Pátek na trzích: Většina burz ve světě zpevnila, akciové indexy v USA stouply za celý týden popáté v řadě
|

Pátek na trzích: Většina burz ve světě zpevnila, akciové indexy v USA stouply za celý týden popáté v řadě

(AKTUALIZOVÁNO) Závěr třetího březnového týdne na světových burzách vyzněl převážně pozitivně. Na pražské burze byly zobchodovány akcie za téměř dvě miliardy korun, vysoký objem zajistilo převážení indexu CECE EUR.

Akcie ČR Evropské akcie Americké akcie Asijské akcie

Asijské akcie v závěru týdne převážně posilovaly díky růstu cen ropy, japonský Nikkei se ale vydal do mínusu kvůli silnému jenu. Australský S&P/ASX 200 přidal 0,29 % na 5 183,1 bodu díky 1,7% růstu sektoru základních materiálů a 0,8% růstu energií. Čínský Shanghai Composite zpevnil o 1,72 % na 2 954,93 bodu, zatímco menší Shenzhen Composite posílil o 3,66 % na 1 837,21 bodu a hongkongský Hang Seng přidával kolem 0,8 % na 20 671,63 bodu. Jihokorejský Kospi připsal 0,21 % na 1 992,12 bodu, naproti tomu japonský Nikkei 225 zamířil do mínusu. Na japonské akcie vyvíjel tlak silný jen, který stahoval dolů cenné papíry exportérských firem, a index kvůli tomu ztratil 1,25 % na 16 724,81 bodu. Za celý týden index odevzdal 1,26 %.

Index PX, hlavní benchmark pražské burzy, v úvodu rostl o 0,33 %. Akcie ČEZ zlevňovaly o 0,73 %. Indexy západoevropských burz se v úvodu seance vyvíjely smíšeně, britský benchmark FTSE 100 a francouzský CAC 40 mírně rostly, německý DAX naopak zhruba 0,2 % ztrácel.

Analytik Erste Group Bank Thomas Unger v pátek v reakci na čtvrteční vydání profit warningu pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group snížil doporučení na akcie VIG na "držet" z "kupovat" a snížil jejich cílovou cenu na 20 ze 30 eur.

Hlavní ekonom ECB Peter Praet v rozhovoru s italským listem La Repubblica řekl, že by centrální banka eurozóny mohla opět snížit úrokové sazby, pokud to budou hospodářské podmínky v eurozóně vyžadovat. "Všechny centrální banky to mohou dělat. Můžete vydávat oběživo a rozdělovat ho lidem. To jsou takzvané helicopter money," řekl Praet v reakci na otázku, zda by ECB mohla tisknout eura a rozdělovat je obyvatelům eurozóny. "Otázkou je, zda a kdy je vhodné uchýlit se k takovémuto nástroji, který je opravdu extrémní," dodal.

Minulý týden se ECB rozhodla podpořit hospodářský růst a inflaci v eurozóně snížením všech svých úrokových sazeb, posílením programu nákupů dluhopisů a novou nabídkou levných úvěrů soukromému finančnímu sektoru. Šéf ECB Mario Draghi však při té příležitosti znepokojil finanční trhy prohlášením, že již další snižování úroků v eurozóně nepředpokládá.

Americké akcie seanci zahájily růstem, index Dow v úvodu přidával 0,41 %, S&P 500 0,34 % a Nasdaq Composite 0,32 %.

Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v březnu podle předběžných dat klesl na 90 bodů z 91,7 bodu v únoru, čekal se naopak růst ukazatele na 92,2 bodu.

Index PX nakonec v pátek přidal 1,84 % na 914,85 bodu a za celý týden stoupl o 0,8 %. Zobchodovaný objem se v pátek přiblížil dvěma miliardám korun, tři nejobjemnější tituly, skupina ČEZ, Komerční banka a Erste Group Bank, přesáhly každý 500 milionů korun.

Na akcie mělo vliv převážení indexu CECE EUR, k němuž došlo po konci obchodování. "Z hlediska ČR jsou důležité tři změny. Nově do indexu budou zařazeny akcie Unipetrolu, které budou ale mít relativně malou váhu (0,4 %). K výraznému zvýšení váhy dojde u Erste Group Bank (na 12,4 % ze 4,4 %). Změny u dalších zástupců pražské burzy v CECE indexu již nebudou tak výrazné. V souhrnu tyto dvě změny povedou k výraznému zvýšení celkové váhy České republiky v indexu na 26,5 % z 19,4 %," řekl před začátkem obchodování Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.

Akcie skupiny ČEZ v pátek posílily o 2 %. Šéf skupiny Daniel Beneš v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že pokud by někdo projevil zájem o bulharská aktiva ČEZ, byla by energetická společnost ochotná o transakci jednat.

Za celý uplynulý týden na pražské burze nejvíce zlevnily akcie pojišťovnické skupiny VIG (-17,7 %), nejvíce naopak vzrostly akcie těžební společnosti NWR (+60 %).

