Unipetrol vykázal za třetí čtvrtletí díky zaúčtování další části pojistného čistý zisk 722 milionů Kč
|

Unipetrol vykázal za třetí čtvrtletí díky zaúčtování další části pojistného čistý zisk 722 milionů Kč

Petrochemická společnost Unipetrol hospodařila v letošním třetím čtvrtletí s provozním ziskem EBITDA LIFO 1,93 miliardy korun a čistým ziskem 722 milionů korun. Oba ukazatele tak zaznamenaly v meziročním srovnání výrazný pokles. Výsledky byly opět negativně ovlivněny odstávkami výrobních zařízení, pozitivně k nim naopak přispělo zaúčtování další části pojistného ve výši 2,2 miliardy korun v souvislosti s loňskou nehodou etylénové jednotky v Chemparku Záluží u Litvínova. Tržby se holdingu meziročně snížily o 22 % z 29,45 miliardy korun na 23,1 miliardy korun.

Unipetrol Rafinérie Petrochemie Akcie ČR Výsledková sezóna

Za loňské třetí čtvrtletí společnost vykázala provozní zisk EBITDA LIFO 3,64 miliardy korun a čistý zisk 2,11 miliardy korun. Zisk EBIT Unipetrolu meziročně klesl z 2,62 miliardy korun na 892 milionů korun.

Výsledky Unipetrolu byly výrazně negativně ovlivněny omezenou dostupností výrobních kapacit. Do provozních výsledků firmy se promítla mimořádná událost na litvínovské etylénové jednotce ze srpna 2015 a neplánovaná odstávka rafinérie v Kralupech, která probíhala od poloviny letošního května. Pozitivní vliv na vytvořený zisk naopak měly dohodnutá další platba ve výši 2,2 miliardy korun za pojistnou událost v souvislosti s nehodou na litvínovské etylénové jednotce a meziročně lepší výsledky v maloobchodním segmentu.

Unipetrol - hospodářské výsledky za 3Q2016

Etylénová jednotka v Chemparku Záluží byla do opětovného provozu uvedena začátkem tohoto týdne a Unipetrol ve třetím čtvrtletí dokončil také opravu krakovací jednotky v rafinérii v Kralupech, připomněl v tiskové zprávě vydané u příležitosti zveřejnění výsledků za třetí čtvrtletí generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Andrzej Modrzejewski. Aktuálně je v Litvínově v provozu osm z deseti pecí etylénové jednotky a dosažení běžného provozu zařízení firma předpokládá na konci října.

V rámci segmentu downstream, který se skládá z rafinérské a petrochemické části, Unipetrol za třetí čtvrtletí vykázal provozní zisk EBITDA LIFO 1,6 miliardy korun. Výsledek pozitivně ovlivnilo kromě dohodnuté platby pojistného také přecenění zásob. Naopak negativní dopad do výsledků segmentu downstream měly meziročně nižší rafinérské marže a pokles rafinérské i petrochemické produkce.

Unipetrol - vývoj ceny ropy Brent a modelových marží

V rafinérské části segmentu downstream Unipetrol zaznamenal pokles objemu prodejů rafinérských produktů o 4 % na 1,613 milionu tun, zejména vlivem nižšího využití kapacit v důsledku odstávky kralupské rafinérie a omezené výroby v Litvínově. Unipetrol zpracoval 1,039 milionu tun ropy, míra využití kapacit byla 48 %.

Unipetrol - prodejní objemy petrochemických produktů, objem zpracované ropy a využití kapacit

Maloobchodní segment dosáhl provozního zisku EBITDA LIFO 336 milionů korun. Meziročního nárůstu provozního zisku o 52 milionů korun Unipetrol dosáhl zejména díky vyšším prodejům pohonných hmot, což společnost připisuje dobré dynamice tuzemské ekonomiky a rostoucí poptávce, Benzině ale pomohlo i rozšiřování konceptu STOP CAFE. Svůj tržní podíl zvýšila síť čerpacích stanic Benzina na 17,2 % (údaj z konce července 2016). Benzina také pokračuje v akvizici čerpacích stanic společnosti OMV, do konce září převzala 13 čerpacích stanic, do konce roku by jich mělo být 28. Celý projekt převzetí a rebrandingu čerpacích stanic by měl být dokončen v průběhu příštího roku.

Vývoj tržního podílu sítě čerpacích stanic Benzina

V souvislosti s mimořádnou událostí na etylénové jednotce z 13. srpna 2015 má Unipetrol sjednáno pojištění jak proti poškození majetku, tak proti souvisejícímu přerušení provozu. Firma na základě interních odhadů provedených ke konci září předpokládá, že by měla mít nárok získat zpět od pojistitele náklady na opravu škody na majetku ve výši 3,9 miliardy korun a ušlý obchodní zisk ve výši 9,9 miliardy korun. Finální výše kompenzace ale bude záviset na konečné dohodě s pojistiteli. Ve druhém čtvrtletí společnost zaúčtovala pojistné plnění ve výši 3,9 miliardy korun.

Unipetrol - shrnutí hospodářských výsledků za 3Q2016

"Výsledky Unipetrolu zaostaly za očekáváním ve všech hlavních linkách kromě tržeb. Meziročně jsme zaznamenali hluboký propad provozního i čistého zisku. Důvodem byla odstávka etylénové jednotky v Litvínově a rafinérie v Kralupech. Unipetrol na základě interních odhadů předpokládá, že by měl získat od pojistitele ušlý obchodní zisk za třetí kvartál ve výši 3,3 miliardy korun v souvislosti s etylénovou jednotkou a 0,6 miliardy korun v souvislosti s odstávkou kralupské rafinérie. Meziročně došlo k propadu jak rafinérské, tak petrochemické marže, o více než tři miliardy se meziročně snížila také čistá hotovostní pozice kvůli vyšší potřebě financování pracovního kapitálu a kapitálových výdajů," říká Miroslav Frayer, analytik z Komerční banky.

"Zveřejněné výsledky jsou zklamáním. Cena akcií Unipetrolu by tak měla reagovat poklesem. Pozitivním faktorem nicméně je, že od konce října již poběží naplno etylénová jednotka a že se podařilo obnovit provoz v Kralupech. To se projeví v nárůstu vytíženosti kapacit, což by mělo přispět k růstu celkové ziskovosti," dodává Frayer.

"V číslech se nadále projevují odstávky jednotek v Kralupech a Litvínově, pojistné ve výši 2,2 miliardy korun nicméně tlačilo výsledky vzhůru. Bez tohoto vlivu by se hospodaření Unipetrolu dostalo do červených čísel. Za pozornost stojí velice silná čísla v retailové divizi," doplňuje Tamás Pletser, analytik z Erste Group Bank.

Podle analytika z BH Securities Martina Vlčka jsou výsledky Unipetrolu za třetí čtvrtletí kvůli neobvykle nízké úrovni produkce podniku i jednorázovým položkám z příjmů z pojistného zkreslené. Podobné to podle něj bude ještě u čísel za letošní čtvrté čtvrtletí. "Obavou do budoucna zůstávají nízké petrochemické marže, i když se ceny ropy v posledních týdnech značně zvýšily," říká Vlček.

Analytik Petr Hlinomaz řekl, že právě pojistné plnění zajistí Unipetrolu čistý zisk také ve výsledcích za celý letošní rok. Lukáš Hendrych z auditorské a poradenské sítě BDO doplnil, že díky obnovenému provozu v obou rafinériích jsou dány pro čtvrté čtvrtletí dobré předpoklady pro zlepšení výsledků firmy. I podle něj však budou čísla od října do prosince výrazně ovlivněna hodnotou pojistných náhrad a dosahovaných marží.

Kastelik: Nadále chceme investovat do českých aktiv

Finanční ředitel firmy Mirosław Kastelik na tiskové konferenci k výsledkům společnosti řekl, že Unipetrol chce i nadále investovat do svých aktiv v České republice. V minulosti se přitom na trhu objevily spekulace, že majitel Unipetrolu, polská společnost PKN Orlen, by mohl chtít z ČR odejít. Chování Orlenu v ČR dlouhodobě kritizuje největší minoritní akcionář Unipetrolu, společnost Paulinino Limited, za kterou stojí finanční skupina J&T.

Konkrétní plánované investice odmítl Kastelik sdělit. Odkázal na začátek příštího roku, kdy by měla společnost zveřejnit novou pětiletou strategii. Generální ředitel firmy Andrzej Modrzejewski připomněl, že společnost v ČR staví novou polyetylénovou jednotku v Chemparku Záluží. Celkové investiční náklady na stavbu činí 8,5 miliardy Kč. "Částku hodláme proinvestovat do konce roku 2018," řekl Modrzejewski a dodal, že Unipetrol chce být dividendovou společností, ale investice mají přednost. Podle jeho vyjádření není jasné, zda v příštím roce bude dividenda vyplacena. Minoritním akcionářům napojeným na skupinu J&T prý Modrzejewski nabídl setkání, ti ho ovšem podle zdrojů odmítli.

Kromě etylénové jednotky bude muset Unipetrol investovat také do neratovické chemičky Spolana, kterou v červnu koupil po deseti letech za milion eur zpět od polské firmy Anwil. Do Spolany by podle odhadů mělo směřovat několik miliard korun.

"Modernizace je potřebná zejména kvůli velmi 'špinavému' provozu, který by jinak musel být v příštím roce výrazně omezen, což by se promítlo nepříznivě i na výkonnosti litvínovské chemičky, která Spolaně dodává etylén a čpavek," říká Miroslav Frayer, analytik Komerční banky.

Modrzejewski na tiskové konferenci dále řekl, že Unipetrol chce mít v horizontu pěti let dluh na úrovni 20 až 30 % vlastního kapitálu. Vývoj v příštím roce by dle něj mohl být horší než letos. V maloobchodním segmentu plánuje firma ve střednědobém horizontu zvýšení podílu na trhu z dosavadní pětiny na 25-30 %, a to hlavně prostřednictvím zlepšování služeb.

"Přestože Modrzejewski uvažuje o zadlužení firmy, zřejmě se nyní nedá očekávat posun v dividendové politice. To je do jisté míry zklamáním a nepříznivý faktor pro vývoj ceny akcií Unipetrolu," dodává Frayer.

Zdroj: Unipetrol, ČTK

Sociální správa začala v pondělí odesílat příspěvky 5000 Kč důchodcům
před hodinou

Sociální správa začala v pondělí odesílat příspěvky 5000 Kč důchodcům

Česká správa sociálního zabezpečení začala v pondělí s odesíláním příspěvku 5000 korun k důchodu. Starobní, invalidní...
Důchody Česká ekonomika
Deflace v Německu se prohlubuje, ceny klesly nejvýrazněji od ledna…
14:00

Deflace v Německu se prohlubuje, ceny klesly nejvýrazněji od ledna 2015

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v listopadu meziročně klesly o 0,3 %. Po říjnovém poklesu o 0,2...
Německo Inflace
Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o…
Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o…
13:50

Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o schválení jejího mimořádného nasazení

Vakcína proti covidu-19 americké biotechnologické společnosti Moderna má podle úplných výsledků poslední fáze testů...
Farmacie Biotechnologie Koronavirus
PKN Orlen plánuje velké investice, zaměří se na ekologickou energii
13:43

PKN Orlen plánuje velké investice, zaměří se na ekologickou energii

Největší polská petrochemická společnost PKN Orlen chce v příštích deseti letech investovat kolem 140 miliard zlotých...
PKN Orlen Petrochemie Ekologie a životní prostředí
S&P Global koupí v největší letošní akvizici firmu IHS Markit
12:31

S&P Global koupí v největší letošní akvizici firmu IHS Markit

Americký poskytovatel finančních informací S&P Global převezme zhruba za 44 miliard dolarů firmu IHS Markit....
Americké akcie Fúze a akvizice
Itálie pokutovala Apple kvůli praktikám při prodeji iPhonů
12:18

Itálie pokutovala Apple kvůli praktikám při prodeji iPhonů

Italský antimonopolní úřad vyměřil americké technologické společnosti Apple pokutu deset milionů eur za agresivní a...
Itálie Apple
Bankovní úvěry v ČR stouply v říjnu o 198 miliard korun na 6,27…
12:09

Bankovní úvěry v ČR stouply v říjnu o 198 miliard korun na 6,27 bilionu korun

Objem bankovních úvěrů podle údajů České národní banky (ČNB) ke konci října dosáhl 6,268 bilionu korun, což...
Banky Úvěry
Britské firmy nesmějí od září instalovat do 5G zařízení od firmy…
11:23

Britské firmy nesmějí od září instalovat do 5G zařízení od firmy Huawei

Britské telekomunikační firmy nesmějí od září příštího roku instalovat do sítí páté generace (5G) v Británii žádná...
Telekomunikace Spojené království Čína
Největším rizikem pro slovenské banky je podle analýzy nesplácení…
10:59

Největším rizikem pro slovenské banky je podle analýzy nesplácení úvěrů

Hlavním rizikem pro bankovní sektor Slovenska je nesplácení úvěrů v souvislosti s negativními dopady pandemie nemoci...
Banky Finanční sektor Úvěry
Ifo: V Německu po čase opět přibylo firem na kurzarbeitu
10:54

Ifo: V Německu po čase opět přibylo firem na kurzarbeitu

Poměr firem, které využívají režim kurzarbeit, v Německu v listopadu vystoupil na 28 %, zatímco v říjnu činil 24,8 %....
Německo Byznys a podnikání
Dluhy českých domácností u bank v říjnu stouply na 1,842 bilionu korun
10:45

Dluhy českých domácností u bank v říjnu stouply na 1,842 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank letos v říjnu stouply meziměsíčně o zhruba 11,1 miliardy korun na 1,842 bilionu korun...
Česká republika Zadlužení
Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu,…
10:39

Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu, překonala odhady

Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu, který činil 15,6 %. Oznámil to v pondělí tamní...
Turecko Emerging Markets Hospodářský růst
Asijské akcie zahájily týden poklesem, trh v Hongkongu v pondělí…
Asijské akcie zahájily týden poklesem, trh v Hongkongu v pondělí…
10:30

Asijské akcie zahájily týden poklesem, trh v Hongkongu v pondělí spadl o 2 %

Obchodování na asijských akciových trzích v pondělí skončilo v minusu. Nezvrátila to ani lepší než očekávaná...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČSÚ: ČR měla loni opět nejnižší nezaměstnanost v EU
10:13

ČSÚ: ČR měla loni opět nejnižší nezaměstnanost v EU

Česká republika měla loni čtvrtý rok v řadě nejnižší míru nezaměstnanosti v EU, a to 2 %. Druhou nejnižší míru...
Nezaměstnanost Česká republika Česká ekonomika
Gazprom je kvůli slabému rublu za třetí čtvrtletí v hluboké ztrátě
10:10

Gazprom je kvůli slabému rublu za třetí čtvrtletí v hluboké ztrátě

Ruská plynárenská společnost Gazprom se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty 251,3 miliardy rublů (72,2 miliardy Kč...
Rusko Zemní plyn
KARO INVEST: Obchodování s akciemi bude pozastaveno kvůli nabídce…
09:47

KARO INVEST: Obchodování s akciemi bude pozastaveno kvůli nabídce cenných papírů

Pražská burza oznámila, že akcie zpracovatele kůží KARO INVEST se na trhu START nebudou od 30. 11. do 14. 12....
KARO INVEST Akcie ČR
VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku,…
VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku,…
09:37

VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Turecku

Pojišťovna VIG oznámila, že za 830 milionů eur převezme aktivity společnosti Aegon v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a...
Vienna Insurance Group (VIG) Pojišťovny Fúze a akvizice