Americké akcie v pondělí zažily jízdu jako na horské dráze, po apokalyptickém úvodu nakonec indexy ztratily do 4 %
|

Americké akcie v pondělí zažily jízdu jako na horské dráze, po apokalyptickém úvodu nakonec indexy ztratily do 4 %

Americké akcie do nového týdne vstoupily prudkým poklesem, Nasdaq odepisoval přes sedm a půl procenta, Dow se poprvé od února 2014 propadl hluboko pod 16 000 bodů a S&P 500 se zřítil pod 1 900 bodů. Během dopoledne hlavní indexy ztráty pomalu umazávaly a kolem 18.30 SELČ byly de facto na nule. Poté se ale opět vytvořil přetlak na straně prodejců a akcie se sesunuly zpět do výrazného mínusu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Americký trh reagoval na prudký propad akciových trhů v Asii a Evropě. Čínský index Shanghai Composite pondělní obchodování uzavřel slabší o 8,49 % a index CSI300, který zahrnuje tři stovky největších firem obchodovaných v Šanghaji a Šen-čenu, oslabil o 8,75 %. V Evropě oslabil regionální STOXX Europe 600 o 5,33 % na 342,01 bodu a panevropský index FTSEurofirst 300 klesl o 5,4 %, tedy nejprudším tempem od listopadu 2008. V jednu chvíli ovšem odepisoval dokonce 7,8 %, což představovalo nejvýraznější průběžný pokles od října 2008, tedy od období po krachu americké banky Lehman Brothers, který se stal symbolem poslední globální finanční krize.

Burzy ve světě v pondělí navázaly na páteční masivní výprodeje, vyvolané nepříznivými údaji z čínské ekonomiky. Investory navíc zklamalo, že Peking po hlubokých ztrátách z uplynulého týdne, který byl pro světové akcie nejhorší v tomto roce, a pro americké dokonce nejhorší za poslední čtyři roky, proti výprodeji nijak významně nezasáhl. Mnozí investoři čekali, že čínská centrální banka například sníží povinné minimální rezervy komerčních bank, aby uvolnila dodatečné peníze pro nákupy akcií a úvěry pro ochabující průmysl. Peking pouze oficiálně povolil penzijním fondům nakupovat akcie, což ale signalizoval již dříve.

Dow v pondělí spadl o 3,57 % na 15 871,35 bodu, širší S&P 500 odepsal 3,94 % na 1 893,21 bodu a Nasdaq Composite klesl o 3,82 % na 4 526,25 bodu. Index volatility VIX pokračoval v raketovém růstu, vyskočil o dalších 45,34 % na 40,74 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé dva bazické body na 2,017 %.

Hlavní index spadly nejprudším tempem za poslední čtyři roky a sérii denních poklesů prodloužily na pět. Také zobchodovaný objem byl v pondělí největší za poslední zhruba čtyři roky. Majitele změnilo více než 13,9 miliardy akcií obchodovaných na NYSE a Nasdaqu. Na Twitteru komentátoři začali využívat hashtag #BlackMonday.

Index volatility VIX (24. srpna 2015)

Další propad navíc srazil indexy S&P a Nasdaq do pásma korekce. S&P 500 z lokálního maxima dosaženého 20. července klesá o zhruba 10,5 % a Nasdaq odepisuje již kolem 13 %. S&P 500 a Nasdaq se tak přidaly k indexu Dow, který se do pásma korekce propadl již na konci minulého týdne.

"Investoři spatřují náznaky nejistoty ve všem. Bojí se Fedu, ropy i Číny," řekla Quincy Krosbyová z Prudential Financial. "Trhy budou čekat, zda do rána čínská centrální banka nepřijde s nějakým opatřením na podporu trhů."

"Doufám, že se trhy brzy stabilizují, zatím ale mají tendenci na všechny negativní zprávy reagovat prudkými poklesy," doplnil Dan Veru, investiční ředitel Palisade Capital Management.

Americké akcie (24. srpna 2015)

Hluboko v mínusu skončilo všech deset hlavních sektorů, téměř pět procent odepsaly energetické odvětví a sektor základních materiálů a kolem čtyř procent odepsaly sektor telekomunikací a finanční odvětví. Nejméně, zhruba dvě a půl procenta, odepsal sektor necyklického spotřebního zboží. Nepatrně více ztratilo technologické odvětví.

Akcie technologické firmy Apple (-2,47 %) v úvodu obchodování odepisovaly až třináct procent, z propadu se ale rychle oklepaly, a před 18.00 SELČ se dokonce přehouply do zelených čísel. Poté sice zisky zase odevzdaly a vrátily se pod nulu, pokles jejich ceny byl ale nakonec ve srovnání se zbytkem trhu jen mírný.

Šéf Applu Tim Cook o víkendu v e-mailu adresovaném moderátorovi finanční televize CNBC Jimu Cramerovi napsal, že počet aktivovaných telefonů iPhone se v Číně nadále zvyšuje a z pohledu aktivity čínských uživatelů ve virtuálním obchodě App Store byly pro Apple minulé dva týdny nejlepší od začátku letošního roku. Později se na trhu objevily spekulace, že Cook obsahem dopisu mohl porušit pravidla americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC).

Obchodníci prodávali hlavně akcie ropných firem a dalších prodejců komodit a cenné papíry firem z energetického odvětví. Akcie energetického obra Chevron (-4,8 %) odepsaly téměř pět procent a uzavřely na 72,12 USD, krátce po zahájení obchodování ale spadly až na 69,58 USD. Výrazně klesla také cena akcií ropné firmy ExxonMobil (-4,73 %) a nedařilo se ani cenným papírům chemického obra DuPont (-3,88 %), těžaře Newfield Exploration (-10,35 %) či poskytovatele služeb pro ropné a plynárenské firmy Halliburton (-5,97 %).

Akcie čínského internetového prodejce Alibaba Group Holding (-3,49 %), s nimiž se obchoduje na NYSE, odepsaly zhruba tři a půl procenta a sesunuly se pod svoji emisní cenu 68 dolarů z loňského září. Titul pondělní obchodování zakončil na 65,80 USD.

Pod tlakem byly i akcie velkých amerických bank, jejichž investiční divize mohou kvůli nárůstu volatility očekávat v závěru roku menší zájem o obchodování, fúze i akvizice. Příjmy z poplatků tak budou zřejmě nižší, než se čekalo.

Proti trendu se vydaly akcie energetické firmy AGL Resources (+28,31 %), které přidaly téměř 30 % poté, co producent a dodavatel elektřiny Southern Co. oznámil, že se s AGL dohodl na jejím převzetí za 12 miliard dolarů. Southern Co. zaplatí akcionářům AGL za každou akcii 66 USD v hotovosti. Cena zahrnuje více než 36% prémii k průměrné ceně akcií AGL za posledních 20 dní. Sídlo AGL zůstane v Atlantě a firma se stance dceřinou společností Southern Co.

Euro zpevnilo na 1,16 USD, ropa dále posunula minima za 6,5 roku

Dolar v pondělí na devizových trzích oslaboval a k euru a jenu se propadl nejníže za sedm měsíců. Investoři kvůli obavám ze zpomalení růstu v Číně začali rušit rizikovější sázky a kupují měny zemí s nízkými úrokovými sazbami.

Krátce po desáté hodině euro k dolaru zpevňovalo o dvě procenta na 1,16 EUR/USD a dolar k jenu klesal o 2,74 % na 118,61 USD/JPY.

V době finančního napětí investoři prodávají měny zemí s vyššími úrokovými sazbami a naopak hromadí měny zemí s nízkými úrokovými sazbami. V Japonsku a eurozóně jsou v současnosti úrokové sazby mimořádně nízké.

Investoři také stále více pochybují, že centrální banka USA zvýší úrokové sazby již v září, což přispívá k poklesu hodnoty dolaru. Tyto pochyby posilují i obavy z globálního ekonomického růstu, které podle analytiků naznačují, že poslední věcí, kterou by Fed mohl nyní zvažovat, je zvýšení úroků, napsala agentura Reuters.

Světové ceny ropy se v pondělí propadly o více než pět procent a sestoupily na nová minima za zhruba šest a půl roku. Navázaly tak na pokles z předešlého týdne. Ropný trh nadále srážejí obavy, že zpomalující růst čínské ekonomiky povede k slabší poptávce po této strategické surovině, které je na globálním trhu již nějakou dobu nadbytek. Pokles cen se během dne zrychloval pod vlivem dalšího propadu čínských akciových trhů.

Severomořská ropa Brent zlevňovala krátce po desáté hodině o 6,3 % na 42,52 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI klesala o 5,53 % na 38,13 USD za barel. WTI sestoupila pod 39 USD za barel poprvé od února 2009. Minulý týden se její cena snížila už osmý týden v řadě, což je nejdelší takový pokles od roku 1986.

"V pondělním poklesu nejde o situaci na ropném trhu. Všechno se točí kolem Číny," řekl agentuře Reuters ropný analytik Carsten Fritsch z německé Commerzbank. "Vládnou obavy z tvrdého přistání čínské ekonomiky a z toho, že se Pekingu situace vymkne z rukou," dodal.

Od června ceny ropy klesly zhruba o třetinu. Dolů je sráží rostoucí převis nabídky nad poptávkou a rekordně vysoká úroveň zásob. Ropný kartel OPEC v čele se Saúdskou Arábií na pokles cen nereaguje snížením těžby, ale naopak těžbou na rekordní úrovni, aby bránil svůj podíl na trhu před náporem prudce zvýšené produkce z břidličných ložisek v USA.

Zlato v pondělí zlevnilo zhruba o sedm a půl dolaru na 1 153,11 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 60 centů na 14,745 USD za trojskou unci.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus
Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus
11:59

Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus

Saúdskoarabská ropná firma Saudi Aramco v neděli oznámila, že nabídne k prodeji 1,5% podíl, tedy kolem tří miliard...
Saudi Aramco Saúdská Arábie Světové akcie
Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí…
včera v 14:53

Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí zdražení podpořil a odsoudil protesty

(AKTUALIZOVÁNO, 17. listopadu) V íránských městech v sobotu druhým dnem pokračovaly protesty proti zvýšení cen...
Írán Blízký a Střední východ Pohonné hmoty
Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei
včera v 11:19

Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei

Americká vláda zřejmě v pondělí o dva týdny prodlouží licenci, která umožňuje americkým podnikům obchodovat s čínským...
Spojené státy americké (USA) Čína Telekomunikace
IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord
včera v 10:17

IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord

Celosvětový dluh se v letošním prvním pololetí zvýšil o 7,5 bilionu dolarů na rekordních 250,9 bilionu dolarů, a to...
Zadlužení Světová ekonomika
Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene
včera v 09:42

Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene

Americký výrobce léků Bristol-Myers Squibb získal od americké Federální obchodní komise (FTC) svolení k převzetí...
Americké akcie Farmacie Fúze a akvizice
Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku
včera v 08:22

Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku

Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá o plánu na výstavbu nové továrny v Turecku rozhodnout do konce...
Volkswagen Turecko Auta
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
15. 11. 2019 22:30

Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru týdne poprvé překonal 28 000 bodů

Americké akcie uzavřely páteční obchodování na nových maximech, index Dow poprvé v historii překonal hranici 28 000...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou firmě Johnson & Johnson kvůli…
15. 11. 2019 21:57

Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou firmě Johnson & Johnson kvůli opioidům

Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou americké farmaceutické společnosti Johnson & Johnson za její podíl na...
Johnson & Johnson Farmacie
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle…
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle…
15. 11. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle Bílého domu přiblížila

Ceny akcií na hlavních burzách západní Evropy se v pátek pohybovaly vesměs vzhůru, když mezi investory převládl...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Audi od dubna povede Markus Duesmann, bude i v představenstvu…
15. 11. 2019 17:18

Audi od dubna povede Markus Duesmann, bude i v představenstvu Volkswagenu

Automobilku Audi od dubna příštího roku povede Markus Duesmann. Stane se zároveň členem představenstva Volkswagenu,...
Evropské akcie Volkswagen Auta
USA: Skladové zásoby se v září nezměnily
15. 11. 2019 17:04

USA: Skladové zásoby se v září nezměnily

Objem skladových zásob amerických firem zůstal v září stejný jako v srpnu. Po srpnovém poklesu o 0,1 procent ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018
15. 11. 2019 16:58

Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018

Průmyslová výroba ve Spojených státech se v říjnu snížila o 0,8 procenta po zářijovém poklesu o 0,3 procenta. Oznámil...
Americká ekonomika Průmysl Spojené státy americké (USA)
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden…
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden…
15. 11. 2019 16:45

Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden akcie přidaly půl procenta

Index pražské burzy PX během pátečního obchodování vystoupal o 0,34 % a uzavřel seanci na 1 083,11 bodu. Tahouny...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen vloží do elektromobilů a digitalizace další miliardy eur
15. 11. 2019 16:21

Volkswagen vloží do elektromobilů a digitalizace další miliardy eur

Německý koncern Volkswagen v letech 2020 až 2024 vloží do elektromobility a digitalizace 60 miliard eur. Automobilka...
Volkswagen Technologie Auta
Čínská CEFC Shanghai Securities přešla pod státní správu
15. 11. 2019 16:15

Čínská CEFC Shanghai Securities přešla pod státní správu

Společnost CEFC Shanghai Securities, součást konglomerátu CEFC China Energy, převzala kvůli nesrovnalostem na nejdéle...
Čína
Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu
15. 11. 2019 15:22

Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu

Současné nastavení úrokových sazeb České národní banky odpovídá situaci, ve které se v rámci hospodářského cyklu...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Řím u soudu napadl ArcelorMittal, který už nechce ocelárnu Ilva
15. 11. 2019 15:17

Řím u soudu napadl ArcelorMittal, který už nechce ocelárnu Ilva

Italská vláda napadla u milánského soudu evropskou společnost ArcellorMittal, která chce odstoupit od převzetí...
ArcelorMittal Itálie Fúze a akvizice
Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů
Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů
15. 11. 2019 15:02

Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů

Americký prezident Donald Trump se obrátil na nejvyšší soud USA, aby zabránil vydání svých daňových záznamů. Trumpův...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika