Americké akcie zahájily týden hlubokým poklesem a přiblížily se dnu současné korekce. Investory trápí data z Číny
|

Americké akcie zahájily týden hlubokým poklesem a přiblížily se dnu současné korekce. Investory trápí data z Číny

Americké akcie v pondělí výrazně oslabily, když je opět srážely zejména obavy ohledně čínské ekonomiky. Akciový trh ale tlačí dolů i vyhlídky na zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech. Na svém zářijovém zasedání americká centrální banka základní úroky prozatím zvýšit odmítla, guvernéři Fedu ale až na výjimky proklamují odhodlání zvýšit sazby ještě letos.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow klesl o 1,92 % na 16 001,89 bodu, S&P 500 ztratil 2,57 % na 1 881,77 bodu a Nasdaq Composite odepsal 3,04 % na 4 543,97 bodu. Ztrácely akcie ve všech deseti hlavních sektorech, nejvíce energetika a základní materiály, nejméně veřejné služby a necyklické spotřební zboží. Index volatility VIX stoupl o 16,98 % na 27,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o více než šest bazických bodů na 2,098 %.

S&P 500 (28. září 2015)

Akcie těžařských společností zamířily dolů kvůli obavám z oslabení poptávky v Číně. Ta je největším spotřebitelem komodit na světě. Obavy o čínskou ekonomiku posílila pondělní zpráva o srpnovém poklesu zisků tamních průmyslových podniků.

Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že spotřebitelské výdaje v USA v srpnu stouply o 0,4 %, tedy o něco rychleji, než očekávali analytici. Údaje podpořily očekávání, že Fed ještě v letošním roce přikročí k prvnímu zvýšení úrokových sazeb za téměř deset let.

Společnost Apple (-1,98 %) oznámila rekordní prodeje svých novinkových telefonů, ale ani ta neodolala prodejnímu tlaku na trhu. Problémy s dostupností svého webu měla největší sociální síť na světě Facebook (-3,84 %). Po zprávě o plánovaném rozdělení firmy jako jeden z mála titulů v rámci indexu S&P 500 výrazně posílila Alcoa (+5,73 %).

Index biotechnologických firem odepsal přes 6 % a poslal do nejhlubší ztráty index Nasdaq, který jako poslední z velkých index zaznamenal takzvaný kříž smrti, tedy pokles 50denního klouzavého průměru pod 200denní průměr. Na trh negativně dopadla zpráva o politickém tlaku na společnost Valeant Pharmaceuticals (-16,53 %), aby zveřejnila dokumenty týkající se zvyšování cen v letošním roce.

Slabší dolar i ropa

Americký dolar v pondělí na devizových trzích oslaboval. Obchodníci měli snahu vyhýbat se rizikovějším transakcím. Těžily z toho zejména japonský jen a švýcarský frank, měny považované za obecně bezpečnější investice. Na trhu panuje nejistota ohledně ekonomických údajů ze Spojených států a z Číny, které budou zveřejněny tento týden. Investory znepokojoval i propad na akciových trzích.

"Trh ovládá averze vůči riziku. Pokud tento týden uvidíme další slabé údaje z Číny, mohlo by to vést ke zvýšeným nákupům jenů," řekl agentuře Reuters nejmenovaný obchodník v Londýně.

Čínský statistický úřad oznámil, že zisk čínských průmyslových firem v srpnu meziročně klesl o 8,8 %, což představuje nejvýraznější propad od roku 2011. Investoři nyní čekají na čtvrteční údaje o zářijovém vývoji aktivity čínského zpracovatelského sektoru. V pátek americká vláda zveřejní zprávu o zářijové tvorbě pracovních míst ve Spojených státech.

Ceny ropy opět klesaly. Dolů je táhly obnovené obavy investorů ohledně hospodářského vývoje v Číně. Ta je největším světovým spotřebitelem komodit. Ropa tak smazala výraznou část dvouprocentního růstu z minulého týdne.

"Ceny ropy nadále kolísají, stejně jako minulý týden. Po pátečním růstu během pondělí z velké části opět smazaly zisky," uvedla Commerzbank, kterou citovala agentura Reuters. "Nepříznivým faktorem jsou znovu slabé hospodářské údaje z Číny," dodala banka.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

 • Americká kabelová společnost Comcast koupí majoritní podíl v provozovateli tematického parku Universal Studios Japan (USJ). Za podíl 51 % zaplatí 1,5 miliardy USD, uvedl Comcast. Pro Comcast je to největší zahraniční investice. Zbývajících 49 % v USJ budou vlastnit současní akcionáři, mezi které patří Goldman Sachs Group, asijské investiční firmy MBK Partners a PAG, americký fond Owl Creek Asset Management a současný generální ředitel USJ Glenn Gumpel.
 • Mezinárodní měnový fond přistoupí ke snížení výhledu celosvětového ekonomického růstu kvůli celkové slabosti rozvíjejících se ekonomik. Píše to francouzský tisk s odvoláním na slova šéfky Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové. Výhled by prý měl být snížen pro tento a příští rok.
 • Švýcarský antimonopolní úřad WEKO zahájil vyšetřování možné tajné dohody na trhu s drahými kovy mezi několika velkými bankami. Šetření se týká podezření z dohody o stanovení rozpětí nákupu a prodeje, tedy rozdílu mezi nabízenou cenou při nákupu a poptávanou při prodeji, mezi bankami UBS, Julius Baer, Deutsche Bank, HSBC, Barclays, Morgan Stanley a Mitsui, napsala agentura Reuters.
 • Americká centrální banka by mohla zpřísnit požadavky na kapitálovou vybavenost pojišťoven. V pondělním projevu to naznačil jeden z guvernérů Fedu Daniel Tarullo. Podle Tarulla současná regulace v některých oblastech nejde dost daleko a nereflektuje všechna aktuální rizika.
 • Hliníkárenský obr Alcoa se rozdělí na dvě samostatné společnosti. Rozdělení by mělo být dokončeno v druhé polovině příštího roku, jedna firma by poté měla podnikat v segmentu těžby a klasického zpracování bauxitu a hliníku, druhá by měla být "firmou s přidanou hodnotou" zaměřující se na inovace a pokročilá materiálová řešení pro automobilový a letecký průmysl. V pondělí to oznámila firma.
 • Výrobce snídaňových cereálií Kellogg koupí za 50 milionů dolarů v hotovosti egyptského konkurenta Mass Food Group. Kellogg uvedla, že nečekává zásadní vliv akvizice na své hospodářské výsledky. Roční tržby Mass Food Group se pohybují kolem 18 milionů dolarů a firma své výrobky vyváží do třiceti evropských, východoasijských a afrických zemí.
 • Americká energetická společnost Williams Cos. souhlasí se svým převzetím ze strany konkurenčního podniku Energy Transfer Equity. Dohoda oceňuje Williams Cos. na zhruba 32,61 miliardy USD. Spojením firem vznikne jeden z největších energetických podniků na světě. Včetně dluhu činí hodnota celé transakce 37,7 miliardy USD.
 • Řetězec prodávající zdravé potraviny Whole Foods zruší 1 500 pracovních míst, tedy asi 1,6 % své pracovní síly, a to během příštích dvou měsíců.
 • Osobní příjmy ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, čekal se stejně jako v červenci růst o 0,4 %. Osobní výdaje meziměsíčně vzrostly o 0,4 %, když se čekalo stejně jako v červenci zvýšení o 0,3 %. Jádrové výdaje na osobní spotřebu v srpnu meziročně vzrostly o 1,3 %, americká centrální banka, která tento ukazatel označuje za preferovaný inflační indikátor, by ráda viděla 2% růst. Meziměsíčně jádrové výdaje na osobní spotřebu pokračovaly v růstu červencovým 0,1% tempem.
 • Americká technologická společnost Apple oznámila, že během prvních tří dnů prodala rekordní počet telefonů iPhone nové řady. Firma uvedla, že prodala více než 13 milionů telefonů iPhone 6S a iPhone 6S Plus. Firma současně uvedla, že nové telefony začne 9. října prodávat v dalších 40 zemích včetně Itálie, Mexika, Ruska, Španělska či České republiky. Do konce roku mají být telefony dostupné ve více než 130 zemích.
 • Počet pokračujících prodejů domů ve Spojených státech v srpnu meziročně vzrostl o 6,1 %, meziměsíčně se ale o 1,4 % snížil. Čekal se meziměsíční růst o 0,5 %. V červenci prodeje meziročně vzrostly o 7,2 % a proti červnu se zvýšily o 0,5 %.
 • Index aktivity dallaského Fedu v září stoupl na -9,5 bodu (srpen: -15,8 bodu).
 • Americká centrální banka pravděpodobně zvýší úrokové sazby ještě v letošním roce. V pondělí to prohlásil šéf newyorské pobočky Fedu William Dudley. V rozhovoru pro list Wall Street Journal Dudley řekl, že americká ekonomika roste i přes slabší růst globálního hospodářství zdravým tempem. Inflace podle Dudleyho poroste v blízké budoucnosti.
 • Sterne Agee zvýšila doporučení na akcie J.C. Penney na "buy" z "neutral" s cílovou cenou 13 USD.
 • Jefferies zvyšuje doporučení na akcie Citigroup na "kupovat" z "držet", cílovou cenu ale snižuje na 60 z 65 USD.
 • RBC Capital snižuje cíl pro S&P 500 na konci letošního roku na 2 100 z 2 325 bodů.

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg, MarketWatch

Ze světa investičních doporučení (19. listopadu)
před hodinou

Ze světa investičních doporučení (19. listopadu)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Zahájená výstavba v říjnu meziměsíčně stoupla o 3,8 %
před hodinou

USA: Zahájená výstavba v říjnu meziměsíčně stoupla o 3,8 %

Zahájená výstavba ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně vzrostla z celoročně přepočítaného tempa 1,266 milionu...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh
BDI: Německý zpracovatelský sektor letos klesne o čtyři procenta
13:48

BDI: Německý zpracovatelský sektor letos klesne o čtyři procenta

Produkce německého zpracovatelského sektoru v letošním roce klesne o čtyři procenta. Předpověděl to v úterý Svaz...
Německo Mezinárodní obchod
HSBC: Evropa je nejatraktivnějším regionem pro budoucí podnikání
13:29

HSBC: Evropa je nejatraktivnějším regionem pro budoucí podnikání

Na pozadí rostoucí vlny protekcionismu a geopolitické nejistoty se Evropa stane ještě atraktivnější obchodní...
Evropa Byznys a podnikání
Benda: Současné situaci by odpovídalo zvýšení úrokových sazeb
Benda: Současné situaci by odpovídalo zvýšení úrokových sazeb
12:14

Benda: Současné situaci by odpovídalo zvýšení úrokových sazeb

Současné ekonomické situaci by podle člena bankovní rady České národní banky Vojtěcha Bendy odpovídalo zvýšení...
ČNB Centrální banky Úrokové sazby
Říjnový odbyt Volkswagenu vzrostl o více než desetinu
Říjnový odbyt Volkswagenu vzrostl o více než desetinu
11:51

Říjnový odbyt Volkswagenu vzrostl o více než desetinu

Německý automobilový koncern Volkswagen, jehož součástí je Škoda Auto, v říjnu meziročně zvýšil odbyt o 12,2 procenta...
Volkswagen Auta Evropské akcie
O problémové boeingy 737 MAX je v Dubaji zájem
O problémové boeingy 737 MAX je v Dubaji zájem
11:30

O problémové boeingy 737 MAX je v Dubaji zájem

Americký výrobce letecké techniky a letadel Boeing by v úterý na aerosalonu v Dubaji měl podle agentury Reuters...
Boeing Americké akcie
VIG oznámila změny ve způsobu účtování neziskových bytových družstev…
11:11

VIG oznámila změny ve způsobu účtování neziskových bytových družstev v Rakousku

Pojišťovnická skupina VIG oznámila změny ve způsobu účtování neziskových bytových družstev v Rakousku na základě nově...
Vienna Insurance Group (VIG) Pojišťovny
Google spouští streamovací herní službu Stadia
Google spouští streamovací herní službu Stadia
10:48

Google spouští streamovací herní službu Stadia

Americká internetová společnost Google v úterý spouští streamovací herní službu Stadia. Umožňuje hraní her na...
Alphabet (Google) Americké akcie Internet
Asijské akcie se v úterý kvůli nejistotě ohledně obchodního vztahu…
Asijské akcie se v úterý kvůli nejistotě ohledně obchodního vztahu…
10:30

Asijské akcie se v úterý kvůli nejistotě ohledně obchodního vztahu mezi USA a Čínou na směru neshodly

Asijské akciové trhy zakončily úterní obchodování smíšeně, když investory znervóznila pondělní zpráva, že Peking...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
EasyJetu klesl zisk o 26 procent, obnoví dovolenkové balíčky
EasyJetu klesl zisk o 26 procent, obnoví dovolenkové balíčky
10:01

EasyJetu klesl zisk o 26 procent, obnoví dovolenkové balíčky

Britské nízkonákladové aerolinky easyJet snížily kvůli vyšším cenám pohonných hmot a ostré konkurenci celoroční zisk...
Výsledková sezóna Spojené království Doprava
Dodavatel Prevent Group žaluje automobilku Volkswagen
09:42

Dodavatel Prevent Group žaluje automobilku Volkswagen

Dodavatel automobilových součástek Prevent Group zažaloval německou automobilku Volkswagen. Tvrdí, že firma brání...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Ukrajina: Ruský návrh smlouvy o plynu je nepřijatelný
09:00

Ukrajina: Ruský návrh smlouvy o plynu je nepřijatelný

Ruský návrh budoucí podoby smlouvy s Ukrajinou o dodávkách a tranzitu ruského plynu je nepřijatelný. Uvedl to podle...
Ukrajina Rusko Zemní plyn