Americké akcie v úterý oslabily, srážely je kolísání cen ropy a obavy z vývoje ekonomiky
|

Americké akcie v úterý oslabily, srážely je kolísání cen ropy a obavy z vývoje ekonomiky

Akciové trhy ve Spojených státech v úterý skončily v červených číslech. Na akcie energetických a těžařských společností měl negativní dopad počáteční pokles cen ropy a dalších komodit. Investory příliš netěší ani skandál německé automobilky Volkswagen s emisemi, který by mohl být jen špičkou ledovce a rozšířit se i na další společnosti. Trhy nyní čekají, jak vyzní středeční čínský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow klesl o 1,09 % na 16 330,47 bodu, S&P 500 odepsal 1,23 % na 1 942,74 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 1,5 % na 4 756,72 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 11,42 % na 22,44 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelých sedm bazických bodů na 2,14 %.

V mínusu skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru základních materiálů a nedařilo se ani odvětvím technologií a energetiky. Relativně nejlépe si naopak vedlo telekomunikační odvětví.

Americké akcie (22. září 2015)

"Investoři jsou hodně nervózní. V současnosti je mimo jiné trápí hrozba rozšíření skandálu německé automobilky Volkswagen kolem ovlivňování měření emisí," říká Matt Whitbread, portfoliomanažer z Baring Asset Management.

Dramatický propad akcií Volkswagenu (-16,83 %) na burze ve Frankfurtu nenechal chladnými ani investory v zámoří. Akcie americké automobilky Ford Motor (-2,79 %) odepsaly téměř tři procenta, cenné papíry firmy General Motors (-1,93 %) klesly přibližně o dvě procenta a akcie Fiat Chrysler Automobiles (-5,66 %) zlevnily téměř o šest procent.

"Trhy svírá strach z nejistoty ohledně dalšího vývoje světové ekonomiky i cen akcií. Na vině je zřejmě Fed, který k investorům ze svého posledního zasedání vyslal převážně nepříznivé signály," říká Peter Cardillo, hlavní tržní ekonom Rockwell Global Capital.

Akcie některých biotechnologických firem navázaly na nepříznivý pondělní vývoj, který byl reakcí na vyjádření Hillary Clintonové, že je potřeba bojovat proti "odírání lidí" příliš vysokými cenami zvláštních léků. ETF biotechnologického sektoru iShares Nasdaq Biotechnology klesl zhruba o procento a půl.

Cenné papíry banky Goldman Sachs (-1,98 %) odepsaly zhruba dvě procenta poté, co výkonný ředitel firmy Lloyd Blankfein oznámil, že lékaři v jeho těle našli lymfom. Šance na úspěšnou léčbu jsou prý ale vysoké. Blankfein uvedl, že v New Yorku podstoupí chemoterapii a po dobu léčby omezí či zruší některé dříve naplánované cesty.

Nedařilo se ani akciím prodejce ojetých aut CarMax (-4,69 %). Společnost před začátkem obchodování reportovala výsledky, které sice na úrovni zisku překonaly odhad trhu, avšak na úrovni tržeb na konsenzus nestačily. Firma oznámila, že ve druhém finančním čtvrtletí hospodařila se ziskem na akcii 0,82 USD při tržbách 3,88 miliardy USD. Trh čekal zisk na akcii 0,76 USD a tržby 3,96 miliardy dolarů.

Téměř šest procent odepsaly cenné papíry maloobchodního prodejce kancelářského vybavení a potřeb Staples (-5,83 %) poté, co se na trhu objevila informace, že Federální obchodní komise (FTC) zřejmě nepovolí fúzi firmy s konkurenčním podnikem Office Depot (-4,08 %).

O více než dvě procenta klesla cena akcií slevového portálu Groupon (-2,16 %), který oznámil, že v rámci restrukturalizace svých mezinárodních aktivit propustí zhruba 1 100 zaměstnanců. Náklady na propuštění by neměly přesáhnout 35 milionů dolarů, uvedla firma.

Dolar posílil k euru i jenu

Americký dolar se v úterý vyšplhal na téměř dvoutýdenní maximum vůči euru. Vzhůru ho tlačilo očekávání, že americká centrální banka v letošním roce zvýší úrokové sazby. Na jednotnou evropskou měnu mají naopak negativní dopad vyhlídky na další uvolňování měnové politiky v eurozóně.

"Trh čeká a doufá, že Fed zvýší sazby," řekl analytik Jason Leinwand z poradenské společnosti Riverside Risk Advisors. Růst úroků ve Spojených státech by posílil atraktivitu americké měny.

Krátce po desáté hodině dolar k euru zpevňoval o 0,57 % na 1,113 EUR/USD a k japonskému jenu posiloval o 0,37 % na 120,12 USD/JPY.

Fed od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni 0–0,25 %. Minulý týden ponechal úrokové sazby opět beze změny, a to kvůli známkám slabosti světové ekonomiky a zvýšené nestabilitě na finančních trzích. Šéfka Fedu Janet Yellenová nicméně prohlásila, že zvýšení sazeb je letos nadále pravděpodobné a může přijít už v říjnu.

Světové ceny ropy se v úterý vyvíjely nejednotně. Severomořský Brent i severoamerická surovina WTI nejdříve zlevňovaly, kolem 19.30 SELČ se ale odrazily a zamířily výše. Na trhu se projevovala nejistota před zveřejněním údajů o týdenním vývoji ropných zásob ve Spojených státech.

Krátce po desáté hodině Brent zdražoval o 0,44 % na 48,98 USD za barel, zatímco WTI zlevňovala o 0,86 % na 46,20 USD za barel.

Těžba ropy ve Spojených státech vykazuje známky poklesu, což ceny v poslední době po letní vlně propadů stabilizovalo, nejistota ohledně poptávky předních světových spotřebitelů suroviny v čele s Čínou ale zůstává vysoká. "I kdyby se spekulanti zaměřovali na současný pokles produkce ropy v USA, je důležité nezapomínat na to, že zásoby suroviny jsou ve Spojených státech stále 29 % nad obvyklou úrovní," uvedli analytici Commerzbank.

Zlato v úterý krátce po desáté hodině zlevňovalo o téměř osm dolarů na 1 125,43 USD za trojskou unci a cena stříbra klesala o 39 centů na 14,81 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

 • Výnosy amerických dluhových cenných papírů s nejkratší dobou splatnosti se propadly opět výrazněji do záporu. Důvodem byla zpráva o snížení objemu aukce ve snaze udržet vládní zadlužení USA pod dluhovým stropem. Americká vláda v pondělí prohlásila, že v úterní aukci prodá čtyřtýdenní státní pokladniční poukázky pouze v hodnotě 15 miliard USD. V aukci z 15. září prodala cenné papíry za 20 miliard USD a v červenci za 45 miliard USD.
 • Republikán Scott Walker se rozhodl odstoupit z boje o Bílý dům. Walker uvedl, že nevidí možnost své výhry ve volbách, a proto již dále nebude usilovat o post amerického prezidenta.
 • Skandál s falšováním údajů o emisích automobilů Volkswagen ve Spojených státech poškodil celou značku Made in Germany a může ohrozit i ostatní německé vývozce. Deníku Bild to v úterý řekl prezident berlínského ekonomického institut DIW Marcel Fratzscher. Varoval také, že kvůli skandálu hrozí u Volkswagenu i jeho dodavatelů zánik pracovních míst.
 • Lékaři našli v těle šéfa investiční banky Goldman Sachs Lloyda Blankfeina lymfom. Šance na úspěšnou léčbu jsou prý ale vysoké. Blankfein uvedl, že v New Yorku podstoupí chemoterapii.
 • Index cen domů FHFA v červenci meziměsíčně stoupl o 0,6 % (odhad: +0,4 %, červen: +0,2 %).
 • Index aktivity richmondského Fedu v září klesl na -5 bodů (odhad: 4 body, srpen: 0 bodů).
 • Canaccord Genuity zvyšuje cílovou cenu akcií Nike na 109 ze 104 USD.
 • Citigroup zvyšuje doporučení na akcie DuPont na "buy" z "neutral", cílovou cenu akcií zvyšuje na 63 z 58 USD.

Výsledková sezóna

 • Výsledky General Mills v 1QFY2016: Upravený zisk na akcii 0,79 USD (odhad: 0,69 USD), tržby 4,21 miliardy USD (odhad: 4,25 miliardy USD).
 • Výsledky Darden Restaurants v 1QFY2016: Upravený zisk na akcii 0,63 USD (odhad: 0,58 USD), tržby 1,69 miliardy USD (odhad: 1,68 miliardy USD).
 • Výsledky ConAgra v 1QFY2016: Upravený zisk na akcii 0,38 USD (odhad: 0,4 USD), tržby 2,79 miliardy USD (odhad: 3,69 miliardy USD).
 • Výsledky CarMax v 2QFY2016: Zisk na akcii 0,82 USD (odhad: 0,76 USD), tržby 3,88 miliard USD (odhad: 3,96 miliardy USD).
 • Výsledky Carnival v 3QFY2015: Upravený zisk na akcii 1,75 USD (odhad: 1,63 USD), tržby 4,88 miliardy USD (odhad: 4,81 miliardy USD).

Zdroj: MarketWatch, CNBC, ČTK

Amazonu se nelíbí, že Pentagon dal miliardovou zakázku Microsoftu
před hodinou

Amazonu se nelíbí, že Pentagon dal miliardovou zakázku Microsoftu

Společnost Amazon napadne u soudu rozhodnutí Pentagonu, který se rozhodl desetiletou zakázku na cloudové služby za...
Amazon Microsoft Americké akcie
Polská PGNiG neprodlouží s Gazpromem dohodu o dodávkách plynu
13:27

Polská PGNiG neprodlouží s Gazpromem dohodu o dodávkách plynu

Polská státní plynárenská společnost PGNiG nemá zájem o prodloužení dohody o dodávkách plynu s ruskou společností...
Polsko Rusko Zemní plyn
Slovensku podle rozpočtové rady hrozí vyšší schodek rozpočtu
13:04

Slovensku podle rozpočtové rady hrozí vyšší schodek rozpočtu

Slovensku v příštím roce a v dalších dvou letech hrozí vyšší schodek veřejných financí, než s jakým počítá vláda...
Slovensko Rozpočet
Hongkongská vláda čeká letos poprvé za deset let pokles ekonomiky
12:51

Hongkongská vláda čeká letos poprvé za deset let pokles ekonomiky

Hongkongská vláda kvůli eskalaci protestů výrazně zhoršila výhled vývoje domácí ekonomiky pro letošní rok. Hrubý...
Čína HDP
Tchaj-wan stáhl z prodeje telefony Huawei, které jej označují za Čínu
12:06

Tchaj-wan stáhl z prodeje telefony Huawei, které jej označují za Čínu

Tchaj-wan stáhl z prodeje tři modely chytrých telefonů čínského výrobce Huawei, které ostrov identifikují jako...
Čína Mobilní telefony
Inflace v eurozóně v říjnu klesla na 0,7 %, v celé EU se snížila na 1…
Inflace v eurozóně v říjnu klesla na 0,7 %, v celé EU se snížila na 1…
11:17

Inflace v eurozóně v říjnu klesla na 0,7 %, v celé EU se snížila na 1,1 %

Růst spotřebitelských cen v zemích eurozóny v říjnu zpomalil proti září o desetinu procentního bodu na 0,7 %. V celé...
Eurozóna Euro Evropská ekonomika
Velké chyby ve švédské statistice rozčílily tamní centrální banku
10:10

Velké chyby ve švédské statistice rozčílily tamní centrální banku

Švédská centrální banka Riksbank kritizuje švédský statistický úřad, neboť vyšlo najevo, že údaje o nezaměstnanosti...
Švédsko Statistika Nezaměstnanost
Záznam ze zasedání ČNB: Pro vyšší sazby hlasovali Benda a Holub
Záznam ze zasedání ČNB: Pro vyšší sazby hlasovali Benda a Holub
09:31

Záznam ze zasedání ČNB: Pro vyšší sazby hlasovali Benda a Holub

Pro zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu hlasovali na jednání bankovní rady České národní banky 7....
ČNB Centrální banky Česká ekonomika
Reuters: Nabídka akcií Aramca bude testem pro burzu v Rijádu
Reuters: Nabídka akcií Aramca bude testem pro burzu v Rijádu
09:05

Reuters: Nabídka akcií Aramca bude testem pro burzu v Rijádu

Blížící se vstup ropné firmy Saudi Aramco na akciový trh bude pro mladou a neodzkoušenou saúdskoarabskou akciovou...
Saúdská Arábie Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO)
Co musíte ráno vědět (15. listopadu)
Co musíte ráno vědět (15. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (15. listopadu)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým obchodům na evropských a amerických burzách, jak se v třetím čtvrtletí dařilo...
Musíte vědět
Ministr financí Chile varuje před zvýšením nezaměstnanosti
včera v 22:58

Ministr financí Chile varuje před zvýšením nezaměstnanosti

Nový ministr financí Chile Ignacio Briones varoval před zvýšením nezaměstnanosti a cen pohonných hmot kvůli vlně...
Latinská Amerika Nezaměstnanost
Americké akcie ve čtvrtek uzavřely bez větších změn
Americké akcie ve čtvrtek uzavřely bez větších změn
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek uzavřely bez větších změn

Americké akcie uzavřely čtvrteční obchodování bez výraznějších změn. Akcie výrobce síťového zařízení Cisco Systems...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Hospodářský růst v Maďarsku v třetím čtvrtletí zrychlil, v Polsku…
včera v 20:45

Hospodářský růst v Maďarsku v třetím čtvrtletí zrychlil, v Polsku naopak zpomalil

Meziroční růst maďarské ekonomiky v třetím čtvrtletí zrychlil na 5 % ze 4,9 % v druhém kvartálu. V Polsku hospodářský...
Maďarsko Polsko Evropská ekonomika
Polská PGNiG varuje před možnou krizí na evropském trhu s plynem
včera v 19:52

Polská PGNiG varuje před možnou krizí na evropském trhu s plynem

Polská státní plynárenská společnost PGNiG ve čtvrtek varovala před možnou krizí v zásobování evropského trhu s...
Polsko Zemní plyn Energetika
Země BRICS se na summitu vyslovily proti protekcionismu
včera v 18:56

Země BRICS se na summitu vyslovily proti protekcionismu

Země BRICS se na summitu v Brazílii vyslovily proti protekcionismu a unilateralismu. Vyplývá to ze závěrečného...
BRICS Brazílie Rusko