Americké akcie v úterý zahájily září, historicky pro trhy nepříznivý měsíc, výrazným poklesem
|

Americké akcie v úterý zahájily září, historicky pro trhy nepříznivý měsíc, výrazným poklesem

Akciové trhy ve Spojených státech v první polovině úterního obchodování výrazně oslabovaly. Údaje o srpnovém poklesu aktivity v čínském zpracovatelském sektoru totiž zvýšily obavy o zdraví druhé největší ekonomiky světa. Náladu nepodpořila ani data z USA. Nakonec hlavní indexy odepsaly bezmála tři procenta.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow umazal 2,84 % na 16 058,35 bodu, S&P 500 spadl o 2,96 % na 1 913,87 bodu a Nasdaq Composite klesl o 2,94 % na 4 636,10 bodu. Do červené se zahalily všechny hlavní sektory. Index volatility VIX vzrostl o 10,45 % na 31,40 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o zhruba šest bazických bodů na 2,156 %.

Americké akcie (1. září 2015)

Čínský statistický úřad oznámil, že aktivita v čínském zpracovatelském sektoru v srpnu klesla nejprudším tempem za poslední tři roky. Index aktivity se snížil na 49,7 bodu z červencových 50 bodů. Právě padesátibodová hranice je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Index sledující menší podniky od firem Caixin a Markit klesl hlouběji do pásma značícího pokles aktivity. Oslabení naznačily i indexy za oblast služeb, které dosud podporovaly spíše optimistický náhled na ekonomiku.

Údaje posílily obavy investorů ze zpomalování hospodářského růstu v Číně a z jeho negativních dopadů na světovou ekonomiku. Vedly rovněž k poklesu cen ropy, což zasáhlo akcie energetických podniků. Propad tak zaznamenaly například ceny akcií největší veřejně obchodované ropné společnosti světa ExxonMobil (-4,2 %) a konkurenčního Chevronu (-3,46 %).

Ztráty ale sčítaly firmy ve všech odvětvích. V záporu zakončilo seanci zhruba 99 % akcií z indexu S&P 500, což z úterý 1. září 2015 dělá jeden z nejjednotnějších obchodních dnů za posledních dvacet let.

S&P 500 (1. září 2015)

Slabé údaje navíc přišly rovněž ze zpracovatelského sektoru Spojených států. Tempo růstu jeho aktivity bylo v srpnu nejpomalejší za více než dva roky, sdělil Institut nákupních manažerů (ISM).

K nervozitě na akciovém trhu přispěla také šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová, která v úterý prohlásila, že světová ekonomika pravděpodobně poroste pomaleji, než se dosud očekávalo. Příčinou je podle ní pomalejší zotavování vyspělých ekonomik a zpomalování růstu rozvíjejících se tržních ekonomik.

Investoři v USA navíc nadále zvažují, jak se zachovají guvernéři Fedu na zářijovém zasedání za dva týdny. Zvýšení sazeb by vyslalo signál, že centrální banka věří v sílu oživení americké ekonomiky a v budoucí růst inflace, krátkodobě by ale vyšší sazby pravděpodobně byly negativní pro akciový trh. Historicky ale zahájení cyklu zvyšování sazeb pro akcie v USA bylo v průměru pozitivní, docházelo k němu totiž v době expanze ekonomiky a všeobecného optimismu. Ten ale v současnosti z amerických analytiků a stratégů příliš cítit není.

Slabší dolar i ropa

Americký dolar během úterního obchodování oslabil vůči euru i japonskému jenu. Tyto dvě měny podle agentury Reuters těžily z averze investorů vůči riziku, ke které přispěly neuspokojivé údaje o čínském zpracovatelském průmyslu. "Obavy ohledně Číny jsou hlavním motorem vývoje na devizových trzích," uvedl Judžiró Goto z Nomury.

Ceny ropy výrazně klesly a smazaly takřka celý pondělní přírůstek, kdy vzrostly o více než osm procent. Ropný trh srazila zpráva o poklesu průmyslové aktivity v Číně, která je největším světovým spotřebitelem energetických surovin. "Na trh v úterý působí v první řadě faktor strachu o Čínu," řekl agentuře Reuters analytik Carsten Fritsch z Commerzbank.

Od minulého týdne do pondělí ceny ropy vzrostly téměř o pětinu a odrazily se z minim za šest a půl roku z předchozího pondělí, kdy barel Brentu stál 42,23 USD. Na minima ceny sestoupily během devítitýdenního poklesu, kdy se propadly zhruba o třetinu.

Trh nadále podkopává vysoká produkce v USA, rekordní těžba na Blízkém východě a obavy z klesající poptávky v Číně a dalších asijských zemích. Ropný kartel OPEC těží asi dva miliony barelů denně nad poptávaným množstvím, což zvyšuje ropné zásoby v celém světě.

A co zlato a jeho punc investorského bezpečného přístavu? V úterý okolo 22.00 SELČ jeho cena rostla v dolarech o zhruba půl procenta.

Hlavní úterní události na amerických trzích

 • Stavební výdaje v červenci ve Spojených státech vzrostly o 0,7 % na nejvyšší úroveň za více než než sedm let. Silný růst zaznamenaly zejména soukromé investice. Stavební výdaje v USA rostou už osm měsíců po sobě a v meziročním srovnání byly v červenci vyšší o 13,7 %.
 • Výrobní index nákupních manažerů ISM v srpnu ve Spojených státech nečekaně spadl na 51,1 bodu z červencových 52,7 bodu, očekával se jen mírný pokles na 52,5 bodu. Hůře jsou na tom nové zakázky i zaměstnanost v odvětví, výrazně negativně trhy překvapily také ceny.
 • Aktivita v americkém zpracovatelském sektoru se v srpnu podle finálních dat agentury Markit mírně utlumila. Index nákupních manažerů klesl na 53 bodů z červencových 53,8 bodu, předběžná data však počítala s ještě větším poklesem, a to na 52,9 bodu. Pomalejším tempem v srpnu vzrostly jak celková produkce sektoru, tak nové zakázky a zaměstnanost.
 • Prodeje aut v srpnu v USA překonaly odhady. Anualizovaně se celkově prodalo 17,72 milionu vozů (nejvíce ze posledních deset let), čekalo se jen 17,3 milionu po 17,46 milionu v červenci.
 • Společnost McDonald's oznámila, že od 6. října bude držet nabídku snídaní po celý den.
 • Společnost Google představila nové logo.
 • Řetězec Chipotle Mexican Grill jídla na svém menu propaguje s tím, že v nich nejsou užívané geneticky modifikované potraviny. Právě kvůli tomuto tvrzení nyní čelí obžalobě ze strany Plaintiff Colleen Gallagher, která naopak tvrdí, že výrobky Chipotle tyto geneticky modifikované potraviny obsahují. Chipotle uvedla, že se bude nařčení bránit u soudu.
 • Citigroup přidala akcie společnosti FedEx na svůj seznam doporučených titulů k nákupu.
 • Deutsche Bank zvyšuje doporučení na akcie American Airlines Group a Delta Air Lines na "kupovat" z "držet".
 • Výsledky Dollar Tree ve 2Q: Zisk na akcii 0,67 USD (odhad: 0,62 USD), tržby: 3,01 miliardy USD (odhad: 2,22 miliardy USD).
 • Světové ceny ropy klesly příliš nízko a příliš rychle a dá se předpokládat, že během příštího roku se budou opět zvyšovat. Tvrdí to analytici v průzkumu agentury Reuters. Cena bude vyšší, než je v současné době, i tak ale nedosáhne hodnot, které analytici předpovídali ještě přednedávnem. K růstu podle nich přispěje fakt, že růst nabídky zpomaluje, zatímco poptávka se dále zvyšuje.
 • Světová ekonomika pravděpodobně poroste pomaleji, než se dosud očekávalo. Uvedla to v úterý šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Příčinou je podle ní pomalejší zotavování vyspělých ekonomik a zpomalování růstu rozvíjejících se tržních ekonomik, především v Latinské Americe. Před svou návštěvou Indonésie také Lagardeová oznámila, že se vedení MMF a Světové banky rozhodla uspořádat v této zemi v roce 2018 přespříští výjezdní výroční zasedání.

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg, MarketWatch

Nejvyšší soud USA pozastavil vydání Trumpových daňových záznamů
19:33

Nejvyšší soud USA pozastavil vydání Trumpových daňových záznamů

Nejvyšší soud Spojených států dočasně zablokoval verdikt odvolacího soudu, který nařizoval účetní firmě Mazars vydat...
Spojené státy americké (USA) Ekonomické a politické hrozby Donald Trump
Evropské akcie v úvodu týdne mírně klesly kvůli pesimismu Pekingu…
Evropské akcie v úvodu týdne mírně klesly kvůli pesimismu Pekingu…
18:00

Evropské akcie v úvodu týdne mírně klesly kvůli pesimismu Pekingu stran obchodní dohody

Evropské akciové trhy v pondělí mírně ztratily. Náladu na trzích ovlivnil vývoj obchodního vztahu mezi USA a Čínou,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Yandex kvůli obavám Kremlu navrhl svoji restrukturalizaci
17:55

Yandex kvůli obavám Kremlu navrhl svoji restrukturalizaci

Ruská internetová společnost Yandex představila plán restrukturalizace, jejímž cílem je uklidnit obavy Kremlu z...
Rusko Technologie Internet
Vláda USA prodloužila licenci pro obchodování s Huawei o 90 dní
Vláda USA prodloužila licenci pro obchodování s Huawei o 90 dní
17:44

Vláda USA prodloužila licenci pro obchodování s Huawei o 90 dní

Americká vláda v pondělí prodloužila o 90 dní licenci, která umožňuje americkým podnikům obchodovat s čínským...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Coty koupí podíl v kosmetické značce Kylie Jennerové
Coty koupí podíl v kosmetické značce Kylie Jennerové
17:25

Coty koupí podíl v kosmetické značce Kylie Jennerové

Kosmetická společnost Coty koupí většinový podíl ve značce krémů a dekorativní kosmetiky hvězdy reality show Kylie...
Fúze a akvizice Americké akcie Krása a zdraví
Studie: Německo musí investovat 500 miliard eur do infrastruktury
17:06

Studie: Německo musí investovat 500 miliard eur do infrastruktury

Německo potřebuje investovat 500 miliard eur do infrastruktury, protože desítky let pro ni příliš nedělalo. Uvedli to...
Německo Investice Infrastruktura
Pražská burza v pondělí ztratila zhruba půl procenta, dolů ji stáhly…
Pražská burza v pondělí ztratila zhruba půl procenta, dolů ji stáhly…
16:45

Pražská burza v pondělí ztratila zhruba půl procenta, dolů ji stáhly akcie Erste

Pražská burza zakončila pondělní obchodování v minusu, index PX odepsal 0,46 % na 1 078,18 bodu. Nedařilo se zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Gazprom navrhl Ukrajině novou smlouvu o plynu na rok
16:23

Gazprom navrhl Ukrajině novou smlouvu o plynu na rok

Ruský plynárenský monopol Gazprom poslal Ukrajině oficiální dopis, ve kterém navrhuje buď prodloužení současné...
Rusko Ukrajina Zemní plyn
Vláda schválila zavedení sedmiprocentní digitální daně
16:11

Vláda schválila zavedení sedmiprocentní digitální daně

Zavedení sedmiprocentní digitální daně pro velké internetové firmy, jako jsou Facebook nebo Google, v pondělí...
Česká republika Daně
Zahraniční pracovníky využívají dvě třetiny stavebních firem v ČR
14:42

Zahraniční pracovníky využívají dvě třetiny stavebních firem v ČR

Zahraniční pracovníky využívají dvě třetiny stavebních firem v Česku. U těchto společností tvoří v průměru 16 procent...
Česká republika Stavebnictví
Johnson: Británie odloží plánované snížení daně ze zisku
Johnson: Británie odloží plánované snížení daně ze zisku
14:18

Johnson: Británie odloží plánované snížení daně ze zisku

Britská konzervativní vláda se rozhodla odložit snížení daně ze zisku plánované na příští rok. Na konferenci...
Spojené království Daně Politika
Ze světa investičních doporučení (18. listopadu)
14:00

Ze světa investičních doporučení (18. listopadu)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Německo se podle centrální banky nemusí obávat recese
Německo se podle centrální banky nemusí obávat recese
12:45

Německo se podle centrální banky nemusí obávat recese

Hospodářský růst v Německu v letošním čtvrtém čtvrtletí zůstane slabý, není však důvod obávat se recese. Ve své...
Německo Centrální banky Recese
Airbus dostal miliardové objednávky, Boeing zakázku na letoun MAX
12:09

Airbus dostal miliardové objednávky, Boeing zakázku na letoun MAX

Dubajská letecká společnost Emirates koupí 50 letounů Airbus A350. Hodnota transakce podle katalogových cen činí 16...
Airbus Evropské akcie Boeing
Volkswagen snížil střednědobý výhled provozního zisku a tržeb
Volkswagen snížil střednědobý výhled provozního zisku a tržeb
11:48

Volkswagen snížil střednědobý výhled provozního zisku a tržeb

Německý automobilový koncern Volkswagen snížil střednědobý výhled provozního zisku a tržeb. Ukazuje to podniková...
Volkswagen Evropské akcie Auta
Firma SIX má zájem o španělskou burzu, podobně jako Euronext
11:30

Firma SIX má zájem o španělskou burzu, podobně jako Euronext

Společnost SIX Group, která spravuje burzovní infrastrukturu a finanční systémy ve Švýcarsku, podala nabídku na...
Španělsko Fúze a akvizice
O2 Czech Republic minulý týden pokračovala v odkupu vlastních akcií
11:17

O2 Czech Republic minulý týden pokračovala v odkupu vlastních akcií

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic minulý týden nakoupila 53 907 vlastních akcií za průměrnou cenu 223,50...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Zpětné odkupy akcií