Fortuně loni vzrostl upravený zisk EBITDA o 13,6 % na 27,8 milionu EUR. Firma ale reviduje dividendovou politiku a čeká pokles zisku o pětinu
|

Fortuně loni vzrostl upravený zisk EBITDA o 13,6 % na 27,8 milionu EUR. Firma ale reviduje dividendovou politiku a čeká pokles zisku o pětinu

Sázkové kanceláři Fortuna v loňském roce vzrostl zisk EBITDA očištěný o jednorázové výnosy ve srovnání s předchozími dvanácti měsíci o 13,6 % na 27,8 milionu EUR. Celková výše přijatých sázek vzrostla o 18,5 % na 672,4 milionu EUR. Hodnota přijatých sázek v segmentu sportovního sázení dosáhla 655,7 milionu EUR, což je o 19 % více než v roce 2013. Dividendová politika v revizi a neveselý výhled na letošní rok ale poslaly akcie firmy v úvodu čtvrtečního obchodování zhruba o 10 % níže.

Akcie ČR Fortuna Výsledková sezóna

Fortuna podle svého vyjádření těžila zejména z růstu v segmentu internetového sázení a sázkových příležitostí během hlavních sportovních událostí v loňském roce, jako byly zimní olympijské hry a mistrovství světa ve fotbale v Brazílii.

Přijaté sázky z loterie dosáhly v roce 2014 16,7 milionu EUR, což značí meziroční nárůst o 4,1 %. Společnost výrazně překonala svůj prvotní odhad z března 2014, kdy očekávala celkovou výši přijatých sázek kolem 645 milionů EUR. Čistý zisk sázkové kanceláři meziročně stoupl o 2,3 % na 15,9 milionu EUR.

Fortuna - hospodářské výsledky za rok 2014

"Dosažené výsledky v roce 2014, zejména rychlý růst internetového sázení a tvorba zisku, potvrzují, že Fortuna má velmi dobré postavení na to stát se jednoznačným lídrem na regulovaném trhu kurzového sázení a her ve střední Evropě," sdělil k výsledkům Per Widerström, výkonný ředitel a předseda představenstva Fortuny.

Výše hrubých výher za období od ledna do prosince 2014 dosáhla 132,6 milionu EUR, což ve srovnání s rokem 2013 představuje nárůst o 13,9 %. Hrubé výhry z kurzového sázení dosáhly 125,1 milionu EUR, meziročně o 14,9 % více. Z toho hrubé výhry ze sázení po internetu se zvýšily meziročně o 31,2 % na 67 milionů EUR. Růst sázení po internetu podle firmy těžil z pokračujícího rozvoje "live sázení" a živých streamovaných přenosů.

Celkový konsolidovaný zisk EBITDA dosáhl 28,4 milionu EUR, což znamená meziroční zvýšení o 6,4 %. Po očištění výsledku o jednorázový výnos z DPH v Polsku, který měl vliv na hodnotu EBITDA jak v roce 2013, tak v roce 2014, zisk před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace dosáhl 27,8 milionu EUR, o 13,6 % meziročně více. Zisk EBITDA z loterií dosáhl 0,4 milionu EUR, což bylo zlepšení oproti výsledku z předcházejícího roku o více než 155 %.

Celkové výnosy Fortuny se v loňském roce v meziročním srovnání navýšily o 12,9 % na 109,6 milionu EUR a provozní náklady se firmě zvýšily o 15,4 % na 81,2 milionu EUR. Daně a odvody státu dosáhly 12,7 milionu EUR (meziročně +16,9 %).

Analytici z Erste Group Bank čekali, že firma za celý rok vykáže zisk EBITDA 28,7 milionu EUR při celkovém objemu přijatých sázek ve výši 679,8 milionu EUR. Taktéž upravený zisk EBITDA analytici odhadovali na 28,7 milionu EUR. Zveřejněné výsledky Fortuny tak na úrovni zisku EBITDA i přijatých sázek mírně zaostaly.

V samotném 4. čtvrtletí 2014 dosáhla celková výše přijatých sázek 180,8 milionu EUR, meziročně téměř o 12 % více. Hrubé výhry se ve 4Q2014 meziročně zvýšily o 7,3 % na 35,4 milionu EUR. Analytici čekali, že celková výše přijatých sázek dosáhne v posledních třech měsících loňského roku 185,74 milionu EUR a výše hrubých výher bude činit 36,27 milionu EUR.

Kromě tržeb firmě loni výrazně vzrostly také provozní náklady (+15 %), především kvůli marketingovým nákladům (sponzorování týmu Legia Varšava), vyšším personálním nákladům, platbám za živé přenosy (streamování videa) a platbám v rámci spolupráce s Bwinem.

"Výsledky jsou pro nás zklamáním jak čísly za minulý rok, tak výhledem pro rok letošní, kde jsme počítali s mírným růstem EBITDA. Negativním překvapením je také revize dividendové politiky, kde jsme počítali s tím, že výplatní poměr okolo 85 % je dlouhodobě udržitelný," uvedl Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

"Výsledky za 4Q2014 byly jen velice mírně pod odhady trhu, zatímco výhled na letošní rok je výrazným zklamáním (20-25% pokles EBITDA, čekali jsme mírný růst). Změna dividendové politiky je taktéž negativní zprávou," souhlasí Václav Kmínek z České spořitelny. Data od Fortuny okomentoval exkluzivně pro Investiční web.

Výsledky podle regionů

Hlavním trhem společnosti loni byla stejně jako v předchozích letech Česká republika, která se postarala téměř o 60 % všech přijatých sázek ve výši 397,7 milionu EUR. Hrubé výhry ze sportovního sázení v České republice dosáhly v roce 2014 55,3 milionu EUR (meziročně +18,7 %).

Podíl slovenského trhu na celkové výši přijatých sázek Fortuny dosáhl zhruba jedné čtvrtiny (167,7 milionu EUR, meziročně +12,7 %). Výše hrubých výher se na Slovensku loni zvýšila o 9,2 % na 39,4 milionu EUR.

Polský trh k celkové částce přijatých sázek přispěl 87,6 milionu EUR, tedy zhruba 13 %. V meziročním srovnání se výše přijatých sázek v Polsku zvýšila o 18,1 %. Hrubé výhry ze sázek se pak v Polsku loni meziročně zvýšily o 16,6 % na 30,4 milionu EUR.

Dividendová politika

Společnost přehodnocuje svou dividendovou politiku a předpokládá, že dojde ke snížení výplatního poměru vzhledem k plánovaným investicím do dalšího rozvoje. V minulosti byl výplatní poměr 70 až 100 % konsolidovaného čistého zisku. Finální dividendová politika a návrh výplaty dividendy ale budou zveřejněny až spolu s pozvánkou na valnou hromadu, která se bude konat v květnu.

Za rok 2014 firma vykázala čistý zisk 15,9 milionu EUR, což znamená, že by při zachování výplatního poměru na úrovni 70 až 100 % čistého zisku letos investorům na jednu akcii vyplatila přibližně 0,214 až 0,306 EUR.

Výhled pro rok 2015

V letošním roce Fortuna očekává růst celkových přijatých sázek na 730 milionů EUR, avšak pokles zisku EBITDA o 20 až 25 %. Firma očekávaný pokles zisku vysvětluje zrušením manipulačního poplatku na Slovensku a investicemi do dalšího rozvoje. Pokračovat by měl zejména organický růst v oblasti kurzového sázení on-line.

"Zatímco hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí byly víceméně v souladu s odhady trhu, výhled pro letošní rok je zklamáním," napsali k výsledkům analytici z agentury Bloomberg. "Namísto poklesu zisku EBITDA o 20 až 25 % v roce 2015 jsme čekali nárůst tohoto ukazatele zhruba o 6 %. Revize dividendové politiky je taktéž negativní."

Z konferenčního hovoru

  • Zrušení manipulačního poplatku na on-line sázení na Slovensku bude mít negativní dopad asi 6 milionů EUR ročně.
  • Fortuna letos plánuje výrazně navýšit investice do své on-line platformy, aby byla připravena na plánované spuštění dalších on-line her, které by měly být legalizovány od roku 2016, a na implementaci případných akvizic.
  • Úroveň CAPEX Fortuna nechtěla detailněji komentovat, nicméně letos by mělx kapitálové výdaje oproti loňskému roku vzrůst na 2-3násobek, tedy na asi 8-12 milionů EUR. Analytici z ČS čekali 7,2 milionu EUR. Investice Fortuna nechce financovat navýšením svého dluhu.

"Celkově 85% propadu EBITDA je zapříčiněno zrušením manipulačního poplatku na Slovensku, zatímco zbývajících asi 15 % je z důvodu vyšších provozních nákladů. Fortuna chce letos více investovat do své on-line platformy, aby byla připravena na plánované spuštění dalších on-line her a na implementaci případných akvizic. Investice do on-line platformy bude financována z vlastního cash flow, takže Fortuna bude muset výrazně snížit dividendový výplatní poměr v letošním a částečně také v příštím roce. Podle našich propočtů by výplatní poměr z loňského zisku mohl dosáhnout jen 15-40 %, dividendový výnos by tak klesl na 1,2-3,2 % (v závislosti na velikosti investic)," uvedl Václav Kmínek z České spořitelny.

Zdroj: Fortuna, Bloomberg, Česká spořitelna

Co musíte ráno vědět (9. prosince)
Co musíte ráno vědět (9. prosince)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (9. prosince)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, proč by Čína mohla mít opět o něco větší zájem dohodnout se s USA na...
Musíte vědět
Amazon může bezplatně těžit z databází britského zdravotnictví
včera v 22:13

Amazon může bezplatně těžit z databází britského zdravotnictví

Americká společnost Amazon získala přístup ke studnici dat shromažďovaných britským systémem státní zdravotní péče a...
Amazon Spojené království Americké akcie
Analytik: EU může některé projekty proplatit až za několik let
včera v 14:15

Analytik: EU může některé projekty proplatit až za několik let

Systém čerpání evropských dotací je založený na principu předfinancování ze státního rozpočtu. Evropská komise může...
Evropská unie Česká republika Česká ekonomika
Čínský vývoz překvapivě klesl, výrazně méně zboží odešlo do USA
Čínský vývoz překvapivě klesl, výrazně méně zboží odešlo do USA
včera v 13:44

Čínský vývoz překvapivě klesl, výrazně méně zboží odešlo do USA

Čínský vývoz v listopadu překvapivě meziročně klesl o 1,1 % na 221,7 miliardy dolarů. Do Spojených států se v...
Čína Emerging Markets Mezinárodní obchod
MMF se dohodl s Ukrajinou na novém úvěrovém programu
včera v 09:40

MMF se dohodl s Ukrajinou na novém úvěrovém programu

Mezinárodní měnový fond a Ukrajina dospěly k dohodě o novém tříletém úvěrovém programu v objemu 5,5 miliardy dolarů,...
Ukrajina Mezinárodní měnový fond Střední a východní Evropa
Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla až ke třem procentům
včera v 09:10

Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla až ke třem procentům

Meziroční míra inflace v listopadu stoupla podle odhadů analytiků na 2,9-3,0 % z říjnových 2,7 %. Za růstem cen je...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu
Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu
včera v 08:45

Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu

Tržby skupiny ČEZ ESCO, která patří do energetické skupiny ČEZ, vzrostly za první tři čtvrtletí letošního roku...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Reddit: Corbyn zřejmě v kampani použil dokument vypuštěný Rusy
7. 12. 2019 17:21

Reddit: Corbyn zřejmě v kampani použil dokument vypuštěný Rusy

Dokument britské vlády o obchodních rozhovorech se Spojenými státy, který v předvolební kampani využila opoziční...
Spojené království Politika Rusko
Senát možná zpřísní možnost členství v radě pro fondy EU
7. 12. 2019 15:14

Senát možná zpřísní možnost členství v radě pro fondy EU

Senát možná výslovně doplní do novely o vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy, že její předseda...
Česká republika Politika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Ericsson zaplatí přes miliardu dolarů kvůli korupci v USA
7. 12. 2019 11:50

Ericsson zaplatí přes miliardu dolarů kvůli korupci v USA

Společnost Ericsson se přiznala k dlouholetému korupčnímu chování ve Spojených státech a dalších zemích včetně Číny,...
Telekomunikace Spojené státy americké (USA) Evropské akcie
Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek
7. 12. 2019 09:24

Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů za montáž vadných součástek do 133 letadel...
Boeing Americké akcie
Plán: Náročné profese by mohly chodit do penze dříve od roku 2023
7. 12. 2019 07:12

Plán: Náročné profese by mohly chodit do penze dříve od roku 2023

Pracovníci v náročných profesích by mohli od roku 2023 chodit do penze dříve než ostatní. Počítá s tím návrh...
Důchody Česká republika Česká ekonomika
O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném…
6. 12. 2019 23:18

O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném odkupu akcií

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic v uplynulém týdnu pokračovala ve zpětném odkupu akcií, tentokrát v...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Zpětné odkupy akcií
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
6. 12. 2019 22:30

Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za celý týden ale z hlavních indexů stoupl jen S&P 500

Americké akcie na závěr týdne posílily. K nákupu cenných papírů v pátek povzbudila investory příznivá zpráva o vývoji...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu
6. 12. 2019 20:39

Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu

Rakouský výrobce čipů AMS uspěl se svou nabídkou na převzetí německého výrobce osvětlení Osram za 4,6 miliardy eur....
Evropské akcie Fúze a akvizice
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
6. 12. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké západoevropské burzy ztratily

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených číslech, když investory potěšila data z amerického trhu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re
6. 12. 2019 17:44

Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re

Pojišťovací skupina Phoenix Group Holdings se dohodla na koupi ReAssure, britské divize švýcarské zajišťovny Swiss Re...
Fúze a akvizice Pojišťovny Evropské akcie
Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky
6. 12. 2019 17:22

Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky

Čechů hodnotících kladně svou životní úroveň je nejméně za poslední více než tři roky. Životní úroveň své domácnosti...
Česká republika Životní úroveň
Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7…
6. 12. 2019 17:04

Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7 400 USD

Trh s kryptoměnami se v závěru pracovního týdne pohybuje v plusu. Bitcoin kolem 17.00 SEČ podle serveru coinmarketcap...
Kryptoměny Bitcoin
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
6. 12. 2019 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento

Pražská burza zakončila páteční obchodování v pozitivním pásmu, index PX vzrostl o 0,67 % na 1 091,19 bodu. Nejvyšší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR