda podobně jako na začátku tisíciletí očekávat zhruba 80% kolaps. Trh (a svět) se ale od dob internetové bubliny hodně změnil. V čem?

Peter Boockvar, analytik z The Lindsey Group, připomněl, že by Nasdaq musel po očištění o inflaci ještě výrazně posílit, aby se vrátil na hladiny z roku 200. "Ta hodnota by byla zhruba 6 900 bodů. U S&P 500 byl vrchol z doby před 15 lety po přepočítání inflace asi 2 075 bodů, ten je tedy zhruba na stejné úrovni jako tehdy," uvedl.

Ropa ztrácela kvůli náznaku dohody s Íránem

Ceny ropy na světových trzích po únorovém vzestupu oslabovaly a severomořská ropa Brent sestoupila k blízkosti 60 dolarů za barel. Trh podkopala vyjádření, podle nichž se v ženevských jednáních o íránském jaderném programu rýsuje možná dohoda, která by zvýšila vývoz ropy z Íránu.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v Ženevě řekl, že Teherán udělá vše pro dohodu se světovými mocnostmi, a dodal, že dohoda by mohla být uzavřena už tento týden. Důležité ale podle něj je, aby západní země zrušily vůči Íránu sankce.

Ceny ropy se od loňského června do letošního ledna propadly asi o 60 % na téměř 45 dolarů za barel. Od té doby se ale mírně zotavily a ropa Brent je nyní asi třetinu nad lednovým šestiletým minimem 45,19 USD.

Ropu oslabují také zprávy o zvyšování vývozu ropy z Libye a silný kurz dolaru. Americká měna k čínskému jüanu posílila v reakci na víkendové snížení úrokových sazeb v Číně.

Euro vůči dolaru díky příznivým ekonomickým údajům z eurozóny mírně zpevňovalo. Společné evropské měně pomohly údaje z anket mezi nákupními manažery průmyslových firem v Německu a v Itálii i zmírnění poklesu cen v eurozóně. Investoři se zaměřují na Evropskou centrální banku, která má tento týden oznámit podrobnosti svého programu podpůrných nákupů dluhopisů.

Cena zlata v důsledku příklonu k riziku, který byl na trzích patrný i z nezájmu o americké vládní dluhopisy, klesla o zhruba 0,7 %.

Hlavní pondělní zprávy na amerických trzích

 • Index Nasdaq poprvé od roku 2000 pokořil hranici 5 tisíc bodů.
 • Mohamed El-Erian, hlavní ekonomický poradce v Allianz, v pondělí prohlásil, že americká centrální banka přikročí k prvnímu zvýšení sazeb ze současných rekordních minim již před letošním zářím. Zároveň se však podle něj dopad tohoto rozhodnutí bude snažit zmírnit velmi agresivní stimulační rétorikou.
 • Bill Gross ve svém investičním výhledu pro Janus Capital Group uvedl, že centrální banky stahují úrokové sazby pod nulu a státy, včetně Číny a Japonska, se očividně snaží devalvovat měnu, což pro něj znamená "nevyhlášenou měnovou válku", která by mohla ohrozit globální růst. Index Nasdaq podle něj ukazuje na "něco jako bublinu".
 • Venezuelský prezident Nicolás Maduro nařídil svému ministerstvu zahraničí, aby zredukovalo počet zaměstnanců, kteří mohou pracovat na americké ambasádě v Caracasu. Úředníci, kteří na ambasádě zůstanou, budou muset mít povolení k jakémukoli jednání, které budou v zemi pořádat, prohlásil Maduro v sobotu ve státní televizi. V ruce přitom držel složku, v níž jsou podle něj důkazy o tom, že se zaměstnanci ambasády snažili destabilizovat Venezuelu.
 • Zpracovatelský sektor ve Spojených státech v únoru podle institutu ISM expandoval nejpomalejším tempem za uplynulý rok. Index nákupních manažerů klesl na 52,9 bodu z 53,5 bodu v lednu, očekával se pokles na 53 bodů.
 • Index nákupních manažerů v americkém zpracovatelském sektoru v únoru nečekaně vzrostl na 55,1 bodu z 53,9 bodu v lednu. Předběžná data predikovala růst na 54,3 bodu. Prudším tempem rostla produkce i nové zakázky, avšak v důsledku počasí se opožďovaly dodávky zboží, což vedlo k nárůstu zásob firem.
 • Společnost Google rozdělí svou sociální síť Google+ do dvou samostatných jednotek - Fotografie a Stream. V neděli zprávu potvrdil Bradley Horowitz ze společnosti Google. Zvěsti o tom, že Google svoji sociální síť rozdělí, se šířily už od loňského roku, kdy firmu v dubnu opustil Vic Gundotra, který na Google+ dohlížel.
 • Aruba Networks v pondělí oznámila, že schválila akviziční nabídku ze strany Hewlett-Packard a bude odkoupena za zhruba 2,7 miliardy dolarů v hotovosti. Za každou její akcii, které v pátek uzavřely na ceně 24,81 dolaru, zaplatí HP 24,67 dolaru. V uplynulém týdnu akcie zažily 35% rally poté, co minulou středu agentura Bloomberg zveřejnila zprávu o tom, že HP o akvizici s firmou jedná. V pre-marketu akcie Aruba Networks oslabovaly o více než 1,5 %, akcie Hewlett-Packard naopak 0,5 % připisovaly. Nakonec odepsaly 0,64 %, respektive posílily o 0,23 %.
 • Jádrové výdaje na osobní spotřebu ve Spojených státech, které sleduje centrální banka více než běžnou spotřebitelskou inflaci, v lednu vzrostly meziročně o 1,3 % v souladu s odhady, stejně jako v prosinci. Meziměsíčně se zvýšily o 0,1 %, v souladu s odhady, po prosincové stagnaci. Osobní příjmy se zvýšily o 0,3 % při očekávání 0,4% růstu po předchozím 0,3% růstu, výdaje se naopak snížily o 0,2 %, čekal se 0,1% pokles po 0,3% poklesu v prosinci.
 • Společnost Costco Wholesale, která v únoru oficiálně ukončila partnerství s American Express v oblasti vydávání kreditních karet se svou značkou, oznámila, že jejími novými spoluvydavateli kreditních karet budou Citibank a Visa. Podle nově uzavřené dohody se Citibank stane exkluzivním vydavatelem kreditních karet pro řetězec Costco a Visa nahradí American Express jakožto poskytovatel platební sítě pro Spojené státy a Portoriko.
 • Warren Buffett v pondělí v rozhovoru pro televizní stanici CNBC zodpověděl otázku, která trápila mnoho investorů snažících se investovat podle něj. Proč stále drží akcie IBM? Také uvedl, že "nemá názor na další vývoj cen ropy".

Zdroj: CNBC, ČTK, Bloomberg

SHRNUTÍ: V Paříži se uklízelo a sčítaly se škody po sobotních…
včera v 21:45

SHRNUTÍ: V Paříži se uklízelo a sčítaly se škody po sobotních protestech

Sobotních protestů spojovaných s hnutím žlutých vest se po celé Francii zúčastnilo 136 000 lidí. V neděli o tom podle...
Francie Politika
Čína si předvolala velvyslance USA kvůli zadržení šéfky Huawei
včera v 17:46

Čína si předvolala velvyslance USA kvůli zadržení šéfky Huawei

Čínská diplomacie v neděli americkému velvyslanci v Číně Terrymu Branstadovi tlumočila "silnou" nespokojenost Pekingu...
Čína Spojené státy americké (USA) Technologie
Němečtí železničáři chystají na pondělí stávku
včera v 15:29

Němečtí železničáři chystají na pondělí stávku

Lidé, které čeká v pondělí cesta vlakem po Německu, musejí počítat se zpožděními i rušením spojů. Odbory vyhlásily...
Německo Doprava Odbory
Objem veřejných stavebních zakázek do prosince stoupl o 54 %
včera v 14:15

Objem veřejných stavebních zakázek do prosince stoupl o 54 %

Veřejní investoři v Česku zadali do konce listopadu stavebním firmám 5 260 zakázek za 182,5 miliardy korun. Jejich...
Česká republika Stavebnictví
Hospodářská komora chce, aby vláda ulevila zaměstnavatelům
včera v 13:58

Hospodářská komora chce, aby vláda ulevila zaměstnavatelům

Splnění pěti bodů, které by měly ulevit zaměstnavatelům od vysoké odvodové zátěže a zmírnit dopady akutního...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Ve Francii v sobotu protestovalo 136 000 lidí, 1 723 bylo zadrženo
včera v 09:45

Ve Francii v sobotu protestovalo 136 000 lidí, 1 723 bylo zadrženo

Sobotních protestů spojovaných s hnutím žlutých vest se po celé Francii zúčastnilo 136 000 lidí. V neděli o tom podle...
Francie
Stavební spořitelny do listopadu půjčily o čtvrtinu více peněz
včera v 08:45

