SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Fed se na svém zářijovém zasedání rozhodl neutáhnout politiku a ponechal sazby na rekordně nízké úrovni
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Fed se na svém zářijovém zasedání rozhodl neutáhnout politiku a ponechal sazby na rekordně nízké úrovni

Americká centrální banka na svém zářijovém zasedání ponechala sazby na rekordně nízké úrovni. Trhy týdny spekulovaly o tom, že by mohla banka díky příznivým makrodatům přistoupit k prvnímu zvýšení sazeb již v září, přesto však podle průzkumu mezi účastníky trhu byla tato pravděpodobnost pouze 30%. Tiskovou konferenci Janet Yellenové jsme sledovali živě.

Americká ekonomika Úrokové sazby Fed Centrální banky

Tisková konference Janet Yellenové

20.33 Yellenová: Inflace je stále pod 2% cílem. S kolegy jsme se shodli na tom, že efekt nízké ceny ropy a silného dolaru na inflaci bude přechodný, avšak pokračující pokles cen ropy a silný dolar znamenají, že tato přechodnost bude trvat o něco déle a inflace bude v následujících měsících nízko.

20.35 Yellenová: Míra nezaměstnanosti podle nás letos dosáhne 5,0 %, což je o 0,3 procentního bodu méně, než jsme očekávali v červnu. Růst ekonomiky by letos měl dosáhnout 2,1 %, inflace poroste pomaleji, letos bude jen 0,4%, příští rok 1,7% a 2,0 % dosáhne až v roce 2018.

20.37 Yellenová: Probírali jsme možnost zvýšit sazby už dnes, ale vzhledem ke slabé inflaci jsme se rozhodli počkat na další důkazy o síle americké ekonomiky, především z trhu práce, než se rozhodneme sazby zvýšit. Nicméně ekonomika od recese posílila a spotřebitelské výdaje jsou natolik solidní, že je rozumné o zvyšování sazeb již mluvit a mohli jsme je zvýšit už dnes.

20.39 Yellenová: Domníváme se, že přesné datum prvního zvýšení sazeb je méně důležité než celý průběh zvyšování sazeb.

20.40 Yellenová: Většina guvernérů očekává, že sazby zvýšíme už letos. Nicméně čtyři guvernéři FOMC nyní očekávají, že potřebné podmínky pro zvýšení sazeb nenastanou dříve než v příštím roce.

Výnosy dvouletých dluhopisů se řítí dolů.

20.41 Yellenová: Vždycky bude nejistota, ta úplně nezmizí nikdy, přesto většina guvernérů očekává, že sazby zvýšíme už letos. Dnes jsme se však ještě rozhodli počkat.

20.45 Yellenová: Jak jsem již kdysi řekla, naše rozhodnutí nejsou vázána na to, zda je k zasedání plánovaná tisková konference. O zvýšení sazeb tedy můžeme klidně rozhodnout i v říjnu, byť není plánovaná tisková konference. Pokud bychom to udělali, svolali bychom ji v tu chvíli.

20.48 Yellenová: Dostáváme rady od mnoha ekonomů a zainteresovaných skupin (odpověď na to, jestli na FOMC měl vliv zástup demonstrantů, kteří nesouhlasí s tím, že trh práce je v dobrém stavu) a jsme za ně vděční a samozřejmě jim nasloucháme. Nakonec je však rozhodnutí vždy jen na nás. Trh práce je v lepším stavu, ale je pravda, že hlavní ukazatel míry nezaměstnanosti v současnosti nejspíše mírně podceňuje skutečnou situaci a participaci na trhu práce.

20.49 Yellenová: Nechceme čekat se zvyšováním až do chvíle, kdy plně dosáhneme všech svých cílů, ale nedokážu vám přesně říct, na jakou kombinaci dat a ukazatelů čekáme.

Americké akcie se odrazily ode dna a míří výrazně vzhůru.

20.54 Yellenová: Dělali jsme, co jsme mohli, abychom oživili ekonomiku a dopomohli k plné zaměstnanosti. Nakupovali jsme dluhopisy, abychom urychlili oživení z krize. Růst je dostatečný na to, aby míra nezaměstnanosti dále klesala, a doufáme, že uvidíme také uzavírání produkční mezery a bude klesat také nedobrovolná nezaměstnanost.

20.59 Yellenová: Inflace na hladině 2 % není strop. Naše důvěryhodnost však závisí na tom, jak dokážeme svůj 2% cíl udržet.

21.03 Yellenová: Globální situaci sledujeme obecně, ale soustředíme se především na Čínu a rozvíjející se trhy.

21.08 Yellenová: Velmi by mě překvapilo, kdybychom kvůli nečekané ekonomické situaci zůstali v nulových sazbách navždy. Samozřejmě to nemůžu zcela vyloučit, ale je to opravdu málo pravděpodobný scénář.

21.09 Yellenová: Pokud bychom nadále drželi velmi uvolněnou měnovou politiku delší dobu, obávám se, že bychom ekonomiku přehřáli - přestřelili bychom inflační cíl, a museli bychom pak utahovat politiku mnohem prudčeji a silněji, než jak budeme činit nyní.

21.12 Yellenová: Negativní sazby jsme dnes nijak vážně nezvažovali. Ale kdybychom se z nějakého důvodu ocitli v situaci, kdy by ekonomika potřebovala další podporu, jsme připravení použít všechny nástroje, které máme k dispozici. V takovém případě bychom mohli teoreticky jednat o negativních sazbách.

21.17 Yellenová: Na trhu s nemovitostmi vnímáme zlepšení. Nemovitosti jsou malou částí ekonomiky, není to hlavní tahoun růstu americké ekonomiky. Podporují ji, ale hlavním tahounem ekonomiky jsou nadále spotřebitelé.

21.19 Yellenová: Nemyslím si, že Fed nízkými sazbami prohloubil mezeru mezi bohatými a chudými. Je pravda, že uvolněná měnová politika má dopad i na akciový trh a ceny aktiv, ale hlavně podle mě uvolněná měnová politika zajišťuje lidem práci. Pomáhá tak těm nejzranitelnějším obyvatelům, protože posiluje trh práce. Existuje mnoho studií o tom, jakými způsoby se měnová politika projevuje v ekonomice, ale nedomnívám se, že Fed přispěl k prohlubování mezery v nerovnosti příjmů.

Tisková konference končí.

"Primárním důvodem ponechání sazeb na nule jsou obavy z globálního vývoje, především slabost Číny. Fed prozatím nepočítá s tím, že by vývoj ve světě negativně ovlivnil americkou ekonomiku. Proto ve své nové projekci pro letošní rok předpokládá poněkud rychlejší růst než v červnové. Pokles cen komodit, především ropy, vedl ke snížení odhadu celkové inflace v letošním roce. U jádrové inflace, kterou Fed cíluje, je však odhad díky poněkud silnějšímu růstu nepatrně vyšší," okomentoval rozhodnutí Fedu a novou projekci Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.

"Střednědobě Fed nadále očekává růst inflace (jak jádrové, tak celkové) ke svému cíli (2 %). Prohlášení po zasedání lze pokládat za poměrně hodně holubičí, čtyři členové FOMC nečekají letos růst sazeb, a to, zda budou sazby zvýšeny, bude záviset na datech. Klíčový by v tomto směru měl být trh práce. Pokud bude pokračovat pokles míry nezaměstnanosti, měly by být sazby zvýšeny, jinak Fed riskuje rychlý růst mzdově-inflačních tlaků a nutnost zvedat sazby překotně. Podle Janet Yellenové mohou být sazby zvýšeny už v říjnu, holubičí prohlášení však ukazuje spíše až na prosinec nebo až příští rok, pokud by se zhoršovala globální situace a trh práce v USA nebyl příliš silný. Rozhodnutí Fedu i holubičí tón prohlášení jsou silně negativní pro dolar, poukaz na globální nejistoty může dále znervóznit akcie a komodity. Dluhopisy by měly profitovat, holubičí Fed může pomoci i zlatu," predikuje Mokráš.

Akcie na Wall Street v reakci na rozhodnutí zamířily prudce dolů, vzápětí se však odrazily a vydaly se zpět do plusu.

Americké akcie po zveřejnění rozhodnutí Fedu (září 2015)

Podle prohlášení FOMC většina guvernérů požaduje zvýšení sazeb ještě letos. Čtyři guvernéři však posunuli svá očekávání ohledně zvýšení sazeb až za rok 2015. Pro zachování sazeb hlasovalo devět členů FOMC, jediný prezident richmondského Fedu Jeff Lacker požadoval již nyní zvýšení sazeb o 25 bazických bodů.

James Bullard, jeden z nejhlasitějších zastánců brzkého utažení měnové politiky, uvedl, že zvýšení sazeb o 25 bazických bodů nelze považovat za měnovou restrikci. Podle Bullarda by americká měnová politika měla i přes mírné zvýšení sazeb dále podporovat ekonomický růst a následně i růst inflace. Bullard uvedl, že cíle Fedu v podobě nízké nezaměstnanosti a očekávaného návratu inflace k 2% úrovni byly v zásadě splněny.

Podle Jeffreyho Lackera, který jako jediný z hlasujících členů FOMC vyslovil nesouhlasné stanovisko s rozhodnutím Fedu prozatím nezvyšovat úrokové sazby, není současné nastavení americké měnové politiky v souladu s robustním stavem trhu práce a silným růstem soukromé spotřeby.

Na rozhodnutí reagoval také měnový pár EUR/USD.

Centrální banka také na svém zasedání rozhodla o změně výhledu na dlouhodobý vývoj úrokových sazeb, a to směrem dolů, což naznačuje, že věří americké ekonomice a její schopnosti ustát zvyšování sazeb o něco méně. Medián dlouhodobé predikce Fedu byl snížen na 3,5 % z 3,8 % v červnu. Pro rok 2015 Fedu predikuje sazby na úrovni 0,4 %, v roce 2016 na hladině 1,4 %, v roce 2017 na 2,6 % a v roce 2018 na 3,4 %, což je všechno méně, než banka predikovala v červnu.

Fed zároveň snížil svůj odhad jádrové inflace pro letošní a příští rok a neočekává, že by se navrátila k 2% cíli dříve než v roce 2018. Naproti tomu větší optimismus vyjádřila centrální banka ohledně míry nezaměstnanosti, která by v příštích dvou letech i v dlouhodobém horizontu měla být nižší, než Fed původně predikoval.

"Tentokrát je Fed víc holubičí než dříve, protože neočekává, že se jádrová inflace přiblíží 2% cíli dříve než v roce 2018," říká Joseph LaVorgna z Deutsche Bank. "Z toho je zřejmé, že silný dolar guvernérům opravdu působí vrásky," dodává.

Z tabulky, v níž guvernéři uvádějí, na jaké hladině by chtěli mít v budoucnu sazby, vyplývá dokonce i to, že jeden z guvernérů by si přál, aby Fed stáhl sazbu do záporu.

Centrální banka od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni 0-0,25 %, aby podpořila ekonomiku a růst spotřebitelských cen. Inflace sice zůstává hluboko pod 2% cílem Fedu, většina analytiků se ale domnívá, že se období téměř nulových úroků chýlí ke konci.

Zde se můžete podívat přesně na pasáže, které se v prohlášení FOMC oproti červencovému zasedání změnily:

Někteří investoři byli už před zasedáním přesvědčeni, že Fed musí sazby zvednout, a klidně i výrazněji.

Colin Graham ze společnosti BNP Paribas Investment Partners si myslel, že by Fed měl zvýšit sazbu a že to do konce roku nejspíše udělá. "Nemyslím si, že 25 bazických bodů bude znamenat velkou změnu. Pokud ale nyní banka nezvýší sazby, bude to pro ni stále těžší," míní. Z makroekonomických dat je často zmiňovaným problémem inflace, podle Grahama však i v jejím případě existuje prostor pro překvapení směrem nahoru.

David Bianco, šéf akciových stratégů pro americké trhy v Deutsche Bank, byl rovněž přesvědčen, že by Fed měl zvýšit sazby již v září, a to dokonce až o 50 bodů. "Byl bych rád, kdyby zkrátka guvernéři zvýšili sazbu a měli to za sebou," tvrdí Bianco. "Zvýšení sazeb je vhodné, ale nechceme, aby docházelo ke zvyšování na každém dalším zasedání."

Těsně před zasedáním Fedu Bianco zveřejnil tři možné scénáře čtvrtečního rozhodnutí.

Zvýšit sazby Fedu doporučila i ve svém výhledu OECD. Americká ekonomika si podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj vede navzdory globálnímu zpomalení natolik dobře, že by Fed už měl sazby začít zvyšovat.

Podle Jeremyho Siegela by zvýšení sazeb mohlo vrátit do hry akciové býky. Fed by ovšem podle Siegela neměl být v utahování měnové politiky příliš agresivní.

Mezinárodní měnový fond a Světová banka sice Fed varovaly, aby se zvyšováním sazeb vyčkal, avšak bývalý šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet guvernéry Fedu vyzval k tomu, aby toto varování ignorovali.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, FED, MarketWatch, Twitter

Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus
Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus
11:59

Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus

Saúdskoarabská ropná firma Saudi Aramco v neděli oznámila, že nabídne k prodeji 1,5% podíl, tedy kolem tří miliard...
Saudi Aramco Saúdská Arábie Světové akcie
Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí…
včera v 14:53

Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí zdražení podpořil a odsoudil protesty

(AKTUALIZOVÁNO, 17. listopadu) V íránských městech v sobotu druhým dnem pokračovaly protesty proti zvýšení cen...
Írán Blízký a Střední východ Pohonné hmoty
Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei
včera v 11:19

Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei

Americká vláda zřejmě v pondělí o dva týdny prodlouží licenci, která umožňuje americkým podnikům obchodovat s čínským...
Spojené státy americké (USA) Čína Telekomunikace
IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord
včera v 10:17

IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord

Celosvětový dluh se v letošním prvním pololetí zvýšil o 7,5 bilionu dolarů na rekordních 250,9 bilionu dolarů, a to...
Zadlužení Světová ekonomika
Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene
včera v 09:42

Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene

Americký výrobce léků Bristol-Myers Squibb získal od americké Federální obchodní komise (FTC) svolení k převzetí...
Americké akcie Farmacie Fúze a akvizice
Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku
včera v 08:22

Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku

Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá o plánu na výstavbu nové továrny v Turecku rozhodnout do konce...
Volkswagen Turecko Auta
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
15. 11. 2019 22:30

Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru týdne poprvé překonal 28 000 bodů

Americké akcie uzavřely páteční obchodování na nových maximech, index Dow poprvé v historii překonal hranici 28 000...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou firmě Johnson & Johnson kvůli…
15. 11. 2019 21:57

Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou firmě Johnson & Johnson kvůli opioidům

Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou americké farmaceutické společnosti Johnson & Johnson za její podíl na...
Johnson & Johnson Farmacie
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle…
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle…
15. 11. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle Bílého domu přiblížila

Ceny akcií na hlavních burzách západní Evropy se v pátek pohybovaly vesměs vzhůru, když mezi investory převládl...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Audi od dubna povede Markus Duesmann, bude i v představenstvu…
15. 11. 2019 17:18

Audi od dubna povede Markus Duesmann, bude i v představenstvu Volkswagenu

Automobilku Audi od dubna příštího roku povede Markus Duesmann. Stane se zároveň členem představenstva Volkswagenu,...
Evropské akcie Volkswagen Auta
USA: Skladové zásoby se v září nezměnily
15. 11. 2019 17:04

USA: Skladové zásoby se v září nezměnily

Objem skladových zásob amerických firem zůstal v září stejný jako v srpnu. Po srpnovém poklesu o 0,1 procent ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018
15. 11. 2019 16:58

Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018

Průmyslová výroba ve Spojených státech se v říjnu snížila o 0,8 procenta po zářijovém poklesu o 0,3 procenta. Oznámil...
Americká ekonomika Průmysl Spojené státy americké (USA)
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden…
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden…
15. 11. 2019 16:45

Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden akcie přidaly půl procenta

Index pražské burzy PX během pátečního obchodování vystoupal o 0,34 % a uzavřel seanci na 1 083,11 bodu. Tahouny...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen vloží do elektromobilů a digitalizace další miliardy eur
15. 11. 2019 16:21

Volkswagen vloží do elektromobilů a digitalizace další miliardy eur

Německý koncern Volkswagen v letech 2020 až 2024 vloží do elektromobility a digitalizace 60 miliard eur. Automobilka...
Volkswagen Technologie Auta
Čínská CEFC Shanghai Securities přešla pod státní správu
15. 11. 2019 16:15

Čínská CEFC Shanghai Securities přešla pod státní správu

Společnost CEFC Shanghai Securities, součást konglomerátu CEFC China Energy, převzala kvůli nesrovnalostem na nejdéle...
Čína
Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu
15. 11. 2019 15:22

Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu

Současné nastavení úrokových sazeb České národní banky odpovídá situaci, ve které se v rámci hospodářského cyklu...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Řím u soudu napadl ArcelorMittal, který už nechce ocelárnu Ilva
15. 11. 2019 15:17

Řím u soudu napadl ArcelorMittal, který už nechce ocelárnu Ilva

Italská vláda napadla u milánského soudu evropskou společnost ArcellorMittal, která chce odstoupit od převzetí...
ArcelorMittal Itálie Fúze a akvizice
Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů
Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů
15. 11. 2019 15:02

Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů

Americký prezident Donald Trump se obrátil na nejvyšší soud USA, aby zabránil vydání svých daňových záznamů. Trumpův...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika