Americké akcie se v úterý vzpamatovaly z dopoledního propadu a nakonec mírně zdražily
|

Americké akcie se v úterý vzpamatovaly z dopoledního propadu a nakonec mírně zdražily

Americké akcie zahájily úterní obchodní seanci kolem nuly, ihned poté ale začaly prudce ztrácet a index Nasdaq se dopoledne propadl až procento a půl pod nulu. Ještě před polednem se ale trend obrátil a Wall Street začala ztráty mazat. Seanci nakonec všechny tři nejsledovanější indexy uzavřely nad nulou.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Obchodování na amerických trzích ovlivňují pokračující propad čínských akcií, který vyvolává obavy o další ekonomický růst v zemi a způsobuje propad cen komodit, a nejistota kolem dalšího vývoje řecké dluhové krize a hrozba odchodu Řecka z eurozóny.

"Investoři se obávají o Čínu, protože se jedná o dlouhodobou záležitost. Zpomalení této ekonomiky má mnohem větší a déle trvající dopady," uvedl Michael Joyce z JoycePayne Partners.

Řecko v úterý před mimořádným summitem eurozóny v Bruselu překvapivě nepředložilo žádné nové písemné návrhy na dohodu o mezinárodní finanční pomoci. Podle nejmenovaného zdroje, který citovala agentura Reuters, se řecká delegace omezila na mlhavý slib, že tak učiní "možná" ve středu.

Dow posílil o 0,53 % na 17 776,91 bodu, širší S&P 500 přidal 0,61 % na 2 081,34 bodu a Nasdaq uzavřel se ziskem 0,11 % na 4 997,46 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,41 % na 16,09 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů Spojených států se snížil o 2,5 bazického bodu na 2,26 %.

Americké akcie (7. července 2015)

V plusu skončilo šest z deseti hlavních sektorů. Dařilo se zejména akciím ze sektoru veřejných služeb a cenným papírům z odvětví necyklického a cyklického spotřebního zboží. Klesly odvětví základních materiálů, telekomunikační a finanční sektor a technologické odvětví.

"Index S&P 500 prorazil 200denní klouzavý průměr, což přispělo ke stabilizaci trhu," říká Robert Pavlik, hlavní tržní stratég v Boston Private Wealth. "Kromě technických faktorů americké akcie podpořilo také druhé varování Mezinárodního měnového fondu, aby americká centrální banka se zvyšováním sazeb počkala až na příští rok," doplnil Peter Cardillo, hlavní tržní ekonom ve společnosti Rockwell Capital.

Intradenní výlet pod 200denní klouzavý průměr nemusí nic znamenat. Jde o indikátor, který sledují všichni, a tak někdy funguje vztah ceny a tohoto průměru jako sebenaplňující proroctví - investoři průměr sledují a protože si myslí, že je důležitý, začnou na základě poklesu pod něj prodávat. Většina nejhorších obchodních dnů za poslední desítky let nastala v době, kdy byla cena pod tímto průměrem. Index S&P 500 ale v úterý nakonec zakončil nad ním, žádný významný signál tedy zatím zaznamenán nebyl.

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie světově největšího výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+2,11 %), výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+2,09 %) a výrobce letadel Boeing (+1,87 %). Zlevnily naopak cenné papíry chemického obra DuPont (-1,5 %), pojišťovny UnitedHealth Group (-1,2 %) nebo banky JPMorgan Chase (-0,79 %).

Cenné papíry výrobce počítačových čipů Advanced Micro Devices (-15,38 %) zlevnily o patnáct procent v reakci na pondělní snížení výhledu hospodaření podniku pro druhé čtvrtletí. AMD po konci pondělního obchodování oznámila, že jí tržby v druhém čtvrtletí zřejmě klesnou o 8 %. Předchozí odhad počítal s 3% poklesem. Společnost uvedla, že její výsledky negativně ovlivní slabý zájem o osobní počítače.

Zdražily naopak akcie energetické společnosti Duke Energy (+3,32 %), která oznámila, že zvýší čtvrtletně vyplácenou dividendu o 4 % na 0,825 USD na akcii. Na vyplacení dividendy budou mít nárok investoři, kteří budou akcie podniku držet k 14. srpnu. Firma také uvedla, že plánuje dividendu navyšovat i v budoucnu.

Téměř čtrnáct procent připsaly akcie výrobce palivových článků Plug Power (+13,9 %) poté, co firma uvedla, že je na dobré cestě k naplnění dříve oznámených odhadů hospodářských výsledků pro letošní rok díky silné poptávce po svých produktech.

Mírně zdražily i akcie prodejce náhradních dílů a součástek pro automobily Advance Auto Parts (+0,07 %) v reakci na zprávu S&P Dow Jones Indices, že akcie firmy vstoupí do indexu S&P 500 a nahradí v něm cenné papíry maloobchodního prodejce Family Dollar Stores, kterého koupila firma Dollar Tree, jejíž akcie jsou v S&P 500 taktéž zastoupeny. Titul má být do benchmarku zařazen po konci středečního obchodování.

Dolar posílil k euru i jenu

Evropská měna v úterý oslabovala a vůči dolaru klesla pod 1,1 USD, tedy na nejnižší hodnotu za pět týdnů. Pokles způsobilo rozhodnutí Evropské centrální banky ponechat objem nouzového financování (ELA) řeckých bank beze změny a zpřísnit podmínky pro poskytnutí těchto peněz.

Krátce po desáté hodině euro k dolaru ztrácelo 0,48 % na 1,101 EUR/USD a dolar k japonskému jenu posiloval zhruba o sedm centů na 122,64 USD/JPY.

Propad čínského akciového trhu rovněž stáhl dolů měny zemí vyvážejících komodity. Australský dolar vůči americkému klesl nejníže za šest let a novozélandský na pětileté minimum.

ECB v pondělí rozhodla ponechat objem nouzového financování řeckých bank na zhruba 89 miliardách eur. Zároveň uvedla, že zpřísnila podmínky pro záruky požadované od řeckých bank za úvěry z ELA. Rozhodnutí ECB zvýšilo mezi analytiky obavy, že by se řecké banky brzy mohly ocitnout bez peněz.

"Trhy, zdá se, ztrácejí trpělivost a víru v ukončení aténské dluhové krize a v to, že řecké banky zůstanou nedotčené a země bude členem eurozóny," okomentoval pro agenturu Reuters situaci na trhu analytik z Western Union Business Solutions Joe Manimbo. Upozornil však, že panika na trhu zatím nenastala.

Podle obchodníků by o osudu Řecka mohlo definitivně rozhodnout následujících 24 hodin. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v úterý v Evropském parlamentu řekl, že s návrhem na řešení dluhové krize musí přijít řecká vláda. Zdůraznil přitom, že je stále proti odchodu Řecka z eurozóny.

Ceny ropy v úterý během dne dále klesaly, odpoledne se ale trend obrátil a Brent i WTI nakonec zdražily. Dopolední propad cen ropy způsobil přesun peněz do bezpečnějších investic kvůli obavám z odchodu Řecka z eurozóny a pokračujícímu propadu cen čínských akcií.

Cena severomořské ropy Brent krátce po desáté hodině rostla téměř o dvě procenta na 57,83 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zdražovala o devět centů na 52,96 USD za barel.

Čínský akciový trh klesl od června o 30 %, což přimělo vládu zavést sérii podpůrných opatření pro stabilizaci akcií. Tato opatření však měla zatím jen omezený dopad.

Na vývoj na trhu s ropou má vliv rovněž odhodlání Íránu uzavřít jadernou dohodu s globálními mocnostmi. Země tak bude moci dodávat na trh více ropy, což má negativní dopad na cenu suroviny, protože trh je již nyní přezásobený. Cenu černého zlata tlačí dolů také obnovení provozu v důležitém ropném terminálu v Libyi.

Zlato v úterý zlevnilo téměř o 15 dolarů na 1 155,55 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 67 centů na 15,08 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

 • Schodek obchodní bilance USA se v květnu prohloubil o 2,9 % na 41,87 miliardy dolarů z dubnových 40,7 miliardy dolarů (revidováno z 40,9 miliardy dolarů). Očekával se propad na 42,75 miliardy dolarů.
 • JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v květnu 5,363 milionu (odhad: 5,3 milionu, duben: 5,334 milionu, revidováno z 5,376 milionu).
 • Bernstein zvyšuje investiční doporučení na akcie Tiffany na "outperform" z "market perform".
 • Brean Capital zvyšuje doporučení na akcie Salesforce.com na "kupovat" z "držet".
 • Deutsche Bank snižuje doporučení na akcie společnosti Tesla Motors na "držet" z "kupovat", protože v akcii je prý již budoucí rozvoj technologií firmy započítán.
 • Guggenheim jmenovala nejlepším akciovým tipem společnost lululemon athletica díky rostoucím prodejům.
 • Depomed–Horizon Pharma chce koupit konkurenční firmu Depomed za zhruba 29,25 dolaru za akcii.
 • Baird začala pokrývat akcie společnosti Fitbit s doporučením "outperform", protože současný konsenzus trhu ohledně výsledků firmy se prý nejspíše ukáže být příliš konzervativním.
 • Morgan Stanley snižuje doporučení na akcie řetězce restaurací Shake Shack na "underweight" z "equal weight", optimismus investorů prý není podpořen tržními fundamenty.
 • Po konci středního obchodování v USA bude do indexu S&P 500 zařazena společnost Advance Auto Parts. Nahradí v něm firmu Family Dollar Stores, která byla odkoupena dalším členem indexu S&P 500, společností Dollar Tree.
 • Sony získá investici ve výši 14,7 milionu USD do společného podniku Sony Real Estate od firmy Yahoo! Japan. Ve výsledku bude Sony vlastnit ve společném podniku 56,3 % a Yahoo! Japan 43,7 %.
 • Společnost Nike uzavřela dohodu s Michiganskou univerzitou, podle níž bude v sezóně 2016-2017 oblékat její sportovce. Nahradila tak dosavadního sponzora Adidas. Smlouva s univerzitou je uzavřená do roku 2027 s tím, že ji bude možné prodloužit až do roku 2031.
 • Městská rada Anaheimu na svém úterním zasedání projednávala návrh společnosti Walt Disney na rozšíření Disneylandu. Pokud by plán společnosti schválila, Walt Disney by nejen investovala miliardu dolarů do rozšíření komplexu, ale také by si udržela výjimku z placení daně na dalších třicet let. Současná výjimka firmě končí k 30. červnu 2016. Analytický tým Atlantic Equities zvýšil doporučení na akcie Walt Disney na "overweight" z "neutral" díky potenciálnímu růstu zisku.
 • Jefferies začala pokrývat akcie řetězce restaurací Wingstop s doporučením "kupovat".
 • TerraForm Power, divize společnosti Sunedison, koupí od Invenergy Wind větrné farmy v USA a Kanadě za 2 miliardy USD.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Co musíte ráno vědět (21. listopadu)
Co musíte ráno vědět (21. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (21. listopadu)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, co Vladimir Putin předpovídá východní Evropě a jakou...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu kvůli zprávám o komplikaci obchodních…
Americké akcie ve středu kvůli zprávám o komplikaci obchodních…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu kvůli zprávám o komplikaci obchodních rozhovorů mezi USA a Čínou oslabily

Akcie ve Spojených státech ve středu oslabovaly vlivem zprávy o tom, že Spojené státy a Čína možná nedokončí první...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
USA začaly udělovat licence firmám pro obchodování s firmou Huawei
včera v 21:39

USA začaly udělovat licence firmám pro obchodování s firmou Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou...
Spojené státy americké (USA) Čína Technologie
Fed na posledním zasedání tohoto roku zřejmě nechá sazby beze změny,…
Fed na posledním zasedání tohoto roku zřejmě nechá sazby beze změny,…
včera v 20:08

Fed na posledním zasedání tohoto roku zřejmě nechá sazby beze změny, ukázal zápis z říjnového jednání

Americká centrální banka už se letos k dalšímu snížení úroků nechystá. Naznačil to zápis z říjnového zasedání Fedu,...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
GM žaluje rivala FCA, viní ho z korupce při vyjednávání s odbory
včera v 19:34

GM žaluje rivala FCA, viní ho z korupce při vyjednávání s odbory

Americká automobilka General Motors (GM) ve středu zažalovala konkurenta Fiat Chrysler Automobiles (FCA). Viní ho, že...
Auta Korupce
Itálie má výhrady k chystané reformě evropského záchranného fondu
včera v 19:00

Itálie má výhrady k chystané reformě evropského záchranného fondu

Itálie má výhrady k reformě Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), na které se shodli ministři financí eurozóny...
Itálie Evropská unie
Francie získá privatizací loterijní firmy FDJ dvě miliardy eur
včera v 18:20

Francie získá privatizací loterijní firmy FDJ dvě miliardy eur

Privatizace francouzské státní loterijní společnosti Française des Jeux (FDJ) vynese dvě miliardy eur. Uvedl to ve...
Francie Privatizace Sázky a hazard
Evropské akcie v polovině týdne klesly kvůli hrozbě dalšího zvýšení…
Evropské akcie v polovině týdne klesly kvůli hrozbě dalšího zvýšení…
včera v 18:00

Evropské akcie v polovině týdne klesly kvůli hrozbě dalšího zvýšení cel

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v negativním pásmu, když je dolů stáhla výhrůžka amerického...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Aston Martin představil svůj první sportovně-užitkový vůz
včera v 17:46

Aston Martin představil svůj první sportovně-užitkový vůz

Britský výrobce luxusních sportovních automobilů Aston Martin ve stŕedu v Pekingu představil svůj první sportovně...
Spojené království Auta
Pražská burza ve středu mírně klesla, oslabila většina finančních…
Pražská burza ve středu mírně klesla, oslabila většina finančních…
včera v 16:45

Pražská burza ve středu mírně klesla, oslabila většina finančních titulů

Pražská burza zakončila středeční obchodování v negativním pásmu, index PX odevzdal 0,13 % na 1 078,34 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Německý Continental hodlá zrušit přes 5 000 pracovních míst
Německý Continental hodlá zrušit přes 5 000 pracovních míst
včera v 16:03

Německý Continental hodlá zrušit přes 5 000 pracovních míst

Německý dodavatel automobilových součástek Continental v rámci restrukturalizace výroby do roku 2028 zruší asi 5 040...
Německo Auta Pracovní trh
Ze světa investičních doporučení (20. listopadu)
včera v 15:20

Ze světa investičních doporučení (20. listopadu)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Nezaměstnanost na Slovensku v říjnu klesla pod pět procent
včera v 14:56

Nezaměstnanost na Slovensku v říjnu klesla pod pět procent

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v říjnu klesla pod hranici pěti procent a dostala se blízko historického minima v...
Slovensko Nezaměstnanost
Putin: Východní Evropa zbohatne a začne zvažovat odchod z EU
Putin: Východní Evropa zbohatne a začne zvažovat odchod z EU
včera v 14:36

Putin: Východní Evropa zbohatne a začne zvažovat odchod z EU

Státy východní Evropy mohou za několik let začít uvažovat o odchodu z Evropské unie. V projevu na investičním fóru v...
Střední a východní Evropa Rusko Evropská unie
Inflace v Kanadě v říjnu zůstala na 1,9 %
včera v 14:30

Inflace v Kanadě v říjnu zůstala na 1,9 %

Spotřebitelské ceny v Kanadě v říjnu podle očekávání meziročně vzrostly o 1,9 %, a rostly tak stejným tempem jako v...
Kanada Inflace
Firma Kiwi.com chce být globálním virtuálním dopravcem
včera v 13:40

Firma Kiwi.com chce být globálním virtuálním dopravcem

Brněnská společnost Kiwi.com, která je dosud převážně globálním prodejcem letenek, by se chtěla stát globálním...
Doprava Turismus a cestovní ruch Česká republika
Rúhání: Írán protesty proti zdražení benzinu zvládl dobře
včera v 13:19

Rúhání: Írán protesty proti zdražení benzinu zvládl dobře

Írán úspěšně zvládl nepokoje vyvolané zdražením benzinu. Prohlásil to ve středu prezident Hasan Rúhání a své tvrzení...
Írán Blízký a Střední východ Pohonné hmoty
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 15. listopadu klesl o 2,2 % …
včera v 13:00

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 15. listopadu klesl o 2,2 % (předchozí týden: +9,6 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 15. listopadu po sezónním očištění údajů klesl proti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Hypotéky