Americké akcie ve čtvrtek po rozpačitém úvodu zamířily do mírného plusu, levnější ropa a silnější dolar nedovolily výraznější rally
|

Americké akcie ve čtvrtek po rozpačitém úvodu zamířily do mírného plusu, levnější ropa a silnější dolar nedovolily výraznější rally

Investoři v USA čekají na páteční data z trhu práce za duben. Čtvrteční růst proběhl za korekce předchozího propadu na trhu s americkými vládními dluhopisy a rally v technologickém sektoru, energetika kvůli levnější ropě ale držela indexy na uzdě.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow uzavřel čtvrteční obchodování s nárůstem o 0,46 % na 17 924,06 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,38 % na 2 088 bodů. Technologický Nasdaq připsal 0,53 % na 4 945,54 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,13 % na 15,13 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o šest bazických bodů na 2,18 %.

Americké akcie (7. května 2015)

V záporu skončily tři z deseti hlavních sektorů. Ztrácela odvětví energetiky (-1,31 %), základních materiálů (-0,51 %) a telekomunikačních služeb (-0,21 %). Výrazněji naopak posilovaly sektor cyklického spotřebního zboží (+0,60 %) či odvětví technologií (+0,73 %).

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 2. května vzrostl o 3 tisíce na 265 tisíc. Očekával se růst na 278 tisíc z 262 tisíc v předchozím týdnu. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 25. dubna klesl na 2,228 milionu z 2,256 milionu (revidováno z 2,253 milionu, čekal se růst na 2,270 milionu.
 • Spotřebitelské úvěry v USA v březnu narostly o 20,5 miliardy USD, což byl největší nárůst od loňského července. Revolvingové úvěry přispěly 4,4 miliardy USD, Američané více využívali kreditní karty. Další úvěry narostly o více než 16 miliard USD tažené poptávkou po financování nákupů aut na úvěr a po studentských půjčkách. Celkově se čekal nárůst jen o 15,9 miliardy USD po +14,8 miliardy USD v únoru (revidováno z 15,5 miliardy USD).
 • Výzkumná společnost Gallup zveřejnila den před "tvrdými" daty z trhu práce výsledky svého průzkumu. Na základě něj sestavuje vlastní statistiky o trhu práce, jde ale pouze o výsledky dotazování vzorku Američanů. Nicméně podle dubnových dat "míra nezaměstnanosti podle Gallup" klesla o 3 desetiny procentního bodu na 6,1 %, zvýšil se podíl lidí pracujících na plný úvazek a klesla podzaměstnanost.
 • A ještě jedna dílčí statistika z trhu práce. V dubnu bylo oznámeno propuštění 61 582 zaměstnanců, v březnu to bylo 36 594 lidí. Za vysokým číslem byl především ropný a obecně energetický sektor (přes 19 tisíc). Jde ale o oznámená propouštění, reálně bez práce budou lidé až za několik měsíců, statistika by tedy neměla přímo zasáhnout do dubnových dat z trhu práce, která budou zveřejněna v pátek.
 • Morgan Stanley po 7,5 roku snižuje doporučení na čínské akcie na "equalweight" z "overweight".
 • JPMorgan potvrdila investiční doporučení na akcie společnosti Tesla Motors na "underweight", cílovou cenu zvýšila na 178 ze 165 dolarů.
 • Vládou kontrolovaná hypoteční agentura Fannie Mae ve čtvrtek oznámila, že vyplatí americkému ministerstvu financí v tomto čtvrtletí 1,8 miliardy dolarů, což je nejnižší dividenda daňovým poplatníkům, kterou firma stanovila za posledních pět let.
 • Výrobce fitness pomůcek a zařízení Fitbit zažádal o IPO na Newyorské burze. V úpisu chce získat až 100 milionů USD. Loni firma dosáhla tržeb 745 milionů USD.
 • Společnost Yelp zkoumá možnosti vlastního prodeje. Uvedl to list Wall Street Journal. Akcie firmy v reakci na to posílily o rovných 23 %, během dne bylo dokonce s nimi pozastaveno obchodování. Firma by mohla být oceněna až na 3,5 miliardy USD, uvedli lidé seznámení s celou věcí, které citoval WSJ. Minulý týden akcie firmy ztratily po oznámení špatných hospodářských výsledků zhruba pětinu hodnoty.

Výsledková sezóna

 • Výsledky NVIDIA v 1Q: Očištěný zisk na akcii 0,33 USD (odhad: 0,25 USD), tržby 1,15 miliardy USD (odhad: 1,16 miliardy USD). Akcie v after-marketu -1,7 %.
 • Výsledky CBS v 1Q: Zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,75 USD), tržby 3,5 miliardy USD (odhad: 3,45 miliardy USD). Akcie v after-marketu +1 %.
 • Výsledky Priceline v 1Q: Zisk na akcii 8,12 USD (odhad: 7,74 USD), tržby: 1,2 miliardy USD (odhad: 1,14 miliardy USD). Akcie -4,01 %.
 • Americká část automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles hospodařila v letošním prvním čtvrtletí s čistým ziskem 2,6 miliardy dolarů. To představuje výrazné zlepšení ve srovnání se ztrátou 690 milionů dolarů ve stejném loňském období, kdy byly výsledky zasaženy jednorázovými náklady souvisejícími se spojením s italským partnerem Fiat.

Akcie čínského internetového obchodu Alibaba posílily o 7,5 % a odrazily se od historického minima. Společnost oznámila za první kvartál meziroční růst tržeb o 45 % na 2,8 miliardy USD (odhad: 2,6 miliardy USD) a očištěný zisk na akcii 48 centů (odhad: 42 centů). Firma také oznámila změnu na postu ředitele – odchází Jonathan Lu a přichází Daniel Zhang.

Po středečním reportu firemních výsledků za první čtvrtletí zakončily obchodování růstem akcie společností Zynga (+8,05 %) a Tesla Motors (+2,76 %).

O více než devět procent naopak oslabily akcie Whole Foods Market a Keurig Green Mountain. Tyto firmy ve středu rovněž zveřejnily své hospodářské výsledky, ovšem pod odhady trhu. Akcie Whole Foods Market patřily v rámci S&P 500 k největším poraženým dne.

Ropa výrazně zlevnila, dařilo se dolaru

Americký dolar ve čtvrtek na devizových trzích zpevňoval, zotavil se i vůči euru. Nejnovější údaje z americké ekonomiky totiž zvýšily naději, že páteční zpráva o dubnové zaměstnanosti v USA nabídne slušná čísla.

Obchodníci reagují také na vývoj na dluhopisových trzích, kde výnosy desetiletých německých státních dluhopisů sestoupily z nejvyšší hodnoty v tomto roce. Pro investory tak začaly tyto papíry být méně atraktivní než desetileté dluhopisy americké vlády, což také pomohlo zvýšit poptávku po dolarech.

Vůči japonskému jenu dolar po 22. hodině posiloval o 0,25 % na 119,77 JPY.

Světové ceny ropy naopak klesaly. Smazaly zisky, které nabraly v předchozích dvou dnech. Pozornost investorů se totiž vrátila k převisu nabídky ropy a benzinu nad poptávkou.

Severomořská ropa Brent ve večerních hodinách odepisovala přes tři procenta na 66,05 dolaru za barel.

Americká WTI oslabovala rovněž přes tři procenta na 58,79 dolaru za barel.

OPEC bude v červnu ve Vídni jednat o těžební politice. Nejmenovaný delegát ropného kartelu agentuře Reuters řekl, že organizace stejně jako loni v listopadu nepřistoupí ke snížení těžebního limitu, což by ceny ropy podpořilo.

Zdroje: MarketWatch, Bloomberg, ČTK, Google

Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí…
včera v 14:53

Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí zdražení podpořil a odsoudil protesty

(AKTUALIZOVÁNO, 17. listopadu) V íránských městech v sobotu druhým dnem pokračovaly protesty proti zvýšení cen...
Írán Blízký a Střední východ Pohonné hmoty
Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei
včera v 11:19

Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei

Americká vláda zřejmě v pondělí o dva týdny prodlouží licenci, která umožňuje americkým podnikům obchodovat s čínským...
Spojené státy americké (USA) Čína Telekomunikace
IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord
včera v 10:17

IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord

Celosvětový dluh se v letošním prvním pololetí zvýšil o 7,5 bilionu dolarů na rekordních 250,9 bilionu dolarů, a to...
Zadlužení Světová ekonomika
Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene
včera v 09:42

Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene

Americký výrobce léků Bristol-Myers Squibb získal od americké Federální obchodní komise (FTC) svolení k převzetí...
Americké akcie Farmacie Fúze a akvizice
Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku
včera v 08:22

Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku

Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá o plánu na výstavbu nové továrny v Turecku rozhodnout do konce...
Volkswagen Turecko Auta
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
15. 11. 2019 22:30

Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru týdne poprvé překonal 28 000 bodů

Americké akcie uzavřely páteční obchodování na nových maximech, index Dow poprvé v historii překonal hranici 28 000...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou firmě Johnson & Johnson kvůli…
15. 11. 2019 21:57

Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou firmě Johnson & Johnson kvůli opioidům

Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou americké farmaceutické společnosti Johnson & Johnson za její podíl na...
Johnson & Johnson Farmacie
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle…
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle…
15. 11. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle Bílého domu přiblížila

Ceny akcií na hlavních burzách západní Evropy se v pátek pohybovaly vesměs vzhůru, když mezi investory převládl...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Audi od dubna povede Markus Duesmann, bude i v představenstvu…
15. 11. 2019 17:18

Audi od dubna povede Markus Duesmann, bude i v představenstvu Volkswagenu

Automobilku Audi od dubna příštího roku povede Markus Duesmann. Stane se zároveň členem představenstva Volkswagenu,...
Evropské akcie Volkswagen Auta
USA: Skladové zásoby se v září nezměnily
15. 11. 2019 17:04

USA: Skladové zásoby se v září nezměnily

Objem skladových zásob amerických firem zůstal v září stejný jako v srpnu. Po srpnovém poklesu o 0,1 procent ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018
15. 11. 2019 16:58

Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018

Průmyslová výroba ve Spojených státech se v říjnu snížila o 0,8 procenta po zářijovém poklesu o 0,3 procenta. Oznámil...
Americká ekonomika Průmysl Spojené státy americké (USA)
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden…
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden…
15. 11. 2019 16:45

Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden akcie přidaly půl procenta

Index pražské burzy PX během pátečního obchodování vystoupal o 0,34 % a uzavřel seanci na 1 083,11 bodu. Tahouny...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen vloží do elektromobilů a digitalizace další miliardy eur
15. 11. 2019 16:21

Volkswagen vloží do elektromobilů a digitalizace další miliardy eur

Německý koncern Volkswagen v letech 2020 až 2024 vloží do elektromobility a digitalizace 60 miliard eur. Automobilka...
Volkswagen Technologie Auta
Čínská CEFC Shanghai Securities přešla pod státní správu
15. 11. 2019 16:15

Čínská CEFC Shanghai Securities přešla pod státní správu

Společnost CEFC Shanghai Securities, součást konglomerátu CEFC China Energy, převzala kvůli nesrovnalostem na nejdéle...
Čína
Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu
15. 11. 2019 15:22

Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu

Současné nastavení úrokových sazeb České národní banky odpovídá situaci, ve které se v rámci hospodářského cyklu...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Řím u soudu napadl ArcelorMittal, který už nechce ocelárnu Ilva
15. 11. 2019 15:17

Řím u soudu napadl ArcelorMittal, který už nechce ocelárnu Ilva

Italská vláda napadla u milánského soudu evropskou společnost ArcellorMittal, která chce odstoupit od převzetí...
ArcelorMittal Itálie Fúze a akvizice
Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů
Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů
15. 11. 2019 15:02

Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů

Americký prezident Donald Trump se obrátil na nejvyšší soud USA, aby zabránil vydání svých daňových záznamů. Trumpův...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika
USA: Maloobchodní tržby v říjnu stouply o 0,3 procenta
15. 11. 2019 14:36

USA: Maloobchodní tržby v říjnu stouply o 0,3 procenta

Američtí maloobchodníci utržili v říjnu o 0,3 procenta více než v září (září: -0,3 %). Meziročně jejich tržby...
Americká ekonomika Maloobchod