Americké akcie ve čtvrtek přidaly necelé procento, po konci obchodování zveřejnily výsledky Microsoft a Amazon
|

Americké akcie ve čtvrtek přidaly necelé procento, po konci obchodování zveřejnily výsledky Microsoft a Amazon

Americké akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale uzavřely necelé procento v plusu. Podpořil je silný růst cenných papírů Facebooku po povzbudivých výsledcích a zdražující ropa, která reagovala na spekulace o možném až 5% snížení těžby, které podle ruského ministra energetiky Alexandra Novaka navrhla Saúdská Arábie.

Microsoft Amazon Výsledková sezóna Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow vzrostl o 0,79 % na 16 069,64 bodu, širší S&P 500 přidal 0,55 % na 1 893,36 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,86 % na 4 506,68 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,99 % na 22,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelé dva bazické body na 1,984 %.

V plusu skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo energetickému odvětví a sektoru veřejných služeb. Pokles vykázal sektor zdravotní péče a jen nepatrně stouplo finanční odvětví.

Americké akcie (28. ledna 2016)

Akcie provozovatele sociální sítě Facebook (+15,52 %) výrazně zdražily v reakci na velmi slušné výsledky, které společnost zveřejnila ve středu večer. Facebook oznámil, že v posledním loňském čtvrtletí hospodařil s upraveným ziskem 0,79 USD na akcii nad odhadem trhu 0,68 USD na akcii při tržbách 5,84 miliardy dolarů proti 3,85 miliardy dolarů ve stejném období o rok dříve. Tržby tak společnosti meziročně vyskočily o 52 % a poprvé překročily hranici pěti miliard dolarů. Čistý zisk dosáhl za tři poslední měsíce loňského roku 1,56 miliardy USD proti 696 milionům dolarů o rok dříve. Počet aktivních uživatelů (přihlašujících se alespoň jednou za měsíc) se Facebooku zvýšil na 1,59 miliardy z 1,58 miliardy. Z toho 1,44 miliardy se jich připojovalo z mobilních přístrojů.

Rovněž akcie výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (+4,73 %) za sebou mají vydařenou seanci. Společnost před začátkem obchodování oznámila, že dosáhla v posledním loňském čtvrtletí očištěného zisku na akcii 0,74 USD nad dohadem trhu 0,69 USD při tržbách 11 miliard dolarů mírně pod odhadem trhu 11,4 miliardy dolarů.

Na kvartální hospodářské výsledky zveřejněné před začátkem čtvrtečního obchodování dále reagovaly cenné papíry výrobce sportovního oblečení Under Armour (+22,59 %), automobilky Ford Motor (-1,18 %), internetového prodejce Alibaba (-3,77 %) či výrobce motocyklů Harley-Davidson (+3,81 %).

Dařilo se rovněž cenným papírům firem z energetického sektoru v reakci na růst cen ropy. Akcie ropné firmy ExxonMobil (+2,26 %) přidaly přes dvě procenta a cenné papíry energetického podniku Chevron (+3,16 %) přes tři procenta. Růst se ale netýkal všech titulů z odvětví, například akcie Chesapeake Energy (-3,66 %) přišly o tři a půl procenta.

Po konci čtvrtečního obchodování zveřejnily kvartální výsledky Microsoft, Amazon.com či Visa.

Americkému softwarovému gigantu Microsoft (v řádném obchodování +1,63 %) klesl čistý zisk ve druhém čtvrtletí jeho finančního roku o 14,6 % na pět miliard dolarů. Příjmy mu ve stejném období klesly o zhruba desetinu. Na vině byl silný dolar, ale také slabý trh s osobními počítači, který snižuje poptávku po operačním systému Windows. Výsledek nicméně překonal odhad trhu a akcie v prodlouženém obchodování rostly o více než pět procent.

Společnost oznámila, že se jí tržby za tři měsíce do konce prosince snížily o 10,1 % na 23,8 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali výsledek 25,2 miliardy dolarů. Microsoft vytváří více než polovinu příjmů mimo Spojené státy, a je tudíž citlivý na velké změny ve směnných kurzech. Hodnota amerického dolaru ke koši šesti měn byla v loňském čtvrtém čtvrtletí v průměru o 11,5 % vyšší než před rokem.

Příjmy v divizi Intelligent Cloud, kam spadají servery a služby jako Windows Server nebo Azure, stouply o pět procent na 6,3 miliardy dolarů. Naopak příjmy v divizi, která zahrnuje Windows, o pět procent klesly a dosáhly 12,7 miliardy dolarů.

Zatímco poptávka po systému Windows po více než 30 letech na trhu zpomaluje, zaměřuje se společnost v čele s generálním ředitelem Satyou Nadellou na softwarové a cloudové služby, snižuje náklady a snaží se zeštíhlit svoje aktivity, aby se mohla zaměřit na lukrativnější činnosti.

Nejnovější verzi systému Windows, která je poprvé určená nejen pro počítače, ale i pro tablety a telefony, začal Microsoft nabízet koncem loňského července. Podle firemního sdělení ze začátku ledna běží Windows 10 na 200 milionech přístrojů.

Microsoft - hospodářské výsledky (2QFY2016)

Internetovému obchodu Amazon (v řádném obchodování +8,91 %) se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně zvýšily tržby o 21,8 %. Pomohly mu k tomu vánoční nákupy a také robustní rozvoj jeho cloudových služeb. Přesto však výsledky nenaplnily očekávání analytiků a hodnota akcií firmy se v prodlouženém obchodování propadla téměř o 13 %.

Největší internetový obchod na světě zaznamenal za poslední tři měsíce loňského roku zisk 482 milionů dolarů, což odpovídá jednomu dolaru na akcii. Analytici očekávali zisk 1,55 dolaru na akcii. Ve stejném období předchozího roku činil zisk firmy 214 milionů dolarů.

Čistý obrat z prodeje vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí na 35,75 miliardy dolarů z 29,33 miliardy dolarů v předchozím roce. V Severní Americe byl nárůst 24% (na 21,5 miliardy USD). Tržby z cloudových služeb Amazon Web Services se zvýšily o 69,4 % na 2,41 miliardy dolarů. To však znamená zpomalení růstu, protože ve třetím čtvrtletí meziroční růst tržeb v tomto segmentu činil více než 78 %.

Amazon - hospodářské výsledky (4Q2015)

Vydavatel platebních karet Visa (v řádném obchodování -2,23 %) vykázal za poslední loňské čtvrtletí upravený zisk na akcii 0,69 USD nad odhadem trhu 0,68 USD. Tržby podniku dosáhly 3,6 miliardy dolarů, a byly tak v souladu s odhadem trhu. Akcie Visy v after-marketu nejdříve zpevňovaly přibližně o čtyři procenta, poté ale o zhruba polovinu tohoto zisku přišly.

Visa - hospodářské výsledky (1QFY2016)

Dolar po slabých datech oslabil k euru

Americký dolar ve čtvrtek na devizových trzích sestoupil k euru až na týdenní minimum. Nečekaně špatné údaje ze Spojených států posílily přesvědčení, že růst americké ekonomiky kvůli horší zahraniční poptávce zpomalil.

Americké ministerstvo obchodu ve čtvrtek sdělilo, že zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech spadly minulý měsíc o 5,1 % po listopadovém poklesu o 0,5 %. Ekonomové v anketě Reuters očekávali pokles jen o 0,6 %.

"Podle mě je to příšerné číslo," řekl k datům podle agentury Reuters Fabian Eliasson ze společnosti Mizuho Corporate Bank. "Je dost možné, že údaj o HDP za čtvrté čtvrtletí bude zklamáním," dodal.

Euro po zveřejnění dat stouplo k americkému dolaru až na nejvyšší hodnotu od 20. ledna. Před 16.00 SEČ přidávalo k americké měně 0,2 % na 1,0912 USD. Dolar vůči japonskému jenu po zveřejnění dat zmírnil počáteční zisky, později ale opět ožil. Krátce po desáté hodině euro k dolaru posilovalo o 0,31 % na 1,094 EUR/USD a dolar k jenu zpevňoval o 0,22 % na 118,84 USD/JPY.

První odhad výkonu americké ekonomiky v posledním loňském kvartálu zveřejní ministerstvo obchodu USA v pátek. Ekonomové oslovení agenturou Reuters očekávají, že růst ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil na 0,8 % ze 2 % v předešlém kvartálu.

Ropa po spekulacích o možném snížení těžby

Cena severomořské ropy Brent ve čtvrtek odpoledne rostla o více než osm procent a dostala se až nad 36 dolarů za barel. Reagovala tak na prohlášení ruského ministra energetiky Alexandra Novaka, podle kterého Saudská Arábie navrhla, že by těžařské země mohly snížit produkci ropy až o pět procent. Později však Brent o část zisků přišel kvůli pochybnostem, zda bude dohody o snížení produkce skutečně dosaženo. V médiích se totiž podle agentury Reuters objevily zprávy, že delegáti Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) neslyšeli o žádných plánech na jednání a že Saúdská Arábie žádné snížení těžby nenavrhla.

Cena Brentu se v jednu chvíli vyšplhala až nad 36,50 dolaru za barel, což představuje její nejvyšší úroveň v letošním roce. Krátce po 22.00 se již ale Brent prodával pouze za 35,33 USD za barel. Oproti středečnímu závěru tak vykazoval 5,2% nárůst. Cena americké ropy WTI večer rostla o 5,7 % na 33,77 USD za barel.

Snížení těžby by podpořilo ceny ropy, které se od poloviny roku 2014 kvůli výraznému převisu nabídky nad poptávkou propadly o více než 70 %. Tento měsíc ceny ropy sestoupily až na dvanáctiletá minima pod 30 USD za barel. Díky spekulacím o snižování těžby již ale z těchto minim stouply o zhruba 30 %.

Představitelé Saúdské Arábie se zatím k údajnému návrhu na snížení těžby nevyjádřili. "Saúdská Arábie a země OPEC z Perského zálivu jsou ochotny spolupracovat na jakémkoliv opatření ke stabilizaci ropného trhu," řekl nicméně agentuře Reuters nejmenovaný delegát OPEC.

"Kdyby došlo k omezení produkce, bylo by to pro ceny ropy velmi příznivé," uvedla analytička Brenda Kellyová ze společnost London Capital Group. Označila však za nepravděpodobné, že se navrhované snížení těžby opravdu uskuteční. "V minulosti tu byly pokusy, ze kterých nic nevzešlo," upozornila.

Dohodu o snížení těžby by navíc mohl zkomplikovat postoj Íránu. Ten nyní plánuje zvyšování vývozu ropy poté, co přestal být terčem obchodních sankcí ze strany západních zemí. "V důsledku mezinárodních sankcí jsme přišli o export v objemu 1,1 milionu barelů denně. Nyní musíme získat svůj podíl na trhu zpět," řekl agentuře Reuters zdroj obeznámený s uvažováním Teheránu.

Zlato ve čtvrtek večer zlevňovalo o deset dolarů na 1 114,18 USD za trojskou unci a cena stříbra klesala o 23 centů na 14,25 USD za trojskou unci.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

 • Ruský ministr energetiky Alexander Novak uvedl, že Saúdská Arábie navrhla až 5% omezení produkce ropy ve všech producentských zemích v rámci snahy o podporu cen suroviny. Trh s komoditou na jeho slova zareagoval prudkým posílením.
 • Italská policie obviňuje americkou internetovou společnost Google z daňových úniků za 227 milionů eur. Agentuře Reuters to ve čtvrtek sdělily zdroje blízké vyšetřování, podle nichž se Google provinil v letech 2009-2013. Mluvčí firmy ke zprávě řekl, že Google jedná všude ve shodě se zákony a že v Itálii spolupracuje s úřady.
 • Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby se ve Spojených státech v prosinci podle předběžných dat meziměsíčně propadly o 5,1 %, čekal se mírnější pokles o 0,5 %. V listopadu objednávky klesly o 0,5 % (revidováno ze stagnace). Po očištění o dopravní prostředky klesly objednávky o 1,2 %, čekalo se -0,1 % po listopadovém poklesu o 0,5 % (revidováno ze stagnace), zatímco ukazatel očištěný jak o dopravní, tak leteckou techniku se propadl o 4,3 %, čekalo se snížení jen o 0,2 %.
 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 23. ledna klesl na 278 tisíc z 294 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 293 tisíc). Čekalo se 281 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 16. ledna naopak vzrostl na 2,268 milionu z 2,208 milionu v předchozím týdnu, čekalo se 2,224 milionu.
 • JPMorgan Chase zvyšuje cílovou cenu akcií Facebooku na 136 ze 127 dolarů, Wedbush Securities ji zvyšuje na 128 ze 115 dolarů a Morgan Stanley na 135 ze 130 dolarů.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Abbott Laboratories ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 0,62 USD (odhad: 0,61 USD), tržby 5,19 miliardy USD (odhad: 5,25 miliardy USD).
 • Výsledky Caterpillar ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 0,74 USD (odhad: 0,69 USD), tržby 11 miliard USD (odhad: 11,4 miliardy USD).
 • Výsledky Alibaba ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 6,43 jüanu (odhad: 5,81 jüanu), tržby: 34,5 miliardy jüanů (odhad: 33,2 miliardy jüanů).
 • Čistý zisk americké automobilky Ford Motor loni vzrostl na 7,4 miliardy dolarů, což je proti zisku z předchozího roku zhruba šestinásobek. Prodej aut na americkém trhu firma zvýšila na rekord. Dobře si Ford vedl i v posledním čtvrtletí roku, kdy se jeho zisk zdvojnásobil, sdělila ve čtvrtek společnost.
 • Výsledky Bristol-Myers ve 4Q: Zisk na akcii 0,38 USD (odhad: 0,29 USD), tržby 4,29 miliardy USD (odhad: 4,15 miliardy USD).
 • Americkému výrobci motocyklů Harley-Davidson klesl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 43,3 % na 42,2 milionu USD. Důvodem byl slabý prodej ve Spojených státech, které jsou pro firmu největším trhem. Výsledky však překonaly očekávání a firma uvedla, že podíl na americkém trhu se jí během roku stabilizoval.
 • Výsledky Electronic Arts ve 3QFY2016: Ztráta na akcii 0,14 USD (3QFY2015: zisk 0,44 USD), tržby 1,07 miliardy USD (3QFY2015: 1,13 miliardy USD).
 • Výsledky Western Digital ve 2QFY2016: Zisk na akcii 1,07 USD (2QFY2015: 1,84 USD), tržby 3,32 miliardy USD (2QFY2015: 3,89 miliardy USD).
 • Výsledky Visa v 1QFY2016: Zisk na akcii 0,69 USD (odhad: 0,68 USD), tržby 3,6 miliardy dolarů (v souladu s odhady).
 • Výsledky Amazon.com ve 4Q: Zisk na akcii 1 USD (odhad: 1,55 USD), tržby 35,75 miliardy USD (odhad: 36 miliard USD).
 • Výsledky Microsoft v 2QFY2016: Upravený zisk na akcii: 0,78 USD (odhad: 0,71 USD), tržby 23,8 miliardy USD (odhad: 25,2 miliardy USD).

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Von der Leyenová: Ať spory o spojení vlády práva s penězi řeší soud
před hodinou

Von der Leyenová: Ať spory o spojení vlády práva s penězi řeší soud

Maďarsko a Polsko by měly přestat blokovat schválení sedmiletého rozpočtu a fondu krizové pomoci ekonomikám a...
Evropská unie Polsko Maďarsko
Banky v eurozóně by se mohly v příštím roce vrátit k výplatě dividend…
Banky v eurozóně by se mohly v příštím roce vrátit k výplatě dividend…
před hodinou

Banky v eurozóně by se mohly v příštím roce vrátit k výplatě dividend, zní z ECB

Člen rady guvernérů Evropské centrální banky Yves Mersch v úterý v rozhovoru pro Financial Times řekl, že banky v...
Evropské banky Evropské akcie Dividendy
Reuters: Akcionáři Metra jednají o návrhu na nového šéfa
11:14

Reuters: Akcionáři Metra jednají o návrhu na nového šéfa

Hlavní akcionáři německé obchodní společnosti Metro jednají o společném návrhu na budoucí obsazení funkce předsedy...
Evropské akcie Management
ECB varuje: Zisky evropských bank v příštím roce zůstanou slabé
ECB varuje: Zisky evropských bank v příštím roce zůstanou slabé
10:45

ECB varuje: Zisky evropských bank v příštím roce zůstanou slabé

Zisky evropských finančních domů zůstanou v příštím roce slabé. Pokud by přitom banky byly slabou ziskovostí stižené...
Evropské banky Banky Finanční sektor
USA kvůli podhodnocení jüanu zavedou cla na vázací drátky z Číny
10:38

USA kvůli podhodnocení jüanu zavedou cla na vázací drátky z Číny

Spojené státy zavedou clo na čínské vázací drátky, které se používají například k uzavření sáčků s pečivem či ke...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Asijské akcie se ve středu na směru neshodly
Asijské akcie se ve středu na směru neshodly
10:30

Asijské akcie se ve středu na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích v polovině týdne skončilo smíšeně. Akcie čínského výrobce mobilních...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 USD/CZK
10:02

Koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 USD/CZK

Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 USD/CZK. Naposledy byla takto silná koncem září 2018. Mezi...
Česká koruna USD/CZK Forex (FX)
Reuters: Letadla Boeing 737 MAX už se připravují k provozu
08:44

Reuters: Letadla Boeing 737 MAX už se připravují k provozu

Budoucnost letadel Boeing 737 MAX, která získala povolení vrátit se po určitých úpravách do provozu, je nyní v rukou...
Boeing Doprava Spojené státy americké (USA)
Zisk Dellu díky poptávce po počítačích stoupl ve třetím finančním…
08:07

Zisk Dellu díky poptávce po počítačích stoupl ve třetím finančním čtvrtletí o 66,7 %

Americké počítačové společnosti Dell Technologies vzrostl ve fiskálním třetím čtvrtletí čistý zisk na 832 milionů USD...
Americké akcie Počítače Výsledková sezóna
Co musíte ráno vědět (25. listopadu)
Co musíte ráno vědět (25. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (25. listopadu)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, kam Goldman Sachs přesune svou londýnskou centrálu pro obchodování s...
Musíte vědět
Americké akciové indexy pokračovaly v úterý v růstu a Dow prolomil…
Americké akciové indexy pokračovaly v úterý v růstu a Dow prolomil…
včera v 22:00

Americké akciové indexy pokračovaly v úterý v růstu a Dow prolomil hladinu 30 000 bodů

Americký akciový index Dow poprvé v historii překročil psychologicky důležitou hranici 30 000 bodů. Za růstem cen...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Divize VW pro výrobu nákladních aut postaví novou továrnu v Číně
včera v 21:41

Divize VW pro výrobu nákladních aut postaví novou továrnu v Číně

Výrobce nákladních automobilů Traton, který patří do německého koncernu Volkswagen, plánuje rozšiřování čínských...
Volkswagen Auta Evropské akcie
NERV chce do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky
včera v 19:16

NERV chce do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky

Zástupci Národní ekonomické rady vlády chtějí do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky. Měla by se věnovat...
Česká ekonomika Banky Podpora ekonomiky
Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average…
Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average…
včera v 18:16

Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average pokořil hranici 30 000 bodů

Americký akciový index Dow v úterý poprvé v historii překročil hranici 30 000 bodů. Za růstem akcií stojí pokroky při...
Americké akcie Dow Jones Indexy
Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima
Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima

Akcie na západoevropských trzích se v úterý vrátily k růstu a přiblížily se k nejvyšším hodnotám za posledních devět...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Slovensko zruší bankovní daň, zvýší zdanění tabákových výrobků
včera v 17:52

Slovensko zruší bankovní daň, zvýší zdanění tabákových výrobků

Slovensko od příštího roku zruší zvláštní bankovní daň, jejíž výběr dříve v tomto roce pozastavilo. Rozhodl o tom v...
Slovensko Daně
Goldman Sachs zřídí centrálu pro akciové obchody v Paříži
včera v 17:18

Goldman Sachs zřídí centrálu pro akciové obchody v Paříži

Americká banka Goldman Sachs zřídí centrálu pro obchodování s akciemi v Paříži. Chce se tak vyhnout možným problémům,...
Goldman Sachs Francie Americké banky