Unipetrol ve druhém čtvrtletí dosáhl rekordního zisku EBITDA LIFO 3,959 miliardy korun, finanční ředitel společnosti nevyloučil možnost vyplacení dividendy
|

Unipetrol ve druhém čtvrtletí dosáhl rekordního zisku EBITDA LIFO 3,959 miliardy korun, finanční ředitel společnosti nevyloučil možnost vyplacení dividendy

Petrochemická společnost Unipetrol oznámila, že v letošním druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem EBITDA LIFO (provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací) téměř 4 miliardy korun. To je rekordní kvartální výsledek v historii společnosti. Firma uvedla, že jí pomohly příznivé marže, vynikající makroekonomické prostředí a solidní provozní výkonnost. Finanční ředitel Unipetrolu Mirosław Kastelik prohlásil, že možnost vyplacení dividendy z letošního zisku je stále ve hře. Záležet podle něj bude na akcionářích, respektive majoritním vlastníkovi firmy, kterým je polská PKN Orlen.

Ropa Unipetrol Petrochemie Akcie ČR Výsledková sezóna

Průměrná rafinérská marže Unipetrolu ve druhém čtvrtletí dosáhla 5,3 USD na barel. Meziročně tak byla vyšší o 4,8 USD, mezikvartálně naopak klesla jen o 0,2 USD. Petrochemická marže dosáhla 871 EUR na tunu, když loni ve druhém čtvrtletí činila 628 EUR na tunu a v letošním prvním kvartálu 611 EUR na tunu.

Firmě v meziročním srovnání také výrazně stoupl objem zpracované ropy. Celkový objem v letošním 2Q dosáhl 1,845 milionu tun, což znamená meziroční nárůst o 39 % z 1,331 milionu tun. Rafinérské prodeje včetně maloobchodního segmentu společnosti meziročně vyskočily o 29 % na 1,457 milionu tun.

Unipetrol - hospodářské výsledky (2Q2015)

Unipetrol uvedl, že akvizice 32,445% podílu v České rafinérské od společnosti Eni byla dokončena k 30. dubnu, přičemž díky tomu od května o zhruba 50 % navýšil své rafinérské kapacity.

"Navzdory významným peněžním výdajům kvůli dokončení akvizice podílu v České rafinérské od společnosti Eni a s tím spojeným nákupem zásob rafinérských produktů byla tvorba cash flow velice silná a provozní cash flow dosáhlo 3,208 miliardy Kč," napsala společnost ve výsledkové zprávě. Volné peněžní toky dosáhly 2,54 miliardy Kč.

Tržby firmě nicméně vzrostly pouze o procento, když se zvýšily z 32,357 miliardy korun v loňském druhém čtvrtletí na 32,523 miliardy korun v letošním druhém kvartálu. Za první pololetí tržby byly 56,498 miliardy Kč, meziročně tedy mírně nižší (loni dosáhly za prvních šest měsíců roku 61,049 miliardy Kč).

"Čtvrtletní výsledky Unipetrolu jsou silné, ačkoli mírně pod konsenzem trhu, pravděpodobně kvůli menšímu než předjímanému příspěvku z retailového segmentu. Čtvrtletní zisk byl tažen především petrochemickým segmentem, který si užíval rekordně vysokých marží. Využití kapacit rafinérií činilo 95 % a vysoké bylo i u etylénové jednotky, což ukazuje na silnou poptávku trhu. Unipetrol může těžit ze silných marží i po zbytek roku, i když k jeho konci mohou marže klesnout," okomentoval výsledky Tamás Pletser, analytik z Erste Group.

Na úrovni čistého zisku společnost dosáhla za 2Q výsledku 3,277 miliardy korun. Loni Unipetrol za stejné období vykázal čistou ztrátu 3,489 miliardy korun. Zisk na akcii Unipetrolu byl ve 2Q 18,08 koruny a za celé první pololetí dosáhl 29,08 koruny. Loni firma za období od dubna do června vykázala ztrátu na akcii 19,24 Kč a za prvních šest měsíců roku ztrátu na akcii 14,07 Kč.

Zisk EBITDA LIFO v segmentu downstream byl 3,91 miliardy korun a maloobchodní segment přispěl 122 miliony korun. "Negativní vliv korporátních funkcí ve výši 73 milionů Kč byl způsoben zaúčtováním rezervy ve výši 50 milionů Kč," poznamenala firma. Upravený zisk EBITDA LIFO dosáhl ve 2Q taktéž rekordní hodnoty v historii společnosti, a to 3,591 miliardy korun po 2,985 miliardy korun ve stejném období v loňském roce.

Unipetrol - hospodářské výsledky (2Q2015)

"Výsledky Unipetrolu by měly být opravdu silné," řekl ještě před zveřejněním čísel analytik z J&T Banky Bohumil Trampota. "Firmě nahrává příznivé makroekonomické prostředí, kdy spojená petrochemická modelová marže dosáhla nejvyšších hodnot v námi sledovaném období a rafinérská modelová marže je stále velmi vysoká. Očekáváme, že se zvýší prodaný objem. Důvodem je nárůst provozované kapacity v České rafinérské (z asi 67,5 % na 100 %). EBITDA čekáme na úrovni 4,4 miliardy Kč (po +1,2 miliardy Kč v 2Q2014 po očištění)." Po zveřejnění čísel Trampota uvedl, že nejlepší výsledky v historii firmy jsou příjemným překvapením. "Unipetrol potvrdil schopnost generovat hotovost. Předpokládáme, že příznivé prostředí (vysoké marže a nízká cena ropy) bude v nejbližším období pokračovat a Unipetrol bude nadále reportovat silná čísla," dodal.

Společnost jela v období od dubna do června z pohledu využití rafinérských kapacit prakticky naplno. Celkové využití kapacit dosáhlo 95 %. Mezikvartálně tak stouplo o 11 procentních bodů a meziročně se zvýšilo o pět procentních bodů. Využití etylénové jednotky dosáhlo 89 %, mezikvartálně tak došlo k poklesu o šest procentních bodů, meziročně naopak ke zvýšení o procentní bod. Společnost nižší využití jednotky vysvětlila částečnou červnovou odstávkou provozu.

"Segmenty výroby a obchodu dokonale využily vysokých marží na trhu. Po dokončení akvizice podílu společnosti Eni v České rafinérské se nám podařilo navýšit využití rafinérských kapacit až na úroveň 95 % a zvýšenou produkci prodat na trhu v České republice i zahraničí," uvedl v tiskové zprávě generální ředitel a předseda představenstva firmy Marek Świtajewski. Na tiskové konferenci k výsledkům nicméně připustil, že například úroveň petrochemické marže, která meziročně stoupla o 39 % na 871 eur za tunu, bude těžké udržet.

Firma uvedla, že na žádné z hlavních výrobních jednotek není ve třetím čtvrtletí naplánovaná odstávka kvůli údržbě. Toto pondělí ale podnik opětovně odstavil část etylénové jednotky v Chemparku v Záluží v Litvínově. Jednotka se do plného provozu vrátí do soboty. Celkový dopad odstávky na celoroční provozní zisk EBITDA Unipetrol odhaduje na 120 milionů korun, spolu s nedávnou odstávkou celé jednotky to bude přibližně 270 milionů korun.

Unipetrol - hospodářské výsledky (2Q2015)

Kapitálové výdaje ve druhém kvartálu dosáhly 376 milionů korun, za celé první pololetí pak činily 777 milionů korun.

Ve výhledu pro zbytek roku Unipetrol uvedl, že čeká stabilizaci ceny ropy na současných úrovních. Připomněl nicméně, že vývoj cen ropy úzce souvisí s geopolitickými riziky. Dále firma uvedla, že očekává mírný nárůst ročního průměru integrované marže (kombinace rafinérské a petrochemické marže), a to zejména díky příznivému makroekonomickému prostředí, tedy stabilním cenám ropy a nárůstu spotřeby paliv a petrochemických produktů.

V uplynulých měsících se firma podle generálního ředitele také výrazně přiblížila k uskutečnění klíčové investice v podobě nové polyetylénové jednotky. "Aktuálně jsme ve finální fázi výběru dodavatelů největšího investičního projektu v rámci české petrochemie," řekl Świtajewski s tím, že firma plánuje zahájit realizaci projektu ještě letos. Plán na výstavbu nové polyetylénové jednotky má Unipetrol již delší dobu, dceřiný Unipetrol RPA podepsal licenční smlouvu se společností INEOS, v rámci které firma získala právo na užívání výrobního procesu a technologie pro novou jednotku už v říjnu 2013.

Možnost vyplacení dividendy z letošního zisku zůstává

K dividendové politice společnost uvedla, že valná hromada konaná 2. června rozhodla o převedení nekonsolidovaného zisku za loňský rok ve výši 328 milionů Kč do nerozděleného zisku. Dále uvedla, že valná hromada schválila zrušení rezervního fondu ve výši 1,719 miliardy Kč a převod této částky do nerozděleného zisku. Možnost vyplatit dividendu z letošního zisku, pokud makroekonomické prostředí setrvá příznivé, firma nezmínila.

Finanční ředitel společnosti nicméně později prohlásil, že rozhodnutí o výplatě dividendy z letošního zisku Unipetrolu bude záviset na akcionářích a že téma zůstává otevřené. Dále také uvedl, že se společnost poohlíží po příležitostech akvizic v regionu střední a východní Evropy.

Finanční ředitel Unipetrolu stále připouští možnost výplaty dividendy z letošního zisku
Rozhodnutí o výplatě dividendy z letošního zisku Unipetrolu bude záviset na akcionářích, téma zůstává stále otevřené, prohlásil finanční ředitel podniku Mirosław Kastelik. Dále uvedl, že se společnost poohlíží po příležitostech akvizic v regionu střední a východní Evropy.

Analytici predikují další silná čtvrtletí

Analytici, které oslovila ČTK, shodně tvrdí, že mohou pozitivní výsledky Unipetrolu pokračovat i ve zbytku letošního roku.

"Unipetrol má našlápnuto k velmi dobrým výsledkům za celý rok 2015, k čemuž zajisté přispěje i dopad získání stoprocentního podílu v České rafinérské, který povede k dalšímu výraznému nárůstu prodejů rafinérských produktů," uvedl Lukáš Hendrych z poradenské sítě BDO. Připustil ale, že vysoké marže nemusejí být z dlouhodobého hlediska udržitelné, a to v důsledku tlaku dovozu komodity z mimoevropských zemí a nejistého vývoje cen ropy.

Příznivé petrochemické i rafinérské marže mohou společnosti k nadprůměrným výsledkům v dalších čtvrtletích pomoci i podle analytika z BH Securities Petra Hlinomaze. "Letošní úspěšný vývoj hospodaření Unipetrolu společně s některými kroky na letošní valné hromadě, jako bylo zrušení rezervního fondu a převedení prostředků do nerozděleného zisku, mohou být předzvěstí výplaty mimořádné dividendy za letošní rok," řekl Hlinomaz. Naposledy vyplatil Unipetrol dividendu za rok 2007.

Majitel Unipetrolu se ve druhém čtvrtletí vrátil k zisku
Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen hospodařila v letošním druhém čtvrtletí s čistým ziskem 1,37 miliardy zlotých po rekordní ztrátě 5,2 miliardy zlotých před rokem. Oznámila to ve čtvrtek firma, která je majitelem českého Unipetrolu.

Zdroj: Unipetrol, ČTK

Co musíte ráno vědět (26. února)
Co musíte ráno vědět (26. února)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. února)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jakým tempem letos podle agentury Moody's poroste česká...
Musíte vědět
Akcie v USA v úterý kvůli koronaviru znovu výrazně ztrácely, index…
Akcie v USA v úterý kvůli koronaviru znovu výrazně ztrácely, index…
včera v 22:30

Akcie v USA v úterý kvůli koronaviru znovu výrazně ztrácely, index Dow přišel o více než 800 bodů

Akcie ve Spojených státech v úterý pokračovaly v prudkém propadu. Onemocnění způsobené novým typem koronaviru se šíří...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Výprodej evropských akcií v úterý pokračoval, index STOXX Europe 600…
Výprodej evropských akcií v úterý pokračoval, index STOXX Europe 600…
včera v 18:00

Výprodej evropských akcií v úterý pokračoval, index STOXX Europe 600 ztratil zhruba 1,8 %

Evropské akciové trhy v úterý prohloubily ztráty z pondělní seance, když byly pod tlakem obav z celosvětového...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
PwC: Hodnota fúzí a akvizic v Řecku loni vzrostla o 16 procent
včera v 17:46

PwC: Hodnota fúzí a akvizic v Řecku loni vzrostla o 16 procent

Díky zlepšení investičního klimatu se loni v Řecku více dařilo fúzím a akvizicím. Hodnota 85 fúzí a akvizic tam...
Řecko Fúze a akvizice
Další nabídku akcií na burze Saudi Aramco zatím neplánuje
Další nabídku akcií na burze Saudi Aramco zatím neplánuje
včera v 17:05

Další nabídku akcií na burze Saudi Aramco zatím neplánuje

Saúdskoarabský státní ropný gigant Saudi Aramco sekundární nabídku akcií do konce letošního roku neplánuje. Oznámil...
Saúdská Arábie Saudi Aramco Blízký a Střední východ
Pražská burza v úterý počtvrté v řadě oslabila, ČEZ klesl o více než…
Pražská burza v úterý počtvrté v řadě oslabila, ČEZ klesl o více než…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý počtvrté v řadě oslabila, ČEZ klesl o více než 3 %

Pražská burza v úterý počtvrté v řadě oslabila. Index PX klesl o 1,63 procenta na 1 041,44 bodu, což je nejslabší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v únoru stoupl…
včera v 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v únoru stoupl na 130,7 bodu

Index spotřebitelské důvěry v USA v únoru vzrostl na 130,7 bodu z lednových 130,4 bodu. Analytici počítali s růstem...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Moody's: Růst české ekonomiky letos zpomalí asi na dvě procenta
Moody's: Růst české ekonomiky letos zpomalí asi na dvě procenta
včera v 15:30

Moody's: Růst české ekonomiky letos zpomalí asi na dvě procenta

Růst české ekonomiky v letošním a příštím roce zpomalí asi na dvě procenta. Ve své výroční zprávě o České republice...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 15:15

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v prosinci dosáhl 2,9 %

Ceny domů ve Spojených státech v prosinci podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh
Ze světa investičních doporučení (18. února)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (18. února)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Pondělní výprodej amerických akcií v číslech
Pondělní výprodej amerických akcií v číslech
včera v 14:30

Pondělní výprodej amerických akcií v číslech

Světové akcie v pondělí zažily výprodej způsobený šířením wuchanského koronaviru. Po minulém týdnu, kdy trh ukolébaly...
Americké akcie Koronavirus Wall Street
Thomson Reuters zvýšila zisk o 60 procent, jmenovala nového šéfa
Thomson Reuters zvýšila zisk o 60 procent, jmenovala nového šéfa
včera v 14:05

Thomson Reuters zvýšila zisk o 60 procent, jmenovala nového šéfa

Globální zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters stoupl ve čtvrtém čtvrtletní provozní zisk o 60...
Americké akcie Výsledková sezóna
Je globální recese na obzoru? Téměř jistě, pokud se nepodaří zastavit…
Je globální recese na obzoru? Téměř jistě, pokud se nepodaří zastavit…
včera v 13:44

Je globální recese na obzoru? Téměř jistě, pokud se nepodaří zastavit šíření koronaviru

Finanční svět v úvodu tohoto týdne zjistil, že šíření koronaviru bude mít na světovou ekonomiku mnohem větší dopad,...
Koronavirus Světová ekonomika Rizika
Trump varoval před propadem akcií, pokud nebude opět zvolen
Trump varoval před propadem akcií, pokud nebude opět zvolen
včera v 13:02

Trump varoval před propadem akcií, pokud nebude opět zvolen

Donald Trump v úterý varoval, že americké akcie zažijí prudký propad, pokud nebude v listopadu znovu zvolen...
Donald Trump Politika Americké akcie
HP klesl zisk, chce jednat s konkurenčním Xeroxem o fúzi
včera v 11:58

HP klesl zisk, chce jednat s konkurenčním Xeroxem o fúzi

Americkému výrobci osobních počítačů HP klesl v období od listopadu do konce ledna zisk meziročně o 16 procent na 678...
Americké akcie Fúze a akvizice Výsledková sezóna
Boeing dostal první letošní objednávku - od japonské firmy ANA
Boeing dostal první letošní objednávku - od japonské firmy ANA
včera v 11:39

Boeing dostal první letošní objednávku - od japonské firmy ANA

Americký výrobce letadel Boeing obdržel svou první letošní zakázku. Japonské aerolinky ANA si u něj podle svého...
Boeing Americké akcie Japonsko