Americké akcie ve středu mírně posílily, Dow ale v závěru spadl lehce pod nulu
|

Americké akcie ve středu mírně posílily, Dow ale v závěru spadl lehce pod nulu

Americké akciové trhy v první polovině středečního obchodování po třech dnech ztrát výrazně posilovaly. Údaje o slabší tvorbě pracovních míst zmírnily obavy investorů z bezprostředně hrozícího zvýšení úrokových sazeb. V druhé polovině obchodování ale akcie začaly zisky odevzdávat, k čemuž přispěl i obnovený pokles cen ropy. Index Dow tak v závěru klesl do záporu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow nakonec odepsal 0,06 % na 17 540,47 bodu, S&P 500 posílil o 0,31 % na 2 099,84 bodu a Nasdaq Composite přidal 0,67 % na 5 139,94 bodu. V kladném teritoriu zakončilo sedm z deseti hlavních sektorů, když nejvíce se dařilo titulům z odvětví technologií a necyklického spotřebního zboží, v záporu zůstaly sektory energetiky, telekomunikací a cyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX klesl o 3,77 % na 12,51 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o pět bazických bodů na 2,27 %.

Americké akcie (5. srpna 2015)

Akciové investory povzbudily údaje, podle nichž soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech vytvořili v červenci nejméně pracovních míst od dubna a výrazně méně než v předešlém měsíci. Zpráva zmírnila obavy z toho, že by centrální banka mohla zvýšit základní úrokovou sazbu již v září, jak to v úterý naznačil jeden z jejích činitelů Dennis Lockhart.

Obavy z brzkého přitvrzení měnové politiky zmírnil také guvernér Fedu Jerome Powell, který televizi CNBC řekl, že Fed se ještě ohledně zářijového zvýšení sazeb nerozhodl. "Nemyslím si, že Fed je připraven zvýšit sazby, spíše hledá důvody, proč je ještě nezvýšit," řekl agentuře Reuters analytik Jeff Clark z makléřské firmy Stansberry. Podle některých analytiků by série slabších statistik mohla Fed přimět, aby počkal s přitvrzením na konec roku.

Pozornost se nyní soustředí na páteční zprávu o červencovém vývoji amerického trhu práce. Na jejím základě si budou moci investoři učinit lepší představu o vývoji ekonomiky a o načasování kroků Fedu.

Po úterním oznámení hospodářských výsledků výrazně ztrácely akcie Walt Disney (-9,17 %), což byl nejhlubší denní propad za téměř sedm let. Firmě rostly tržby méně, než se čekalo. Akcie společnosti Apple (+0,66 %) mírně napravily hluboké propady z uplynulých dvou týdnů, nadále ale panují pochybnosti o dalších prodejích klíčového produktu, telefonů iPhone, a hodinek Apple Watch, krátkodobě tak pokračuje tlak na titul. Po oznámení dobrých výsledků, zřejmě pod tíhou vývoje ceny akcií Walt Disney, ztrácela výrazně i společnost Time Warner (-8,96 %), akcie obřího amerického provozovatele kabelové televize Comcast odepsaly 4,67 % a a akcie společnosti Twenty-First Century Fox v řádném obchodování odepsaly 7,02 %.

Dařilo se naopak akciím Netflixu (+2,11 %), když firma v úterý potvrdila záměr expanze v Asii. Guggenheim Partners zahájila pokrývání titulu s nákupním doporučením a cílovou cenou 160 USD (aktuálně 123,71 USD).

Celý index Nasdaq vzhůru tlačily akcie velkých technologických společností Google (+2,31 %) a Facebook (+2,53 %). "V rámci odvětví nastal obrat k technologiím, protože se zlepšily odhady ziskovosti těchto firem," uvedl podle agentury Reuters Chad Morganlander, portfoliomanaer ze Stifel, Nicolaus & Co.

Ceny ropy obnovily pokles, v závěru dne ale posilovaly

Světové ceny ropy neudržely zisky a klesly na nová minima za řadu měsíců. Ropný trh zpočátku druhý den po sobě oživoval z pondělních šestiměsíčních minim, nakonec jej ale srazily údaje o výrazném vzestupu zásob benzínu ve Spojených státech.

Severomořská ropa Brent v podvečer oslabila na nové šestiměsíční minimum 49,24 USD za barel, třebaže během dne se dostala až nad 51 dolarů. Americká lehká ropa WTI zlevnila o 65 centů na 45,10 USD a předtím sestoupila až na 44,83 USD, minimum od 20. března. Oba druhy ropy od počátku července ztratily přes 20 %. Nakonec ale cena Brentu mírně ožila.

To ale neplatí o americké ropě WTI. Trh prakticky ignoroval údaje, podle nichž zásoby ropy na americkém trhu minulý týden podle vládních údajů klesly o 4,4 milionu barelů, tedy třikrát výrazněji, než se mezi analytiky čekalo. Zasáhl jej ale nečekaný nárůst zásob benzínu v době, kdy vrcholí druhá polovina motoristické sezóny.

"Investoři mají obavy z poklesu marží ropných rafinérií, který snižuje pobídky ke zpracování ropy. To by vedlo k obnovení růstu zásob ropy z již tak vysokých úrovní," řekl agentuře Reuters analytik Carsten Fritsch z Commerzbank.

Ropu srážel v posledních týdnech prohlubující se přebytek globální nabídky nad poptávkou v situaci, kdy čínská ekonomika dále oslabuje. Těžba ropy v členských zemích kartelu OPEC v červenci překročila úroveň 32 milionů barelů denně a dostala se nejvýše od roku 2008. Převis nabídky by se měl v příštích měsících ještě zvýšit, protože po předpokládaném zrušení západních sankcí by na trh měly dorazit dodávky íránské ropy.

Dolar srazily z maxim údaje z trhu práce v USA

Americký dolar zastavil vzestup, v němž jeho hodnota ke koši dalších velkých světových měn stoupla až na maximum za tři a půl měsíce. Odpoledne jej podkopaly údaje o slabším přírůstku pracovních míst v americkém soukromém sektoru. Dolar předtím podpořily signály zvýšení úrokových sazeb v USA a oživení výnosů amerických dluhopisů.

Nic významného ve středu nepředvedlo zlato. Jeho cena tak nadále fluktuuje těsně pod hranicí 1 100 USD za trojskou unci.

Hlavní středeční události na amerických trzích

 • Soukromý sektor ve Spojených státech v červenci vytvořil méně pracovních míst, než se čekalo. V soukromém sektoru přibylo 185 tisíc nových pracovních míst, analytici počítali s přírůstkem 215 tisíc. Bylo to nejméně od dubna a výrazně pod červnovým přírůstkem 229 tisíc míst, který byl nejvyšší od konce loňského roku (revidováno z 237 tisíc).
 • Světová ekonomika v letošním roce vzroste jen o tři procenta, což bude znamenat nejpomalejší tempo od globální finanční krize. Předpověděl to ve středu britský institut pro ekonomický a sociální výzkum NIESR. Červencová prognóza Mezinárodního měnového fondu přitom předpokládá, že globální hospodářský růst letos pouze nepatrně zvolní na 3,3 % z loňských 3,4 %.
 • Obchodní deficit Spojených států v červnu dále vzrostl a proti předešlému měsíci se zvýšil o sedm procent na 43,8 miliardy dolarů. Dovoz zvyšuje silná domácí poptávka a vysoký kurz dolaru, silný dolar ale spolu se slabší globální poptávkou nadále podkopává americký vývoz. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
 • Guvernér americké centrální banky Jerome Powell ve středu v rozhovoru pro televizní stanici CNBC uvedl, že načasování prvního zvýšení sazeb bude plně záviset na datech, která přijdou z ekonomiky. Zároveň uvedl, že si není jistý tím, že k tomu dojde v září. Klesající míra nezaměstnanosti podle něj neodráží skutečnou produkční mezeru, která v americké ekonomice v současnosti je. Mnoho guvernérů podle něj však na červnovém zasedání FOMC mělo pocit, že se "čas na zvýšení sazeb blíží", a i podle něj tento čas už téměř nastal.
 • Tempo růstu aktivity v americkém sektoru služeb v červenci vystoupilo na nejvyšší úroveň za deset let. Prudce rostla zejména zaměstnanost a nové zakázky. Uvedl to ve středu Institut nákupních manažerů (ISM).
 • Index nákupních manažerů v sektoru služeb ve Spojených státech v červenci vyskočil na 55,7 bodu z 54,8 bodu v červnu, předběžná data počítala s růstem na 55,2 bodu. Kompozitní index se zvýšil rovněž na 55,7 bodu z 54,6 bodu, předběžná data predikovala slabší růst na 55,2 bodu. Z průzkumu mezi nákupními manažery sice vyplývá, že dále zrychluje tempo přílivu nové pracovní síly i celkové produkce, avšak indikátor sledující očekávání firem do budoucna spadl na nejnižší hodnotu od června 2012.
 • Generální ředitel společnosti Travelers Jay Fishman k 1. prosinci opustí funkci, nahradí ho Alan Schnitzer.
 • Bank of America Merrill Lynch snižuje doporučení na akcie Apple na "neutral" z "kupovat".

Výsledková sezóna

 • Výsledky Priceline Group ve 2Q: Zisk na akcii 12,45 USD (odhad: 11,98 USD), tržby: 2,28 miliardy USD (odhad: 2,27 miliardy USD).
 • Čistý zisk americké mediální společnosti Time Warner ve druhém čtvrtletí vzrostl meziročně o 14 % na 971 milionů dolarů. Majiteli zhruba poloviny akcií firmy CME, která vlastní českou televizi Nova, pomohly příjmy televizní sítě Turner Broadcasting a filmového studia Warner Bros.
 • Výsledky Tesla Motors ve 2Q: Ztráta na akcii 0,48 USD (odhad: 0,60 USD), tržby 1,20 miliardy USD (odhad: 1,18 miliardy USD). Firma snížila výhled na celý rok na 50-55 tisíc prodaných vozů Model S a Model X. V květnu čekala rovných 55 tisíc vozů. Akcie ve středečním after-marketu nejdříve prudce propadly o více než 7 %, okolo 23.00 SELČ ztrácely asi procento.
 • Výsledky Fitbit ve 2Q: Zisk na akcii 0,21 USD (odhad: 0,08 USD), tržby 400 milionů USD (odhad: 319 milionů USD). Akcie ve středu v poobchodní fázi ale odepisovaly 10 %.
 • Výsledky Keurig Green Mountain ve 2Q: Očištěný zisk na akcii 0,80 USD (odhad: 0,79 USD), tržby 969,5 milionu USD (-5,2 %, odhad: 1,04 miliardy USD). Firma oznámila, že sníží počet zaměstnanců zhruba o 5 % a chce během tří let ušetřit 300 milionů USD. Snížila také výhled vývoje celoročních tržeb na pokles na úrovni nízkých až středních jednotek procent, trh čekal růst o více než procento. Akcie ve středu v after-marketu ztrácely přes 25 % a spadly na cenu z dubna 2013.
 • Výsledky CBS ve 2Q: Očištěný zisk na akcii 0,74 USD (odhad: 0,72 USD), tržby 3,22 miliardy USD (odhad: 3,21 miliardy USD). Akcie ve středeční poobchodní fázi nejdříve mírně posilovaly, zhruba po hodině ztrácely kolem procenta.
 • Výsledky Twenty-First Century Fox ve 2Q: Očištěný zisk na akcii 0,39 USD (odhad: 0,37 USD), očištěné tržby (bez vlivu prodeje byznysu satelitního televizního vysílání) klesly na 6,21 miliardy USD (odhad: 6,41 miliardy USD). Firma oznámila 9,3% pokles tržeb z reklamy v televizi. Zároveň uvedla, že v příštích 12 měsících odkoupí své akcie za 5 miliard USD. Akcie ve středečním after-marketu -0,9 %.
 • Výsledky Herbalife ve 2Q: Zisk na akcii 1,24 USD (odhad: 1,11 USD), tržby 1,16 miliardy USD (odhad: 1,14 miliardy USD). Firma zvýšila výhled celoročního zisku na 4,50-4,70 USD z původních 4,30-4,60 USD na akcii. Akcie ve středu v poobchodní fázi až +8 %.
 • Výsledky Transocean ve 2Q: Čistý zisk na akcii 0,93 USD, očištěný zisk na akcii 1,11 USD (odhad: 0,50 USD na akcii), tržby 1,88 miliardy USD (odhad: 1,7 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +4,5 %.
 • Výsledky AVG Technologies ve 2Q: Upravený čistý zisk 24,6 milionu USD (meziročně stabilní), zisk na akcii 0,47 USD, tržby 107,8 milionu USD (meziročně +23 %). Firma potvrdila celoroční výhled tržeb 420-440 milionů USD a upraveného čistého zisku 94,2-99,2 milionu USD).

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg

Prabos dodá boty švýcarské armádě, jde o zakázku za 50 milionů Kč
před 27 minutami

Prabos dodá boty švýcarské armádě, jde o zakázku za 50 milionů Kč

Obuvnická společnost Prabos plus ze Slavičína na Zlínsku získala zakázku na dodávku bot pro švýcarskou armádu. Půjde...
Prabos plus Švýcarsko Akcie ČR
Kvůli odměnám pro členy závodní rady obvinilo Německo manažery VW
Kvůli odměnám pro členy závodní rady obvinilo Německo manažery VW
před hodinou

Kvůli odměnám pro členy závodní rady obvinilo Německo manažery VW

Německá prokuratura obvinila čtyři současné a bývalé vysoké představitele automobilky Volkswagen z porušení důvěry v...
Volkswagen Německo Evropské akcie
Chorvatsko chce přijmout euro nejpozději do začátku roku 2024
Chorvatsko chce přijmout euro nejpozději do začátku roku 2024
před hodinou

Chorvatsko chce přijmout euro nejpozději do začátku roku 2024

Strategickým cílem Chorvatska je splnit nezbytná kritéria a přijmout euro do konce funkčního období následující vlády...
Chorvatsko Euro Měny
Německá pobočka Thomas Cook ruší všechny zájezdy na příští rok
14:14

Německá pobočka Thomas Cook ruší všechny zájezdy na příští rok

Šance na přežití německé dceřiné společnosti zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook se snížily....
Německo Turismus a cestovní ruch
Vodafone snížil ztrátu a zlepšil výhled na celý fiskální rok
Vodafone snížil ztrátu a zlepšil výhled na celý fiskální rok
13:39

Vodafone snížil ztrátu a zlepšil výhled na celý fiskální rok

Britská společnost Vodafone Group, která je druhým největším mobilním operátorem na světě, snížila za prvních šest...
Spojené království Telekomunikace Výsledková sezóna
ČEZ: Uhelná elektrárna Počerady změní od roku 2024 majitele
13:25

ČEZ: Uhelná elektrárna Počerady změní od roku 2024 majitele

Hnědouhelná elektrárna Počerady bude téměř jistě mít od začátku roku 2024 nového majitele, skupinu Sev.en Energy...
ČEZ Akcie ČR Uhlí a koks
V prvním až třetím čtvrtletí Česko podle průzkumu získalo třetinu z…
13:02

V prvním až třetím čtvrtletí Česko podle průzkumu získalo třetinu z investic do nemovitostí ve střední a východní Evropě

Investice do komerčních nemovitostí v Polsku, České republice, na Slovensku, v Maďarsku a Rumunsku (CEE-5) překročily...
Investice Nemovitosti Realitní trh
ČSOB: Menší firmy jsou stále optimistické, ale méně než dříve
11:58

ČSOB: Menší firmy jsou stále optimistické, ale méně než dříve

Malé a střední firmy pro nejbližší období zůstávají optimistické, i když méně než v předchozích čtvrtletích. Index...
Byznys a podnikání Česká republika
Důvěra investorů v německou ekonomiku v listopadu prudce vzrostla
11:45

Důvěra investorů v německou ekonomiku v listopadu prudce vzrostla

Důvěra investorů v německou ekonomiku v listopadu stoupla více, než se očekávalo. Ukázal to průzkum, jehož výsledky v...
Německo Spotřebitelská důvěra
ČEZ a Eurohold podaly žalobu na bulharský antimonopolní úřad, prodej…
11:35

ČEZ a Eurohold podaly žalobu na bulharský antimonopolní úřad, prodej rumunských a polských aktiv chce skupina dokončit v roce 2021

Energetická společnost ČEZ chce prodej rumunských a polských aktiv dokončit během roku 2021. Řekl to finanční ředitel...
ČEZ Energetika Rumunsko
Automobilce Nissan ve čtvrtletí klesl provozní zisk o 70 procent
Automobilce Nissan ve čtvrtletí klesl provozní zisk o 70 procent
11:04

Automobilce Nissan ve čtvrtletí klesl provozní zisk o 70 procent

Japonské automobilce Nissan Motor ve druhém finančním čtvrtletí klesl provozní zisk o 70,4 procenta na 30 miliard...
Japonsko Auta Výsledková sezóna
Tříměsíční míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v září klesla…
10:45

Tříměsíční míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v září klesla na 3,8 %

Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v průběhu tří měsíců od července do září klesla na 3,8 % z předchozích 3...
Spojené království Nezaměstnanost Pracovní trh
Asijské akcie v úterý uzavřely v zelených číslech i přes neklid v…
Asijské akcie v úterý uzavřely v zelených číslech i přes neklid v…
10:30

Asijské akcie v úterý uzavřely v zelených číslech i přes neklid v Hongkongu

Asijské akciové trhy zakončily úterní obchodování v plusu, přestože přetrvávaly obavy investorů z další eskalace...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Digitální měny v úterý hledají jednotný směr
10:16

Digitální měny v úterý hledají jednotný směr

Kryptoměny se v úterý pohybují smíšeně. Bitcoin kolem 10.00 SELČ posiloval o 0,1 % na 8 795,7 USD, ethereum ve stejný...
Bitcoin Kryptoměny