Inflace zpomaluje. Spotřebitelské ceny v Česku v srpnu klesly meziměsíčně o 0,2 %, meziročně vzrostly o 0,3 %
|

Inflace zpomaluje. Spotřebitelské ceny v Česku v srpnu klesly meziměsíčně o 0,2 %, meziročně vzrostly o 0,3 %

Spotřebitelské ceny klesly v srpnu oproti červenci o 0,2 %. Tento vývoj ovlivnilo zejména snížení cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle alkoholické nápoje a tabák. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 0,3 %, což bylo o 0,2 procentního bodu méně než v červenci.

Česká ekonomika Inflace Česká republika

"Meziroční růst spotřebitelských cen dosáhl v srpnu 0,3 %, a zpomalil tak z červencových 0,5 %. Aktuální hodnota je v souladu s naší prognózou a mírně pod tržním konsenzem. V meziměsíčním srovnání došlo k poklesu cen o 0,2 %. Hlavním důvodem bylo oproti červenci snížení cen v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje a alkoholické nápoje a tabák," okomentoval zprávu Jiří Polanský, analytik z České spořitelny.

"Ve zpomalení meziroční inflace se promítají dva klíčové faktory. Jednak jde o prohloubení cenového poklesu vlivem cen pohonných hmot, které byly v srpnu nižší oproti loňskému roku o 12 %. Druhým důvodem je vývoj cen některých potravin, kde také došlo ke prohloubení poklesu jejich cen. Do aktuálního vývoje cen tak opět promlouvají spíše necyklické faktory (ceny pohonných hmot a potravin). Ty budou působit i nadále, v meziročním srovnání bude hrát úlohu také vysoká základna z loňského roku. Proti těmto efektům působí oživující česká ekonomika a postupně se zvyšující mzdový růst, které budou postupně zvyšovat cyklickou složku inflace (korigovaná inflace bez pohonných hmot). Celkově se ale nedá očekávat výraznější zvýšení cen, neboť ekonomický vývoj v zahraničí, který výrazně promlouvá do vývoje české ekonomiky, je stále relativně křehký, a to včetně nízkých inflačních tlaků, které si následně dovážíme do ČR. V meziročním srovnání na konci letošního roku očekáváme skokové zvýšení cen z důvodu vymizení vysoké základny," dodal Polanský.

Meziměsíční pokles spotřebitelských cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje ovlivnil především pokles cen ovoce o 2,9 % a zeleniny o 1,7 %, z toho ceny brambor klesly o 9,2 %. Pokles cen nastal i u dalších druhů potravin. Ceny chleba byly nižší o 1,9 %, vajec o 7,7 %, sýrů o 1,2 %, jogurtů o 3,9 %, ostatních mléčných výrobků o 1,9 %, másla o 2,6 %, cukru o 1,8 %, nealkoholických nápojů o 1,5 %. V oddíle alkoholické nápoje a tabák klesly ceny alkoholických nápojů o 1,9 %. Pokles cen v oddíle odívání a obuv ovlivnilo snížení cen obuvi o 2,1 %. V oddíle doprava klesly ceny pohonných hmot o 1,7 %.

Na zvyšování celkové úrovně spotřebitelských cen v srpnu působil především růst cen v oddíle rekreace a kultura vlivem zvýšení sezónních cen dovolených s komplexními službami o 2,7 %. Z potravin vzrostly zejména ceny běžného pečiva o 1,7 %, těstovin o 1,1 %, drůbeže o 1,7 %, mléka o 0,8 %, jedlých olejů o 4,8 %, nečokoládových cukrovinek o 2,5 %.

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,5 %, zatímco ceny služeb o 0,3 % vzrostly.

Česká republika - míra inflace (srpen 2015)

"Inflace byla již druhý měsíc po sobě pod očekáváním ČNB (+0,7 %), což ale bylo způsobeno převážně nižšími cenami potravin a poklesem cen ropy. Jedná se tak zejména o nabídkové faktory, zatímco jádrová inflace se udržuje nad 1 %. Z tohoto pohledu vývoj inflace nepředstavuje z pohledu ČNB významnější problém," vysvětlil hlavní ekonom ING Jakub Seidler. "Solidní růst mezd ve 2. čtvrtletí totiž ukázal, že se v ekonomice nevytváří deflační očekávání, které by se projevovalo ve mzdovém vyjednávání a znemožňovalo nastartovat rychlejší růst mezd. A právě toho se ČNB na začátku letošního roku obávala v souvislosti s citelným poklesem inflace z důvodu nižších cen ropy."

"Inflace je 0,4 procentního bodu pod prognózou ČNB a centrální banku data jistě utvrdí v názoru, že je potřeba držet kurzový závazek 27 EUR/CZK v platnosti alespoň do druhé poloviny roku 2016," doplnil Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o 0,3 %, což je o 0,2 procentního bodu méně než v červenci. V oddíle doprava se prohloubil cenový pokles vlivem cen pohonných hmot, které byly v srpnu meziročně nižší o 12,0 % (v červenci o 10,8 %). Rovněž v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje pokles cen u řady potravin zesílil. Ceny chleba klesly o 3,2 % (v červenci o 1,2 %), mouky o 8,0 % (v červenci o 2,1 %), sýrů a jogurtů shodně o 8,1 % (v červenci o 7,7 %, resp. o 0,5 %), ostatních mléčných výrobků o 5,4 % (v červenci o 4,5 %), cukru o 18,6 % (v červenci o 16,8 %). Ceny vajec přešly v srpnu v pokles o 5,5 % z růstu o 5,3 % v červenci. Podobně ceny nealkoholických nápojů klesly o 0,8 % (v červenci růst o 2,6 %). Růst cen ovoce zpomalil na 6,2 % z 10,1 % v červenci. Zpomalení meziročního cenového růstu nastalo i v oddíle ostatní zboží a služby, kde zpomalil zejména růst cen finančních služeb v srpnu na 4,7 % ze 7,5 % v červenci. Důvodem byl jejich vyšší meziměsíční nárůst v srpnu 2014.

Na zvyšování cenové hladiny měly v srpnu největší vliv ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde ceny tabákových výrobků vzrostly o 8,8 %. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny vodného o 3,4 %, stočného o 2,8 %, čistého nájemného o 0,7 %, tepla o 2,3 %. Ceny elektřiny byly meziročně nižší o 0,4 %. Růst cen v oddíle rekreace a kultura ovlivnilo zejména zvýšení cen dovolených s komplexními službami o 6,4 %. V oddíle odívání a obuv byly vyšší ceny obuvi o 9,3 % a ceny oděvů o 0,4 %. V oddíle stravování a ubytování byly vyšší ceny stravovacích služeb o 1,6 % a ubytovacích služeb o 0,4 %. V oddíle ostatní zboží a služby vzrostly ceny pojištění o 2,5 % a ceny finančních služeb o 4,7 %. Z potravin se zvýšily zejména ceny zeleniny o 11,0 %, z toho ceny brambor o 19,8 %.

Na snižování meziroční cenové hladiny působil v srpnu nadále pokles cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, doprava, zdraví (vliv zrušení regulačních poplatků).

Ceny zboží úhrnem se oproti srpnu loňského roku nezměnily, ceny služeb vzrostly o 0,8 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného byl meziročně 100,3 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v srpnu 0,4 %.

Zdroj: ČSÚ
Co musíte ráno vědět (21. října)
Co musíte ráno vědět (21. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (21. října)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, které velké americké společnosti čelí miliardovým pokutám a proč se...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát. Vzrostly…
Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát. Vzrostly…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát. Vzrostly naděje na dohodu o podpoře ekonomiky

Americké akcie v úterý zpevnily. Přispěl k tomu optimismus ohledně dohody o balíku podpory pro americkou ekonomiku,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Lufthansa oznámila za třetí kvartál provozní ztrátu 1,3 miliardy eur,…
včera v 21:47

Lufthansa oznámila za třetí kvartál provozní ztrátu 1,3 miliardy eur, čeká slabou poptávku

Německá letecká společnost Lufthansa vykázala ve třetím čtvrtletí kvůli pandemii covidu-19 provozní ztrátu 1,26...
Deutsche Lufthansa Evropské akcie Výsledková sezóna
Microsoft expanduje do vesmíru, uzavřel partnerství se SpaceX
včera v 19:12

Microsoft expanduje do vesmíru, uzavřel partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX. Chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká...
Microsoft Americké akcie Informační technologie
Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje…
Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje koronavirus

Akcie na západoevropských trzích v úterý od rána ztrácely kvůli obavám z rychlého šíření koronaviru a hrozbě...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament
včera v 17:54

Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament

Slovensko bude zvyšovat minimální mzdu pomaleji, než předpokládá stávající zákon, který ještě loni a před propuknutím...
Pracovní trh Slovensko
Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu
Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu
včera v 16:50

Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu

Pražská burza v úterý mírně oslabila. Index PX klesl o 0,24 % na 870,08 bodu. Nejvýrazněji zlevnily akcie softwarové...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody
včera v 16:32

ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej výrobce letadel Aero Vodochody maďarské firmě Aero, kterou...
Doprava Fúze a akvizice
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
včera v 15:48

Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti a s nimi 11 států podaly antimonopolní žalobu na internetovou společnost Google....
Alphabet (Google) Regulace Spojené státy americké (USA)
USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil
včera v 14:30

USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil

Počet vydaných stavebních povolení v USA v září vzrostl o 5,2 %. Rostla také zahájená výstavba.
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Stavebnictví
Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie
včera v 13:42

Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie

Švédská společnost Husqvarna, která je největším výrobcem motorové zahradní techniky na světě, ve třetím čtvrtletí...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní
včera v 12:49

Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní

Evropská unie získá 17 miliard eur z prvního kola nabídky sociálních dluhopisů z programu SURE, jehož cílem je...
Evropská unie Státní dluhopisy Dluhopisový trh
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
včera v 12:36

Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč se sešly objednávky na 3,89 milionu cenných papírů

Veřejná nabídka akcií lékárenské společnosti Pilulka.cz byla v úterý k 12.00 ukončena. Zájem investorů o cenné papíry...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G
včera v 11:46

Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G

Švédsko zakázalo používat v mobilních sítích páté generace (5G) telekomunikační zařízení čínských společností Huawei...
Švédsko Telekomunikace 5G sítě