SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na svém zářijovém zasedání ponechala politiku beze změny, zhoršila však výhled vývoje ekonomiky a inflace
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na svém zářijovém zasedání ponechala politiku beze změny, zhoršila však výhled vývoje ekonomiky a inflace

ECB na zářijovém zasedání ponechala dle očekávání základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Kvantitativní uvolňování, které zahájila 9. března, ponechala v nezměněném objemu 60 miliard eur měsíčně. Zároveň však zhoršila svou projekci inflace a růstu HDP pro letošní rok i pro roky 2016 a 2017. Tiskovou konferenci Maria Draghiho, který ve čtvrtek oslavil 68. narozeniny, jsme sledovali živě.

Eurozóna Úrokové sazby ECB Centrální banky Kvantitativní uvolňování

Tisková konference Maria Draghiho

14.32 Draghi: Program QE postupuje bez problémů.

14.33 Draghi: Rozhodli jsme se zvýšit limit pro nákup jednotlivých emisí v rámci kvantitativního uvolňování z 25 % na 33 %.

14.34 Draghi: Současná situace na trzích je natolik volatilní, že jsme nedokázali rozhodnout, zda bude mít dlouhodobé dopady na cenový výhled, nebo bude mít jen přechodný vliv. Situaci monitorujeme. Mezitím budeme pokračovat v nákupech aktiv v objemu 60 miliard eur měsíčně. Mají pokračovat do konce září 2016, případně mohou trvat déle, bude-li to nutné, dokud neuvidíme návrat střednědobého výhledu inflace blízko, ale pod 2 %.

14.36 Draghi: Reálný HDP bude podle všech indikátorů ve druhém čtvrtletí růst podobným tempem jako v prvním kvartálu.

14.37 Draghi: Na globální růst a poptávku po evropském zboží mají dopad zpomalující ekonomiky v rozvíjejícím se světě.

14.38 Draghi: Ekonomické oživení bude pokračovat, avšak pomalejším tempem.

14.39 Draghi: Snižujeme odhad růstu HDP v roce 2016 na 1,7 % oproti předchozím 1,9 % a pro rok 2017 na 1,8 % z dříve předpokládaných 2 %. Meziroční inflace bude v krátkém období velmi nízká, ke konci roku by měla začít růst. V roce 2016 a 2017 by měla dále oživit díky očekávanému ekonomickému oživení. Tento růst inflace však bude pomalejší, než jsme dříve čekali. V roce 2015 očekáváme inflaci na 0,1 % (předchozí projekce byla 0,3 %), pro rok 2016 očekáváme růst cen tempem 1,1 % (předchozí projekce počítala s 1,5% růstem) a pro rok 2017 1,7 % (předchozí projekce předvídala 1,8 %).

14.43 Draghi: Dynamika poskytování úvěrů nefinančním institucím zůstává utlumená. Meziroční tempo růstu objemu domácnostem poskytovaných úvěrů se v červenci zvýšilo na 1,9 % z červnových 1,7 %.

14.44 Draghi: Monetární politika se soustředí na udržení cenové stability ve střednědobém horizontu. Aby však byla plně efektivní, je potřeba, aby se k ní připojovaly také jiné politiky. Je potřeba bojovat efektivními strukturálními reformami s nezaměstnaností a situací na trhu práce.

14.46 Draghi: V následujících měsících bychom mohli zaznamenat negativní míru inflace. Je to ale deflace? ECB se domnívá, že se jedná jen o dočasný stav způsobený poklesem cen ropy. Jsme ochotni konat, jsme připraveni konat a máme možnost konat, bude-li to potřeba.

14.51 Draghi: Finanční podmínky se v poslední době utáhly, obzvláště v posledních dvou týdnech, monetární prostředí však zůstává uvolněné.

V březnu 2014 ECB predikovala pro letošní rok míru inflace na 1,3 %. Nyní čeká 0,1 %.

14.54 Draghi: Kurz eura je důležitý pro růst a inflaci.

Německému indexu DAX se Draghiho slova velmi líbí.

14.55 Draghi: Náš mandát se týká cenové stability, ne měnového kurzu. Neřešili jsme změnu 2% cíle inflace. Nebyli bychom důvěryhodní, kdybychom měnili svůj cíl pokaždé, když se ukáže být poněkud obtížné jej dosáhnout. Takže ne, o změně cíle jsme nemluvili.

14.56 Draghi: Řecko musí prokázat, že se drží dohod a činí potřebné kroky. Je několik různých milníků, které Řecko musí naplnit, než budeme zvažovat možnost nákupu dluhopisů Řecka. Víte, že abychom mohli nakupovat dluhopisy dané země, nesmí tato země být zrovna v revizi záchranného programu, zároveň musí být provedena analýza udržitelnosti dluhu, a pak se také musíme držet dalších pravidel.

15.01 Draghi: Ceny ropy mohou být nízké kvůli poptávce nebo nabídce. V tomto případě se jedná o převis nabídky a pokles poptávky zároveň. Pokud nedojde k druhotnému dopadu, například přelití nízkých cen i do neenergetických složek inflace, mohou být nízké ceny ropy v podstatě pozitivní.

15.03 Draghi: Dnes jsme neřešili, jak bychom QE rozšiřovali. Nejsme ještě v bodě, kdy bychom rozšíření QE považovali za nezbytné.

15.06 Draghi: Naše uvolněná politika se propracovává do reálné ekonomiky, a to nejen v podobě růstu měnových bází M1 a M3, ale také v oživování poskytování úvěrů.

15.08 Draghi: Některé rozvíjející se ekonomiky zpomalují a je nepravděpodobné, že se bude jednat jen o přechodný stav. Teprve se uvidí, zda zažíváme na trzích krátkodobou volatilitu, nebo se bude jednat o trvale volatilní stav. Inflační očekávání jsou poměrně dost volatilní poslední dobou.

15.12 Draghi: Co se týče tématu utečenců, myslím, že by každý Evropan měl být zhrozen tím, k jak tragickým úmrtím dochází na našem prahu. ECB však nemá žádný politický mandát, toto je na evropských vládách.

15.14 Draghi: Náš mandát se týká inflace, nikoli jádrové inflace. Neignorujeme ji, stejně jako neignorujeme ekonomický růst, ale politiku stavíme na celkové inflaci.

15.15 Draghi: Důvodem pro změnu našich predikcí je pokles cen ropy a pomalejší uzavírání produkční mezery.

15.16 Draghi: Očekáváme, že blížící se setkání G20 vrhne více světla na současnou situaci v Číně. Ta však několikrát zdůraznila, že ohledně měnového kurzu dostojí svým závazkům dohodnutým v rámci G20.

15.19 Draghi: Žádný z guvernérů dnes nelobboval za to, abychom měnili program QE, jeho objem nebo tempo. O tom jsme nediskutovali.

15.23 Draghi: Nedostatečná integrace zemí v unii je zdrojem křehkosti unie. Důvodem této pomalé integrace je částečně také historie. Bavíme se o zemích, které spolu dlouho bojovaly. Nyní si však uvědomují, že Evropská unie není jen hospodářský projekt, ale především politický projekt, který by měl zajistit trvalý mír. Přesto integrace není snadná věc. Je to proces, který se pomalu posouvá kupředu. A posouvá se právě tím, jak naráží na výzvy a překonává je.

15.25 Draghi: Bylo by dobré, kdybychom se posunuli k vytvoření jednotné evropské instituce spravující rozpočet.

Tisková konference končí.

"Nejzajímavějšími událostmi na tiskové konferenci ECB byly změna prognózy (růstu HDP a míry inflace na nižší úrovně) a zvýšení limitu pro nákup jednotlivých emisí v rámci kvantitativního uvolňování z 25 % na 33 % (nesmí být dosaženo blokační minority). Obě tyto události zvyšují pravděpodobnost, že by ECB v budoucnosti mohla zintenzivnit podporu ekonomiky. Možné zintenzivnění podpory ekonomiky ovšem není záležitostí blízké budoucnosti. Aby k němu ECB přistoupila, muselo by nejprve dojít k zřetelnému zhoršení stavu ekonomiky, poklesu inflačních očekávání a podstatnému zvýšení rizika, že ECB střednědobě nedosáhne svého inflačního cíle. Lze předpokládat, že než by se něco takového stalo, musely by uplynout měsíce, v letošním roce pravděpodobně k takovému kroku tedy nedojde. Draghi zdůraznil, že ECB může pružně využít řady nástrojů - prodloužit kvantitativní uvolňování, zvýšit jeho objem a měnit další jeho parametry, může také přidat další aktiva do odkupů," okomentoval tiskovou konferenci Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.

Evropské centrální bance stále dělá vrásky nízká inflace, přestože srpnová předběžná data nebyla tak slabá, jak se čekalo. Meziroční tempo inflace v eurozóně v srpnu zůstalo podle rychlého odhadu Eurostatu na úrovni 0,2 %. Čekal se pokles na 0,1 %. Jádrová inflace stagnovala na jednom procentu.

Pozitivní údaj přinesl Eurostat ohledně červencové míry nezaměstnanosti. Ta v eurozóně v červenci klesla na 10,9 % z předchozích 11,1 %, očekávala se stagnace. Míra nezaměstnanosti je tak nejníže od února 2012. V červenci 2014 se míra nezaměstnanosti nacházela na 11,6 %. V celé Evropské unii klesl podíl lidí bez práce na 9,5 % z červnových 9,6 % a z 10,4 % v červenci 2014, nachází se tedy nejníže od června 2011.

Evropská centrální banka v březnu v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace v eurozóně spustila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, zahrnující rozsáhlé nákupy státních dluhopisů. Banka v rámci tohoto programu, který potrvá minimálně do září příštího roku, pumpuje do finančního systému měsíčně kolem 60 miliard eur.

Předpokládalo se, že ECB na zářijovém zasedání ponechá svou měnovou politiku beze změny. Většina analytiků však podle agentury Reuters očekává, že banka časem program kvantitativního uvolňování měnové politiky rozšíří nebo prodlouží.

Podle ABN Amro například existuje 40% možnost, že Mario Draghi a ostatní guvernéři Evropské centrální banky ztratí nervy a ještě rozšíří současný program kvantitativního uvolňování. Hlavní stratég ABN Amro Nick Kounis před zářijovým zasedáním ECB ve své analýze uvedl, že nyní vidí "mnohem větší riziko toho, že ECB na tomto zasedání rozšíří QE". "Tuto možnost vnímáme zhruba jako 40%," napsal Kounis s tím, že obnovený pokles cen ropy bude vyvíjet negativní tlak na inflaci, což je klíčový faktor, který stojí za vyšší pravděpodobností navýšení objemu QE. Zatím se jeho slova nenaplnila.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, MarketWatch, Twitter

Co musíte ráno vědět (4. prosince)
Co musíte ráno vědět (4. prosince)
před 23 minutami

Co musíte ráno vědět (4. prosince)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, kdo si zase vyšlápne na Facebook a jak vypadá optimismus na...
Musíte vědět
Vláda USA viní Facebook z diskriminace vůči domácí pracovní síle
včera v 22:48

Vláda USA viní Facebook z diskriminace vůči domácí pracovní síle

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo Facebook, že se dopouští diskriminace vůči potenciálním zaměstnancům ze...
Facebook Sociální sítě Internet
Americké akcie ve čtvrtek převážně posílily, index S&P 500 stanovil…
Americké akcie ve čtvrtek převážně posílily, index S&P 500 stanovil…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek převážně posílily, index S&P 500 stanovil nové absolutní maximum

Americké akcie ve čtvrtek převážně zpevnily. Většinu předchozích zisků ovšem ke konci obchodování smazaly po zprávě...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Facebook hlásí, že bude mazat nepravdy o vakcínách proti covidu-19
včera v 18:19

Facebook hlásí, že bude mazat nepravdy o vakcínách proti covidu-19

Společnost Facebook ve čtvrtek oznámila, že začne na svých platformách mazat dezinformace o vakcínách proti nemoci...
Facebook Koronavirus
Evropské akcie ve čtvrtek opět skončily smíšeně, hlavním důvodem…
Evropské akcie ve čtvrtek opět skončily smíšeně, hlavním důvodem…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek opět skončily smíšeně, hlavním důvodem nejistoty byl brexit

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek opět skončily se smíšenými výsledky. Hlavním faktorem, který přinesl...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu vzrostla
Pražská burza ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu vzrostla
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu vzrostla

Pražská burza ve čtvrtek po třech dnech poklesu otočila směr. Index PX posílil o 0,45 % na 966,04 bodu. V plusu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ryanair si objednal dalších 75 letadel Boeing 737 MAX
včera v 16:44

Ryanair si objednal dalších 75 letadel Boeing 737 MAX

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair si objednala dalších 75 letadel Boeing 737 MAX v katalogové hodnotě...
Doprava Boeing
USA: Aktivita v nevýrobním sektoru v listopadu nenadchla
včera v 16:00

USA: Aktivita v nevýrobním sektoru v listopadu nenadchla

Index nákupních manažerů mimo výrobní sektor od Institute of Supply Management dosáhl v listopadu hodnoty 55,9 bodu....
Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
S&P Dow Jones Indices začne sestavovat indexy pro kryptoměny
včera v 15:19

S&P Dow Jones Indices začne sestavovat indexy pro kryptoměny

Společnost S&P Dow Jones Indices začne v příštím roce sestavovat indexy pro kryptoměny. Stala se tak dalším finančním...
Indexy S&P 500 Dow Jones
EU zvažuje krizový fond bez Maďarska a Polska
včera v 14:46

EU zvažuje krizový fond bez Maďarska a Polska

Evropská komise by v případě pokračování rozpočtové krize, kdy Budapešť a Varšava blokují dohodu o budoucí podobě...
Evropská unie Rozpočet Maďarsko
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA po dvou týdnech růstu…
včera v 14:30

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA po dvou týdnech růstu klesl

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 28. listopadu nově 712 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
Studie: Schválené změny daní zvýší růst ekonomiky o 0,9 procentního…
včera v 14:18

Studie: Schválené změny daní zvýší růst ekonomiky o 0,9 procentního bodu

Aktuálně sněmovnou schválené změny daní v podobě zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23 % a...
Česká ekonomika Hospodářský růst Daně
Ze světa investičních doporučení (3. prosince)
včera v 13:30

Ze světa investičních doporučení (3. prosince)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu překonaly očekávání
včera v 11:02

Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu překonaly očekávání

Maloobchodní tržby v eurozóně se v říjnu zvýšily výrazněji, než se očekávalo. Přispěl k tomu zejména silný růst...
Eurozóna Evropská ekonomika Maloobchod
Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila
Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila
včera v 10:37

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila, reagovala na obnovené plošné uzávěry ekonomik kvůli...
Evropská ekonomika Eurozóna Indexy nákupních manažerů (PMI)
Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou…
Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou…
včera v 10:30

Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou zůstala jen Čína

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo většinou v plusu. Pod nulou uzavřel jen čínský...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii