CME v 1. čtvrtletí hospodařila s meziročně vyšší čistou ztrátou, provozní výsledky ale příjemně překvapily
|

CME v 1. čtvrtletí hospodařila s meziročně vyšší čistou ztrátou, provozní výsledky ale příjemně překvapily

Mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), která v ČR vlastní televizi Nova a další stanice, v letošním prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 73,27 milionu dolarů oproti ztrátě 47,92 milionu dolarů o rok dříve. Na úrovni tržeb firma dosáhla výsledku 126,13 milionu dolarů, který byl oproti loňskému prvnímu čtvrtletí, za které CME vykázala tržby 140,71 milionu dolarů, taktéž slabší. Ztráta z pokračujících operací v 1Q2015 činila 70,24 milionu USD oproti ztrátě 41 milionů USD o rok dříve.

Akcie ČR CETV Média Televize Výsledková sezóna

Ztráta na akcii se firmě v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšila na 0,51 USD z 0,30 USD v prvních třech měsících loňského roku a výnosy z reklamního byznysu se společnosti při vyloučení vlivu výkyvů kurzu dolaru v meziročním srovnání zvýšily o devět procent.

Zisk OIBDA stoupl ze záporné hodnoty 3,40 milionu USD v 1Q2014 na 11,45 milionu USD v prvních třech měsících letošního roku. Celkový peněžní příjem CME po zdanění se zvýšil o 14,5 milionu USD na 23,3 milionu USD, což je podle firmy důsledkem solidních tržeb a nižších úroků splácených dluhů.

Negativně ale výsledky ovlivnily jednorázové položky spojené s probíhajícími daňovými audity v rumunské Pro TV. Jejich dopad na výsledky za 1Q2015 firma vyčíslila na 18,2 milionu dolarů. Náklady na audity, které by podle firmy měly skončit v průběhu 2. čtvrtletí, nejsou zahrnuty do zisku OIBDA, ale zvyšují čistou ztrátu. Společnost současně upozornila, že další náklady na audity velmi pravděpodobně zaúčtuje i ve druhém čtvrtletí, zdůraznila však, že zatím nelze určit, jak vysoké tyto náklady budou.

CME - hospodářské výsledky (1Q2015)

K přesunu do provozní ziskovosti nejvíce přispěly aktivity na českém trhu. Zisk OIBDA z aktivit v České republice se zlepšil na 10,09 milionu dolarů z 2,71 milionu USD před rokem. Výnosy z českých aktivit v přepočtu na dolary klesly zhruba o deset procent na 34,97 milionu USD. Jsou tak stále o něco vyšší než výnosy z Rumunska, tam ale provozní ziskovost CME v prvním čtvrtletí mírně klesla.

CME - hospodářské výsledky (1Q2015)

"OIBDA a tržby překonaly očekávání trhu. Čisté tržby vzrostly meziročně o 9 % (očištěno o kurzové změny), což je mírně nad naším očekáváním (+7,5 %). Oživení na českém a slovenském trhu pokračovalo v 1Q2015 s 10% meziročním růstem tržeb v ČR a 17% růstem na Slovensku (očištěno o kurz). CME se zároveň dařilo i na druhém nejdůležitějším trhu v Rumunsku, kde zaznamenala přibližně 9% růst tržeb. OIBDA byl pozitivně ovlivněn absencí jednorázových položek (5,4 milionu USD), které CME reportovala v 1Q2014," říká Václav Kmínek, analytik z České spořitelny. "Programové náklady pozitivně překvapily 18% meziročním poklesem (odhad: -9 %), což byl hlavní důvod lepšího než očekávaného zisku OIBDA. EBIT a čistá ztráta naopak byly pod očekáváním trhu. EBIT byl ovlivněn jednorázovou položkou (-18,2 milionu USD) v důsledku probíhajícího daňového auditu v Rumunsku, v budoucnu je přitom možný další negativní dopad."

V prezentaci ke konferenčnímu hovoru, kterou CME zveřejnila ve středu odpoledne, firma představila svůj výhled hospodaření pro letošní rok. CME očekává, že jí letos zisk OIBDA v meziročním srovnání při vyloučení vlivu výkyvů měnových kurzů vzroste o 40 až 50 % (na 133 až 143 milionů USD). "Výhled růstu zisku OIBDA je plně v souladu s naším odhadem 135,7 milionu USD, a není pro nás tedy velkým překvapením. Trh by nicméně na výhled mohl reagovat pozitivně," uvedl Kmínek.

"Zveřejněná čísla (včetně započtení vlivu silného dolaru) ale zřejmě budou o poznání horší. V našem modelu jsme počítali s posilováním dolaru, ale ne tak silným. Pokud bychom použili do konce tohoto roku neměnné směnné kurzy (EUR/USD kolem 1,1), měl by zisk OIBDA společnosti dosáhnout přibližně 115-125 milionů dolarů. Obrat v hospodaření společnosti pokračuje, velká část této změny již ale podle našeho názoru je zahrnuta v ocenění akcií CETV. Na titul tak na současných úrovních zůstáváme neutrální," dodal Kmínek po konferenčním hovoru.

"Výsledky CME mírně překonaly odhady trhu. Tržby (126,1 milionu USD, odhad: 125 milionů) dle očekávání meziročně klesly hlavně kvůli oslabení evropských měn vůči dolaru. Zisk před odpisy EBITDA vzrostl na 11,4 milionu USD, v souladu s naším očekáváním a nad očekáváním trhu (9,1 milionu). Důvodem zlepšení je pokles programových, provozních a mimořádných nákladů. Provozní ztráta 17,2 milionu USD je hluboko pod odhady (konsenzus: -3,7 milionu), protože CME vykázala další náklad spojený s daňovým auditem v Rumunsku 18,2 milionu USD (ve 4Q2014 již byl vykázán náklad 12 milionů). Firma očekává, že audit bude dokončen ve 2Q2015," přibližuje dění v CME analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

"Finanční ztráta 52,9 milionu USD byla v souladu s naším očekáváním, ale hlubší provozní ztráta celkově vedla k prohloubení čisté ztráty na 73,3 milionu USD (konsenzus: ztráta 47,9 milionu, naše očekávání: 52,6 milionu). CME kvůli čisté ztrátě a dalším ztrátám, které stojí mimo výkaz zisku a ztráty a nebyly popsány, zaznamenala pokles vlastního jmění z 277 na 96 milionů USD. Management ve zprávě neuvedl výhled na tento rok, ten by ale měl zaznít během konferenčního hovoru ve sředu odpoledne," pokračuje Ryska. "Mírně lepší provozní výsledky jsou podle nás převáženy hlubší provozní a čistou ztrátou kvůli daňovému auditu. V momentu, kdy bude daňový audit dokončen, bude podle nás hotovostním nákladem, a tedy se negativně podepíše na cash flow firmy. Současná výše nákladu (celkem 30 milionů USD) navíc nemusí být konečná."

"Výsledky potvrzují, že se momentum, které jsme vytvořili v loňském roce, přeneslo i do roku letošního. Jsme spokojení zejména s provozními výsledky, které byly silné napříč řadou trhů, kde působíme," napsal k výsledkům Michael Del Nin, jeden z výkonných ředitelů společnosti. "Provozní výsledky přispěly k podstatnému zvýšení OIBDA, a to i navzdory výraznému posílení amerického dolaru k ostatním měnám."

"Daří se nám držet si vedoucí pozici na trhu, zatímco na druhé straně úspěšně kontrolujeme celkové náklady," dodal Christoph Mainusch, druhý výkonný ředitel CME. "Nadále plánujeme klást důraz na populární obsah, který má potenciál dále zvyšovat naše tržby. Příznivé je, že se na většinu trhů, kde působíme, vrací ekonomický růst."

Součástí CME je mimo jiné společnost CET 21, která drží licence na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov a Telka. CME vedle Česka provozuje televize i na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a ve Slovinsku.

Firma postupně získává zpět reklamní zadavatele, které ztratila v předešlých letech, kdy přistoupila ke strategii zvyšování cen v době propadu reklamního trhu. Loni provozní zisk CME dosáhl 38,28 milionu dolarů po ztrátě 180 milionů USD v roce 2013 a celoroční výnosy vzrostly o 7,5 %.

Zdroj: CME, ČTK

Co musíte ráno vědět (15. listopadu)
Co musíte ráno vědět (15. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (15. listopadu)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým obchodům na evropských a amerických burzách, jak se v třetím čtvrtletí dařilo...
Musíte vědět
Ministr financí Chile varuje před zvýšením nezaměstnanosti
včera v 22:58

Ministr financí Chile varuje před zvýšením nezaměstnanosti

Nový ministr financí Chile Ignacio Briones varoval před zvýšením nezaměstnanosti a cen pohonných hmot kvůli vlně...
Latinská Amerika Nezaměstnanost
Americké akcie ve čtvrtek uzavřely bez větších změn
Americké akcie ve čtvrtek uzavřely bez větších změn
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek uzavřely bez větších změn

Americké akcie uzavřely čtvrteční obchodování bez výraznějších změn. Akcie výrobce síťového zařízení Cisco Systems...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Hospodářský růst v Maďarsku v třetím čtvrtletí zrychlil, v Polsku…
včera v 20:45

Hospodářský růst v Maďarsku v třetím čtvrtletí zrychlil, v Polsku naopak zpomalil

Meziroční růst maďarské ekonomiky v třetím čtvrtletí zrychlil na 5 % ze 4,9 % v druhém kvartálu. V Polsku hospodářský...
Maďarsko Polsko Evropská ekonomika
Polská PGNiG varuje před možnou krizí na evropském trhu s plynem
včera v 19:52

Polská PGNiG varuje před možnou krizí na evropském trhu s plynem

Polská státní plynárenská společnost PGNiG ve čtvrtek varovala před možnou krizí v zásobování evropského trhu s...
Polsko Zemní plyn Energetika
Země BRICS se na summitu vyslovily proti protekcionismu
včera v 18:56

Země BRICS se na summitu vyslovily proti protekcionismu

Země BRICS se na summitu v Brazílii vyslovily proti protekcionismu a unilateralismu. Vyplývá to ze závěrečného...
BRICS Brazílie Rusko
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, americko-čínská obchodní jednání…
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, americko-čínská obchodní jednání…
včera v 18:17

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, americko-čínská obchodní jednání se zadrhla

Evropské akcie se ve čtvrtek obchodovaly vesměs v záporném pásmu poté, co se rozšířila zpráva, že obchodní jednání...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Riziko recese v Evropě je podle viceprezidenta ECB velmi nízké
včera v 17:43

Riziko recese v Evropě je podle viceprezidenta ECB velmi nízké

Pravděpodobnost, že evropská ekonomika vstoupí do recese, je velmi nízká. Uvedl to ve čtvrtek viceprezident Evropské...
ECB Evropská ekonomika
Řetězci Walmart klesl zisk, růst tržeb ale překonal odhady
včera v 17:32

Řetězci Walmart klesl zisk, růst tržeb ale překonal odhady

Americké společnosti Walmart klesl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 5,4 procenta na 4,7 miliardy dolarů, zejména...
Americké akcie Wal-Mart Výsledková sezóna
USA: Zásoby ropy, benzínu i zemního plynu se zmnožily
včera v 17:21

USA: Zásoby ropy, benzínu i zemního plynu se zmnožily

Objem zásob ropy na území Spojených států v týdnu do 8. listopadu stoupl o 2,219 milionu barelů. Po přírůstku 9,929...
Americká ekonomika Ropa Pohonné hmoty
Pražská burza ve čtvrtek stejně jako zbytek Evropy klesla, ztratila…
Pražská burza ve čtvrtek stejně jako zbytek Evropy klesla, ztratila…
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek stejně jako zbytek Evropy klesla, ztratila přes půl procenta

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování odepsal 0,51 % na 1 079,39 bodu. Zlevnily Komerční banka nebo...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Mercedes propustí tisíc lidí, do tří let chce uspořit miliardu eur
včera v 16:18

Mercedes propustí tisíc lidí, do tří let chce uspořit miliardu eur

Výrobce luxusních vozů Mercedes propustí zhruba tisíc lidí, aby do roku 2022 uspořil přes miliardu eur. Oznámil to ve...
Daimler Evropské akcie Auta
Motorola se vrátí k véčku Razr, tentokrát s ohebným displejem
včera v 16:03

Motorola se vrátí k véčku Razr, tentokrát s ohebným displejem

Americká společnost Motorola, kterou vlastní čínský gigant Lenovo, chystá návrat ke svému sklápěcímu telefonu Razr,...
Mobilní telefony Americké akcie Asijské akcie
Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,6 bilionu Kč
včera v 15:16

Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,6 bilionu Kč

Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by měl letos vzrůst o pět procent na nový rekord 4,6 bilionu korun po...
Česká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Index cen výrobců v říjnu meziročně stoupl o 1,1 %
včera v 14:37

USA: Index cen výrobců v říjnu meziročně stoupl o 1,1 %

Index cen amerických výrobců se v říjnu meziročně zvýšil o 1,1 %, čekal se nárůst o 0,9 % po 1,4% zvýšení v září....
Americká ekonomika Inflace
USA: Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti stoupl na…
včera v 14:30

USA: Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti stoupl na 225 tisíc

Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 9. listopadu 225 tisíc nově...
Americká ekonomika Nezaměstnanost
Průzkum: Pro 81 % manažerů je korupce v ČR rozšířený jev
včera v 13:26

Průzkum: Pro 81 % manažerů je korupce v ČR rozšířený jev

Korupce je pro české podnikatele a manažery stále velký problém. Pro 81 % z nich představuje rozšířený jev a čtyři z...
Korupce Česká ekonomika