Americké akcie v pátek navzdory solidním makroekonomickým datům klesly, za celý týden se na směru neshodly
|

Americké akcie v pátek navzdory solidním makroekonomickým datům klesly, za celý týden se na směru neshodly

Americké akcie se v první polovině pátečního obchodování držely nad nulou, poté ale všechny zisky odevzdaly a svezly se do červených čísel. Investoři vyhodnocovali zprávu o vývoji americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí a dále se soustředili na hospodářské výsledky velkých podniků. Pod nulu akcie srazila zpráva, že FBI bude zkoumat další nově objevené e-maily odeslané ze soukromého účtu demokratické kandidátky na prezidentku Hillary Clintonové. Zpráva vyvolala na akciovém trhu nejistotu ohledně výsledku prezidentských voleb, které se budou konat 8. listopadu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow se v pátek snížil o 0,05 % na 18 161,19 bodu, širší S&P 500 přišel o 0,31 % a uzavřel na 2 126,41 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,5 % na 5 190,10 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 5,4 % na 16,19 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,845 %.

Výrazně klesly energetický sektor a odvětví zdravotní péče, nad nulou se naopak udržely sektor necyklického spotřebního zboží nebo průmyslové odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží.

Americké akcie (28. října 2016)

Ředitel FBI James Comey v dopise zaslaném šéfům obou komor Kongresu uvedl, že vyšetřovatelé objevili další e-maily odeslané ze soukromého účtu Hillary Clintonové. FBI chce nyní zjistit, zda tyto zprávy neobsahují citlivé vládní informace. Comey ale nebyl s to sdělit, jak dlouho bude vyšetřování trvat.

Podle rychlého odhadu amerického ministerstva obchodu ve třetím čtvrtletí růst americké ekonomiky zrychlil v celoročním přepočtu na 2,9 % z 1,4 % v předešlých třech měsících. Analytici čekali podle agentury Reuters v průměru růst o 2,5 %. Tempo expanze tak bylo nejvyšší za poslední dva roky.

V indexu Dow v pátek nejvýrazněji zlevnily akcie farmaceutické firmy Merck (-4 %), ropného obra ExxonMobil (-2,46 %) nebo farmaceutického výrobce Pfizer (-1,69 %). Dařilo se naopak cenným papírům energetické společnosti Chevron (+3,9 %), průmyslového konglomerátu General Electric (+2,06 %) a technologického podniku United Technologies (+1,77 %).

Růst akcií Chevronu byl reakcí na kvartální hospodářské výsledky, které na trh firma poslala před začátkem pátečního obchodování. Chevron vykázal čtvrtletní zisk na akcii 0,68 USD výrazně nad odhadem trhu 0,37 USD při tržbách 2,9 miliardy USD rovněž nad očekáváním analytiků na úrovni 2,73 miliardy USD.

Výsledky za tři měsíce do září představil i ExxonMobil. Firma oznámila, že jí ve třetím čtvrtletí čistý zisk kvůli levné ropě meziročně klesl o 38 % na 2,65 miliardy dolarů, překonal však očekávání analytiků, protože nižší ceny ropy byly zčásti kompenzovány úspornými opatřeními. Titul ale skončil pod nulou.

Americké akcie (28. října 2016)

Akcie technologického konglomerátu Alphabet (+0,27 %) mírně zdražily poté, co firma již ve čtvrtek večer reportovala solidní hospodářské výsledky nad odhady analytiků. Holdingu, který je mateřskou firmou technologické společnosti Google, ve třetím čtvrtletí vzrostly zisk i příjmy. Výsledky podpořil prodej reklamy na videoportálu YouTube a v mobilních zařízeních. Čistý zisk vzrostl Alphabetu o 27 % z 3,98 miliardy USD na 5,06 miliardy USD a konsolidované příjmy vzrostly meziročně o pětinu na 22,45 miliardy USD.

Hospodářská čísla ve čtvrtek večer zveřejnil také internetový prodejce Amazon.com (-5,19 %). Amazonu se ve třetím čtvrtletí zvýšily tržby i zisk, investory ale zklamal výhled pro závěr roku. Zisk na akcii ve čtvrtletí dosáhl 52 centů, zvýšil se ze 17 centů před rokem. Zaostal tak za odhady analytiků, kteří jej v anketě agentury Thomson Reuters v průměru odhadovali na 78 centů. Pro čtvrté čtvrtletí Amazon počítá s čistými tržbami v pásmu 42 miliard až 45,5 miliardy USD, zatímco trh počítá v průměru s částkou 44,58 miliardy USD.

Nedařilo se ani akciím biotechnologické firmy Amgen (-9,58 %), která sice ve čtvrtek večer reportovala lepší než očekávané výsledky a zlepšila výhled zisku, investory ale zklamal prakticky nezměněný výhled tržeb.

V pátek se hospodářskými výsledky pochlubily také výrobce tiskáren a kopírek Xerox (+2,82 %), potravinářská firma Hershey (+7,21 %), rafinérská firma Phillips 66 (+0,18 %), farmaceutická společnost AbbVie (-6,28 %) či kartová společnost Mastercard (+3,19 %).

Za celý uplynulý týden index Dow stoupl o 0,09 %, S&P 500 se snížil o 0,69 % a Nasdaq Composite klesl o 1,28 %.

Americké akcie (týden do 28. října 2016)

Ropa se vrátila pod 50 dolarů

Na devizovém trhu se dolar kvůli politické nejistotě vyvolané zprávou o prošetřování e-mailů Hillary Clintonové propadl až na osmidenní minimum vůči euru. V závěru obchodování v New Yorku si jednotná evropská měna vůči dolaru připisovala 0,8 % na 1,0984 USD.

Cena severomořské ropy Brent během pátečního obchodování sestoupila pod hranici 50 dolarů za barel. Ceny ropy na světovém trhu tlačí dolů pochybnosti ohledně plánovaného snížení těžby Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Kartel OPEC v pátek zahájil dvoudenní rozhovory s nečlenskými těžaři ropy o krocích k omezení nadbytečných dodávek na trh. OPEC se v září předběžně dohodl na prvním snížení těžby ropy za osm let na 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně. Zatím se však nedokázal shodnout na podrobnostech tohoto kroku. Kvóty pro jednotlivé členské země a další podrobnosti chce organizace dojednat na svém řádném listopadovém zasedání.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou nadbytečných dodávek na trh poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Později sice část ztrát smazaly, dál ale zůstávají hluboko po úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly hranici 100 dolarů za barel.

Zlato v pátek zdražilo zhruba o deset dolarů na 1 278 USD za trojskou unci a cena stříbra se zvýšila o 15 centů na 17,78 USD za trojskou unci.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Růst ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí podle předběžných údajů zrychlil v celoročním přepočtu na 2,9 % z 1,4 % v předešlých třech měsících. Ukázal to páteční rychlý odhad amerického ministerstva obchodu. Analytici čekali podle agentury Reuters v průměru růst o 2,5 %. Tempo expanze tak bylo nejvyšší za poslední dva roky. Ekonomiku podpořily růst vývozu a oživení tvorby zásob, které vyrovnaly zpomalení růstu výdajů spotřebitelů.
 • Americké společnosti v tomto měsíci již uzavřely dohody o fúzích a akvizicích v hodnotě 248,9 miliardy USD. Překonaly tak předchozí měsíční rekord z července 2015, který činil 240 miliard USD. Nový rekord byl zaznamenán také v případě týdenní hodnoty, když minulý týden podle údajů firmy Dealogic dosáhla hodnota dohod více než 177 miliard USD. Období těsně před prezidentskými volbami přitom bývá naopak dobou, kdy firmy odkládají své plány na fúze a čekají, až budou jasné odpovědi na zásadní otázky, jako je antimonopolní politika, píše The Wall Street Journal (WSJ).
 • JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií Amazonu na 975 z 1 000 USD. RBC Capital snížila cílovou cenu akcií Amazonu na 950 z 1 000 USD a Credit Suisse snížila jejich cílovou cenu na 1 000 z 1 050 USD.
 • Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v říjnu podle finálních údajů klesl na 87,2 bodu (odhad: 88,2 bodu, září: 91,2 bodu).
 • Goldman Sachs snížila cílovou cenu akcií Twitteru na 22 z 23 USD.
 • Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy ve Spojených státech v uplynulém týdnu klesl o dva na 441. Počet aktivních ropných vrtů se tak nezvýšil poprvé po osmi týdnech a klesl poprvé po 17 týdnech. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu se v uplynulém týdnu zvýšil o čtyři na 557. Oznámila to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské podniky.

Výsledková sezóna

 • Čistý zisk amerického ropného gigantu ExxonMobil se ve třetím čtvrtletí kvůli levné ropě meziročně propadl o 38 % na 2,65 miliardy dolarů (zhruba 66 miliard Kč). Překonal však očekávání analytiků, protože nižší ceny ropy byly zčásti kompenzovány úspornými opatřeními.
 • Výsledky Mastercard ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,08 USD (odhad: 0,98 USD), tržby 2,9 miliardy USD (odhad: 2,73 miliardy USD).
 • Výsledky Xerox ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,27 USD (odhad: 0,27 USD), tržby 4,2 miliardy USD (odhad: 4,32 miliardy USD).
 • Výsledky Hershey ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,29 USD (odhad: 1,18 USD), tržby 2 miliardy USD (odhad: 1,99 miliardy USD).
 • Výsledky Phillips 66 ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,05 USD (odhad: 0,88 USD), tržby 22,04 miliardy USD (odhad: 24,57 miliardy USD).
 • Výsledky AbbVie ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,21 USD (odhad: 1,20 USD), upravené tržby 6,39 miliardy USD (odhad: 6,56 miliardy USD).
 • Výsledky Chevron ve 3Q: Zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,37 USD), tržby 29 miliard USD (odhad: 30,33 miliardy USD).

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

 • Největší americký diskontní makléř TD Ameritrade kupuje s pomocí partnerské kanadské banky Toronto-Dominion Bank za čtyři miliardy dolarů svého hlavního konkurenta Scottrade Financial Services. Sdělily to v pondělí obě firmy.
 • Předběžný index amerických nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru dosáhl v říjnu hodnoty 53,2 bodu. Podle prvních dat tedy aktivita v tomto sektoru stoupla nad odhady, jež mluvily o udržení zářijové hodnoty 51,5 bodu.
 • Protože se Spojené státy nacházejí ve fázi nízkého růstu produktivity, bude zapotřebí udržovat nízké úrokové sazby ještě nějakou dobu, zhruba dva až tři roky, řekl v pondělí James Bullard, šéf Fedu v St. Louis a člen měnového výboru Fedu, jenž o úrokových sazbách rozhoduje. Prezident chicagské pobočky Fedu Charles Evans ale naopak řekl, že by Fed měl až do konce příštího roku základní úrokovou sazbu zvýšit v každém kroku o tři čtvrtiny procentního vodu, tedy výrazně rychleji, než se nyní čeká.
 • Čínská skupina HNA Group koupí zhruba 25 % akcií americké hotelové společnosti Hilton Worldwide Holdings, a stane se tak jejím největším akcionářem. Čtvrtinový podíl v Hiltonu kupují Číňané od investiční společnosti Blackstone Group za 6,5 miliardy dolarů, sdělila v pondělí HNA.
 • Americký softwarový gigant Microsoft se rozhodl zvýšit ceny softwaru a služeb pro britské podniky až o 22 %. Reaguje tak na propad libry, který byl důsledkem překvapivého odhlasování odchodu Británie z Evropské unie v červnovém referendu. Zdražení podle agentury Reuters pravděpodobně zasáhne řadu britských firem i vládních úřadů.
 • Šéf americké telekomunikační společnosti AT&T čeká, že domácí regulační úřady plán převzetí mediálního konglomerátu Time Warner za zhruba 85 miliard USD schválí. Generální ředitel podniku Randall Stephenson to v pondělí řekl médiím a investorům. Investoři a analytici ale snadnému schválení gigantické transakce příliš nevěří.
 • Čínská investiční firma China Oceanwide v pondělí oznámila, že uzavřela dohodu o převzetí americké pojišťovny Genworth Financial za 2,7 miliardy dolarů. Lídr na americkém trhu s dlouhodobým pojištěním se dostal do problémů kvůli nízkým úrokovým sazbám a stoupajícím nákladům, píše The Wall Street Journal.
 • Dohoda na převzetí profesní sociální sítě LinkedIn ze strany softwarového gigantu Microsoft je terčem stále intenzivnější pozornosti regulačních orgánů Evropské unie. Podle deníku Wall Street Journal došlo již i na rozesílání příslušných dotazníků konkurentům LinkedInu.
 • Farmaceutický výrobce GlaxoSmithKline zažádal v USA o schválení léku Shingrix na pásový opar, o němž se domnívá, že má značný komerční potenciál.
 • Barclays zvýšila hodnocení akcií konglomerátu 3M na "overweight" z "equal weight" v důsledku zlepšené výkonnosti podniku na rozvíjejících se trzích.
 • Macquarie zvýšila hodnocení akcií provozovatele kabelové televize Comcast na "outperform" z "neutral".
 • Investiční společnost Cowen zlepšila hodnocení akcií maloobchodního prodejce sportovního oblečení a vybavení Dick's Sporting Goods na "outperform" z "neutral" díky zvýšené návštěvnosti obchodů a "nárůstu spokojenosti na straně zákazníků".
 • Letecký a zbrojní výrobce Boeing stupňuje svoji snahu stát se hráčem na trhu náhradních dílů pro letadla. Pokud by firma na trhu o velikosti 62 miliard dolarů uspěla, stala by se přímým konkurentem některých svých dodavatelů.
 • Banka Goldman Sachs zvýšila cílovou cenu akcií internetového obchodního obra Amazon.com na 1 050 USD z 920 USD.
 • Americký federální soudce Charles Breyer schválil dohodu o urovnání Volkswagenu s americkými úřady a 475 000 majiteli naftových vozů automobilky kvůli skandálu s obcházením emisních testů v rekordní výši 14,7 miliardy USD. Volkswagen zahájí odkup svých vozů v polovině listopadu, uvedla agentura Reuters.
 • Obnovitelné zdroje energie dosáhly loni významného milníku. Z hlediska instalovaného výkonu překonaly uhlí a staly se největším zdrojem energie na světě, uvedla Mezinárodní agentura pro energii. Nově instalovaná kapacita obnovitelných zdrojů loni poprvé překonala nově instalovanou kapacitu elektráren na fosilní paliva. Ve skutečné výrobě elektřiny však zatím obnovitelné zdroje stále zaostávají.
 • Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v září podle předběžných dat vzrostly o 0,2 % po srpnovém poklesu o 0,2 %, očekával se růst o 0,1 %.
 • Podnikatelská aktivita v americkém sektoru služeb se v říjnu výrazně zvýšila. Předběžný index nákupních manažerů v sektoru služeb od společnosti Markit vyskočil na 54,8 bodu z předchozích 52,3 bodu. Čekal se růst indexu na 52,5 bodu. Předběžný kompozitní index nákupních manažerů vzrostl na 54,9 bodu ze zářijových 52,3 bodu.
 • Prodeje nových domů v USA se v září zvýšily o 3,1 % na celoročně přepočítané tempo 593 tisíc jednotek. Trh vyhlížel 1,5% pokles po srpnovém revidovaném poklesu o 7,6 % na 575 tisíc jednotek (revidováno z 609 tisíc jednotek).
 • Server Betaville ve středu přinesl informaci, že americká mediální a filmová společnost Walt Disney znovu zvažuje nákup mikroblogovací sociální sítě Twitter. Podle zdroje obeznámeného se situací nyní obě společnosti jednají o podmínkách případné dohody, oficiálně však odmítly záležitost komentovat. Vedle Disneyho se v uplynulých týdnech jako o potenciálních zájemcích o Twitter mluvilo například o Googlu nebo Microsoftu.
 • Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 21. října klesl o 4,1 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů.
 • Stifel Nicolaus snížila doporučení na akcie Applu na "hold" z "buy" a snížila jejich cílovou cenu na 115 ze 130 USD. JPMorgan Chase naopak cílovou cenu akcií Applu zvedla na 114 ze 107 USD.
 • Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v září meziměsíčně klesly o 0,1 %. Trh počítal se stagnací po předchozím revidovaném růstu o 0,3 % (revidováno z 0 %). Po očištění o dopravu objednávky podle očekávání vzrostly o 0,2 % po srpnovém revidovaném poklesu o 0,1 % (revidováno z -0,4 %). Objednávky očištěné o vojenskou a leteckou techniku v září podle očekávání stouply o 0,3 % po předchozím poklesu o 0,1 %.
 • V týdnu do 22. října si v USA podalo novou žádost o podporu v nezaměstnanosti 258 tisíc lidí. V předcházejícím týdnu bylo nových žádostí 261 tisíc (revidováno z 260 tisíc), analytici očekávali 255 tisíc žádostí. Počet pokračujících žádostí o podporu byl v týdnu do 15. října 2,039 milionu (odhad: 2,052 milionu, předcházející týden: 2,054 milionu).
 • Rozjednané prodeje domů ve Spojených státech v září meziměsíčně vzrostly o 1,5 %. Očekával se růst o 1,1 % po poklesu o 2,4 % v srpnu. Meziročně se prodeje zvýšily o 2,4 % po poklesu o 0,2 % v srpnu.
 • Americký výrobce čipů Qualcomm převezme nizozemského konkurenta NXP Semiconductors. Ve čtvrtek to oznámili zástupci obou firem. Transakce by měla mít hodnotu 47 miliard dolarů (částka zahrnuje dluh) a podle agentury Reuters jde o největší fúzi v historii čipového průmyslu.
 • Americká zasilatelská a přepravní společnost United Parcel Service (UPS) si objednala u amerického výrobce letecké techniky Boeing 14 nákladních letadel 747-8. Firmy to ve čtvrtek uvedly ve společné tiskové zprávě. Katalogová hodnota zakázky činí asi 5,3 miliardy dolarů.
 • RBC Capital zvýšila cílovou cenu akcií Tesla Motors na 220 z 210 USD.

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

 • Výsledky VF Corp v 3Q: Zisk na akcii 1,19 USD (loni: 1,07 USD, odhad: 1,15 USD), tržby 3,49 miliardy USD (loni: 3,53 miliardy USD, odhad: 3,63 miliardy USD).
 • Výsledky Kimberly-Clark v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,52 USD (loni: 1,41 USD, odhad: 1,54 USD), tržby 4,59 miliardy USD (meziročně -3 %, odhad 4,73 miliardy USD).
 • Výsledky T-Mobile US v 3Q: Čistý zisk na akcii 0,42 USD, upravený zisk na akcii 0,27 USD (odhad: 0,21 USD), tržby 9,2 miliardy USD (odhad: 9,5 miliardy USD).
 • Výsledky Visa v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,73 USD), tržby 4,3 miliardy USD (odhad: 4,24 miliardy USD). Akcie v pondělním after-marketu +0,5 %.
 • Automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila k zisku díky silnému výkonu v Severní Americe. Čistý zisk činil 606 milionů eur po ztrátě 387 milionů eur ve stejném období předchozího roku. Automobilka současně v úterním prohlášení zlepšila výhled zisku na celý letošní rok.
 • Největší americká automobilka General Motors ve třetím čtvrtletí zdvojnásobila čistý zisk na 2,8 miliardy dolarů, zejména díky solidním výsledkům ve Spojených státech a v Číně, oznámila v úterý firma. Zisk tak výrazně překonal očekávání analytiků, což zvedlo cenu akcií podniku.
 • Výsledky Valero Energy v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,24 USD (odhad: 0,93 USD), tržby 19,65 miliardy USD (odhad: 17,71 miliardy USD).
 • Výsledky Marsh & McLennan v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,69 USD (odhad: 0,68 USD), tržby 3,14 miliardy USD (odhad: 3,26 miliardy USD).
 • Výsledky Freeport-McMoRan v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,13 USD (odhad: 0,18 USD), tržby 3,88 miliardy USD (odhad: 4,11 miliardy USD).
 • Výsledky Baxter v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,56 USD (odhad: 0,45 USD), tržby 2,56 miliardy USD (odhad: 2,55 miliardy USD).
 • Výsledky Baker Hughes v 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,15 USD (odhad: -0,44 USD), tržby 2,4 miliardy USD (v souladu s odhady).
 • Výsledky Anixter v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,38 USD (odhad: 1,35 USD), tržby 1,96 miliardy USD (loni: 1,97 miliardy USD, odhad: 2,01 miliardy USD).
 • Výsledky 3M v 3Q: Upravený zisk na akcii 2,15 USD (odhad: 2,14 USD), tržby 7,71 miliardy USD (odhad: 7,75 miliardy USD).
 • Výsledky Sprint Corporation v 3Q: Čistá ztráta na akcii 0,04 USD (loni: -0,15 USD), tržby 8,25 miliardy USD (loni: 7,98 miliardy USD, odhad: 8,05 miliardy USD).
 • Výsledky AT&T v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,74 USD (odhad: 0,67 USD), tržby 40,89 miliardy USD (odhad: 41,16 miliardy USD).
 • Výsledky Under Armour v 3Q: Zisk na akcii 0,29 USD (loni: 0,23 USD, odhad: 0,25 USD), tržby 1,47 miliardy USD (loni: 1,20 miliardy USD, odhad: 1,46 miliardy USD).
 • Výsledky Whirlpool v 3Q: Upravený zisk na akcii 3,66 USD (meziročně: +18 %, odhad: 3,86 USD), tržby 5,2 miliardy USD (loni: 5,3 miliardy USD).
 • Výsledky Caterpillar v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,85 USD (odhad: 0,76 USD), tržby 9,16 miliardy USD (loni: 10,96 miliardy USD, odhad: 9,92 miliardy USD).
 • Výsledky Procter & Gamble v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,03 USD (odhad: 0,98 USD), tržby 16,52 miliardy USD (loni: 16,53 miliardy, odhad: 16,48 miliardy USD).
 • Výsledky Eli Lilly v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,88 USD (loni: 1,00 USD, odhad: 0,96 USD); tržby 5,19 miliardy USD (meziročně +4,7 %, odhad: 5,28 miliardy USD).
 • Výsledky Lockheed Martin v 3Q: Upravený zisk na akcii 3,61 USD (loni: 2,42 USD, odhad: 2,89 USD); tržby 11,551 miliardy USD (loni: 10,06 miliardy USD, odhad: 11,451 miliardy USD).
 • Výsledky DuPont v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,34 USD (loni: 0,13 USD, odhad: 0,21 USD), tržby 4,92 miliardy USD (loni: 4,87 miliardy USD, odhad: 4,88 miliardy USD).
 • Výsledky Merck v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,07 USD (odhad: 0,99 USD), tržby 10,54 miliardy USD (loni: 10,07 miliardy USD; odhad: 10,16 miliardy USD).
 • Výsledky United Technologies v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,76 USD (meziročně +8 %, odhad: 1,66 USD), tržby 14,4 miliardy USD (meziročně +4 %; odhad: 14,3 miliardy USD).
 • Po konci úterního obchodování v USA se hospodářskými výsledky za své poslední fiskální čtvrtletí pochlubil technologický gigant Apple. Zisk na akcii dosáhl 1,67 USD (odhad: 1,65 USD) a tržby 46,90 miliardy USD (odhad 46,94 miliardy USD). Loni ve stejném období dosáhl zisk na akcii 1,96 USD při tržbách 51,5 miliardy USD, mezikvartálně ale čísla mírně vzrostla. Akcie Applu v after-marketu nejprve přidávaly zhruba dvě procenta, později ale začaly zhruba stejně výrazně ztrácet.
 • Největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola utrpěl ve třetím čtvrtletí pokles zisku i tržeb. Hospodářské výsledky podniku nicméně překonaly očekávání analytiků, a to mimo jiné díky silné poptávce po balených vodách a sportovních nápojích v Severní Americe.
 • Americký výrobce letadel Boeing ve třetím čtvrtletí zvýšil meziročně čistý zisk zhruba o třetinu na 2,3 miliardy dolarů. Firma zároveň mírně zvýšila odhad celoročních dodávek letadel zákazníkům.
 • Výsledky Mondelez International v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,52 USD (odhad: 0,43 USD), tržby 6,4 miliardy USD (odhad: 6,45 miliardy USD).
 • Výsledky General Dynamics v 3Q: Zisk na akcii 2,48 USD (odhad: 2,38 USD), tržby 7,73 miliardy USD (odhad: 7,94 miliardy USD).
 • Výsledky Hilton Worldwide v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,23 USD (loni: 0,23 USD, odhad: 0,23 USD), tržby 2,94 miliardy USD (loni: 2,9 miliardy USD, odhad: 2,99 miliardy USD).
 • Výsledky Southwest Airlines v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,93 USD (loni: 0,94 USD; odhad: 0,88 USD), tržby 5,14 miliardy USD (loni: 5,32 miliardy USD).
 • Výsledky Biogen v 3Q: Upravený zisk na akcii 5,19 USD (odhad: 4,97 USD), tržby 2,96 miliardy USD (odhad: 2,9 miliardy USD).
 • Výsledky Comcast v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,92 USD (odhad: 0,91 USD), tržby 21,32 miliardy USD (odhad: 21,08 miliardy USD).
 • Výsledky Tesla Motors v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,71 USD (odhad: ztráta 0,22 USD, loni: ztráta 1,35 USD), tržby 2,3 miliardy USD (odhad: 2,2 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +5 %.
 • Výsledky Texas Instruments v 3Q: Zisk na akcii 0,94 USD (odhad: 0,86 USD), tržby 3,68 miliardy USD (odhad: 3,49 miliardy USD). Firma oznámila navýšení čtvrtletně vyplácené dividendy o 32 % na 50 centů na akcii. Akcie ve středečním after-marketu beze změny.
 • Čistý zisk americké automobilky Ford Motor se ve třetím čtvrtletí propadl o 56 % na 957 milionů dolarů kvůli nižším tržbám a nákladům na svolávání vozů. Hospodářské výsledky podniku zasáhly rovněž komplikace spojené s uvedením nového dodávkového automobilu Super Duty na trh.
 • Americká ropná společnost ConocoPhillips hospodařila ve třetím čtvrtletí se ztrátou ve výši jedné miliardy dolarů, což je proti ztrátě 1,1 miliardy USD před rokem zlepšení asi o 9 %. Ke zlepšení výsledků přispěly nižší výdaje, uvedla firma ve své čtvrteční zprávě.
 • Americká internetová společnost Twitter se rozhodla propustit 9 % zaměstnanců, tedy přibližně 350 lidí. Firma ve čtvrtek rovněž ohlásila prudké zpomalení růstu tržeb a vykázala další čtvrtletní ztrátu. Výsledky nicméně překonaly očekávání analytiků.
 • Výsledky Dow Chemical v 3Q: Provozní zisk na akcii 0,91 USD (odhad: 0,79 USD), tržby 12,5 miliardy USD (odhad: 12 miliard USD).
 • Výsledky Marathon Petroleum v 3Q: Zisk na akcii 0,27 USD (odhad: 0,81 USD), tržby 16,46 miliardy USD (odhad 16,79 miliardy USD).
 • Výsledky Altria Group v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,82 USD (odhad: 0,80 USD), tržby 5,19 miliardy USD (odhad: 5,11 miliardy USD).
 • Výsledky Colgate-Palmolive v 3Q: Zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,73 USD), tržby 3,87 miliardy USD (odhad: 3,94 miliardy USD).
 • Výsledky UPS v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,44 USD (odhad: 1,44 USD), tržby 14,9 miliardy USD (odhad: 14,8 miliardy USD).
 • Výsledky Amgen v 3Q: Upravený zisk na akcii 3,02 USD (odhad: 2,79 USD), tržby 5,81 miliardy USD (odhad: 5,73 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -1 %.
 • Výsledky LinkedIn v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,18 USD (odhad: 0,91 USD), tržby 959,8 milionu USD (odhad: 959,4 milionu USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +0,2 %.
 • Výsledky Expedia v 3Q: Upravený zisk na akcii 2,41 USD (odhad: 2,47 USD), tržby 2,58 miliardy USD (meziročně +33 %, odhad: 2,54 miliardy USD).
 • Výsledky McKesson v 3Q: Upravený zisk na akcii 2,94 USD (odhad: 3,04 USD), tržby 50 miliard USD (odhad: 51,2 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -12 %.
 • Výsledky Alphabet v 3Q: Upravený zisk na akcii 9,06 USD (odhad: 8,62 USD), tržby 18,27 miliardy USD (odhad: 18 miliard USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -0,5 %.
 • Výsledky Amazon.com v 3Q: Zisk na akcii 0,52 USD (odhad: 0,77 USD), tržby 32,7 miliardy USD (v souladu s odhady). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -6 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

XTB - banner xStation 5

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
před hodinou

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v září dosáhl 6,6 %

Ceny domů ve Spojených státech v září podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Boeing 737 MAX se v EU přiblížil k získání povolení k provozu
14:26

Boeing 737 MAX se v EU přiblížil k získání povolení k provozu

Evropský regulátor učinil další krok, který přibližuje letadla Boeing 737 MAX k návratu do vzduchu. Evropská agentura...
Doprava Boeing
EU prodává další speciální dluhopisy, vysoký zájem trvá
14:11

EU prodává další speciální dluhopisy, vysoký zájem trvá

Evropská unie prodává další speciální dluhopisy na podporu zaměstnanosti, tentokrát získá 8,5 miliardy eur. Vysoký...
Evropská unie Státní dluhopisy Společné evropské dluhopisy
Stavební firmy: Stavebnictví příští rok klesne o 1,8 %
13:55

Stavební firmy: Stavebnictví příští rok klesne o 1,8 %

České stavebnictví příští rok meziročně klesne o 1,8 procenta. Stavební firmy mají zakázky v průměru na osm měsíců...
Česká republika Stavebnictví
EK se dohodla na šesté vakcíně, Moderna dodá až 160 milionů dávek
13:36

EK se dohodla na šesté vakcíně, Moderna dodá až 160 milionů dávek

Evropská komise dojednala smlouvu s americkou firmou Moderna, která státům Evropské unie zajistí až 160 milionů dávek...
Evropská unie Koronavirus
Ruský producent ropy Lukoil se ve třetím čtvrtletí vrátil do zisku
12:48

Ruský producent ropy Lukoil se ve třetím čtvrtletí vrátil do zisku

Ruská ropná společnost Lukoil se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku, k němuž jí pomohly zejména vyšší ceny ropy....
Rusko Ropa Výsledková sezóna
Německý ministr zahraničí čeká rychlé řešení rozpočtového patu EU
12:12

Německý ministr zahraničí čeká rychlé řešení rozpočtového patu EU

Vyřešení rozpočtového patu Evropské unie by mohlo přijít v řádu dní. V úterý to na Berlínském fóru o zahraniční...
Evropská unie Rozpočet Politika
Podíl firem investujících do automatizace letos vzrostl
11:28

Podíl firem investujících do automatizace letos vzrostl

Podíl firem, které investují do robotizace, automatizace a umělé inteligence, letos meziročně stoupl o 15 procentních...
Byznys a podnikání Inovace Technologie
Počet firem v německém akciovém indexu DAX se zvýší na 40
10:51

Počet firem v německém akciovém indexu DAX se zvýší na 40

Počet firem zařazených do hlavního indexu německých akcií DAX se zvýší z nynějších 30 na 40. Po účetním skandálu...
Indexy DAX Evropské akcie
Podnikatelská nálada v Německu v listopadu druhý měsíc za sebou klesla
10:38

Podnikatelská nálada v Německu v listopadu druhý měsíc za sebou klesla

Podnikatelská nálada v Německu se v listopadu již druhý měsíc za sebou zhoršila. Informoval o tom v úterý hospodářský...
Německo Index Ifo Byznys a podnikání
Asijské akcie v úterý převážně rostly, japonský Nikkei 225 přidal 2,5…
Asijské akcie v úterý převážně rostly, japonský Nikkei 225 přidal 2,5…
10:30

Asijské akcie v úterý převážně rostly, japonský Nikkei 225 přidal 2,5 %

Obchodování na asijských akciových trzích v úterý skončilo převážně v plusu. V červených číslech seanci zakončila jen...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii