Unipetrol ve druhém čtvrtletí dosáhl rekordního zisku EBITDA LIFO 3,959 miliardy korun, finanční ředitel společnosti nevyloučil možnost vyplacení dividendy
|

Unipetrol ve druhém čtvrtletí dosáhl rekordního zisku EBITDA LIFO 3,959 miliardy korun, finanční ředitel společnosti nevyloučil možnost vyplacení dividendy

Petrochemická společnost Unipetrol oznámila, že v letošním druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem EBITDA LIFO (provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací) téměř 4 miliardy korun. To je rekordní kvartální výsledek v historii společnosti. Firma uvedla, že jí pomohly příznivé marže, vynikající makroekonomické prostředí a solidní provozní výkonnost. Finanční ředitel Unipetrolu Mirosław Kastelik prohlásil, že možnost vyplacení dividendy z letošního zisku je stále ve hře. Záležet podle něj bude na akcionářích, respektive majoritním vlastníkovi firmy, kterým je polská PKN Orlen.

Ropa Unipetrol Petrochemie Akcie ČR Výsledková sezóna

Průměrná rafinérská marže Unipetrolu ve druhém čtvrtletí dosáhla 5,3 USD na barel. Meziročně tak byla vyšší o 4,8 USD, mezikvartálně naopak klesla jen o 0,2 USD. Petrochemická marže dosáhla 871 EUR na tunu, když loni ve druhém čtvrtletí činila 628 EUR na tunu a v letošním prvním kvartálu 611 EUR na tunu.

Firmě v meziročním srovnání také výrazně stoupl objem zpracované ropy. Celkový objem v letošním 2Q dosáhl 1,845 milionu tun, což znamená meziroční nárůst o 39 % z 1,331 milionu tun. Rafinérské prodeje včetně maloobchodního segmentu společnosti meziročně vyskočily o 29 % na 1,457 milionu tun.

Unipetrol - hospodářské výsledky (2Q2015)

Unipetrol uvedl, že akvizice 32,445% podílu v České rafinérské od společnosti Eni byla dokončena k 30. dubnu, přičemž díky tomu od května o zhruba 50 % navýšil své rafinérské kapacity.

"Navzdory významným peněžním výdajům kvůli dokončení akvizice podílu v České rafinérské od společnosti Eni a s tím spojeným nákupem zásob rafinérských produktů byla tvorba cash flow velice silná a provozní cash flow dosáhlo 3,208 miliardy Kč," napsala společnost ve výsledkové zprávě. Volné peněžní toky dosáhly 2,54 miliardy Kč.

Tržby firmě nicméně vzrostly pouze o procento, když se zvýšily z 32,357 miliardy korun v loňském druhém čtvrtletí na 32,523 miliardy korun v letošním druhém kvartálu. Za první pololetí tržby byly 56,498 miliardy Kč, meziročně tedy mírně nižší (loni dosáhly za prvních šest měsíců roku 61,049 miliardy Kč).

"Čtvrtletní výsledky Unipetrolu jsou silné, ačkoli mírně pod konsenzem trhu, pravděpodobně kvůli menšímu než předjímanému příspěvku z retailového segmentu. Čtvrtletní zisk byl tažen především petrochemickým segmentem, který si užíval rekordně vysokých marží. Využití kapacit rafinérií činilo 95 % a vysoké bylo i u etylénové jednotky, což ukazuje na silnou poptávku trhu. Unipetrol může těžit ze silných marží i po zbytek roku, i když k jeho konci mohou marže klesnout," okomentoval výsledky Tamás Pletser, analytik z Erste Group.

Na úrovni čistého zisku společnost dosáhla za 2Q výsledku 3,277 miliardy korun. Loni Unipetrol za stejné období vykázal čistou ztrátu 3,489 miliardy korun. Zisk na akcii Unipetrolu byl ve 2Q 18,08 koruny a za celé první pololetí dosáhl 29,08 koruny. Loni firma za období od dubna do června vykázala ztrátu na akcii 19,24 Kč a za prvních šest měsíců roku ztrátu na akcii 14,07 Kč.

Zisk EBITDA LIFO v segmentu downstream byl 3,91 miliardy korun a maloobchodní segment přispěl 122 miliony korun. "Negativní vliv korporátních funkcí ve výši 73 milionů Kč byl způsoben zaúčtováním rezervy ve výši 50 milionů Kč," poznamenala firma. Upravený zisk EBITDA LIFO dosáhl ve 2Q taktéž rekordní hodnoty v historii společnosti, a to 3,591 miliardy korun po 2,985 miliardy korun ve stejném období v loňském roce.

Unipetrol - hospodářské výsledky (2Q2015)

"Výsledky Unipetrolu by měly být opravdu silné," řekl ještě před zveřejněním čísel analytik z J&T Banky Bohumil Trampota. "Firmě nahrává příznivé makroekonomické prostředí, kdy spojená petrochemická modelová marže dosáhla nejvyšších hodnot v námi sledovaném období a rafinérská modelová marže je stále velmi vysoká. Očekáváme, že se zvýší prodaný objem. Důvodem je nárůst provozované kapacity v České rafinérské (z asi 67,5 % na 100 %). EBITDA čekáme na úrovni 4,4 miliardy Kč (po +1,2 miliardy Kč v 2Q2014 po očištění)." Po zveřejnění čísel Trampota uvedl, že nejlepší výsledky v historii firmy jsou příjemným překvapením. "Unipetrol potvrdil schopnost generovat hotovost. Předpokládáme, že příznivé prostředí (vysoké marže a nízká cena ropy) bude v nejbližším období pokračovat a Unipetrol bude nadále reportovat silná čísla," dodal.

Společnost jela v období od dubna do června z pohledu využití rafinérských kapacit prakticky naplno. Celkové využití kapacit dosáhlo 95 %. Mezikvartálně tak stouplo o 11 procentních bodů a meziročně se zvýšilo o pět procentních bodů. Využití etylénové jednotky dosáhlo 89 %, mezikvartálně tak došlo k poklesu o šest procentních bodů, meziročně naopak ke zvýšení o procentní bod. Společnost nižší využití jednotky vysvětlila částečnou červnovou odstávkou provozu.

"Segmenty výroby a obchodu dokonale využily vysokých marží na trhu. Po dokončení akvizice podílu společnosti Eni v České rafinérské se nám podařilo navýšit využití rafinérských kapacit až na úroveň 95 % a zvýšenou produkci prodat na trhu v České republice i zahraničí," uvedl v tiskové zprávě generální ředitel a předseda představenstva firmy Marek Świtajewski. Na tiskové konferenci k výsledkům nicméně připustil, že například úroveň petrochemické marže, která meziročně stoupla o 39 % na 871 eur za tunu, bude těžké udržet.

Firma uvedla, že na žádné z hlavních výrobních jednotek není ve třetím čtvrtletí naplánovaná odstávka kvůli údržbě. Toto pondělí ale podnik opětovně odstavil část etylénové jednotky v Chemparku v Záluží v Litvínově. Jednotka se do plného provozu vrátí do soboty. Celkový dopad odstávky na celoroční provozní zisk EBITDA Unipetrol odhaduje na 120 milionů korun, spolu s nedávnou odstávkou celé jednotky to bude přibližně 270 milionů korun.

Unipetrol - hospodářské výsledky (2Q2015)

Kapitálové výdaje ve druhém kvartálu dosáhly 376 milionů korun, za celé první pololetí pak činily 777 milionů korun.

Ve výhledu pro zbytek roku Unipetrol uvedl, že čeká stabilizaci ceny ropy na současných úrovních. Připomněl nicméně, že vývoj cen ropy úzce souvisí s geopolitickými riziky. Dále firma uvedla, že očekává mírný nárůst ročního průměru integrované marže (kombinace rafinérské a petrochemické marže), a to zejména díky příznivému makroekonomickému prostředí, tedy stabilním cenám ropy a nárůstu spotřeby paliv a petrochemických produktů.

V uplynulých měsících se firma podle generálního ředitele také výrazně přiblížila k uskutečnění klíčové investice v podobě nové polyetylénové jednotky. "Aktuálně jsme ve finální fázi výběru dodavatelů největšího investičního projektu v rámci české petrochemie," řekl Świtajewski s tím, že firma plánuje zahájit realizaci projektu ještě letos. Plán na výstavbu nové polyetylénové jednotky má Unipetrol již delší dobu, dceřiný Unipetrol RPA podepsal licenční smlouvu se společností INEOS, v rámci které firma získala právo na užívání výrobního procesu a technologie pro novou jednotku už v říjnu 2013.

Možnost vyplacení dividendy z letošního zisku zůstává

K dividendové politice společnost uvedla, že valná hromada konaná 2. června rozhodla o převedení nekonsolidovaného zisku za loňský rok ve výši 328 milionů Kč do nerozděleného zisku. Dále uvedla, že valná hromada schválila zrušení rezervního fondu ve výši 1,719 miliardy Kč a převod této částky do nerozděleného zisku. Možnost vyplatit dividendu z letošního zisku, pokud makroekonomické prostředí setrvá příznivé, firma nezmínila.

Finanční ředitel společnosti nicméně později prohlásil, že rozhodnutí o výplatě dividendy z letošního zisku Unipetrolu bude záviset na akcionářích a že téma zůstává otevřené. Dále také uvedl, že se společnost poohlíží po příležitostech akvizic v regionu střední a východní Evropy.

Finanční ředitel Unipetrolu stále připouští možnost výplaty dividendy z letošního zisku
Rozhodnutí o výplatě dividendy z letošního zisku Unipetrolu bude záviset na akcionářích, téma zůstává stále otevřené, prohlásil finanční ředitel podniku Mirosław Kastelik. Dále uvedl, že se společnost poohlíží po příležitostech akvizic v regionu střední a východní Evropy.

Analytici predikují další silná čtvrtletí

Analytici, které oslovila ČTK, shodně tvrdí, že mohou pozitivní výsledky Unipetrolu pokračovat i ve zbytku letošního roku.

"Unipetrol má našlápnuto k velmi dobrým výsledkům za celý rok 2015, k čemuž zajisté přispěje i dopad získání stoprocentního podílu v České rafinérské, který povede k dalšímu výraznému nárůstu prodejů rafinérských produktů," uvedl Lukáš Hendrych z poradenské sítě BDO. Připustil ale, že vysoké marže nemusejí být z dlouhodobého hlediska udržitelné, a to v důsledku tlaku dovozu komodity z mimoevropských zemí a nejistého vývoje cen ropy.

Příznivé petrochemické i rafinérské marže mohou společnosti k nadprůměrným výsledkům v dalších čtvrtletích pomoci i podle analytika z BH Securities Petra Hlinomaze. "Letošní úspěšný vývoj hospodaření Unipetrolu společně s některými kroky na letošní valné hromadě, jako bylo zrušení rezervního fondu a převedení prostředků do nerozděleného zisku, mohou být předzvěstí výplaty mimořádné dividendy za letošní rok," řekl Hlinomaz. Naposledy vyplatil Unipetrol dividendu za rok 2007.

Majitel Unipetrolu se ve druhém čtvrtletí vrátil k zisku
Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen hospodařila v letošním druhém čtvrtletí s čistým ziskem 1,37 miliardy zlotých po rekordní ztrátě 5,2 miliardy zlotých před rokem. Oznámila to ve čtvrtek firma, která je majitelem českého Unipetrolu.

Zdroj: Unipetrol, ČTK

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
včera v 22:30

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl

Akcie ve Spojených státech v pátek v reakci na zprávu, že Peking a Washington dojednaly první fázi obchodní dohody,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu
včera v 22:12

Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu

Italská centrální banka umístila kvůli rostoucím kapitálovým ztrátám pod zvláštní správu družstevní banku Popolare di...
Itálie Evropské banky
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden stouply zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování výrazně v plusu, když je nahoru poslalo oznámení, že Spojené...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli
včera v 17:40

Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli

Navzdory tomu, že v pátek má v Madridu skončit dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu (COP25), ještě odpoledne...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země
včera v 17:23

Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země

Světová banka dostala příslib rekordních 82 miliard dolarů na podporu nejchudších států světa. V příštích třech...
Chudoba Banky
Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy
včera v 17:05

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia v pátek kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanců zrušila přes 350 letů, včetně...
Itálie Doprava Odbory
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %

Pražská burza v pátek posílila, index PX vzrostl o 0,15 % na 1 093,41 bodu a v týdenním horizontu si připsal 0,2 %....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy
včera v 16:42

Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy

Čínští představitelé v pátek potvrdili, že se s americkými protějšky dohodli na textu první fáze obchodní dohody,...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
EU: Obchodní dohoda s Londýnem musí vyvážit práva a povinnosti
včera v 16:23

EU: Obchodní dohoda s Londýnem musí vyvážit práva a povinnosti

Partnerství Evropské unie s Británií po brexitu musí být založené za rovnováze práv a povinností a zajišťovat rovné...
Evropská unie Spojené království Politika
Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil
Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil
včera v 15:22

Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil

Německý automobilový koncern Volkswagen v listopadu meziročně zvýšil odbyt o 5,1 procenta na 988 800 vozů. Tempo jeho...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Ze světa investičních doporučení (13. prosince)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (13. prosince)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Indexy dovozních a vývozních cen se v listopadu meziročně…
včera v 14:45

USA: Indexy dovozních a vývozních cen se v listopadu meziročně snížily o 1,3 %

Americký index dovozních cen se v listopadu meziročně snížil o 1,3 % po poklesu o 3 % v říjnu (odhad: -3,3 %). Index...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Maloobchodní tržby v listopadu stouply o 0,2 procenta
včera v 14:30

USA: Maloobchodní tržby v listopadu stouply o 0,2 procenta

Američtí maloobchodníci utržili v listopadu o 0,2 procenta více než v říjnu. Analytici odhadovali růst o 0,5 %....
Americká ekonomika Maloobchod Tržby
Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů korejskou konkurenci
včera v 14:01

Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů korejskou konkurenci

Německá internetová služba pro rozvoz jídla Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů konkurenční jihokorejskou...
Fúze a akvizice Jižní Korea Německo
Prezident Zeman podepsal rozpočet se schodkem 40 miliard korun
včera v 13:40

Prezident Zeman podepsal rozpočet se schodkem 40 miliard korun

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako...
Česká republika Rozpočet
ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 7,7 miliardy na 70,4 miliardy Kč
včera v 13:19

ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 7,7 miliardy na 70,4 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35...
ČNB Banky Evropské banky
Firmy výsledek voleb v Británii vítají, klíčová bude podoba cel
včera v 12:59

Firmy výsledek voleb v Británii vítají, klíčová bude podoba cel

Pro český byznys znamená podle oslovených expertů výsledek britských parlamentních voleb konec nejistoty a dobrou...
Spojené království Evropská unie Politika
Ruská centrální banka letos popáté snížila klíčový úrok
včera v 12:40

Ruská centrální banka letos popáté snížila klíčový úrok

Ruská centrální banka v pátek snížila klíčovou úrokovou sazbu na 6,25 z 6,5 procenta. Půjčování peněz letos zlevnila...
Rusko Centrální banky