Čína nakupuje v Česku: Většinový podíl v Pivovarech Lobkowicz nezíská jejich šéf Zdeněk Radil, ale čínská CEFC. Ta koupí také téměř 50% podíl v dopravci Travel Service
|

Čína nakupuje v Česku: Většinový podíl v Pivovarech Lobkowicz nezíská jejich šéf Zdeněk Radil, ale čínská CEFC. Ta koupí také téměř 50% podíl v dopravci Travel Service

Čínská skupina China Energy Company (CEFC) převezme spolu s partnery podíl 79,4 % ve skupině Pivovary Lobkowicz Group. Transakce má hodnotu 1,9 miliardy Kč. CEFC také získá téměř poloviční podíl v leteckém dopravci Travel Service a stane se též strategickým partnerem firmy Médea Group a vydavatelství Empresa Media, majitele TV Barrandov. Příslušné dokumenty v sobotu podepsali zástupci firem za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana, který je na oficiální návštěvě Číny. Již v pátek CEFC získala většinový podíl ve fotbalovém klubu Slavia Praha.

Pivovary Lobkowicz Akcie ČR Fúze a akvizice Čína Pivo Doprava Média Televize

Kupujícím 79,4 % akcií pivovarnické skupiny Lobkowicz se dle podepsaných smluv stává nově založená firma LAPASAN, v níž drží většinový 70% podíl CEFC. 20% podíl v novém podniku má společnost J&T Private Equity Group, 10 % pak generální ředitel a spolumajitel Pivovarů Lobkowicz Zdeněk Radil.

Součástí uzavřených dohod je také právo Zdeňka Radila navýšit svůj podíl na transakci v případě úspěšného naplňování obchodní strategie Pivovarů Lobkowicz o dalších 10 %. Transakce by měla být vypořádána do 14. září.

"Oznámení znamená konec nejistoty, zda pan Radil získá financování plánovaného převzetí PLG za cenu 204,7 Kč za akcii. Vstup silného čínského investora dává naději, že firma zrychlí svoji expanzi na čínském trhu, kam letos vstoupila. Přebírající společnost (LAPSAN, s.r.o.) bude mít povinnost do 30 dnů od uzavření transakce a jejího schválení ze strany ČNB podat nabídku na převzetí minoritním akcionářům. Cena povinné nabídky bude pravděpodobně na úrovni ceny převzetí. Očekáváme, že cena akcií PLG postupně sníží aktuální 3,8% diskont vůči ceně převzetí. V ceně za převzetí vidíme solidní prémii vůči férové hodnotě PLG (naše roční cílová cena je 191 Kč za akcii)," uvedl Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

U piva nezůstalo

Skupina CEFC současně podepsala dohodu s českou leteckou společností Travel Service, na jejímž základě postupně získá v podniku až 49,92% podíl. Základní jmění firmy Travel Service se má zvýšit nejméně o miliardu korun. Travel Service drží podíl 34 % v Českých aeroliniích.

Dohoda předpokládá, že CEFC v prvním kroku získá v leteckém dopravci Travel Service 10% podíl, následujícím krokem bude nabytí dalších 39,92 % akcií, třetím pak zmíněné zvýšení základního jmění české společnosti.

Další dohodou bylo uzavření strategického partnerství s firmou Médea Group a vydavatelstvím Empresa Media, jež je vlastníkem TV Barrandov.

"CEFC je mimořádně silným finančním a strategickým partnerem a partnerství s ním umožní další rozvoj naší mediální skupiny," řekl k transakci předseda představenstva společností Barrandov Televizní Studio, Empresa Media a Médea Group Jaromír Soukup.

Známý kritik provázanosti české politiky a byznysu Erik Best k tomu poznamenává: "Před svým odjezdem do Pekingu hájil Miloš Zeman své rozhodnutí zúčastnit se tam vojenské přehlídky tím, že za 2. světové války zemřelo 16 milionů Číňanů. Bohuslav Sobotka říkal to samé, což jsme přisoudili stanovisku, které jim asi připravil dealmaker Jaroslav Tvrdík. Teď, když čínská CEFC oznámila řadu investic do českých společností, je zřejmé, proč Zeman odmítl návštěvu odvolat bez ohledu na to, kolik jeho unijních protějšků se jí vyhnulo. Obchody už byly ujednány a Zeman potřeboval do Číny jet proto, aby jim dodal lesk svým úřadem. Pavel Páral má nejspíše pravdu, když v pondělní E15 píše, že investice do českých médií, fotbalu a piva jsou pouze marketingovým tahem. Vytvářejí dojem nevyhnutelnosti. Až se čínské peníze snesou na Česko a začnou skupovat energetická aktiva původně vysátá z ČEZ, strategické důsledky budou zapomenuty stejně rychle jako čínští vojáci."

Čínský vstup do Česka

Premiér Bohuslav Sobotka i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (oba ČSSD) uzavřené dohody vítají. V případě, že si Čína vybere Česko jako určitou bránu do Evropy, bude z toho republika podle Sobotky profitovat. Novinářům v sobotu řekl, že dosavadní rozsah čínských investic není tak velký, aby měl vzbuzovat obavy. V porovnání se zeměmi jako Německo, Francie, Nizozemsko nebo Jižní Korea jsou čínské investice podle premiéra stále poměrně nízké.

"Potřebujeme, aby zahraniční investice, které tady jsou, byly z mnoha různých zemí, protože nikdy úplně bezpečně nevíme, co se v té které zemi stane, a pak třeba by ty investice mohly vyschnout," řekl novinářům Mládek. "V 90. letech byla ČR oknem do Evropy pro japonské firmy, v letech nultých to bylo pro korejské firmy, nebo stále ještě je, a teď je prostor pro čínské firmy," poznamenal. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že investicím mohlo napomoci i to, že Zeman má čínského poradce ze společnosti CEFC.

"Čínská CEFC investuje v Česku, jako kdyby vyrazila na víkendový nákup do obchodního centra. Vzhledem k tomu, že nejde o investice na zelené louce, tedy investice do nových výrobních kapacit, nebude jejich krátkodobý a střednědobý dopad na českou ekonomiku nijak patrný. Pokud se ovšem nerozhodne pro výrazné navýšení kapitálu svých nových akvizic v ČR," řekl ČTK analytik z poradenské firmy Deloitte David Marek. Investice CEFC a Bank of China jsou podle něj předzvěstí příchodu čínského kapitálu do ČR. Mnohé další čínské firmy mohou následovat, zejména do oblastí, jako jsou zpracovatelský průmysl a finanční sektor.

Ekonom z finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda vidí vstup CEFC do českých firem jako pozitivní věc. Naopak možným negativem je podle něj neprůhlednost české pobočky firmy, která vznikla letos v červnu v Praze. V jejích orgánech figuruje exministr obrany a současný předseda česko-čínské obchodní komory Jaroslav Tvrdík a jeden čínský vyšší manažer společnosti. Jedna ze spekulací na trhu má za to, že firma by nakonec mohla ovládnout České aerolinie, v nichž drží 34 % akcií právě Travel Service.

"Není to negativum, ale jistě věc, na kterou je potřeba hledět se zvýšenou pozorností, a to zejména kvůli potenciálnímu střetu zájmů pramenícímu z propojení obchodních a politických zájmů," podotkl Kovanda. Na druhou stranu vstup CEFC do českých společností podle něj ukazuje na to, že Česko je v Číně vnímáno jako bezpečný trh mající potenciál zvýšit její reputaci.

Dosavadní investice CEFC jsou zatím počítány v nižších miliardách korun, dopad na českou ekonomiku tak bude zatím málo významný, míní obchodní ředitel Sirius Investments Radim Dohnal. Podstatné podle něj ale je to, že není zřejmé, kdo za CECF stojí a o čí kapitál jde. "Zatím se ví, že největší akcionář mající přes 70 % je Singapore Petrochemical & Energy Development. O té se neví skoro nic, ani jejich webová stránka není k nalezení. Navíc tato singapurská firma vznikla až koncem loňského roku," poznamenal.

Čínské firmy přitom v Česku zatím moc neinvestovaly, dosud vytvořily něco přes 1 000 pracovních míst. K největší investicím zatím patřily továrna výrobce LCD televizorů Changhong Europe Electric u Nymburka nebo závod státní společnosti Shanghai Maling na výrobu konzervovaného masa na Teplicku.

Společnost CEFC, která byla založena v roce 1980, je největší soukromou firmou v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně. Podnik působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu, kde se věnuje zpracování, skladování a distribuci ropných, agrochemických, petrochemických a plynových produktů. Zastoupení má například v USA, Velké Británii, Kanadě, Mexiku, Rusku, Spojených arabských emirátech, Jižní Koreji, Indonésii, Singapuru nebo Japonsku.

Zdroj: ČTK
Šéf íránské diplomacie kvůli změně programu nepojede do Davosu
před hodinou

Šéf íránské diplomacie kvůli změně programu nepojede do Davosu

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf se nezúčastní Světového ekonomického fóra, které začíná v úterý ve...
Írán Politika
Pražská burza v úvodu týdne mírně oslabila, dolů ji stáhly zejména…
Pražská burza v úvodu týdne mírně oslabila, dolů ji stáhly zejména…
před hodinou

Pražská burza v úvodu týdne mírně oslabila, dolů ji stáhly zejména akcie Erste a Monety

Pražská burza v pondělí po ranním vzestupu nakonec oslabila. Index PX klesl o 0,14 procenta na 1 131,45 bodu. Za...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Podnikatelé: Důsledkem digitální daně může být ztráta trhů
16:24

Podnikatelé: Důsledkem digitální daně může být ztráta trhů

Důsledkem zavedení takzvané digitální daně v ČR by mohla být ztráta trhů českých podnikatelů, nižší...
Česká republika Daně
Digitální měny v úvodu týdne převážně rostou, bitcoin se drží nad…
16:02

Digitální měny v úvodu týdne převážně rostou, bitcoin se drží nad úrovní 8 600 USD

Trh s kryptoměnami se v pondělí pohybuje v zelených číslech. Bitcoin kolem 16.00 SEČ podle serveru coinmarketcap.com...
Bitcoin Kryptoměny
Významný zákazník Boeingu firmu vyzval, ať nepoužívá název MAX
Významný zákazník Boeingu firmu vyzval, ať nepoužívá název MAX
15:20

Významný zákazník Boeingu firmu vyzval, ať nepoužívá název MAX

Šéf společnosti Air Lease Steven Udvar-Hazy vyzval amerického výrobce letadel Boeing, aby přestal u svých letounů...
Boeing Americké akcie
Britský řetězec 22 obchodních domů Beales je v nucené správě
14:51

Britský řetězec 22 obchodních domů Beales je v nucené správě

Řetězec obchodních domů Beales, jeden z nejstarších v Británii, skočil v nucené správě. Firmu teď vede auditorská...
Spojené království Bankrot
Finančním ředitelem Sazka Group se stane Brit Kenneth Morton
14:24

Finančním ředitelem Sazka Group se stane Brit Kenneth Morton

Finančním ředitelem loterijní společnosti Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka se od února stane Brit...
Management Sázky a hazard
MMF zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok
MMF zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok
14:01

MMF zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok

Mezinárodní měnový fond zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok. Zatímco letos čeká proti...
Světová ekonomika Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
ČEZ by mohl rámcovou smlouvu týkající se Dukovan s vládou podepsat v…
13:23

ČEZ by mohl rámcovou smlouvu týkající se Dukovan s vládou podepsat v první polovině roku

Česká vláda by s energetickou firmou ČEZ mohla v první polovině roku podepsat rámcovou smlouvu na projekt týkající se...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
Čína zpřesnila směrem vzhůru údaje o HDP za roky 2014–2018
Čína zpřesnila směrem vzhůru údaje o HDP za roky 2014–2018
12:52

Čína zpřesnila směrem vzhůru údaje o HDP za roky 2014–2018

Čína zpřesnila údaje o hrubém domácím produktu za období 2014 až 2018 o jednu desetinu procentního bodu vzhůru za...
Čína HDP Hospodářský růst
Macron láká zahraniční investice, přijme 180 byznysmenů
12:04

Macron láká zahraniční investice, přijme 180 byznysmenů

Francouzský prezident Emmanuel Macron se snaží přilákat zahraniční firmy, k čemuž využívá i nejistoty kolem...
Francie Investice
Nezaměstnanost na Slovensku v prosinci zůstala na 4,92 procenta
Nezaměstnanost na Slovensku v prosinci zůstala na 4,92 procenta
11:45

Nezaměstnanost na Slovensku v prosinci zůstala na 4,92 procenta

Míra nezaměstnanosti na Slovensku loni v prosinci dosáhla 4,92 procenta a ve srovnání s listopadem se nezměnila....
Slovensko Nezaměstnanost
Stávky ve Francii mají podle vlády jen omezený dopad na ekonomiku
Stávky ve Francii mají podle vlády jen omezený dopad na ekonomiku
11:27

Stávky ve Francii mají podle vlády jen omezený dopad na ekonomiku

Současná rekordně dlouhá vlna demonstrací a stávek namířených proti plánu důchodové reformy ve Francii bude mít pouze...
Francie HDP Hospodářský růst
ČEZ zredukoval počet možných zájemců o rumunská aktiva
11:11

ČEZ zredukoval počet možných zájemců o rumunská aktiva

Energetická skupina ČEZ zúžila okruh zájemců o její rumunská aktiva. Podle předchozích informací by vážné nabídky ze...
Energetika ČEZ Rumunsko
Loni mělo 2 153 miliardářů větší majetek než 4,6 miliardy lidí…
Loni mělo 2 153 miliardářů větší majetek než 4,6 miliardy lidí…
10:51

Loni mělo 2 153 miliardářů větší majetek než 4,6 miliardy lidí dohromady

Dvacet dva nejbohatších mužů světa má větší majetek než všechny ženy v Africe dohromady. Ve zprávě o nerovnosti,...
Bohatství Chudoba Nejbohatší investoři a byznysmeni
Asijské akcie v úvodu týdne převážně zpevnily, zlevnily ale akcie v…
Asijské akcie v úvodu týdne převážně zpevnily, zlevnily ale akcie v…
10:30

Asijské akcie v úvodu týdne převážně zpevnily, zlevnily ale akcie v Hongkongu

Asijské akciové trhy v pondělí převážně zpevnily poté, co čínská centrální banka pro leden ponechala beze změny jak...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
HN: USA hrozí Česku odvetou za zavedení digitální daně
10:00

HN: USA hrozí Česku odvetou za zavedení digitální daně

Spojené státy varují, že kvůli takzvané digitální dani zavedou vůči Česku odvetná opatření. Hospodářským novinám to...
Daně Spojené státy americké (USA) Česká republika
Divize mobilních telefonů Samsungu má nového šéfa
Divize mobilních telefonů Samsungu má nového šéfa
09:39

Divize mobilních telefonů Samsungu má nového šéfa

Jihokorejská společnost Samsung Electronics má nového šéfa divize mobilních telefonů. Stal se jím jedenapadesátiletý...
Samsung Jižní Korea Mobilní telefony