Americké akcie se ve čtvrtek po úvodních ztrátách dostaly do plusu, ale uzavřely kolem nuly
|

Americké akcie se ve čtvrtek po úvodních ztrátách dostaly do plusu, ale uzavřely kolem nuly

Akciové trhy ve Spojených státech zahájily čtvrteční obchodování poklesem, který se ale postupně zmírňoval a ve druhé polovině seance se hlavní indexy dostaly do mírného plusu. Trh v úvodu nejvíce reagoval na horší výsledky hospodaření některých velkých firem, zejména Facebooku a Procter & Gamble. Vliv ale měla i zpráva, že americká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných údajů rostla pomaleji, než se čekalo. Výraznějšího zisku nakonec dosáhl pouze Nasdaq, další dva hlavní indexy skončily prakticky na nule.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Hlavní akciové indexy zakončily obchodování smíšeně. V kladných číslech skončil pouze Nasdaq (+0,33 %). Dow skončil mírně v mínusu (-0,03 %) a širší S&P 500 zakončil obchodní den zelenou nulou. Ze sektorů se nejlépe dařilo technologiím, dobře na tom byly také veřejné služby a cyklické spotřební zboží. Přes tři čtvrtě procenta ztratily sektory energií, necyklického spotřebního zboží a základních materiálů, mírně ztratily také finanční tituly a průmysl.

Americké akcie 30. července 2015

Index volatility VIX v průběhu dne vystoupal nad 13 bodů, v závěru se však usadil o 2,5 % níže než ve středu. Výnosy desetiletých vládních dluhopisů USA kolísaly a zakončily den na 2,27 %.

Jedním z vítězů dne byla společnost Mondelez (+5,03 %), výrobce potravin a nápojů působící ve 165 zemích světa. Firma dosáhla čtvrtletního zisku 47 centů na akcii, což bylo nad očekáváním (39 centů). Dařilo se také společnosti T-Mobile US (+4,91 %), která reportovala čtvrtletní zisk 361 milionů dolarů (42 centů na akcii), což je sice horší výsledek, než před rokem (391 milionů, 48 centů na akcii), ale hodně nad očekáváním (ztráta 18 centů na akcii). Překvapil také růst příjmů o 14 % na 8,2 miliardy dolarů (očekávání 7,94 miliardy). Dalšími dobrými zprávami byly nárůst počtu uživatelů o 2,1 milionu a optimistický výhled na celý rok.

Akcie největšího výrobce spotřebního zboží na světě Procter & Gamble ztrácely (-4,01 %), protože firma vykázala šestý pokles čtvrtletních tržeb v řadě.

Akcie Facebooku (-2,1 %), který provozuje největší sociální síť na světě, ztrácely po středečním oznámení prudkého nárůstu výdajů, který se podepsal na ziskovosti společnosti.

Platnost rčení, že nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůře, dokazuje společnost Linn Energy, která se potýká se špatnou situací na trhu s ropou. Od června 2014 akcie společnosti ztratily již 37 %, ve čtvrtek odepsaly více než čtvrtinu ze své hodnoty (-26,32 %). Ještě hůře je na tom Linn Company (-29,33 %), která vlastní 39 % akcii Linn Energy. Linn Energy oznámila ztrátu 379 milionů dolarů a 46% propad příjmů na 322 milionů USD (597 milionů před rokem).

Americké ministerstvo obchodu uvedlo, že ekonomika USA ve druhém čtvrtletí podle prvního odhadu rostla tempem 2,3 % ročně. Ve srovnání s růstem o 0,6 % v prvním kvartálu sice zrychlila růst, analytici ale očekávali, že poroste tempem 2,6 %.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

 • Čistý zisk italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o téměř 70 % na 333 milionů eur. Firma, která těží ze silného prodeje v Severní Americe a z oživení poptávky v Evropě, také zlepšila odhad celoročních tržeb.
 • Výsledky Time Warner Cable ve 2Q: Očištěný zisk na akcii 1,54 USD (odhad: 1,80 USD), tržby: 5,93 miliardy USD (odhad: 5,94 miliardy USD).
 • Výsledky Colgate-Palmolive ve 2Q: Zisk na akcii 0,70 USD v souladu s odhady, tržby: 4,07 miliardy USD (odhad: 4,08 miliardy USD).
 • Výsledky CME Group ve 2Q: Zisk na akcii 0,95 USD (odhad: 0,92 USD), tržby: 820 milionů USD (odhad: 811 milionů USD).
 • Výsledky Procter & Gamble ve 2Q: Jádrový zisk na akcii 1,00 USD (odhad: 0,95 USD), tržby: 17,79 miliardy USD (odhad: 17,89 miliardy USD).
 • Americká ropná společnost ConocoPhillips se ve druhém čtvrtletí propadla do ztráty. Hospodaření společnosti zasáhl prudký propad světových cen ropy. ConocoPhillips, která je největší nezávislou ropnou a plynárenskou společností ve Spojených státech, také snížila odhad ročních výdajů na pořízení stálých aktiv, jako jsou pozemky či počítačové systémy.
 • Výsledky LinkedIn ve 2Q: Zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,33 USD), tržby 712 milionů USD (odhad: 679,8 milionu USD). Akcie jsou ve čtvrtečním after-marketu velmi volatilní, nejprve +13 %, později zhruba -7 %.
 • Výsledky Amgen ve 2Q: Upravený zisk na akcii 2,57 USD (očekávání 2,43 USD), příjmy 5,37 miliardy USD (očekávání 5,32 miliardy USD). Akcie v after-marketu rostly o zhruba 2 %.
 • Výsledky Electronic Arts v 2Q: Zisk 442 milionů USD (1,32 USD na akcii), loni 335 milionů USD (1,04 USD na akcii). Předpověď na další čtvrtletí 40 centů na akcii (očekávání 67 centů), příjmy 1,075 miliardy USD (očekávání 1,12 miliardy USD). Cena akcie v after-marketu klesala o více než 4 %.
 • Výsledky Western Union v 2Q: Zisk na akcii 41 centů (očekávání 39 centů). Firma zlepšila očekávané roční zisky na 1,60 až 1,67 USD na akcii (původně 1,58 až 1,65 USD na akcii). Akcie v after-marketu mírně klesaly kvůli horším příjmům společnosti, které měl na svědomí silný dolar.
 • Výsledky Broadcom v 2Q: Očištěný zisk 72 centů na akcii (očekávání 75 centů na akcii). Cena akcií v after-marketu klesala zhruba o 1 %.

Dolar posiloval po zprávě o růstu HDP, trhu s ropou vládnou prodejci

Dolaru pomohlo k růstu zmiňované posílení americké ekonomiky, které podle ekonomů ještě více přiblížilo zvýšení sazeb v září letošního roku.

Vůči euru i japonskému jenu americká měna atakovala měsíční maxima. Pokud bude optimismus v USA pokračovat, není vyloučeno, že se budou lámat důležité cenové úrovně.

Saúdská Arábie se dnes vyjádřila, že by chtěla snížit na konci léta produkci ropy, což by mohlo vyrovnat nepoměr mezi poptávkou a nabídkou a mít příznivý vliv na cenu komodity.

Produkce ropy v USA v minulém týdnu klesla o 145 000 barelů denně, což je nejvyšší týdenní pokles od října 2013. Cena suroviny tak začala den pozitivně, v průběhu obchodování ale opět převažovali prodejci, což vyústilo v mírný pokles.

Zlato na rozcestí

Žlutý kov od rána opět ztrácel a jeho cena se propadla na nejnižší hladinu za posledního pět a půl roku. Zlato se již týden nedokáže přehoupnout přes 1 100 dolarů za unci, v čemž mu pomáhá také americký Fed stále zvažující zářijové zvýšení úrokových sazeb a posilující dolar. Cena tak zůstala pod úrovní 1 090 dolarů za unci.

Zdroj: ČTK, MarketWatch, CNBC

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
včera v 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
včera v 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
včera v 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
včera v 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
včera v 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
včera v 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
včera v 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
včera v 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
včera v 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
včera v 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
včera v 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
včera v 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
včera v 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
včera v 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
včera v 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
včera v 10:30

Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v pátek skončilo v plusu. Proti proudu šla burza v Austrálii,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
včera v 10:26

Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti

Farmaceutická společnost AstraZeneca se nadále snaží rozptýlit pochyby, které vznikly kolem výsledků testů její...
Farmacie Koronavirus
Ekonomická nálada na Slovensku se po předchozím růstu zhoršila
včera v 10:06

Ekonomická nálada na Slovensku se po předchozím růstu zhoršila

Celková ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v listopadu zhoršila poprvé po předchozím...
Slovensko Ekonomické a tržní indikátory