CME v 1. čtvrtletí hospodařila s meziročně vyšší čistou ztrátou, provozní výsledky ale příjemně překvapily
|

CME v 1. čtvrtletí hospodařila s meziročně vyšší čistou ztrátou, provozní výsledky ale příjemně překvapily

Mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), která v ČR vlastní televizi Nova a další stanice, v letošním prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 73,27 milionu dolarů oproti ztrátě 47,92 milionu dolarů o rok dříve. Na úrovni tržeb firma dosáhla výsledku 126,13 milionu dolarů, který byl oproti loňskému prvnímu čtvrtletí, za které CME vykázala tržby 140,71 milionu dolarů, taktéž slabší. Ztráta z pokračujících operací v 1Q2015 činila 70,24 milionu USD oproti ztrátě 41 milionů USD o rok dříve.

Akcie ČR CETV Média Televize Výsledková sezóna

Ztráta na akcii se firmě v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšila na 0,51 USD z 0,30 USD v prvních třech měsících loňského roku a výnosy z reklamního byznysu se společnosti při vyloučení vlivu výkyvů kurzu dolaru v meziročním srovnání zvýšily o devět procent.

Zisk OIBDA stoupl ze záporné hodnoty 3,40 milionu USD v 1Q2014 na 11,45 milionu USD v prvních třech měsících letošního roku. Celkový peněžní příjem CME po zdanění se zvýšil o 14,5 milionu USD na 23,3 milionu USD, což je podle firmy důsledkem solidních tržeb a nižších úroků splácených dluhů.

Negativně ale výsledky ovlivnily jednorázové položky spojené s probíhajícími daňovými audity v rumunské Pro TV. Jejich dopad na výsledky za 1Q2015 firma vyčíslila na 18,2 milionu dolarů. Náklady na audity, které by podle firmy měly skončit v průběhu 2. čtvrtletí, nejsou zahrnuty do zisku OIBDA, ale zvyšují čistou ztrátu. Společnost současně upozornila, že další náklady na audity velmi pravděpodobně zaúčtuje i ve druhém čtvrtletí, zdůraznila však, že zatím nelze určit, jak vysoké tyto náklady budou.

CME - hospodářské výsledky (1Q2015)

K přesunu do provozní ziskovosti nejvíce přispěly aktivity na českém trhu. Zisk OIBDA z aktivit v České republice se zlepšil na 10,09 milionu dolarů z 2,71 milionu USD před rokem. Výnosy z českých aktivit v přepočtu na dolary klesly zhruba o deset procent na 34,97 milionu USD. Jsou tak stále o něco vyšší než výnosy z Rumunska, tam ale provozní ziskovost CME v prvním čtvrtletí mírně klesla.

CME - hospodářské výsledky (1Q2015)

"OIBDA a tržby překonaly očekávání trhu. Čisté tržby vzrostly meziročně o 9 % (očištěno o kurzové změny), což je mírně nad naším očekáváním (+7,5 %). Oživení na českém a slovenském trhu pokračovalo v 1Q2015 s 10% meziročním růstem tržeb v ČR a 17% růstem na Slovensku (očištěno o kurz). CME se zároveň dařilo i na druhém nejdůležitějším trhu v Rumunsku, kde zaznamenala přibližně 9% růst tržeb. OIBDA byl pozitivně ovlivněn absencí jednorázových položek (5,4 milionu USD), které CME reportovala v 1Q2014," říká Václav Kmínek, analytik z České spořitelny. "Programové náklady pozitivně překvapily 18% meziročním poklesem (odhad: -9 %), což byl hlavní důvod lepšího než očekávaného zisku OIBDA. EBIT a čistá ztráta naopak byly pod očekáváním trhu. EBIT byl ovlivněn jednorázovou položkou (-18,2 milionu USD) v důsledku probíhajícího daňového auditu v Rumunsku, v budoucnu je přitom možný další negativní dopad."

V prezentaci ke konferenčnímu hovoru, kterou CME zveřejnila ve středu odpoledne, firma představila svůj výhled hospodaření pro letošní rok. CME očekává, že jí letos zisk OIBDA v meziročním srovnání při vyloučení vlivu výkyvů měnových kurzů vzroste o 40 až 50 % (na 133 až 143 milionů USD). "Výhled růstu zisku OIBDA je plně v souladu s naším odhadem 135,7 milionu USD, a není pro nás tedy velkým překvapením. Trh by nicméně na výhled mohl reagovat pozitivně," uvedl Kmínek.

"Zveřejněná čísla (včetně započtení vlivu silného dolaru) ale zřejmě budou o poznání horší. V našem modelu jsme počítali s posilováním dolaru, ale ne tak silným. Pokud bychom použili do konce tohoto roku neměnné směnné kurzy (EUR/USD kolem 1,1), měl by zisk OIBDA společnosti dosáhnout přibližně 115-125 milionů dolarů. Obrat v hospodaření společnosti pokračuje, velká část této změny již ale podle našeho názoru je zahrnuta v ocenění akcií CETV. Na titul tak na současných úrovních zůstáváme neutrální," dodal Kmínek po konferenčním hovoru.

"Výsledky CME mírně překonaly odhady trhu. Tržby (126,1 milionu USD, odhad: 125 milionů) dle očekávání meziročně klesly hlavně kvůli oslabení evropských měn vůči dolaru. Zisk před odpisy EBITDA vzrostl na 11,4 milionu USD, v souladu s naším očekáváním a nad očekáváním trhu (9,1 milionu). Důvodem zlepšení je pokles programových, provozních a mimořádných nákladů. Provozní ztráta 17,2 milionu USD je hluboko pod odhady (konsenzus: -3,7 milionu), protože CME vykázala další náklad spojený s daňovým auditem v Rumunsku 18,2 milionu USD (ve 4Q2014 již byl vykázán náklad 12 milionů). Firma očekává, že audit bude dokončen ve 2Q2015," přibližuje dění v CME analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

"Finanční ztráta 52,9 milionu USD byla v souladu s naším očekáváním, ale hlubší provozní ztráta celkově vedla k prohloubení čisté ztráty na 73,3 milionu USD (konsenzus: ztráta 47,9 milionu, naše očekávání: 52,6 milionu). CME kvůli čisté ztrátě a dalším ztrátám, které stojí mimo výkaz zisku a ztráty a nebyly popsány, zaznamenala pokles vlastního jmění z 277 na 96 milionů USD. Management ve zprávě neuvedl výhled na tento rok, ten by ale měl zaznít během konferenčního hovoru ve sředu odpoledne," pokračuje Ryska. "Mírně lepší provozní výsledky jsou podle nás převáženy hlubší provozní a čistou ztrátou kvůli daňovému auditu. V momentu, kdy bude daňový audit dokončen, bude podle nás hotovostním nákladem, a tedy se negativně podepíše na cash flow firmy. Současná výše nákladu (celkem 30 milionů USD) navíc nemusí být konečná."

"Výsledky potvrzují, že se momentum, které jsme vytvořili v loňském roce, přeneslo i do roku letošního. Jsme spokojení zejména s provozními výsledky, které byly silné napříč řadou trhů, kde působíme," napsal k výsledkům Michael Del Nin, jeden z výkonných ředitelů společnosti. "Provozní výsledky přispěly k podstatnému zvýšení OIBDA, a to i navzdory výraznému posílení amerického dolaru k ostatním měnám."

"Daří se nám držet si vedoucí pozici na trhu, zatímco na druhé straně úspěšně kontrolujeme celkové náklady," dodal Christoph Mainusch, druhý výkonný ředitel CME. "Nadále plánujeme klást důraz na populární obsah, který má potenciál dále zvyšovat naše tržby. Příznivé je, že se na většinu trhů, kde působíme, vrací ekonomický růst."

Součástí CME je mimo jiné společnost CET 21, která drží licence na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov a Telka. CME vedle Česka provozuje televize i na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a ve Slovinsku.

Firma postupně získává zpět reklamní zadavatele, které ztratila v předešlých letech, kdy přistoupila ke strategii zvyšování cen v době propadu reklamního trhu. Loni provozní zisk CME dosáhl 38,28 milionu dolarů po ztrátě 180 milionů USD v roce 2013 a celoroční výnosy vzrostly o 7,5 %.

Zdroj: CME, ČTK

O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném…
včera v 23:18

O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném odkupu akcií

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic v uplynulém týdnu pokračovala ve zpětném odkupu akcií, tentokrát v...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Zpětné odkupy akcií
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za celý týden ale z hlavních indexů stoupl jen S&P 500

Americké akcie na závěr týdne posílily. K nákupu cenných papírů v pátek povzbudila investory příznivá zpráva o vývoji...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu
včera v 20:39

Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu

Rakouský výrobce čipů AMS uspěl se svou nabídkou na převzetí německého výrobce osvětlení Osram za 4,6 miliardy eur....
Evropské akcie Fúze a akvizice
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké západoevropské burzy ztratily

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených číslech, když investory potěšila data z amerického trhu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re
včera v 17:44

Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re

Pojišťovací skupina Phoenix Group Holdings se dohodla na koupi ReAssure, britské divize švýcarské zajišťovny Swiss Re...
Fúze a akvizice Pojišťovny Evropské akcie
Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky
včera v 17:22

Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky

Čechů hodnotících kladně svou životní úroveň je nejméně za poslední více než tři roky. Životní úroveň své domácnosti...
Česká republika Životní úroveň
Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7…
včera v 17:04

Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7 400 USD

Trh s kryptoměnami se v závěru pracovního týdne pohybuje v plusu. Bitcoin kolem 17.00 SEČ podle serveru coinmarketcap...
Kryptoměny Bitcoin
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
včera v 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento

Pražská burza zakončila páteční obchodování v pozitivním pásmu, index PX vzrostl o 0,67 % na 1 091,19 bodu. Nejvyšší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
včera v 16:32

S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince

S akciemi saúdskoarabského státního ropného gigantu Saudi Aramco se začne obchodovat na burze v Rijádu 11. prosince....
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO) Saúdská Arábie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v prosinci…
včera v 16:00

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v prosinci podle předběžných dat stoupl na 99,2 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v prosinci stoupl na 99,2 bodu z 96,8 bodu v listopadu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ze světa investičních doporučení (6. prosince)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (6. prosince)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Míra nezaměstnanosti v Kanadě v listopadu stoupla na 5,9 %
včera v 14:30

Míra nezaměstnanosti v Kanadě v listopadu stoupla na 5,9 %

Nezaměstnanost v Kanadě v listopadu vzrostla na 5,9 % z 5,5 % v předchozím měsíci. Oznámil to tamní statistický úřad....
Kanada Nezaměstnanost
OPEC a další významní producenti ropy se dohodli na výraznějším…
OPEC a další významní producenti ropy se dohodli na výraznějším…
včera v 14:14

OPEC a další významní producenti ropy se dohodli na výraznějším snížení těžby

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další významní producenti černého zlata se na jednání ve Vídni dohodli na...
OPEC Ropa Těžba
Smartwings a ČSA zruší linky do Británie, chybí letouny Boeing
včera v 13:41

Smartwings a ČSA zruší linky do Británie, chybí letouny Boeing

České aerolinie a Smartwings definitivně zruší své linky do Velké Británie. Letečtí dopravci přerušili provoz svých...
Doprava
Americká ekonomika v listopadu vytvořila 266 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v listopadu vytvořila 266 tisíc pracovních míst,…
včera v 13:30

Americká ekonomika v listopadu vytvořila 266 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti klesla na 3,5 %

Ve Spojených státech v listopadu mimo zemědělství vzniklo asi 266 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Libanon požádal spojence o pomoc při řešení ekonomických potíží
včera v 13:22

Libanon požádal spojence o pomoc při řešení ekonomických potíží

Dosluhující libanonský premiér Saad Harírí v pátek požádal spojenecké státy o pomoc při řešení hlubokých ekonomických...
Blízký a Střední východ
Analytici: Češi mají chuť utrácet, na konci roku šetřit nebudou
včera v 13:02

Analytici: Češi mají chuť utrácet, na konci roku šetřit nebudou

Důvěra spotřebitelů sice podle analytiků pozvolna slábne, ale vzhledem k nízké nezaměstnanosti a růstu mezd mají Češi...
Česká republika Spotřebitelé
Slovenská policie obvinila exprezidenta Kisku kvůli jeho firmě
včera v 12:05

Slovenská policie obvinila exprezidenta Kisku kvůli jeho firmě

Slovenská policie obvinila bývalého prezidenta Andreje Kisku z daňového podvodu, jehož se podle ní dopustila jeho...
Slovensko Politika