O2 Czech Republic chce navrhnout dividendu 16 korun na akcii, v posledním loňském čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 1,35 miliardy korun
|

O2 Czech Republic chce navrhnout dividendu 16 korun na akcii, v posledním loňském čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 1,35 miliardy korun

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic v posledním loňském čtvrtletí dosáhla čistého zisku 1,35 miliardy korun. Za celý loňský rok činil čistý zisk 5,08 miliardy korun. Na úrovni tržeb společnost za období od října do prosince vykázala výsledek 9,7 miliardy korun a za celý loňský rok 37,48 miliardy korun. Místopředseda představenstva a finanční ředitel společnosti Tomáš Kouřil uvedl, že společnost plánuje navrhnout výplatu dividendy z loňského zisku ve výši 16 korun na akcii. Společnost taktéž oznámila, že zpětný odkup akcií fakticky spustí 28. ledna.

O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Akcie ČR Dividendy Zpětné odkupy akcií Výsledková sezóna

"Rok 2015 byl pro naši společnost přelomový. Jako první na světě jsme dobrovolně přistoupili k oddělení fixní a mobilní infrastruktury a po sedmi měsících samostatného fungování můžeme potvrdit, že předpoklady a výhody, které jsme identifikovali v rámci analýz, byly správné," napsal ve výsledkové zprávě generální ředitel O2 Czech Republic Tomáš Budník. "Výrazně jsme zlepšili a zjednodušili digitální televizi O2 TV, spustili nový sportovní kanál a nabídli tuto službu všem domácnostem v České republice. Díky konceptu multidimenze a unikátnímu obsahu se z ní stala nejrychleji rostoucí služba na trhu placené televize," dodal Budník.

"Naše strategie funguje. Po sedmi letech jsme zastavili pokles výnosů a zvýšili ziskovost o více než 40 %. Pokračujeme v transformaci O2, což v letech 2015 a 2016 vyžaduje zvýšené investice. Přesto jsme v roce 2015 vygenerovali meziročně o 31 % více hotovosti," uvedl Tomáš Kouřil, místopředseda představenstva a finanční ředitel společnosti. "Plánujeme vyplácet atraktivní dividendu, za rok 2015 zamýšlíme navrhnout dividendu na úrovni 16 Kč na akcii. V lednu také znovu spustíme zpětný odkup akcií jako další formu odměny pro naše akcionáře," doplnil.

Analytik Milan Vaníček z J&T Banky očekával vyplacení mírně vyššího podílu ze zisku, a to 17,80 Kč na akcii. Analytik Petr Bártek z České spořitelny naopak čekal, že společnost oznámí výplatu dividendy ve výši jen 15 korun na akcii.

"Jen připomínáme, že společnost hodlá v první tranši zpětného odkupu získat zpět maximálně 4 % akcií do dvou let. Celkově O2 hodlá vykoupit až 10 % akcií za pět let při ceně 10-297 Kč za akcii. Zpráva (o brzkém spuštění zpětného odkupu) je neutrální, protože odpovídá dřívějším odhadům. Nicméně samotná dodatečná poptávka na trhu od konce ledna je fakticky mírně pozitivním faktorem," napsal Vaníček.

Čistý zisk se firmě v posledních třech měsících loňského roku meziročně zvýšil o 336 milionů korun, v posledním čtvrtletí předloňského roku činil 1,014 miliardy korun. Výnosy pak na 9,7 miliardy korun stouply z 9,66 miliardy korun ve 4Q2014.

EBITDA marže ve čtvrtém čtvrtletí meziročně stoupla na 27,1 % z 24,3 % a zisk EBITDA se zvýšil na 2,63 miliardy korun z 2,34 miliardy korun.

Na úrovni provozního výsledku společnost za období od října do prosince vykázala zisk 1,75 miliardy korun, o rok dříve provozní zisk dosáhl 1,33 miliardy korun. Zisk před zdaněním pak činil v loňském posledním čtvrtletí 1,73 miliardy korun proti 1,3 miliardy korun ve stejném období o rok dříve.

O2 Czech Republic - hospodářské výsledky za 4Q2015

Bártek čekal tržby 9,62 miliardy korun, zisk EBITDA 2,52 miliardy korun a čistý zisk 1,23 miliardy korun.

Reportované výsledky O2 Czech Republic za 4Q2015 vs. odhad analytiků z Erste

"Výsledky byly lehce nad očekáváním trhu hlavně díky nižším provozním nákladům, když překvapivě klesly marketingové náklady. Naopak kvalita tržeb nebyla až tak vysoká, tržby byly taženy částečně ICT, zatímco výnosy na Slovensku zpomalují a mobilní hlasové služby dále padají. Navržená dividenda je mírně nad naším původním odhadem 15 Kč, ale pod posledním konsenzem sestaveným agenturou Reuters (17 Kč). Očekáváme proto jen mírně pozitivní reakci trhu," napsal Bártek.

Výsledky za celý rok 2015

Za celý rok 2015 se tržby společnosti ve srovnání s předchozím rokem prakticky nezměnily, když dosáhly 37,481 miliardy korun, zatímco o rok dříve byly 37,48 miliardy korun.

Provozní zisk před odpisy EBITDA meziročně vzrostl o 24,7 % na 10,142 miliardy Kč. Čistý zisk dosáhl 5,08 miliardy Kč, a vykázal tak růst o 44,5 %. O2 tak splnila své cíle, jak na úrovni zisku EBITDA, tak na rovině čistého zisku. I nadále zůstávají klíčovou oblastí růstu mobilní data, O2 TV a dceřiná O2 Slovakia. Cíl čistého zisku O2 byl 4,85-5,2 miliardy Kč.

O2 Czech Republic - hospodářské výsledky za celý rok 2015

Podnikání O2 v České republice

Celkový počet mobilních zákazníků dosahoval ke konci roku 4,896 milionu. Počet zákazníků smluvních služeb se meziročně snížil o 1,7 % na 3,237 milionu. Počet zákazníků předplacených služeb dosahoval ke konci roku 1,659 milionu. Podíl zákazníků smluvních služeb na celkové bázi tak na konci roku 2015 dosahoval 66,1 %, což představuje meziroční nárůst o 1,1 procentního bodu.

Podíl chytrých telefonů v síti O2 vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí na 48,5 %. V uplynulém roce prodala O2 více než 300 tisíc zařízení, která podporují nejrychlejší technologii 4G, a na konci roku tak LTE telefony představovaly téměř 40 % všech chytrých zařízení. Mobilní internet na konci loňského roku využívalo 1,6 milionu zákazníků, meziročně o 17 % více. Datový provoz v mobilní síti meziročně stoupl o 64 %.

Celkový průměrný měsíční výnos na zákazníka (ARPU) dosáhl loni 287 korun, meziročně o 0,3 % více, když vliv tržních tlaků na snížení cen za hlasové a SMS služby byly kompenzovány rostoucí kvalitou zákaznické báze a vyšší útratou za datové služby. Výnosy firmy z mobilních dat se loni meziročně zvýšily o 9,5 %. Počet zákazníků používajících internet v mobilu vzrostl ke konci roku 2015 meziročně o 16,5 % na 1,571 milionu.

Společnosti se dařilo též v oblasti digitální televize. Počet zákazníků O2 TV loni přesáhl 202 tisíc, meziročně se tak počet zákazníků využívajících tuto službu zvýšil o 10 %. Aplikace O2 TV, která umožňuje sledovat televizní kanály také na přenosných zařízeních, eviduje téměř 600 tisíc stažení.

Celkový počet pevných hlasových linek O2 klesl na konci roku 2015 meziročně o 9,5 % na 840 tisíc. Tempo poklesu však v průběhu roku zpomalilo na 88 tisíc oproti 125 tisícům v roce 2014.

Pevný internet od O2 využívalo na konci roku 795 tisíc zákazníků. Podíl technologie VDSL na tomto počtu vzrostl na 55 %, používalo ji tedy 438 tisíc zákazníků.

Podnikání O2 Slovakia

Celkový počet zákazníků O2 Slovakia ke konci roku dosahoval 1,809 milionu, což představuje 7,4% meziroční nárůst. Ten byl tažen především vyšším počtem smluvních zákazníků. Jejich počet se meziročně zvýšil o 13,2 % na 971 tisíc (+35 tisíc ve čtvrtém čtvrtletí), zatímco počet zákazníků předplacených služeb vzrostl meziročně o 1,4 % na 838 tisíc.

Provozní výnosy společnosti O2 Slovakia dosáhly v roce 2015 výše 245 milionů eur, meziročně se tak zvýšily o 9,3 %. Provozní zisk EBITDA vzrostl v roce 2015 meziročně o 22,7 % na 86,6 milionu eur a EBITDA marže se zvýšila meziročně o 3,9 procentního bodu na 35,4 %.

Průměrný měsíční výnos na zákazníka (ARPU) dosáhl v roce 2015 i ve čtvrtém čtvrtletí 9,5 eura. ARPU zákazníků smluvních služeb dosáhl 12,9 eura, zatímco ARPU zákazníků předplacených služeb byl 5,8 eura (5,9 eura ve čtvrtém čtvrtletí).

O2 C.R. - přehled investičních doporučení (k 26. lednu 2016)
Zdroj: O2 Czech Republic (dříve Telefónica O2)
Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají…
Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají další balík podpůrných opatření

Hlavní akciové indexy ve Spojených státech skončily v pátek na rekordech. Investoři po slabé statistice z amerického...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Poptávka po akciích při IPO Burger King India 150krát převýšila…
včera v 18:22

Poptávka po akciích při IPO Burger King India 150krát převýšila hodnotu nabízených cenných papírů

Primární veřejná nabídka akcií (IPO) společnosti Burger King India přilákala poptávku v objemu 9,5 miliardy dolarů,...
Primární úpis akcií (IPO) Asijské akcie Restaurace
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
včera v 18:00

Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily díky pozitivním zprávám z USA, kde se schyluje ke schválení...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu
včera v 17:54

Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu

Německá prokuratura v pátek zahájila vyšetřování auditorů společnosti EY, kteří se zabývali kontrolou účetnictví...
Podvod Německo
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března

Pražská burza se v závěru týdne vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň
včera v 16:38

Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné v ČR budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou...
Česká ekonomika Byznys a podnikání Daně
Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos
včera v 16:04

Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos

Nizozemský nejvyšší soud v pátek odmítl požadavek Ruska, aby prozatím pozastavil vymáhání odškodného ve výši 57...
Rusko Právo
USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání
včera v 16:00

USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 1 % vyšší než v září. Po zářijovém meziměsíčním růstu o...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo
včera v 15:53

Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo

V Česku bylo v listopadu vyhlášeno 1 347 osobních bankrotů, o 46 více než v říjnu. Zároveň bylo podáno 1 318 návrhů...
Česká ekonomika Bankrot Byznys a podnikání
V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku
včera v 15:06

V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku

V listopadu začalo podnikat 3 485 lidí, což je nejméně od začátku letošního roku a téměř o polovinu méně než v září....
Česká republika Byznys a podnikání
Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku
včera v 14:47

Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku

Šest dní před zásadním summitem Evropské unie odmítají lídři Maďarska a Polska ustoupit ve sporu, který hrozí...
Evropská unie Rozpočet
USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl
včera v 14:40

USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl

Hodnota deficitu americké obchodní bilance v říjnu klesla na 63,1 miliardy USD. Po zářijovém poklesu schodku na 62,1...
Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
včera v 14:30

Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra nezaměstnanosti ale klesla na 6,7 %

Ekonomika Spojených států v listopadu vytvořila asi 245 000 pracovních míst. To je nejnižší údaj za šest měsíců. Růst...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD
včera v 14:03

S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD

Globální dluh do konce letošního roku vystoupí kvůli dopadům nového koronaviru a opatřením na potlačení pandemie na...
Zadlužení Světová ekonomika
Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč
včera v 11:49

Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč

Senát našel v daňovém balíčku další příjem pro státní rozpočet ve výši 4,5 miliardy korun, který se ale nemusí nijak...
Daně Česká republika Rozpočet
OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022
včera v 11:41

OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává, že oživení české ekonomiky bude pomalé a ekonomika...
Česká ekonomika Hospodářský růst Investiční a ekonomický výhled
Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí
včera v 10:55

Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí

V pátek by se mělo uskutečnit zasedání takzvané uhelné komise, jehož závěrem by mohlo být stanovení data odchodu...
ČEZ Energetika Uhlí a koks
Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií…
včera v 10:53

Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií O2 C.R.

Čtvrteční rozhodnutí o převážení indexu CECE nepřineslo výraznější změny. Mírně bude pouze snížen počet akcií O2...
Indexy O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)