Stavební spořitelny do listopadu půjčily o čtvrtinu více peněz

Stavební spořitelny poskytly od ledna do konce listopadu úvěry za 68,1 miliardy korun, což je v meziročním srovnání...
Stavební spoření Spoření
S konceptem hyperloop přišel před pěti lety miliardář Musk, 18.…
včera v 06:00

S konceptem hyperloop přišel před pěti lety miliardář Musk, 18. prosince se mají v kapsli poprvé svézt (cizí) lidé

Firma The Boring Company miliardáře Elona Muska by měla 18. prosince (původně plánováno na 10. prosince) u...
Technologie Doprava
SHRNUTÍ: Ve Francii se opět protestovalo proti vládě, demonstrantů…
8. 12. 2018 20:45

SHRNUTÍ: Ve Francii se opět protestovalo proti vládě, demonstrantů bylo 125 tisíc

Již čtvrtou sobotu v řadě protestovali lidé po celé Francii proti rostoucím životním nákladům i prezidentovi...
Francie
Čína kvůli Mengové z Huawei varovala Kanadu před následky
8. 12. 2018 15:09

Čína kvůli Mengové z Huawei varovala Kanadu před následky

Čínské ministerstvo zahraničí vyzvalo Kanadu, aby okamžitě propustila finanční ředitelku čínské firmy Huawei...
Čína Kanada Technologie
Protestů žlutých vest se ve Francii účastní 31 tisíc lidí
8. 12. 2018 13:50

Protestů žlutých vest se ve Francii účastní 31 tisíc lidí

Protestů spojovaných s hnutím žlutých vest se po celé Francii účastní na 31 000 lidí. Policisté asi 700 z nich...
Francie
V Bruselu se střetla policie s demonstranty v žlutých vestách
8. 12. 2018 13:27

V Bruselu se střetla policie s demonstranty v žlutých vestách

Policie v Bruselu se střetla s demonstranty, kteří páchali výtržnosti během pochodu k evropské čtvrti. Informovala o...
Francie Belgie
Policie proti demonstrantům v centru Paříže nasadila slzný plyn
8. 12. 2018 11:00

Policie proti demonstrantům v centru Paříže nasadila slzný plyn

Policie dnes v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées použila slzný plyn proti některým účastníkům protestu...
Francie
Policie v Paříži ještě před začátkem protestu zatkla 278 lidí
8. 12. 2018 09:56

Policie v Paříži ještě před začátkem protestu zatkla 278 lidí

Ještě před začátkem protestu spojovaného s hnutím žlutých vest zadržela policie v Paříži 278 lidí. Informovala o tom...
Francie
Francii čekají další protesty, úřady se připravují na násilnosti
8. 12. 2018 02:20

Francii čekají další protesty, úřady se připravují na násilnosti

Francii a zejména metropoli Paříž v sobotu čekají další protesty spojené s takzvaným hnutím žlutých vest, které podle...
Francie
Kácení afrických pralesů kvůli kakau pokračuje navzdory slibům
7. 12. 2018 22:53

Kácení afrických pralesů kvůli kakau pokračuje navzdory slibům

Kakaový průmysl i vlády Ghany a Pobřeží slonoviny podle ochránců životního prostředí porušují svůj široce...
Afrika Životní prostředí Zemědělství
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden hlavní indexy odepsaly…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden hlavní indexy odepsaly…
7. 12. 2018 22:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden hlavní indexy odepsaly téměř pět procent

Hlavní americké akciové indexy v pátek oslabily o více než dvě procenta, index technologického trhu Nasdaq Composite...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Mengové z Huawei hrozí v USA dlouholeté vězení
7. 12. 2018 21:37

Mengové z Huawei hrozí v USA dlouholeté vězení

Americká prokuratura viní finanční ředitelku čínské firmy Huawei Technologies Meng Wan-čou z obcházení protiíránských...
Čína Spojené státy americké (USA) Mobilní telefony
Facebook dostal v Itálii pokutu deset milionů eur
7. 12. 2018 20:58

Facebook dostal v Itálii pokutu deset milionů eur

Italský úřad pro ochranu spotřebitelů a hospodářské soutěže (AGCM) uložil americké společnosti Facebook pokutu ve...
Facebook Itálie Sociální sítě
Irská leasingová firma Avolon koupí 100 letounů Airbus
7. 12. 2018 20:04

Irská leasingová firma Avolon koupí 100 letounů Airbus

Irská leasingová společnost Avolon koupí 100 letounů od evropského konsorcia Airbus. Hodnota zakázky na 75 strojů...
Airbus (EADS) Doprava Irsko