Americké akcie ve čtvrtek pokračovaly v poklesu, index Nasdaq se propadl téměř o 2 %. Za celý měsíc ale akcie udržely mírné zisky
|

Americké akcie ve čtvrtek pokračovaly v poklesu, index Nasdaq se propadl téměř o 2 %. Za celý měsíc ale akcie udržely mírné zisky

Americké akcie ve čtvrtek navázaly na nepříznivý středeční vývoj a dále zlevňovaly. Krátce po začátku obchodování všechny tři nejsledovanější indexy odepisovaly zhruba půl procenta, během dne se ale propadaly stále hlouběji do červených čísel. Trend se neobrátil ani poté, co na trh dorazily povzbuzující statistické údaje.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow klesl o 1,08 % na 17 840,52 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,01 % na 2 085,51 bodu a technologický index Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,64 % na 4 941,42 bodu. Index volatility VIX vyskočil takřka o devět procent na 14,55 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA klesl o jeden bazický bod na 2,03 %.

Za celý duben indexy mírně stouply. Dow vzrostl o 0,37 %, S&P 500 přidal 0,86 % a Nasdaq zpevnil o 0,84 %.

V červených číslech ve čtvrtek skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce zlevnily technologické a telekomunikační tituly, akcie ze sektoru zdravotní péče a cenné papíry z odvětví veřejných služeb.

Americké akcie (30. dubna 2015)

"Aktuální vývoj není ničím jiným než mírnou korekcí," prohlásil podle televize CNBC Paul Nolte, portfoliomanažer z Kingsview Asset Management. "Objemy obchodů se nezvýšily, žádné masivní výprodeje akcií tedy neprobíhají," dodal.

Z 30 titulů zastoupených v indexu Dow jich pod nulou skončilo hned sedmadvacet. Zdražily pouze akcie provozovatele platebních karet American Express (+0,38 %), maloobchodního řetězce Wal-Mart (+0,22 %) a výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+0,17 %). Nejvýrazněji zlevnily akcie technologické firmy Apple (-2,71 %), zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-1,95 %) a výrobce letadel Boeing (-1,92 %).

Akcie technologické firmy Apple (-2,71 %) zlevňovaly druhý den v řadě. Cenné papíry firmy dolů stahovala informace, že byla v chytrých hodinkách Apple Watch identifikována vadná klíčová komponenta Taptic Engine dodávaná Applu společností AAC Technologies Holdings. Komponenta dodávaná Applu japonskou firmou Nidec prý vadná není. Úlohou senzoru Taptic Engine je detekovat, zda má uživatel hodinky nasazené na zápěstí. Kromě toho má senzor také měřit tepovou frekvenci uživatele. Apple od zveřejněních vynikajících hospodářských výsledků v pondělí večer odepsal již 5,65 %.

Nedařilo se ani akciím recenzní sociální sítě Yelp (-23,19 %), která již ve středu po konci obchodování zveřejnila kvartální hospodářské výsledky. Firma oznámila, že v prvních třech měsících letošního roku hospodařila s upraveným ziskem 0,10 USD na akcii při tržbách 118,5 milionu USD. Trh čekal upravený zisk na akcii 0,16 USD a tržby 120 milionů USD.

V reakci na zveřejněné hospodářské výsledky zlevnily také akcie výrobce kosmetiky Avon Products (-5,77 %), ropného gigantu ExxonMobil (-0,57 %), energetické firmy ConocoPhillips (-0,21 %), provozovatele kabelové televize Time Warner Cable (-1,48 %) či biotechnologické společnosti Celgene (-4,54 %).

Nedařilo se ani akciím technologické firmy Salesforce.com (-2,45 %), která si údajně najala poradce, již mají zjistit, zda neexistují potenciální zájemci o její převzetí. Zprávu přinesla s odvoláním na nejmenované zdroje ve středu agentura Bloomberg. Společnost prý zatím s žádným konkrétním zájemcem o svém převzetí nejedná.

Po konci čtvrtečního obchodování hospodářské výsledky zveřejnily například společnosti Gilead Sciences, American International Group, LinkedIn, Visa či DreamWorks Animation.

Biotechnologická společnost Gilead Sciences (v řádném obchodování -1,77 %) v letošním prvním čtvrtletí dosáhla čistého zisku 4,3 miliardy dolarů neboli 2,76 USD na akcii. O rok dříve firma za stejné období vykázala čistý zisk 2,2 miliardy dolarů neboli 1,33 USD na akcii. Po očištění výsledků o jednorázové položky firma vykázala zisk 2,94 USD na akcii nad odhadem trhu 2,32 USD na akcii. Tržby z prodeje léků firmě v prvním čtvrtletí vyskočily o 52 % na 7,41 miliardy dolarů. V after-marketu akcie Gilead Sciences zdražovaly přes dvě procenta.

Pojišťovna American International Group (v řádném obchodování -0,64 %) v prvních třech měsících letošního roku dosáhla čistého zisku na akcii 1,78 USD oproti 1,09 USD o rok dříve. Provozní zisk na akcii byl v prvním čtvrtletí 1,22 USD, a překonal tak odhad trhu nastavený na 1,19 USD. O rok dříve společnost za stejné období vykázala provozní zisk na akcii 1,18 USD. Akcie AIG na výsledky v poobchodní fázi reagovaly mírným poklesem.

Profesní sociální síť LinkedIn (v řádném obchodování -1,95 %) za letošní první kvartál vykázala ztrátu na akcii 0,34 USD při tržbách 637,7 milionu dolarů. Upravený zisk na akcii činil 0,57 USD. Výsledek na úrovni upraveného zisku na akcii byl v souladu s odhady, na úrovni tržeb se čekal výsledek 638 milionů dolarů. V after-marketu akcie LinkedIn v reakci na zveřejněné výsledky zlevňovaly přes 25 %.

Vydavatel a provozovatel platebních karet Visa (v řádném obchodování -1,92 %) hospodařil v období od ledna do března letošního roku s upraveným ziskem 0,63 USD na akcii a tržbami 3,4 miliardy USD. Tržby se společnosti v meziročním srovnání zvýšily o 8 %. Analytici čekali, že společnost vykáže očištěný zisk na akcii 0,62 USD a tržby 3,34 miliardy USD. V poobchodní fázi cena akcií Visa klesala o více jak dvě procenta.

Filmové studio DreamWorks Animation SKG (v řádném obchodování -2,29 %) za první čtvrtletí vykázalo čistou ztrátu 54,8 milionu dolarů neboli 0,64 USD na akcii. O rok dříve firma za stejné období vykázala čistou ztrátu 0,51 USD na akcii. Upravená ztráta na akcii dosáhla 0,25 USD. Tržby se společnosti v meziročním srovnání zvýšily o 13,1 % na 166,53 milionu USD. Analytici čekali, že firma vykáže upravenou ztrátu na akcii 0,45 USD při tržbách 164,5 milionu dolarů. Akcie DreamWorks Animation v poobchodní fázi stagnovaly.

Ropa zdražovala, dolar posílil k jenu, ale oslabil k euru

Americký dolar ve čtvrtek posílil k japonskému jenu, k jednotné evropské měně ale oslabil. Kurz eurodolaru se zvýšil z 1,112 na 1,122. Americkou měnu podpořily údaje z ekonomiky USA, podle kterých spotřebitelské výdaje v USA v březnu stouply, zatímco počet nových žádostí o příspěvek v nezaměstnanosti minulý týden klesl na nejnižší úroveň za 15 let.

Americké ministerstvo obchodu ve středu oznámilo, že růst ekonomiky USA v prvním čtvrtletí zpomalil na 0,2 % z 2,2 % v předchozích třech měsících. Na slabší vývoj ekonomiky poukázala po svém zasedání rovněž americká centrální banka, což podle analytiků zvýšilo pravděpodobnost, že minimálně do září nezačne zvyšovat úrokové sazby z rekordních minim. Donedávna se přitom spekulovalo, že by banka se zvyšováním sazeb mohla začít v červnu, což tlačilo kurz dolaru vzhůru.

"Stále to považujeme za korekci růstu dolaru v uplynulém roce. Ani posun (kurzu eura) do oblasti 1,15 USD ale není vyloučen," řekl k současné situaci na devizovém trhu analytik Ian Stannard z Morgan Stanley. "Budou zapotřebí velmi překvapivé údaje podporující dolar, aby se situace na devizovém trhu obrátila," dodal.

V dubnu euro k dolaru posílilo o 4,4 % a aktuálně se nachází na dvouměsíčním maximu.

K japonskému jenu dolar posílil ze 119,09 USD/JPY na 119,39 USD/JPY. Od začátku dubna ale o 0,5 % oslabil.

Světové ceny ropy ve čtvrtek pokračovaly v růstu a ropa WTI se dostala na nejvyšší úroveň za pět měsíců. Trh s černým zlatem podporuje slabší kurz dolaru. "Dolar byl významný faktor," řekl analytik Bjarne Schieldrop ze společnosti SEB.

Cena severomořské ropy Brent krátce po desáté hodině rostla téměř o 1,8 % na 66,76 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI ve stejnou chvíli zdražovala takřka o 2 % na 59,63 USD za barel.

Od začátku měsíce ropa Brent zdražila přes 21 % a cena ropy WTI stoupla o 25,5 %.

Ceny ropy navíc dál ovlivňuje středeční zpráva, podle které se v klíčovém překladišti Cushing v Oklahomě poprvé po skoro půl roce minulý týden snížily zásoby ropy. Pod vlivem těchto údajů ceny suroviny rostly i ve středu, kdy se dostaly na letos zatím nejvyšší hodnoty.

Zásoby ropy v USA vytrvale rostou několik měsíců. V posledních týdnech se ale začaly stabilizovat, protože produkce ropy v USA zvolnila, zatímco poptávka rafinerií byla vyšší. To trh pomáhá dostat do rovnováhy, napsala agentura Reuters.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo o více než 22 dolarů na 1 183 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 65 centů na 16,16 USD za trojskou unci. Za celý měsíc se cena zlata nezměnila a stříbro zlevnilo zhruba o tři procenta.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

 • Ekonomové z atlantského Fedu, kteří správně předpověděli mimořádný pokles HDP USA v prvním kvartálu, očekávají pro druhé čtvrtletí růst jen o 0,9 %. Pro představu toho, jak opatrný to je výhled, Goldman Sachs čeká zrychlení růstu na 3 %, Bank of America Merrill Lynch dokonce na 3,5 %.
 • Osobní příjmy ve Spojených státech v březnu stagnovaly, čekal se 0,2% růst po +0,4 % v únoru. Osobní výdaje vzrostly o 0,4 %, čekal se 0,5% růst po +0,2 % v únoru. Jádrové výdaje na osobní spotřebu, které jsou pro Fed důležitým indikátorem inflace, se meziročně zvýšily jen o 1,3 %, očekávalo se +1,4 %, únorový údaj byl revidován o desetinu procentního bodu níže na 1,3 %.
 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 25. dubna klesl na 262 tisíc, tedy nejníže za posledních 15 let. Očekával se pokles na 290 tisíc z 296 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 295 tisíc). Počet pokračujících žádostí v týdnu do 18. dubna klesl na 2,253 milionu z 2,325 milionu, čekal se pokles na 2,300 milionu.
 • Americká automobilka General Motors (GM) plánuje v příštích třech letech investovat do svých závodů ve Spojených státech 5,4 miliardy USD. Cílem investice je zvýšení výroby a zlepšení kvality vozů. Investice vytvoří 650 pracovních míst a pomůže zachovat více než 15 tisíc současných pozic. GM zatím pouze upřesnila, že 784 milionů dolarů investuje do svých tří závodů v Michiganu. Rozdělení dalších peněz upřesní firma v příštích měsících.
 • Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v dubnu vzrostl na 52,3 bodu z 46,3 bodu v březnu (odhad: 50 bodů).
 • Čisté dlouhé pozice v dolaru minulý týden klesly na nejnižší úroveň za šest měsíců. Stále je jich ale více než sázek na pokles hodnoty dolaru.

Výsledková sezóna

 • Americké ropné firmě ExxonMobil v prvním čtvrtletí prudce klesl zisk. Mohl za to propad cen ropy. Zisk firmy ExxonMobil, která je největší veřejně obchodovanou ropnou firmou na světě, se snížil o 46 % na 4,9 miliardy dolarů, což je nejnižší údaj od roku 2009.
 • Zisk největší nezávislé energetické společnosti v USA ConocoPhillips se v 1. čtvrtletí propadl na 272 milionů USD z 2,1 miliardy USD. Firma navíc upozornila, že bez započtení mimořádných položek, včetně daňového zvýhodnění, hospodařila se ztrátou 222 milionů USD, tedy 18 centů na akcii.
 • Výsledky CME Group v 1Q: Zisk na akcii 0,98 USD (odhad: 0,95 USD).
 • Výsledky Colgate-Palmolive v 1Q: Zisk na akcii 0,66 USD v souladu s odhady, tržby 4,07 miliardy USD (odhad: 4,08 miliardy USD).
 • Výsledky Teva Pharmaceutical v 1Q: Zisk na akcii 1,36 USD (odhad: 1,25 USD).
 • Výsledky Viacom v 1Q: Zisk na akcii 1,16 USD (odhad: 1,06 USD), tržby 3,08 miliardy USD (odhad: 3,25 miliardy USD).
 • Výsledky Gilead Sciences v 1Q: Upravený zisk na akcii 2,94 USD (odhad: 2,32 USD), tržby 7,41 miliardy USD (meziročně +52 %).
 • Výsledky American International Group v 1Q: Zisk na akcii 1,78 USD, provozní zisk na akcii 1,22 USD (odhad: 1,19 USD).
 • Výsledky LinkedIn v 1Q: Ztráta na akcii 0,34 USD, upravený zisk na akcii 0,57 USD (v souladu s odhady), tržby 637,7 milionu USD (odhad: 638 milionů USD).
 • Výsledky Visa v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,63 USD (odhad: 0,62 USD), tržby 3,4 miliardy USD (odhad: 3,34 miliardy USD).
 • Výsledky DreamWorks Animation SKG v 1Q: Čistá ztráta na akcii 0,64 USD, upravená ztráta na akcii 0,25 USD (odhad: ztráta 0,45 USD), tržby 166,53 milionu USD (odhad: 164,5 milionu USD).

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, CNBC, ČTK

Co musíte ráno vědět (19. listopadu)
Co musíte ráno vědět (19. listopadu)
za 10 minut

Co musíte ráno vědět (19. listopadu)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, co ukázala pravidelná měsíční zpráva německé centrální banky...
Musíte vědět
Samsung se chystá nechat část výroby telefonů v Číně partnerům
Samsung se chystá nechat část výroby telefonů v Číně partnerům
22:19

Samsung se chystá nechat část výroby telefonů v Číně partnerům

Jihokorejská společnost Samsung Electronics má v plánu nechat v Číně výrobu zhruba pětiny svých mobilních telefonů na...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
Americké akciové indexy na úvod týdne opět mírně posunuly rekordy,…
Americké akciové indexy na úvod týdne opět mírně posunuly rekordy,…
22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne opět mírně posunuly rekordy, obavy o mezinárodní obchod ale omezily zisky

Akcie ve Spojených státech po pátečním růstu na nové rekordy dále mírně posílily. Investoři čekají na konkrétní...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Ocelárna Tata Steel chce v Evropě zrušit kolem 3 000 míst
20:45

Ocelárna Tata Steel chce v Evropě zrušit kolem 3 000 míst

Indická ocelárna Tata Steel zruší v Evropě 3 000 pracovních míst, protože zde bojuje s převisem nabídky na trhu,...
Evropa Ocelářské firmy
Babiš chce pozvat Zelenského a Hončaruka do Prahy
20:17

Babiš chce pozvat Zelenského a Hončaruka do Prahy

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do...
Česká republika Ukrajina Politika
Nejvyšší soud USA pozastavil vydání Trumpových daňových záznamů
19:33

Nejvyšší soud USA pozastavil vydání Trumpových daňových záznamů

Nejvyšší soud Spojených států dočasně zablokoval verdikt odvolacího soudu, který nařizoval účetní firmě Mazars vydat...
Spojené státy americké (USA) Ekonomické a politické hrozby Donald Trump
Evropské akcie v úvodu týdne mírně klesly kvůli pesimismu Pekingu…
Evropské akcie v úvodu týdne mírně klesly kvůli pesimismu Pekingu…
18:00

Evropské akcie v úvodu týdne mírně klesly kvůli pesimismu Pekingu stran obchodní dohody

Evropské akciové trhy v pondělí mírně ztratily. Náladu na trzích ovlivnil vývoj obchodního vztahu mezi USA a Čínou,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Yandex kvůli obavám Kremlu navrhl svoji restrukturalizaci
17:55

Yandex kvůli obavám Kremlu navrhl svoji restrukturalizaci

Ruská internetová společnost Yandex představila plán restrukturalizace, jejímž cílem je uklidnit obavy Kremlu z...
Rusko Technologie Internet
Vláda USA prodloužila licenci pro obchodování s Huawei o 90 dní
Vláda USA prodloužila licenci pro obchodování s Huawei o 90 dní
17:44

Vláda USA prodloužila licenci pro obchodování s Huawei o 90 dní

Americká vláda v pondělí prodloužila o 90 dní licenci, která umožňuje americkým podnikům obchodovat s čínským...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Coty koupí podíl v kosmetické značce Kylie Jennerové
Coty koupí podíl v kosmetické značce Kylie Jennerové
17:25

Coty koupí podíl v kosmetické značce Kylie Jennerové

Kosmetická společnost Coty koupí většinový podíl ve značce krémů a dekorativní kosmetiky hvězdy reality show Kylie...
Fúze a akvizice Americké akcie Krása a zdraví
Studie: Německo musí investovat 500 miliard eur do infrastruktury
17:06

Studie: Německo musí investovat 500 miliard eur do infrastruktury

Německo potřebuje investovat 500 miliard eur do infrastruktury, protože desítky let pro ni příliš nedělalo. Uvedli to...
Německo Investice Infrastruktura
Pražská burza v pondělí ztratila zhruba půl procenta, dolů ji stáhly…
Pražská burza v pondělí ztratila zhruba půl procenta, dolů ji stáhly…
16:45

Pražská burza v pondělí ztratila zhruba půl procenta, dolů ji stáhly akcie Erste

Pražská burza zakončila pondělní obchodování v minusu, index PX odepsal 0,46 % na 1 078,18 bodu. Nedařilo se zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Gazprom navrhl Ukrajině novou smlouvu o plynu na rok
16:23

Gazprom navrhl Ukrajině novou smlouvu o plynu na rok

Ruský plynárenský monopol Gazprom poslal Ukrajině oficiální dopis, ve kterém navrhuje buď prodloužení současné...
Rusko Ukrajina Zemní plyn
Vláda schválila zavedení sedmiprocentní digitální daně
16:11

Vláda schválila zavedení sedmiprocentní digitální daně

Zavedení sedmiprocentní digitální daně pro velké internetové firmy, jako jsou Facebook nebo Google, v pondělí...
Česká republika Daně
Zahraniční pracovníky využívají dvě třetiny stavebních firem v ČR
14:42

Zahraniční pracovníky využívají dvě třetiny stavebních firem v ČR

Zahraniční pracovníky využívají dvě třetiny stavebních firem v Česku. U těchto společností tvoří v průměru 16 procent...
Česká republika Stavebnictví
Johnson: Británie odloží plánované snížení daně ze zisku
Johnson: Británie odloží plánované snížení daně ze zisku
14:18

Johnson: Británie odloží plánované snížení daně ze zisku

Britská konzervativní vláda se rozhodla odložit snížení daně ze zisku plánované na příští rok. Na konferenci...
Spojené království Daně Politika
Ze světa investičních doporučení (18. listopadu)
14:00

Ze světa investičních doporučení (18. listopadu)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení