Výsledky O2 Czech Republic investory příjemně překvapily, akcie ale po zprávě o jejich vyřazení z indexu MSCI padají
|

Výsledky O2 Czech Republic investory příjemně překvapily, akcie ale po zprávě o jejich vyřazení z indexu MSCI padají

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 Czech Republic v letošním 1. čtvrtletí meziročně zdvojnásobila čistý zisk na 1,2 miliardy Kč. Výnosy se zvýšily téměř o 4 % na 11,2 miliardy Kč. Za růstem stojí zlepšující se trend v útratě zákazníků, růst datových výnosů v mobilním segmentu i výsledky dceřiné O2 Slovakia. Výsledky společnosti předčily očekávání analytiků, akcie O2 C.R. ale sráží zpráva, že budou kvůli rozdělení firmy vyřazeny z indexu MSCI Czech Republic.

O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Akcie ČR Výsledková sezóna CETIN

"K výsledkům pozitivně přispěly všechny divize a segmenty, a to nejen díky řadě úspor a zefektivnění chodu, ale také díky mnoha zjednodušujícím a prorůstovým aktivitám. Věřím, že jsme v mnoha oblastech nastartovali pozitivní obrat trendu," uvedl generální ředitel O2 Czech Republic Tomáš Budník.

Výsledky O2

Výsledky předčily očekávání analytiků. Ti po upozornění ze strany O2, že se její hospodaření vyvíjí nad očekávání dobře, předpovídali růst výnosů okolo procenta a zvýšení zisku o tři čtvrtiny.

Společnost pokračuje v úsilí zefektivnit využívání provozních nákladů v komerčních i nekomerčních oblastech svého podnikání. Celkové konsolidované provozní náklady v 1. čtvrtletí poklesly meziročně o 5 % na 6,765 miliardy Kč. Mzdové náklady poklesly bez zahrnutí restrukturalizačních nákladů meziročně o 11,1 %, zatímco náklady na prodej meziročně o 18 % vzrostly. Skupina měla na konci března 4 613 zaměstnanců, což značí meziroční pokles o 11 %.

Výsledky O2 - úspory provozních nákladů

Zisk EBITDA firmě v 1. čtvrtletí vzrostl meziročně o 25,6 % na 4,33 miliardy Kč. EBITDA marže dosáhla výše 38,8 %, meziročně o 6,8 procentních bodů více.

Odpisy hmotných a nehmotných aktiv se meziročně zvýšily o 4,7 % na 2,815 miliardy Kč. Konsolidovaný čistý zisk se tak firmě meziročně zvýšil o 106,1 % na 1,15 miliardy Kč, zejména díky rostoucímu provoznímu zisku EBITDA, který více než kompenzoval vyšší odpisy a amortizaci, vyšší čisté finanční náklady a vyšší daň z příjmu.

"Výsledky O2 byly proti našim očekáváním i konsenzu lepší a vnímáme je jako pozitivní zprávu pro titul. Cílovou cenu a investiční doporučení máme aktuálně v revizi, předchozí doporučení Erste na akcie O2 C.R. znělo 'redukovat' s cílovou cenou 325 Kč. Růst výnosů o 3,7 % meziročně byl mírně pod našimi odhady, předčil ale konsenzus. Lepší výnosy naznačily obrat v podnikání O2 po letech jejich propadů," okomentovala výsledky Vera Sutedja, analytička z Erste. "První čtvrtletí bylo pro O2 jakožto integrovanou telekomunikační společnosti posledním kvartálem. Rozdělení firmy (na operátora O2 a provozovatele infrastruktury Cetin) se očekává v červnu."

Konsolidované investice dosáhly v 1. čtvrtletí 771 milionů Kč. Na plně srovnatelné bázi se konsolidované investice zvýšily meziročně o 26,9 %. Společnost se nadále zaměřuje na efektivní investice do růstových oblastí. V mobilním segmentu k nim patří rozšiřování pokrytí LTE s využitím frekvencí zakoupených v roce 2014, rozšíření sdílení a konsolidace mobilních sítí, další zvyšování kapacity a zlepšování kvality mobilní datové sítě v souladu s rostoucí poptávkou po mobilních datových službách. Kromě toho se v segmentu pevných linek společnost soustředila na investice do zvýšení kapacity a rychlosti své fixní sítě vysokorychlostního internetu.

"Celkově jsou výsledky pozitivním překvapením a naznačují, že O2 po několika letech poklesu tržeb konečně dosáhla svého dna. Současně nicméně připomínáme, že se jedná o poslední výsledky za nerozdělenou společnost. Pro investory do pokračující O2 budou důležité informace o rozdělení zisků mezi Cetinem a O2 a případném zatížení subjektů finanční pomocí pro majoritního akcionáře. Tyto informace prozatím nejsou plně k dispozici, což hodnotu dobrých výsledků mírně limituje," napsal Milan Vaníček, hlavní analytik J&T Banky.

Výše volných peněžních toků dosáhla v 1. čtvrtletí pozitivní hodnoty 2,33 miliardy Kč, což představuje plně srovnatelný meziroční nárůst o 52,5 %. Celková výše finančního dluhu byla ke konci března 7 miliard Kč, stejně jako na konci roku 2014. Objem hotovosti a peněžních ekvivalentů dosáhl ke konci března 5,59 miliardy Kč, když společnost akumulovala hotovost pro výplatu dividendy za rok 2014 (4,1 miliardy Kč), která se uskuteční 28. května 2015.

Výnosy v mobilním segmentu stouply o 0,4 % na 4,7 miliardy Kč. Celkový počet mobilních zákazníků se meziročně snížil o 1 % na 5,013 milionu, množství tarifních klientů ale o 1 % stouplo na 3,27 milionu.

Výsledky O2 - mobilní segment

Tři čtvrtiny z prodaných mobilů byly chytré telefony, a jejich podíl v síti se tak zvýšil o 8 procentních bodů na 42 %. Počet uživatelů internetu v mobilu stoupl o 14 % na 1,4 milionu a výnosy z datových služeb meziročně stouply o 6 %.

Příjmy v segmentu pevných linek vzrostly o 3 % na 4,9 miliardy korun. Pevný internet od O2 mělo na konci prvního čtvrtletí zavedeno 931 tisíc domácností, což představuje meziroční nárůst o 13 tisíc. Počet zákazníků digitální televize O2 TV se zvýšil o 16 % na 188 tisíc. Služba O2 TV Go, která umožňuje díky stejnojmenné aplikaci sledovat televizní vysílání na mobilních zařízeních, eviduje 300 tisíc stažení.

Výsledky O2 - pevné linky

Výnosy 58 milionů eur dceřiného mobilního operátora O2 Slovakia se na celkových výsledcích skupiny podílely 15 %. Celkový počet zákazníků na Slovensku stoupl o 8 % na 1,7 milionu a provozní zisk EBITDA na Slovensku vzrostl meziročně o pětinu na 19,6 milionu EUR.

Akcie O2 C.R. nicméně na pražské burze navzdory velmi solidním výsledkům výrazně zlevňují. Dolů je sráží zpráva, že bude titul ke konci května vyřazen z indexu MSCI Czech Republic. Důvodem je právě zmíněné rozdělení společnosti na operátora a správce infrastruktury. Indexy MSCI fungují jako podklady řady ETF, a vyřazení titulu z benchmarku MSCI Czech Republic se tedy podle očekávání projeví poklesem zájmu o akcie O2 a jejich "nuceným" vyřazením z portfolií některých investorů.

V konferenčním hovoru k výsledkům management O2 Czech Republic potvrdil, že jeho majoritní vlastník, kterým je skupina PPF, po dokončení rozdělení firmy znovu požádá o finanční asistenci v obdobné výši jako původně. PPF může o asistenci požádat novou firmu Cetin, zbytkového operátora O2 nebo obě společnosti. Ohledně výsledků za první čtvrtletí společnost uvedla, že byla čísla částečně podpořena odložením některých marketingových nákladů na druhou polovinu roku, většina nákladových úspor je však prý udržitelná. Výše ceny akcií Cetinu v rámci povinného odkupu by měla "korelovat" s nedávným oceněním vznikající firmy od Deloitte (151 Kč za akcii) navýšeným o akumulovanou hotovost.

"Konferenční hovor O2 nepřinesl žádné nové významné zprávy. Finanční asistence pro PPF se dala očekávat. My vzhledem k povaze nově vznikajících společností předpokládáme, že naprostá většina půjčky půjde na Cetin. Hospodaření obou nových částí se vyvíjí pozitivně, takže akcie původní O2 mohou být po skončení současného prodejního tlaku způsobeného snižováním váhy O2 C.R. v akciových indexech a po dokončení štěpení firmy zajímavou fundamentální sázkou," poznamenal Bártek.

Zdroj: O2 Czech Republic, ČTK, MSCI, Česká spořitelna

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
včera v 22:30

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl

Akcie ve Spojených státech v pátek v reakci na zprávu, že Peking a Washington dojednaly první fázi obchodní dohody,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu
včera v 22:12

Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu

Italská centrální banka umístila kvůli rostoucím kapitálovým ztrátám pod zvláštní správu družstevní banku Popolare di...
Itálie Evropské banky
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden stouply zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování výrazně v plusu, když je nahoru poslalo oznámení, že Spojené...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli
včera v 17:40

Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli

Navzdory tomu, že v pátek má v Madridu skončit dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu (COP25), ještě odpoledne...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země
včera v 17:23

Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země

Světová banka dostala příslib rekordních 82 miliard dolarů na podporu nejchudších států světa. V příštích třech...
Chudoba Banky
Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy
včera v 17:05

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia v pátek kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanců zrušila přes 350 letů, včetně...
Itálie Doprava Odbory
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %

Pražská burza v pátek posílila, index PX vzrostl o 0,15 % na 1 093,41 bodu a v týdenním horizontu si připsal 0,2 %....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy
včera v 16:42

Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy

Čínští představitelé v pátek potvrdili, že se s americkými protějšky dohodli na textu první fáze obchodní dohody,...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
EU: Obchodní dohoda s Londýnem musí vyvážit práva a povinnosti
včera v 16:23

EU: Obchodní dohoda s Londýnem musí vyvážit práva a povinnosti

Partnerství Evropské unie s Británií po brexitu musí být založené za rovnováze práv a povinností a zajišťovat rovné...
Evropská unie Spojené království Politika
Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil
Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil
včera v 15:22

Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil

Německý automobilový koncern Volkswagen v listopadu meziročně zvýšil odbyt o 5,1 procenta na 988 800 vozů. Tempo jeho...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Ze světa investičních doporučení (13. prosince)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (13. prosince)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Indexy dovozních a vývozních cen se v listopadu meziročně…
včera v 14:45

USA: Indexy dovozních a vývozních cen se v listopadu meziročně snížily o 1,3 %

Americký index dovozních cen se v listopadu meziročně snížil o 1,3 % po poklesu o 3 % v říjnu (odhad: -3,3 %). Index...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Maloobchodní tržby v listopadu stouply o 0,2 procenta
včera v 14:30

USA: Maloobchodní tržby v listopadu stouply o 0,2 procenta

Američtí maloobchodníci utržili v listopadu o 0,2 procenta více než v říjnu. Analytici odhadovali růst o 0,5 %....
Americká ekonomika Maloobchod Tržby
Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů korejskou konkurenci
včera v 14:01

Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů korejskou konkurenci

Německá internetová služba pro rozvoz jídla Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů konkurenční jihokorejskou...
Fúze a akvizice Jižní Korea Německo
Prezident Zeman podepsal rozpočet se schodkem 40 miliard korun
včera v 13:40

Prezident Zeman podepsal rozpočet se schodkem 40 miliard korun

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako...
Česká republika Rozpočet
ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 7,7 miliardy na 70,4 miliardy Kč
včera v 13:19

ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 7,7 miliardy na 70,4 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35...
ČNB Banky Evropské banky
Firmy výsledek voleb v Británii vítají, klíčová bude podoba cel
včera v 12:59

Firmy výsledek voleb v Británii vítají, klíčová bude podoba cel

Pro český byznys znamená podle oslovených expertů výsledek britských parlamentních voleb konec nejistoty a dobrou...
Spojené království Evropská unie Politika
Ruská centrální banka letos popáté snížila klíčový úrok
včera v 12:40

Ruská centrální banka letos popáté snížila klíčový úrok

Ruská centrální banka v pátek snížila klíčovou úrokovou sazbu na 6,25 z 6,5 procenta. Půjčování peněz letos zlevnila...
Rusko Centrální banky