Americké akcie zahájily týden útokem na rekordy, Nasdaq se po 15 letech vrátil nad 5 tisíc bodů
|

Americké akcie zahájily týden útokem na rekordy, Nasdaq se po 15 letech vrátil nad 5 tisíc bodů

Americké akcie zahájily týden růstem, a navázaly tak na silné přírůstky z února. Hlavní index technologického trhu Nasdaq v první polovině obchodování poprvé po 15 letech nakrátko překonal psychologickou hranici 5 000 bodů a přiblížil se k překonání dosavadního rekordu z března 2000, kdy splaskla technologická bublina. Nakonec všechny tři indexy přidaly téměř procento a s výjimkou Nasdaqu překonaly historické rekordy. Investory navnadily víkendové snížení sazeb v Číně a slušná americká makrodata.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow nakonec posílil o 0,86 % na 18 288,11 bodu, S&P 500 přidal 0,61 % na 2 117,39 bodu a Nasdaq uzavřel silnější o 0,90 % na 5 008,10 bodu. V plusu skončilo šest z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo technologickým, průmyslovým a spotřebitelským titulům, naopak v mínusu zůstaly energetické firmy nebo odvětví síťových služeb. Index volatility VIX klesl pod 13 bodů a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o devět bazických bodů na 2,09 %.

Analytici se domnívají, že po překonání pětitisícové psychologické bariéry budou investoři tlačit Nasdaq ještě výše. "Ukazatel by tak měl růst více než ostatní indexy na Wall Street," řekl agentuře Reuters Peter Kenny z newyorské společnosti Clearpool Group. "Ekonomická data postrkávají trh dopředu. 5 tisíc bodů na Nasdaqu je mnohem lepší vidět v době zlepšování ekonomických dat než za podmínek, které panovaly v březnu 2000," uvedl Art Hogan, stratég z Wunderlich Securities.

Americké akcie (2. března 2000)
Nasdaq a 5 tisíc bodů: Proč se tentokrát neděsit výbuchu bubliny?
S tím, jak se index Nasdaq Composite přibližuje svým donedávna neochvějným historickým rekordům, vyvstává otázka, zda podobně jako na začátku tisíciletí očekávat zhruba 80% kolaps. Trh (a svět) se ale od dob internetové bubliny hodně změnil. V čem?

Peter Boockvar, analytik z The Lindsey Group, připomněl, že by Nasdaq musel po očištění o inflaci ještě výrazně posílit, aby se vrátil na hladiny z roku 200. "Ta hodnota by byla zhruba 6 900 bodů. U S&P 500 byl vrchol z doby před 15 lety po přepočítání inflace asi 2 075 bodů, ten je tedy zhruba na stejné úrovni jako tehdy," uvedl.

Ropa ztrácela kvůli náznaku dohody s Íránem

Ceny ropy na světových trzích po únorovém vzestupu oslabovaly a severomořská ropa Brent sestoupila k blízkosti 60 dolarů za barel. Trh podkopala vyjádření, podle nichž se v ženevských jednáních o íránském jaderném programu rýsuje možná dohoda, která by zvýšila vývoz ropy z Íránu.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v Ženevě řekl, že Teherán udělá vše pro dohodu se světovými mocnostmi, a dodal, že dohoda by mohla být uzavřena už tento týden. Důležité ale podle něj je, aby západní země zrušily vůči Íránu sankce.

Ceny ropy se od loňského června do letošního ledna propadly asi o 60 % na téměř 45 dolarů za barel. Od té doby se ale mírně zotavily a ropa Brent je nyní asi třetinu nad lednovým šestiletým minimem 45,19 USD.

Ropu oslabují také zprávy o zvyšování vývozu ropy z Libye a silný kurz dolaru. Americká měna k čínskému jüanu posílila v reakci na víkendové snížení úrokových sazeb v Číně.

Euro vůči dolaru díky příznivým ekonomickým údajům z eurozóny mírně zpevňovalo. Společné evropské měně pomohly údaje z anket mezi nákupními manažery průmyslových firem v Německu a v Itálii i zmírnění poklesu cen v eurozóně. Investoři se zaměřují na Evropskou centrální banku, která má tento týden oznámit podrobnosti svého programu podpůrných nákupů dluhopisů.

Cena zlata v důsledku příklonu k riziku, který byl na trzích patrný i z nezájmu o americké vládní dluhopisy, klesla o zhruba 0,7 %.

Hlavní pondělní zprávy na amerických trzích

 • Index Nasdaq poprvé od roku 2000 pokořil hranici 5 tisíc bodů.
 • Mohamed El-Erian, hlavní ekonomický poradce v Allianz, v pondělí prohlásil, že americká centrální banka přikročí k prvnímu zvýšení sazeb ze současných rekordních minim již před letošním zářím. Zároveň se však podle něj dopad tohoto rozhodnutí bude snažit zmírnit velmi agresivní stimulační rétorikou.
 • Bill Gross ve svém investičním výhledu pro Janus Capital Group uvedl, že centrální banky stahují úrokové sazby pod nulu a státy, včetně Číny a Japonska, se očividně snaží devalvovat měnu, což pro něj znamená "nevyhlášenou měnovou válku", která by mohla ohrozit globální růst. Index Nasdaq podle něj ukazuje na "něco jako bublinu".
 • Venezuelský prezident Nicolás Maduro nařídil svému ministerstvu zahraničí, aby zredukovalo počet zaměstnanců, kteří mohou pracovat na americké ambasádě v Caracasu. Úředníci, kteří na ambasádě zůstanou, budou muset mít povolení k jakémukoli jednání, které budou v zemi pořádat, prohlásil Maduro v sobotu ve státní televizi. V ruce přitom držel složku, v níž jsou podle něj důkazy o tom, že se zaměstnanci ambasády snažili destabilizovat Venezuelu.
 • Zpracovatelský sektor ve Spojených státech v únoru podle institutu ISM expandoval nejpomalejším tempem za uplynulý rok. Index nákupních manažerů klesl na 52,9 bodu z 53,5 bodu v lednu, očekával se pokles na 53 bodů.
 • Index nákupních manažerů v americkém zpracovatelském sektoru v únoru nečekaně vzrostl na 55,1 bodu z 53,9 bodu v lednu. Předběžná data predikovala růst na 54,3 bodu. Prudším tempem rostla produkce i nové zakázky, avšak v důsledku počasí se opožďovaly dodávky zboží, což vedlo k nárůstu zásob firem.
 • Společnost Google rozdělí svou sociální síť Google+ do dvou samostatných jednotek - Fotografie a Stream. V neděli zprávu potvrdil Bradley Horowitz ze společnosti Google. Zvěsti o tom, že Google svoji sociální síť rozdělí, se šířily už od loňského roku, kdy firmu v dubnu opustil Vic Gundotra, který na Google+ dohlížel.
 • Aruba Networks v pondělí oznámila, že schválila akviziční nabídku ze strany Hewlett-Packard a bude odkoupena za zhruba 2,7 miliardy dolarů v hotovosti. Za každou její akcii, které v pátek uzavřely na ceně 24,81 dolaru, zaplatí HP 24,67 dolaru. V uplynulém týdnu akcie zažily 35% rally poté, co minulou středu agentura Bloomberg zveřejnila zprávu o tom, že HP o akvizici s firmou jedná. V pre-marketu akcie Aruba Networks oslabovaly o více než 1,5 %, akcie Hewlett-Packard naopak 0,5 % připisovaly. Nakonec odepsaly 0,64 %, respektive posílily o 0,23 %.
 • Jádrové výdaje na osobní spotřebu ve Spojených státech, které sleduje centrální banka více než běžnou spotřebitelskou inflaci, v lednu vzrostly meziročně o 1,3 % v souladu s odhady, stejně jako v prosinci. Meziměsíčně se zvýšily o 0,1 %, v souladu s odhady, po prosincové stagnaci. Osobní příjmy se zvýšily o 0,3 % při očekávání 0,4% růstu po předchozím 0,3% růstu, výdaje se naopak snížily o 0,2 %, čekal se 0,1% pokles po 0,3% poklesu v prosinci.
 • Společnost Costco Wholesale, která v únoru oficiálně ukončila partnerství s American Express v oblasti vydávání kreditních karet se svou značkou, oznámila, že jejími novými spoluvydavateli kreditních karet budou Citibank a Visa. Podle nově uzavřené dohody se Citibank stane exkluzivním vydavatelem kreditních karet pro řetězec Costco a Visa nahradí American Express jakožto poskytovatel platební sítě pro Spojené státy a Portoriko.
 • Warren Buffett v pondělí v rozhovoru pro televizní stanici CNBC zodpověděl otázku, která trápila mnoho investorů snažících se investovat podle něj. Proč stále drží akcie IBM? Také uvedl, že "nemá názor na další vývoj cen ropy".

