Unipetrol ve druhém čtvrtletí dosáhl rekordního zisku EBITDA LIFO 3,959 miliardy korun, finanční ředitel společnosti nevyloučil možnost vyplacení dividendy
|

Unipetrol ve druhém čtvrtletí dosáhl rekordního zisku EBITDA LIFO 3,959 miliardy korun, finanční ředitel společnosti nevyloučil možnost vyplacení dividendy

Petrochemická společnost Unipetrol oznámila, že v letošním druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem EBITDA LIFO (provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací) téměř 4 miliardy korun. To je rekordní kvartální výsledek v historii společnosti. Firma uvedla, že jí pomohly příznivé marže, vynikající makroekonomické prostředí a solidní provozní výkonnost. Finanční ředitel Unipetrolu Mirosław Kastelik prohlásil, že možnost vyplacení dividendy z letošního zisku je stále ve hře. Záležet podle něj bude na akcionářích, respektive majoritním vlastníkovi firmy, kterým je polská PKN Orlen.

Ropa Unipetrol Petrochemie Akcie ČR Výsledková sezóna

Průměrná rafinérská marže Unipetrolu ve druhém čtvrtletí dosáhla 5,3 USD na barel. Meziročně tak byla vyšší o 4,8 USD, mezikvartálně naopak klesla jen o 0,2 USD. Petrochemická marže dosáhla 871 EUR na tunu, když loni ve druhém čtvrtletí činila 628 EUR na tunu a v letošním prvním kvartálu 611 EUR na tunu.

Firmě v meziročním srovnání také výrazně stoupl objem zpracované ropy. Celkový objem v letošním 2Q dosáhl 1,845 milionu tun, což znamená meziroční nárůst o 39 % z 1,331 milionu tun. Rafinérské prodeje včetně maloobchodního segmentu společnosti meziročně vyskočily o 29 % na 1,457 milionu tun.

Unipetrol - hospodářské výsledky (2Q2015)

Unipetrol uvedl, že akvizice 32,445% podílu v České rafinérské od společnosti Eni byla dokončena k 30. dubnu, přičemž díky tomu od května o zhruba 50 % navýšil své rafinérské kapacity.

"Navzdory významným peněžním výdajům kvůli dokončení akvizice podílu v České rafinérské od společnosti Eni a s tím spojeným nákupem zásob rafinérských produktů byla tvorba cash flow velice silná a provozní cash flow dosáhlo 3,208 miliardy Kč," napsala společnost ve výsledkové zprávě. Volné peněžní toky dosáhly 2,54 miliardy Kč.

Tržby firmě nicméně vzrostly pouze o procento, když se zvýšily z 32,357 miliardy korun v loňském druhém čtvrtletí na 32,523 miliardy korun v letošním druhém kvartálu. Za první pololetí tržby byly 56,498 miliardy Kč, meziročně tedy mírně nižší (loni dosáhly za prvních šest měsíců roku 61,049 miliardy Kč).

"Čtvrtletní výsledky Unipetrolu jsou silné, ačkoli mírně pod konsenzem trhu, pravděpodobně kvůli menšímu než předjímanému příspěvku z retailového segmentu. Čtvrtletní zisk byl tažen především petrochemickým segmentem, který si užíval rekordně vysokých marží. Využití kapacit rafinérií činilo 95 % a vysoké bylo i u etylénové jednotky, což ukazuje na silnou poptávku trhu. Unipetrol může těžit ze silných marží i po zbytek roku, i když k jeho konci mohou marže klesnout," okomentoval výsledky Tamás Pletser, analytik z Erste Group.

Na úrovni čistého zisku společnost dosáhla za 2Q výsledku 3,277 miliardy korun. Loni Unipetrol za stejné období vykázal čistou ztrátu 3,489 miliardy korun. Zisk na akcii Unipetrolu byl ve 2Q 18,08 koruny a za celé první pololetí dosáhl 29,08 koruny. Loni firma za období od dubna do června vykázala ztrátu na akcii 19,24 Kč a za prvních šest měsíců roku ztrátu na akcii 14,07 Kč.

Zisk EBITDA LIFO v segmentu downstream byl 3,91 miliardy korun a maloobchodní segment přispěl 122 miliony korun. "Negativní vliv korporátních funkcí ve výši 73 milionů Kč byl způsoben zaúčtováním rezervy ve výši 50 milionů Kč," poznamenala firma. Upravený zisk EBITDA LIFO dosáhl ve 2Q taktéž rekordní hodnoty v historii společnosti, a to 3,591 miliardy korun po 2,985 miliardy korun ve stejném období v loňském roce.

Unipetrol - hospodářské výsledky (2Q2015)

"Výsledky Unipetrolu by měly být opravdu silné," řekl ještě před zveřejněním čísel analytik z J&T Banky Bohumil Trampota. "Firmě nahrává příznivé makroekonomické prostředí, kdy spojená petrochemická modelová marže dosáhla nejvyšších hodnot v námi sledovaném období a rafinérská modelová marže je stále velmi vysoká. Očekáváme, že se zvýší prodaný objem. Důvodem je nárůst provozované kapacity v České rafinérské (z asi 67,5 % na 100 %). EBITDA čekáme na úrovni 4,4 miliardy Kč (po +1,2 miliardy Kč v 2Q2014 po očištění)." Po zveřejnění čísel Trampota uvedl, že nejlepší výsledky v historii firmy jsou příjemným překvapením. "Unipetrol potvrdil schopnost generovat hotovost. Předpokládáme, že příznivé prostředí (vysoké marže a nízká cena ropy) bude v nejbližším období pokračovat a Unipetrol bude nadále reportovat silná čísla," dodal.

Společnost jela v období od dubna do června z pohledu využití rafinérských kapacit prakticky naplno. Celkové využití kapacit dosáhlo 95 %. Mezikvartálně tak stouplo o 11 procentních bodů a meziročně se zvýšilo o pět procentních bodů. Využití etylénové jednotky dosáhlo 89 %, mezikvartálně tak došlo k poklesu o šest procentních bodů, meziročně naopak ke zvýšení o procentní bod. Společnost nižší využití jednotky vysvětlila částečnou červnovou odstávkou provozu.

"Segmenty výroby a obchodu dokonale využily vysokých marží na trhu. Po dokončení akvizice podílu společnosti Eni v České rafinérské se nám podařilo navýšit využití rafinérských kapacit až na úroveň 95 % a zvýšenou produkci prodat na trhu v České republice i zahraničí," uvedl v tiskové zprávě generální ředitel a předseda představenstva firmy Marek Świtajewski. Na tiskové konferenci k výsledkům nicméně připustil, že například úroveň petrochemické marže, která meziročně stoupla o 39 % na 871 eur za tunu, bude těžké udržet.

Firma uvedla, že na žádné z hlavních výrobních jednotek není ve třetím čtvrtletí naplánovaná odstávka kvůli údržbě. Toto pondělí ale podnik opětovně odstavil část etylénové jednotky v Chemparku v Záluží v Litvínově. Jednotka se do plného provozu vrátí do soboty. Celkový dopad odstávky na celoroční provozní zisk EBITDA Unipetrol odhaduje na 120 milionů korun, spolu s nedávnou odstávkou celé jednotky to bude přibližně 270 milionů korun.

Unipetrol - hospodářské výsledky (2Q2015)

Kapitálové výdaje ve druhém kvartálu dosáhly 376 milionů korun, za celé první pololetí pak činily 777 milionů korun.

Ve výhledu pro zbytek roku Unipetrol uvedl, že čeká stabilizaci ceny ropy na současných úrovních. Připomněl nicméně, že vývoj cen ropy úzce souvisí s geopolitickými riziky. Dále firma uvedla, že očekává mírný nárůst ročního průměru integrované marže (kombinace rafinérské a petrochemické marže), a to zejména díky příznivému makroekonomickému prostředí, tedy stabilním cenám ropy a nárůstu spotřeby paliv a petrochemických produktů.

V uplynulých měsících se firma podle generálního ředitele také výrazně přiblížila k uskutečnění klíčové investice v podobě nové polyetylénové jednotky. "Aktuálně jsme ve finální fázi výběru dodavatelů největšího investičního projektu v rámci české petrochemie," řekl Świtajewski s tím, že firma plánuje zahájit realizaci projektu ještě letos. Plán na výstavbu nové polyetylénové jednotky má Unipetrol již delší dobu, dceřiný Unipetrol RPA podepsal licenční smlouvu se společností INEOS, v rámci které firma získala právo na užívání výrobního procesu a technologie pro novou jednotku už v říjnu 2013.

Možnost vyplacení dividendy z letošního zisku zůstává

K dividendové politice společnost uvedla, že valná hromada konaná 2. června rozhodla o převedení nekonsolidovaného zisku za loňský rok ve výši 328 milionů Kč do nerozděleného zisku. Dále uvedla, že valná hromada schválila zrušení rezervního fondu ve výši 1,719 miliardy Kč a převod této částky do nerozděleného zisku. Možnost vyplatit dividendu z letošního zisku, pokud makroekonomické prostředí setrvá příznivé, firma nezmínila.

Finanční ředitel společnosti nicméně později prohlásil, že rozhodnutí o výplatě dividendy z letošního zisku Unipetrolu bude záviset na akcionářích a že téma zůstává otevřené. Dále také uvedl, že se společnost poohlíží po příležitostech akvizic v regionu střední a východní Evropy.

Finanční ředitel Unipetrolu stále připouští možnost výplaty dividendy z letošního zisku
Rozhodnutí o výplatě dividendy z letošního zisku Unipetrolu bude záviset na akcionářích, téma zůstává stále otevřené, prohlásil finanční ředitel podniku Mirosław Kastelik. Dále uvedl, že se společnost poohlíží po příležitostech akvizic v regionu střední a východní Evropy.

Analytici predikují další silná čtvrtletí

Analytici, které oslovila ČTK, shodně tvrdí, že mohou pozitivní výsledky Unipetrolu pokračovat i ve zbytku letošního roku.

"Unipetrol má našlápnuto k velmi dobrým výsledkům za celý rok 2015, k čemuž zajisté přispěje i dopad získání stoprocentního podílu v České rafinérské, který povede k dalšímu výraznému nárůstu prodejů rafinérských produktů," uvedl Lukáš Hendrych z poradenské sítě BDO. Připustil ale, že vysoké marže nemusejí být z dlouhodobého hlediska udržitelné, a to v důsledku tlaku dovozu komodity z mimoevropských zemí a nejistého vývoje cen ropy.

Příznivé petrochemické i rafinérské marže mohou společnosti k nadprůměrným výsledkům v dalších čtvrtletích pomoci i podle analytika z BH Securities Petra Hlinomaze. "Letošní úspěšný vývoj hospodaření Unipetrolu společně s některými kroky na letošní valné hromadě, jako bylo zrušení rezervního fondu a převedení prostředků do nerozděleného zisku, mohou být předzvěstí výplaty mimořádné dividendy za letošní rok," řekl Hlinomaz. Naposledy vyplatil Unipetrol dividendu za rok 2007.

Majitel Unipetrolu se ve druhém čtvrtletí vrátil k zisku
Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen hospodařila v letošním druhém čtvrtletí s čistým ziskem 1,37 miliardy zlotých po rekordní ztrátě 5,2 miliardy zlotých před rokem. Oznámila to ve čtvrtek firma, která je majitelem českého Unipetrolu.

Zdroj: Unipetrol, ČTK

Co musíte ráno vědět (18. listopadu)
Co musíte ráno vědět (18. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (18. listopadu)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, jak moc ničí stále násilnější protesty v Hongkongu...
Musíte vědět
Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus
Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus
včera v 11:59

Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus

Saúdskoarabská ropná firma Saudi Aramco v neděli oznámila, že nabídne k prodeji 1,5% podíl, tedy kolem tří miliard...
Saudi Aramco Saúdská Arábie Světové akcie
Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí…
16. 11. 2019 14:53

Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí zdražení podpořil a odsoudil protesty

(AKTUALIZOVÁNO, 17. listopadu) V íránských městech v sobotu druhým dnem pokračovaly protesty proti zvýšení cen...
Írán Blízký a Střední východ Pohonné hmoty
Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei
16. 11. 2019 11:19

Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei

Americká vláda zřejmě v pondělí o dva týdny prodlouží licenci, která umožňuje americkým podnikům obchodovat s čínským...
Spojené státy americké (USA) Čína Telekomunikace
IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord
16. 11. 2019 10:17

IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord

Celosvětový dluh se v letošním prvním pololetí zvýšil o 7,5 bilionu dolarů na rekordních 250,9 bilionu dolarů, a to...
Zadlužení Světová ekonomika
Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene
16. 11. 2019 09:42

Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene

Americký výrobce léků Bristol-Myers Squibb získal od americké Federální obchodní komise (FTC) svolení k převzetí...
Americké akcie Farmacie Fúze a akvizice
Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku
16. 11. 2019 08:22

Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku

Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá o plánu na výstavbu nové továrny v Turecku rozhodnout do konce...
Volkswagen Turecko Auta
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
15. 11. 2019 22:30

Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru týdne poprvé překonal 28 000 bodů

Americké akcie uzavřely páteční obchodování na nových maximech, index Dow poprvé v historii překonal hranici 28 000...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou firmě Johnson & Johnson kvůli…
15. 11. 2019 21:57

Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou firmě Johnson & Johnson kvůli opioidům

Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou americké farmaceutické společnosti Johnson & Johnson za její podíl na...
Johnson & Johnson Farmacie
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle…
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle…
15. 11. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle Bílého domu přiblížila

Ceny akcií na hlavních burzách západní Evropy se v pátek pohybovaly vesměs vzhůru, když mezi investory převládl...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Audi od dubna povede Markus Duesmann, bude i v představenstvu…
15. 11. 2019 17:18

Audi od dubna povede Markus Duesmann, bude i v představenstvu Volkswagenu

Automobilku Audi od dubna příštího roku povede Markus Duesmann. Stane se zároveň členem představenstva Volkswagenu,...
Evropské akcie Volkswagen Auta
USA: Skladové zásoby se v září nezměnily
15. 11. 2019 17:04

USA: Skladové zásoby se v září nezměnily

Objem skladových zásob amerických firem zůstal v září stejný jako v srpnu. Po srpnovém poklesu o 0,1 procent ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018
15. 11. 2019 16:58

Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018

Průmyslová výroba ve Spojených státech se v říjnu snížila o 0,8 procenta po zářijovém poklesu o 0,3 procenta. Oznámil...
Americká ekonomika Průmysl Spojené státy americké (USA)
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden…
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden…
15. 11. 2019 16:45

Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden akcie přidaly půl procenta

Index pražské burzy PX během pátečního obchodování vystoupal o 0,34 % a uzavřel seanci na 1 083,11 bodu. Tahouny...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen vloží do elektromobilů a digitalizace další miliardy eur
15. 11. 2019 16:21

Volkswagen vloží do elektromobilů a digitalizace další miliardy eur

Německý koncern Volkswagen v letech 2020 až 2024 vloží do elektromobility a digitalizace 60 miliard eur. Automobilka...
Volkswagen Technologie Auta
Čínská CEFC Shanghai Securities přešla pod státní správu
15. 11. 2019 16:15

Čínská CEFC Shanghai Securities přešla pod státní správu

Společnost CEFC Shanghai Securities, součást konglomerátu CEFC China Energy, převzala kvůli nesrovnalostem na nejdéle...
Čína
Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu
15. 11. 2019 15:22

Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu

Současné nastavení úrokových sazeb České národní banky odpovídá situaci, ve které se v rámci hospodářského cyklu...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Řím u soudu napadl ArcelorMittal, který už nechce ocelárnu Ilva
15. 11. 2019 15:17

Řím u soudu napadl ArcelorMittal, který už nechce ocelárnu Ilva

Italská vláda napadla u milánského soudu evropskou společnost ArcellorMittal, která chce odstoupit od převzetí...
ArcelorMittal Itálie Fúze a akvizice
Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů
Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů
15. 11. 2019 15:02

Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů

Americký prezident Donald Trump se obrátil na nejvyšší soud USA, aby zabránil vydání svých daňových záznamů. Trumpův...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika