SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Fed se na svém zářijovém zasedání rozhodl neutáhnout politiku a ponechal sazby na rekordně nízké úrovni
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Fed se na svém zářijovém zasedání rozhodl neutáhnout politiku a ponechal sazby na rekordně nízké úrovni

Americká centrální banka na svém zářijovém zasedání ponechala sazby na rekordně nízké úrovni. Trhy týdny spekulovaly o tom, že by mohla banka díky příznivým makrodatům přistoupit k prvnímu zvýšení sazeb již v září, přesto však podle průzkumu mezi účastníky trhu byla tato pravděpodobnost pouze 30%. Tiskovou konferenci Janet Yellenové jsme sledovali živě.

Americká ekonomika Úrokové sazby Fed Centrální banky

Tisková konference Janet Yellenové

20.33 Yellenová: Inflace je stále pod 2% cílem. S kolegy jsme se shodli na tom, že efekt nízké ceny ropy a silného dolaru na inflaci bude přechodný, avšak pokračující pokles cen ropy a silný dolar znamenají, že tato přechodnost bude trvat o něco déle a inflace bude v následujících měsících nízko.

20.35 Yellenová: Míra nezaměstnanosti podle nás letos dosáhne 5,0 %, což je o 0,3 procentního bodu méně, než jsme očekávali v červnu. Růst ekonomiky by letos měl dosáhnout 2,1 %, inflace poroste pomaleji, letos bude jen 0,4%, příští rok 1,7% a 2,0 % dosáhne až v roce 2018.

20.37 Yellenová: Probírali jsme možnost zvýšit sazby už dnes, ale vzhledem ke slabé inflaci jsme se rozhodli počkat na další důkazy o síle americké ekonomiky, především z trhu práce, než se rozhodneme sazby zvýšit. Nicméně ekonomika od recese posílila a spotřebitelské výdaje jsou natolik solidní, že je rozumné o zvyšování sazeb již mluvit a mohli jsme je zvýšit už dnes.

20.39 Yellenová: Domníváme se, že přesné datum prvního zvýšení sazeb je méně důležité než celý průběh zvyšování sazeb.

20.40 Yellenová: Většina guvernérů očekává, že sazby zvýšíme už letos. Nicméně čtyři guvernéři FOMC nyní očekávají, že potřebné podmínky pro zvýšení sazeb nenastanou dříve než v příštím roce.

Výnosy dvouletých dluhopisů se řítí dolů.

20.41 Yellenová: Vždycky bude nejistota, ta úplně nezmizí nikdy, přesto většina guvernérů očekává, že sazby zvýšíme už letos. Dnes jsme se však ještě rozhodli počkat.

20.45 Yellenová: Jak jsem již kdysi řekla, naše rozhodnutí nejsou vázána na to, zda je k zasedání plánovaná tisková konference. O zvýšení sazeb tedy můžeme klidně rozhodnout i v říjnu, byť není plánovaná tisková konference. Pokud bychom to udělali, svolali bychom ji v tu chvíli.

20.48 Yellenová: Dostáváme rady od mnoha ekonomů a zainteresovaných skupin (odpověď na to, jestli na FOMC měl vliv zástup demonstrantů, kteří nesouhlasí s tím, že trh práce je v dobrém stavu) a jsme za ně vděční a samozřejmě jim nasloucháme. Nakonec je však rozhodnutí vždy jen na nás. Trh práce je v lepším stavu, ale je pravda, že hlavní ukazatel míry nezaměstnanosti v současnosti nejspíše mírně podceňuje skutečnou situaci a participaci na trhu práce.

20.49 Yellenová: Nechceme čekat se zvyšováním až do chvíle, kdy plně dosáhneme všech svých cílů, ale nedokážu vám přesně říct, na jakou kombinaci dat a ukazatelů čekáme.

Americké akcie se odrazily ode dna a míří výrazně vzhůru.

20.54 Yellenová: Dělali jsme, co jsme mohli, abychom oživili ekonomiku a dopomohli k plné zaměstnanosti. Nakupovali jsme dluhopisy, abychom urychlili oživení z krize. Růst je dostatečný na to, aby míra nezaměstnanosti dále klesala, a doufáme, že uvidíme také uzavírání produkční mezery a bude klesat také nedobrovolná nezaměstnanost.

20.59 Yellenová: Inflace na hladině 2 % není strop. Naše důvěryhodnost však závisí na tom, jak dokážeme svůj 2% cíl udržet.

21.03 Yellenová: Globální situaci sledujeme obecně, ale soustředíme se především na Čínu a rozvíjející se trhy.

21.08 Yellenová: Velmi by mě překvapilo, kdybychom kvůli nečekané ekonomické situaci zůstali v nulových sazbách navždy. Samozřejmě to nemůžu zcela vyloučit, ale je to opravdu málo pravděpodobný scénář.

21.09 Yellenová: Pokud bychom nadále drželi velmi uvolněnou měnovou politiku delší dobu, obávám se, že bychom ekonomiku přehřáli - přestřelili bychom inflační cíl, a museli bychom pak utahovat politiku mnohem prudčeji a silněji, než jak budeme činit nyní.

21.12 Yellenová: Negativní sazby jsme dnes nijak vážně nezvažovali. Ale kdybychom se z nějakého důvodu ocitli v situaci, kdy by ekonomika potřebovala další podporu, jsme připravení použít všechny nástroje, které máme k dispozici. V takovém případě bychom mohli teoreticky jednat o negativních sazbách.

21.17 Yellenová: Na trhu s nemovitostmi vnímáme zlepšení. Nemovitosti jsou malou částí ekonomiky, není to hlavní tahoun růstu americké ekonomiky. Podporují ji, ale hlavním tahounem ekonomiky jsou nadále spotřebitelé.

21.19 Yellenová: Nemyslím si, že Fed nízkými sazbami prohloubil mezeru mezi bohatými a chudými. Je pravda, že uvolněná měnová politika má dopad i na akciový trh a ceny aktiv, ale hlavně podle mě uvolněná měnová politika zajišťuje lidem práci. Pomáhá tak těm nejzranitelnějším obyvatelům, protože posiluje trh práce. Existuje mnoho studií o tom, jakými způsoby se měnová politika projevuje v ekonomice, ale nedomnívám se, že Fed přispěl k prohlubování mezery v nerovnosti příjmů.

Tisková konference končí.

"Primárním důvodem ponechání sazeb na nule jsou obavy z globálního vývoje, především slabost Číny. Fed prozatím nepočítá s tím, že by vývoj ve světě negativně ovlivnil americkou ekonomiku. Proto ve své nové projekci pro letošní rok předpokládá poněkud rychlejší růst než v červnové. Pokles cen komodit, především ropy, vedl ke snížení odhadu celkové inflace v letošním roce. U jádrové inflace, kterou Fed cíluje, je však odhad díky poněkud silnějšímu růstu nepatrně vyšší," okomentoval rozhodnutí Fedu a novou projekci Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.

"Střednědobě Fed nadále očekává růst inflace (jak jádrové, tak celkové) ke svému cíli (2 %). Prohlášení po zasedání lze pokládat za poměrně hodně holubičí, čtyři členové FOMC nečekají letos růst sazeb, a to, zda budou sazby zvýšeny, bude záviset na datech. Klíčový by v tomto směru měl být trh práce. Pokud bude pokračovat pokles míry nezaměstnanosti, měly by být sazby zvýšeny, jinak Fed riskuje rychlý růst mzdově-inflačních tlaků a nutnost zvedat sazby překotně. Podle Janet Yellenové mohou být sazby zvýšeny už v říjnu, holubičí prohlášení však ukazuje spíše až na prosinec nebo až příští rok, pokud by se zhoršovala globální situace a trh práce v USA nebyl příliš silný. Rozhodnutí Fedu i holubičí tón prohlášení jsou silně negativní pro dolar, poukaz na globální nejistoty může dále znervóznit akcie a komodity. Dluhopisy by měly profitovat, holubičí Fed může pomoci i zlatu," predikuje Mokráš.

Akcie na Wall Street v reakci na rozhodnutí zamířily prudce dolů, vzápětí se však odrazily a vydaly se zpět do plusu.

Americké akcie po zveřejnění rozhodnutí Fedu (září 2015)

Podle prohlášení FOMC většina guvernérů požaduje zvýšení sazeb ještě letos. Čtyři guvernéři však posunuli svá očekávání ohledně zvýšení sazeb až za rok 2015. Pro zachování sazeb hlasovalo devět členů FOMC, jediný prezident richmondského Fedu Jeff Lacker požadoval již nyní zvýšení sazeb o 25 bazických bodů.

James Bullard, jeden z nejhlasitějších zastánců brzkého utažení měnové politiky, uvedl, že zvýšení sazeb o 25 bazických bodů nelze považovat za měnovou restrikci. Podle Bullarda by americká měnová politika měla i přes mírné zvýšení sazeb dále podporovat ekonomický růst a následně i růst inflace. Bullard uvedl, že cíle Fedu v podobě nízké nezaměstnanosti a očekávaného návratu inflace k 2% úrovni byly v zásadě splněny.

Podle Jeffreyho Lackera, který jako jediný z hlasujících členů FOMC vyslovil nesouhlasné stanovisko s rozhodnutím Fedu prozatím nezvyšovat úrokové sazby, není současné nastavení americké měnové politiky v souladu s robustním stavem trhu práce a silným růstem soukromé spotřeby.

Na rozhodnutí reagoval také měnový pár EUR/USD.

Centrální banka také na svém zasedání rozhodla o změně výhledu na dlouhodobý vývoj úrokových sazeb, a to směrem dolů, což naznačuje, že věří americké ekonomice a její schopnosti ustát zvyšování sazeb o něco méně. Medián dlouhodobé predikce Fedu byl snížen na 3,5 % z 3,8 % v červnu. Pro rok 2015 Fedu predikuje sazby na úrovni 0,4 %, v roce 2016 na hladině 1,4 %, v roce 2017 na 2,6 % a v roce 2018 na 3,4 %, což je všechno méně, než banka predikovala v červnu.

Fed zároveň snížil svůj odhad jádrové inflace pro letošní a příští rok a neočekává, že by se navrátila k 2% cíli dříve než v roce 2018. Naproti tomu větší optimismus vyjádřila centrální banka ohledně míry nezaměstnanosti, která by v příštích dvou letech i v dlouhodobém horizontu měla být nižší, než Fed původně predikoval.

"Tentokrát je Fed víc holubičí než dříve, protože neočekává, že se jádrová inflace přiblíží 2% cíli dříve než v roce 2018," říká Joseph LaVorgna z Deutsche Bank. "Z toho je zřejmé, že silný dolar guvernérům opravdu působí vrásky," dodává.

Z tabulky, v níž guvernéři uvádějí, na jaké hladině by chtěli mít v budoucnu sazby, vyplývá dokonce i to, že jeden z guvernérů by si přál, aby Fed stáhl sazbu do záporu.

Centrální banka od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni 0-0,25 %, aby podpořila ekonomiku a růst spotřebitelských cen. Inflace sice zůstává hluboko pod 2% cílem Fedu, většina analytiků se ale domnívá, že se období téměř nulových úroků chýlí ke konci.

Zde se můžete podívat přesně na pasáže, které se v prohlášení FOMC oproti červencovému zasedání změnily:

Někteří investoři byli už před zasedáním přesvědčeni, že Fed musí sazby zvednout, a klidně i výrazněji.

Colin Graham ze společnosti BNP Paribas Investment Partners si myslel, že by Fed měl zvýšit sazbu a že to do konce roku nejspíše udělá. "Nemyslím si, že 25 bazických bodů bude znamenat velkou změnu. Pokud ale nyní banka nezvýší sazby, bude to pro ni stále těžší," míní. Z makroekonomických dat je často zmiňovaným problémem inflace, podle Grahama však i v jejím případě existuje prostor pro překvapení směrem nahoru.

David Bianco, šéf akciových stratégů pro americké trhy v Deutsche Bank, byl rovněž přesvědčen, že by Fed měl zvýšit sazby již v září, a to dokonce až o 50 bodů. "Byl bych rád, kdyby zkrátka guvernéři zvýšili sazbu a měli to za sebou," tvrdí Bianco. "Zvýšení sazeb je vhodné, ale nechceme, aby docházelo ke zvyšování na každém dalším zasedání."

Těsně před zasedáním Fedu Bianco zveřejnil tři možné scénáře čtvrtečního rozhodnutí.

Zvýšit sazby Fedu doporučila i ve svém výhledu OECD. Americká ekonomika si podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj vede navzdory globálnímu zpomalení natolik dobře, že by Fed už měl sazby začít zvyšovat.

Podle Jeremyho Siegela by zvýšení sazeb mohlo vrátit do hry akciové býky. Fed by ovšem podle Siegela neměl být v utahování měnové politiky příliš agresivní.

Mezinárodní měnový fond a Světová banka sice Fed varovaly, aby se zvyšováním sazeb vyčkal, avšak bývalý šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet guvernéry Fedu vyzval k tomu, aby toto varování ignorovali.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, FED, MarketWatch, Twitter

Co musíte ráno vědět (9. prosince)
Co musíte ráno vědět (9. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (9. prosince)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, proč by Čína mohla mít opět o něco větší zájem dohodnout se s USA na...
Musíte vědět
Amazon může bezplatně těžit z databází britského zdravotnictví
včera v 22:13

Amazon může bezplatně těžit z databází britského zdravotnictví

Americká společnost Amazon získala přístup ke studnici dat shromažďovaných britským systémem státní zdravotní péče a...
Amazon Spojené království Americké akcie
Analytik: EU může některé projekty proplatit až za několik let
včera v 14:15

Analytik: EU může některé projekty proplatit až za několik let

Systém čerpání evropských dotací je založený na principu předfinancování ze státního rozpočtu. Evropská komise může...
Evropská unie Česká republika Česká ekonomika
Čínský vývoz překvapivě klesl, výrazně méně zboží odešlo do USA
Čínský vývoz překvapivě klesl, výrazně méně zboží odešlo do USA
včera v 13:44

Čínský vývoz překvapivě klesl, výrazně méně zboží odešlo do USA

Čínský vývoz v listopadu překvapivě meziročně klesl o 1,1 % na 221,7 miliardy dolarů. Do Spojených států se v...
Čína Emerging Markets Mezinárodní obchod
MMF se dohodl s Ukrajinou na novém úvěrovém programu
včera v 09:40

MMF se dohodl s Ukrajinou na novém úvěrovém programu

Mezinárodní měnový fond a Ukrajina dospěly k dohodě o novém tříletém úvěrovém programu v objemu 5,5 miliardy dolarů,...
Ukrajina Mezinárodní měnový fond Střední a východní Evropa
Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla až ke třem procentům
včera v 09:10

Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla až ke třem procentům

Meziroční míra inflace v listopadu stoupla podle odhadů analytiků na 2,9-3,0 % z říjnových 2,7 %. Za růstem cen je...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu
Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu
včera v 08:45

Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu

Tržby skupiny ČEZ ESCO, která patří do energetické skupiny ČEZ, vzrostly za první tři čtvrtletí letošního roku...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Reddit: Corbyn zřejmě v kampani použil dokument vypuštěný Rusy
7. 12. 2019 17:21

Reddit: Corbyn zřejmě v kampani použil dokument vypuštěný Rusy

Dokument britské vlády o obchodních rozhovorech se Spojenými státy, který v předvolební kampani využila opoziční...
Spojené království Politika Rusko
Senát možná zpřísní možnost členství v radě pro fondy EU
7. 12. 2019 15:14

Senát možná zpřísní možnost členství v radě pro fondy EU

Senát možná výslovně doplní do novely o vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy, že její předseda...
Česká republika Politika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Ericsson zaplatí přes miliardu dolarů kvůli korupci v USA
7. 12. 2019 11:50

Ericsson zaplatí přes miliardu dolarů kvůli korupci v USA

Společnost Ericsson se přiznala k dlouholetému korupčnímu chování ve Spojených státech a dalších zemích včetně Číny,...
Telekomunikace Spojené státy americké (USA) Evropské akcie
Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek
7. 12. 2019 09:24

Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů za montáž vadných součástek do 133 letadel...
Boeing Americké akcie
Plán: Náročné profese by mohly chodit do penze dříve od roku 2023
7. 12. 2019 07:12

Plán: Náročné profese by mohly chodit do penze dříve od roku 2023

Pracovníci v náročných profesích by mohli od roku 2023 chodit do penze dříve než ostatní. Počítá s tím návrh...
Důchody Česká republika Česká ekonomika
O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném…
6. 12. 2019 23:18

O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném odkupu akcií

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic v uplynulém týdnu pokračovala ve zpětném odkupu akcií, tentokrát v...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Zpětné odkupy akcií
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
6. 12. 2019 22:30

Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za celý týden ale z hlavních indexů stoupl jen S&P 500

Americké akcie na závěr týdne posílily. K nákupu cenných papírů v pátek povzbudila investory příznivá zpráva o vývoji...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu
6. 12. 2019 20:39

Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu

Rakouský výrobce čipů AMS uspěl se svou nabídkou na převzetí německého výrobce osvětlení Osram za 4,6 miliardy eur....
Evropské akcie Fúze a akvizice
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
6. 12. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké západoevropské burzy ztratily

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených číslech, když investory potěšila data z amerického trhu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re
6. 12. 2019 17:44

Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re

Pojišťovací skupina Phoenix Group Holdings se dohodla na koupi ReAssure, britské divize švýcarské zajišťovny Swiss Re...
Fúze a akvizice Pojišťovny Evropské akcie
Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky
6. 12. 2019 17:22

Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky

Čechů hodnotících kladně svou životní úroveň je nejméně za poslední více než tři roky. Životní úroveň své domácnosti...
Česká republika Životní úroveň
Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7…
6. 12. 2019 17:04

Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7 400 USD

Trh s kryptoměnami se v závěru pracovního týdne pohybuje v plusu. Bitcoin kolem 17.00 SEČ podle serveru coinmarketcap...
Kryptoměny Bitcoin
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
6. 12. 2019 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento

Pražská burza zakončila páteční obchodování v pozitivním pásmu, index PX vzrostl o 0,67 % na 1 091,19 bodu. Nejvyšší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR