Americké akcie v pátek pokračovaly v sestupu pod dojmem horších výsledků firem, za týden hlavní indexy odepsaly přes 2 %
|

Americké akcie v pátek pokračovaly v sestupu pod dojmem horších výsledků firem, za týden hlavní indexy odepsaly přes 2 %

Akcie ve Spojených státech v pátek prohloubily poklesy z předchozích dnů. S výjimkou pondělí tak americké burzy ztrácely během týdne každý obchodní den. Ke ztrátám přispívají výsledky hospodaření velkých firem a propad cen komodit a kovů.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow v pátek ztratil 0,92 % na 17 568,40 bodu, S&P 500 odepsal 1,07 % na 2 079,66 bodu a Nasdaq Composite klesl o 1,12 % na 5 088,63 bodu. Všech deset hlavních odvětví ztrácelo, nejvíce sektory zdravotní péče, energetiky a základních materiálů. Index volatility VIX přidal v pátek 8,7 % (za týden +14,98 %) na 13,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl zhruba o jeden bazický bod na 2,26 %.

Americké akcie (24. července 2015)

"Podle mě trh pozorně sleduje poklesy cen komodit," uvedl John Lonski, hlavní ekonom Moody's. "Zpomalení v Číně se prohlubuje a kreditní trh zatím stále počítá s růstem sazeb v USA již na podzim. Náladě v pátek nepřidala data z realitního trhu ani pokračující slabost tržeb, kterou oznamují americké firmy."

"Hlavní indexy v pátek prohloubily ztráty poté, co spadly pod úrovně podpory 2 088 bodů (S&P 500) a 17 600 bodů (Dow)," uvedl burzovní veterán Art Cashin z UBS.

Po oznámení výsledků hospodaření ztratila v pátek výrazně společnost Biogen (-22,08 %). Uvedla totiž, že její důležitý lék TECFIDERA se prodává výrazně hůře, než se čekalo, a snížila celoroční výhled. Index Dow pod jeho 200denní klouzavý průměr pomohly srazit poklesy cen akcií ropných gigantů ExxonMobil (-1,47 %) a Chevron (-2,50 %). Z "materiálových" akcií, které mají za sebou nejhorší týden od loňského prosince, se výrazně propadly například cenné papíry společnosti DuPont (-2,63 %).

American Airlines (-6,99 %) patřila k poraženým páteční seance, ačkoli oznámila lepší zisk, než se čekalo, a autorizaci dvoumiliardového programu odkupu akcií. VF Corp (-0,23 %), která vlastní značky jako North Face nebo Wrangler, zlepšila výhled a oznámila lepší zisk, než čekali analytici.

Akcie Amazonu (+9,8 %) po překvapivě dobrých výsledcích v předobchodní fázi posilovaly o více než 15 %, nakonec ale v pátek přidaly "jen" asi desetinu hodnoty. Na historických maximech se pohybovaly ceny akcií společností Starbucks (+1,29 %) a Visa (+4,31 %). Výsledky naopak zklamala společnost Capital One Financial (-13,13 %)

Ceny kovů v pátek klesly na nejnižší hodnoty za několik let. Mohla za to nečekaně slabá statistika z Číny a eurozóny (indexy nákupních manažerů), která zvýšila obavy o globální růst. Ceny ropy se snížily na nejnižší hodnoty za čtyři měsíce.

Podporu trhu neposkytla ani nejnovější data z USA. Prodej rodinných domů se v červnu propadl nejníže za sedm měsíců a údaj za květen byl revidován výrazně dolů.

Všechny tři hlavní indexy ztratily i za celý týden, a to výrazně (Dow -2,86 %, S&P 500 -2,21 %, Nasdaq -1,83 %). S&P 500 a Nasdaq zaznamenaly nejhlubší týdenní propady od března. Mohou za to výsledky a výhledy hospodaření předních firem, které byly v týdnu převážně horší, než se čekalo. Výjimkou byly v týdnu především Amazon, který díky výsledkům hospodaření stoupl o více než pětinu na nový rekord, a Visa.

Americké akcie (20.-24. července 2015)

Cena zlata nejníže za více než 5 let

Cena zlata v pátek klesla až na nejnižší hodnotu za pět a půl roku, později však své ztráty smazala a mírně vzrostla. Další vlnu prodejů zlata nejprve způsobilo posílení dolaru, později však dolar klesl ze svých maxim a americké akcie prohloubily propad, což způsobilo obrat na trhu se zlatem. Za celý týden však zlato oslabilo.

Cena se v pátek propadla až na 1 077 dolarů za trojskou unci. Dostala se tak nejníže od února 2010. Později však zlato stouplo na více než 1 096 USD, což ve srovnání se čtvrteční závěrečnou cenou představovalo růst o půl procenta.

"Byli jsme svědky nadměrného poklesu na akciových trzích. Viděli jsme, že se dolar vzdal části dřívějších zisků," komentoval vývoj na trhu obchodník High Ridge Futures David Meger. Ceny zlata jsou pod tlakem od pondělí, kdy v Asii klesly o více než tři procenta, což byl nejhlubší denní pokles za dva roky.

Investoři považují zlato za bezpečné útočiště v období ekonomické či politické nejistoty. V současnosti se však jejich zájem přesunuje k dolaru, a to kvůli očekávání, že by americká centrální banka mohla v brzké době zahájit zvyšování úrokových sazeb.

Vyhlídky na růst úroků ve Spojených státech podporují příznivé údaje o americké ekonomice. Většina analytiků nyní předpokládá, že Fed přikročí ke zvýšení úrokových sazeb již v září. Fed od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni 0-0,25 %, aby tak podporoval hospodářský růst.

Proti zlatu poprvé od doby, co se sledují jejich sázky, spekulují hedgeové fondy. V týdnu do 21. července podle Bloombergu zaujaly čistou krátkou pozici (spekulaci na pokles) na newyorském trhu s futures a opcemi.

Dolar mírně posiloval, ropa kvůli datům z ekonomiky dále ztrácela

Americký dolar v pátek posiloval vůči koši předních světových měn. Pomohly mu nejnovější statistické údaje ze zahraničí, které naznačily, že globální ekonomický růst zpomaluje.

Jedinou měnou, která k dolaru posílila, byl japonský jen.

Ceny ropy v pátek opět klesly. Přiblížily se tak nejnižší hodnotě za čtyři měsíce, od čtvrtka je americká WTI opět v medvědím trendu (pokles o 20 % od předchozího vrcholu). Může za to nejnovější statistika z Číny, která vyvolala obavy o vývoj poptávky, a posílení dolaru vůči koši předních světových měn.

Od začátku tohoto měsíce se cena ropy Brent snížila již o téměř 13 %, což je nejvyšší měsíční pokles od ledna, kdy ztratila téměř 19 %. Americká ropa zlevnila již o 18 %, což je zatím nejhlubší měsíční pokles od prosince a druhý nejvyšší za sedm let, napsala agentura Reuters.

Aktivita v čínském zpracovatelském sektoru v červenci klesla nejrychleji za 15 měsíců. To vyvolává obavy o poptávku v zemi, která je druhým největším konzumentem ropy na světě. Již nyní jsou dodávky na trh vyšší než poptávka.

Ropa tento měsíc ztrácí částečně i kvůli růstu hodnoty dolaru. Silnější dolar zlevňuje ropu pro zahraniční investory, a jejich zájem o ropu se tak obvykle při posílení dolaru snižuje. K poklesu přispívá i očekávání vyšších dodávek z Íránu po dosažení dohody se světovými mocnostmi o teheránském jaderném programu.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Páteční výsledková sezóna

  • Americkým aerolinkám American Airlines Group stoupl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 97 % na rekordních 1,7 miliardy USD. Hospodaření společnosti podpořily nižší provozní náklady, hlavně pokles cen leteckého benzinu, které vyrovnaly i negativní dopad slabších příjmů. Společnost, která je největším leteckým dopravcem na světě, to uvedla v pátečním prohlášení. Spolu se zveřejněním výsledků společnost oznámila, že schválila rozšíření programu zpětného odkupu akcií. Objem programu se má navýšit o 2 miliardy dolarů.
  • Výsledky Xerox ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,22 USD (v souladu s odhady), tržby 4,59 miliardy USD (loni: 4,94 miliardy USD).
  • Výsledky AbbVie ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,08 USD (odhad: 1,06 USD), tržby 5,48 miliardy USD (odhad: 5,6 miliardy USD).
  • Výsledky Moody's v 2Q: Zisk na akcii 1,28 USD (odhad: 1,22 USD), tržby 918,1 milionu USD (tržby 897,4 milionu USD).
  • Výsledky Biogen ve 2Q: Upravený zisk na akcii 4,22 USD (odhad: 4,1 USD), tržby 2,59 miliardy USD (odhad: 2,71 miliardy USD).

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

Zdroj: ČTK, Bloomberg, MarketWatch, CNBC, Los Angeles Times, Business Insider

Co musíte ráno vědět (26. října)
Co musíte ráno vědět (26. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, co si bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl myslí o...
Musíte vědět
Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě
včera v 17:49

Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě

Kanadská společnost Cenovus Energy převezme za 3,8 miliardy kanadských dolarů (66,4 miliardy Kč) rivala Husky Energy....
Kanada Těžba Ropa
S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie
včera v 16:28

S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie

Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings překvapivě zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie z...
Itálie Rating
Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %
včera v 14:58

Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne jako poslanec do úterka snížení daně z příjmů zaměstnancům na 15 %. Pro lidi s...
Daně Platy a osobní ohodnocení Politika
Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný
včera v 13:13

Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný

Česká republika podle ekonoma Mojmíra Hampla v současné době žádný rozpočet nemá. To, že ministerstvo financí...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst
včera v 11:33

Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst

Největší japonský letecký přepravce ANA Holdings hodlá do tří let zrušit zhruba 3 500 pracovních míst. Informoval o...
Japonsko Doprava Turismus a cestovní ruch
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
24. 10. 2020 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
24. 10. 2020 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
24. 10. 2020 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)