Fortuně loni vzrostl upravený zisk EBITDA o 13,6 % na 27,8 milionu EUR. Firma ale reviduje dividendovou politiku a čeká pokles zisku o pětinu
|

Fortuně loni vzrostl upravený zisk EBITDA o 13,6 % na 27,8 milionu EUR. Firma ale reviduje dividendovou politiku a čeká pokles zisku o pětinu

Sázkové kanceláři Fortuna v loňském roce vzrostl zisk EBITDA očištěný o jednorázové výnosy ve srovnání s předchozími dvanácti měsíci o 13,6 % na 27,8 milionu EUR. Celková výše přijatých sázek vzrostla o 18,5 % na 672,4 milionu EUR. Hodnota přijatých sázek v segmentu sportovního sázení dosáhla 655,7 milionu EUR, což je o 19 % více než v roce 2013. Dividendová politika v revizi a neveselý výhled na letošní rok ale poslaly akcie firmy v úvodu čtvrtečního obchodování zhruba o 10 % níže.

Akcie ČR Fortuna Výsledková sezóna

Fortuna podle svého vyjádření těžila zejména z růstu v segmentu internetového sázení a sázkových příležitostí během hlavních sportovních událostí v loňském roce, jako byly zimní olympijské hry a mistrovství světa ve fotbale v Brazílii.

Přijaté sázky z loterie dosáhly v roce 2014 16,7 milionu EUR, což značí meziroční nárůst o 4,1 %. Společnost výrazně překonala svůj prvotní odhad z března 2014, kdy očekávala celkovou výši přijatých sázek kolem 645 milionů EUR. Čistý zisk sázkové kanceláři meziročně stoupl o 2,3 % na 15,9 milionu EUR.

Fortuna - hospodářské výsledky za rok 2014

"Dosažené výsledky v roce 2014, zejména rychlý růst internetového sázení a tvorba zisku, potvrzují, že Fortuna má velmi dobré postavení na to stát se jednoznačným lídrem na regulovaném trhu kurzového sázení a her ve střední Evropě," sdělil k výsledkům Per Widerström, výkonný ředitel a předseda představenstva Fortuny.

Výše hrubých výher za období od ledna do prosince 2014 dosáhla 132,6 milionu EUR, což ve srovnání s rokem 2013 představuje nárůst o 13,9 %. Hrubé výhry z kurzového sázení dosáhly 125,1 milionu EUR, meziročně o 14,9 % více. Z toho hrubé výhry ze sázení po internetu se zvýšily meziročně o 31,2 % na 67 milionů EUR. Růst sázení po internetu podle firmy těžil z pokračujícího rozvoje "live sázení" a živých streamovaných přenosů.

Celkový konsolidovaný zisk EBITDA dosáhl 28,4 milionu EUR, což znamená meziroční zvýšení o 6,4 %. Po očištění výsledku o jednorázový výnos z DPH v Polsku, který měl vliv na hodnotu EBITDA jak v roce 2013, tak v roce 2014, zisk před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace dosáhl 27,8 milionu EUR, o 13,6 % meziročně více. Zisk EBITDA z loterií dosáhl 0,4 milionu EUR, což bylo zlepšení oproti výsledku z předcházejícího roku o více než 155 %.

Celkové výnosy Fortuny se v loňském roce v meziročním srovnání navýšily o 12,9 % na 109,6 milionu EUR a provozní náklady se firmě zvýšily o 15,4 % na 81,2 milionu EUR. Daně a odvody státu dosáhly 12,7 milionu EUR (meziročně +16,9 %).

Analytici z Erste Group Bank čekali, že firma za celý rok vykáže zisk EBITDA 28,7 milionu EUR při celkovém objemu přijatých sázek ve výši 679,8 milionu EUR. Taktéž upravený zisk EBITDA analytici odhadovali na 28,7 milionu EUR. Zveřejněné výsledky Fortuny tak na úrovni zisku EBITDA i přijatých sázek mírně zaostaly.

V samotném 4. čtvrtletí 2014 dosáhla celková výše přijatých sázek 180,8 milionu EUR, meziročně téměř o 12 % více. Hrubé výhry se ve 4Q2014 meziročně zvýšily o 7,3 % na 35,4 milionu EUR. Analytici čekali, že celková výše přijatých sázek dosáhne v posledních třech měsících loňského roku 185,74 milionu EUR a výše hrubých výher bude činit 36,27 milionu EUR.

Kromě tržeb firmě loni výrazně vzrostly také provozní náklady (+15 %), především kvůli marketingovým nákladům (sponzorování týmu Legia Varšava), vyšším personálním nákladům, platbám za živé přenosy (streamování videa) a platbám v rámci spolupráce s Bwinem.

"Výsledky jsou pro nás zklamáním jak čísly za minulý rok, tak výhledem pro rok letošní, kde jsme počítali s mírným růstem EBITDA. Negativním překvapením je také revize dividendové politiky, kde jsme počítali s tím, že výplatní poměr okolo 85 % je dlouhodobě udržitelný," uvedl Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

"Výsledky za 4Q2014 byly jen velice mírně pod odhady trhu, zatímco výhled na letošní rok je výrazným zklamáním (20-25% pokles EBITDA, čekali jsme mírný růst). Změna dividendové politiky je taktéž negativní zprávou," souhlasí Václav Kmínek z České spořitelny. Data od Fortuny okomentoval exkluzivně pro Investiční web.

Výsledky podle regionů

Hlavním trhem společnosti loni byla stejně jako v předchozích letech Česká republika, která se postarala téměř o 60 % všech přijatých sázek ve výši 397,7 milionu EUR. Hrubé výhry ze sportovního sázení v České republice dosáhly v roce 2014 55,3 milionu EUR (meziročně +18,7 %).

Podíl slovenského trhu na celkové výši přijatých sázek Fortuny dosáhl zhruba jedné čtvrtiny (167,7 milionu EUR, meziročně +12,7 %). Výše hrubých výher se na Slovensku loni zvýšila o 9,2 % na 39,4 milionu EUR.

Polský trh k celkové částce přijatých sázek přispěl 87,6 milionu EUR, tedy zhruba 13 %. V meziročním srovnání se výše přijatých sázek v Polsku zvýšila o 18,1 %. Hrubé výhry ze sázek se pak v Polsku loni meziročně zvýšily o 16,6 % na 30,4 milionu EUR.

Dividendová politika

Společnost přehodnocuje svou dividendovou politiku a předpokládá, že dojde ke snížení výplatního poměru vzhledem k plánovaným investicím do dalšího rozvoje. V minulosti byl výplatní poměr 70 až 100 % konsolidovaného čistého zisku. Finální dividendová politika a návrh výplaty dividendy ale budou zveřejněny až spolu s pozvánkou na valnou hromadu, která se bude konat v květnu.

Za rok 2014 firma vykázala čistý zisk 15,9 milionu EUR, což znamená, že by při zachování výplatního poměru na úrovni 70 až 100 % čistého zisku letos investorům na jednu akcii vyplatila přibližně 0,214 až 0,306 EUR.

Výhled pro rok 2015

V letošním roce Fortuna očekává růst celkových přijatých sázek na 730 milionů EUR, avšak pokles zisku EBITDA o 20 až 25 %. Firma očekávaný pokles zisku vysvětluje zrušením manipulačního poplatku na Slovensku a investicemi do dalšího rozvoje. Pokračovat by měl zejména organický růst v oblasti kurzového sázení on-line.

"Zatímco hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí byly víceméně v souladu s odhady trhu, výhled pro letošní rok je zklamáním," napsali k výsledkům analytici z agentury Bloomberg. "Namísto poklesu zisku EBITDA o 20 až 25 % v roce 2015 jsme čekali nárůst tohoto ukazatele zhruba o 6 %. Revize dividendové politiky je taktéž negativní."

Z konferenčního hovoru

  • Zrušení manipulačního poplatku na on-line sázení na Slovensku bude mít negativní dopad asi 6 milionů EUR ročně.
  • Fortuna letos plánuje výrazně navýšit investice do své on-line platformy, aby byla připravena na plánované spuštění dalších on-line her, které by měly být legalizovány od roku 2016, a na implementaci případných akvizic.
  • Úroveň CAPEX Fortuna nechtěla detailněji komentovat, nicméně letos by mělx kapitálové výdaje oproti loňskému roku vzrůst na 2-3násobek, tedy na asi 8-12 milionů EUR. Analytici z ČS čekali 7,2 milionu EUR. Investice Fortuna nechce financovat navýšením svého dluhu.

"Celkově 85% propadu EBITDA je zapříčiněno zrušením manipulačního poplatku na Slovensku, zatímco zbývajících asi 15 % je z důvodu vyšších provozních nákladů. Fortuna chce letos více investovat do své on-line platformy, aby byla připravena na plánované spuštění dalších on-line her a na implementaci případných akvizic. Investice do on-line platformy bude financována z vlastního cash flow, takže Fortuna bude muset výrazně snížit dividendový výplatní poměr v letošním a částečně také v příštím roce. Podle našich propočtů by výplatní poměr z loňského zisku mohl dosáhnout jen 15-40 %, dividendový výnos by tak klesl na 1,2-3,2 % (v závislosti na velikosti investic)," uvedl Václav Kmínek z České spořitelny.

Zdroj: Fortuna, Bloomberg, Česká spořitelna

Tisk: Britská vláda předpovídá vážné problémy po tvrdém brexitu
Tisk: Britská vláda předpovídá vážné problémy po tvrdém brexitu
01:37

Tisk: Britská vláda předpovídá vážné problémy po tvrdém brexitu

Británie bude v případě odchodu z Evropské unie bez dohody čelit nedostatku paliva, potravin a léků. Vyplývá to z...
Spojené království Ekonomické a politické hrozby Politika
Čína reformuje systém sazeb, chce podpořit úvěry firmám
Čína reformuje systém sazeb, chce podpořit úvěry firmám
včera v 14:00

Čína reformuje systém sazeb, chce podpořit úvěry firmám

Čínská lidová banka se chystá v příštím týdnu přenastavit systém takzvané primární sazby, od které se odvozují...
Čína Centrální banky Úrokové sazby
Reuters: USA v pondělí asi prodlouží výjimku firmě Huawei
včera v 09:35

Reuters: USA v pondělí asi prodlouží výjimku firmě Huawei

Americké ministerstvo obchodu patrně prodlouží výjimku firmě Huawei, která čínské společnosti umožňuje nakupovat...
Spojené státy americké (USA) Čína Informační technologie
Adidas slaví 70. výročí. Má novou centrálu za 350 milionů eur a velké…
Adidas slaví 70. výročí. Má novou centrálu za 350 milionů eur a velké…
včera v 09:10

Adidas slaví 70. výročí. Má novou centrálu za 350 milionů eur a velké ekologické plány

Neshody dvojice německých bratrů stály u zrodu výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas, od jehož vzniku v roce...
Adidas Sport Evropské akcie
Rozkol bratrů Dasslerů dal vzniknout firmám Adidas a Puma
včera v 06:03

Rozkol bratrů Dasslerů dal vzniknout firmám Adidas a Puma

Německé firmy na výrobu sportovního oblečení a obuvi Adidas a Puma patří po desetiletí k lídrům a průkopníkům trhu....
Sport Adidas Evropské akcie
Americké akcie v pátek posílily a napravily část týdenních ztrát
Americké akcie v pátek posílily a napravily část týdenních ztrát
16. 8. 2019 22:00

Americké akcie v pátek posílily a napravily část týdenních ztrát

Americké akcie zpevnily. Podpořila je zpráva o případné stimulaci ekonomické aktivity v Německu, která zmírnila obavy...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Německá půjčovna Nextmove zrušila objednávku vozů Tesla
16. 8. 2019 18:29

Německá půjčovna Nextmove zrušila objednávku vozů Tesla

Německá půjčovna aut Nextmove zrušila velkou část své objednávky na 100 vozů Tesla v hodnotě pět milionů eur. Důvodem...
Tesla Americké akcie Auta
Spiegel: Berlín se kvůli recesi může vzdát vyrovnaného rozpočtu
Spiegel: Berlín se kvůli recesi může vzdát vyrovnaného rozpočtu
16. 8. 2019 18:15

Spiegel: Berlín se kvůli recesi může vzdát vyrovnaného rozpočtu

Německá koaliční vláda se v případě recese může vzdát politiky vyrovnaného rozpočtu a přijmout nové půjčky, aby...
Německo Rozpočet Recese
Evropské akcie v pátek zdražily, v týdenním horizontu však zhruba o…
Evropské akcie v pátek zdražily, v týdenním horizontu však zhruba o…
16. 8. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v týdenním horizontu však zhruba o půl procenta klesly

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v zelených číslech, když se investoři po poklesech z předcházejících dnů...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Norská koruna klesla nejníže za více než 17 let
16. 8. 2019 17:05

Norská koruna klesla nejníže za více než 17 let

Norská koruna v pátek vůči dolaru oslabila nejníže za více než sedmnáct let. Kurz měny se během obchodování v Oslu...
Norská koruna Norsko Měny
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden posílila o 1,3 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden posílila o 1,3 %
16. 8. 2019 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden posílila o 1,3 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, index PX stoupl o 0,43 % na 1 035,46 bodu. Nejvyšší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
V Irsku končí první šetření velké firmy okolo pravidel GDPR
16. 8. 2019 16:16

V Irsku končí první šetření velké firmy okolo pravidel GDPR

Irská Komise pro ochranu dat (DPC), která má na starosti kontrolu ochrany osobních údajů, se blíží k uzavření prvního...
Irsko Facebook Americké akcie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v srpnu podle…
16. 8. 2019 16:00

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v srpnu podle předběžných dat klesl na 92,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v srpnu klesl na 92,1 bodu z 98,4 bodu v předchozím měsíci....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Caixin: Alibaba koupí internetového prodejce Kaola
Caixin: Alibaba koupí internetového prodejce Kaola
16. 8. 2019 15:23

Caixin: Alibaba koupí internetového prodejce Kaola

Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding koupí za dvě miliardy dolarů firmu Kaola, která v Číně...
Čína Fúze a akvizice Alibaba
Ze světa investičních doporučení (16. srpna)
16. 8. 2019 15:00

Ze světa investičních doporučení (16. srpna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Šéf aerolinek Cathay Pacific kvůli nátlaku Pekingu odstoupil
16. 8. 2019 14:46

Šéf aerolinek Cathay Pacific kvůli nátlaku Pekingu odstoupil

Ředitel hongkongské letecké společnosti Cathay Pacific Airways Rupert Hogg rezignoval na svou funkci. V pátek o tom...
Management Čína
USA: Zahájená výstavba v červenci klesla více, než se čekalo
16. 8. 2019 14:30

USA: Zahájená výstavba v červenci klesla více, než se čekalo

Zahájená výstavba ve Spojených státech v červenci meziměsíčně klesla z celoročně přepočítaného tempa 1,241 milionu...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Stavebnictví
Turecký penzijní fond se dohodl na koupi ocelárny British Steel
16. 8. 2019 14:06

Turecký penzijní fond se dohodl na koupi ocelárny British Steel

Turecký armádní penzijní fond OYAK se předběžně dohodl na převzetí společnosti British Steel. Fond to v pátek oznámil...
Turecko Spojené království Fúze a akvizice
Primární rozpočet řecké vlády byl do července v přebytku
Primární rozpočet řecké vlády byl do července v přebytku
16. 8. 2019 13:45

Primární rozpočet řecké vlády byl do července v přebytku

Primární rozpočet centrální vlády Řecka vykázal za prvních sedm měsíců letošního roku přebytek 1,77 miliardy eur. To...
Řecko Rozpočet