Fortuně loni vzrostl upravený zisk EBITDA o 13,6 % na 27,8 milionu EUR. Firma ale reviduje dividendovou politiku a čeká pokles zisku o pětinu
|

Fortuně loni vzrostl upravený zisk EBITDA o 13,6 % na 27,8 milionu EUR. Firma ale reviduje dividendovou politiku a čeká pokles zisku o pětinu

Sázkové kanceláři Fortuna v loňském roce vzrostl zisk EBITDA očištěný o jednorázové výnosy ve srovnání s předchozími dvanácti měsíci o 13,6 % na 27,8 milionu EUR. Celková výše přijatých sázek vzrostla o 18,5 % na 672,4 milionu EUR. Hodnota přijatých sázek v segmentu sportovního sázení dosáhla 655,7 milionu EUR, což je o 19 % více než v roce 2013. Dividendová politika v revizi a neveselý výhled na letošní rok ale poslaly akcie firmy v úvodu čtvrtečního obchodování zhruba o 10 % níže.

Akcie ČR Fortuna Výsledková sezóna

Fortuna podle svého vyjádření těžila zejména z růstu v segmentu internetového sázení a sázkových příležitostí během hlavních sportovních událostí v loňském roce, jako byly zimní olympijské hry a mistrovství světa ve fotbale v Brazílii.

Přijaté sázky z loterie dosáhly v roce 2014 16,7 milionu EUR, což značí meziroční nárůst o 4,1 %. Společnost výrazně překonala svůj prvotní odhad z března 2014, kdy očekávala celkovou výši přijatých sázek kolem 645 milionů EUR. Čistý zisk sázkové kanceláři meziročně stoupl o 2,3 % na 15,9 milionu EUR.

Fortuna - hospodářské výsledky za rok 2014

"Dosažené výsledky v roce 2014, zejména rychlý růst internetového sázení a tvorba zisku, potvrzují, že Fortuna má velmi dobré postavení na to stát se jednoznačným lídrem na regulovaném trhu kurzového sázení a her ve střední Evropě," sdělil k výsledkům Per Widerström, výkonný ředitel a předseda představenstva Fortuny.

Výše hrubých výher za období od ledna do prosince 2014 dosáhla 132,6 milionu EUR, což ve srovnání s rokem 2013 představuje nárůst o 13,9 %. Hrubé výhry z kurzového sázení dosáhly 125,1 milionu EUR, meziročně o 14,9 % více. Z toho hrubé výhry ze sázení po internetu se zvýšily meziročně o 31,2 % na 67 milionů EUR. Růst sázení po internetu podle firmy těžil z pokračujícího rozvoje "live sázení" a živých streamovaných přenosů.

Celkový konsolidovaný zisk EBITDA dosáhl 28,4 milionu EUR, což znamená meziroční zvýšení o 6,4 %. Po očištění výsledku o jednorázový výnos z DPH v Polsku, který měl vliv na hodnotu EBITDA jak v roce 2013, tak v roce 2014, zisk před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace dosáhl 27,8 milionu EUR, o 13,6 % meziročně více. Zisk EBITDA z loterií dosáhl 0,4 milionu EUR, což bylo zlepšení oproti výsledku z předcházejícího roku o více než 155 %.

Celkové výnosy Fortuny se v loňském roce v meziročním srovnání navýšily o 12,9 % na 109,6 milionu EUR a provozní náklady se firmě zvýšily o 15,4 % na 81,2 milionu EUR. Daně a odvody státu dosáhly 12,7 milionu EUR (meziročně +16,9 %).

Analytici z Erste Group Bank čekali, že firma za celý rok vykáže zisk EBITDA 28,7 milionu EUR při celkovém objemu přijatých sázek ve výši 679,8 milionu EUR. Taktéž upravený zisk EBITDA analytici odhadovali na 28,7 milionu EUR. Zveřejněné výsledky Fortuny tak na úrovni zisku EBITDA i přijatých sázek mírně zaostaly.

V samotném 4. čtvrtletí 2014 dosáhla celková výše přijatých sázek 180,8 milionu EUR, meziročně téměř o 12 % více. Hrubé výhry se ve 4Q2014 meziročně zvýšily o 7,3 % na 35,4 milionu EUR. Analytici čekali, že celková výše přijatých sázek dosáhne v posledních třech měsících loňského roku 185,74 milionu EUR a výše hrubých výher bude činit 36,27 milionu EUR.

Kromě tržeb firmě loni výrazně vzrostly také provozní náklady (+15 %), především kvůli marketingovým nákladům (sponzorování týmu Legia Varšava), vyšším personálním nákladům, platbám za živé přenosy (streamování videa) a platbám v rámci spolupráce s Bwinem.

"Výsledky jsou pro nás zklamáním jak čísly za minulý rok, tak výhledem pro rok letošní, kde jsme počítali s mírným růstem EBITDA. Negativním překvapením je také revize dividendové politiky, kde jsme počítali s tím, že výplatní poměr okolo 85 % je dlouhodobě udržitelný," uvedl Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

"Výsledky za 4Q2014 byly jen velice mírně pod odhady trhu, zatímco výhled na letošní rok je výrazným zklamáním (20-25% pokles EBITDA, čekali jsme mírný růst). Změna dividendové politiky je taktéž negativní zprávou," souhlasí Václav Kmínek z České spořitelny. Data od Fortuny okomentoval exkluzivně pro Investiční web.

Výsledky podle regionů

Hlavním trhem společnosti loni byla stejně jako v předchozích letech Česká republika, která se postarala téměř o 60 % všech přijatých sázek ve výši 397,7 milionu EUR. Hrubé výhry ze sportovního sázení v České republice dosáhly v roce 2014 55,3 milionu EUR (meziročně +18,7 %).

Podíl slovenského trhu na celkové výši přijatých sázek Fortuny dosáhl zhruba jedné čtvrtiny (167,7 milionu EUR, meziročně +12,7 %). Výše hrubých výher se na Slovensku loni zvýšila o 9,2 % na 39,4 milionu EUR.

Polský trh k celkové částce přijatých sázek přispěl 87,6 milionu EUR, tedy zhruba 13 %. V meziročním srovnání se výše přijatých sázek v Polsku zvýšila o 18,1 %. Hrubé výhry ze sázek se pak v Polsku loni meziročně zvýšily o 16,6 % na 30,4 milionu EUR.

Dividendová politika

Společnost přehodnocuje svou dividendovou politiku a předpokládá, že dojde ke snížení výplatního poměru vzhledem k plánovaným investicím do dalšího rozvoje. V minulosti byl výplatní poměr 70 až 100 % konsolidovaného čistého zisku. Finální dividendová politika a návrh výplaty dividendy ale budou zveřejněny až spolu s pozvánkou na valnou hromadu, která se bude konat v květnu.

Za rok 2014 firma vykázala čistý zisk 15,9 milionu EUR, což znamená, že by při zachování výplatního poměru na úrovni 70 až 100 % čistého zisku letos investorům na jednu akcii vyplatila přibližně 0,214 až 0,306 EUR.

Výhled pro rok 2015

V letošním roce Fortuna očekává růst celkových přijatých sázek na 730 milionů EUR, avšak pokles zisku EBITDA o 20 až 25 %. Firma očekávaný pokles zisku vysvětluje zrušením manipulačního poplatku na Slovensku a investicemi do dalšího rozvoje. Pokračovat by měl zejména organický růst v oblasti kurzového sázení on-line.

"Zatímco hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí byly víceméně v souladu s odhady trhu, výhled pro letošní rok je zklamáním," napsali k výsledkům analytici z agentury Bloomberg. "Namísto poklesu zisku EBITDA o 20 až 25 % v roce 2015 jsme čekali nárůst tohoto ukazatele zhruba o 6 %. Revize dividendové politiky je taktéž negativní."

Z konferenčního hovoru

  • Zrušení manipulačního poplatku na on-line sázení na Slovensku bude mít negativní dopad asi 6 milionů EUR ročně.
  • Fortuna letos plánuje výrazně navýšit investice do své on-line platformy, aby byla připravena na plánované spuštění dalších on-line her, které by měly být legalizovány od roku 2016, a na implementaci případných akvizic.
  • Úroveň CAPEX Fortuna nechtěla detailněji komentovat, nicméně letos by mělx kapitálové výdaje oproti loňskému roku vzrůst na 2-3násobek, tedy na asi 8-12 milionů EUR. Analytici z ČS čekali 7,2 milionu EUR. Investice Fortuna nechce financovat navýšením svého dluhu.

"Celkově 85% propadu EBITDA je zapříčiněno zrušením manipulačního poplatku na Slovensku, zatímco zbývajících asi 15 % je z důvodu vyšších provozních nákladů. Fortuna chce letos více investovat do své on-line platformy, aby byla připravena na plánované spuštění dalších on-line her a na implementaci případných akvizic. Investice do on-line platformy bude financována z vlastního cash flow, takže Fortuna bude muset výrazně snížit dividendový výplatní poměr v letošním a částečně také v příštím roce. Podle našich propočtů by výplatní poměr z loňského zisku mohl dosáhnout jen 15-40 %, dividendový výnos by tak klesl na 1,2-3,2 % (v závislosti na velikosti investic)," uvedl Václav Kmínek z České spořitelny.

Zdroj: Fortuna, Bloomberg, Česká spořitelna

Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu…
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu…
18:00

Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu vesměs klesaly

Velké burzy západní Evropy uzaviraly v pátek odpoledne níže než ve čtvrtek v souvislosti s čerstvými výroky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Schlumberger se díky Severní Americe vrátil k zisku
17:31

Schlumberger se díky Severní Americe vrátil k zisku

Společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb pro ropné firmy, se ve druhém čtvrtletí...
Americké akcie Ropa Výsledková sezóna
Trump: Fed škodí Americe zvyšováním sazeb
17:19

Trump: Fed škodí Americe zvyšováním sazeb

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek vyostřil svou předchozí kritiku americké centrální banky (Fed). Na...
Americká ekonomika Úrokové sazby Donald Trump
AFP: Stávky na francouzské železnici stály SNCF 790 milionů eur
17:02

AFP: Stávky na francouzské železnici stály SNCF 790 milionů eur

Série stávek zaměstnanců francouzských státních drah SNCF stála společnost 790 milionů eur (20,4 miliardy korun)....
Francie Odbory Doprava
Leo Express začal jezdit do Polska, příští rok přidá další linky
16:56

Leo Express začal jezdit do Polska, příští rok přidá další linky

Soukromý dopravce Leo Express plánuje v příštím roce přidat do svého jízdního řádu další linky do Polska. Rozsah...
Česká republika Polsko Doprava
Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě…
Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě…
16:30

Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě setiny

Index pražské burzy PX si během pátečního obchodování připsal 0,10 procenta, když dva ze tří nejobchodovanějších...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Merkelová "bere Trumpa na vědomí", ale na dovolenou s ním jet nechce
15:48

Merkelová "bere Trumpa na vědomí", ale na dovolenou s ním jet nechce

Široké škále otázek - od vztahů se Spojenými státy, přes spor v německé vládě až po osobní cestovní plány - čelila v...
Německo Politika
Státní dluh v pololetí stoupl o 89 miliard na 1,714 bilionu korun
15:06

Státní dluh v pololetí stoupl o 89 miliard na 1,714 bilionu korun

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu. Za růstem dluhu je...
Česká ekonomika Zadlužení
Členem dozorčí rady ČEZ se může stát šéf auditorů firmy Vaněček
15:03

Členem dozorčí rady ČEZ se může stát šéf auditorů firmy Vaněček

Novým členem dozorčí rady energetické společnosti ČEZ se může stát šéf výboru pro audit ČEZ Jan Vaněček. Má pro to...
ČEZ Management
Kanada: Červnová inflace zrychlila na 2,5 procenta
14:32

Kanada: Červnová inflace zrychlila na 2,5 procenta

Kanadská meziroční inflace zrychlila v červnu na 2,5 procenta z květnových 2,2 procenta. Trh očekával mírnější...
Kanada Inflace Maloobchod
Soud zakázal Skylinku šířit Novu na Slovensku a Markízu v ČR
14:24

Soud zakázal Skylinku šířit Novu na Slovensku a Markízu v ČR

Městský soud v Praze zakázal provozovateli satelitní televize Skylink, firmě M7 Group, šíření kanálů TV Nova na...
Česká republika Slovensko Média
Vyšetřovací komise k OKD bude příští týden vyslýchat svědky
14:13

Vyšetřovací komise k OKD bude příští týden vyslýchat svědky

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace těžařské firmy OKD hodlá celý příští týden vyslýchat svědky. Její...
Těžba Právo Česká republika
Americkému konglomerátu General Electric klesl zisk o 28 procent
13:54

Americkému konglomerátu General Electric klesl zisk o 28 procent

Americký průmyslový konglomerát General Electric ve druhém čtvrtletí hospodařil se ziskem 736 milionu dolarů, což je...
General Electric Americké akcie Výsledková sezóna
Skansce nečekaně klesl čtvrtletní zisk, její akcie oslabují
13:34

Skansce nečekaně klesl čtvrtletní zisk, její akcie oslabují

Největší skandinávské stavební společnosti Skanska ve druhém čtvrtletí nečekaně klesl provozní zisk. Meziročně se...
Stavebnictví Evropské akcie Výsledková sezóna
Merck sníží ceny některých léků, vyhoví tím Trumpovi
13:06

Merck sníží ceny některých léků, vyhoví tím Trumpovi

Americký farmaceutický koncern Merck & Co v reakci na kritiku prezidenta Spojených států Donalda Trumpa sníží ceny...
Americké akcie Merck Donald Trump