Americké akcie ve čtvrtek skončily mírně pod nulou, cenné papíry Etsy v premiéře vystřelily téměř o 90 %
|

Americké akcie ve čtvrtek skončily mírně pod nulou, cenné papíry Etsy v premiéře vystřelily téměř o 90 %

Americké akcie v první polovině čtvrtečního obchodování mírně ztrácely. Trh reagoval především na zprávy o kvartálních výsledcích amerických firem, které sice v mnoha případech překonaly odhady, jejich celkový růst ale nebyl výrazný. Zhruba dvě a půl hodiny před koncem obchodování se všechny tři nejsledovanější akciové indexy dostaly nad nulu, zisky ale poté zase odevzdaly.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,04 % na 18 105,77 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,08 % na 2 104,99 bodu a technologický Nasdaq sestoupil o 0,06 % na 5 007,79 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,87 % na 12,60 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA zůstal beze změny na 1,89 %.

V mínusu skončilo šest odvětví z deseti, i když jejich poklesy byly poměrně nevýrazné. Nejvíce klesly technologické odvětví, sektor zdravotní péče, odvětví základních materiálů a sektor technologií. Téměř půl procenta naopak přidaly energetický sektor a odvětví necyklického spotřebního zboží.

Americké akcie (16. dubna 2015)

"Index S&P 500 bojuje o proražení historického maxima a jak víme, někdy je potřeba před útokem zastavit a nadechnout se," uvedl pro agenturu Bloomberg Matt Maley, akciový stratég z Miller Tabak & Co. "Trhům kromě jiného jednoznačně pomáhají i zvyšující se ceny ropy, která byla v posledních týdnech hodně přeprodaná," uvedl zase v rozhovoru pro finanční televizi CNBC Lance Roberts ze společnosti STA Wealth Management.

Výsledky zatím zveřejnilo 51 firem z indexu S&P 500. Vyšší než odhadovaný zisk jich mělo zhruba 77 %, jen kolem 47 % jich ale překonalo odhady na úrovni tržeb. Historický průměr v tomto případě činí 61 %, což naznačuje, že společnosti dosahují vyšších výsledků spíše snižováním nákladů než obchodní expanzí.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+3,65 %), provozovatele platebních karet American Express (+1,45 %) a technologické společnosti Cisco Systems (+1,24 %). Nedařilo se naopak cenným papírům farmaceutické firmy Merck (-1,04 %), řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-0,84 %) nebo farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (-0,81 %).

Akcie provozovatele služby pro streamování videa Netflix (+18,21 %) vystřelily téměř o pětinu na nové zavírací maximum 562,05 USD. Historický intradenní rekord posunuly na 568,75 USD. Akciím nahoru pomohly středeční hospodářské výsledky. Firma podle nich v prvních třech měsících letošního roku vydělala 0,38 USD na akcii při tržbách 1,40 miliardy dolarů. Ve stejném období o rok dříve společnost hospodařila se ziskem na akcii 0,86 USD a tržbami 1,07 miliardy dolarů. Investory nejvíce překvapil výrazný nárůst počtu předplatitelů Netflixu na 62,27 milionu ze 48,35 milionu v 1Q2013.

Hospodářské výsledky nahoru pomohly i cenným papírům tabákové společnosti Philip Morris International (+8,74 %). Firma ve čtvrtek před začátkem obchodování na amerických burzách oznámila, že jí v prvním čtvrtletí klesl zisk o zhruba čtyři procenta na 1,8 miliardy dolarů. Na hospodaření měl negativní vliv silný dolar, firma ale zvýšila odbyt a zlepšila výhled tvorby zisku na celý rok. Zisk na akcii činil 1,16 USD, a o 15 centů tak překonal odhad trhu. Tržby podniku na úrovni 6,62 miliardy dolarů skončily taktéž mírně nad odhadem trhu (6,16 miliardy dolarů).

Z dalších titulů se v reakci na slušná kvartální čísla dařilo například akciím investiční společnosti Blackstone (+0,32 %), zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+3,65 %) či finanční skupiny Citigroup (+1,52 %).

Akcie internetového prodejce výtvarných potřeb a uměleckých děl Etsy (+87,50 %) ve čtvrtek zakončily první obchodní den na burze Nasdaq masivním zdražením téměř o devadesát procent na 30 dolarů. Firma akcie upsala za 16 dolarů za kus, obchodovat se s nimi ale na burze začalo za 31 dolarů. Během dne se jejich cena dostala až na 35,74 USD. Primární úpis akcií (IPO) firmě vynesl téměř 267 milionů dolarů. Upisovací cena byla na horní hranici dříve představeného rozpětí 14 až 16 dolarů za kus. Obchodník registruje zhruba 1,4 milionu aktivních prodejců a 19,8 milionu aktivních nakupujících. Jeho hlavními konkurenty jsou Amazon.com, eBay či Alibaba. Podle slov šéfa Etsy Chada Dickersona prohlašuje až 92 % nakupujících, že na Etsy hledají zboží, které jinde nelze koupit, což je podle analytiků hlavní přidaná hodnota podniku.

V červených číslech naopak skončily akcie výrobce paměťových karet SanDisk (-4,43 %), který již ve středu večer oznámil, že v prvním čtvrtletí hospodařil se ziskem 0,17 USD na akcii oproti 1,14 USD na akcii ve stejném období o rok dříve. Upravený zisk na akcii činil 0,62 USD a tržby dosáhly 1,33 miliardy USD. Analytici čekali, že firma vykáže upravený zisk na akcii 0,70 USD.

Mírně zlevnily i akcie investiční banky Goldman Sachs (-0,44 %), která oznámila, že v prvním čtvrtletí dosáhla čistého zisku 2,75 miliardy dolarů, což je nejvyšší hodnota za pět let. Banka zároveň oznámila, že navyšuje dividendu na 65 centů z 60 centů na akcii. Ani to ale její cenné papíry nedokázalo vytlačit nad nulu.

Po konci obchodování zveřejnily kvartální hospodářské výsledky například výrobce počítačových čipů Advanced Micro Devices (AMD), provozovatel platebních karet American Express či výrobce hraček Mattel.

Společnost American Express (v řádném obchodování +1,45 %) oznámila, že v prvních třech měsících roku hospodařila se ziskem 1,53 miliardy dolarů neboli 1,48 USD na akcii při tržbách 7,95 miliardy dolarů. O rok dříve firma za stejné období vykázala zisk na akcii 1,33 USD a tržby 8,17 miliardy dolarů. Akcie American Express na výsledky v poobchodní fázi reagovaly procentním zlevňováním.

Výrobce hraček Mattel (v řádném obchodování -0,39 %) vykázal za první čtvrtletí upravenou ztrátu na akcii 8 centů při čistých tržbách 922 milionů dolarů. O rok dříve firma hospodařila se ztrátou 17 centů na akcii a tržbami 946 milionů dolarů. Upravená provozní ztráta firmy činila 14,6 milionu dolarů oproti 27,7 milionu dolarů o rok dříve. Analytici čekali, že Mattel vykáže ztrátu na akcii 9 centů při tržbách 900 milionů dolarů. Akcie Mattelu v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly až o deset procent.

Firma AMD (v řádném obchodování +6,30 %) v období od ledna do března hospodařila se ztrátou 180 milionů dolarů neboli 0,23 USD na akcii při meziročním poklesu tržeb o 23 % na 1,03 miliardy dolarů. O rok dříve společnost vykázala ztrátu 20 milionů dolarů neboli 0,03 USD na akcii. Upravená ztráta na akcii v letošním prvním čtvrtletí činila 0,09 USD na akcii. Analytici čekali, že upravená ztráta dosáhne jen 6 centů na akcii. V poobchodní fázi akcie AMD zlevňovaly téměř o osm procent.

Dolar k euru klesl na nejslabší úroveň za poslední týden

Dolar ve čtvrtek na devizových trzích oslaboval a vůči euru se dostal až na nejslabší hodnotu za poslední týden. Americkou měnu podkopaly obavy, že by americká centrální banka po sérii slabších dat z ekonomiky mohla odložit očekávané zvýšení úrokových sazeb.

Euro k dolaru vystoupilo na zhruba týdenní maximum 1,082 USD a krátce po desáté hodině rostlo o 0,74 % na 1,076 USD. Dolar k japonskému jenu vykazoval krátce po uzavření amerických burz nepatrný pokles na 119,03 USD/JPY. Dolarový index, který měří hodnotu dolaru vůči koši měn šesti nejvýznamnějších obchodních partnerů USA, po desáté hodině ztrácel 0,66 % na 97,66 bodu.

Čtvrteční statistika ukázala, že zahájená výstavba obytných domů ve Spojených státech v březnu vzrostla podstatně méně, než se čekalo. Počet vydaných stavebních povolení navíc zaznamenal největší propad od loňského května. Další zpráva zase ukázala, že počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA minulý týden nečekaně stoupl.

Obchodníci tyto údaje vnímají jako další náznak, že zotavování největší světové ekonomiky se v březnu zkomplikovalo, což snižuje šance na červnové zvýšení úrokových sazeb. Právě díky nadějím na tento krok dolar v posledních měsících získával na hodnotě. Zvýšení úroků by totiž mělo také podpořit příliv investic do USA.

