SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB ponechala politiku beze změny, na Draghiho během tiskové konference zaútočila žena z publika
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB ponechala politiku beze změny, na Draghiho během tiskové konference zaútočila žena z publika

ECB na dubnovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Kvantitativní uvolňování, které banka zahájila 9. března, ponechala ve stejném objemu 60 miliard eur měsíčně. Tisková konference Maria Draghiho byla na pár minut přerušena kvůli útoku ženy z publika, která zasypala šéfa centrální banky konfetami a rozkopala mu papíry.

Eurozóna Úrokové sazby ECB Centrální banky Kvantitativní uvolňování

Tisková konference Maria Draghiho

14.35 Tisková konference začíná.

14.36 Draghi: 9. března jsme začali s nákupy dluhopisů v rámci programu kvantitativního uvolňování. Tyto nákupy budou pokračovat do konce září 2016, nebo do chvíle, kdy se inflace přiblíží našemu cíli.

14.37 Draghi: Program probíhá bez problémů a vidíme jasné známky toho, že námi zavedené nástroje jsou efektivní. Úvěrové podmínky pro domácnosti a firmy se výrazně zlepšily, obzvláště v oblasti rostoucí poptávky po úvěrech.

14.38 Na Draghiho zaútočila žena z publika a posypala ho konfetami. Na černém tílku měla natištěný text "End the ECB dick-tatorship", což také dokola vykřikovala. Tisková konference byla přerušena.

14.41 Draghi se vrátil na místo a pokračuje v tiskové konferenci.

14.41 "Bylo by dobré, kdybych měl u sebe své úvodní poznámky, jinak budu muset improvizovat," zažertoval Draghi v reakci na to, že mu protestující žena při útoku skopla papíry na zem.

14.44 Draghi: Rizika pro eurozónu jsou již vyvážená.

14.45 Draghi: Meziroční nárůst měnové báze M3 zrychlil na 4 % v únoru z 3,7 % v lednu. Báze M1 meziročně v únoru vzrostla o 9,1 %.

14.49 Draghi: Je zapotřebí pokračovat ve strukturálních reformách.

14.50 Draghi: Do této chvíle jsme Řecku poskytli 110 miliard eur, což je ve vztahu k HDP nejvyšší částka v eurozóně. Pomáhat mu budeme i nadále.

14.51 Draghi: Program kvantitativního uvolňování je dostatečně flexibilní na to, abychom ho mohli upravit, bude-li to potřeba.

14.53 Draghi: Obavy z toho, že by mohlo dojít k nedostatku dluhopisů, jsou předčasné.

14.54 Draghi: Nebudeme situaci posuzovat podle dat v jednu chvíli, budeme ji sledovat v kontextu a dlouhodobě.

14.57 Draghi: Španělská ekonomika výrazně oživuje, od konce roku 2013 vytvořila půl milionu pracovních míst. Ale na ozdravení trhu práce je nutné dále pracovat.

14.59 Draghi: Další jednání o ELA (Emergency Liquidity Assistance) je plně v rukou řecké vlády. Záleží to na nich a na tom, jak se ohledně ELA s námi dohodnou.

15.00 Draghi: Překvapuje mě, kolik pozornosti vyvolává otázka, jak program QE ukončíme. Je to, jak řekl jeden kolega, který běhá maratony, jako uběhnout kilometr a ptát se, jestli maraton doběhnete.

15.03 Draghi: O případném krachu Řecka neuvažujeme.

15.05 Draghi: Nevidíme známky bubliny. Vidíme indikátory, které mohou v lidech vyvolávat pocit, že na trhu bublina je. Ale nevidíme rostoucí zadlužení ani větší zapákování bank.

15.07 Draghi: Nehodláme snižovat depozitní sazbu.

15.10 Draghi: ECB není svázaná s jedním specifickým indikátorem inflace.

15.13 Draghi: Hodnocení inflace bude kvalitativní proces.

15.15 Draghi: Někteří lidé argumentují tím, že uvolněná monetární politika umožňuje vládám vyhýbat se strukturálním reformám. Je to přesně opačně. Monetární politika a strukturální reformy musejí jít ruku v ruce.

15.21 Draghi: Strukturální reformy zvyšují očekávaný příjem, a mají tedy okamžitý vliv na investice a spotřebu.

15.22 Draghi: Uvědomujeme si, že velmi nízké sazby po velmi dlouhou dobu mohou být pro finanční stabilitu riskantní. Proto tento aspekt monetární politiky důkladně sledujeme. Nevidíme však žádné důkazy o systémově velkých nerovnováhách stability.

15.23 Draghi: My jsme uvolněnou monetární politiku mimochodem zahájili mnohem dříve, než jsme spustili plnohodnotné QE. A vidíme její dopady - podnikatelská i spotřebitelská důvěra se zlepšila.

Podle oficiálního prohlášení ECB se útok na prezidenta banky Draghiho vyšetřuje, další komentář k incidentu ale banka odmítla poskytnout.

15.25 Draghi: Oživení evropské ekonomiky je závislé na kompletní implementaci monetární politiky a strukturálních reforem.

15.30 Draghi: Je důležité si uvědomit, že monetární politika sama o sobě nemůže zlepšit stav ekonomiky dlouhodobě. Proto je zásadní, aby byla spojena se strukturálními reformami, protože právě tyto reformy umožňují ozdravení potenciálního produktu.

15.34 Draghi: QE mělo tři fáze, z nichž každá měla pozitivní dopady - očekávání, oznámení a provádění. Struktura programu a odhodlání, s nímž ho provádíme, vytvořily další extra pozitivní dopad. A vy teď chcete, aby se podmínky programu měnily? Proč? Je to předčasné, jsme teprve na začátku.

15.35 Draghi: Současný stav trhu práce měl být už před několika lety překonán. Ptám se sám sebe: Neměla by samotná míra nezaměstnanosti stačit jako spouštěč toho, aby státy upravily legislativu a vylepšily situaci na svých trzích práce? Už před finanční krizí byly v některých státech hladiny nezaměstnanosti příliš vysoké. První, kdo přišel o práci, když krize udeřila, byli mladí lidé - proto máme dnes také tak vysoké míry nezaměstnanosti mezi mladými. Je důležité, aby legislativa umožňovala firmám najímat nové lidi snáze, musíme zkrátit dobu, po kterou lidé hledají nové zaměstnání, a zvýšit jejich kvalifikovanost například pomocí rekvalifikačních kurzů.

15.42 Tisková konference končí netradičně potleskem, za nějž Draghi děkuje se slovy, že je pro něj velmi utěšující.

Jim Cramer už si na Twitteru stihl z celé protestní události udělat legraci (stejně jako celý zbytek Twitteru): Už jsou ta trička na prodej na Amazonu?

Evropská centrální banka stále bedlivě sleduje vývoj inflace v regionu. Pokles spotřebitelských cen v eurozóně podle předběžných dat Eurostatu v březnu zpomalil. Meziročně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po 0,3% poklesu v únoru, jak se očekávalo. Největší negativní vliv na inflaci mají stále energie.

Celková situace evropské ekonomiky se však podle mnohých indikátorů zlepšuje. Z průzkumu mezi nákupními manažery vyplývá, že růst aktivity ve zpracovatelském sektoru v eurozóně v březnu zrychlil (index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se v březnu zvýšil na 52,2 bodu z 51 bodů v únoru) a stejně tak si v březnu vedl lépe sektor služeb (index nákupních manažerů v sektoru služeb v březnu vzrostl na 54,2 bodu z únorových 53,7 bodu).

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v únoru klesla na nejnižší úroveň od května 2012 (11,3 %), v celé EU je podle dat Eurostatu nejníže od září 2011 (9,8 %). Solidně vypadají i další ukazatele - maloobchodní tržby v eurozóně v únoru meziměsíčně klesly o 0,2 %, jak se očekávalo, po 0,9% růstu v lednu (revidováno z +1,1 %). Meziročně však tržby o 3 % vzrostly, a zvýšily se tedy o 0,2 procentního bodu více, než se čekalo po lednových +3,7 %. Průmyslová produkce eurozóny v únoru vzrostla meziměsíčně dokonce o 1,1 %, očekával se 0,4% růst po lednovém poklesu o 0,3 % (revidováno z -0,1 %). Meziročně se průmyslová výroba v eurozóně zvýšila o 1,6 % při očekávání 0,8% růstu po lednovém nárůstu o 1,2 %.

Na tiskové konferenci se nejspíš guvernéři opět dotknou otázky Řecka. Na konci března ECB navýšila strop programu nouzového dodání likvidity (ELA) pro řecké banky na více než 71 miliard eur. Dosavadní strop programu ELA byl 69,8 miliardy eur.

ECB je s nakupováním dluhopisů pozadu

Během pátého týdne od zahájení plnohodnotného kvantitativního uvolňování (QE) odkoupila Evropská centrální banka (ECB) vládní dluhopisy v celkové hodnotě 9,16 miliardy eur, což je dosavadní týdenní minimum (i díky vlivu velikonočních svátků) a proporcionálně nižší částka, než která by měla odpovídat cílenému šedesátimiliardovému měsíčnímu objemu odkupovaných aktiv, napsal v komentáři Jan Šedina, analytik z České spořitelny.

"V průběhu následujících týdnů tak ECB bude muset nákupní aktivitu zvýšit, což by mělo pomoci držet výnosy vládních dluhopisů v eurozóně (především těch německých) výrazně na uzdě. Podle odhadů analytiků z Barclays dosáhne čistá emise vládních dluhopisů (celková emise mínus celkový objem splatných dluhopisů) v eurozóně během následujících tří měsíců 65 miliard eur. Očekávané nákupy ECB v rámci QE v hodnotě více než dvojnásobku této částky za stejné období by tak měly nadále působit jako klíčový faktor držící výnosy vládních dluhopisů v eurozóně na současných extrémně nízkých úrovních," dodal Šedina.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, MarketWatch, Twitter

Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu
včera v 14:53

Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu

V íránských městech v sobotu druhým dnem pokračovaly protesty proti zvýšení cen benzinu. Vláda v pátek nečekaně...
Írán Blízký a Střední východ Pohonné hmoty
Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei
včera v 11:19

Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei

Americká vláda zřejmě v pondělí o dva týdny prodlouží licenci, která umožňuje americkým podnikům obchodovat s čínským...
Spojené státy americké (USA) Čína Telekomunikace
IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord
včera v 10:17

IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord

Celosvětový dluh se v letošním prvním pololetí zvýšil o 7,5 bilionu dolarů na rekordních 250,9 bilionu dolarů, a to...
Zadlužení Světová ekonomika
Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene
včera v 09:42

Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene

Americký výrobce léků Bristol-Myers Squibb získal od americké Federální obchodní komise (FTC) svolení k převzetí...
Americké akcie Farmacie Fúze a akvizice
Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku
včera v 08:22

Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku

Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá o plánu na výstavbu nové továrny v Turecku rozhodnout do konce...
Volkswagen Turecko Auta
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
15. 11. 2019 22:30

Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru týdne poprvé překonal 28 000 bodů

Americké akcie uzavřely páteční obchodování na nových maximech, index Dow poprvé v historii překonal hranici 28 000...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou firmě Johnson & Johnson kvůli…
15. 11. 2019 21:57

Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou firmě Johnson & Johnson kvůli opioidům

Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou americké farmaceutické společnosti Johnson & Johnson za její podíl na...
Johnson & Johnson Farmacie
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle…
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle…
15. 11. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle Bílého domu přiblížila

Ceny akcií na hlavních burzách západní Evropy se v pátek pohybovaly vesměs vzhůru, když mezi investory převládl...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Audi od dubna povede Markus Duesmann, bude i v představenstvu…
15. 11. 2019 17:18

Audi od dubna povede Markus Duesmann, bude i v představenstvu Volkswagenu

Automobilku Audi od dubna příštího roku povede Markus Duesmann. Stane se zároveň členem představenstva Volkswagenu,...
Evropské akcie Volkswagen Auta
USA: Skladové zásoby se v září nezměnily
15. 11. 2019 17:04

USA: Skladové zásoby se v září nezměnily

Objem skladových zásob amerických firem zůstal v září stejný jako v srpnu. Po srpnovém poklesu o 0,1 procent ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018
15. 11. 2019 16:58

Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018

Průmyslová výroba ve Spojených státech se v říjnu snížila o 0,8 procenta po zářijovém poklesu o 0,3 procenta. Oznámil...
Americká ekonomika Průmysl Spojené státy americké (USA)
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden…
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden…
15. 11. 2019 16:45

Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden akcie přidaly půl procenta

Index pražské burzy PX během pátečního obchodování vystoupal o 0,34 % a uzavřel seanci na 1 083,11 bodu. Tahouny...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen vloží do elektromobilů a digitalizace další miliardy eur
15. 11. 2019 16:21

Volkswagen vloží do elektromobilů a digitalizace další miliardy eur

Německý koncern Volkswagen v letech 2020 až 2024 vloží do elektromobility a digitalizace 60 miliard eur. Automobilka...
Volkswagen Technologie Auta
Čínská CEFC Shanghai Securities přešla pod státní správu
15. 11. 2019 16:15

Čínská CEFC Shanghai Securities přešla pod státní správu

Společnost CEFC Shanghai Securities, součást konglomerátu CEFC China Energy, převzala kvůli nesrovnalostem na nejdéle...
Čína
Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu
15. 11. 2019 15:22

Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu

Současné nastavení úrokových sazeb České národní banky odpovídá situaci, ve které se v rámci hospodářského cyklu...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Řím u soudu napadl ArcelorMittal, který už nechce ocelárnu Ilva
15. 11. 2019 15:17

Řím u soudu napadl ArcelorMittal, který už nechce ocelárnu Ilva

Italská vláda napadla u milánského soudu evropskou společnost ArcellorMittal, která chce odstoupit od převzetí...
ArcelorMittal Itálie Fúze a akvizice
Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů
Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů
15. 11. 2019 15:02

Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů

Americký prezident Donald Trump se obrátil na nejvyšší soud USA, aby zabránil vydání svých daňových záznamů. Trumpův...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika
USA: Maloobchodní tržby v říjnu stouply o 0,3 procenta
15. 11. 2019 14:36

USA: Maloobchodní tržby v říjnu stouply o 0,3 procenta

Američtí maloobchodníci utržili v říjnu o 0,3 procenta více než v září (září: -0,3 %). Meziročně jejich tržby...
Americká ekonomika Maloobchod