Americké akcie v úterý zpevnily čtvrtý den v řadě, výsledková sezóna v zámoří odstartovala
|

Americké akcie v úterý zpevnily čtvrtý den v řadě, výsledková sezóna v zámoří odstartovala

Americké akcie do úterní obchodní seance vstoupily kolem nuly, po celodenním růstu ale uzavřely zhruba půl procenta v plusu. Hlavní indexy tak navázaly na příznivý pondělní vývoj, kdy posílily o více než procento, a zdražily čtvrtý den v řadě. Investoři se zaměřují na hospodářské výsledky firem a sledují ceny ropy po dohodě světových mocností s Íránem.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,42 % na 18 053,58 bodu, S&P 500 přidal 0,45 % na 2 108,95 bodu a Nasdaq uzavřel se ziskem 0,66 % na 5 104,89 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,81 % na 13,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o pět bazických bodů na 2,4 %.

Posílily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví základních materiálů. Nejvíce se dařilo akciím ze sektoru zdravotní péče a energetického a technologického odvětví.

Světové mocnosti se ve Vídni dohodly s Íránem na omezení jeho jaderného programu výměnou za odvolání ekonomických sankcí. Ceny ropy na to reagovaly zpočátku propadem o zhruba dvě procenta, odpoledne ale ztráty smazaly, což akciím na Wall Street pomohlo navázat na pondělní růst. Jím trh reagoval na dohodu eurozóny s Řeckem a pokračující výrazné zotavování čínských akcií.

Americké akcie (14. července 2015)

"Americké akcie se vydaly ve stopách starého kontinentu. Tržby maloobchodních prodejců v USA byly tak špatné, že jednoduše není možné, že by se investoři řídili něčím jiným než Evropou," řekl Peter Boockvar, hlavní tržní analytik The Lindsey Group. "Podle mého názoru hraje důležitou roli ve změně sentimentu také energetika," doplnil Art Hogan, hlavní tržní stratég Wunderlich Securities.

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+2,08 %), investiční banky JPMorgan Chase (+1,4 %) a výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+1,25 %). Zlevnily naopak cenné papíry farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (-0,49 %), počítačové firmy IBM (-0,45 %) nebo výrobce počítačových čipů Intel (-0,3 %).

Akcie mikroblogovací sociální sítě Twitter (+2,63 %) v první polovině úterní obchodní seance prudce vyskočily poté, co se na trhu objevila zpráva, že společnost konzultuje s bankami nabídku na převzetí od nejmenované firmy v hodnotě 31 miliard dolarů. Zpráva se objevila na stránce bloomberg.market, která předstírala, že patří světové informační agentuře Bloomberg. Agentura ale krátce nato oznámila, že nic takového nevydala a že stránka, kde se zpráva objevila, je falešná.

Akcie výrobce paměťových čipů Micron Technology (+11,36 %) posílily přes jedenáct procent v reakci na pondělní oznámení čínské firmy Tsinghua Unigroup, že Micronu nabídla převzetí za 23 miliard dolarů. Zpráva nahoru posunula také akcie dalšího výrobce pamětí, firmy SanDisk (+3,43 %).

Po zvýšení investičního doporučení podražily akcie prodejce Amazon.com (+2,2 %). Doporučení na akcie Amazonu zvýšil analytik Matt Nemer z Wells Fargo, a to na "outperform". Cílovou cenu akcií posunul na 495 až 520 USD z 421 až 450 USD. Zvýšení doporučení na "buy" od Jefferies podpořilo také akcie módního domu Urban Outfitters (+2,49 %). O více než 2 % posílily také akcie Googlu po zprávě o efektivnějším výběru a najímání pracovníků v některých divizích.

Nedařilo se naopak akciím cestovní agentury Orbitz Worldwide (-2,11 %), na něž analytici z UBS snížili doporučení na "sell" z "neutral". Snížení doporučení na akcie Orbitz dolů stáhlo také cenné papíry konkurenčního portálu Expedia (-3,47 %).

Po konci obchodování zveřejnily kvartální hospodářské výsledky například společnosti CSX nebo Yum! Brands.

Železniční dopravce CSX (v řádném obchodování +0,53 %) oznámil, že ve druhém čtvrtletí vydělal 533 milionů dolarů neboli 0,56 USD na akcii při tržbách 3,06 miliardy dolarů. Loni firma ve stejném období hospodařila se ziskem na akcii 0,53 USD a tržbami 3,24 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali, že CSX za 2Q2015 vykáže zisk na akcii 0,53 USD při tržbách 3,12 miliardy USD. Akcie firmy na výsledky v poobchodní fázi reagovaly růstem o zhruba tři a půl procenta.

Společnost Yum! Brands (v řádném obchodování +0,97 %), která provozuje řetězce s rychlým občerstvením Taco Bell, Pizza Hut a KFC, ve druhém kvartálu hospodařila se ziskem 235 milionů USD neboli 0,53 USD na akcii při tržbách 3,1 miliardy dolarů. Zisk očištěný o jednorázové položky činil 0,69 USD na akcii. Loni firma ve stejném období dosáhla zisku na akcii 0,73 USD a tržeb 3,2 miliardy USD. Analytici čekali za 2Q2015 upravený zisk na akcii 0,63 USD a tržby stejně jako loni 3,2 miliardy dolarů. Akcie Yum! Brands v after-marketu zlevňovaly zhruba o půl procenta.

Dolar nepatrně oslabil, ropa smazala úvodní ztráty a zdražila

Americký dolar v úterý na devizových trzích nepatrně klesl. Investoři jeho prodejem reagovali na nečekaně špatné údaje o maloobchodních tržbách v USA, které otřásly důvěrou v další růst největší světové ekonomiky a oslabily vyhlídky na možné zářijové zvýšení úrokových sazeb.

Euro k dolaru krátce po desáté hodině posilovalo o kosmetických 0,04 % na 1,101 EUR/USD a dolar k japonskému jenu klesal o 0,05 % na 123,37 USD/JPY.

Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že maloobchodní tržby ve Spojených státech v červnu klesly o 0,3 %, což je nejslabší údaj od února. Ekonomové přitom čekali zvýšení. Data naznačila, že americká ekonomika mohla na konci druhého čtvrtletí ztratit na síle.

Další úterní údaje zveřejněné ministerstvem obchodu ukázaly, že stav podnikových zásob v USA v květnu jen mírně vzrostl. Doplňování podnikových zásob se tak na hospodářském růstu USA ve druhém čtvrtletí pravděpodobně příliš podílet nebude.

Podle Fabiana Eliassona ze společnosti Mizuho Bank teď řecká dluhová krize přechodně ustoupila z centra pozornosti. Obchodníci čekají na plánované středeční a čtvrteční vystoupení šéfky americké centrální banky (Fed) Janet Yellenové. Investoři očekávají, že Fed by v tomto roce mohl začít zvyšovat úrokové sazby ze současných historických minim.

Světové ceny ropy v úterý smazaly počáteční až tříprocentní ztráty, jimiž reagovaly na dohodu o omezení íránského jaderného programu výměnou za odvolání sankcí proti Teheránu. K večeru oba hlavní typy suroviny obchodované na světových burzách mírně získávaly, když začalo být většině investorů jasné, že dohoda nebude znamenat okamžité zrušení sankcí na íránský vývoz ropy.

Severomořská ropa Brent krátce po desáté hodině zdražovala o 26 centů na 58,56 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI rostla o 65 centů na 53,33 USD za barel.

Dohoda mezi světovými mocnostmi a Teheránem by měla vést k postupnému zvyšování vývozu ropy z Íránu. Vývoz ropy z této země se v důsledku sankcí snížil téměř o polovinu na zhruba milion barelů denně. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že díky dohodě by mohl během jednoho roku vývoz ropy ze země stoupnout až o 60 %.

"I s touto historickou dohodou bude návrat íránské ropy na trh určitou dobu trvat," řekla analytička Amrita Senová z konzultační společnosti Energy Aspects. Dodala však, že i pouhé vyhlídky na růst dodávek budou tlačit ceny suroviny dolů. Ropě pomohl také pokles kurzu dolaru.

Na trhu s ropou již delší dobu panuje převis nabídky nad poptávkou. Pondělní údaje ukázaly, že Saúdská Arábie v červnu zvýšila těžbu ropy o 231 tisíc barelů denně na rekordních 10,56 milionu barelů denně. Země, která je největším vývozcem ropy na světě, tak potvrzuje, že je odhodlána bránit svůj tržní podíl i za ceny nižších příjmů z prodeje ropy na trhu.

Zlato v úterý zlevnilo o 2,8 dolaru na 1 155,30 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 15 centů na 15,38 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Wells Fargo ve 2Q: Zisk na akcii 1,03 USD (odhad: 1,02 USD), výnosy 21,318 miliardy USD (odhad: 21,696 miliardy USD).
  • Společnost Johnson & Johnson ve druhém fiskálním čtvrtletí předčila svými výsledky odhady analytiků. Očištěný zisk na akcii dosáhl 1,71 USD, čekalo se 1,67 USD. Tržby dopadly v souladu s očekáváním (17,78 miliardy vs. odhad 17,75 miliardy USD). Firma zároveň zlepšila výhled na celý rok. Očekává zisk na akcii v rozmezí 6,10-6,20 USD, dříve hlásila 6,04-6,19 USD, trh počítá s 6,14 USD.
  • Největší americká banka JPMorgan Chase zvýšila ve druhém čtvrtletí čistý zisk meziročně o pět procent na 6,3 miliardy dolarů. Růst zisku podpořily nižší výdaje.
  • Výsledky CSX ve 2Q: Zisk na akcii 0,56 USD (odhad: 0,53 USD), tržby 3,06 miliardy USD (odhad: 3,12 miliardy USD). Akcie v úterý v after-marketu +3,5 %.
  • Výsledky Yum! Brands ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,69 USD (odhad: 0,63 USD), tržby 3,1 miliardy USD (odhad: 3,2 miliardy USD). Akcie v úterý v after-marketu -0,5 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu
včera v 14:53

Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu

V íránských městech v sobotu druhým dnem pokračovaly protesty proti zvýšení cen benzinu. Vláda v pátek nečekaně...
Írán Blízký a Střední východ Pohonné hmoty
Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei
včera v 11:19

Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei

Americká vláda zřejmě v pondělí o dva týdny prodlouží licenci, která umožňuje americkým podnikům obchodovat s čínským...
Spojené státy americké (USA) Čína Telekomunikace
IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord
včera v 10:17

IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord

Celosvětový dluh se v letošním prvním pololetí zvýšil o 7,5 bilionu dolarů na rekordních 250,9 bilionu dolarů, a to...
Zadlužení Světová ekonomika
Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene
včera v 09:42

Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene

Americký výrobce léků Bristol-Myers Squibb získal od americké Federální obchodní komise (FTC) svolení k převzetí...
Americké akcie Farmacie Fúze a akvizice
Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku
včera v 08:22

Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku

Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá o plánu na výstavbu nové továrny v Turecku rozhodnout do konce...
Volkswagen Turecko Auta
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
15. 11. 2019 22:30

Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru týdne poprvé překonal 28 000 bodů

Americké akcie uzavřely páteční obchodování na nových maximech, index Dow poprvé v historii překonal hranici 28 000...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou firmě Johnson & Johnson kvůli…
15. 11. 2019 21:57

Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou firmě Johnson & Johnson kvůli opioidům

Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou americké farmaceutické společnosti Johnson & Johnson za její podíl na...
Johnson & Johnson Farmacie
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle…
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle…
15. 11. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle Bílého domu přiblížila

Ceny akcií na hlavních burzách západní Evropy se v pátek pohybovaly vesměs vzhůru, když mezi investory převládl...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Audi od dubna povede Markus Duesmann, bude i v představenstvu…
15. 11. 2019 17:18

Audi od dubna povede Markus Duesmann, bude i v představenstvu Volkswagenu

Automobilku Audi od dubna příštího roku povede Markus Duesmann. Stane se zároveň členem představenstva Volkswagenu,...
Evropské akcie Volkswagen Auta
USA: Skladové zásoby se v září nezměnily
15. 11. 2019 17:04

USA: Skladové zásoby se v září nezměnily

Objem skladových zásob amerických firem zůstal v září stejný jako v srpnu. Po srpnovém poklesu o 0,1 procent ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018
15. 11. 2019 16:58

Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018

Průmyslová výroba ve Spojených státech se v říjnu snížila o 0,8 procenta po zářijovém poklesu o 0,3 procenta. Oznámil...
Americká ekonomika Průmysl Spojené státy americké (USA)
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden…
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden…
15. 11. 2019 16:45

Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden akcie přidaly půl procenta

Index pražské burzy PX během pátečního obchodování vystoupal o 0,34 % a uzavřel seanci na 1 083,11 bodu. Tahouny...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen vloží do elektromobilů a digitalizace další miliardy eur
15. 11. 2019 16:21

Volkswagen vloží do elektromobilů a digitalizace další miliardy eur

Německý koncern Volkswagen v letech 2020 až 2024 vloží do elektromobility a digitalizace 60 miliard eur. Automobilka...
Volkswagen Technologie Auta
Čínská CEFC Shanghai Securities přešla pod státní správu
15. 11. 2019 16:15

Čínská CEFC Shanghai Securities přešla pod státní správu

Společnost CEFC Shanghai Securities, součást konglomerátu CEFC China Energy, převzala kvůli nesrovnalostem na nejdéle...
Čína
Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu
15. 11. 2019 15:22

Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu

Současné nastavení úrokových sazeb České národní banky odpovídá situaci, ve které se v rámci hospodářského cyklu...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Řím u soudu napadl ArcelorMittal, který už nechce ocelárnu Ilva
15. 11. 2019 15:17

Řím u soudu napadl ArcelorMittal, který už nechce ocelárnu Ilva

Italská vláda napadla u milánského soudu evropskou společnost ArcellorMittal, která chce odstoupit od převzetí...
ArcelorMittal Itálie Fúze a akvizice
Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů
Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů
15. 11. 2019 15:02

Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů

Americký prezident Donald Trump se obrátil na nejvyšší soud USA, aby zabránil vydání svých daňových záznamů. Trumpův...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika
USA: Maloobchodní tržby v říjnu stouply o 0,3 procenta
15. 11. 2019 14:36

USA: Maloobchodní tržby v říjnu stouply o 0,3 procenta

Američtí maloobchodníci utržili v říjnu o 0,3 procenta více než v září (září: -0,3 %). Meziročně jejich tržby...
Americká ekonomika Maloobchod