Severomořská ropa Brent během čtvrtečního obchodování zdražila na letošní maximum nad 64,50 USD za barel. Její cena se tak postupně zotavuje poté, co v lednu sestoupila až k 45 USD za barel. Vzhůru ji tlačí známky zpomalování těžby ve Spojených státech, napsala agentura Reuters. Krátce po desáté hodině se barel Brentu prodával za 63,92 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI rostla o 70 centů na 57,99 USD za barel.

"Lidé zjišťují, že těžba v USA alespoň prozatím zpomaluje," uvedl analytik Virendra Chauhan ze společnosti Energy Aspects. "Těžba v USA se podruhé za tři týdny snížila a produkce rafinerií roste, což tlačí vzhůru poptávku," dodal.

Úřad pro energetické informace (EIA), který působí při americkém ministerstvu energetiky, v pondělí předpověděl, že těžba ropy z břidlicových hornin ve Spojených státech v květnu poprvé za více než čtyři roky klesne.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo zhruba o 3,6 dolaru na 1 199 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra vzrostla o necelých 30 centů na 16,29 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, MarketWatch, ČTK

Co musíte ráno vědět (27. ledna)
Co musíte ráno vědět (27. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. ledna)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a v USA, o kom se nelichotivě vyjádřil George Soros a jaké "tajemství"...
Musíte vědět
Faltýnek: Digitální daň by mohla začít platit ještě letos
včera v 14:21

Faltýnek: Digitální daň by mohla začít platit ještě letos

Digitální daň pro internetové firmy v Česku by mohla začít platit ještě letos. V pořadu Otázky Václava Moravce v...
Daně Internet Česká republika
Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek
včera v 12:41

Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká...
Daně Česká republika Nemovitosti
OECD by měla návrhy na provedení důchodové reformy v Česku dodat do…
včera v 12:14

OECD by měla návrhy na provedení důchodové reformy v Česku dodat do konce července

Odborníci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by měli dodat vládě své návrhy na provedení...
Důchody Česká republika
Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne,…
včera v 11:06

Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne, rizikem je konec roku

Od samotného formálního vystoupení Velké Británie z EU na konci ledna nelze čekat žádné výrazné dopady na vývoj trhů...
Spojené království Evropská unie Evropská ekonomika
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
včera v 09:43

Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je, varuje vědec

Jak rychle se může šířit nákaza koronavirem, která již Peking přiměla k uzavření města Wu-chan, rušení mnoha...
Čína Ekonomické a politické hrozby Krása a zdraví
Boeing 777X úspěšně absolvoval první zkušební let, ve vzduchu byl…
Boeing 777X úspěšně absolvoval první zkušební let, ve vzduchu byl…
25. 1. 2020 23:26

Boeing 777X úspěšně absolvoval první zkušební let, ve vzduchu byl zhruba čtyři hodiny

Nový dálkový letoun 777X americké společnost Boeing v sobotu úspěšně absolvoval první zkušební let, který byl tento...
Boeing Doprava
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
25. 1. 2020 21:31

Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu

Americká společnost Boeing v sobotu zahájila zkušební let nového letounu 777X. Stroj vzlétl v 10.09 místního času (19...
Boeing Doprava Americké akcie
Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň
25. 1. 2020 12:15

Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň

Mezinárodní ratingová agentura Fitch zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na úroveň BB....
Řecko Rating
V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel
25. 1. 2020 10:14

V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank jmenovala do své dozorčí rady bývalého německého vicekancléře a...
Deutsche Bank Evropské banky Management
Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-
25. 1. 2020 08:13

Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-....
Rating Česká republika Česká ekonomika
Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X
24. 1. 2020 23:25

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého...
Boeing Doprava
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
24. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý týden hlavní indexy klesly zhruba o procento

Americké akcie v pátek klesly, protože rostoucí obavy ohledně koronaviru šířícího se z Číny převážily nad příznivými...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku
24. 1. 2020 22:05

Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku

Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Steve Dickson v pátek telefonicky sdělil představitelům...
Boeing Doprava
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden se indexy na…
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden se indexy na…
24. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden se indexy na směru neshodly

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory uklidnilo čtvrteční rozhodnutí...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
24. 1. 2020 17:18

Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční

Jaderná elektrárna Dukovany odstaví o víkendu třetí výrobní blok, jehož odstávka měla podle plánu začít počátkem...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
24. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza se v pátek po čtvrtečním poklesu vrátila na téměř devítileté maximum. Index PX stoupl o 0,66 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
24. 1. 2020 16:19

ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %

Objem nově poskytnutých hypoték, které podléhají od října 2018 novým limitům ukazatelů pro posuzování žadatelů, klesl...
Česká republika Hypotéky Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu…
24. 1. 2020 16:00

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu podle předběžných dat klesl na 51,7 bodu, tempo růstu sektoru služeb se naopak zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v lednu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)