Americké akcie v úvodu týdne ztrácely. Investoři zvažují možné kroky Fedu
|

Americké akcie v úvodu týdne ztrácely. Investoři zvažují možné kroky Fedu

Americké akciové trhy na začátku pondělního obchodování mírně oslabovaly, během dne své ztráty prohloubily až na více než půl procenta. Investoři se zamýšlejí nad vyhlídkami zvyšování úrokových sazeb, jejichž načasování mohly přiblížit páteční příznivé údaje z amerického trhu práce.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow odepsal 0,46 % na 17 766,55 bodu, S&P ztratil 0,65 % na 2 079,28 bodu a Nasdaq klesl o 0,92 % na 5 021,63 bodu. Index Dow se pondělním poklesem dostal do mírné ztráty oproti začátku roku. V záporu zakončilo první obchodní seanci týdne všech deset hlavních sektorů, z nichž nejhůře na tom byly technologické a průmyslové firmy a společnosti z odvětví cyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX se vyhoupl nad 15,29 bodu (+7,6 %) a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva bazické body na 2,39 %.

Americké akcie (8. června 2015)

Trhy letos první zvýšení základní úrokové sazby z nynější nulové úrovně všeobecně čekají, načasování tohoto kroku ale vyvolává napětí. Silný květnový vzestup počtu pracovních míst a vyšší růst mezd naznačily, že by centrální banka mohla začít zvyšovat úroky už v září a ještě do konce roku by na to mohla navázat dalšími kroky, domnívají se analytici podle ankety agentury Reuters.

Investoři řeší další kroky centrální banky proto, že jsou ceny akcií stále poblíž historických maxim, a právě uvolněná měnová politika byla v uplynulých letech jedním z motorů investic do akcií. Známý investor Leon Cooperman z Omega Advisors ale v pondělí uvedl, že americké akcie nejsou nadhodnocené a že se neobává prasknutí domnělé akciové bubliny. Větší propad trhu podle něj zpravidla umožní čtyři katalyzátory - trh cítí blížící se recesi ekonomiky, změní se nálada a lační spekulanti se snaží na poslední chvíli vydělat, dojde k nečekané geopolitické události nebo centrální banka "vylije z mísy veškerý punč". S výjimkou geopolitického faktoru, který nelze předem odhadnout, podle Coopermana ani jeden faktor není na trhu přítomen.

Akcioví analytici očekávají, že zahájení zpřísňování měnové politiky v USA zajistí trhu minimálně ozdravnou korekci. Pokles o alespoň 10 % index S&P 500 nezažil 3,5 roku. "V roce 2000 bylo mezi drobnými investory 66 % býků, v roce 2007 55 %, nyní jich je ovšem pouze čtvrtina," upozorňuje Gina Martin Adamsová z Wells Fargo. "Dokud na trhu nebude bezbřehá euforie, může býčí trh vydržet. 12měsíční cílovou cenu pro index S&P 500 proto ponechávám na 2 222 bodech."

Nervozitu na trhu s akciemi minulý týden podtrhl rychlý výprodej vládních dluhopisů USA i řady evropských zemí. "Investoři jsou zneklidněni ze způsobu, jakým výprodej probíhal," uvedl David Kelly, globální stratég JPMorgan Funds.

Z denních minim se americké akcie v pondělí odrazily po zprávě listu Wall Street Journal k Řecku. Tři zdroje listu uvedly, že by Řecko mohlo od zahraničních věřitelů dostat čas až do března 2016 na to, aby zavedlo požadované reformy. Do té doby by mělo údajně získat 10,9 miliardy eur, které byly vyčleněny z fondu na pomoc bankám v problémech.

V pondělí se akcie aerolinek jako United Continental, American Airlines, Southwest Airlines a Delta Air Lines obchodovaly pod svými 50- a 200denními průměry. Index dopravních společností to srazilo do zhruba 2% ztráty.

Hlavní pondělní události v USA

 • Index podmínek na pracovním trhu v USA se v květnu zvýšil na 1,3 bodu z dubnových revidovaných -0,5 bodu. Analytici očekávali růst na 2,3 bodu. Údaj, který sleduje i předsedkyně Fedu Janet Yellenová, tak nepodporuje scénář brzkého zvyšování základního úroku americké centrální banky.
 • NABE (National Association for Business Economists) snížila predikci růstu amerického HDP pro letošní rok na 2,4 % z předchozích 3,1 %. Slabý první kvartál prý takto nepříznivě ovlivní celoroční výsledek.
 • Apple na začátku své konference pro vývojáře softwaru představil několik novinek. Je mezi nimi hudební aplikace Apple Music, aktualizovaná verze operačního systému pro chytré hodinky či nová verze operačního systému pro počítače Mac nazvaná El Capitan. Firma rovněž zveřejnila nové detaily své služby Apple Pay.
 • Apple investuje do vlastního vysokorychlostního internetového připojení a velkých datových center, aby své služby (včetně cloudových) nabízel na vlastní infrastruktuře. Dosud je firma závislá na poskytovatelích jako Amazon, Microsoft nebo Google. Akcie Applu -0,48 %.
 • Baird zvýšila cílovou cenu akcií společnosti Tesla Motors na 335 USD z 275 USD s doporučením "outperform". Akcie Tesly +2,79 %.
 • Raymond James zvýšila investiční doporučení na akcie Wal-Mart Stores na "strong buy" z "outperform" s cílovou cenou 86 USD. Akcie jsou po letošních poklesech podle analytiků velice atraktivní, firmě by se měly postupně začít vyplácet investice do obchodů v USA. Akcie Wal-Martu -0,56 %.
 • Výsledky Sears Holdings: Ztráta 2,85 USD na akcii, pokles tržeb o 25,3 % na 5,88 miliardy USD. V pre-marketu ale akcie +4 %. Firma se chystá na odštěpení realitního investičního trustu v průběhu tohoto týdne (firma prodá asi 230 svých nemovitostí a zpět si je pronajme). Akcie Sears Holdings -4,25 %.
 • Pacific Crest zvýšila doporučení na akcie poskytovatele půjček Lending Club na "overweight" s cílovou cenou 23 USD. Firmě by se mělo dařit udržet příznivý trend vývoje cen a získávání zákazníků. Akcie Lending Club -6,78 %.
 • Společnosti McDonald's v květnu v USA klesly srovnatelné tržby o 2,2 %, ale v Evropě narostly o 2,3 %. Celosvětové květnové srovnatelné tržby klesly o 0,3 % (odhad: -0,9 %). Od července firma nebude zveřejňovat tyto měsíční údaje. Akcie McDonald's -0,22 %.
 • Stifel Financial oznámila, že kupuje investiční divizi Barclays v USA (Wealth and Investment Management Americas). Jde o zhruba 180 finančních poradců a přibližně 56 miliard USD ve správě. Akcie Stifel Financial +1,42 %, akcie Barclays na NYSE -1,04 %.
 • Alibaba zlepšuje svou pozici na trhu s cloudovými službami. Její dceřiná firma Aliyun se dohodla s několika partnery včetně Intelu na využívání existujících datových center pro své služby. Akcie Alibaby -2,71 %.
 • Švýcarská společnost Syngenta (-0,7 %) odmítla druhou nabídku na převzetí od firmy Monsanto. nelíbí se jí malý pokrok v řešení nejasností, které by v případě obchodu byly problémem pro regulátory. Akcie Syngenty na NYSE -1,72 %, akcie Monsanto +0,11 %.

Americký dolar zahájil týden poklesem a stáhl se z 13letého maxima vůči jenu. Důvodem byla zpráva ze summitu G7, podle které se americký prezident Barack Obama obává silného dolaru. Obama sice zprávu popřel, dolar ale nadále ztrácel.

K vysokému růstu hodnoty eura vůči dolaru přispěly také příznivé statistické údaje z Německa (průmyslová výroba, obchodní bilance), které podpořily optimismus v další vývoj největší evropské ekonomiky.

Agentura Bloomberg napsala, že Obama považuje silný dolar za problém. Zpráva vyšla poté, co se reportéři sešli s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem na summitu G7. Navzdory popření zprávy mají investoři obavy, protože centrální banka USA a další představitelé země v posledních několika měsících vyjádřili obavy z dopadu silného dolaru na ekonomický růst a vývoz z USA, napsala agentura Reuters.

Světové ceny ropy po pátečním technickém oživení obnovily pokles. Investoři stále ještě zvažují dopad rozhodnutí ropného kartelu OPEC ponechat těžbu na současné vysoké úrovni. Ceny podkopal také květnový pokles čínského dovozu ropy.

Ceny ropy v pátek po dvou dnech výrazného poklesu i přes krok OPEC oživily, podle analytiků se trh zbavoval převahy sázek na pokles cen. Páteční rozhodnutí OPEC bude mít ale na trh podle analytiků dlouhodobější vliv.

"Rozhodnutí OPEC je pro ropu negativní. Znamená to, že po zbytek roku zůstane na trhu přebytek nabídky," řekl agentuře Reuters Tamas Varga z londýnské firmy PVM Oil Associates.

"Předpovídáme, že Saúdská Arábie a další producenti s nízkými náklady budou dále zvyšovat produkci, což je další logický krok k maximalizaci výnosů v situaci souboje o trh s pružnou těžbou břidlicové ropy," uvedli analytici z Goldman Sachs. Pozorovatelé očekávají, že vrtná činnost v USA se po půl roce poklesu začne ve druhém pololetí znovu zvyšovat.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, MarketWatch, CNBC

Co musíte ráno vědět (13. listopadu)
Co musíte ráno vědět (13. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (13. listopadu)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak v prvních třech čtvrtletích letošního roku hospodařila...
Musíte vědět
Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína
včera v 22:31

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a...
Tesla Auta Americké akcie
Americké akciové indexy v úterý převážně mírně zpevnily, USA jsou…
Americké akciové indexy v úterý převážně mírně zpevnily, USA jsou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v úterý převážně mírně zpevnily, USA jsou podle Trumpa blízko podpisu první fáze dohody s Čínou

Americké akcie uzavřely úterní obchodování mírně v plusu. Prezident Donald Trump sice v projevu uvedl, že Spojené...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Spuštění streamovací služby Disney+ provázely potíže
včera v 20:55

Spuštění streamovací služby Disney+ provázely potíže

Spuštění nové streamovací televizní služby americké mediální a filmové společnosti Walt Disney provázely stížnosti...
Walt Disney Americké akcie Média
Americké prezident Trump opět kritizoval obchodní politiku Evropské…
Americké prezident Trump opět kritizoval obchodní politiku Evropské…
včera v 19:50

Americké prezident Trump opět kritizoval obchodní politiku Evropské unie

Americký prezident Donald Trump opět kritizoval obchodní politiku Evropské unie. Při projevu v Ekonomickém klubu v...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Politika
Evropské akcie v úterý zdražily díky naději na odklad amerických cel…
Evropské akcie v úterý zdražily díky naději na odklad amerických cel…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý zdražily díky naději na odklad amerických cel na dovoz evropských aut

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech díky zprávám médií, že americký prezident...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Slovenský Eustream uspěl ve sporu s finanční správou o odvodu
včera v 17:40

Slovenský Eustream uspěl ve sporu s finanční správou o odvodu

Slovenský přepravce plynu Eustream uspěl v obnoveném soudním sporu s finanční správou na Slovensku o povinnost...
Slovensko Zemní plyn EPH
Růst české ekonomiky podle odhadů ve 3. čtvrtletí zpomalil
včera v 17:21

Růst české ekonomiky podle odhadů ve 3. čtvrtletí zpomalil

Růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí podle odhadů analytiků mírně zpomalil kvůli vývoji v zahraniční, především...
Česká ekonomika Česká republika Hospodářský růst
Ze světa investičních doporučení (12. listopadu)
včera v 17:00

Ze světa investičních doporučení (12. listopadu)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Pražská burza v úterý mírně klesla, po zveřejnění výsledků…
Pražská burza v úterý mírně klesla, po zveřejnění výsledků…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý mírně klesla, po zveřejnění výsledků hospodaření zlevnily akcie skupiny ČEZ

Pražská burza v úterý mírně oslabila, index PX ztratil 0,11 procenta na 1 084,11 bodu. Dolů ho stáhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Sazka Group vydá dluhopisy za 300 milionů eur
včera v 16:18

Sazka Group vydá dluhopisy za 300 milionů eur

Loterijní společnost Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka vydá dluhopisy za 300 milionů eur. Firma o...
Sázky a hazard Firemní dluhopisy
Zimbabwe má nové bankovky a mince v nižší nominální hodnotě
včera v 16:01

Zimbabwe má nové bankovky a mince v nižší nominální hodnotě

Banky v Zimbabwe začaly vydávat nové bankovky a mince s nízkou nominální hodnotou, které mají zmírnit chronický...
Afrika
Prabos dodá boty švýcarské armádě, jde o zakázku za 50 milionů Kč
včera v 15:19

Prabos dodá boty švýcarské armádě, jde o zakázku za 50 milionů Kč

Obuvnická společnost Prabos plus ze Slavičína na Zlínsku získala zakázku na dodávku bot pro švýcarskou armádu. Půjde...
Prabos plus Švýcarsko Akcie ČR
Kvůli odměnám pro členy závodní rady obvinilo Německo manažery VW
Kvůli odměnám pro členy závodní rady obvinilo Německo manažery VW
včera v 14:58

Kvůli odměnám pro členy závodní rady obvinilo Německo manažery VW

Německá prokuratura obvinila čtyři současné a bývalé vysoké představitele automobilky Volkswagen z porušení důvěry v...
Volkswagen Německo Evropské akcie
Chorvatsko chce přijmout euro nejpozději do začátku roku 2024
Chorvatsko chce přijmout euro nejpozději do začátku roku 2024
včera v 14:36

Chorvatsko chce přijmout euro nejpozději do začátku roku 2024

Strategickým cílem Chorvatska je splnit nezbytná kritéria a přijmout euro do konce funkčního období následující vlády...
Chorvatsko Euro Měny
Německá pobočka Thomas Cook ruší všechny zájezdy na příští rok
včera v 14:14

Německá pobočka Thomas Cook ruší všechny zájezdy na příští rok

Šance na přežití německé dceřiné společnosti zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook se snížily....
Německo Turismus a cestovní ruch
Vodafone snížil ztrátu a zlepšil výhled na celý fiskální rok
Vodafone snížil ztrátu a zlepšil výhled na celý fiskální rok
včera v 13:39

Vodafone snížil ztrátu a zlepšil výhled na celý fiskální rok

Britská společnost Vodafone Group, která je druhým největším mobilním operátorem na světě, snížila za prvních šest...
Spojené království Telekomunikace Výsledková sezóna