Česká spořitelna zredukovala cílovou cenu akcií ČEZ na 580 Kč a snížila doporučení na akcie O2 C.R.
|

Česká spořitelna zredukovala cílovou cenu akcií ČEZ na 580 Kč a snížila doporučení na akcie O2 C.R.

Analytik Petr Bártek z České spořitelny potvrdil doporučení "akumulovat" na akcie energetické společnosti ČEZ, snížil ale jejich cílovou cenu na 580 Kč ze 728 Kč z důvodu nižších cen elektřiny. Současně snížil doporučení na cenné papíry telekomunikační firmy O2 Czech Republic na "držet" z "akumulovat", ale zvýšil jejich cílovou cenu na 236 Kč ze 109 Kč.

ČEZ O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Investiční doporučení Energetika Telekomunikace Akcie ČR Analytici ČS Petr Bártek

Bártek uvedl, že ponechává doporučení na akcie ČEZ na stupni "akumulovat" mimo jiné díky dlouhodobému výhledu vývoje cen emisních povolenek. "Akcie ČEZ nabízejí i při současných nízkých cenách elektřiny podle našich odhadů dobrý střednědobý FCF výnos ve výši 10-11 % a pro nejbližší dva roky 7-8% dividendový výnos. Hlavními riziky jsou klesající ceny uhlí ve světě a potenciálně přeplacené akvizice," napsal.

Přehled investičních doporučení na akcie ČEZ (k 29. září 2015)

Analytik uvedl, že ceny uhlí klesly z úrovně 60 dolarů za tunu na asi 50 dolarů za tunu. To způsobilo také pokles cen elektřiny pod úroveň 30 EUR/MWh. "Ve střednědobém horizontu nevidíme pro růst cen uhlí důvod, nicméně změny systému emisního obchodování v Evropě jsou v dlouhodobém výhledu pozitivní pro ceny emisních povolenek," uvedl dále Bártek.

"Na základě FCF (volného cash flow) by ČEZ mohl udržet stabilní dividendy dokonce i při cenách elektřiny na úrovni 30 EUR/MWh. FCF výnos společnosti pro tento rok dosahuje 8 %."

ČEZ 360°: Kupovat, prodávat, nebo držet?
ČEZ patří na pražské burze dlouhodobě mezi nejoblíbenější tituly. Investory v posledních letech zajímá především dividenda, a právě na tu se před kamerami Investičního webu zaměřili Martin Novák (finanční ředitel ČEZ), Michal Šnobr (soukromý investor a analytik z J&T Banky) a Petr Bártek (analytik z České spořitelny). Oba analytici se shodli, že zásadní pro kurz ČEZ bude vývoj cen elektřiny, na akcii mají ale odlišné pohledy.

K výhledu hospodaření podniku v letošním roce analytik uvedl, že odhady Česká spořitelna kvůli neplánovaným odstávkám v jaderných elektrárnách a pozdějšímu zprovoznění nových uhelných elektráren mírně snížila. Výhled EBITDA pro období 2015-2016 ČS snížila o 1-2 % a výhled ukazatele pro rok 2017 snížila o 5 % kvůli levnější elektřině. "Výhled čistého zisku za rok 2015 zůstává téměř nezměněný, a to díky nižším odpisům (pozdější zprovoznění nových elektráren) a nižším úrokovým nákladům. Výhled pro čistý zisk za rok 2016 zvyšujeme o 14 % díky očekávanému vrácení darovací daně z emisních povolenek a vyhranému sporu se SŽDC. Výhled zisku bez jednorázových položek zůstává téměř nezměněn."

ČEZ - hospodářské výsledky za rok 2014 a výhled ČS do roku 2017

"Ceny elektřiny pro letošní a příští rok má již ČEZ ve větší míře zajištěné. Klesající tržní ceny tak jsou reflektovány až v našich odhadech pro rok 2017, které jsme snížili o 9 % a jsou 26 % pod úrovní očekávání za letošní rok," upozornil analytik.

Bártek uvedl, že čeká, že ČEZ nakonec nepodá nabídku na odkoupení německých hnědouhelných aktiv švédské energetické společnosti Vattenfall. "Tisk spekuluje o ceně na úrovni 2-3,5 miliardy EUR, kterou ale vnímáme jako vysokou. Tendr začal 22. září a měl by probíhat do roku 2016. Podle nás jsou tato aktiva vysoce závislá na vývoji cen povolenek a politické situaci. Očekáváme proto, že ČEZ od nabídky nakonec odstoupí."

ČEZ 360°: Poučí se energetický kolos ze své balkánské akviziční odysey?
Akvizice skupiny ČEZ na Balkáně velký úspěch nesklidily. O to žhavější je diskuze o dalších možných akvizičních cílech českého energetického obra. Společnost se nedávno přestala ucházet o Slovenské elektrárne, ve hře ale zůstávají německé hnědouhelné doly a elektrárny švédské energetické firmy Vattenfall, která v úterý vyzvala potenciální zájemce k předložení nabídek na jejich koupi. Půjde ČEZ do boje o aktiva v hodnotě až 3,5 miliardy eur, nebo zvolí cestu decentralizace výroby energie a zaměří se na zelené zdroje elektřiny? To bylo téma pro finančního ředitele ČEZ Martina Nováka, investora a analytika z J&T Banky Michala Šnobra a Petra Bártka, hlavního akciového analytika České spořitelny.

ČEZ nedávno upravil svůj výhled EBITDA pro rok 2015 ze 70 miliard korun na 68 miliard korun kvůli neplánovaným odstávkám jaderných elektráren, zpožděnému zprovoznění hnědouhelné elektrárny v Ledvicích a pomalejšímu řešení problémů ohledně udělení zelených certifikátů v Rumunsku. "Nicméně upravený výhled čistého zisku, který tvoří základ pro dividendy, zůstal na úrovni 27 miliard Kč, což značí stabilní dividendu 40 Kč na akcii při 80% dividendovém výplatním poměru," uvedl analytik. "V roce 2016 očekáváme další odstávky v elektrárně Dukovany, která se připravuje na obnovení licence."

ČEZ 360°: Jak letos dopadne hospodaření? Za rok 2015 firma očekává zisk 27 miliard korun
Za první pololetí 2015 ČEZ dosáhl zisku EBITDA 35,5 miliardy Kč, čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy činil 15,7 miliardy Kč (čistý zisk byl 15,4 miliardy Kč, meziročně -11 %) a za celý letošní rok ČEZ nadále očekává zisk očištěný o mimořádné vlivy 27 miliard Kč. Co by mohlo plán českého energetického gigantu narušit? A jak dopadne hospodaření za celý rok? Téma 360° s hosty Martinem Novákem (finanční ředitel ČEZ), Michalem Šnobrem (soukromý investor a analytik z J&T Banky) a Petrem Bártkem (analytik z České spořitelny).

Odhad dividendy z letošního zisku (výplata v roce 2016) Bártek nezměnil, odhad pro rok 2016 ale zvýšil o 16 % díky očekávaným jednorázovým položkám. Pro rok 2017 čeká snížení dividendy o 9 % v důsledku nižších cen elektřiny (při stabilním 80% výplatním poměru). "Hrubý dividendový výnos očekáváme na úrovni 7-8 % ze zisků pro období 2015/2016, pro období 2017-2019 očekáváme jeho pokles na úroveň kolem 6 %," doplnil.

ČEZ - výhled výše dividendy do roku 2019

O2 může těžit z výplaty emisního ážia i návratu do indexů MSCI

Snížení doporučení na akcie O2 C.R. Bártek vysvětlil předchozím výrazným růstem jejich ceny. "Akcie O2 C.R. se podle ukazatelů EV/EBIT a P/E obchodují přesně na mediánu srovnatelných firem v regionu střední a východní Evropy, zatímco podle našich odhadů stále nabízejí vyšší dividendový výnos 6,5-7,0 %," napsal Bártek.

Cílovou cenu akcií O2 analytik zvýšil v návaznosti na vyšší než očekávané proforma výsledky za rok 2014, odstranění rizikových diskontů (+27 Kč na akcii), očekávanou optimalizaci kapitálové struktury (potenciální vyplacení emisního ážia akcionářům ve výši až 38 Kč na akcii) a přidání prémie na předpokládané budoucí zařazení titulu do benchmarkového indexu MSCI Czech Republic (+16 Kč na akcii). Hlavním rizikem je podle Bártka nezařazení akcií do tohoto indexu a neprovedení kapitálové optimalizace.

Přehled investičních doporučení na akcie O2 C.R. (k 29. září 2015)

"Nejistoty ohledně O2 byly vyřešeny. Firma poskytla historická proforma finanční data, zveřejnila vztahy s CETIN a oznámila, že plánuje vyplatit nejvyšší možné dividendy," zdůraznil Bártek.

O2 reportovala o 6,5 % vyšší než očekávanou historickou proforma úroveň zisku EBITDA, solidní EBITDA za letošní první pololetí a nízkou úroveň odpisů. "Zvyšujeme tak odhad EBITDA o 12 % a odhad čistého zisku o 33 % pro rok 2015. Rovněž zvyšujeme odhady pro střednědobý výhled díky zlepšujícím se tržbám, což je částečně kompenzováno ukončením roamingu."

O2 Czech Republic - hospodářské výsledky za rok 2014 a výhled ČS do roku 2017

O2 zvažuje, že akcionářům vyplatí jednorázovou prémii 38 Kč na akcii. To by mohlo zajistit 17,5% výnos a vést ke kapitálové optimalizaci. Poměr čistého dluhu k EBITDA by po vyplacení této prémie vzrostl pouze k úrovni 1,4.

Akcie O2 by podle Bártka měly být vráceny do indexu MSCI Czech Republic. To však může být částečně kompenzováno prodejem podílů oportunistickými akcionáři. Potenciální technické flow díky MSCI by nicméně mělo být vyšší.

"Nadále předpokládáme, že O2 vyplatí jako dividendu přibližně 100 % čistého zisku. Zvyšujeme tak odhad dividendy na akcii o 27-36 % pro období 2015-2017," dodal Bártek.

Analytik ale zvýšil odhad kapitálových nákladů pro období 2015-2016 v důsledku investice společnosti do pokrytí 3G a 4G sítěmi na Slovensku. Přesto kapitálové náklady dosahují jen asi 7-8 % tržeb v tomto období, ve střednědobém výhledu Bártek čeká jejich pokles na 6 %.

Zdroj: Česká spořitelna
Co musíte ráno vědět (12. listopadu)
Co musíte ráno vědět (12. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (12. listopadu)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jakým tempem rostly v říjnu spotřebitelské ceny v Česku a jak...
Musíte vědět
Americké akciové indexy v pondělí napravily většinu počátečních…
Americké akciové indexy v pondělí  napravily většinu počátečních…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v pondělí napravily většinu počátečních ztrát, Dow posunul maximum díky akciím Boeingu

Akcie ve Spojených státech v pondělí převážně mírně oslabily. Po komentářích amerického prezidenta se investorů opět...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italský Mediaset zvýšil podíl v německé ProSiebenSat.1
včera v 21:00

Italský Mediaset zvýšil podíl v německé ProSiebenSat.1

Italský Mediaset navýšil podíl v německé televizní a rozhlasové společnosti ProSiebenSat.1 o 5,5 procentního bodu na...
Německo Itálie Evropské akcie
Boeing očekává obnovení provozu letounů 737 MAX v lednu
Boeing očekává obnovení provozu letounů 737 MAX v lednu
včera v 18:50

Boeing očekává obnovení provozu letounů 737 MAX v lednu

Americký výrobce letecké techniky Boeing předpokládá, že komerční provoz jeho letadel 737 MAX bude obnoven v lednu....
Boeing Americké akcie
Evropské burzy se v pondělí po eskalaci napětí v Hongkongu na směru…
Evropské burzy se v pondělí po eskalaci napětí v Hongkongu na směru…
včera v 18:00

Evropské burzy se v pondělí po eskalaci napětí v Hongkongu na směru neshodly

Evropské akcie v pondělí uzavřely smíšeně, když trh nepotěšila eskalace napětí v Hongkongu, kde byl postřelen jeden z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Kofola v prvních devíti měsících roku zvýšila prodeje, přestože se…
Kofola v prvních devíti měsících roku zvýšila prodeje, přestože se…
včera v 17:10

Kofola v prvních devíti měsících roku zvýšila prodeje, přestože se neopakovalo loňské mimořádně teplé léto

I přes nepřízeň počasí se nápojářské skupině Kofola ČeskoSlovensko v prvních devíti měsících letošního roku podařilo...
Kofola ČeskoSlovensko Potraviny Akcie ČR
Trh s kryptoměnami v úvodu týdne klesá, bitcoin se pohybuje kolem…
včera v 17:04

Trh s kryptoměnami v úvodu týdne klesá, bitcoin se pohybuje kolem úrovně 8 750 USD

Digitální měny v pondělí převážně ztrácí. Bitcoin kolem 17.00 SELČ podle serveru coinmarketcap.com oslaboval o 1,8 %...
Kryptoměny
Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, akcie Kofoly zdražily o necelá…
Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, akcie Kofoly zdražily o necelá…
včera v 16:45

Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, akcie Kofoly zdražily o necelá 3 %

Pražská burza zakončil pondělní obchodování v zelených číslech, index PX vzrostl o 0,65 % na 1 085,25 bodu. Dařilo se...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ifo: Podmínky ve světové ekonomice jsou nejslabší za deset let
Ifo: Podmínky ve světové ekonomice jsou nejslabší za deset let
včera v 16:03

Ifo: Podmínky ve světové ekonomice jsou nejslabší za deset let

Podmínky ve světové ekonomice se v letošním čtvrtém čtvrtletí dostaly na nejslabší úroveň za posledních deset let....
Světová ekonomika
Ze světa investičních doporučení (11. listopadu)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (11. listopadu)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Státy EU otevřely cestu k sankcím za turecké vrty u Kypru
včera v 14:41

Státy EU otevřely cestu k sankcím za turecké vrty u Kypru

Země Evropské unie otevřely cestu k možnému uvalení sankcí na turecké představitele či organizace zodpovědné za...
Evropská unie Turecko Politika
Adidas uzavře dvě vysoce automatizované továrny v Německu a v USA
Adidas uzavře dvě vysoce automatizované továrny v Německu a v USA
včera v 14:22

Adidas uzavře dvě vysoce automatizované továrny v Německu a v USA

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas uzavře své dvě vysoce automatizované továrny v Německu a ve...
Evropské akcie Německo
ČS: Češi za 30 let zbohatli, rádi spoří a naučili se více využívat…
včera v 14:06

ČS: Češi za 30 let zbohatli, rádi spoří a naučili se více využívat půjčené peníze

Češi za třicet let od pádu komunistického režimu celkově zbohatli, zůstali ale nadále obezřetní a vytváří si úspory. ...
Česká republika Spoření
CVVM: Příznivé hodnocení ekonomické situace zůstalo na maximu
včera v 13:38

CVVM: Příznivé hodnocení ekonomické situace zůstalo na maximu

Současnou ekonomickou situaci Česka hodnotilo v říjnu jako dobrou 52 procent občanů, 12 procent ji vnímá jako špatnou...
Česká republika Česká ekonomika
EY: V příštích 12 měsících plánuje akvizici více než půlka firem
EY: V příštích 12 měsících plánuje akvizici více než půlka firem
včera v 13:20

EY: V příštích 12 měsících plánuje akvizici více než půlka firem

V nadcházejících 12 měsících plánuje akvizici více než polovina světových firem. Hlavním motorem fúzí a akvizic je...
Fúze a akvizice Světová ekonomika
Říjnová inflace byla nižší, než odhadovala ČNB
včera v 13:01

Říjnová inflace byla nižší, než odhadovala ČNB

Říjnová meziroční inflace byla o 0,1 procentního bodu nižší, než odhadovala Česká národní banka ve své prognóze....
Inflace Česká ekonomika Česká republika
Britské ocelárny British Steel zachraňuje čínská firma Jingye
včera v 12:03

Britské ocelárny British Steel zachraňuje čínská firma Jingye

Čínská společnost Jingye Group se dohodla na koupi britského výrobce oceli British Steel. Oznámil to v pondělí...
Fúze a akvizice Ocelářské firmy Spojené království
Analytici: Inflace zůstane v dalších měsících blízko tří procent
včera v 11:42

Analytici: Inflace zůstane v dalších měsících blízko tří procent

Meziroční inflace v Česku se kolem současných úrovní udrží i ve zbytku letošního roku a na počátku příštího by mohla...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Slovenský průmysl v září dál klesal, stavebnictví se zlepšilo
Slovenský průmysl v září dál klesal, stavebnictví se zlepšilo
včera v 11:24

Slovenský průmysl v září dál klesal, stavebnictví se zlepšilo

Slovenský průmysl a stavebnictví zaznamenaly v září rozdílný vývoj. Zatímco produkce průmyslu pokračovala v...
Slovensko Průmysl Stavebnictví