Politico: Střední Evropa se obává, že Grexit by ji izoloval
|

Politico: Střední Evropa se obává, že Grexit by ji izoloval

Země, které jsou členy Evropské unie, ale nejsou v eurozóně, s napětím očekávají výsledek řeckého referenda. Mají obavy, že kdyby skutečně došlo na Grexit, tedy k odchodu Řecka z eurozóny, mohly by zůstat izolovány ve dvourychlostní Evropě. Sama eurozóna netrpělivě čeká nejen na výsledek nedělního referenda, ale i na to, co to bude znamenat pro budoucnost společné měny.

Eurozóna Střední a východní Evropa Řecko Euro

Středoevropské země EU, které ještě nepoužívají euro, se naproti tomu obávají, že pokud Řecko eurozónu opustí, eurozóna se změní. A to tak, že zbylých 18 zemí, které si zachovají jednotnou měnu, se posune k hlubší integraci, aby solidárně potvrdily závazek euro udržet.

Zatímco ale tento krok by členy eurozóny sblížil, od zemí mimo eurozónu, a zejména těch ve střední Evropě, z nichž některé jsou dál než kdy jindy od přijetí společné měny, by je naopak vzdálil. Ačkoli všechny se zavázaly k euru se nakonec připojit, když vstupovaly do EU, rozhodný krok ochotny učinit nejsou.

Vítěz nedávných prezidentských voleb v Polsku Andrzej Duda řekl, že je proti přijetí eura, dokud polské mzdy nebudou dosahovat západoevropské úrovně. To je ale otázka nejméně jedné generace: průměrný měsíční plat v Polsku je v současnosti zhruba na třetině úrovně v Německu. Dosluhující prezident Bronislaw Komorowski přijal vstřícnější postoj, když řekl, že by se Polsko mělo připojit k euru, až bude připraveno.

Dudova strana, opoziční Právo a spravedlnost, vede v průzkumech veřejného mínění před podzimními parlamentními volbami a používá rozhodnou rétoriku namířenou proti euru. Kandidátka Práva a spravedlnosti na premiérku Beata Szydlová řekla, že je "štěstí", že Polsko nevstoupilo do eurozóny v roce 2012, jako k tomu vybízel bývalý premiér Donald Tusk v roce 2008.

"Je zřejmé, že nadšení pro společnou měnu je dnes nižší, to je ale důsledkem situace v eurozóně," řekl Tusk internetovému listu Politico. "V Polsku je téměř úplná politická shoda, že Polsko se připojí k eurozóně, ale pouze po stabilizaci situace v oblasti a až Polsko splní kritéria, kterých ještě nedosáhlo".

Maďarský premiér Viktor Orbán má komplikovaný vztah s EU a politikou jeho vlády je ujišťovat Maďary, že země se bude dlouhodobě držet vlastní měny, forintu. Krize v Řecku jen posloužila k obhajobě tohoto postoje. "Maďarsko nemá náladu přijmout hlubší integraci," řekl analytik pro Evropskou unii v Polském institutu pro mezinárodní záležitosti Sebastian Plóciennik. "Nevede se tam žádná diskuse o rychlém přistoupení k eurozóně."

Česká republika datum přijetí eura nestanovila, ačkoli rok 2020 je zmiňován jako možný termín. Zájem veřejnosti na přijetí eura je nízký. Průzkum Eurobarometru v dubnu zjistil, že 70 procent Čechů je proti přijetí nové měny. Proti je také 53 procent Poláků.

V červnu skupina takzvaných "pěti prezidentů" představila plán na posílení eurozóny, který by zahrnoval jmenování ministra financí pro měnu a bankovní unii. Plán je považován za model pro případné směřování k užší integraci eurozóny. Ostatní země by okamžitě uvázly mimo integrovanější eurozónu a pravděpodobně by byly vynechány z některých nejdůležitějších rozhodovacích procesů, což by prakticky vytvořilo dva stupně členství v EU.

Pro Středoevropany byla doposud tato myšlenka nepřijatelná. V případě Grexitu by ale už "pojem dvourychlostní Evropy nebyl tabu," řekl Adriano Bosoni, který je evropským analytikem v ústavu pro geopolitická studia Stratfor.

Pro Polsko, které se dlouho pokoušelo zvýraznit svou roli v Evropě, by tento vývoj byl obzvlášť nevítaný. Varšava vnímá euro více z politického než z ekonomického hlediska a má pocit, že v době rostoucího ohrožení ze strany Ruska má smysl být součástí jakéhokoli západního uskupení. "Nejen z ekonomického, ale také z politického hlediska je Polsko v srdci Evropy," řekl Tusk.

Polský ministr financí Mateusz Szczurek nedávno vyjádřil podporu připojení Polska k eurozóně. I když si dal pozor, aby nezmínil žádné konkrétní datum, řekl, že země se dříve či později připojí ke společné měně a že přijetí eura by pro Polsko bylo "zodpovědným" rozhodnutím.

"Naše strategie je dlouhodobá," řekla Joanna Bezaová-Bojanowská z makroekonomického odboru polského ministerstva financí. "Pokud se eurozóna stane opět silná, pak si myslíme, že vstup do ní bude pro Polsko přínosem."

Analytici říkají, že jde o signál, že Varšava nechce zůstat mimo jádro EU. Ale s euroskeptickou stranou vedoucí v průzkumech veřejného mínění vypadá jako pravděpodobnější, že je země unášena k periferii.

Do jisté míry už předěl mezi členy a nečleny eurozóny existuje. V diskusi nad tím, jak řešit řeckou krizi, byla střední Evropa ponechána stranou. Také se jí navzdory účasti na diskuzích o bankovní unii netýká regulace bankovních systémů eurozóny z velké části ve vlastnictví investorů ze západní Evropy.

"Systém dvourychlostní EU již existuje," řekl předseda varšavského Centra pro sociální a ekonomický výzkum Chris Hartwell. "O mnoha změnách, o kterých se diskutuje v rámci větší hospodářské unie, skutečně rozhodují země eurozóny."

Je těžké předpovědět, jaké finanční dopady na střední Evropu by měl odchod Řecka z eurozóny, ale většina ekonomů je přesvědčena, že region bude poměrně chráněn před jakýmikoli přímými následky. "Neexistují téměř žádné cesty, kterými by (střední Evropa) mohla být zasažena v případě Grexitu," uvedli v nedávné zprávě ekonomové Erste Group.

Nicméně existuje spousta nepřímých vazeb, protože eurozóna absorbuje značnou část vývozu z regionu. Banky z eurozóny jsou také v regionu významně zastoupeny a každé rozhodnutí, kterým by zadržovaly finanční prostředky určené jejich středoevropským pobočkám by mohlo vést k úvěrové krizi.

"Pokud by Grexit vedl k finančním otřesům a slabšímu růstu v širší eurozóně, většina zemí střední a jihovýchodní Evropy by byla tvrdě zasažena," varoval ve své poznámce ekonom pro rozvíjející se trhy ve společnosti Capital Economics William Jackson

Měny v regionu již v důsledku nejistoty významně ztratily na hodnotě: jak polský zlotý, tak maďarský forint za poslední měsíc ztratily vůči euru kolem dvou procent.

Zdroj: ČTK
GfK: Nálada německých spotřebitelů se nečekaně zlepšila
GfK: Nálada německých spotřebitelů se nečekaně zlepšila
před 7 minutami

GfK: Nálada německých spotřebitelů se nečekaně zlepšila

Německým spotřebitelům se nečekaně vrátil optimismus. Index spotřebitelské nálady na měsíc únor se totiž vyšplhal...
Německo Spotřebitelé
Global Money Week opět míří do Česka. Zaměří se na hodnotu peněz,…
Global Money Week opět míří do Česka. Zaměří se na hodnotu peněz,…
06:00

Global Money Week opět míří do Česka. Zaměří se na hodnotu peněz, jejich získávání a efektivní hospodaření

Zvýšit finanční gramotnost napříč generacemi, posílit znalost hodnoty peněz, jejich získávání a efektivního...
Finanční gramotnost Peníze
Co musíte ráno vědět (29. ledna)
Co musíte ráno vědět (29. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (29. ledna)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, kdy proběhnou jednání se zájemci o stavbu jaderného bloku a...
Musíte vědět
Zisk i výnosy Applu díky růstu prodejů iPhonů překonaly očekávání
Zisk i výnosy Applu díky růstu prodejů iPhonů překonaly očekávání
včera v 23:12

Zisk i výnosy Applu díky růstu prodejů iPhonů překonaly očekávání

Zisk i výnosy americké společnosti Apple ve fiskálním prvním čtvrtletí překonaly očekávání. Přispělo k tomu obnovení...
Apple Americké akcie Výsledková sezóna
Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát, po skončení…
Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát, po skončení…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát, po skončení obchodování svými výsledky potěšil Apple

Akcie ve Spojených státech posílily poté, co index S&P 500 zaznamenal v pondělí nejhorší propad za čtyři měsíce....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Konglomerát 3M propustí 1 500 zaměstnanců
včera v 21:30

Konglomerát 3M propustí 1 500 zaměstnanců

Americký průmyslový konglomerát 3M zruší zhruba 1 500 pracovních míst, což odpovídá 1,5 % celkové pracovní síly firmy...
3M Americké akcie
Novým šéfem Renaultu bude Luca de Meo, který dříve řídil Seat
včera v 19:40

Novým šéfem Renaultu bude Luca de Meo, který dříve řídil Seat

Novým generálním ředitelem francouzské automobilky Renault bude Luca de Meo, který ještě nedávno řídil španělskou...
Auta Evropské akcie
Ryanair bude asi kvůli zpoždění dodávky strojů 737 MAX propouštět
Ryanair bude asi kvůli zpoždění dodávky strojů 737 MAX propouštět
včera v 18:11

Ryanair bude asi kvůli zpoždění dodávky strojů 737 MAX propouštět

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair v úterý varovala, že kvůli zpoždění dodávky desíti strojů Boeing 737...
Irsko Evropské akcie
Evropské akcie se v úterý vzpamatovaly z pondělního výprodeje a…
Evropské akcie se v úterý vzpamatovaly z pondělního výprodeje a…
včera v 18:00

Evropské akcie se v úterý vzpamatovaly z pondělního výprodeje a uzavřely v plusu

Evropské akciové trhy se v úterý odrazily od pondělního propadu způsobeného obavami z ekonomického dopadu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Analytik: Pokud bude koronavirus jako SARS, ztráty budou 100 miliard…
včera v 17:21

Analytik: Pokud bude koronavirus jako SARS, ztráty budou 100 miliard USD

Pokud nabude infekce koronavirem rozměrů epidemie SARS z roku 2003, světová ekonomika nebude tratit více než 100...
Světová ekonomika
Ze světa investičních doporučení (28. ledna)
včera v 17:00

Ze světa investičních doporučení (28. ledna)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Pražská burza v úterý oslabila o více než 2 %, dolů ji stáhly akcie…
Pražská burza v úterý oslabila o více než 2 %, dolů ji stáhly akcie…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý oslabila o více než 2 %, dolů ji stáhly akcie Avastu

Pražská burza v úterý výrazně ztratila, index PX přišel o 2,13 % na 1 107,47 bodu. Dolů burzu stáhly akcie vývojáře...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v lednu stoupl…
včera v 16:02

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v lednu stoupl na 131,6 bodu

Index spotřebitelské důvěry v USA v lednu stoupl na 131,6 bodu z prosincových 128,2 bodu. Analytici naopak počítali s...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Investice strojírenských firem v ČR loni do října klesly o 8 %
včera v 15:19

Investice strojírenských firem v ČR loni do října klesly o 8 %

Investice strojírenských firem v Česku loni do konce září meziročně klesly o osm procent na 10,3 miliardy korun....
Česká republika Investice Průmysl
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 15:02

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v listopadu dosáhl 2,6 %

Ceny domů ve Spojených státech v listopadu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Huawei má v Británii povolen omezený přístup k budování sítí 5G
Huawei má v Británii povolen omezený přístup k budování sítí 5G
včera v 14:46

Huawei má v Británii povolen omezený přístup k budování sítí 5G

Británie povolí čínské společnosti Huawei Technologies omezený podíl na budování mobilních sítí páté generace (5G)....
Spojené království Čína 5G sítě
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v prosinci překonaly…
včera v 14:31

USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v prosinci překonaly očekávání

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech vzrostl v prosinci razantněji, než se očekávalo....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
ČR loni získala z EU o 68,5 miliardy Kč více, než zaplatila
včera v 14:20

ČR loni získala z EU o 68,5 miliardy Kč více, než zaplatila

Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 68,5 miliardy Kč více, než do něj odvedla. Informovalo o tom...
Česká republika Evropská unie Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy