Americké akcie v pátek mírně ztratily, týden tak uzavřely smíšeně
|

Americké akcie v pátek mírně ztratily, týden tak uzavřely smíšeně

Akciové trhy ve Spojených státech v pátek mírně klesly. Trh ovlivnilo vyjádření šéfky americké centrální banky o možném zvýšení úrokových sazeb ještě v tomto roce. Navzdory poklesu byl ale uplynulý týden pro hlavní burzovní indexy převážně ziskový. Americký dolar v pátek díky vyjádřením z Fedu a nejnovější ekonomické statistice z USA zpevnil k euru.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow v pátek klesl o 0,29 % na 18 232,02 bodu. Širší index S&P 500 ztratil 0,22 % na 2 126,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq zakončil obchodování na 5 089,36 bodu se ztrátou 0,03 %. Index volatility VIX stoupl o 0,17 % na 12,13 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů vzrostl o dva bazické body na 2,21 %.

Šéfka Fedu Janet Yellenová v pátek prohlásila, že centrální banka zůstává na cestě ke zvýšení svých úrokových sazeb v letošním roce. Ekonomika Spojených států by podle ní měla po slabém začátku roku oživit, protože začínají polevovat negativní faktory doma i v zahraničí. Na trzích obecně převládá názor, že se Fed poprvé od roku 2006 odhodlá v tomto roce zvýšit úrokové sazby. Nejistotu ale vyvolává otázka ohledně konkrétnějšího načasování tohoto kroku. "Čekat na to, až ekonomické indikátory naplní naše vysoko nastavená očekávání, by mohlo znamenat, že mezitím dojde k přehřátí v některých sektorech v důsledku příliš uvolněné měnové politiky po dlouhou dobu," uvedla mimo jiné Yellenová. "Sazby ale porostou mírně a postupně."

Podle hlavního ekonomického poradce Allianz bude cylkus zvyšování sazeb "nejmírnějším zpřísňováním politiky" v historii centrálních bank. "Trh se nastavuje zřejmě na zářijové zvýšení sazeb. Důležitá ale byla v pátek stabilita na dluhopisovém trhu i na trhu s dolarem," uvedl k tomu Art Hogan, hlavní tržní stratég Wunderlich Securities.

Za celý týden ztratil Dow 0,21 %, S&P 500 ale přidal 0,17 % a Nasdaq 0,83 %. Páteční objem obchodů na Wall Street byl relativně slabý. V pondělí budou burzy v USA kvůli svátku zavřené.

Americké akcie (18.-22. května 2015)

Americký dolar na devizových trzích navzdory počátečnímu poklesu během pátku posílil. Americkou měnu podpořila statistika, podle které se spotřebitelské ceny v USA v dubnu bez zahrnutí kolísavých nákladů na potraviny a energie meziměsíčně zvýšily o 0,3 % (s nimi +0,1 %). Zaznamenaly tak nejvýraznější nárůst od ledna 2013.

Euro vůči dolaru oslabilo až o necelé procento na 1,10025 USD. Za celý týden k dolaru ztratilo 3,83 %, což představuje nejprudší týdenní pokles od září 2011.

Dolar vůči japonskému jenu vzrostl až o 0,45 % na 121,57 JPY, což bylo maximum za deset týdnů.

Světové ceny ropy po čtvrtečním vzestupu na konci týdne oslabily. Ropný trh v pátek podkopalo posílení dolaru a vybírání zisků z předešlých cenových přírůstků před prodlouženým víkendem. Ropu předešlý den výrazně posílily údaje o dalším poklesu zásob ropy na americkém trhu.

Ve čtvrtek ropa zpevnila o více než dvě procenta a WTI směřovala k desátému týdnu růstu za sebou. To je její nejdelší série od roku 1983, kdy se začalo obchodovat s termínovým kontraktem na tento typ ropy.

Investoři jsou před delším víkendem opatrní a raději likvidují obchodní pozice a vybírají si zisk z posledních přírůstků. V pondělí je kvůli svátkům uzavřen americký trh i řada evropských trhů. "Nikdo nechce mít otevřené pozice před prodlouženým víkendem, takže se vypořádávají účty, což vede k určité konsolidaci," řekl agentuře Reuters analytik Carsten Fritsch z německé Commerzbank.

Poslední údaje vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) ukázaly, že v USA minulý týden výrazně klesly i zásoby ropných produktů. V pondělí v USA tradičně začíná motoristická sezóna, v níž poptávka po benzínu obvykle podstatně narůstá.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Americká centrální banka zůstává na cestě ke zvýšení svých úrokových sazeb v letošním roce. Uvedla to šéfka Fedu Janet Yellenová. Dodala, že by ekonomika Spojených států měla po slabém začátku roku oživit, protože začínají polevovat negativní faktory doma i v zahraničí.
 • Meziměsíční růst spotřebitelských cen v USA v dubnu zpomalil na 0,1 % z březnových +0,2 %. Jádrová inflace očištěná o ceny pohonných hmot a potravin naopak mírně zrychlila na +0,3 % z +0,2 % v březnu. Meziročně inflace spadla hlouběji do záporného pásma - spotřebitelské ceny klesly o 0,2 % po březnovém 0,1% poklesu. Jádrová inflace meziročně stagnovala na +1,8 %, ačkoli se očekávalo mírné zpomalení na 1,7 %.
 • Microsoft a Salesforce se dříve bavily o akvizici, ale nedokázaly se dohodnoout. Uvedly to zdroje obeznámené se situací.
 • Výsledky Campbell Soup v 1Q: Očištěný zisk na akcii 62 centů (odhad: 52 centů), tržby byly vlivem silného dolaru slabší. Firma uvedla, že celoriční tržby budou na dolním okraji očekávaného pásma, zisky na horním. Akcie +2,09 %.
 • Výsledky Lions Gate Entertainment v 1Q: Očištný zisk na akcii 39 centů (odhad: 32 centů), tržby byly pod odhady. Akcie v poobchodní fázi ztrácely.
 • Výsledky Foot Locker v 1Q: Zisk na akcii 1,29 USD (odhad: 1,23 USD), tržby byly také nad odhady. Šlo o nejziskovější kvartál v historii firmy. Akcie vystoupaly na historický rekord, nakonec ale odepsaly 0,89 %.
 • Kanadská společnost BlackBerry oznámila, že odkoupí zpět 12 milionů akcií, tedy zhruba 2,6 % kolujících akcií, a to buď na burze NYSE, nebo v Torontu. Odkup musejí schválit akcionáři na valném shromáždění příští měsíc.
 • Expedia prodala svůj 62,4% podíl v čínském rezervačním portálu eLong za 671 milionů dolarů konsorciu, jehož součástí je Ctrip.com.
 • Alterativní taxislužba Uber poptává v bankách kreditní linku v objemu až 1 miliardy USD. Podle Wall Street Journalu takový krok bývá signálem blížící se veřejné nabídky akcií.
 • Internetová společnost Google a mikroblogovací sociální síť Twitter se v únoru dohodly, že Twitter poskytne vyhledávači Google přístup do feedu všech tweetů na síti, známého jako takzvaný firehose. Google na Twitteru dosud vyhledával jen tweety s několika nejpopulárnějšími klíčovými slovy. Jiné způsoby vyhledávání by Twitter zcela zahltily a sociální síť de facto vyřadily z provozu. Na Twitteru je každou minutu zveřejněno přes 6 000 příspěvků.
 • Počet aktivních ropných vrtů v USA se v posledním týdnu snížil nejméně za uplynulých 24 týdnů. Data od společnosti Baker HUghes potvrdila další pokles, tentokrát o pouhý jeden vrt na 659, což je nejnižší počet od 20. srpna 2010. Počet zařízení těžících ropu a plyn klesl dohromady o 3 na 885, nejméně od 12. června 2009. Analytici si všímají toho, že těžaři začínají řešit ziskovost na úkor produkce.

Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna

 • Výsledky Deere v 1Q: Zisk na akcii 2,03 USD (odhad: 1,56 USD), tržby: 7,40 miliardy USD (odhad: 7,51 miliardy USD).
 • Výsledky Best Buy v 1Q: Zisk na akcii 0,37 USD (odhad: 0,29 USD), tržby: 8,56 miliardy USD (odhad: 8,46 miliardy USD). Zahraniční tržby firmy klesly o 22,1 % kvůli vývoji kurzu dolaru a slabosti na kanadském trhu s elektronikou. Akcie +3,94 %.
 • Výsledky Gap v 1Q: Zisk na akcii 0,56 USD (odhad: 0,55 USD), tržby: 3,66 miliardy USD (4Q: 3,77 miliardy USD). Akcie -0,28 %.
 • Výsledky Hewlett-Packard ve fiskálním 2Q: Očištěný zisk na akcii 0,87 USD (odhad: 0,86 USD), tržby: 25,45 miliardy USD (odhad: 25,68 miliardy USD). Akcie v poobchodní fázi +1,5 %.
 • Výsledky Ross Stores v 1Q: Očištěný zisk na akcii 1,33 USD (odhad: 1,28 USD), tržby: 2,94 miliardy USD (4Q: 2,68 miliardy USD). Akcie v poobchodní fázi +0,5 % po krátkodobém posílení o více než 6 %.
 • Výsledky Target v 1Q: Zisk na akcii 1,10 USD (odhad: 1,02 USD), tržby: 17,119 miliardy USD (odhad: 17,089 miliardy USD). Akcie +0,33 %.
 • Výsledky L Brands v 1Q: Očištěný zisk na akcii 0,61 USD (odhad: 0,60 USD), tržby: 2,51 miliardy USD v souladu s odhady. Firma zlepšila výhled. Akcie v poobchodní fázi kolísaly.
 • Výsledky Salesforce v 1Q: Očištěný zisk na akcii 0,16 USD (odhad: 0,14 USD), tržby: 1,51 miliardy USD (odhad: 1,50 miliardy USD). Akcie v poobchodní fázi +4,4 %.
 • Výsledky NetApp ve fiskálním 4Q: Očištěný zisk na akcii 0,65 USD (odhad: 0,72 USD), tržby: 1,54 miliardy USD (odhad: 1,60 miliardy USD). Akcie v poobchodní fázi -9,3 %.
 • Výsledky Williams-Sonoma v 1Q: Zisk na akcii 0,48 USD (odhad: 0,44 USD), tržby: 1,03 miliardy USD (odhad: 1,01 miliardy USD). Akcie v poobchodní fázi +3,3 %.
 • Americký řetězec hobby marketů Home Depot ve svém prvním fiskálním čtvrtletí vydělal 1,21 USD na akcii při tržbách 20,9 miliardy dolarů. Loni firma ve stejném období vydělala jeden dolar na akcii. Tržby společnosti meziročně stouply o 6 %. Firma současně oznámila, že ve zbytku roku na trhu nakoupí vlastní akcie za 3,4 miliardy dolarů.
 • Největší maloobchodní společnosti světa, americkému řetězci Wal-Mart Stores, klesl v prvním čtvrtletí finančního roku čistý zisk o sedm procent na 3,34 miliardy dolarů. Oznámila to v úterý firma. Na hospodaření se podepsal mimo jiné silnější kurz amerického dolaru.
 • Výsledky Urban Outfitters v 1Q: Zisk na akcii 25 centů (odhad: 30 centů), tržby 739 milionů USD (sice rekordní, ale pod odhadem 757,58 milionu USD).
Zdroj: ČTK, CNBC
Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo
12:48

Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo

Nejvíce inovativní ekonomikou světa je nově Německo. Podle letošního žebříčku inovativnosti sestavovaného každoročně...
Světová ekonomika Inovace Německo
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
11:45

Davos 2020: O čem (také) bude řeč?

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra, kterého se...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí
05:40

ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory....
ČEZ Akcie ČR Energetika
Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod
včera v 11:05

Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod

Čína a Barma v sobotu uzavřely desítky dohod, které se týkají zejména projektů v oblasti barmské infrastruktury....
Čína Emerging Markets Asijská ekonomika
Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika
včera v 10:06

Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika

Největší japonská automobilka Toyota Motor přesune výrobu svých dodávkových automobilů Tacoma ze Spojených států do...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
včera v 08:07

Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti americké strojírenské...
Boeing Americké akcie Firemní dluhopisy
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
17. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
17. 1. 2020 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
17. 1. 2020 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
17. 1. 2020 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
17. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
17. 1. 2020 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
17. 1. 2020 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
17. 1. 2020 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
17. 1. 2020 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
17. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
17. 1. 2020 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
17. 1. 2020 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra