Americké akcie v pátek posílily, celý týden však pro ně byl ztrátový
|

Americké akcie v pátek posílily, celý týden však pro ně byl ztrátový

Americké akcie v závěru týdne posílily, čímž snížily týdenní ztrátu, a to především díky oživení v sektoru biotechnologií a akciím malých firem po čtvrteční výprodejové vlně.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow připsal 1,03 %, S&P 500 1,09 % a Nasdaq 1,29 %. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie společností Apple, Home Depot a Intel, po zveřejnění hospodářských výsledků naopak ztrácela firma Chevron a v červených číslech se pohybovaly také cenné papíry společností Visa, Verizon a Microsoft.

Americké akcie (1. května 2015)

Gilead Sciences připsala 4,5 % v reakci na lepší než očekávané výsledky za první kvartál, Biogen posilovala o 3,3 %. Expedia vyskočila o bezmála 8 %, když investory pozitivně překvapila kvartálními tržbami, a Alcoa vedla rally mezi producenty základních materiálů s více než 5% ziskem.

Naproti tomu akcie společnosti LinkedIn prudce oslabily o 19 %, když firma snížila celoroční predikci tržeb.

Za celý týden Dow ztratil 0,33 %, S&P 500 0,46 % a Nasdaq 1,71 %.

Americké akcie v týdnu od 27. dubna do 1. května 2015

Americký dolar kolem 21.45 v pátek posiloval vůči euru o 0,12 % na 1,1209 EUR/USD. Proti japonskému jenu zpevňoval o 0,66 % a obchodoval se na 120,17 USD/JPY.

Zlato v pátek zlevňovalo o 8 dolarů, cena stříbra se téměř nezměnila, naproti tomu měď podražila o 4 dolary.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Počet aktivních ropných vrtů v USA klesl 21. týden v řadě, pokles byl ale opět pomalejší. Vrtů bylo tento týden v provozu 679, tedy o 24 méně. Vrtů, kde se těží ropa a plyn, bylo dohromady v provozu 905, o týden dříve jich bylo o 22 více.
 • Americký soud v pátek oficiálně nařídil francouzské bance BNP Paribas zaplatit rekordní pokutu devět miliard dolarů v rámci urovnání obvinění z porušování amerických sankcí. Banka se na této pokutě dohodla již v loňském roce.
 • Investor Marc Faber, přezdívaný pro své apokalyptické vize Doktor Zkáza, opět varovně zdvihl prst. Americké akcie stojí na okraji hluboké propasti a hrozí jim až 40% propad, varuje. Trhy se podle něj vznášejí v obrovské bublině, kterou svojí politikou nafoukla americká centrální banka.
 • Důvěra amerických spotřebitelů v ekonomiku Spojených států se v dubnu mírně zlepšila. Vyplývá to z průzkumu Michiganské univerzity a agentury Reuters. Index spotřebitelské důvěry v dubnu podle finálních údajů vzrostl na 95,9 bodu z 93 bodů v březnu. Zpráva tak potvrdila předchozí rychlý odhad z poloviny dubna.
 • Výdaje na stavební projekty v březnu klesly o 0,6 % (odhad: +0,5 %, únor: -0,1 %).
 • ISM index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v dubnu stagnoval na 51,5 bodu (odhad: 52 bodů).
 • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v dubnu klesl na 54,1 bodu z 55,7 v březnu (flash: 54,2 bodu).
 • Ford, Fiat Chrysler, Toyota i Nissan vykázaly v dubnu nárůst prodejů, ale menší, než se čekalo. Celkem se v USA prodalo anualizovaně 16,46 vozů, uvedla Wards Auto. Autodata, další poskytovatel dat z trhu s auty, hovoří o 16,45 milionu vozů. Analytici čekalo 16,9 milionu po březnových 17,05 milionu.
 • Chytré hodinky Apple Watch, které minulý měsíc začala prodávat americká technologická společnost Apple, se v nejlevnější verzi Sport prodávají za 349 dolarů. Samotná výroba hodinek ale Apple podle výzkumné firmy IHS stojí jen 83,70 dolaru, tedy zhruba čtvrtinu z prodejní ceny.
 • Výkonným ředitelem pojišťovny Prudential bude od 1. června Mike Wells.
 • Americká centrální banka se pomalu přibližuje okamžiku, kdy bude vhodné v USA začít zvyšovat úrokové sazby. Ve hře jsou z tohoto pohledu všechna zasedání banky, včetně červnového. V pátek to prohlásila šéfka pobočky Fedu v Clevelandu Loretta Mesterová.
 • Ekonomové z atlantského Fedu, kteří správně předpověděli mimořádný pokles HDP USA v prvním kvartálu, očekávají pro druhé čtvrtletí růst jen o 0,9 %. Pro představu toho, jak opatrný to je výhled, Goldman Sachs čeká zrychlení růstu na 3 %, Bank of America Merrill Lynch dokonce na 3,5 %.
 • Americká automobilka Tesla Motors, která se věnuje výrobě elektromobilů, začne nabízet bateriové systémy pro domácnosti a firmy. Oznámil to šéf společnosti Elon Musk. Baterie budou sloužit mimo jiné k uskladnění energie ze solárních elektráren a také jako záloha pro případ výpadků elektrické energie.
 • Americká technologická společnost Apple by mohla vydat dluhopisy denominované v japonském jenu. Napsala to v pátek agentura Reuters. S potenciálními zájemci bude společnost podle Reuters poprvé jednat příští týden. Jednání s investory pro Apple zajišťují americká investiční banka Goldman Sachs a japonská finanční skupina Mitsubishi UFJ Financial Group.
 • Brean Capital snižuje cílovou cenu akcií LinkedIn na 172 USD z 208 USD, doporučení ale ponechává "kupovat". Cílovou cenu akcií snížili také analytici ze společností Wunderlich a Cantor Fitzgerald. Analytici z Wunderlich cíl snížili na 260 z 300 USD a analytici z Cantor Fitzgerald ho upravili na 245 z 280 USD.

Ceny ropy klesly po zprávě o rekordním iráckém exportu

Světové ceny ropy během pátečního obchodování sestoupily z letošních maxim. Za jejich poklesem stála především zpráva o rekordním exportu této strategicky důležité suroviny z Iráku. Ceny dolů tlačil rovněž silnější kurz amerického dolaru.

Ve čtvrtek se cena ropy Brent vyšplhala až na letošní maximum 66,93 dolaru za barel a za celý duben se zvýšila o zhruba 21 %.

Irácký export ropy podle pátečních údajů v dubnu stoupl na rekordních 3,08 milionu barelů denně z březnových 2,98 milionu barelů denně. Průzkum agentury Reuters již dříve ukázal, že těžba ropy v rámci celé Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v dubnu zvýšila na 31,04 milionu barelů denně z březnové denní úrovně 30,97 milionu barelů.

Na devizovém trhu v pátek dolar posílil vůči koši ostatních předních měn, podpořily ho známky stabilizace ekonomiky Spojených států po prudkém zpomalení hospodářského růstu v prvním čtvrtletí. Silnější dolar zvyšuje cenu ropy z pohledu držitelů ostatních měn, což tlačí dolů poptávku.

Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích

 • Ekonomové z atlantského Fedu, kteří správně předpověděli mimořádný pokles HDP USA v prvním kvartálu, očekávají pro druhé čtvrtletí růst jen o 0,9 %. Pro představu toho, jak opatrný to je výhled, Goldman Sachs čeká zrychlení růstu na 3 %, Bank of America Merrill Lynch dokonce na 3,5 %.
 • Osobní příjmy ve Spojených státech v březnu stagnovaly, čekal se 0,2% růst po +0,4 % v únoru. Osobní výdaje vzrostly o 0,4 %, čekal se 0,5% růst po +0,2 % v únoru. Jádrové výdaje na osobní spotřebu, které jsou pro Fed důležitým indikátorem inflace, se meziročně zvýšily jen o 1,3 %, očekávalo se +1,4 %, únorový údaj byl revidován o desetinu procentního bodu níže na 1,3 %.
 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 25. dubna klesl na 262 tisíc, tedy nejníže za posledních 15 let. Očekával se pokles na 290 tisíc z 296 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 295 tisíc). Počet pokračujících žádostí v týdnu do 18. dubna klesl na 2,253 milionu z 2,325 milionu, čekal se pokles na 2,300 milionu.
 • Americká automobilka General Motors (GM) plánuje v příštích třech letech investovat do svých závodů ve Spojených státech 5,4 miliardy USD. Cílem investice je zvýšení výroby a zlepšení kvality vozů. Investice vytvoří 650 pracovních míst a pomůže zachovat více než 15 tisíc současných pozic. GM zatím pouze upřesnila, že 784 milionů dolarů investuje do svých tří závodů v Michiganu. Rozdělení dalších peněz upřesní firma v příštích měsících.
 • Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v dubnu vzrostl na 52,3 bodu z 46,3 bodu v březnu (odhad: 50 bodů).
 • Čisté dlouhé pozice v dolaru minulý týden klesly na nejnižší úroveň za šest měsíců. Stále je jich ale více než sázek na pokles hodnoty dolaru.
 • Ekonomika Spojených států v prvním kvartále expandovala pouze tempem 0,2 % kvůli klesajícímu exportu a investicím. Očekávalo se zpomalení růstu na 1 % anualizovaně z 2,2 % v předchozím čtvrtletí. Jádrové výdaje na spotřebu v prvním čtvrtletí podle předběžných údajů vzrostly o 0,9 % mezikvartálně, očekával se procentní růst po +1,1 % v předešlém čtvrtletí. Růst osobní spotřeby v prvním čtvrtletí zpomalil na 1,9 % z 4,4 % v posledních třech měsících loňského roku, očekávalo se zpomalení na 1,7 %.
 • Americká centrální banka (Fed) na svém dubnovém zasedání ponechala svoji měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba zůstává na rekordně nízké úrovni 0-0,25 %. Banka ze svého prohlášení zároveň odstranila všechna data, která se ke zvyšování sazeb nějak vztahovala. To podle analytiků svědčí o tom, že banka se zvyšováním sazeb nebude nikam spěchat.
 • Do konce minulého týdne v USA zveřejnilo kvartální hospodářské výsledky 201 firem z indexu S&P 500. Z nich jich ale odhady trhu na úrovni zisku dokázalo překonat jen 62 % a na úrovni tržeb pouze 31 %. A to dosud čísla nezveřejnily velké energetické podniky, jejichž výsledky budou zasaženy výrazným poklesem cen ropy. Existuje ale jeden sektor, který nepřesvědčivé výsledky netrápí.
 • Rozjednané prodeje domů ve Spojených státech v březnu vzrostly o 1,1 % meziměsíčně. Očekával se růst o 1 % po únorovém růstu o 3,6 % (revidováno z 3,1 %). Meziročně se prodeje zvýšily o 11,1 %.
 • Společnost Mylan navýšila nabídku na akvizici irské firmy Perrigo. Původní nabídku ve výši 205 dolarů za akcii Perrigo odmítla, Mylan proto nyní přistoupila k jednání s nabídkou 75 dolarů plus 2,3 vlastní akcie za každou akcii Perriga. Akcie Mylan se na burze v současnosti pohybují na ceně 72,71 dolaru.
 • Čínská společnost Alibaba až do konce roku nepřijme žádné nové zaměstnance, protože doposud rostla "příliš rychle", řekl ředitel firmy Jack Ma. "Alibaba se vyvinula skutečně příliš rychle. Tento rok se počet našich zaměstnanců nenavýší ani o jednoho," prohlásil Ma. Zdůraznil však, že společnost nahradí ty zaměstnance, kteří odejdou.
 • Société Générale snižuje doporučení na akcie Procter & Gamble na "držet" z "kupovat".
 • Analytické týmy několika společností hromadně snížily cílové ceny akcií Twitter poté, co firma v úterý zveřejnila hospodářské výsledky. JPMorgan snížila cenu na 55 ze 67 dolarů, Cantor Fitzgerald na 50 ze 62 dolarů, Wunderlich Securities na 40 z 50 dolarů, Pacific Crest na 52 ze 63 dolarů a Stifel Nicolaus na 36 z 38 dolarů.
 • Goldman Sachs zvyšuje cílovou cenu akcií Apple na 163 dolarů ze 145 dolarů.
 • Bývalý šéf amerického Fedu Ben Bernanke byl jmenován poradcem investiční společnosti Pimco.
 • Americká automobilka Ford Motor svolává do servisů v Severní Americe více než 590 tisíc aut, u nichž se mohou projevit čtyři různé druhy závad. Firma uvedla, že ve svolávaných vozech mohou být i závadné šrouby, které by v případě koroze mohly způsobovat problémy při řízení. Automobilka ale zatím nemá informace, že by s tímto problémem byly spojeny i nějaké nehody nebo zranění.
 • Salesforce.com si údajně najala poradce, kteří mají zjistit, zda by někdo neměl zájem o její převzetí.
 • Exxon Mobil zvýšil dividendu ze 69 na 73 centů. Učinil tak jen měsíc poté, co oznámil záměr omezit kapitálové výdaje.
 • Americká počítačová společnost Microsoft v průběhu tohoto roku umožní, aby v jejích chytrých telefonech s operačním systémem Windows fungovaly také aplikace na bázi konkurenčního systému Android od společnosti Google. Na výroční konferenci Microsoftu věnované výzkumu a vývoji to oznámil Terry Myerson, který má v Microsoftu na starosti operační systémy.
 • V 80. a 90. letech, kdy byly ceny komodit v postranním až medvědím trendu, nepřesáhl jejich roční propad 20 %. Po pádu Lehman Brothers ztratily komodity za rok polovinu hodnoty. Letos v dubnu index cen komodit ztrácel za rok zhruba 30 %. Otázkou zůstává, jaký scénář očekávat nyní. Jsou již ceny na dně nebo poblíž něj?
 • Index spotřebitelské důvěry v dubnu klesl na 95,2 bodu ze 101,4 bodu v březnu (revidováno ze 101,3 bodu), čekal se růst na 102,2 bodu.
 • Index aktivity richmondského Fedu v dubnu vzrostl na -3 body, čekal se růst na -2 body (březen: -8 bodů).
 • Ceny domů ve Spojených státech v únoru podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve 20 amerických městech, meziročně vzrostly o 5,03 %, očekávalo se 4,7 %. V lednu index stoupl o 4,56 % meziročně.
 • Francouzská poradenská a konzultační společnost Capgemini koupí za čtyři miliardy dolarů svého amerického konkurenta iGate Corp. Akvizice rozšíří pozici francouzské firmy v Severní Americe.
 • Podle předběžných dat agentury Markit kompozitní index nákupních manažerů v březnu klesl na 57,4 bodu z 59,2 bodu v únoru. Index nákupních manažerů v sektoru služeb se snížil na 57,8 bodu z 59,2 bodu v únoru, očekával se mírnější pokles na 58,8 bodu.
 • Texaská ekonomika se stále potýká s dopady propadu cen ropy. Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v dubnu dosáhl -16 bodů pod březnových -17,4. Čekal se ovšem růst na -12 bodů. Březnová data byla nejhorší za dva roky.
 • Farmaceutická společnost Mylan odmítla nabídku na převzetí od většího konkurenta Teva Pharmaceutical Industries, který je ochoten za ni zaplatit 40,1 miliardy USD. Nabídku ve formě hotovosti a výměny akcií považuje Mylan za příliš nízkou, nicméně podle agentury Reuters si firma nechala otevřené dveře pro případná další jednání.
 • SunTrust snížila doporučení na akcie společnosti Twitter na "neutral" z "kupovat".
 • Guggenheim zvýšila doporučení na akcie Walt Disney na "kupovat" díky očekávaným ziskům z nových filmů.
 • Nomura snížila doporučení na akcie American Express na "neutral" z "kupovat".
 • Bank of America zvýšila cílovou cenu barelu ropy WTI na konci druhého kvartálu na 59 dolarů, Brent má stát 63 dolarů.

Výsledková sezóna

Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus
Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus
11:59

Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus

Saúdskoarabská ropná firma Saudi Aramco v neděli oznámila, že nabídne k prodeji 1,5% podíl, tedy kolem tří miliard...
Saudi Aramco Saúdská Arábie Světové akcie
Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí…
včera v 14:53

Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí zdražení podpořil a odsoudil protesty

(AKTUALIZOVÁNO, 17. listopadu) V íránských městech v sobotu druhým dnem pokračovaly protesty proti zvýšení cen...
Írán Blízký a Střední východ Pohonné hmoty
Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei
včera v 11:19

Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei

Americká vláda zřejmě v pondělí o dva týdny prodlouží licenci, která umožňuje americkým podnikům obchodovat s čínským...
Spojené státy americké (USA) Čína Telekomunikace
IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord
včera v 10:17

IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord

Celosvětový dluh se v letošním prvním pololetí zvýšil o 7,5 bilionu dolarů na rekordních 250,9 bilionu dolarů, a to...
Zadlužení Světová ekonomika
Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene
včera v 09:42

Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene

Americký výrobce léků Bristol-Myers Squibb získal od americké Federální obchodní komise (FTC) svolení k převzetí...
Americké akcie Farmacie Fúze a akvizice
Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku
včera v 08:22

Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku

Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá o plánu na výstavbu nové továrny v Turecku rozhodnout do konce...
Volkswagen Turecko Auta
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
15. 11. 2019 22:30

Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru týdne poprvé překonal 28 000 bodů

Americké akcie uzavřely páteční obchodování na nových maximech, index Dow poprvé v historii překonal hranici 28 000...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou firmě Johnson & Johnson kvůli…
15. 11. 2019 21:57

Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou firmě Johnson & Johnson kvůli opioidům

Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou americké farmaceutické společnosti Johnson & Johnson za její podíl na...
Johnson & Johnson Farmacie
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle…
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle…
15. 11. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle Bílého domu přiblížila

Ceny akcií na hlavních burzách západní Evropy se v pátek pohybovaly vesměs vzhůru, když mezi investory převládl...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Audi od dubna povede Markus Duesmann, bude i v představenstvu…
15. 11. 2019 17:18

Audi od dubna povede Markus Duesmann, bude i v představenstvu Volkswagenu

Automobilku Audi od dubna příštího roku povede Markus Duesmann. Stane se zároveň členem představenstva Volkswagenu,...
Evropské akcie Volkswagen Auta
USA: Skladové zásoby se v září nezměnily
15. 11. 2019 17:04

USA: Skladové zásoby se v září nezměnily

Objem skladových zásob amerických firem zůstal v září stejný jako v srpnu. Po srpnovém poklesu o 0,1 procent ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018
15. 11. 2019 16:58

Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018

Průmyslová výroba ve Spojených státech se v říjnu snížila o 0,8 procenta po zářijovém poklesu o 0,3 procenta. Oznámil...
Americká ekonomika Průmysl Spojené státy americké (USA)
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden…
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden…
15. 11. 2019 16:45

Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden akcie přidaly půl procenta

Index pražské burzy PX během pátečního obchodování vystoupal o 0,34 % a uzavřel seanci na 1 083,11 bodu. Tahouny...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen vloží do elektromobilů a digitalizace další miliardy eur
15. 11. 2019 16:21

Volkswagen vloží do elektromobilů a digitalizace další miliardy eur

Německý koncern Volkswagen v letech 2020 až 2024 vloží do elektromobility a digitalizace 60 miliard eur. Automobilka...
Volkswagen Technologie Auta
Čínská CEFC Shanghai Securities přešla pod státní správu
15. 11. 2019 16:15

Čínská CEFC Shanghai Securities přešla pod státní správu

Společnost CEFC Shanghai Securities, součást konglomerátu CEFC China Energy, převzala kvůli nesrovnalostem na nejdéle...
Čína
Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu
15. 11. 2019 15:22

Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu

Současné nastavení úrokových sazeb České národní banky odpovídá situaci, ve které se v rámci hospodářského cyklu...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Řím u soudu napadl ArcelorMittal, který už nechce ocelárnu Ilva
15. 11. 2019 15:17

Řím u soudu napadl ArcelorMittal, který už nechce ocelárnu Ilva

Italská vláda napadla u milánského soudu evropskou společnost ArcellorMittal, která chce odstoupit od převzetí...
ArcelorMittal Itálie Fúze a akvizice
Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů
Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů
15. 11. 2019 15:02

Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů

Americký prezident Donald Trump se obrátil na nejvyšší soud USA, aby zabránil vydání svých daňových záznamů. Trumpův...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika