Výsledky O2 Czech Republic investory příjemně překvapily, akcie ale po zprávě o jejich vyřazení z indexu MSCI padají
|

Výsledky O2 Czech Republic investory příjemně překvapily, akcie ale po zprávě o jejich vyřazení z indexu MSCI padají

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 Czech Republic v letošním 1. čtvrtletí meziročně zdvojnásobila čistý zisk na 1,2 miliardy Kč. Výnosy se zvýšily téměř o 4 % na 11,2 miliardy Kč. Za růstem stojí zlepšující se trend v útratě zákazníků, růst datových výnosů v mobilním segmentu i výsledky dceřiné O2 Slovakia. Výsledky společnosti předčily očekávání analytiků, akcie O2 C.R. ale sráží zpráva, že budou kvůli rozdělení firmy vyřazeny z indexu MSCI Czech Republic.

O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Akcie ČR Výsledková sezóna CETIN

"K výsledkům pozitivně přispěly všechny divize a segmenty, a to nejen díky řadě úspor a zefektivnění chodu, ale také díky mnoha zjednodušujícím a prorůstovým aktivitám. Věřím, že jsme v mnoha oblastech nastartovali pozitivní obrat trendu," uvedl generální ředitel O2 Czech Republic Tomáš Budník.

Výsledky O2

Výsledky předčily očekávání analytiků. Ti po upozornění ze strany O2, že se její hospodaření vyvíjí nad očekávání dobře, předpovídali růst výnosů okolo procenta a zvýšení zisku o tři čtvrtiny.

Společnost pokračuje v úsilí zefektivnit využívání provozních nákladů v komerčních i nekomerčních oblastech svého podnikání. Celkové konsolidované provozní náklady v 1. čtvrtletí poklesly meziročně o 5 % na 6,765 miliardy Kč. Mzdové náklady poklesly bez zahrnutí restrukturalizačních nákladů meziročně o 11,1 %, zatímco náklady na prodej meziročně o 18 % vzrostly. Skupina měla na konci března 4 613 zaměstnanců, což značí meziroční pokles o 11 %.

Výsledky O2 - úspory provozních nákladů

Zisk EBITDA firmě v 1. čtvrtletí vzrostl meziročně o 25,6 % na 4,33 miliardy Kč. EBITDA marže dosáhla výše 38,8 %, meziročně o 6,8 procentních bodů více.

Odpisy hmotných a nehmotných aktiv se meziročně zvýšily o 4,7 % na 2,815 miliardy Kč. Konsolidovaný čistý zisk se tak firmě meziročně zvýšil o 106,1 % na 1,15 miliardy Kč, zejména díky rostoucímu provoznímu zisku EBITDA, který více než kompenzoval vyšší odpisy a amortizaci, vyšší čisté finanční náklady a vyšší daň z příjmu.

"Výsledky O2 byly proti našim očekáváním i konsenzu lepší a vnímáme je jako pozitivní zprávu pro titul. Cílovou cenu a investiční doporučení máme aktuálně v revizi, předchozí doporučení Erste na akcie O2 C.R. znělo 'redukovat' s cílovou cenou 325 Kč. Růst výnosů o 3,7 % meziročně byl mírně pod našimi odhady, předčil ale konsenzus. Lepší výnosy naznačily obrat v podnikání O2 po letech jejich propadů," okomentovala výsledky Vera Sutedja, analytička z Erste. "První čtvrtletí bylo pro O2 jakožto integrovanou telekomunikační společnosti posledním kvartálem. Rozdělení firmy (na operátora O2 a provozovatele infrastruktury Cetin) se očekává v červnu."

Konsolidované investice dosáhly v 1. čtvrtletí 771 milionů Kč. Na plně srovnatelné bázi se konsolidované investice zvýšily meziročně o 26,9 %. Společnost se nadále zaměřuje na efektivní investice do růstových oblastí. V mobilním segmentu k nim patří rozšiřování pokrytí LTE s využitím frekvencí zakoupených v roce 2014, rozšíření sdílení a konsolidace mobilních sítí, další zvyšování kapacity a zlepšování kvality mobilní datové sítě v souladu s rostoucí poptávkou po mobilních datových službách. Kromě toho se v segmentu pevných linek společnost soustředila na investice do zvýšení kapacity a rychlosti své fixní sítě vysokorychlostního internetu.

"Celkově jsou výsledky pozitivním překvapením a naznačují, že O2 po několika letech poklesu tržeb konečně dosáhla svého dna. Současně nicméně připomínáme, že se jedná o poslední výsledky za nerozdělenou společnost. Pro investory do pokračující O2 budou důležité informace o rozdělení zisků mezi Cetinem a O2 a případném zatížení subjektů finanční pomocí pro majoritního akcionáře. Tyto informace prozatím nejsou plně k dispozici, což hodnotu dobrých výsledků mírně limituje," napsal Milan Vaníček, hlavní analytik J&T Banky.

Výše volných peněžních toků dosáhla v 1. čtvrtletí pozitivní hodnoty 2,33 miliardy Kč, což představuje plně srovnatelný meziroční nárůst o 52,5 %. Celková výše finančního dluhu byla ke konci března 7 miliard Kč, stejně jako na konci roku 2014. Objem hotovosti a peněžních ekvivalentů dosáhl ke konci března 5,59 miliardy Kč, když společnost akumulovala hotovost pro výplatu dividendy za rok 2014 (4,1 miliardy Kč), která se uskuteční 28. května 2015.

Výnosy v mobilním segmentu stouply o 0,4 % na 4,7 miliardy Kč. Celkový počet mobilních zákazníků se meziročně snížil o 1 % na 5,013 milionu, množství tarifních klientů ale o 1 % stouplo na 3,27 milionu.

Výsledky O2 - mobilní segment

Tři čtvrtiny z prodaných mobilů byly chytré telefony, a jejich podíl v síti se tak zvýšil o 8 procentních bodů na 42 %. Počet uživatelů internetu v mobilu stoupl o 14 % na 1,4 milionu a výnosy z datových služeb meziročně stouply o 6 %.

Příjmy v segmentu pevných linek vzrostly o 3 % na 4,9 miliardy korun. Pevný internet od O2 mělo na konci prvního čtvrtletí zavedeno 931 tisíc domácností, což představuje meziroční nárůst o 13 tisíc. Počet zákazníků digitální televize O2 TV se zvýšil o 16 % na 188 tisíc. Služba O2 TV Go, která umožňuje díky stejnojmenné aplikaci sledovat televizní vysílání na mobilních zařízeních, eviduje 300 tisíc stažení.

Výsledky O2 - pevné linky

Výnosy 58 milionů eur dceřiného mobilního operátora O2 Slovakia se na celkových výsledcích skupiny podílely 15 %. Celkový počet zákazníků na Slovensku stoupl o 8 % na 1,7 milionu a provozní zisk EBITDA na Slovensku vzrostl meziročně o pětinu na 19,6 milionu EUR.

Akcie O2 C.R. nicméně na pražské burze navzdory velmi solidním výsledkům výrazně zlevňují. Dolů je sráží zpráva, že bude titul ke konci května vyřazen z indexu MSCI Czech Republic. Důvodem je právě zmíněné rozdělení společnosti na operátora a správce infrastruktury. Indexy MSCI fungují jako podklady řady ETF, a vyřazení titulu z benchmarku MSCI Czech Republic se tedy podle očekávání projeví poklesem zájmu o akcie O2 a jejich "nuceným" vyřazením z portfolií některých investorů.

V konferenčním hovoru k výsledkům management O2 Czech Republic potvrdil, že jeho majoritní vlastník, kterým je skupina PPF, po dokončení rozdělení firmy znovu požádá o finanční asistenci v obdobné výši jako původně. PPF může o asistenci požádat novou firmu Cetin, zbytkového operátora O2 nebo obě společnosti. Ohledně výsledků za první čtvrtletí společnost uvedla, že byla čísla částečně podpořena odložením některých marketingových nákladů na druhou polovinu roku, většina nákladových úspor je však prý udržitelná. Výše ceny akcií Cetinu v rámci povinného odkupu by měla "korelovat" s nedávným oceněním vznikající firmy od Deloitte (151 Kč za akcii) navýšeným o akumulovanou hotovost.

"Konferenční hovor O2 nepřinesl žádné nové významné zprávy. Finanční asistence pro PPF se dala očekávat. My vzhledem k povaze nově vznikajících společností předpokládáme, že naprostá většina půjčky půjde na Cetin. Hospodaření obou nových částí se vyvíjí pozitivně, takže akcie původní O2 mohou být po skončení současného prodejního tlaku způsobeného snižováním váhy O2 C.R. v akciových indexech a po dokončení štěpení firmy zajímavou fundamentální sázkou," poznamenal Bártek.

Zdroj: O2 Czech Republic, ČTK, MSCI, Česká spořitelna

SunExpress navýšila objednávku letadel Boeing 737 MAX 8
před hodinou

SunExpress navýšila objednávku letadel Boeing 737 MAX 8

Turecké aerolinky SunExpress koupí o deset letadel Boeing 737 MAX 8 více, než bylo původně dojednáno. Hodnota...
Boeing Americké akcie
Německo se podle centrální banky nemusí obávat recese
Německo se podle centrální banky nemusí obávat recese
před hodinou

Německo se podle centrální banky nemusí obávat recese

Hospodářský růst v Německu v letošním čtvrtém čtvrtletí zůstane slabý, není však důvod obávat se recese. Ve své...
Německo Centrální banky Recese
Aerolinky Emirates koupí 50 airbusů za 16 miliard dolarů
12:09

Aerolinky Emirates koupí 50 airbusů za 16 miliard dolarů

Dubajská letecká společnost Emirates koupí 50 strojů Airbus typu A350. Hodnota transakce by podle katalogových cen...
Airbus Evropské akcie
Volkswagen snížil střednědobý výhled provozního zisku a tržeb
Volkswagen snížil střednědobý výhled provozního zisku a tržeb
11:48

Volkswagen snížil střednědobý výhled provozního zisku a tržeb

Německý automobilový koncern Volkswagen snížil střednědobý výhled provozního zisku a tržeb. Ukazuje to podniková...
Volkswagen Evropské akcie Auta
Firma SIX má zájem o španělskou burzu, podobně jako Euronext
11:30

Firma SIX má zájem o španělskou burzu, podobně jako Euronext

Společnost SIX Group, která spravuje burzovní infrastrukturu a finanční systémy ve Švýcarsku, podala nabídku na...
Španělsko Fúze a akvizice
O2 Czech Republic minulý týden pokračovala v odkupu vlastních akcií
11:17

O2 Czech Republic minulý týden pokračovala v odkupu vlastních akcií

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic minulý týden nakoupila 53 907 vlastních akcií za průměrnou cenu 223,50...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Zpětné odkupy akcií
Trh s kryptoměnami se v úvodu týdne pohybuje v plusu
10:58

Trh s kryptoměnami se v úvodu týdne pohybuje v plusu

Digitální měny v pondělní převážně rostou. Bitcoin kolem 11.00 SELČ podle serveru coinmarketcap.com rostl o 0,7 % na...
Kryptoměny Bitcoin
Asijské akcie zahájily nový týden převážně v zelených číslech
Asijské akcie zahájily nový týden převážně v zelených číslech
10:30

Asijské akcie zahájily nový týden převážně v zelených číslech

Asijské akciové trhy v pondělí převážně stouply, když investoři čekali na další vývoj obchodního vztahu mezi USA a...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
HP odmítl nabídku na převzetí Xeroxem, spojení však nevylučuje
09:59

HP odmítl nabídku na převzetí Xeroxem, spojení však nevylučuje

Americký výrobce počítačů HP odmítl nabídku na převzetí výrobcem tiskáren Xerox. Firma uvedla, že ji nabídka ve výši...
Fúze a akvizice HP (dříve Hewlett-Packard) Americké akcie
Růst cen průmyslových výrobců v Česku v říjnu zpomalil na 0,9 %
Růst cen průmyslových výrobců v Česku v říjnu zpomalil na 0,9 %
09:40

Růst cen průmyslových výrobců v Česku v říjnu zpomalil na 0,9 %

Meziroční růst cen průmyslových výrobců v Česku v říjnu zpomalil na 0,9 procenta ze zářijových 1,9 procenta....
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Co musíte ráno vědět (18. listopadu)
Co musíte ráno vědět (18. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (18. listopadu)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, jak moc ničí stále násilnější protesty v Hongkongu...
Musíte vědět
Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus
Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus
včera v 11:59

Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus

Saúdskoarabská ropná firma Saudi Aramco v neděli oznámila, že nabídne k prodeji 1,5% podíl, tedy kolem tří miliard...
Saudi Aramco Saúdská Arábie Světové akcie
Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí…
16. 11. 2019 14:53

Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí zdražení podpořil a odsoudil protesty

(AKTUALIZOVÁNO, 17. listopadu) V íránských městech v sobotu druhým dnem pokračovaly protesty proti zvýšení cen...
Írán Blízký a Střední východ Pohonné hmoty
Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei
16. 11. 2019 11:19

Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei

Americká vláda zřejmě v pondělí o dva týdny prodlouží licenci, která umožňuje americkým podnikům obchodovat s čínským...
Spojené státy americké (USA) Čína Telekomunikace
IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord
16. 11. 2019 10:17

IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord

Celosvětový dluh se v letošním prvním pololetí zvýšil o 7,5 bilionu dolarů na rekordních 250,9 bilionu dolarů, a to...
Zadlužení Světová ekonomika
Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene
16. 11. 2019 09:42

Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene

Americký výrobce léků Bristol-Myers Squibb získal od americké Federální obchodní komise (FTC) svolení k převzetí...
Americké akcie Farmacie Fúze a akvizice
Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku
16. 11. 2019 08:22

Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku

Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá o plánu na výstavbu nové továrny v Turecku rozhodnout do konce...
Volkswagen Turecko Auta
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
15. 11. 2019 22:30

Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru týdne poprvé překonal 28 000 bodů

Americké akcie uzavřely páteční obchodování na nových maximech, index Dow poprvé v historii překonal hranici 28 000...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA