Erste Group Bank loni dosáhla čistého zisku 968,2 milionu eur, navrhuje dividendu 0,5 eura na akcii
|

Erste Group Bank loni dosáhla čistého zisku 968,2 milionu eur, navrhuje dividendu 0,5 eura na akcii

Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank vykázala za celý loňský rok čistý zisk 968,2 milionu eur. V samotném čtvrtém čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 204 milionů eur, analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali v průměru výsledek 155 milionů eur. Banka současně uvedla, že hodlá ze zisku za loňský rok vyplatit dividendu 0,5 eura na akcii.

Akcie ČR Erste Group Bank Výsledková sezóna Evropské banky Erste Group Bank (Vídeň)

Čistý úrokový příjem Erste dosáhl v posledních třech měsících loňského roku 1,12 miliardy eur (v souladu s odhady), za celý rok pak činil 4,44 miliardy eur. Ve čtvrtém čtvrtletí 2014 dosáhl čistý úrokový příjem 1,13 miliardy eur a za celý rok 2014 společnost vykázala výsledek 4,5 miliardy eur.

Čistý příjem z poplatků a provizí byl ve 4Q2015 489,2 milionu eur a za celý rok dosáhl 1,86 miliardy eur. O rok dříve byl výsledek za čtvrté čtvrtletí 497,1 milionu eur a za celý rok 1,87 miliardy eur.

Provozní výnosy skupiny ve čtvrtém čtvrtletí dosáhly 1,68 miliardy eur, když o rok dříve dosáhly 1,76 miliardy eur, a za celý rok skupina vykázala výsledek 6,77 miliardy eur proti 6,88 miliardy eur o rok dříve. Provozní náklady se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně nepatrně zvýšily na 1,02 miliardy eur z jedné miliardy eur a za celý rok stouply na 3,87 miliardy eur z 3,79 miliardy eur.

Erste Group Bank - hospodářské výsledky za 4Q2015 a celý rok 2015

Poměr úvěrů ke vkladům ve čtvrtém čtvrtletí meziročně klesl o dvě desetiny procentního bodu na 98,4 %, proti třetímu čtvrtletí se ale snížil z 99,3 %. Ukazatel kapitálové přiměřenosti CET 1 se loni meziročně zvýšil na 12,3 % z 10,6 %, ve třetím kvartálu loňského roku dosahoval 11,5 %.

Erste Group Bank - bilance a provozní ukazatele

Generální ředitel Erste Group Bank Andreas Treichl ve výsledkové zprávě uvedl, že oceňuje loňský pokles rizikových nákladů banky. "Prostředí (nízkých) úrokových sazeb zůstává výzvou a dopad je viditelný v poklesu našeho provozního zisku. Pozitivní stránkou je, že jsme dosáhli solidního růstu úvěrů v retailové o korporátní oblasti," doplnil.

Na tiskové konferenci Treichl uvedl, že regulace a standardy EBA zůstávají pro bankovní sektor výzvou, věří ale v ustálení regulace na úrovni požadované kapitálové přiměřenosti.

Náklady na rizika představující ztrátu ze znehodnocení finančních aktiv nevykázaných do zisku nebo ztráty, klesly loni o 65 % na 729,1 milionu eur. O rok dříve dosáhly 2,08 miliardy eur.

"Rozdíl oproti odhadům na úrovni čistého zisku za 4Q2015 je dán výhradně nižší korporátní daní, která byla pouze 2 milionu eur, čekalo se 63 milionů. Důvodem je přecenění (zvýšení hodnoty) odložené daně. Na provozní úrovni výsledek zaostal za našimi odhady. Úrokové výnosy jsou víceméně stabilní v meziročním srovnání, k čemuž pomáhá růst úvěrového portfolia. Výrazný pokles ostatních výnosů je způsoben slabým výsledkem výnosů z obchodování s cennými papíry. Tvorba opravných položek nadále zůstává na relativně nízké úrovni zásluhou poklesu v Maďarsku a Rumunsku," vysvětluje analytik Milan Lávička z J&T Banky. "Pro rok 2016 společnost zopakovala předchozí výhled na dosažení návratnosti vlastního kapitálu (ROTE) v rozmezí 10–11 %, což by mělo být podpořeno dalším zlepšením kvality úvěrů a očekávaným ziskem z prodeje podílu ve VISA Europe ve výši 127 milionů eur. Pozitivní je další zvýšení kapitálové přiměřenosti (CET 1) na 12,3 %. Výše kapitálu tak pro banku v současné době nepředstavuje žádné výraznější riziko. Celkové vyznění výsledků je pro nás neutrální až lehce pozitivní. Čistý zisk sice výrazně překonal odhady, nicméně provozní úroveň byla slabší, výhled pro tento rok je poměrně konzervativní."

Srovnání výkonnosti akcií evropských bank s akciemi Erste Group Bank

Akcie Erste Group Bank aktuálně podle agentury Bloomberg pokrývá 27 analytických týmů. Sedmnáct doporučení je na stupni "kupovat", osm "držet" a dvě "prodávat". Průměrná cílová cena analytiků je 853,91 Kč, ve čtvrtek akcie Erste na pražské burze uzavřely na 665,90 Kč. Růstový potenciál tak dosahuje více než 28 %.

Erste Group Bank - přehled investičních doporučení (k 26. únoru 2016)

Výsledky České spořitelny

České spořitelně loni čistý zisk meziročně klesl o 5,2 % na 14,29 miliardy korun z 15,07 miliardy korun v roce 2014. Důvodem byly klesající provozní výnosy a mírný růst provozních nákladů.

Celkové provozní výnosy České spořitelny loni byly 39,74 miliardy korun, a meziročně se tak snížily o 3,4 % z 41,14 miliardy korun. Provozní náklady meziročně vzrostly o 1,9 % na 18,57 miliardy korun z 18,23 miliardy korun a provozní zisk klesl meziročně o 7,6 % na 21,16 miliardy Kč z 22,91 miliardy Kč.

"Provozní výnosy se snížily v důsledku přetrvávajících nízkých tržních úrokových sazeb, kde ani zrychlený růst úvěrů nedokázal zvrátit negativní vývoj čistého úrokového výnosu," uvedla banka. Za růstem provozních nákladů byly mimo jiné investice do vývoje nových digitálních aplikací.

Jak se hospodářské výsledky České spořitelny líbily jejímu finančnímu řediteli a místopředsedovi představenstva Wolfgangu Schopfovi?

Provozní náklady zahrnují mimo jiné příspěvek do Fondu pojištění vkladů, který poprvé překročil hranici miliardy korun, proti roku 2014 narostl příspěvek o 8 % v souvislosti s nárůstem objemu pojištěných vkladů.

Čistý úrokový výnos se meziročně snížil o 3 % na 25,86 miliardy korun a čistý zisk z poplatků a provizí spadl o 9,3 % na 10,25 miliardy korun. Náklady na rizika loni České spořitelně meziročně klesly o 29 % na 2,65 miliardy korun z 3,73 miliardy korun o rok dříve. Poměr nákladů a výnosů se loni zvýšil na 46,8 % ze 44,3 % o rok dříve.

Česká spořitelna - hospodářské výsledky za rok 2015

Čisté klientské úvěry vzrostly o 6,5 %, přičemž pozitivní vývoj byl tažen zejména robustním růstem úvěrů velkým podnikům (hrubé objemy +22,2 % meziročně) a pokračujícím silným nárůstem hypoték poskytnutým fyzickým osobám (objem hrubého zůstatku meziročně vzrostl o 11,8 %). V hrubém vyčíslení klientské úvěry vzrostly o 5,9 % na 548,8 miliardy korun. Vklady se meziročně zvýšily o 4,9 % na 713,8 miliardy korun a bilanční suma vzrostla o 6,3 % na 959,6 miliardy korun.

Objem nově uzavřených hypoték fyzickým osobám loni meziročně vzrostl téměř o 50 miliard korun (+39 %), což vedlo k navýšení podílu České spořitelny na trhu o dva procentní body na 27 %.

Kapitálová přiměřenost České spořitelny měřená ukazatelem Tier 1 byla ke konci minulého roku 21,2 %, o rok dříve dosahovala 18,4 %.

Česká spořitelna - přehled provozních ukazatelů ke konci roku 2015

Zdroj: Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK

Facebook hlásí, že bude mazat nepravdy o vakcínách na covid-19
před 24 minutami

Facebook hlásí, že bude mazat nepravdy o vakcínách na covid-19

Společnost Facebook ve čtvrtek oznámila, že začne na svých platformách mazat dezinformace o vakcínách na covid-19....
Facebook Koronavirus
Evropské akcie si ve čtvrtek opět skončily smíšeně, hlavním důvodem…
Evropské akcie si ve čtvrtek opět skončily smíšeně, hlavním důvodem…
před 44 minutami

Evropské akcie si ve čtvrtek opět skončily smíšeně, hlavním důvodem nejistoty byl brexit

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek opět skončily se smíšenými výsledky. Hlavním faktorem, který přinesl...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza poprvé v tomto týdnu rostla
Pražská burza poprvé v tomto týdnu rostla
16:50

Pražská burza poprvé v tomto týdnu rostla

Pražská burza po třech dnech poklesu ve čtvrtek otočila směr. Index PX posílil o 0,45 procenta na 966,04 bodu. V...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ryanair si objednal dalších 75 letadel Boeing 737 MAX
16:44

Ryanair si objednal dalších 75 letadel Boeing 737 MAX

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair si objednala dalších 75 letadel Boeing 737 MAX v katalogové hodnotě...
Doprava Boeing
USA: Aktivita v nevýrobním sektoru v listopadu nenadchla
16:00

USA: Aktivita v nevýrobním sektoru v listopadu nenadchla

Index nákupních manažerů mimo výrobní sektor od Institute of Supply Management dosáhl v listopadu hodnoty 55,9 bodu....
Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
S&P Dow Jones Indices začne sestavovat indexy pro kryptoměny
15:19

S&P Dow Jones Indices začne sestavovat indexy pro kryptoměny

Společnost S&P Dow Jones Indices začne v příštím roce sestavovat indexy pro kryptoměny. Stala se tak dalším finančním...
Indexy S&P 500 Dow Jones
EU zvažuje krizový fond bez Maďarska a Polska
14:46

EU zvažuje krizový fond bez Maďarska a Polska

Evropská komise by v případě pokračování rozpočtové krize, kdy Budapešť a Varšava blokují dohodu o budoucí podobě...
Evropská unie Rozpočet Maďarsko
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA po dvou týdnech růstu…
14:30

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA po dvou týdnech růstu klesl

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 28. listopadu nově 712 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
Studie: Schválené změny daní zvýší růst ekonomiky o 0,9 procentního…
14:18

Studie: Schválené změny daní zvýší růst ekonomiky o 0,9 procentního bodu

Aktuálně Sněmovnou schválené změny daní v podobě zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Hospodářský růst Daně
Ze světa investičních doporučení (3. prosince)
13:30

Ze světa investičních doporučení (3. prosince)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu překonaly očekávání
11:02

Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu překonaly očekávání

Maloobchodní tržby v eurozóně se v říjnu zvýšily výrazněji, než se očekávalo. Přispěl k tomu zejména silný růst...
Eurozóna Evropská ekonomika Maloobchod
Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila
Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila
10:37

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila, reagovala na obnovené plošné uzávěry ekonomik kvůli...
Evropská ekonomika Eurozóna Indexy nákupních manažerů (PMI)
Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou…
Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou…
10:30

Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou zůstala jen Čína

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo většinou v plusu. Pod nulou uzavřel jen čínský...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Slovenský maloobchod si v říjnu polepšil, další sektory propadly
09:18

Slovenský maloobchod si v říjnu polepšil, další sektory propadly

Tržby slovenského maloobchodu v říjnu stouply meziročně o 2,8 %, tempo růstu ale kleslo ze zářijových 5,8 %, což byl...
Slovensko Maloobchod