Americké akcie vstoupily do nového týdne optimisticky i díky dohodě Řecka s věřiteli
|

Americké akcie vstoupily do nového týdne optimisticky i díky dohodě Řecka s věřiteli

Akciové trhy ve Spojených státech zahájily týden výrazným růstem, k němuž přispěla i dohoda o řešení řecké dluhové krize. Ta by měla jihoevropské zemi zajistit peníze potřebné k odvrácení platební neschopnosti a odchodu z eurozóny. Hlavní americké indexy v pondělí zakončily poblíž denních maxim a od začátku roku se opět pohybují v plusu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow posílil o 1,22 % na 17 977,68 bodu, S&P 500 zpevnil o 1,11 % na 2 099,60 bodu a Nasdaq Composite přidal 1,48 % na 5 071,51 bodu. V plusu zakončily akcie ve všech deseti hlavních sektorech, nejvíce se dařilo technologiím a sektoru základních materiálů, pouze do půl procenta přidaly energetika, veřejné služby a telekomunikace. Index volatility VIX spadl o 17,41 % na 13,90 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 2,44 %.

Eurozóna se na dalším záchranném programu pro předlužené Řecko v hodnotě několika desítek miliard eur dohodla po náročném nočním jednání z neděle na pondělí. Atény však musejí v horizontu dnů začít se schvalováním prvních reforem, teprve pak formálně začnou rozhovory o pomoci.

Lakonicky komentoval předběžnou dohodu (musí být ještě posvěcena národními parlamenty, Řecko musí takřka okamžitě začít s opatřeními, jinak dohoda vůbec nevejde v platnost) Řecka s věřiteli Kit Juckes ze Société Générale. "Věřte nebo ne, místo toho, aby se dále po silnici nakopla plechovka plná řeckých a evropských problémů, nakopla se o zhruba tři dny dále po cestě samotná debata o tom, zda řecký problém dále kopat před sebou," napsal.

K růstu cen amerických akcií přispělo také pokračující oživení na čínských burzách. "Silnější čínské trhy rovněž pomáhají, kolísavost ale bude tento týden vysoká, dokud nebude dohoda s Řeckem dokončena," řekl analytik Peter Cardillo z Rockwell Global Capital.

"Podle mě je trh silně přeprodaný," uvedl Bruce Bittles, hlavní investiční stratég RW Baird. "Trhu by se chtělo výše, ale na vystoupení z dlouhodobého pásma (které platí v podstatě od ledna) musí narůst objem obchodů a více akcií musí šplhat na svá roční maxima. Růst S&P 500 nad 2 100 bodů by byl ale povzbuzující."

Pokračuje nadšení z akcií výrobce fitness náramků Fitbit (+3,37 %). Wall Street nešetří nákupními doporučeními. Podle analytiků ze společnosti Stifel, kteří na akcie Fitbit vypsali nejvyšší cílovou cenu na trhu (57 USD, aktuálně 43,52 USD), by firma měla být schopna ukousnout velký díl ze zhruba 200miliardového trhu fitness a zdravotních pomůcek. Konkurentem Fitbit není nikdo menší než Apple (+1,93 %) se svými Apple Watch.

Prodej akcií Applu by byl hřích

Hedgeový manažer David Einhorn z Greenlight Capital rozeslal dopis investorům, ve kterém přiznal, že druhé čtvrtletí bylo "velkou výzvou pro jeho LONG sázky". Jeho portfolio ztratilo od dubna do června 1,5 % a za první pololetí přišlo o 3,3 %. Einhorn tak lehce zaostal za indexem S&P 500. Mezi novými dlouhodobými sázkami fondu nalezneme například akcie Applied Materials (+2,88 %) a Bank of New York Mellon (+1,61 %). Manažer naopak vyprodal pozice například ve společnostech Altice (+2,01 %), CONN'S (-3,85 %) a EMC Corporation (+0,65 %). Největší ztrátou v portfoliu byly akcie Micron Technology (+0,23 %). Einhornovi se nadále nelíbí akcie společnosti Netflix (+3,97 %).

Facebook se v pondělí stal firmou, která v rámci indexu S&P 500 nejrychleji po uvedení na trh dosáhla tržní kapitalizace 250 miliard USD. největší sociální síti na světě to trvalo něco přes tři roky. Dosud držel primát Google, kterému to trvalo osm let.

Dolar posiluje, trh opět řeší politiku Fedu

Americký dolar v pondělí na devizových trzích výrazně zpevňoval. Dosažení dohody o řešení řecké dluhové krize přesunulo pozornost investorů k vyhlídkám na růst úrokových sazeb ve Spojených státech. Euro tak navzdory dohodě s Řeckem oslabilo o více než procento a sestoupilo až na 1,1016 USD.

Podle analytiků sice nejistota ohledně budoucnosti Řecka přetrvává, trh se však po dosažení dohody začal soustředit na možnost, že americká centrální banka začne již v září zvyšovat úroky. Pravděpodobnost takového kroku podpořily páteční výroky některých představitelů Fedu, včetně jeho šéfky Janet Yellenové. "Zdá se, že se Fed připravuje na zvýšení úrokových sazeb v září," řekl agentuře Reuters analytik Steven Englander ze CitiFX. Dodal, že dosažení dohody s Řeckem odstranilo jednu z překážek pro vyšší úroky v USA. Deutsche Bank naopak v aktuální zprávě vyhlíží růst sazeb v USA až v únoru 2016.

Fed od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni 0-0,25 %, aby tak podporoval hospodářský růst. Na červnovém zasedání naznačil, že díky dostatečně silnému zotavování ekonomiky ze zimního útlumu je pravděpodobné, že začne úroky zvyšovat ještě letos. Yellenová v pátek tento postoj potvrdila.

Ropa zlevňuje

Ceny ropy zahájily pondělní obchodování výrazným poklesem, počáteční ztráty ale později zmírnily. Trh nejdříve reagoval na signály blížící se dohody mezi Íránem a mocnostmi, případná dohoda by totiž zvýšila přebytky ropy na světovém trhu. Íránský ministr zahraničí ale později naznačil, že Teherán by ve vyjednáváních mohl zmeškat další lhůtu, což ropu naopak podpořilo. Podle večerních vyjádření íránských diplomatů je ale dohoda pravděpodobná již v úterý.

Írán a světové mocnosti se o víkendu těsně přiblížily uzavření definitivní dohody o sporném íránském jaderném programu. Podle diplomatických zdrojů měla být smlouva oznámena ještě v pondělí. Íránská média ale později s odvoláním na íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa informovala, že jaderné rozhovory mezi Íránem a šesti velmocemi ve Vídni v pondělí ještě neskončí.

Dohoda s Íránem bude znamenat, že se na globální trh dostane íránská ropa, což ještě zvýší nynější přebytek. Analytici sice počítají s plným návratem Íránu na trh až příští rok, v brzké době by se jeho vývoz ale mohl zvýšit o 200 tisíc barelů denně. Současný přebytek na trhu se odhaduje na 2,6 milionu barelů denně, uvedla agentura Reuters.

Minulý týden Brent ztratil kolem čtyř procent a WTI téměř deset procent v obavách z dohody s Teheránem i kvůli nejistotě ohledně udržení Řecka v eurozóně.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

  • Rozpočtový schodek USA v červnu klesl na 51,8 miliardy USD (čekalo se zhruba 51 miliard USD). Meziročně byl deficit nižší o 27 %.
  • FBR Capital Markets zvyšuje doporučení na akcie Centene na "outperform" z "market perform".
  • Susquehanna snižuje doporučení na akcie PepsiCo na "neutral" z "positive".
  • Platform Specialty Products koupí britskou společnost Alent za 2,1 miliardy dolarů v hotovosti, prý tím ušetří 50 milionů dolarů ročně.
  • MPLX se spojí s MarkWest West Energy Partners. Hodnota fúze dosahuje 15,6 miliardy dolarů v hotovosti a akciích. Akcionáři MarkWest dostanou za každou svou akcii 3,37 dolaru v hotovosti a 1,09 běžné akcie MPLX.
  • Jarden kupuje firmu The Waddington Group za 1,35 miliardy dolarů.
  • Zhruba 1 000 společností vyrábí chytré telefony. Pouze jedna však sklízí téměř veškerý zisk tohoto odvětví, a to americká firma Apple. Podle výzkumné společnosti Canaccord Genuity měl Apple v prvním čtvrtletí na celkovém provozním zisku osmi největších výrobců mobilních telefonů podíl 92 %, na celkovém prodeji však necelých 20 %, uvedl na svých internetových stránkách list The Wall Street Journal.
  • Do boje o Bílý dům se připojil již patnáctý republikán, Scott Walker, který je v současnosti guvernérem Wisconsinu.
  • Kartel OPEC vydal svou měsíční zprávu, podle které očekává stabilnější trh s ropou v roce 2016. Předpokládá růst globální poptávky po ropě na 1,34 milionu barelů denně z 1,28 milionu barelů v letošním roce. Saúdská Arábie podle zprávy v červnu vytěžila rekordních 10,56 milionu barelů (o 231 tisíc barelů více než v květnu).
  • Rapper 50 Cent, jehož jmění kdysi dosahovalo více než 150 milionů USD, zažádal o ochranu před věřiteli. Jde ale o článek 11, který umožňuje reorganizaci finančních záležitostí, ne likvidaci aktiv.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, Business Insider, CNBC

Co musíte ráno vědět (15. listopadu)
Co musíte ráno vědět (15. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (15. listopadu)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým obchodům na evropských a amerických burzách, jak se v třetím čtvrtletí dařilo...
Musíte vědět
Ministr financí Chile varuje před zvýšením nezaměstnanosti
včera v 22:58

Ministr financí Chile varuje před zvýšením nezaměstnanosti

Nový ministr financí Chile Ignacio Briones varoval před zvýšením nezaměstnanosti a cen pohonných hmot kvůli vlně...
Latinská Amerika Nezaměstnanost
Americké akcie ve čtvrtek uzavřely bez větších změn
Americké akcie ve čtvrtek uzavřely bez větších změn
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek uzavřely bez větších změn

Americké akcie uzavřely čtvrteční obchodování bez výraznějších změn. Akcie výrobce síťového zařízení Cisco Systems...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Hospodářský růst v Maďarsku v třetím čtvrtletí zrychlil, v Polsku…
včera v 20:45

Hospodářský růst v Maďarsku v třetím čtvrtletí zrychlil, v Polsku naopak zpomalil

Meziroční růst maďarské ekonomiky v třetím čtvrtletí zrychlil na 5 % ze 4,9 % v druhém kvartálu. V Polsku hospodářský...
Maďarsko Polsko Evropská ekonomika
Polská PGNiG varuje před možnou krizí na evropském trhu s plynem
včera v 19:52

Polská PGNiG varuje před možnou krizí na evropském trhu s plynem

Polská státní plynárenská společnost PGNiG ve čtvrtek varovala před možnou krizí v zásobování evropského trhu s...
Polsko Zemní plyn Energetika
Země BRICS se na summitu vyslovily proti protekcionismu
včera v 18:56

Země BRICS se na summitu vyslovily proti protekcionismu

Země BRICS se na summitu v Brazílii vyslovily proti protekcionismu a unilateralismu. Vyplývá to ze závěrečného...
BRICS Brazílie Rusko
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, americko-čínská obchodní jednání…
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, americko-čínská obchodní jednání…
včera v 18:17

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, americko-čínská obchodní jednání se zadrhla

Evropské akcie se ve čtvrtek obchodovaly vesměs v záporném pásmu poté, co se rozšířila zpráva, že obchodní jednání...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Riziko recese v Evropě je podle viceprezidenta ECB velmi nízké
včera v 17:43

Riziko recese v Evropě je podle viceprezidenta ECB velmi nízké

Pravděpodobnost, že evropská ekonomika vstoupí do recese, je velmi nízká. Uvedl to ve čtvrtek viceprezident Evropské...
ECB Evropská ekonomika
Řetězci Walmart klesl zisk, růst tržeb ale překonal odhady
včera v 17:32

Řetězci Walmart klesl zisk, růst tržeb ale překonal odhady

Americké společnosti Walmart klesl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 5,4 procenta na 4,7 miliardy dolarů, zejména...
Americké akcie Wal-Mart Výsledková sezóna
USA: Zásoby ropy, benzínu i zemního plynu se zmnožily
včera v 17:21

USA: Zásoby ropy, benzínu i zemního plynu se zmnožily

Objem zásob ropy na území Spojených států v týdnu do 8. listopadu stoupl o 2,219 milionu barelů. Po přírůstku 9,929...
Americká ekonomika Ropa Pohonné hmoty
Pražská burza ve čtvrtek stejně jako zbytek Evropy klesla, ztratila…
Pražská burza ve čtvrtek stejně jako zbytek Evropy klesla, ztratila…
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek stejně jako zbytek Evropy klesla, ztratila přes půl procenta

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování odepsal 0,51 % na 1 079,39 bodu. Zlevnily Komerční banka nebo...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Mercedes propustí tisíc lidí, do tří let chce uspořit miliardu eur
včera v 16:18

Mercedes propustí tisíc lidí, do tří let chce uspořit miliardu eur

Výrobce luxusních vozů Mercedes propustí zhruba tisíc lidí, aby do roku 2022 uspořil přes miliardu eur. Oznámil to ve...
Daimler Evropské akcie Auta
Motorola se vrátí k véčku Razr, tentokrát s ohebným displejem
včera v 16:03

Motorola se vrátí k véčku Razr, tentokrát s ohebným displejem

Americká společnost Motorola, kterou vlastní čínský gigant Lenovo, chystá návrat ke svému sklápěcímu telefonu Razr,...
Mobilní telefony Americké akcie Asijské akcie
Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,6 bilionu Kč
včera v 15:16

Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,6 bilionu Kč

Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by měl letos vzrůst o pět procent na nový rekord 4,6 bilionu korun po...
Česká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Index cen výrobců v říjnu meziročně stoupl o 1,1 %
včera v 14:37

USA: Index cen výrobců v říjnu meziročně stoupl o 1,1 %

Index cen amerických výrobců se v říjnu meziročně zvýšil o 1,1 %, čekal se nárůst o 0,9 % po 1,4% zvýšení v září....
Americká ekonomika Inflace
USA: Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti stoupl na…
včera v 14:30

USA: Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti stoupl na 225 tisíc

Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 9. listopadu 225 tisíc nově...
Americká ekonomika Nezaměstnanost
Průzkum: Pro 81 % manažerů je korupce v ČR rozšířený jev
včera v 13:26

Průzkum: Pro 81 % manažerů je korupce v ČR rozšířený jev

Korupce je pro české podnikatele a manažery stále velký problém. Pro 81 % z nich představuje rozšířený jev a čtyři z...
Korupce Česká ekonomika