Zdroj: CNBC, ČTK, Bloomberg

Deutsche Bank zaplatí 75 milionů dolarů kvůli obvinění v USA
01:55

Deutsche Bank zaplatí 75 milionů dolarů kvůli obvinění v USA

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank zaplatí ve Spojených státech téměř 75 milionů dolarů, aby urovnala...
Deutsche Bank Evropské akcie
S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky
včera v 23:00

S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's potvrdila své hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky....
Česká republika Česká ekonomika České státní dluhopisy
Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly…
Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly…
včera v 22:00

Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly prakticky beze změny

Americké akciové indexy v pátek nepatrně klesly kvůli obavám z eskalace obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu…
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu vesměs klesaly

Velké burzy západní Evropy uzaviraly v pátek odpoledne níže než ve čtvrtek v souvislosti s čerstvými výroky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Schlumberger se díky Severní Americe vrátil k zisku
včera v 17:31

Schlumberger se díky Severní Americe vrátil k zisku

Společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb pro ropné firmy, se ve druhém čtvrtletí...
Americké akcie Ropa Výsledková sezóna
Trump: Fed škodí Americe zvyšováním sazeb
včera v 17:19

Trump: Fed škodí Americe zvyšováním sazeb

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek vyostřil svou předchozí kritiku americké centrální banky (Fed). Na...
Americká ekonomika Úrokové sazby Donald Trump
AFP: Stávky na francouzské železnici stály SNCF 790 milionů eur
včera v 17:02

AFP: Stávky na francouzské železnici stály SNCF 790 milionů eur

Série stávek zaměstnanců francouzských státních drah SNCF stála společnost 790 milionů eur (20,4 miliardy korun)....
Francie Odbory Doprava
Leo Express začal jezdit do Polska, příští rok přidá další linky
včera v 16:56

Leo Express začal jezdit do Polska, příští rok přidá další linky

Soukromý dopravce Leo Express plánuje v příštím roce přidat do svého jízdního řádu další linky do Polska. Rozsah...
Česká republika Polsko Doprava
Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě…
Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě…
včera v 16:30

Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě setiny

Index pražské burzy PX si během pátečního obchodování připsal 0,10 procenta, když dva ze tří nejobchodovanějších...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Merkelová "bere Trumpa na vědomí", ale na dovolenou s ním jet nechce
včera v 15:48

Merkelová "bere Trumpa na vědomí", ale na dovolenou s ním jet nechce

Široké škále otázek - od vztahů se Spojenými státy, přes spor v německé vládě až po osobní cestovní plány - čelila v...
Německo Politika
Státní dluh v pololetí stoupl o 89 miliard na 1,714 bilionu korun
včera v 15:06

Státní dluh v pololetí stoupl o 89 miliard na 1,714 bilionu korun

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu. Za růstem dluhu je...
Česká ekonomika Zadlužení
Členem dozorčí rady ČEZ se může stát šéf auditorů firmy Vaněček
včera v 15:03

Členem dozorčí rady ČEZ se může stát šéf auditorů firmy Vaněček

Novým členem dozorčí rady energetické společnosti ČEZ se může stát šéf výboru pro audit ČEZ Jan Vaněček. Má pro to...
ČEZ Management
Kanada: Červnová inflace zrychlila na 2,5 procenta
včera v 14:32

Kanada: Červnová inflace zrychlila na 2,5 procenta

Kanadská meziroční inflace zrychlila v červnu na 2,5 procenta z květnových 2,2 procenta. Trh očekával mírnější...
Kanada Inflace Maloobchod
Soud zakázal Skylinku šířit Novu na Slovensku a Markízu v ČR
včera v 14:24

Soud zakázal Skylinku šířit Novu na Slovensku a Markízu v ČR

Městský soud v Praze zakázal provozovateli satelitní televize Skylink, firmě M7 Group, šíření kanálů TV Nova na...
Česká republika Slovensko Média
Vyšetřovací komise k OKD bude příští týden vyslýchat svědky
včera v 14:13

Vyšetřovací komise k OKD bude příští týden vyslýchat svědky

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace těžařské firmy OKD hodlá celý příští týden vyslýchat svědky. Její...
Těžba Právo Česká republika
Americkému konglomerátu General Electric klesl zisk o 28 procent
včera v 13:54

Americkému konglomerátu General Electric klesl zisk o 28 procent

Americký průmyslový konglomerát General Electric ve druhém čtvrtletí hospodařil se ziskem 736 milionu dolarů, což je...
General Electric Americké akcie Výsledková sezóna
Skansce nečekaně klesl čtvrtletní zisk, její akcie oslabují
včera v 13:34

Skansce nečekaně klesl čtvrtletní zisk, její akcie oslabují

Největší skandinávské stavební společnosti Skanska ve druhém čtvrtletí nečekaně klesl provozní zisk. Meziročně se...
Stavebnictví Evropské akcie Výsledková sezóna