Americké akcie v úterý zakončily březen neslavně, od začátku roku se indexy vyvíjejí smíšeně
|

Americké akcie v úterý zakončily březen neslavně, od začátku roku se indexy vyvíjejí smíšeně

Americké akcie v úterý po výrazném pondělním oživení oslabily a jejich indexy ztratily zhruba procento. Pozornost investorů na Wall Street se zaměřovala na ropný sektor a pokračující sestup cen ropy v souvislosti s vrcholícím jednáním o íránském jaderném programu. V červených číslech americké akcie skončily i za celý měsíc, od začátku roku se ale indexy na směru shodnout nedokázaly.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow v úterý oslabil o 1,11 % na 17 776,12 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,88 % na 2 067,89 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,94 % na 4 900,88 bodu. Index volatility VIX v úterý stoupl o 5,38 % na 15,29 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA se snížil o dva bazické body na 1,92 %.

Z deseti hlavních sektorů se v plusu udrželo pouze odvětví služeb. Nejvíce klesly akcie ze sektoru zdravotní péče, cenné papíry z odvětví základních materiálů a tituly ze sektoru necyklického spotřebního zboží.

Americké akcie (31. března 2015)

Za celý březen index Dow klesl o 1,94 %, S&P 500 odepsal 1,74 % a Nasdaq ztratil 1,26 %.

Americké akcie (2.-31. března 2015)

Akcie navíc v úterý uzavřely nejen třetí měsíc roku, ale také první čtvrtletí. Index Dow za tři měsíce klesl o 0,24 %, S&P 500 ale naopak o 0,44 % zpevnil a Nasdaq stoupl o 3,48 %. Pro index S&P 500 byl letošní první kvartál devátým růstovým čtvrtletím v řadě. V poválečné historii rostl nejsledovanější americký akciový index takto dlouho nepřetržitě již pouze v dalších třech případech. Na druhou stranu se ale pro S&P 500 uplynulé čtvrtletí stalo nejslabšími třemi měsíci od roku 2012.

Americké akcie (2. ledna - 31. března 2015)

Investoři nyní čekají, jak dopadne zpráva o vývoji amerického hrubého domácího produktu za první tři měsíce roku. První odhad bude zveřejněn 29. dubna. V posledním loňském čtvrtletí americká ekonomika zpomalila čtvrtletní růst na 2,2 % z 5 % ve třetím kvartálu. Za celý loňský rok pak ekonomika USA zrychlila růst na 2,4 % z 2,2 % v roce 2013.

V prvním čtvrtletí by podle všeho měl růst zpomalit ještě více. Expanzi americké ekonomiky totiž brzdí silný dolar, který podkopává americký export, spolu se slabou poptávkou v Evropě a Asii. Silné spotřebitelské výdaje navíc nasávají více dovozu, což prohlubuje obchodní deficit, který taktéž snižuje HDP. Analytici podle ankety agentury Reuters odhadují v prvních třech měsících letošního roku zpomalení růstu HDP na 0,9 až 1,4 %.

"Máme za sebou nejednoznačné čtvrtletí, ve kterém šly hlavní indexy do boku," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg David Lafferty, hlavní tržní stratég Natixis Global Asset Management. "Trh se jakoby zasekl mezi spoustou neznámých. Odhady růstu zisků firem jsou kvůli silnému dolaru a levné ropě revidovány níže a trhu se nedaří posouvat historická maxima."

V Evropě je obrázek o poznání veselejší. Britský FTSE 100 sice za celý březen ztratil 1,5 %, francouzský CAC 40 ale připsal 3,5 % a německý DAX posílil o 6 %. Za celý kvartál pak FTSE 100 zpevnil o 3,3 %, CAC 40 posílil o 17,99 % a DAX o 22,03 %.

Indexy S&P 500, DAX a CAC 40 (1Q2015)

Hlavní úterní události na amerických trzích

Z indexu Dow v úterý naprostá většina titulů skončila pod nulou. Zdražily pouze cenné papíry provozovatele platebních karet American Express (+0,42 %), technologické společnosti Cisco Systems (+0,31 %) a výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+0,10 %). Největší ztráty naopak postihly akcie zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-2,24 %), energetické společnosti Chevron (-1,80 %) a výrobce letadel Boeing (-1,72 %).

Akcie rezervačního portálu Priceline (+1,25 %) zdražily přes procento poté, co analytici ze společnosti Stifel Nicolaus zvýšili jejich 12měsíční cílovou cenu na 1 400 USD. Oproti pondělnímu závěru byla cílová cena vyšší o 22 %.

Akcie provozovatele maloobchodního řetězce s domácími spotřebiči a nábytkem Conn's (+5,62 %) výrazně zdražily přesto, že firma oznámila, že kvůli slabým hospodářským výsledkům přestane prodávat některou elektroniku. Hospodaření firmy utrpělo zejména kvůli službám v oblasti úvěrového financování nákupů. Společnost ve svém čtvrtém fiskálním čtvrtletí hospodařila se ziskem 15,5 milionu dolarů neboli 0,42 USD na akcii oproti zisku 27,7 milionu USD ve stejném období o rok dříve. Tržby firmě nicméně meziročně stouply o 18,2 % na 426,8 milionu USD. Analytici odhadovali zisk na akcii 0,64 USD při tržbách 421 milionů dolarů.

Nedařilo se naopak cenným papírům producenta kovů Allegheny Technologies (-2,66 %), které patřily mezi nejvíce klesající tituly z indexu S&P 500. Akcie srazilo vyjádření analytika Michaela Gambardelly z JPMorgan Chase, že by investoři měli být nadále obezřetní ohledně firem, které těží a zpracovávají kovy. Podle Gambardelly budou atraktivitu akcií těchto podniků stále srážet nízké ceny ropy a silný dolar.

Dolar k euru od začátku roku zpevňuje o 11 %

Dolar v úterý na devizových trzích posiloval k euru, ale ztrácel k jenu. K jednotné evropské měně dolar dokonce posílil na maximum za deset dní. Investoři se opět zaměřili na očekávané zvýšení úrokových sazeb v USA v letošním roce. Euro dolů naopak tlačí vývoj řecké dluhové krize, Atény se zatím stále nedohodly s věřiteli na prodloužení záchranného programu.

Kurz eurodolaru se během úterní obchodní seance snížil o necelých 0,7 % na 1,075 a k jenu dolar klesl ze 120,04 USD/JPY na 119,98 USD/JPY.

Za březen dolar k euru zpevnil z 1,116 EUR/USD o necelá čtyři procenta a za první tři měsíce roku posílil z 1,210 EUR/USD přes 11 %. K jenu americká měna během posledního měsíce posílila pouze nepatrně (+0,2 %), podobně jako od začátku roku (+0,5 %).

Evropská centrální banka tento měsíc spustila program nákupů dluhopisů, který má odvrátit deflaci a pomoci ekonomickému růstu eurozóny. Centrální banka USA naopak svůj program nákupů dluhopisů již loni ukončila a letos se chystá zvyšovat úrokové sazby. To posiluje zájem investorů o dolar na úkor eura.

Dolar v úterý podpořily také úpravy pozic investorů před koncem měsíce a nejnovější příznivá data, tedy údaje o spotřebitelské důvěře a cenách domů v USA.

Světové ceny ropy v úterý dále klesaly a severomořská ropa Brent zaznamenala výraznou měsíční ztrátu. Investoři sledují poslední den jednání mezi Teheránem a šesti mocnostmi o íránském jaderném programu v obavách, že v případě dohody na trh vstoupí velké objemy íránské ropy. "Pokud se otevřou stavidla přílivu íránské ropy, budou ceny zřejmě znovu testovat letošní minima," řekl Daniel Ang ze singapurské makléřské firmy Phillip Futures. Trh také oslabily zprávy o dalším růstu těžby kartelu OPEC.

Podle odhadů firmy Facts Global Energy by Írán mohl během šesti měsíců od zrušení sankcí zvýšit těžbu ropy o půl milionu barelů denně a během dalšího roku posílit produkci ještě o 700 tisíc barelů denně. Západní sankce omezily vývoz ropy z Íránu na zhruba milion barelů denně. Podle zdrojů agentury Reuters z námořní přepravy Írán navíc nyní skladuje v supertankerech nejméně 30 milionů barelů ropy.

Cena severomořské ropy Brent v úterý klesla o dolar na 55,22 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevnila taktéž o dolar na 47,55 USD za barel. Za celý březen ropa Brent zlevnila téměř o deset procent, za první čtvrtletí letošního roku ale její cena klesla jen o necelá čtyři procenta.

Severoamerická lehká ropa WTI za březen zlevnila o necelých šest procent a za celý první kvartál její cena klesla přes jedenáct procent. Oba druhy ropy tak zlevnily již třetí čtvrtletí v řadě. Od loňského června se ceny černého zlata propadly asi o 60 %. Brent v polovině ledna sestoupil dokonce na šestileté minimum 45,19 USD za barel. V únoru se ceny ropy dočasně zotavily.

Zlato v úterý zlevnilo o necelé dva dolary na 1 184,40 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 0,4 % na 16,65 USD za trojskou unci. Za březen zlato zlevnilo zhruba o 1,5 % a za první tři měsíce roku se jeho cena prakticky nezměnila. Cena stříbra v březnu o více než dvě procenta stoupla a za tři měsíce se zvýšila o necelých šest procent.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Co musíte ráno vědět (18. listopadu)
Co musíte ráno vědět (18. listopadu)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (18. listopadu)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, jak moc ničí stále násilnější protesty v Hongkongu...
Musíte vědět
Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus
Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus
včera v 11:59

Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus

Saúdskoarabská ropná firma Saudi Aramco v neděli oznámila, že nabídne k prodeji 1,5% podíl, tedy kolem tří miliard...
Saudi Aramco Saúdská Arábie Světové akcie
Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí…
16. 11. 2019 14:53

Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí zdražení podpořil a odsoudil protesty

(AKTUALIZOVÁNO, 17. listopadu) V íránských městech v sobotu druhým dnem pokračovaly protesty proti zvýšení cen...
Írán Blízký a Střední východ Pohonné hmoty
Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei
16. 11. 2019 11:19

Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei

Americká vláda zřejmě v pondělí o dva týdny prodlouží licenci, která umožňuje americkým podnikům obchodovat s čínským...
Spojené státy americké (USA) Čína Telekomunikace
IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord
16. 11. 2019 10:17

IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord

Celosvětový dluh se v letošním prvním pololetí zvýšil o 7,5 bilionu dolarů na rekordních 250,9 bilionu dolarů, a to...
Zadlužení Světová ekonomika
Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene
16. 11. 2019 09:42

Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene

Americký výrobce léků Bristol-Myers Squibb získal od americké Federální obchodní komise (FTC) svolení k převzetí...
Americké akcie Farmacie Fúze a akvizice
Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku
16. 11. 2019 08:22

Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku

Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá o plánu na výstavbu nové továrny v Turecku rozhodnout do konce...
Volkswagen Turecko Auta
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
15. 11. 2019 22:30

Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru týdne poprvé překonal 28 000 bodů

Americké akcie uzavřely páteční obchodování na nových maximech, index Dow poprvé v historii překonal hranici 28 000...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou firmě Johnson & Johnson kvůli…
15. 11. 2019 21:57

Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou firmě Johnson & Johnson kvůli opioidům

Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou americké farmaceutické společnosti Johnson & Johnson za její podíl na...
Johnson & Johnson Farmacie
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle…
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle…
15. 11. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle Bílého domu přiblížila

Ceny akcií na hlavních burzách západní Evropy se v pátek pohybovaly vesměs vzhůru, když mezi investory převládl...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Audi od dubna povede Markus Duesmann, bude i v představenstvu…
15. 11. 2019 17:18

Audi od dubna povede Markus Duesmann, bude i v představenstvu Volkswagenu

Automobilku Audi od dubna příštího roku povede Markus Duesmann. Stane se zároveň členem představenstva Volkswagenu,...
Evropské akcie Volkswagen Auta
USA: Skladové zásoby se v září nezměnily
15. 11. 2019 17:04

USA: Skladové zásoby se v září nezměnily

Objem skladových zásob amerických firem zůstal v září stejný jako v srpnu. Po srpnovém poklesu o 0,1 procent ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018
15. 11. 2019 16:58

Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018

Průmyslová výroba ve Spojených státech se v říjnu snížila o 0,8 procenta po zářijovém poklesu o 0,3 procenta. Oznámil...
Americká ekonomika Průmysl Spojené státy americké (USA)
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden…
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden…
15. 11. 2019 16:45

Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden akcie přidaly půl procenta

Index pražské burzy PX během pátečního obchodování vystoupal o 0,34 % a uzavřel seanci na 1 083,11 bodu. Tahouny...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen vloží do elektromobilů a digitalizace další miliardy eur
15. 11. 2019 16:21

Volkswagen vloží do elektromobilů a digitalizace další miliardy eur

Německý koncern Volkswagen v letech 2020 až 2024 vloží do elektromobility a digitalizace 60 miliard eur. Automobilka...
Volkswagen Technologie Auta
Čínská CEFC Shanghai Securities přešla pod státní správu
15. 11. 2019 16:15

Čínská CEFC Shanghai Securities přešla pod státní správu

Společnost CEFC Shanghai Securities, součást konglomerátu CEFC China Energy, převzala kvůli nesrovnalostem na nejdéle...
Čína
Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu
15. 11. 2019 15:22

Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu

Současné nastavení úrokových sazeb České národní banky odpovídá situaci, ve které se v rámci hospodářského cyklu...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Řím u soudu napadl ArcelorMittal, který už nechce ocelárnu Ilva
15. 11. 2019 15:17

Řím u soudu napadl ArcelorMittal, který už nechce ocelárnu Ilva

Italská vláda napadla u milánského soudu evropskou společnost ArcellorMittal, která chce odstoupit od převzetí...
ArcelorMittal Itálie Fúze a akvizice
Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů
Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů
15. 11. 2019 15:02

Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů

Americký prezident Donald Trump se obrátil na nejvyšší soud USA, aby zabránil vydání svých daňových záznamů. Trumpův...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika