Kofole ČeskoSlovensko v prvních devíti měsících roku klesl čistý zisk na 329 milionů Kč, vyplatí zálohu na dividendu
|

Kofole ČeskoSlovensko v prvních devíti měsících roku klesl čistý zisk na 329 milionů Kč, vyplatí zálohu na dividendu

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko vykázala za první tři čtvrtletí roku 2016 čistý zisk 329 milionů Kč. Provozní zisk EBITDA se jí snížil na 851 milionů Kč z 989 milionů Kč ve stejném období v loňském roce. Firmě se meziročně snížily také tržby a EBITDA marže. Kofola dále oznámila, že ze zisku za první tři čtvrtletí roku použije jako zálohu na výplatu dividendy 7 Kč na akcii.

Akcie ČR Potraviny Výsledková sezóna Kofola ČeskoSlovensko

Výnosy Kofole klesly v Polsku, a to z 1,87 miliardy Kč na 1,39 miliardy Kč. V Česku a na Slovensku se souhrnně zvýšily z 3,18 miliardy Kč na 3,32 miliardy Kč a ve Slovinsku a na ostatních trzích souhrnně stouply z 515 milionů Kč na 715 milionů Kč. Celkově skupině tržby klesly z 5,56 miliardy Kč na 5,43 miliardy Kč.

Společnost ve výsledkové zprávě uvedla, že růst tržeb v ČR a na Slovensku zajistily zejména značky Rauch, Vinea a Kofola a bary UGO. Tržby fresh barů UGO se zvýšily z 80,89 milionu Kč na 215,79 milionu Kč při nárůstu počtu poboček provozovaných samotnou Kofolou z 27 na 35 a zvýšení počtu franšízových poboček z 30 na 34. Za poklesem tržeb v Polsku stojí nižší prodeje privátních značek a slabší prodeje prostřednictvím tradičních kanálů. Bez započtení Polska, kde nyní Kofola chystá velkou ofenzivu, by se skupině tržby v prvních třech měsících roku meziročně zvýšily o 9,4 % neboli téměř 346 milionů Kč.

"Polský trh je stále poměrně fragmentovaný. Počet konkurujících subjektů enormně tlačí na marži. Cenová citlivost konzumenta a jeho nároky na kvalitu jsou úplně jiné, než na jaké jsme zvyklí na ostatních trzích," uvedl k aktuální situaci na polském trhu generální ředitel společnosti HOOP Polska Jiří Vlasák. Kofola letos v Polsku investovala do zlepšení produktové nabídky a do marketingové podpory, další změny podle nově nastavené strategie chystá na rok 2017.

Prodejní, marketingové a distribuční náklady se firmě zvýšily z 1,4 miliardy Kč na 1,44 miliardy Kč a administrativní náklady jí stouply z 312 milionů Kč na 314 milionů Kč.

"Hospodářské výsledky Kofoly jsou ovlivněny zejména přetrvávající nepříznivou situací v Polsku. Slovinská Radenska podpořila tržby, nicméně se zde vydávají dodatečné náklady na expanzi, která se v dalším růstu tržeb projeví v následujících obdobích," upozornil analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

Kofola ČeskoSlovensko - hospodářské výsledky (9M2016, upravené)

"Čistý zisk za třetí čtvrtletí meziročně klesl o 14,7 % na 138 milionů Kč, přesto o zhruba 15 % překonal naše očekávání. Důvodem je nižší efektivní daň," uvedl Petr Bártek, analytik z České spořitelny. "Kofola je, zdá se, nadále na cestě dosáhnout úrovně námi odhadované výše pro provozní zisk EBITDA v letošním roce (1,05 miliardy Kč), avšak ve čtvrtém kvartálu musí dosáhnout solidních čísel. Výsledek EBITDA ve třetím čtvrtletí na úrovni odhadů totiž zajistila vyšší sezónní marže v adriatickém regionu."

Provozní zisk EBITDA klesl kromě Polska také v československém regionu, a to z 633 milionů Kč na 591 milionů Kč. V Polsku se firmě zisk EBITDA propadl z 238 milionů Kč na 102 milionů Kč. Ve Slovinsku a na ostatních trzích ale stoupl ze 118 milionů Kč na 158 milionů Kč. Souhrnná EBITDA marže se snížila meziročně ze 17,8 % na 15,7 % a poměr čistého dluhu k zisku EBITDA stoupl z 1,16 na 1,39.

"Celkově je zisk EBITDA 851 milionů korun v souladu s naším očekáváním. Předpokládáme, že výsledek za celý rok se bude pohybovat na úrovni loňského roku, tedy 1,1 miliardy korun s možnou odchylkou pět procent," uvedl finanční ředitel skupiny Daniel Buryš.

Na celkových tržbách Kofoly se v prvních třech čtvrtletích roku nejvíce podílely výnosy z prodeje sycených nápojů (46,04 %) a minerálních vod (28,25 %). Následovaly výnosy z prodeje sirupů (10,16 %), produktů v kategorii "ostatní"(7,81 %) a nesycených nápojů (7,74 %). Z regionální hlediska k tržbám firmy nejvíce přispěly Česká republika (38,94 %) a Polsko (25,57 %). Třetí bylo Slovensko (22,32 %) a čtvrté Slovinsko (9,92 %). Export zajistil 3,25 % celkových tržeb.

Kofola ČeskoSlovensko - produktová a regionální skladba tržeb (9M2016)

EBITDA marže v ČR se meziročně snížila z 15,9 % na 12,9 %, na Slovensku klesla z 26,5 % na 26,3 % a v Polsku se propadla z 12,7 % na 7,4 %. Ve Slovinsku se naopak marže zvýšila z 28,6 % na 29,5 %. Marže exportu klesla z +2,2 % na -1,1 %.

Kofola připomněla, že v adriatickém regionu pokračuje ve své akviziční strategii. V únoru firma Radenska, dceřiná společnost Kofoly, která působí jako výrobce minerálních vod ve Slovinsku, koupila divizi nealkoholických nápojů chorvatské společnosti Badel 1862. Radenska, potažmo Kofola díky tomu ovládla značky Inka, Nara nebo Voćko. Od ledna také společnost Radenska vyrábí a dodává na chorvatský trh produkty z portfolia společnosti PepsiCo. Do konce letošního roku by pak měla být dokončena akvizice chorvatského výrobce minerálky Studenac, na jehož koupi se Kofola dohodla s chorvatskou společností Podravka.

Kofola ČeskoSlovensko - shrnutí hospodářských výsledků za 9M2016

Na svých internetových stránkách dále Kofola uvedla, že její představenstvo rozhodlo, že část zisku za účetní období od začátku ledna do konce září ve výši 156,07 milionu Kč použije jako zálohu na výplatu dividendy ze zisku za rok 2016. Na jednu akcii připadá 7 Kč před zdaněním. Rozhodným dnem pro uplatnění práva je 7. listopad.

"Záměrem Kofoly je vyplatit dividendu na úrovni asi 30 % čistého konsolidovaného zisku. Celkově zprávu proto vnímáme lehce pozitivně s ohledem na ohlášenou výplatu zálohy na dividendu. Nicméně hospodářské výsledky ukazují na přetrvávající problémy zejména na polském trhu, což se negativně promítá do ziskovosti celé firmy," dodal Miroslav Frayer z Komerční banky.

Během konferenčního hovoru finanční ředitel Kofoly Daniel Buryš potvrdil výhled pro celý letošní rok na úrovni provozního zisku EBITDA, který by měl proti loňsku zůstat stabilní. Výnosy na chorvatském trhu by se měly v příštím roce podle Daniela Buryše vyšplhat na 20 milionů eur po započtení vlivu z akvizice firmy Studenac. Podniky Radenska a Studenac by navíc podle vyjádření managementu měly v rámci produkce realizovat výrazné synergické efekty. Další expanze aktivit Kofoly by měla být realizována v adriatickém regionu. Cenu cukru Kofola očekává na úrovni 500 eur za tunu. Vyšší kapitálové výdaje v prvních devíti měsících letošního roku byly ovlivněny investicemi do továrny v Polsku. Výhled na příští rok počítá s kapitálovými výdaji 500 milionů Kč, výraznější investice do produkce se nečeká. Padající tržby v Polsku jsou způsobeny přesmlouváváním kontraktů na private label značky, pokles tržeb v ČR byl způsoben zejména zrušením jednoho kontraktu ve sféře private label.

"Potvrzení výhledu na letošní rok ve světle klesajících tržeb v Polsku je pozitivní. Taktéž oceňujeme, že nižší tržby v ČR jsou odrazem zrušení kontraktu v private label značkách a nikoliv v oblasti sirupů. Očekávané tržby pro příští rok v Chorvatsku jsou v souladu s naším očekáváním, stejně jako ceny cukru. Indikovaná úroveň kapitálových výdajů je nad úrovní našich očekávání," dodal Petr Bártek.

"Buryš také uvedl, že vzhledem k silné hotovostní pozici a nízkému zadlužení není Kofola limitovaná v rozdělování zisku investorům, a dodal, že se management se bude věnovat otázce nízkého free floatu, který je podle Buryše hlavním důvodem poklesu ceny akcií o zhruba 25 % od jejich vstupu na burzu.

Kofola ČeskoSlovensko je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě. Má šest výrobních závodů v České republice, Polsku, na Slovensku a ve Slovinsku. Zaměstnává asi 2 000 lidí, z toho 700 v Česku. K výrobkům firmy patří vedle limonády Kofola ovocné nápoje a sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex, nápoje značky Vinea, Chito, Top Topic nebo Citro Cola. V licenci Kofola vyrábí a distribuuje nápoje RC Cola a Orangina. Většinovým vlastníkem je společnost KSM Investment patřící rodině Samarasů, kterou navenek zastupuje především předseda představenstva Jannis Samaras.

Zdroj: Kofola ČeskoSlovensko, ČTK

Česká zbrojovka Group za prvních devět měsíců roku vykázala rekordní…
Česká zbrojovka Group za prvních devět měsíců roku vykázala rekordní…
před 25 minutami

Česká zbrojovka Group za prvních devět měsíců roku vykázala rekordní tržby pět miliard korun

Výrobce zbraní Česká zbrojovka Group vykázal za prvních devět měsíců letošního roku rekordní tržby pět miliard korun....
Česká zbrojovka Group Akcie ČR Zbraně
Co musíte ráno vědět (24. listopadu)
Co musíte ráno vědět (24. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (24. listopadu)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita na obou stranách Atlantiku a...
Musíte vědět
Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o…
Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o…
včera v 22:00

Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o vakcínách na covid-19 a možnost, že se Janet Yellenová stane ministryní financí

Akcie ve Spojených státech v pondělí zpevnily. Trh táhly výše zejména sektory energetiky a průmyslu. Investoři...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí
WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí
včera v 21:26

WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí

Podle deníku The Wall Street Journal se nově zvolený americký prezident Joe Biden chystá do funkce ministryně financí...
Joe Biden Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
včera v 20:30

EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů

Zájem o společensky odpovědné projekty v posledních letech sílí, a proto velcí i malí investoři hledají možnosti, jak...
Firemní dluhopisy Ekologie a životní prostředí
Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost
včera v 18:01

Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost

Evropa musí prosazovat své hodnoty nejen v zahraniční politice, ale také v digitálním světě. V pondělí to na úvod on...
Evropa Informační technologie
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
včera v 18:00

Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě

Akcie na západoevropských trzích sice v pondělí začaly růstem a v průběhu dopoledne přidávaly téměř jedno procento,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
včera v 17:45

První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu korun

První český on-line investiční robo-advisor Portu překročil hranici 1 miliardy korun pod správou a 20 tisíc...
Investiční strategie Investování
General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům
včera v 17:12

General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům

Největší americká automobilka General Motors (GM) svolá 5,9 milionu vozů kvůli potenciálně nebezpečným nafukovačům...
Americké akcie Auta
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
včera v 16:50

Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl roku

Pražská burza zpevnila na nejsilnější úroveň za skoro půl roku. Index PX v pondělí stoupl o 1,39 % na 955,22 bodu....
Shrnutí obchodování v ČR Akcie ČR
Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu
včera v 16:25

Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu

Ruský cenzurní orgán Roskomnadzor zahájil správní řízení proti americké internetové společnosti Google. Jako důvod...
Rusko Alphabet (Google) Regulace
Americká vláda uzavřela dohodu s provozovateli taxislužby Uber a Lyft
včera v 16:13

Americká vláda uzavřela dohodu s provozovateli taxislužby Uber a Lyft

Americká federální vláda uzavřela smlouvu s provozovateli alternativní taxislužby Uber Technologies a Lyft. Hodnota...
Spojené státy americké (USA) Uber Lyft
Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil
včera v 15:50

Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v listopadu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pondělí uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu
včera v 15:12

Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu

Čínští výrobci telefonů, mimo jiné Xiaomi, Oppo a Vivo, se snaží získat podíl na trhu, jemuž dominuje konkurenční...
Čína Mobilní telefony
Jeff Bezos poprvé investuje do start-upu v Africe
včera v 14:52

Jeff Bezos poprvé investuje do start-upu v Africe

Miliardář a zakladatel internetové společnosti Amazon Jeff Bezos podpořil začínající finančně technologickou firmu...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Afrika
Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na…
včera v 13:51

Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na akvizice

Za leden až říjen letošního roku vstoupilo na burzu 165 firem, které se specializují na akvizice a které se označují...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
Šéf aerolinek Qantas: U mezinárodních letů bude požadované očkování…
včera v 13:43

Šéf aerolinek Qantas: U mezinárodních letů bude požadované očkování proti covidu-19

Šéf australské letecké společnosti Qantas Alan Joyce uvedl, že až bude k dispozici vakcína proti covidu-19, bude jeho...
Koronavirus Doprava Turismus a cestovní ruch