SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na svém zářijovém zasedání ponechala politiku beze změny, zhoršila však výhled vývoje ekonomiky a inflace
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na svém zářijovém zasedání ponechala politiku beze změny, zhoršila však výhled vývoje ekonomiky a inflace

ECB na zářijovém zasedání ponechala dle očekávání základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Kvantitativní uvolňování, které zahájila 9. března, ponechala v nezměněném objemu 60 miliard eur měsíčně. Zároveň však zhoršila svou projekci inflace a růstu HDP pro letošní rok i pro roky 2016 a 2017. Tiskovou konferenci Maria Draghiho, který ve čtvrtek oslavil 68. narozeniny, jsme sledovali živě.

Eurozóna Úrokové sazby ECB Centrální banky Kvantitativní uvolňování

Tisková konference Maria Draghiho

14.32 Draghi: Program QE postupuje bez problémů.

14.33 Draghi: Rozhodli jsme se zvýšit limit pro nákup jednotlivých emisí v rámci kvantitativního uvolňování z 25 % na 33 %.

14.34 Draghi: Současná situace na trzích je natolik volatilní, že jsme nedokázali rozhodnout, zda bude mít dlouhodobé dopady na cenový výhled, nebo bude mít jen přechodný vliv. Situaci monitorujeme. Mezitím budeme pokračovat v nákupech aktiv v objemu 60 miliard eur měsíčně. Mají pokračovat do konce září 2016, případně mohou trvat déle, bude-li to nutné, dokud neuvidíme návrat střednědobého výhledu inflace blízko, ale pod 2 %.

14.36 Draghi: Reálný HDP bude podle všech indikátorů ve druhém čtvrtletí růst podobným tempem jako v prvním kvartálu.

14.37 Draghi: Na globální růst a poptávku po evropském zboží mají dopad zpomalující ekonomiky v rozvíjejícím se světě.

14.38 Draghi: Ekonomické oživení bude pokračovat, avšak pomalejším tempem.

14.39 Draghi: Snižujeme odhad růstu HDP v roce 2016 na 1,7 % oproti předchozím 1,9 % a pro rok 2017 na 1,8 % z dříve předpokládaných 2 %. Meziroční inflace bude v krátkém období velmi nízká, ke konci roku by měla začít růst. V roce 2016 a 2017 by měla dále oživit díky očekávanému ekonomickému oživení. Tento růst inflace však bude pomalejší, než jsme dříve čekali. V roce 2015 očekáváme inflaci na 0,1 % (předchozí projekce byla 0,3 %), pro rok 2016 očekáváme růst cen tempem 1,1 % (předchozí projekce počítala s 1,5% růstem) a pro rok 2017 1,7 % (předchozí projekce předvídala 1,8 %).

14.43 Draghi: Dynamika poskytování úvěrů nefinančním institucím zůstává utlumená. Meziroční tempo růstu objemu domácnostem poskytovaných úvěrů se v červenci zvýšilo na 1,9 % z červnových 1,7 %.

14.44 Draghi: Monetární politika se soustředí na udržení cenové stability ve střednědobém horizontu. Aby však byla plně efektivní, je potřeba, aby se k ní připojovaly také jiné politiky. Je potřeba bojovat efektivními strukturálními reformami s nezaměstnaností a situací na trhu práce.

14.46 Draghi: V následujících měsících bychom mohli zaznamenat negativní míru inflace. Je to ale deflace? ECB se domnívá, že se jedná jen o dočasný stav způsobený poklesem cen ropy. Jsme ochotni konat, jsme připraveni konat a máme možnost konat, bude-li to potřeba.

14.51 Draghi: Finanční podmínky se v poslední době utáhly, obzvláště v posledních dvou týdnech, monetární prostředí však zůstává uvolněné.

V březnu 2014 ECB predikovala pro letošní rok míru inflace na 1,3 %. Nyní čeká 0,1 %.

14.54 Draghi: Kurz eura je důležitý pro růst a inflaci.

Německému indexu DAX se Draghiho slova velmi líbí.

14.55 Draghi: Náš mandát se týká cenové stability, ne měnového kurzu. Neřešili jsme změnu 2% cíle inflace. Nebyli bychom důvěryhodní, kdybychom měnili svůj cíl pokaždé, když se ukáže být poněkud obtížné jej dosáhnout. Takže ne, o změně cíle jsme nemluvili.

14.56 Draghi: Řecko musí prokázat, že se drží dohod a činí potřebné kroky. Je několik různých milníků, které Řecko musí naplnit, než budeme zvažovat možnost nákupu dluhopisů Řecka. Víte, že abychom mohli nakupovat dluhopisy dané země, nesmí tato země být zrovna v revizi záchranného programu, zároveň musí být provedena analýza udržitelnosti dluhu, a pak se také musíme držet dalších pravidel.

15.01 Draghi: Ceny ropy mohou být nízké kvůli poptávce nebo nabídce. V tomto případě se jedná o převis nabídky a pokles poptávky zároveň. Pokud nedojde k druhotnému dopadu, například přelití nízkých cen i do neenergetických složek inflace, mohou být nízké ceny ropy v podstatě pozitivní.

15.03 Draghi: Dnes jsme neřešili, jak bychom QE rozšiřovali. Nejsme ještě v bodě, kdy bychom rozšíření QE považovali za nezbytné.

15.06 Draghi: Naše uvolněná politika se propracovává do reálné ekonomiky, a to nejen v podobě růstu měnových bází M1 a M3, ale také v oživování poskytování úvěrů.

15.08 Draghi: Některé rozvíjející se ekonomiky zpomalují a je nepravděpodobné, že se bude jednat jen o přechodný stav. Teprve se uvidí, zda zažíváme na trzích krátkodobou volatilitu, nebo se bude jednat o trvale volatilní stav. Inflační očekávání jsou poměrně dost volatilní poslední dobou.

15.12 Draghi: Co se týče tématu utečenců, myslím, že by každý Evropan měl být zhrozen tím, k jak tragickým úmrtím dochází na našem prahu. ECB však nemá žádný politický mandát, toto je na evropských vládách.

15.14 Draghi: Náš mandát se týká inflace, nikoli jádrové inflace. Neignorujeme ji, stejně jako neignorujeme ekonomický růst, ale politiku stavíme na celkové inflaci.

15.15 Draghi: Důvodem pro změnu našich predikcí je pokles cen ropy a pomalejší uzavírání produkční mezery.

15.16 Draghi: Očekáváme, že blížící se setkání G20 vrhne více světla na současnou situaci v Číně. Ta však několikrát zdůraznila, že ohledně měnového kurzu dostojí svým závazkům dohodnutým v rámci G20.

15.19 Draghi: Žádný z guvernérů dnes nelobboval za to, abychom měnili program QE, jeho objem nebo tempo. O tom jsme nediskutovali.

15.23 Draghi: Nedostatečná integrace zemí v unii je zdrojem křehkosti unie. Důvodem této pomalé integrace je částečně také historie. Bavíme se o zemích, které spolu dlouho bojovaly. Nyní si však uvědomují, že Evropská unie není jen hospodářský projekt, ale především politický projekt, který by měl zajistit trvalý mír. Přesto integrace není snadná věc. Je to proces, který se pomalu posouvá kupředu. A posouvá se právě tím, jak naráží na výzvy a překonává je.

15.25 Draghi: Bylo by dobré, kdybychom se posunuli k vytvoření jednotné evropské instituce spravující rozpočet.

Tisková konference končí.

"Nejzajímavějšími událostmi na tiskové konferenci ECB byly změna prognózy (růstu HDP a míry inflace na nižší úrovně) a zvýšení limitu pro nákup jednotlivých emisí v rámci kvantitativního uvolňování z 25 % na 33 % (nesmí být dosaženo blokační minority). Obě tyto události zvyšují pravděpodobnost, že by ECB v budoucnosti mohla zintenzivnit podporu ekonomiky. Možné zintenzivnění podpory ekonomiky ovšem není záležitostí blízké budoucnosti. Aby k němu ECB přistoupila, muselo by nejprve dojít k zřetelnému zhoršení stavu ekonomiky, poklesu inflačních očekávání a podstatnému zvýšení rizika, že ECB střednědobě nedosáhne svého inflačního cíle. Lze předpokládat, že než by se něco takového stalo, musely by uplynout měsíce, v letošním roce pravděpodobně k takovému kroku tedy nedojde. Draghi zdůraznil, že ECB může pružně využít řady nástrojů - prodloužit kvantitativní uvolňování, zvýšit jeho objem a měnit další jeho parametry, může také přidat další aktiva do odkupů," okomentoval tiskovou konferenci Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.

Evropské centrální bance stále dělá vrásky nízká inflace, přestože srpnová předběžná data nebyla tak slabá, jak se čekalo. Meziroční tempo inflace v eurozóně v srpnu zůstalo podle rychlého odhadu Eurostatu na úrovni 0,2 %. Čekal se pokles na 0,1 %. Jádrová inflace stagnovala na jednom procentu.

Pozitivní údaj přinesl Eurostat ohledně červencové míry nezaměstnanosti. Ta v eurozóně v červenci klesla na 10,9 % z předchozích 11,1 %, očekávala se stagnace. Míra nezaměstnanosti je tak nejníže od února 2012. V červenci 2014 se míra nezaměstnanosti nacházela na 11,6 %. V celé Evropské unii klesl podíl lidí bez práce na 9,5 % z červnových 9,6 % a z 10,4 % v červenci 2014, nachází se tedy nejníže od června 2011.

Evropská centrální banka v březnu v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace v eurozóně spustila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, zahrnující rozsáhlé nákupy státních dluhopisů. Banka v rámci tohoto programu, který potrvá minimálně do září příštího roku, pumpuje do finančního systému měsíčně kolem 60 miliard eur.

Předpokládalo se, že ECB na zářijovém zasedání ponechá svou měnovou politiku beze změny. Většina analytiků však podle agentury Reuters očekává, že banka časem program kvantitativního uvolňování měnové politiky rozšíří nebo prodlouží.

Podle ABN Amro například existuje 40% možnost, že Mario Draghi a ostatní guvernéři Evropské centrální banky ztratí nervy a ještě rozšíří současný program kvantitativního uvolňování. Hlavní stratég ABN Amro Nick Kounis před zářijovým zasedáním ECB ve své analýze uvedl, že nyní vidí "mnohem větší riziko toho, že ECB na tomto zasedání rozšíří QE". "Tuto možnost vnímáme zhruba jako 40%," napsal Kounis s tím, že obnovený pokles cen ropy bude vyvíjet negativní tlak na inflaci, což je klíčový faktor, který stojí za vyšší pravděpodobností navýšení objemu QE. Zatím se jeho slova nenaplnila.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, MarketWatch, Twitter

Americké akcie v pátek díky vývoji kolem obchodní dohody mezi USA a…
Americké akcie v pátek díky vývoji kolem obchodní dohody mezi USA a…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek díky vývoji kolem obchodní dohody mezi USA a Čínou zpevnily, v týdenním horizontu ale indexy klesly

Akcie ve Spojených státech v pátek posílily. K růstu přispěly pozitivní komentáře z Washingtonu i Pekingu ohledně...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Americký regulátor má ZTE a Huawei za hrozbu národní bezpečnosti
včera v 21:47

Americký regulátor má ZTE a Huawei za hrozbu národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) v pátek jednohlasně označila čínské společnosti Huawei a ZTE za ohrožení...
Telekomunikace Spojené státy americké (USA) Čína
Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD
včera v 21:35

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu...
Turismus a cestovní ruch Výsledková sezóna
Kvůli vyšetřování opouští více zahraničních firem investičních plány…
včera v 20:55

Kvůli vyšetřování opouští více zahraničních firem investičních plány v USA

Od nástupu Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta upouští více zahraničních firem od investičních plánů ve...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Byznys a podnikání
Bloomberg: Ukrajinské dluhopisy lákají zahraniční investory, nejsou…
včera v 18:29

Bloomberg: Ukrajinské dluhopisy lákají zahraniční investory, nejsou ale bez rizika

Ukrajinské dluhopisy v letošním roce lákají zahraniční investory. Jedna z nejlukrativnějších investičních...
Ukrajina Státní dluhopisy Střední a východní Evropa
Evropské akcie zakončily páteční obchodování v plusu, v týdenním…
Evropské akcie zakončily páteční obchodování v plusu, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akcie zakončily páteční obchodování v plusu, v týdenním horizontu přišly zhruba o půl procenta

Evropské akciové trhy v pátek zpevnily, když investoři monitorovali smíšené signály týkající se obchodního sporu mezi...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Gazprom prodal neznámému zájemci akcie za tři miliardy dolarů
včera v 17:03

Gazprom prodal neznámému zájemci akcie za tři miliardy dolarů

Ruský plynárenský gigant Gazprom získal téměř tři miliardy dolarů z prodeje 3,6 % svých akcií. Podíl koupil jediný...
Rusko Zemní plyn
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden přišla o 0,2 %
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden přišla o 0,2 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden přišla o 0,2 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, index PX vzrostl o 0,76 % na 1 081,9 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Česko dělá málo v boji proti změně klimatu, tvrdí uznávaný ekonom
včera v 16:30

Česko dělá málo v boji proti změně klimatu, tvrdí uznávaný ekonom

Česko dělá málo v boji proti klimatickým změnám, v ostatních indikátorech udržitelného rozvoje ale patří ke světové...
Česká republika Ekologie a životní prostředí
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v listopadu…
včera v 16:02

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v listopadu podle finálních dat stoupl na 96,8 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v listopadu vzrostl na 96,8 bodu z 95,5 bodu v říjnu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v listopadu…
včera v 15:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v listopadu podle předběžných dat stoupl na 52,2 bodu, tempo růstu sektoru služeb se rovněž zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v listopadu podle předběžných údajů společnosti Markit stoupl...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (22. listopadu)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (22. listopadu)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v září mírně klesly
včera v 14:30

Kanada: Maloobchodní tržby v září mírně klesly

Kanadské maloobchodní tržby se v září podle očekávání meziměsíčně snížily o 0,1 % po růstu o 0,1 % v srpnu. Tržby bez...
Maloobchod Tržby Kanada
Euro.cz: SAZKA Group vyplatí Komárkově KKCG dividendu 3,8 miliardy Kč
včera v 13:58

Euro.cz: SAZKA Group vyplatí Komárkově KKCG dividendu 3,8 miliardy Kč

Loterijní společnost SAZKA Group vyplatí společnosti KKCG miliardáře Karla Komárka, která je od letošního července...
Sázky a hazard Dividendy
Lagardeová: Eurozóna by se měla více opírat o domácí poptávku
Lagardeová: Eurozóna by se měla více opírat o domácí poptávku
včera v 13:22

Lagardeová: Eurozóna by se měla více opírat o domácí poptávku

Hospodářský růst v eurozóně by se měl začít více opírat o domácí poptávku, aby byl vyváženější a dokázal čelit...
ECB Centrální banky Eurozóna
Celkový dluh obyvatel ČR vzrostl o 144 miliard na 2,41 bilionu Kč
včera v 12:24

Celkový dluh obyvatel ČR vzrostl o 144 miliard na 2,41 bilionu Kč

Objem dluhu obyvatel ČR činil ke konci třetího čtvrtletí 2,41 bilionu korun, a meziročně tak vzrostl o 143,7 miliardy...
Česká republika Zadlužení
Stavební firmy: Stavebnictví příští rok vzroste o 1,7 procenta
včera v 12:04

Stavební firmy: Stavebnictví příští rok vzroste o 1,7 procenta

České stavebnictví příští rok meziročně vzroste o 1,7 procenta, v roce 2021 zpomalí růst na 0,5 procenta. Vyplývá to...
Česká republika Stavebnictví