Ekonomika Spojených států podle předběžných dat v prvním čtvrtletí téměř stagnovala
|

Ekonomika Spojených států podle předběžných dat v prvním čtvrtletí téměř stagnovala

Ekonomika Spojených států v prvním kvartálu expandovala tempem 0,2 %. Očekávalo se zpomalení růstu na 1 % anualizovaně z 2,2 % v předchozím čtvrtletí. Jádrové výdaje na spotřebu v prvním čtvrtletí podle předběžných údajů vzrostly o 0,9 % mezikvartálně, očekával se procentní růst po +1,1 % v předešlém čtvrtletí. Růst osobní spotřeby v prvním čtvrtletí zpomalil na 1,9 % z 4,4 % v posledních třech měsících loňského roku, očekávalo se zpomalení na 1,7 %.

Americká ekonomika HDP

Na ekonomiku Spojených států měl v prvním čtvrtletí negativní vliv především pokles investic a exportu v důsledku propadu cen ropy a posilujícího dolaru. Problémem bylo i chladné počasí.

Ekonomika vzrostla jen o 0,2 % anualizovaně, 86 analytiků oslovených agenturou Bloomberg v průměru očekávalo růst o procento po +2,2 % v předchozím čtvrtletí. Osobní spotřeba, která zastupuje více než dvě třetiny HDP, však naopak byla o něco lepší, než se očekávalo.

Zatímco zimní počasí a prostoje v přístavech na západním pobřeží měly jen dočasný negativní dopad, pokles cen ropy a silný dolar budou mít zjevně dlouhodobější vliv. Očekává se, že guvernéři americké centrální banky, která ve středu večer zveřejní výsledek svého dvoudenního zasedání, zdůrazní, že se zvyšováním sazeb nebudou nijak spěchat.

"Většina analytiků si myslí, že jde jen o jednorázové zaváhání ekonomiky. Nicméně index chicagského Fedu, takzvaný NAI, který sdružuje několik desítek indikátorů do jednoho, ukazuje, že opatrnost je na místě," napsal David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

USA - HDP a index NAI

Korporátní fixní investice se v prvním kvartálu snížily o 2,5 % anualizovaně, což je nejhorší výsledek od konce roku 2009. V předchozím čtvrtletí se zvýšily o 4,5 %.

Investice do neobytných objektů, včetně kancelářských budov a továren, se propadly o 23,1 %, nejvíce za poslední čtyři roky. V předchozích třech měsících přitom vzrostly o 5,9 %.

Výrazný pokles cen ropy se znatelně promítl do investic v ropném sektoru. Výdaje na vrty a doly se snížily o 48,7 % anualizovaně po 8,1% růstu na konci roku 2014.

Deficit obchodní bilance se v prvním kvartálu rozšířil na 522,1 miliardy dolarů z 471,4 miliardy dolarů kvůli poklesu exportu a nárůstu importu. Export klesá čtyři kvartály v řadě v důsledku posilujícího dolaru, který od loňského června zpevnil o více než 20 %.

Osobní spotřeba v prvních třech měsících roku vzrostla o 1,9 % po 4,4% růstu v předchozím čtvrtletí, který představoval největší skok od roku 2006. Osobní spotřeba tvoří HDP ze 70 %.