Americké akcie v úterý převážně zpevňovaly, cenné papíry Twitteru se propadly po výsledkovém faux pas
|

Americké akcie v úterý převážně zpevňovaly, cenné papíry Twitteru se propadly po výsledkovém faux pas

Americké akcie se krátce po začátku úterního obchodování propadly do červených čísel, ze ztrát se ale brzy oklepaly a vrátily se nad nulu. Pokles akcií technologické firmy Apple vyrovnal růst akcií farmaceutické skupiny Merck. Akcie sociální sítě Twitter zlevnily téměř o pětinu poté, co se na internetu objevily hospodářské výsledky firmy zhruba hodinu před koncem obchodování, ačkoli měly být zveřejněny až po uzavření burz. Trh nyní netrpělivě čeká na středeční výstup z dvoudenního zasedání americké centrální banky.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,4 % na 18 110,14 bodu a S&P 500 přidal 0,28 % na 2 114,76 bodu, zatímco technologický Nasdaq klesl o 0,1 % na 5 055,42 bodu. Index volatility VIX se snížil o 5,41 % na 12,41 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA vyskočil o osm bazických bodů na 2 %.

V zelených číslech uzavřelo sedm z deseti hlavních sektorů. Dařilo se zejména akciím ze sektoru základních materiálů, finančním titulům a cenným papírům z odvětví veřejných služeb. Pod nulou v úterý zůstaly sektor cyklického spotřebního zboží, technologické odvětví a odvětví zdravotní péče.

Americké akcie (28. dubna 2015)

"Investoři jsou před blížícím se koncem zasedání FOMC nervózní, ačkoli se tentokrát nebude konat tisková konference Janet Yellenové," řekl Quincy Krosby, tržní stratég z Prudential Financial. "Trh si není jistý, zda centrální banka alespoň nenaznačí, kdy začne zvyšovat úrokové sazby."

Z prohlášení ze svého březnového zasedání americká centrální banka vypustila frázi o tom, že bude ohledně zvyšování krátkodobých úrokových sazeb "trpělivá". Růst úroků nicméně podmínila dalším zlepšováním situace na trhu práce a jasnými známkami růstu inflace. Agentura Reuters upozornila, že to de facto znamená posunutí termínu prvního zvýšení sazeb minimálně na říjen.

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie farmaceutické společnosti Merck (+5,04 %), softwarové firmy Microsoft (+2,33 %) a počítačového obra IBM (+1,87 %). Nedařilo se cenným papírům Apple (-1,58 %), akciím výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-1,07 %) nebo řetězce hobby marketů Home Depot (-0,73 %).

Akcie technologické společnosti Apple (-1,58 %) odepsaly zhruba procento a půl poté, co firma již v pondělí po konci obchodování na amerických burzách zveřejnila své hospodářské výsledky za první čtvrtletí. V začátku úterního obchodování sice akcie Applu vystoupily na nový rekord, poté se ale růst jejich ceny zastavil a nakonec zlevnily, přestože výsledky předčily odhady trhu a firma oznámila, že rozšíří program vracení kapitálu investorům formou zpětných odkupů akcií a dividend na 200 miliard USD, a zvýšila dividendu. Na úrovni tržeb Apple dosáhl výsledku 58 miliard dolarů (čekalo se 56 miliard dolarů). Zisk na akcii činil 2,33 USD nad odhadem 2,16 USD.

Po zveřejnění kvartálních čísel se nedařilo ani akciím výrobce domácích spotřebičů Whirlpool (-7,14 %), výrobce kabelek Coach (-6,33 %) nebo dodavatele zařízení a poskytovatele služeb pro těžbu ropy a zemního plynu National Oilwell Varco (-5,05 %).

Zdražením na čtvrtletní hospodářské výsledky naopak zareagovaly akcie přepravní společnosti United Parcel Service (+3,43 %), správce záznamů a dat Iron Mountain (+2,87 %) či automobilky Ford Motor (+1,01 %).

Zhruba o pět procent během dne zlevňovaly akcie mikroblogovací sociální sítě Twitter, nakonec ale odepsaly 18,18 %. Firma měla po konci úterního obchodování zveřejnit své výsledky za letošní první čtvrtletí, čísla se však na trh dostala nečekaně již zhruba hodinu před zavřením burz v USA. Jako první výsledky prostřednictvím svého twitterového účtu zveřejnila společnost Selerity. Sociální síť podle ní v prvním čtvrtletí dosáhla tržeb 436 milionů dolarů pod odhadem 456,52 milionu dolarů a upraveného zisku na akcii 0,07 USD nad odhadem 0,04 USD. Twitter za necelou půl hodinu vydal tiskovou zprávu, ve které výsledky potvrdil. Selerity posléze uvedla, že výsledky získala legální cestou ze sekce Vztahy s investory na internetových stránkách Twitteru.

Po konci obchodování zveřejnily hospodářské výsledky například firmy GoPro a Kraft Foods Group.

Výrobce sportovních minikamer GoPro (v řádném obchodování +4,05 %) oznámil, že v 1Q2015 hospodařil s čistým ziskem 16,8 milionu dolarů neboli 0,11 USD na akcii oproti zisku 8,5 milionu dolarů neboli 0,08 USD na akcii o rok dříve. Upravený zisk na akcii činil 0,24 USD a překonal odhad trhu nastavený na 0,18 USD. Tržby na úrovni 363,1 milionu dolarů taktéž překonaly odhad trhu 341 milionů dolarů. Akcie GoPro nicméně v poobchodní fázi ztrácely více než čtyři procenta.

Potravinářská skupina Kraft Foods Group (v řádném obchodování +0,01 %) vykázala za první tři měsíce letošního roku čistý zisk na akcii 0,72 USD. Tržby dosáhly 4,35 miliardy USD. Loni firma za stejné období vykázala čistý zisk na akcii 0,85 USD. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,86 USD nad odhadem 0,81 USD. Na úrovni výnosů trh čekal výsledek 4,43 miliardy dolarů. V after-marketu akcie Kraft Foods Group zlevňovaly zhruba o procento.

Dolar po slabších datech oslabil k euru i jenu

Dolar v úterý k euru po slabších údajích z americké ekonomiky klesl na osmitýdenní minimum. Evropskou měnu dál podporovaly naděje na dohodu eurozóny s Řeckem. Investoři na Wall Street se taktéž připravují na středeční výsledek dvoudenního zasedání americké centrální banky.

Euro vůči americké měně krátce po desáté hodině posilovalo o necelých 0,9 % na 1,098 EUR/USD a dolar k japonskému jenu klesal o 0,21 % na 118,86 USD/JPY.

Americkou měnu podkopaly údaje o nečekaném a výrazném poklesu spotřebitelské důvěry v USA. Obavy z útlumu americké ekonomiky a vyhlídky na pozdější začátek zvyšování úroků oslabily kurz dolaru v posledních šesti týdnech o čtyři procenta. Evropská měna naopak těží ze zpráv, že Řecko učinilo změny ve složení týmu, který vede jednání s mezinárodními věřiteli. Hlavním vyjednávačem s věřiteli z eurozóny se namísto řeckého ministra financí Janise Varufakise stal náměstek ministra zahraničí Euklidis Tsakalotos. Řecký premiér Alexis Tsipras vyjádřil naději, že se dohodu s věřiteli podaří uzavřít před zasedáním ministrů eurozóny 11. května.

Světové ceny ropy se v úterý vyvíjely nejednotně, severomořský Brent nepatrně zlevnil, zatímco severoamerická ropa WTI mírně zdražila. Trh během dne podporovaly obavy z geopolitického napětí po zprávě, že se Írán zmocnil nákladní lodi v Hormuzském průlivu.

Barel Brentu krátce po desáté hodině zlevňoval o čtyři a půl centu na 64,65 USD a cena ropy WTI rostla o 21 centů na 57,02 USD za barel.

Ministerstvo obrany USA uvedlo, že íránští vojáci v Hormuzském průlivu vstoupili na palubu lodi, která patří dánské společnosti Maersk, ale plula pod vlajkou Marshallových ostrovů. Írán v minulosti několikrát vyhrožoval, že průliv zablokuje na protest proti zahraničním sankcím, které vyvolal jeho jaderný program. Touto námořní cestou proplouvají tankery převážející až pětinu těžené ropy.

"Napětí je v tomto regionu s blížící se jadernou dohodou mezi Íránem a Spojenými státy tak velké, že má jakákoli událost spojovaná s USA na ceny ropy okamžitý dopad," řekl agentuře Reuters John Kilduff z newyorského hedgeového fondu Again Capital.

Surovinu podporoval i slabší dolar, jehož index vůči koši měn klesl na osmitýdenní minimum. V první polovině dne ceny ropy spíše klesaly kvůli očekávání, že její zásoby na americkém trhu minulý týden vzrostly na nová rekordní maxima.

Zlato v úterý zdražilo téměř o deset dolarů na 1 212 USD za trojskou unci a cena stříbra stoupla o 21 centů na 16,62 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • V 80. a 90. letech, kdy byly ceny komodit v postranním až medvědím trendu, nepřesáhl jejich roční propad 20 %. Po pádu Lehman Brothers ztratily komodity za rok polovinu hodnoty. Letos v dubnu index cen komodit ztrácel za rok zhruba 30 %. Otázkou zůstává, jaký scénář očekávat nyní. Jsou již ceny na dně nebo poblíž něj?
  • Index spotřebitelské důvěry v dubnu klesl na 95,2 bodu ze 101,4 bodu v březnu (revidováno ze 101,3 bodu), čekal se růst na 102,2 bodu.
  • Index aktivity richmondského Fedu v dubnu vzrostl na -3 body, čekal se růst na -2 body (březen: -8 bodů).
  • Ceny domů ve Spojených státech v únoru podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve 20 amerických městech, meziročně vzrostly o 5,03 %, očekávalo se 4,7 %. V lednu index stoupl o 4,56 % meziročně.

Výsledková sezóna

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Co musíte ráno vědět (29. října)
Co musíte ráno vědět (29. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (29. října)

Jak hluboce ve středu klesly ceny amerických a evropských akcií, jak na tom letos mají být české veřejné finance v...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
včera v 21:00

Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta

Americké akcie se ve středu propadly, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta a Dow klesl na hodnoty z konce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
včera v 19:47

Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za sdílené zprávy

Jen týden před americkými prezidentskými volbami v Senátu mluvili šéfové technologických firem Facebook, Google a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Facebook
Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů
včera v 18:49

Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů

Největší japonská automobilka Toyota svolává do servisu ve Spojených státech dalších 1,5 milionu vozů kvůli závadě...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
včera v 18:00

Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a Německo řeší zavření ekonomiky

Burzy v západní Evropě ve středu navázaly na negativní náladu na asijských a amerických trzích a výrazně oslabily. V...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání
včera v 15:30

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání

Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu do 23. října stouply o 4,32 milionu barelů, čekal se růst jen o 1,23 milionu.
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ropa
Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi,…
včera v 15:14

Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi, schodek rozpočtu za celý rok zřejmě nebude pod 100 miliard eur

Balík deseti miliard eur pro německé podniky postižené novou vlnou karanténních opatření chystá ministr financí Olaf...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ze světa investičních doporučení (28. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (28. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
včera v 13:48

Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a vývojová organizace

Společnost Primoco UAV SE, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, byla 26. října 2020 ze strany...
Primoco UAV Akcie ČR
Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku…
včera v 13:41

Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku díky rekordu v USA

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Automobilový...
Americké akcie Auta Výsledková sezóna
Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2…
včera v 12:38

Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2,35 USD), tržby 14,14 miliardy USD (odhad: 14,2 miliardy USD, loni: 19,98 miliardy USD)

Americký výrobce letadel Boeing vykázal již čtvrté čtvrtletí za sebou ztrátu. Může za to propad prodeje způsobený...
Boeing Výsledková sezóna Americké akcie
Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí…
včera v 12:13

Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí stoupl o 17 %

Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 17 % na 190 milionů...
Evropské akcie Výsledková sezóna