VIG varuje před slabými výsledky za rok 2015, její představenstvo navrhuje vyplatit z loňského zisku dividendu pouze 0,6 eura na akcii
Rakouská pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group nečekaně vydala varování před slabými hospodářskými výsledky za rok 2015 a oznámila, že její představenstvo navrhuje vyplatit ze zisku za loňský rok dividendu jen 0,6 eura na akcii. Akcie VIG na pražské burze na varování zareagovaly propadem o více než 10 %. Kompletní hospodářské výsledky skupina zveřejní ve čtvrtek 7. dubna.
Erste Group Bank snižuje doporučení na akcie VIG na "držet" z "kupovat", cílovou cenu upravuje na 20 ze 30 eur
Analytik Thomas Unger z Erste Group Bank snížil investiční doporučení na akcie pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group na "držet" z "kupovat". Současně snížil cílovou cenu akcií VIG na 20 ze 30 eur. Snížení doporučení je reakcí na "profit warning", který společnost vydala ve čtvrtek.

FTSE 100 nakonec v pátek ztratil 0,19 %, francouzský CAC 40 ale naopak přidal 0,44 % a německý DAX připsal 0,59 %. Regionální STOXX Europe 600 připsal 0,3 % poté, co celý den kolísal mezi ziskem a ztrátou.

Pod tlakem se ocitly ceny kovů, což se negativně odráželo na akciích těžařů. Antofagasta ztratila přes 4 % a výrazně níže uzavřely také Randgold Resources a Fresnillo. Naproti tomu akcie Glencore a Anglo American v pátek zpevnily.

Za celý týden FTSE 100 přidal 0,88 % a DAX posílil o 1,22 %, zatímco CAC 40 odepsal 0,61 %. STOXX Europe 600 od pondělí do pátku odepsal 0,15 % a týden zakončil na 341,71 bodu.

Dow v pátek nakonec zpevnil o 0,69 % na 17 602,30 bodu, S&P 500 připsal 0,44 % na 2 049,56 bodu a Nasdaq Composite posílil o 0,43 % na 4 795,65 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,91 % na 14,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,875 %.

V plusu seanci zakončilo šest z deseti hlavních sektorů. Dařilo se zejména sektoru zdravotní péče, finančnímu odvětví a průmyslovému sektoru. Pod nulou skončily telekomunikační odvětví, sektor veřejných služeb, energetické odvětví a sektor základních materiálů.

"Část růstu jde na účet zavírání krátkých pozic, očekávám však, že na trh po vyjádřeních Fedu poteče více peněz," říká Quincy Krosby, tržní stratég v Prudential Financial. "Hloubka trhu se výrazně zlepšila, díky čemuž sílí růstové momentum," doplňuje Bruce Bittles, hlavní investiční stratég v RW Baird.

Za celý týden Dow přidal 2,26 %, S&P 500 posílil o 1,35 % a Nasdaq Composite zpevnil o 0,99 %. Od začátku roku Dow přidává 0,97 % a S&P 500 roste o 0,25 %. Nasdaq ale stále ztrácí 4,24 %.

Dolar v pátek na devizových trzích zpevňoval k většině hlavních světových měn. Americká měna se tak zotavila po dvou dnech ztrát, za kterými stál zejména opatrný pohled Fedu na vývoj na světových trzích a rovněž předpokládané pomalejší zvyšování sazeb.

Fed ponechal v březnu základní sazbu beze změny na 0,25-0,50 %, letos by úrok měl narůst jen dvakrát. Banka zhoršila ekonomický výhled
Americká centrální banka na svém březnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny na 0,25-0,5 %. Rozhodnutí se očekávalo, v prosinci zahájený cyklus zvyšování sazeb bude podle analytiků velice pozvolný kvůli řadě ekonomických a tržních rizik. Banka ale překvapila tím, že chce oproti prosincovým plánům výrazně zvolnit, pokud jde o další zvyšování úroků.

Večer se kurz EUR/USD pohyboval kolem 1,1277, dolar k jenu zpevňoval na 111,59 USD/JPY a dolarový index byl na 96,08 bodu.

Světové ceny ropy v pátek smazaly úvodní zisky a po vzestupu na letošní maxima nakonec klesly. Investoři dali na konci týdne přednost vybírání zisků po růstu cen z minulých dní. Trh tento týden dále podporovaly naděje na dohodu vývozců ropy ohledně zmrazení těžby a k nákupům investory podněcoval rovněž slabý dolar a vzestup cen akcií.

Krátce po 22.00 SEČ se Brent prodával za 41,42 USD za barel a cena ropy WTI se pohybovala kolem 41,14 USD za barel. Za celý týden cena Brentu stoupla o téměř tři procenta a z lednového 12letého minima 27,10 USD za barel již ožila o téměř 55 %.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, Reuters, ČTK

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
včera v 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
včera v 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
včera v 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
včera v 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
včera v 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
včera v 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
včera v 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
včera v 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
včera v 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
včera v 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
včera v 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
včera v 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
včera v 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
včera v 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
včera v 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
včera v 10:30

Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v pátek skončilo v plusu. Proti proudu šla burza v Austrálii,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
včera v 10:26

Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti

Farmaceutická společnost AstraZeneca se nadále snaží rozptýlit pochyby, které vznikly kolem výsledků testů její...
Farmacie Koronavirus
Ekonomická nálada na Slovensku se po předchozím růstu zhoršila
včera v 10:06

Ekonomická nálada na Slovensku se po předchozím růstu zhoršila

Celková ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v listopadu zhoršila poprvé po předchozím...
Slovensko Ekonomické a tržní indikátory