Americké akcie ve čtvrtek po slabém úvodu ztrácely až procento a půl, zlepšená nálada poklesy omezila na méně než půl procenta
|

Americké akcie ve čtvrtek po slabém úvodu ztrácely až procento a půl, zlepšená nálada poklesy omezila na méně než půl procenta

Americké akcie v první polovině obchodování výrazně oslabovaly a hlavní indexy ztrácely kolem 1,5 %. Srážel je zejména propad akcií společnosti Caterpillar, která oznámila plán rušení pracovních míst a zhoršila výhled hospodaření, což zesílilo na trhu obavy z útlumu globální ekonomiky. Náladu mírně zlepšil růst cen ropy. Wall Street celý den čekala na večerní vystoupení šéfky centrální banky Janet Yellenové.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow ztratil 0,48 % na 16 201,86 bodu, S&P 500 odepsal 0,33 % na 1 932,28 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,38 % na 4 734,48 bodu. V plusu zakončily seanci sektory energetiky, základních materiálů a veřejných služeb, nejvíce klesly ceny zdravotnických a průmyslových titulů. Index volatility VIX vzrostl o 6,06 % na 23,47 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva bazické body na 2,13 %.

"Pokud se má trh dostat na férovou úroveň, čekají nás ještě poklesy," míní Jack Ablin z BMO Private Bank. "Problémy skončí, až americké firmy vykáží nárůst tržeb. Aktuální data ale tento scénář nepodporují. Korekce vyplývají právě z nesouladu reality a očekávání, který nyní panuje. Medvědí trh ale nečekám, pouze určitý nový start celého trhu."

S&P 500 (24. září 2015)

Největší světový výrobce těžebních a stavebních strojů Caterpillar (-6,28 %) sdělil, že by do roku 2018 mohl zrušit až 10 000 pracovních míst, což odpovídá asi 9 % jeho celkové pracovní síly. Firma zároveň zhoršila výhled tržeb na letošní rok. Akcie firmy klesly na minimum za pět let a měly největší vliv na pokles indexů Dow a S&P 500. "Tato zpráva trhu moc nepomohla. Je to příznak slabé globální ekonomiky," řekl agentuře Reuters Joseph Quinlan z newyorské investiční společnosti U.S. Trust.

Citigroup snížila cílovou cenu akcií Twitteru (-0,71 %, během dne ale i více než -5 %) a označila titul jako "vysoce rizikový". Tržby firmy v roce 2016 by měly dosáhnout jen 2,868 miliardy USD, dosud Citi očekávala 3,010 miliardy USD. Krátkodobý výpadek zaznamenal ve čtvrtek web i mobilní aplikace Facebooku (+0,47 %), jeho akcie ale nakonec posílily.

Janet Yellenová svůj projev přednese po uzavření trhů od 23.00 SELČ na University of Massachusetts. Investoři budou čekat, zda šéfka Fedu naznačí, kdy by mohla centrální banka začít se zvyšováním úrokových sazeb. Před týdnem měnový výbor Fedu svou rekordně nízkou základní sazbu nezvýšil a odůvodnil to oslabováním růstu v rozvíjejících se ekonomikách a nestabilitou na finančních trzích.

Aktualizace (23.15): Yellenová zopakovala, že by americká ekonomika mohla být připravena na zvýšení sazeb ještě v letošním roce a blíží se plné zaměstnanosti. Předsedkyně Fedu své vystoupení nedokončila kvůli zdravotní indispozici, podle vyjádření, která vzápětí zaplnila média, by ale měla být v pořádku.

Slabší dolar, dražší ropa

Dolar pokračoval v poklesu vůči euru. Jednotná evropská měna tak stále těží ze středečního prohlášení šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, podle něhož je zatím příliš brzy na další stimulační opatření v eurozóně.

Dolar oslaboval rovněž k japonskému jenu a švýcarskému franku, zisky měl naopak vůči norské koruně. Té uškodilo překvapivé snížení základní úrokové sazby, kterou norská centrální banka posunula na nové rekordní minimum.

Draghi ve středu prohlásil, že ECB bude potřebovat více času, aby posoudila, zda rozšíří svůj program nákupů dluhopisů. Upozornil nicméně, že nejbližší výhled růstu ekonomiky a inflace se zhoršil kvůli slábnoucímu růstu rozvíjejících se ekonomik, silnějšímu euru a pokračujícímu poklesu cen komodit.

Norská centrální banka dnes snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,75 %, aby podpořila ekonomiku, která se potýká s negativními dopady nízkých cen ropy. Banka rovněž uvedla, že vzhledem k současným hospodářským vyhlídkám by v příštích dvanácti měsících mohla ve snižování úroků pokračovat. Dolar se vůči norské koruně vyšplhal až na 8,4842 USD/NOK, nejvýše od poloviny roku 2002. Později o část zisků přišel a prodával se za 8,4390 NOK. Oproti středě ale i tak vykazoval téměř dvouprocentní nárůst.

Světové ceny ropy během dne mírně vzrostly, obchodování ale bylo rozkolísané. K růstu cen přispěla zpráva o poklesu zásob suroviny v důležitém americkém překladišti Cushing, výraznějšímu zdražení ropy naproti tomu bránil pokles na akciových trzích ve Spojených státech.

"Jakmile trh zaregistroval údaje společnosti Genscape o poklesu zásob, nastalo technické oživení cen ropy," řekl agentuře Reuters obchodník Peter Donovan ze společnosti Liquidity Energy. Ceny ale podle něj zároveň tlačil dolů pokles amerického akciového indexu S&P 500.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

 • Prodeje nových domů ve Spojených státech v srpnu vzrostly meziměsíčně o 5,7 % na celoročně přepočítané tempo 552 tisíc jednotek. Očekával se jen 1,6% růst na 515 tisíc. Předchozí 5,4% růst na 507 tisíc byl revidován výrazně výše na 12% růst na 522 tisíc.
 • Index aktivity chicagského Fedu v srpnu klesl na -0,41 bodu z +0,51 bodu (odhad: +0,24 bodu).
 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 19. září vzrostl na 267 tisíc z 264 tisíc v předchozím týdnu, očekávalo se 271 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 12. září klesl na 2,242 milionu z 2,243 milionu (revidováno z 2,237 milionu) v předchozím týdnu, čekalo se 2,240 milionu.
 • Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v srpnu klesly o 2 %, trh se obával 2,3% propadu po -1,9 % v předchozím měsíci. Po očištění o dopravní prostředky objednávky stagnovaly, očekával se 0,1% růst po 0,4% růstu v červenci. Objednávky kapitálového zboží, očištěné o vojenskou a leteckou techniku, klesly v souladu s očekáváním o 0,2 % po červencovém růstu o 2,1 %.
 • Lockhart (atlantský Fed): Trhy podceňují sílu americké ekonomiky a přeceňují dopady slabosti Číny.
 • SunTrust Robinson Humphrey zvyšuje doporučení na akcie Marriott na "kupovat" z "neutral", cílovou cenu zvyšuje na 92 z 80 dolarů.
 • JPMorgan snižuje doporučení na akcie DigitalGlobe na "neutral" z "overweight", cílovou cenu upravuje na 27 z 30 dolarů.
 • Jefferies zvyšuje cílovou cenu na akcie Tesla Motors na 365 z 360 dolarů.
 • Citigroup zvyšuje doporučení na akcie Ralph Lauren na "kupovat" z "neutral".

Výsledková sezóna

 • Výsledky Nike v 1Q: Zisk na akcii 1,34 USD (odhad: 1,19 USD), tržby 8,4 miliardy USD (odhad: 8,22 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +5,4 %.
 • Výsledky Accenture: Zisk na akcii 1,15 USD (odhad: 1,12 USD), tržby také nad odhady. Akcie ve čtvrtek -0,09 %.
 • Bed Bath & Beyond ve 2Q: Zisk na akcii v souladu s odhady (1,21 USD), ale horší tržby, než se čekalo (3 miliardy USD vs. 3.03 miliardy USD) poslaly akcie v after-marketu ve čtrtek o více než 2 % do mínusu, a to navzdory oznámenému odkupu vlastních akcií za 2,5 miliardy USD.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC, USA Today

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
před 44 minutami

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů
15:11

Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů

Odborová organizace pilotů společnosti KLM, která je součástí francouzsko-nizozemské skupiny Air France-KLM, odmítla...
Nizozemsko Doprava Odbory
Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH
08:22

Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH

Sázkové společnosti Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka pomůže ve výběrovém řízení o provozování...
Spojené království Sázky a hazard Nejbohatší investoři a byznysmeni
Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně…
06:00

Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně vzrostla

Kompozitní index nákupních manažerů v Číně vzrostl na 55,3 bodu ze zářijových 55,1 bodu. Index v oblasti výroby mírně...
Čína Emerging Markets Indexy nákupních manažerů (PMI)
Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny
včera v 21:51

Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny

Technologická společnost Facebook oznámila, že uživatelům své sociální sítě v USA dočasně přestane doporučovat...
Facebook Sociální sítě Americké akcie
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika