CME v 1. čtvrtletí hospodařila s meziročně vyšší čistou ztrátou, provozní výsledky ale příjemně překvapily
|

CME v 1. čtvrtletí hospodařila s meziročně vyšší čistou ztrátou, provozní výsledky ale příjemně překvapily

Mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), která v ČR vlastní televizi Nova a další stanice, v letošním prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 73,27 milionu dolarů oproti ztrátě 47,92 milionu dolarů o rok dříve. Na úrovni tržeb firma dosáhla výsledku 126,13 milionu dolarů, který byl oproti loňskému prvnímu čtvrtletí, za které CME vykázala tržby 140,71 milionu dolarů, taktéž slabší. Ztráta z pokračujících operací v 1Q2015 činila 70,24 milionu USD oproti ztrátě 41 milionů USD o rok dříve.

Akcie ČR CETV Média Televize Výsledková sezóna

Ztráta na akcii se firmě v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšila na 0,51 USD z 0,30 USD v prvních třech měsících loňského roku a výnosy z reklamního byznysu se společnosti při vyloučení vlivu výkyvů kurzu dolaru v meziročním srovnání zvýšily o devět procent.

Zisk OIBDA stoupl ze záporné hodnoty 3,40 milionu USD v 1Q2014 na 11,45 milionu USD v prvních třech měsících letošního roku. Celkový peněžní příjem CME po zdanění se zvýšil o 14,5 milionu USD na 23,3 milionu USD, což je podle firmy důsledkem solidních tržeb a nižších úroků splácených dluhů.

Negativně ale výsledky ovlivnily jednorázové položky spojené s probíhajícími daňovými audity v rumunské Pro TV. Jejich dopad na výsledky za 1Q2015 firma vyčíslila na 18,2 milionu dolarů. Náklady na audity, které by podle firmy měly skončit v průběhu 2. čtvrtletí, nejsou zahrnuty do zisku OIBDA, ale zvyšují čistou ztrátu. Společnost současně upozornila, že další náklady na audity velmi pravděpodobně zaúčtuje i ve druhém čtvrtletí, zdůraznila však, že zatím nelze určit, jak vysoké tyto náklady budou.

CME - hospodářské výsledky (1Q2015)

K přesunu do provozní ziskovosti nejvíce přispěly aktivity na českém trhu. Zisk OIBDA z aktivit v České republice se zlepšil na 10,09 milionu dolarů z 2,71 milionu USD před rokem. Výnosy z českých aktivit v přepočtu na dolary klesly zhruba o deset procent na 34,97 milionu USD. Jsou tak stále o něco vyšší než výnosy z Rumunska, tam ale provozní ziskovost CME v prvním čtvrtletí mírně klesla.

CME - hospodářské výsledky (1Q2015)

"OIBDA a tržby překonaly očekávání trhu. Čisté tržby vzrostly meziročně o 9 % (očištěno o kurzové změny), což je mírně nad naším očekáváním (+7,5 %). Oživení na českém a slovenském trhu pokračovalo v 1Q2015 s 10% meziročním růstem tržeb v ČR a 17% růstem na Slovensku (očištěno o kurz). CME se zároveň dařilo i na druhém nejdůležitějším trhu v Rumunsku, kde zaznamenala přibližně 9% růst tržeb. OIBDA byl pozitivně ovlivněn absencí jednorázových položek (5,4 milionu USD), které CME reportovala v 1Q2014," říká Václav Kmínek, analytik z České spořitelny. "Programové náklady pozitivně překvapily 18% meziročním poklesem (odhad: -9 %), což byl hlavní důvod lepšího než očekávaného zisku OIBDA. EBIT a čistá ztráta naopak byly pod očekáváním trhu. EBIT byl ovlivněn jednorázovou položkou (-18,2 milionu USD) v důsledku probíhajícího daňového auditu v Rumunsku, v budoucnu je přitom možný další negativní dopad."

V prezentaci ke konferenčnímu hovoru, kterou CME zveřejnila ve středu odpoledne, firma představila svůj výhled hospodaření pro letošní rok. CME očekává, že jí letos zisk OIBDA v meziročním srovnání při vyloučení vlivu výkyvů měnových kurzů vzroste o 40 až 50 % (na 133 až 143 milionů USD). "Výhled růstu zisku OIBDA je plně v souladu s naším odhadem 135,7 milionu USD, a není pro nás tedy velkým překvapením. Trh by nicméně na výhled mohl reagovat pozitivně," uvedl Kmínek.

"Zveřejněná čísla (včetně započtení vlivu silného dolaru) ale zřejmě budou o poznání horší. V našem modelu jsme počítali s posilováním dolaru, ale ne tak silným. Pokud bychom použili do konce tohoto roku neměnné směnné kurzy (EUR/USD kolem 1,1), měl by zisk OIBDA společnosti dosáhnout přibližně 115-125 milionů dolarů. Obrat v hospodaření společnosti pokračuje, velká část této změny již ale podle našeho názoru je zahrnuta v ocenění akcií CETV. Na titul tak na současných úrovních zůstáváme neutrální," dodal Kmínek po konferenčním hovoru.

"Výsledky CME mírně překonaly odhady trhu. Tržby (126,1 milionu USD, odhad: 125 milionů) dle očekávání meziročně klesly hlavně kvůli oslabení evropských měn vůči dolaru. Zisk před odpisy EBITDA vzrostl na 11,4 milionu USD, v souladu s naším očekáváním a nad očekáváním trhu (9,1 milionu). Důvodem zlepšení je pokles programových, provozních a mimořádných nákladů. Provozní ztráta 17,2 milionu USD je hluboko pod odhady (konsenzus: -3,7 milionu), protože CME vykázala další náklad spojený s daňovým auditem v Rumunsku 18,2 milionu USD (ve 4Q2014 již byl vykázán náklad 12 milionů). Firma očekává, že audit bude dokončen ve 2Q2015," přibližuje dění v CME analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

"Finanční ztráta 52,9 milionu USD byla v souladu s naším očekáváním, ale hlubší provozní ztráta celkově vedla k prohloubení čisté ztráty na 73,3 milionu USD (konsenzus: ztráta 47,9 milionu, naše očekávání: 52,6 milionu). CME kvůli čisté ztrátě a dalším ztrátám, které stojí mimo výkaz zisku a ztráty a nebyly popsány, zaznamenala pokles vlastního jmění z 277 na 96 milionů USD. Management ve zprávě neuvedl výhled na tento rok, ten by ale měl zaznít během konferenčního hovoru ve sředu odpoledne," pokračuje Ryska. "Mírně lepší provozní výsledky jsou podle nás převáženy hlubší provozní a čistou ztrátou kvůli daňovému auditu. V momentu, kdy bude daňový audit dokončen, bude podle nás hotovostním nákladem, a tedy se negativně podepíše na cash flow firmy. Současná výše nákladu (celkem 30 milionů USD) navíc nemusí být konečná."

"Výsledky potvrzují, že se momentum, které jsme vytvořili v loňském roce, přeneslo i do roku letošního. Jsme spokojení zejména s provozními výsledky, které byly silné napříč řadou trhů, kde působíme," napsal k výsledkům Michael Del Nin, jeden z výkonných ředitelů společnosti. "Provozní výsledky přispěly k podstatnému zvýšení OIBDA, a to i navzdory výraznému posílení amerického dolaru k ostatním měnám."

"Daří se nám držet si vedoucí pozici na trhu, zatímco na druhé straně úspěšně kontrolujeme celkové náklady," dodal Christoph Mainusch, druhý výkonný ředitel CME. "Nadále plánujeme klást důraz na populární obsah, který má potenciál dále zvyšovat naše tržby. Příznivé je, že se na většinu trhů, kde působíme, vrací ekonomický růst."

Součástí CME je mimo jiné společnost CET 21, která drží licence na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov a Telka. CME vedle Česka provozuje televize i na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a ve Slovinsku.

Firma postupně získává zpět reklamní zadavatele, které ztratila v předešlých letech, kdy přistoupila ke strategii zvyšování cen v době propadu reklamního trhu. Loni provozní zisk CME dosáhl 38,28 milionu dolarů po ztrátě 180 milionů USD v roce 2013 a celoroční výnosy vzrostly o 7,5 %.

Zdroj: CME, ČTK

Co musíte ráno vědět (26. února)
Co musíte ráno vědět (26. února)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. února)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jakým tempem letos podle agentury Moody's poroste česká...
Musíte vědět
Akcie v USA v úterý kvůli koronaviru znovu výrazně ztrácely, index…
Akcie v USA v úterý kvůli koronaviru znovu výrazně ztrácely, index…
včera v 22:30

Akcie v USA v úterý kvůli koronaviru znovu výrazně ztrácely, index Dow přišel o více než 800 bodů

Akcie ve Spojených státech v úterý pokračovaly v prudkém propadu. Onemocnění způsobené novým typem koronaviru se šíří...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Výprodej evropských akcií v úterý pokračoval, index STOXX Europe 600…
Výprodej evropských akcií v úterý pokračoval, index STOXX Europe 600…
včera v 18:00

Výprodej evropských akcií v úterý pokračoval, index STOXX Europe 600 ztratil zhruba 1,8 %

Evropské akciové trhy v úterý prohloubily ztráty z pondělní seance, když byly pod tlakem obav z celosvětového...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
PwC: Hodnota fúzí a akvizic v Řecku loni vzrostla o 16 procent
včera v 17:46

PwC: Hodnota fúzí a akvizic v Řecku loni vzrostla o 16 procent

Díky zlepšení investičního klimatu se loni v Řecku více dařilo fúzím a akvizicím. Hodnota 85 fúzí a akvizic tam...
Řecko Fúze a akvizice
Další nabídku akcií na burze Saudi Aramco zatím neplánuje
Další nabídku akcií na burze Saudi Aramco zatím neplánuje
včera v 17:05

Další nabídku akcií na burze Saudi Aramco zatím neplánuje

Saúdskoarabský státní ropný gigant Saudi Aramco sekundární nabídku akcií do konce letošního roku neplánuje. Oznámil...
Saúdská Arábie Saudi Aramco Blízký a Střední východ
Pražská burza v úterý počtvrté v řadě oslabila, ČEZ klesl o více než…
Pražská burza v úterý počtvrté v řadě oslabila, ČEZ klesl o více než…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý počtvrté v řadě oslabila, ČEZ klesl o více než 3 %

Pražská burza v úterý počtvrté v řadě oslabila. Index PX klesl o 1,63 procenta na 1 041,44 bodu, což je nejslabší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v únoru stoupl…
včera v 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v únoru stoupl na 130,7 bodu

Index spotřebitelské důvěry v USA v únoru vzrostl na 130,7 bodu z lednových 130,4 bodu. Analytici počítali s růstem...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Moody's: Růst české ekonomiky letos zpomalí asi na dvě procenta
Moody's: Růst české ekonomiky letos zpomalí asi na dvě procenta
včera v 15:30

Moody's: Růst české ekonomiky letos zpomalí asi na dvě procenta

Růst české ekonomiky v letošním a příštím roce zpomalí asi na dvě procenta. Ve své výroční zprávě o České republice...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 15:15

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v prosinci dosáhl 2,9 %

Ceny domů ve Spojených státech v prosinci podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh
Ze světa investičních doporučení (18. února)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (18. února)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Pondělní výprodej amerických akcií v číslech
Pondělní výprodej amerických akcií v číslech
včera v 14:30

Pondělní výprodej amerických akcií v číslech

Světové akcie v pondělí zažily výprodej způsobený šířením wuchanského koronaviru. Po minulém týdnu, kdy trh ukolébaly...
Americké akcie Koronavirus Wall Street
Thomson Reuters zvýšila zisk o 60 procent, jmenovala nového šéfa
Thomson Reuters zvýšila zisk o 60 procent, jmenovala nového šéfa
včera v 14:05

Thomson Reuters zvýšila zisk o 60 procent, jmenovala nového šéfa

Globální zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters stoupl ve čtvrtém čtvrtletní provozní zisk o 60...
Americké akcie Výsledková sezóna
Je globální recese na obzoru? Téměř jistě, pokud se nepodaří zastavit…
Je globální recese na obzoru? Téměř jistě, pokud se nepodaří zastavit…
včera v 13:44

Je globální recese na obzoru? Téměř jistě, pokud se nepodaří zastavit šíření koronaviru

Finanční svět v úvodu tohoto týdne zjistil, že šíření koronaviru bude mít na světovou ekonomiku mnohem větší dopad,...
Koronavirus Světová ekonomika Rizika
Trump varoval před propadem akcií, pokud nebude opět zvolen
Trump varoval před propadem akcií, pokud nebude opět zvolen
včera v 13:02

Trump varoval před propadem akcií, pokud nebude opět zvolen

Donald Trump v úterý varoval, že americké akcie zažijí prudký propad, pokud nebude v listopadu znovu zvolen...
Donald Trump Politika Americké akcie
HP klesl zisk, chce jednat s konkurenčním Xeroxem o fúzi
včera v 11:58

HP klesl zisk, chce jednat s konkurenčním Xeroxem o fúzi

Americkému výrobci osobních počítačů HP klesl v období od listopadu do konce ledna zisk meziročně o 16 procent na 678...
Americké akcie Fúze a akvizice Výsledková sezóna
Boeing dostal první letošní objednávku - od japonské firmy ANA
Boeing dostal první letošní objednávku - od japonské firmy ANA
včera v 11:39

Boeing dostal první letošní objednávku - od japonské firmy ANA

Americký výrobce letadel Boeing obdržel svou první letošní zakázku. Japonské aerolinky ANA si u něj podle svého...
Boeing Americké akcie Japonsko