Americké akcie ve čtvrtek ztrácely. Pod tlakem byly technologie i média, navzdory dalšímu poklesu cen ropy se dařilo energetice
|

Americké akcie ve čtvrtek ztrácely. Pod tlakem byly technologie i média, navzdory dalšímu poklesu cen ropy se dařilo energetice

Americké akciové trhy v první polovině čtvrtečního obchodování oslabovaly a jejich hlavní indexy ztrácely kolem procenta. Wall Street nadále podkopával propad ceny akcií Walt Disney a dalších mediálních a kabelových společností. Investoři jsou také nervózní před klíčovými pátečními údaji z amerického trhu práce, které mohou naznačit brzké zvýšení úrokových sazeb. Index Dow tak klesl pošesté v řadě.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow odepsal 0,68 % na 17 421,55 bodu, S&P 500 0,78 % na 2 083,56 bodu a Nasdaq Composite 1,62 % na 5 056,44 bodu. V plusu zůstaly jen sektory energetiky, základních materiálů a veřejných služeb, největší ztráty zaznamenaly zdravotní péče, technologií a cyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX vzrostl o desetinu na 13,78 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o pět bazických bodů na 2,22 %.

Americké akcie (6. srpna 2015)

"Panuje nervozita ohledně některých velkých tržních jmen, která v rámci výsledkové sezóny jen opatrně komentovala hospodářský výhled nebo zaostala za odhady již ve druhém kvartálu. Podle mě ale jde v případě poklesů hlavně o vybírání zisků," uvedl Robert Pavlik, hlavní stratég Boston Private Wealth.

Akcie Walt Disney (-1,79 %) dále ztrácely, ačkoli již ve středu zažily nejhlubší ztrátu za téměř sedm let. Společnost srazila odhad zisku ve své divizi kabelových televizí, což dopadlo na celé odvětví. Výrazně klesaly již ve středu také akcie společností Viacom (ta i kvůli svým horším než očekávaným výsledkům odepsala ve čtvrtek 14,22 %), Twenty-First Century Fox, Time Warner, Comcast, Discovery Communications a CBS. Poslední jmenovaná ale po oznámení svých hospodářských výsledků ve čtvrtek přidala přes 3 %.

Po středečním oznámení hospodářských výsledků výrazně ztrácely akcie společností Tesla Motors (-8,88 %) a Keurig Green Mountain (-29,75 %).

Wall Stret čeká na páteční zprávu o červencovém vývoji trhu práce. Ta naznačí, kdy by mohla centrální banka po zhruba devíti letech přistoupit k prvnímu zvýšení úrokových sazeb. Nedávná série slabších údajů z ekonomiky některé investory přiměla spekulovat na to, že Fed by mohl tento krok odložit na konec roku, trh se však obává, že sazby by se mohly zvýšit už příští měsíc.

Dolar mírně oslaboval, o jeho týdenním skóre ale asi rozhodne až pátek

Americký dolar ke konci čtvrtečního kolísavého obchodování v Evropě mírně oslaboval, stále však směřuje ke druhému týdnu vzestupu za sebou. Investoři se nyní připravují hlavně na páteční zprávu o situaci na trhu práce v USA.

Za poslední dva týdny dolar získává zhruba 0,7 %. Americkou měnu táhnou vzhůru vyhlídky na brzké zvýšení úrokových sazeb v USA. Investoři čekají, že takový scénář potvrdí páteční zpráva o červencovém růstu počtu nových pracovních míst.

"Tento týden přicházely z USA nejednoznačné ekonomické zprávy, všeobecně byly ale stále dostatečně pozitivní na to, aby zachovaly vyhlídky na zářijové zvýšení sazeb," řekl agentuře Reuters analytik Omer Esiner z washingtonské společnosti Commonwealth Foreign Exchange.

Světové ceny ropy ve čtvrtek pokračovaly v poklesu a oba druhy termínově obchodované ropy sestoupily na nová minima od prvních měsíců tohoto roku. Trh dále podkopává globální přebytek nabídky nad poptávkou a také absence známek oslabování produkce. Oba typy ropy od počátku července ztrácejí přes 20 %.

"Ceny se zřejmě budou stabilizovat nebo dále klesat," řekl agentuře Reuters analytik z Commerzbank Carsten Fritsch. "Na trhu převládá názor, že převis nabídky přetrvá delší dobu."

Trh ve středu nijak nepodpořily údaje, podle nichž zásoby ropy v USA minulý týden výrazně klesly. Nečekaně totiž stouply zásoby benzínu, což může být podle analytiků první známkou útlumu poptávky po pohonných hmotách v USA v poslední části motoristické sezóny.

Ropu srážel v posledních týdnech prohlubující se přebytek globální nabídky nad poptávkou v situaci dalšího oslabování čínské ekonomiky. Těžba ropy v členských zemích kartelu OPEC v červenci stoupla na sedmileté maximum nad 32 milionů barelů denně. Převis nabídky by se měl v příštích měsících ještě zvýšit, protože po předpokládaném zrušení západních sankcí by na trh měly dorazit dodávky íránské ropy.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 1. srpna vzrostl na 270 tisíc z 267 tisíc v předchozím týdnu. Očekával se růst na 276 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 25. července klesl na 2,255 milionu z 2,269 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,262 milionu), čekal se pokles na 2,249 milionu.
 • Americké firmy v červenci oznámily propuštění 105 696 zaměstnanců, což je nejvíce za téměř čtyři roky. Poprvé od září 2011 počet plánovaných výpovědí přesáhl 100 tisíc. V červenci 2014 americké společnosti plánovaly propustit 46 887 lidí, jedná se tedy o meziroční nárůst o 125,4 %. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila konzultační společnost Challenger, Gray & Christmas. Propouštění bude mít na svědomí především vojenský sektor, kde se plánuje snižování stavů.
 • Akcie společnosti Apple za poslední měsíc klesly už o 15 % a začínají se objevovat nová snížená doporučení, například od analytiků z Bank of America Merrill Lynch. Morgan Stanley však pro pesimismus nevidí důvod. Analytici z Morgan Stanley nechávají doporučení na 155 dolarech za akcii a nevěří tomu, že by cena zažila podobný propad jako na přelomu let 2012 a 2013, kdy klesla v průběhu půl roku o 40 %. K určité volatilitě ze strany dodavatelů u nového iPhonu podle banky sice může dojít, Morgan Stanley ale vidí čtyři hlavní důvody, proč výraznější pokles ceny akcií Applu není na pořadu dne.
 • Pershing Square aktivistického investora Billa Ackmana získala 7,5% podíl v potravinářském gigantovi Mondelez International za zhruba 5,5 miliardy USD.
 • L Brands, mateřská společnost Victoria's Secret, zaznamenala v červenci 3% nárůst tržeb, čekalo se +2,3 %.
 • JPMorgan Chase přesune více než 2 100 pracovních míst z New Yorku do Jersey City, získá na to od New Jersey dotace ve výši 19 milionů dolarů.
 • IBM kupuje firmu Merge Healthcare za 7,13 dolaru za akcii, tedy zhruba za miliardu dolarů.
 • CF Industries kupuje některá aktiva společnosti OCI za 6 miliard dolarů.
 • Rusko zaútočilo na e-mailový systém Pentagonu. NBC News to potvrdil oficiální americký představitel.
 • Carl Icahn vstoupil do pozice v akciích společnosti Cheniere Energy a chce, jak je jeho zvykem, jednat s managementem. Akcie firmy ve středečním after-marketu +6 %.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Michael Kors ve 2Q: Zisk na akcii 0,87 USD (odhad: 0,75 USD), tržby: 986 milionů USD (odhad: 944 milionů USD).
 • Výsledky Viacom ve 3Q: Zisk na akcii 1,47 USD v souladu s odhady, tržby: 3,058 miliardy USD (odhad: 3,206 miliardy USD).
 • Čistý zisk vydavatelství The New York Times Company ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 78,5 % na 16,4 milionu dolarů. Dopomohlo k tomu snížení nákladů a zvýšené příjmy z digitální reklamy, sdělil ve čtvrtek vydavatel předního amerického deníku.
 • Výsledky NVIDIA ve 2Q: Očištěný zisk na akcii 0,34 USD, tržby 1,15 miliardy USD (odhad: 1,01 miliardy USD). Pro třetí kvartál firma očekává tržby 1,16-1,20 miliardy USD (odhad: 1,10 miliardy USD). Akcie ve čtvrtek v after-marketu +9,6 %.
 • Výsledky Zynga ve 2Q: Očištěná ztráta na akcii 0,01 USD (odhad: 0,02 USD), tržby 174,5 milionu USD (odhad: 157,2 milionu USD). Akcie ve čtvrtek v poobchodní fázi posilovaly o půl procenta.
 • Výsledky Monster Beverage ve 2Q: Zisk na akcii 0,79 USD (odhad: 0,91 USD), tržby 693,72 milionu USD (odhad: 753,41 milionu USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu odepisovaly přes 3 %.

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg

Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
11:45

Davos 2020: O čem (také) bude řeč?

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra, kterého se...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí
05:40

ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory....
ČEZ Akcie ČR Energetika
Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod
včera v 11:05

Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod

Čína a Barma v sobotu uzavřely desítky dohod, které se týkají zejména projektů v oblasti barmské infrastruktury....
Čína Emerging Markets Asijská ekonomika
Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika
včera v 10:06

Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika

Největší japonská automobilka Toyota Motor přesune výrobu svých dodávkových automobilů Tacoma ze Spojených států do...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
včera v 08:07

Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti americké strojírenské...
Boeing Americké akcie Firemní dluhopisy
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
17. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
17. 1. 2020 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
17. 1. 2020 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
17. 1. 2020 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
17. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
17. 1. 2020 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
17. 1. 2020 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
17. 1. 2020 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
17. 1. 2020 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
17. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
17. 1. 2020 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
17. 1. 2020 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Průmyslová výroba v USA v prosinci meziročně klesla o procento
17. 1. 2020 15:18

Průmyslová výroba v USA v prosinci meziročně klesla o procento

Průmyslová výroba ve Spojených státech v prosinci meziročně klesla o procento. Po listopadovém snížení o 0,8 % trh...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Průmysl